EIDSCH DAGBLAD FELLE BETOGINGEN IN! UITSE TEDEN Nog weinig drukte ffiUOOT overleden (fiBüpa) wenst U prettige feestdagen PRESIDENT-DIRECTEUR VOLKS WAGENCONCERN erkdiensten op Coede Vrijdag verstoord eer toeïi Og OI) Z II paasbesi PAASBEZOEK GELIJK AAN VORIG JAAR Twee mannen onder kolen bedolven Weer dreigement van Moskou tegen Israël Ook kerk in Dongen gesloten Niet veel bloesem (9uc/ ^)lit pgericht 1 maart 1860 1 ZATERDAG 13 APRIL 1968 1 No. 32459 teur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte SlngeJ 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 IERLIJN/HAMBURG, (DPA) West-Duitsland beleefde Ie nacht van gisteren op vandaag het ergste studentenoproer lijn bestaan. De aanslag op de links-radicale studentenleider schke gaf gisteren aanleiding tot talrijke betogingen die r het merendeel tegen het uitgeversconcern Springer en het „Bild-Zeitung" gericht waren, 's Avonds liepen de demon- ities op onlusten uit. Duizenden studenten leverden in tal steden slag met de politie, waarbij aan beide kanten veel ge ilden vielen. Een nog onbekend aantal betogers onder wie de rzitter van de socialistische studentenbond (SDS), Wolff, •d gearresteerd. (Dutschke is „hoofdideoloog" van de SDS). Diilra „Springer" acties tegen het Springercon- dat volgens de studenten de e schuld draagt van de aanslag fatschke, concentreerden zich op rukkerijen waar „Bild-Zeitung" J t vervaardigd. In Hamburg, Han- r, Aerlijn, Essen, Frankfort. Ess en München probeerden de de- itranten de expeditie van de len te verhinderen. Ze blokkeer- 9e uitgangen van de drukkerijen, bestelwagens aan die de gebou- probeerden te verlaten en gingen [raat zitten, niet te intimideren de politie die met waterkanon- in hier en daar ook met gebruik knuppels en traangas tegen hen 1. rwijl de bezorging van „Bild-Zei- 1 in Berlijn en München nog lins regelmatig verliep zorgden itogers op andere plaatsen voor vertragingen, met name in Es- n Esslingen. Daar konden de eer- ragens pas na half vijf uitrijden. ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S EKTRONISCHE ORGELS -BODEGRAVEN "1726-2541 - Kerkstraat 2-28 - Bezoekt onze-toonzalen of vraagt brochure. /EERBERICHT n onze weerkundige medewerker) --HAAG (GPD) Juist tü- j. kns de paasdagen komt er een Ode aan de koudegolf, die de ach- ons liggende tien dagen van •ril soms verre van aangenaam aakte. Het hogedrukcentrum bo- n de Noordzee en west-Noorwe- neemt langzaam in betekenis naar is nog zo krachtig, dat ft een depressie met wat sneeuw- 'I boven West-Rusland en ook n depressie ten zuidwesten van 'land voorlopig nog op afstand eet te houden. luchtdrukverschlllen worden klei- w, waardoor de aanvoer van kou- lucht met winden tussen noord 1 oost ten einde loopt. Hierdoor •1 de zon er geleidelijk in slagen 1 temperatuur in de komende da- tö tot ongeveer 12 a 14 graden doen stijgen, hetgeen een voel- he verbetering betekent. ,r de kampeerders is het gevaar 'U ijsafzetting nu ook afgelopen, kans op nachtvorst is gering, 'et gehele temperatuurniveau zal cb geleidelijk wat meer naar nor- Kal gaan optrekken. De neerslag- ansen blijven voorlopig klein, zo- at wij op de valreep toch nog unstige paasvooruitzichten kun- ®u aankondigen. 14 april op; 5.46 uur; onder: 19.36 uur. op: 22.02 uur; onder: 6.05 uur. 