sraël Nederlandse Architecten louwen adio- en v-studio in v->" len ook in de Israëlische studio werkelijkheid wor den en de bewondering oproepen van iedere be zoeker. Amerika moge dan het land zijn van de vele technische wonderen, ten opzichte van de bouw van studio's voor de radio blijft het bij Ne derland achter. Het Israëlische radio- en tv-gebouw, van een andere kant bezien. Thans nog als maquette op een tafeltje in Amsterdam, over een jaar of drie werkelijkheid in Jeruzalem. De geluids- en liohtteohniek hebben hier een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. En de bouwer heeft zich daarbij aangepast. Fenomeen VANZELFSPREKEND kwam in ons gesprek met de Nederlandse architecten het fenomeen Is raël ter sprake. Ir. Visser was juist terug van een bezoek aan dat land. „Het is fantastisch wat je er ziet. Vijf jaar gele den kwam ik er voor het eerst. Je ziet het groen op de rotsen groeien. Jordanië: bruine, kale heu vels. Het buurland Israël: alles groen. Daar ge beurt wat. Ook wat de bouw betreft. Tel Aviv, Haifa, noem maar op. Er zijn daar prachtige rANNEER hopelijk in juli a.s. wordt aangevangen met de bouw van een hyper-moderne radio- en televisie-studio in Jeruzalembetekent dit tevens het begin van de realisering van een brok denkwerk aan Neder- landse geest ontsproten. hg dat. Kol Israëlde Israëlische radio-omroep, tot dusver provisorisch onder licht, wenste een echte studio, een betere apparatuur. Israëliërs zwierven de hele |Id af op zoek naar een voorbeeld, dat aan hun verlangens beantwoordde. Zo men ze ook naar Holland, het land met zijn magische klank voor het Israëlische 14o7jZe zagen de studio's in Hilversum, bekeken de nieuwe VARA-studio en toen wis te het! Dat was wat ze zochten. varen gefascineerd geraakt door de eenvoud en de doelmatigheid van de schep- \n van de N.R.TJ. met haar eigen laboratoria en het beste equipment ter wereld, (i-an de leiding berust bij prof. dr. ir. J. J. Geluk. Behalve ir. Van Gelderen, zijn de overige drie ar chitecten allen één- of meermalen in Israël ge- wpest. Israëlische medespeler EEN IEDEALE oplossing is geweest, dat de onge veer 60-jarige architect Sharon uit Tel Aviv aan de Nederlanders werd toegevoegd. Hij immers kende het terrein en was van allerlei plaatselijke toestanden op de hoogte. Sharon, die oorspron kelijk uit Galicië stamt (hij maakte de Oosten rijks-Hongaarse monarchie nog mee), is een der grootste architecten van Israël. Hij werkt samen met zijn zoon. Hem werd door de Israëlische rege ring ook de opdracht gegeven de planning van de oude stad Jeruzalem aan te passen bij het nieuwe stadsdeel. Een taak vol voetangels en klemmen! Hoe is de samenwerking?, wilden we weten. „Uitstekend"' was het antwoord van de Neder landse. architecten. „Aanvankelijk waren er wel verschillen in benaderingswijze, maar de opvat tingen zijn in de loop van de tijd sterk naar el kaar toegegroeid. Van de Israëlische regering Van onze feature-redacteur DE N.R.U. gevraagd werd als adviseur e willen optreden bij de bouw van een radio- in televisie-studiocomplex in Israël werd lie zijde gesteld, dat het wenselijk zou zijn le Nederlandse architecten, belast, met de lbouw in ons land, tevens de architecten zou- dcfejn van de bouw van de Israëlische studio, ki architecten waren volkomen ingespeeld in oeilijke materie en waren de realisten van -ènsen van de N.R.U. dus het architectenbureau Elling in 3 U Ijler dam de ontwerper van de Israëlische radio- winstfstudio' we*ke zal verrijzen op een heuvel in Itgeringscentrum Hakyria in Jeruzalem vlak jd Knesset (parlements) -gebouw. De binnenplaats van de studio met op de ach tergrond de entreehal, van waaruit de trap toegang geeft tot de hogere en lagere verdie pingen. directeur was jhr. Sandberg, voorheen directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Het architectenbureau van wijlen prof. P. Elling (t 1962) telt vier geassocieerde jonge architecten te weten: ir. A. van Gelderen, ir. H. C. Hoogewo- ning, ir. A. de Leeuw (Oegstgeest) en ir. K. Visser. Vooral deze laatste houdt zich bezig met studio projecten, wat niet zeggen wil, dat de andere le den van het bureau hun partij niet meespelen. Wat uit hun handen te voorschijn komt, is ideaal teamwork van uitermate deskundige en kunstzin nige vakmensen. werd de grootst mogelijke medewerking ondervon den. Niet al dat formaliteitengedoe wat we hier kennen. De dingen worden daar nuchter en zake lijk bekeken Bij de uitwerking van de plannen stuitten de ar chitecten