handalen in Romeinse Opera In Wenen academisch gevormd medailleur TVER VEN Nieuwveen en Ter Aar VINDEN ELKAAR „Een hoge kunst Eén dokproject \i<'|l\v koO|). Noortldl. zitten zonder water iero en Berio irachten sensatie Bijrijder werd plezierrijder IPAG 13 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 10 ROTTERDAM (GPD) De grootste vijf scheepswerven van Ne derland. n.l. Wilton Fijenoord, de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij, de Kon. Mij. „De Schelde", Ver- olme en de N.D.S.M. hebben elkaar gevonden in verband met de bouw van één groot dokproject in het Wa terweggebied. Dat hebben zij deze week per brief meegedeeld aan mi nister De Block van Economische Za ken. Hoe een en ander in een zekere m van samenwerking zal worden gegoten, staat nog niet vast. Ook de financiële consequenties zijn nog niet geregeld. Zoals bekend had de minister zich bereid verklaard een financierings garantie te geven onder voorwaarde, dat de vijf werven elkaar zouden vin den in een vorm van samenwerking onder bepaalde voorwaarden. Hij had verzocht vóór 7 april een besluit te mogen vernemen. Verwacht wordt dat de minister de komende week een beslissing zal nemen. WOERDEN (ANP) Een breuk in de gietijzeren verbinding van het nog geen twee jaar oude pompstation Zegveld naar het buizennet is er gisteravond oorzaak van geweest dat sinds on geveer zes uur 8.000 gezinnen in het westelijk deel van de pro vincie Utrecht en het oostelijk deel van Zuid-Holland zonder der water zitten. Het betreft hier het gebied van de drink waterleiding „De Elf Gemeenten", waarvan het pompstation in Zegveld staat. Het gebied omvat onder meer de gemeenten Kamerik, Zegveld, Noorden, Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuw veen, Driebruggen en Ter Aar, Onder de gedupeerden bevinden zich enkele duizenden vee houders met automatische drinkwatervoorziening voor de run deren, verscheidene bejaardentehuizen en andere instellingen. Vanochtend om kwart voor negen was er in het verzorgings gebied van „De Elf Gemeenten" nog nergens water. „Plassertjes" traden op voor bejaarden NIEUWKOOP De bewoners van het bejaardentehuis „Aar en Amstel" hebben zeer genoten van het optre den van het kinderkoor „De Nieuw- koopse Plassertjes" onder leiding van Slmon dè Koker. In de recreatiezaal waren de be woners van het tehuis tezamen geko men om te jeugd te horen zingen. De kinderen hebben dat met veel en thousiasme gedaan. Vele liedjes wer- Babv gestikt Gisterochtend ts het vier maanden oude zoontje Frank van het gezin Veer es in Oude Niedorp levenloos in zijn bedje aan getroffen. Vermoedelijk is het kind door verstikking om het leven geko men. den ten gehore gebracht, waaronder die van de „oude" plaatjes en ook werden voor de eerste maal in het openbaar enkele liedjes gezongen van de „Dierentuin"-langspeelplaat, die eerstdaags zal worden uitgebracht. Fluiten, sissen, vechten, klappen (Van onze Romeinse correspondent) omeinse Opera klopt meer dan ooit. Zo af en toe springt 'lukkig, uit de band. Dan gebeuren er de vreemdste din- it was onlangs het geval. Aangekondigd was een soort aags „drieluik", drie korte werken in één akte. En twee totaal onbekend. ijn dingen, waartoe de directie min of meer gedwongen de waarlijk niet geringe rijkssubsidie verplicht tot het ;n elk jaar van één nieuw werk, liefst van een Italiaanse list. Drie kleintjes is misschien nog beter dan een avond- e opera. groot, temeer daar in de Opera nooit tevoren enig werk van hem werd op gevoerd. „Allez hop!" Is ontleend aan