'ater te Katwijk te 3.50 en 16.10 laagwater te 12.09 uur. at nummer bestaat uit 24 pagina's In de vroege ochtend gingen de stu denten geleidelijk aan uiteen. Voor de Springergebouwen keerde de rust Dutschke en de dader van de aan lag Bachmann zijn er beiden nog ernstig aan toe. Een politiewoord voerder zei gisteren dat de toestand van Dutschke na de operatieve ver wijdering van de kogels uit diens hoofd, nog steeds kritiek is. Bach mann werd tjjdens een vuurgevecht met de politie in de arm en borst getroffen. Zijn toestand werd even eens kritiek genoemd. De 23-jarige Josef Erwin Bach mann heeft volgens de Westberlijnse politie geen blanco strafblad. In 1961 is hij in Dortmund aangehouden we gens inbraak, in 1966 in Frankrijk wegens diefstal, verzet tegen de po litie en verboden wapenbezit. Bach mann is een buitenechtelijk kind, met een labiel karakter die zijn moe der en zijn pleegvader, die onlangs is overleden, veel zorg gaf- Hij heeft nimmer geregeld gewerkt en kwam op allerlei manieren aan de kost- De jonge man had slechts twee passies: de motorfiets en het schilderen, in het bijzonder van portretten, die hij van zijn helden Hitier en Napoleon maakte. Eind vorig jaar werd hij door zijn ouders de deur uitgezet. Hij ging toen in München wonen. Bachmann heeft bij een verhoor verteld dat hij Dutschke niet kon uitstaan omdat hij communist is. Hij vertelde dat hij het spijtig vindt dat hij niet door de politiekogels is ge dood. In de kelder van het- bouw werk, waarin hij gevlucht was, had hij 20 slaappillen ingenomen. Dutschke is gistermiddag in het ziekenhuis bij kennis gekomen. Hij sprak met zijn vader en broer. De sociaal-democratische partij heeft gisteravond de studentenbeto gingen scherp veroordeeld. Het be stuurslid Nau bestempelde ze als „even verwerpelijk als de aanslag op Dutschke". De Westberlijnse burgemeester Schütz waarschuwde gisteravond voor de tv, dat „ieder die misbruik maakt van de misdaad tegen Dutschke en die zich laat verleiden tot nieuwe gewelddaden, er rekening mee moet houden dat daartegen met gepaste middelen zal worden opge treden". Hij betreurde het dit te de toestand dit". moeten zeggen „maar helaas vereist Hij wees er op dat de Westber- Waterkanonnen van de poli tie hadden gisteren druk werk op de Kurfürstendamm in West- Berlijn tijdens de rellen na de aanslag op Dutschke. lijnse senaat klaar staat met een leder te praten die bereid is tot een openlijk en eerlijk gesprek maar dat niet gesproken kan worden onder druk en dreiging met geweld. „Een ieder die de leiding van deze stad „moordenaars" en „fascisten" noemt diskwalificeert zichzelf", zo verklaarde de burgemeester die van vakantie is teruggekeerd in verband met de onrust in de stad. De Westduitse bondskanselier, Kie- singer. die eveneens zijn vakantie heeft onderbroken en naar Bonn is teruggekeerd, heeft gisteren op een persconferentie de moordaanslag scherp veroordeeld. Volgens Kiesinger proberen mili tante studentengroepen de aanslag op Dutschke te gebruiken om daaruit voor hun doeleinden munt te slaan. In de bevolking zelf bestond geen onrust, zo constateerde bondskanse lier. Deze onrust beperkte zich tot zeer bepaalde haarden in de univer siteiten. Men kan slechts hopen, dat de gebeurtenissen van de komende weken niet tot een kettingreactie van gewelddadigheden leiden. Tegenover de pers zei Kiezinger voorts, dat men er rekening mee moet houden, dat de militante groepen bij hun betogingen volgens een duidelijke strategie te werk gaan. Er bestaat geen twijfel over, dat zij tegen de gehele zogenaamde „gevestigde orde" gericht waren. Vervolg op pagina 2 Volkswagenconcern, is gisteren op 69-jarige leeftijd aan een hartaan val overleden. In januari 1948 werd prof. Nord- hoff benoemd tot president en direc teur van het Volkswagenconcern. Het succes in de jaren na de laatste we reldoorlog van de Volkswagen is voor een groot deel aan hem te danken. In weerwil van kritiek hield Nord- hoff vast aan het basismodel van de voer de oorlog door Ferdinand Por sche geschapen ..kever" en hy kon tenslotte wijzen op een totale pro- duktie, die nu tot bijna veertien mil joen wagens is gestegen. In de Bonds republiek