op de volgende moeilijkheid. Naar Ame rikaans voorbeeld wensten de Israëliërs een plan uitgewerkt tot in de kleinste details. Wat in Ame rika mogelijk is, is dat hier niet altijd. Telkens komen er weer nieuwe vindingen op het gebied van radio- en bv-techniek. Die moet je in de loop van de bouw in het geheel kunnen verwerken. Wil je alle details tevoren „up to date" geregeld zien, dan kom je nooit klaar. En dan raak je uit eindelijk achter op het tijdschema. Het uitwerken van detailkwesties tijdens de verwezenlijking van het project geeft ook wel moeilijkheden, maar daar kom je wel uit, zo zeiden de Nederlandse architecten. We begrepen het. Het architect-zijn is een zich dagelijks geconfronteerd weten met allerlei moei lijkheden, problemen welke dienen te worden op gelost met vakkundigheid en een soepele en speelse geest. Dertien miljoen DE BOUW in eerste aanleg kost 13 miljoen Is raëlische ponden, dat is ongeveer 14,3 miljoen Ne derlandse guldens. We zagen foto's van de maquette van de nieuwe studio. Ondanks zijn enorme omvang (70 bij 100 meter met een torengebouw tot een hoogte van 60 meter), een sierlijk, speels bouwwerk. Een lust om naar te kijken. Eenvoudig en logisch opgezet. De bouw in terrasvorm op de heuvelrug met zijn op pervlak tev erschil 1 en gaf de architect tal van mo gelijkheden, welke ten volle zijn uitgebuit. Het hoge torengebouw met zijn terugvallende ra men (ter wering van de warmte) is zodanig ge bouwd, dat het een betonnen kern bevat, welke tevens als schuilkelder kan dienen. Je kunt nooit weten Van een representant van een oudere architecten generatie, Jan Wils, hoorden we eens een lezing over „nut en schoonheid". Beide factoren komen in dit project ten volle tot uiting. Want ook deze jonge generatie streeft naar een samengaan van beide in volle harmonie. Alle nieuwste snufjes van technisch vernuft, wel ke in de studio's in Hilversum zijn toegepast, zul- Het parlementsgebouw in Jeruzalem, de Knesset. Weekendbijlage Leidsch Dagblad Zaterdag 13 april 1968 Maquette van het door het Nederlandse ar- chitectenbureau Elling in Amsterdam ont worpen radio- en tv-studiocomplex in Israël. Men ziet hier het gebouw aan de straatzijde; rechts is de ingang. Behalve het bureau El* ling, is nog een Nederlandse firma bij de bouw betrokken, namelijk het Adviesbureau Ver hoeven uit Amersfoort, dat is ingeschakeld bij de „airconditioning", of in goed Neder lands „luchtbehandeling". Constructeur is de Israëliër Weidenfeld, de man die na de twee de wereldoorlog het verwoeste keizerlijke Pa leis Schöpbrunn bij Wenen heeft gerestau reerd. bouwwerken verrezen. Er is nu al weer een te kort aan arbeidskrachten. En het is bijzonder prettig werken in deze pionierswereld. Het vorig jaar leek het me, dat de stemming er down was. Men zat midden in een recessie. Daar van getuigt het volgende wrange grapje, dat de typisch Joodse zelfspot verraadt. In de luchthaven Tel Aviv hangt een biljet aan de muur met de woorden „Wil de laatste die weg gaat, het licht uitdoen?!" Thans is het Israëlische volk weer opgeveerd. Je merkt dat als buitenstaander aan alles. Vooral aan de jeugd ook, die laaiend enthousiast is. „Wij jongeren", zo zeggen ze, .mensen van tussen de twintig en vijfentwintig, hebben de vijfdaagse oorlog gewonnen". En ze hebben niet helemaal ongelijk. Er wordt hard gewerkt in Israël. Ook de econo mie veert weer op. Wat de vreemdeling opvalt, is dat men op de wegen in Israël vele Jordaanse auto's ziet; ook wagens uit de Gazastrook. Met het oog op de Arabische verzetsbeweging is daar een risico aan verbonden. Men neemt dat echter wel bewust. Want elke Arabier, die Israël bezocht heeft en naar zijn land terugkeert, betekent propagan da vóór Israël. En voor de bewoners van de oude (Jordaanse) stad Jeruzalem is het leven ook belangrijk veel beter. Er heerst daar een druk zakenleven, terwijl de bevolking profiteert van openbare voorzienin gen, w-elke eertijds slechts in een droom mogelijk geacht wei-den. Monument ZO ZAL DAN drie Jaar na "het begin van de bouw van de Israëlische radio- en tv-studio een monument verrezen zijn, dat ln al zijn eenvoud met zijn strakke, maar toch speelse lijnen, getui genis zal afleggen van een volmaakte Nederlands- Israëlische samenwerking. H. de LANGE. In de onmiddellijke nabijheid van de gebou wen van het Nationaal Museum in Israël (in de ronde koepel rechts worden de Dode Zee rollen bewaard), komt de nieuwe studio te staan.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9