een novelle van de schrijver Italo Calvl- no. Ziehier: iedere avond zit, hangt en ligt de goegement voor de tv. We zien, in vefle tv-schermen ver menigvuldigd, een zangeres, Cathy Berberian, een van de weinigen die er in slaagt experimentele muziek te zingen. Dat zij halfnaakt op een di van ligt en zingt, 'n microfoon om helzend (en dit niet in een nachtlo kaal, maar in Rome's Opera) is wat vreemd. Maar de „songs", waarvan Berio uitdrukkelijk verklaart dat zy door andere vervangen kunnen wor den zodat „Allez hop!" mt zijn tijd meegaat, waren in hun soort uitste ken. En de tv-kijkers konden er verder by soezen. iet eerste werk, „Torneo van Malipiero kunnen wy Zeven episodes die neer zeven duetten tussen „de en „de zorgeloze", en beiden eindigen, gevangen kasteel der verveling". Wy at een groot deel van het 70 minuten min of meer muziek in diezelfde 'vangen was. Maar goed, is een nationale trots. In h\j dit werk schreef, vond gewaagde „avantgarde-mu- lijkt hij ons precies even Ustisch in de muziek als noot d'Annunzio in de litte- Kolderwereld at daarna kwam, bracht op erwachte wijze leven in de Van verveling was écht ke meer. Iedereen was kker. Er werd gefloten, ge lapt, gebruld, gescholden, i, gegild: een der grootste indalen, die wij in vele ja- ongeneeslijke theaterliefde, Men meemaken. Eerst kre- Is heel ongewoons, waarte- geprotesteerd door hen opera onafscheidelijk ver smet de hoge C. neten zulke lieden ook met zich aankondigt als „work ess" „gecoördineerde thea- seeldingen" en waarby geen zangeres het toneel be- een dirigent, geen violist of (tig muziekbedryver te zien iet ingewand van de aarde raten) staan ergens verbor- de parterre, waar het ar- publiek zit, komen de elektro- luiden, die volgens het pro- werden geleverd door Nico- lioni, Aide Clementi en Bru- ma, maar die voor ons. ken- erg elektronisch ingesteld illemaal uit hetzelfde brein We geluidskist afkomstig le ep het toneel gebeurde was boeiender. Zoals gezegd: i?ers en ook geen acteurs. &ar af en toe een aantal to kten in overall en op zeker een 20-tal jongelui in kleu- iij. die op renfietsen een wide van Italië" reden. Ver- Betaal gesneden zonnen, ma- erren, planeten, olijke zee opduikend uit een golven- o&ls de vijfjarige Jantje die eoen. En grote spinnen en witte rode, groene, paarse, °Uetjes. De hele zo even- Poëtische kolderwereld van 9&lder, de beeldhouwer naam zo tenvolle verdient. 'Allez hop!' k tweede pauze begon het Pas menens te worden. Nog 'akter, „Allez hop!" geheten, tt,'k. libretto en wat niet al Dc'ano Berio. Nu is Berio, Nono en Pierre Boulez, grootste componisten van He belangstelling was dus Het volgend nummer is een vlooientheater. Een mime suggereert op indringende rumba-ritmen, die in het gelhele werk overheersend zijn, de bewegingen van zijn gedis ciplineerde springers. Maar plot seling ontsnapt een vlo met het ge volg, dat het tv-orkestje, cameraman en al gauw ook de toeschouwers (op het toneel wel te verstaan), zich ijve rig krabben en jacht maken op het bloedzuigend monster. De enigen die er geen last van hebben zijn de hoge j pieten:de generaal, de diplomaat, de minister. Z*y weten dat zij toch de machtigsten blijven en dat op hun bevel, de vlo zal worden ingeleverd en de orde hersteld. Hetgeen ge beurt. Maar als de vlooientemmer zyn beestjes natelt, ontbreken er ditmaal zelfs drie. Nu zijn hun slachtoffers de hoge heren, die uit een vliegtuig neergedaald, juist een tentoonstelling kwamen inwijden. De vlooiebeten maken die heren en in het bijzonder de