bouwt VW op het ogenblik samen met de tot het concern beho rende Auto-Unionfabrieken ongeveer zevenduizend auto's per dag. Nordhoff bouwde na de tweede we reldoorlog praktisch uit niets het Volkswagen-imperium op, dat thans fabrieken heeft in Duitsland, Brazi lië, Mexico, Zuid-Afrika en Australië, waar in totaal meer dan 125.000 men sen hun brood verdienen. Hij leerde het vak voor de oorlog bij Opel in Rlisselsheim en bij Gene ral Motors in de Verenigde Staten. In de oorlog leidde hij de grootste vrachtwagenfabriek van Europa in Brandenburg, werd in 1946 door de Amerikanen op straat gezet en kreeg vervolgens in Hamburg een baantje als autoverkoper. Toen de voor zestig procent door oorlogshandelingen verwoeste Volks wagenfabriek aan de heropbouw be gon, zette men in 1947 Nordhoff aan het roer. Deze moderniseerde het toen al tien jaar oude kevermodel en begon met een lopende-bandproduk- Prof. H. Nordhoff tie, die de vraag uit de gehele we reld nauwelijks bij kon houden. Nordhoff, die verscheidene eredoc- doraten en andere onderscheidingen kreeg, zou over enkele maanden met pensioen gaan. Zijn opvolger, Kurt Lotz, was al aangewezen. GEERTRUIDENBERG <ANP> Bij het schoonmaken van één van de kolenbunkers bij de Amercentrale in Geertruidenberg zijn gistermiddag de 22-jarige A. Emmen uit Dongen en de 24-jarige H. van Tilburg uit Raamsdonksveer om het leven geko men, toen zij onder een grote hoe veelheid kolen bedolven raakten. Ondanks alle terstond ondernomen reddingspogingen kon men de man nen niet meer op tijd bereiken. De veiligheidsmaatregelen, die voor dit werk in normale gevallen gelden, waren in acht genomen. Met behulp van de arbeidsinspectie en de tech nische recherche der Rijkspolitie zal worden bestudeerd welke verdere maatregelen nodig zijn om dergelijke ongelukken in de toekomst te voor komen. Niets zal worden vergeten Uit voorzorg DONGEN, (GPD. Na de drie kerken die donderdag in het bisdom Den Bosch zijn gesloten uit vrees voor instorting is nu ook een kerk in heb diocees Breda ontoegankelijk voor de gelovigen verklaard. Het is de Sint- Pauluskerk in Dongen, die op 13 mei van het vorig jaar in gebruik is ge nomen. De sluiting van de kerk is al leen uit voorzorg geschied, omdat bij de bouw hetzelfde materiaal is ge bruikt als bij de drie kerken in het bisdom Den Bosch. Een direct gevaar voor instorten is niet aanwezig. Het materiaal waarvan de muren zijn ge bouwd zou na enkele jaren niet meer drukbestendig zijn voor de balken. Een kans op instorten is dan zeer groot. Men zal nu trachten de muren een nieuwe bezetting te geven waar door zij wel tegen de druk zijn opge wassen. Het eerstvolgende nummer van l dit Blad zal verschijnen op J dinsdag 16 april a.s. J Onze kantoren zullen op beide Paasdagen gesloten zijn. DEN HAAG (GPD/ANP) Naar de indruk van de Algemene Neder landse vereniging voor Vreemdelin genverkeer zal dit paasweekeinde wat het bezoek van de buitenlandse toe risten betreft, ongeveer hetzelfde beeld als vorig jaar opleveren. Het was gisteren net als vorig jaai op goede vrijdag aan de grens en op de wegen over het algemeen tamelijk druk, maar er waren vrij wel geen tstagnaties. Door de gesta dige toevoer van buitenlandse toe risten ontstond bij een aantal VVV- kantoren in de Randstad Holland grote drukte. Overal kon men de toe risten aan logiesadressen helpen, hoewel de voorraad sterk slonk, in het bijzonder in de beroepssector (hotel en pensions) in de grote cen tra in het westen en aan de kust. De Spoorwegen hadden het gisteren nauwelijks drukker dan op een nor male vrijdag. Wederom overheersen de Duitse toeristen sterk in aantal, maar daar naast zijn er ook veel Fransen, o.a. in Den Haag. Delft. Rotterdam en Utrecht. Verder veel