generaal, uiterst agressief en er ontstaat al zijn de uitvoerenden miniem en geen dansers iets dat herinneringen wekt aan het ballet van Kurt Jooss: „De groene tafel". In hen doet de vlo, die natuurlijk een symbool is, niet Eros, maar Thana- tos ontstaan, want Thanatos (de dood) is volgens Calvino en Berio de eros van generaals en politici. Dus krijgstonelen. De muziek en dit is juist de bedoeling van Berio is aanvullend, staat als het ware onverschillig tegenover de handeling. „De oorlog" bv. wordt begeleid door een gezellig muziekje, dat niet mis staan zou in de geluidskolom van een tekenfilm. Dit verhoogt in sterke mate het groteske effect van het ge heel. De vlooientemmer, afkerig van krygsgedruis, trekt zich terug in de eenzaamheid en droomt een meer gelukkige wereld, een wereld vol vlooien, die hij vol gratie in vrijheid om zich heen ziet springen. Maar al gauw komen ook de mensen, die pas sen bij dat vrolyke vlooiendomein: jonge mensen, die „de l>2fde en niet de oorlog" willen cn dus ronddarte len of zyzelf lustige vlooien waren. Want weliswaar waren het kwade feiten waarvoor de jongeman terecht s-tond, doch anderzijds wilde de offi- oier toch wel rekening houden met de beslist niet gemakkelijke jeugd van verdachte en het rapport van re classering en psychiater. De feiten stonden wel vast. Daar was dan allereerst, dat verdachte van iemand uit Zwammerdam bij wie hy inwoonde, een auto had weggeno men en daarmee ging toeren. Hij reed eerst op de Voorstraat enkele geparkeerde auto's aan. waarvan de bijrijder zich niets aantrok en zette toen koers naar Nootdorp. Het ontbreken van een rijbewijs en rijvaardigheid demonstreerde zich opnieuw, want hij reed tegen een lan taarnpaal hetgeen het einde van de autorit betekende, wegens de schade die het voertuig had opgelopen. Deze combinatie van Vrij heidsbeeld en Eiffeltoren lijkt een vreemde foto voor wie niet iveet, dat het origineel van eerstge noemd monument in Parijs staat (het Amerikaanse Vrijheidsbeeld was een Frans geschenk aan Amerika). Juister: het Franse Vrijheidsbeeld staat er wéér, want het is een jaar lang verwijderd geweest tijdens de bouw van de nieuwe Grenelle-brug. Er was nog zo een en ander met verdachte aan de hand geweest maar dat alles zou de oorsprong vin den in drankmisbruik. De betrokken reclasseringsinstanties zagen de toe komst dan ook somber in, hoewel de werkgever van verdachte niet onte vreden over hem was. „Als hij niet dronken is. dan is het een beste jongen." aldus het testimo nium dat een huisgenoot gaf. Met dat alles rekening houdend wil de de officier volstaan met drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorge bracht en terbeschikkingstelling vai de regering. Uitspraak op 25 april. perintendent tever gaan: „Het pu bliek is heilig en in mijn opera wordt het publiek niet geverfd". Men heeft erop gevonden dat de vrolyke troep (in de „nette" bladen wordt gespro ken over „een weinig aanbevelens waardige bende nozems") alleen maar gekleed in wat bloemen en met beschilderd naakt bovenlijf door het parterre huppelt en bloemen over de verbaasde operagangers uitstrooit. Gemengde reactie Het effect? De reactie was uiterst gemengd, zozeer dat men een flink aantal ca rabinieri aan de uitgangen had op gesteld om tussenbeide te komen, als er te erge knokpartijen moch ten volgen. Er werd waanzinnig ge applaudisseerd en even hartstochte lijk gescholden en gefloten. Vreemd genoeg waren het niet alleen jonge ren die Berio toejuichten en even min alleen maar ouderen, die floten. Misschien lag de grens ergens an ders, b.v. bij de dag- en weekbladen, die de voorstanders en die welke de anti's lezen. Wat ons betreft: de mu ziek van Berio is uiterst aantrekke lijk, het is jazz, het is hot, het is ritme en rumba. Het is door en door muziek van een héél groot meester. Voor een enkele keer is zo iets be slist een verrassend lenteregentje in het al te ernstig bestaan der se rieuze muziekvrlenden. Het moet natuurlijk een uitzondering blijven, maar altijd de „Traviata" en de „Bohème" worden tenslotte ook een tonig van doen. Uit deze cultuur ontstaat kunst. Een ander antwoord op dezelfde vraag: „Kunst is een volkomen con creet geworden emotie". De Zeistenaar heeft al verschillen de medailles verkocht aan het Kon. Penningkabinet in Den Haag: „De manier waarop ze waren gemaakt, was uniek in Nederland", zelden ze. „Het jezelf laten ver bronzen is in op komst in Nederland. Voor zo'n f 150 tot f 200 heeft men een keurig kopje van zichzelf, naar wens met naam en toenaam. Overigens is het medaille- ren ln Nederland, in vergelijking met andere Europese landen, nog een achtergebleven kunstgebied. De eer ste medailleur was de Italiaan An tonio Pisano Pisanello (13951455). De wereldberoemde Italiaanse beeld houwer Michelangelo heeft overigens ook met het staalbeeldhouwen gewor steld. Het laten portretteren in metaal is een Iets kostbaarder aangelegenheid, vooral ook omdat het unica's zijn, twee- drieduizend gulden voor een portret is een normale prijs. Veelzijdigheid Met medailleren zijn we er overi gens nog niet bij Friedrich Wevers. In zyn atelier biykt iets meer van zyn veelzijdigheid. Hjj heeft juist de laatste hand gelegd aan een serie schilderijen „Panta rei" (Alles ls in beweging). Het zijn kleurrijke, vrij abstracte weergaven van zijn gevoe lens over bijvoorbeeld de oorlog in Vietnam, de atoombom van China en de mens als afstammeling van het dier. Hij beeldhouwt ook en getuige een eervolle opdracht niet onverdienste lijk. De gemeente Bunnik heeft voor de dorpskern Odijk het beeld „Groei" by hem besteld, het wordt anderhal ve meter hoog. Tenslotte verzamelt hy oude munten, gravures en etsen. Tegens Iri j dighede n Nederland is een academisch me dailleur rijk, die op het ogenblik in Rijksdienst ambtenaar pleegt te zijn. Het is noodzaak voor hem om zyn gezin een warm dak boven het hoofd te garanderen. Het past goed in zijn streven: „Als je iets maakt, moet je altijd tegenstrijdigheden zoeken". Friedrich Wevers penseelt een relief van zijn Weense vrouw, de ex-fotografe Waltraud Welt. Friedrich Wevers In de deftige Romeinse opera. Hun opgeruimd springend bestaan maakt een einde aan het krijgs geweld: Eros heeft de dood overwon nen. Om dat heugelijke feit te vie ren en de prettige, goed in het gehoor liggende rumbamuziek past bij die viering verkleden zij Zich ln minirokjes en broekjes uit bloe men en beschilderen eikaars wan gen. borst en benen met bloempjes, harten en allerlei uitbundigheden. Huppelen De bedoeling was, dat zij aan het einde, onder steeds vrolijker muziek, terwijl Cathy Berberian haar derde, bijzonder mooie „song" niet meer op het toneel maar lopend in de gang paden tussen het publiek ten beste geeft, de mimen (een dertigtal) zich onder het publiek zouden mengen en de deftige dames en heren met verf kwasten en lippenstift zouden tooien, met harten en andere symbolen van de flower-power". Dit vond de su- Erkende medaillemakers zijn zeldzaam in Nederland. Het ls een kunstuiting, waaraan beeldhouwers zich nog wel eens „be zondigen". Niet