Skandinaviërs. Zij zijn vooral sterk in Katwijk ver tegenwoordigd. waar VVV-directeur Chr. Verplancke, voor een groep van ongeveer 700 Zweden speciale arran gementen had getroffen Ook zijn de Engelsen en geallieerde militaire ver lofgangers vrij talrijk vertegenwoor digd. Ook de toeristische drukte in Zee land valt nogal mee. Volgens de heer J P. de Regt, directeur van de pro vinciale Zeeuwse VVV zijn de ho tels goed bezet, maar er is nog meer dan voldoende ruimte over Het paas weekeinde betekent voor Zeeland overigens nooit een topdrukte- Hoewel de weersverwachting voor dc Pasen iets gunstiger is geworden, komt deze verbetering te laat voor de bloesem. Want tegen alle ver. wachtingen zal er deze dagen nog Paasdrukte ook in Katwijk. Bussen op de Boulevard. Maar over het algemeen valt het nogal mee (of tegen). Niet meer bezoek dan vorig jaar. Nergens stagna ties, nergens tijdelijke overbevol king. Het gure weer van de laat ste tijd heeft de bloei van bollen en bloesems ook ivel erg in de wielen gereden. (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk-Z.) niet veel bloesem te zien zijn. Enkele weken geleden zag het ernaar uit, dat tegen Pasen de kerse- en prui- mebomen in volle bloei zouden staan. Nu staat de bloesem wel op „sprin gen", maar de knop bleef door het langdurige gure weer met zijn kou de noorderwind nog ongeopend. MOSKOU (AFP) Het Sowjet- russische partijblad Prawda waar schuwde vandaag Israël, dat de Sowjet-Unie zich „in de onmid dellijke nabijheid van het conflict gebied bevindend en de rechtvaar dige strijd van de Arabische volken steunend" „vanzelfsprekend de plicht zal nakomen die op haar rust krachtens het Handvest van de Ver enigde Naties, de plicht die voort vloeit uit alle besluiten van de Vei ligheidsraad die genomen zijn naar aanleiding van de Israëlische agres sie". In een artikel dat getekend is met „Waarnemer" (waarachter door gaans een hoge functionaris schuil gaat), zegt de Prawda dat de Sow jet-Unie „zich blijft uitspreken voor een vreedzame regeling van de pro blemen in het Midden-Oosten en voor de onmiddellijke uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967". „De vredelievende volken zullen de door de Israëlische extremisten be dreven misdaden nimmer vergeven", schrijft het blad verder. .Alles zal in rekening worden gebracht, niets zal worden vergeten. De geschiedenis toont aan dat het met geen enkele agressor goed is afgelopen. De Israëli sche binnendringers zullen geen uit zondering maken op die regel". De pogingen van de leiders in Tel Aviv „om zich een zogenaamd recht van achtervolging toe te eigenen tegen volken die voor bevryding strijden, doen denken aan de propaganda van Góebbels", aldus de Prawda, die voorts zegt dat Israël actief gesteund wordt door „de leidende kringen van de Verenigde Staten". Intussen meldt het semi-officiële Egyptische blad Al Achram dat Egypte de toestand in het Midden- Oosten thans aan een zorgvuldige beschouwing onderwerpt. Dit om zich voor te bereiden op „de volgende fa se" waarin Je crisis waarschijnlijk weer zal worden voorgelegd aan de Veiligheidsraad of de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties, na de „negatieve resultaten" van de vre desmissie van de Zweedse diplomaat Jarring. ADVERTENTIE leuivo 'rt Uit het Leidsch Dagblad van 6. fc 16 April 1868: 9 Het Engelsche blad The .9 Athenaeum" bericht dat het §1 p Britse museum waarschijn- 9 lijk de belangrijke verzame- ft 3 ling Japanse boeken zal aan- zr 2 koopen. door den heer Von 3 v Sieboldt (te Leydenbijeen- ft 3 gebracht. I p Er is concessie verleend 3 I 9 voor een paardenspoorweg ft ;l van Utrecht op Zeist. <^<^c*<Se>Scs<@<z>soH3o5<3<^

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1