het gewone kopiëren van kopjes, het graveren of slaan van penningen, maar het echte medailleren, is zelfs een hoge kunst! Friedrich Wevers (28) uit Zeist heeft vier jaar noeste studie bekroond met een graad van de Akademie voor Beeldende Kunsten in Wenen: academisch medailleur. Hij is een van de weinigen, zo niet de enige Nederlander die deze titel bezit. Het leven van Friedrich Wevers is tot nu toe erg grillig ver lopen. Hij werd geboren in Odijh, als zoon van een bouwkundig tekenaar. Braaj volgde hij de Gregorius-ulo in Utrecht, ging nog veel braver naar een kantoor, maar compenseerde zijn cre atieve drang 's avonds aan de Kunstacademie Artibus in Utrecht. Daarna de militaire dienst: „Een allerverschrikkelijk ste periode". Daarom gauw vergeten. met beurzen van de gemeenten Utrecht, Bunnik en het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen. Prijzen gewonnen Friedrich Wevers werd een succes vol leerling van prof. Ferdinand Welz. Hij won in de loop van zijn studie tijd verschillende prijzen van de Aka demie en viste net naast het Oosten rijkse „Staats-prijs-net", omdat hij een buitenlander was. Om ln leven te kunnen blijven met de beursgelden kon hy alleen zijn studie betalen werd hij vrachtwagenchauffeur. In Oostenrijk bracht hij televisie-toestellen rond, door het ganse land. Hij maakte ook grafstenen, reed met doodskransen en werkte op een melkfabriek. Zo had hij wat geld gespaard om in 1964 te kunnen trouwen met fotografe Wal traud Welt, een bekoorlijke Weense. Op 24 juni behaalde Friedrich We vers zijn titel aan de Akademie. Hij Na de dienst „esthetische vormge ving, schilderen en beeldhouwkunst" afmaken bi) Artibus. Toen in 1962 naar Wenen, naar de „Akademie für bildende Kunst". Het eerste jaar zonder beurs, vervolgens drie jaren Drie maanden geëist DEN HAAG De officier van Jus titie bij de Haagse politierechter vond het niet zo'n groot probleem om de strafbaarheid van de 21-jarige I bijrijder nit Delft vast te stellen, maar lastiger vond hy het bepalen kreeg de bul, met lakzegel, thuisge stuurd. Want inmiddels was hij een heel ander pad opgegaan: hy had een benoeming aanvaard aan het Rijksobservatiecentrum voor jongens Eickenstein in Zeist. Hij is er nu leider diagnostiek en therapie. Minutieus priegelwerk Geschoold medailleur Wevers gaat uit van de stelling: „Als het kleine goed is, is het grote ook goed". Hij kan eindeloos lang bezig zijn met het maken van minitieus priegelwerk. Dat gaat meestal eerst in was, daar na wordt er een gipsafdruk gemaakt, wordt het opgestuurd naar Voor schoten of naar Oostenrijk om ln brons te worden gegoten en tot slot wordt het gepatineerd: het aanbren gen van dieptes in de afbeelding. H-iJ kan ook zo uit het blote vuistje op een stuk staal gaan „beuken": dat ls dan het moeilijke werk, beeldhouwen in een klein plat stukje staal. Leren zien Friedrich Wevers vindt zichzelf naturalist, een man die door te ab straheren tot uitbeelding van concre te vormen komt. De Oostenrijkse kunstenaar Ferdinand Welz zijn pro fessor, is zjjn grote vriend. De schil der Kokoschka, eveneens 'n Oosten rijker, is het grote voorbeeld voor de Zeistenaar. Met hem is hij het over twee belangrijke zaken eens: „Men sen weten niet wat ze zien, je moet ze leren zien" en „Alles wat je doet is creativiteit". Bij de vraag „Wat is kunst" moet men volgens Friedrich Wevers uit gaan van de cultuur van het volk: „Ieder mens denkt verschillend: hij heeft een soort gevoel van denken en

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19