Weg van elkaar IJ-tunnel bijna gereed Echte familiefilm van Walt Disney gSnquete over gebruik mimende middelen PAASSHOW I „Leven" gemaakt Vermiste Gemini in Oslo opgedoken DAG 12 APRIL 1968 LETDSCH DAGBLAD Luchtig filmpje met Audrey Hepburn 99 99 LUXOR Audrey Hepburn $n Albert Finney spelen de jonggehuwden in dit niet zo diepgravende filmpje. Zij hebben elkaar leren ken nen tijdens een reis in Frank rijk. Hij een nog straatarme architect, zij als lid van een meisjeskoortje. De idylle uoett meteen hevig op. Re- isseur-producent Stanley onen laat hun verdere lot- rvallen zien aan de hand \n latere Franse reizen. Aanvankelijk gaat het nog Tl goed tussen de jonge echte- Hen, maar als kinderen en cdom het huwelijk zijn bin- n getreden, lijkt het tweetal iHs slechts schijn. Ook korte apertjea van beiden kunnen gn werkelijke breuk veroorza- k. Het komt allemaal best op z pootjes terecht, et is Donens grootste ver- diste, dat hij dit weinig oor- fpnkelijke verhaaltje niet op dgeijkte wijze in beeld heeft ven brengen. De chronologl- e volgorde heeft hij danig cr elkaar geschud. Alle Fran- a-eizen van de jonggehuwden \gen schots en scheef door el- br heen, wat overigens de inning wel verhoogt. Men Pt nu steeds puzzelen welke F is bedoeld. roor het overige, we zedden C reeds, graaft Donen niet ip De karakters, die hij ons yrziK, blijven nogal aan de op- rvlakfte steken en ook de pro- ïmen, Waarmee het jonge paar krijgt, slaan niet zul- /ijfelt, dat de brokken niet te 1 Donen heeft zijn gehele vertel- :ant erg luchtig gehouden, wat aisschien nog wel het prettigste s in de komende feestdagen. Af in toe belanden Audrey en Al- ,r,1 bert ook nog wel eens in wat ko mische situaties, zodat we al met al wel kunnen spreken van ongecompliceerde ontspanning. Audrey Hepburn en Al- bert Finney als het jongge huwde paar in „Weg van el kaar". hurel en Hardy 1EX „De verdere perikelen n Laurel en Hardy" geeft een erzicht van de grappigste en arkantste momenten uit de irrière van dit beroemde komi- )he duo. De samensteller van eze film, Robert Youngson, leeft kunnen putten uit zeid ame opnamen van Laurel en ïardy, zelfs uit de tijd dat zij Jog geen duo vormden. Pas in iet midden van de jaren twintig Perden hun talenten bijeen ge- 'voegd. Daarna ontwikkelden zij een eigen stijl, zoals in drie vol ledige eenakters wordt weergege ven. Tenslotte creëerden zij him beroemd gebleven gooi- en smijt partijen. „De verdere perikelen van Laurel en Hardy" wekt eni ge weemoed op naar een tijd perk, dat voorbij is en niet meer zal terugkomen, het tijdperk van de grote, nauwkeurig op elkaar ingespeelde komieken, die einde loos konden voortborduren op hetzelfde thema; een speels, on gecompliceerd, naief vermaak, waarvoor de belangstelling (he laas) is getaand. CAMERA De komende da gen kan men in het theater aan de Hogewoerd een der beste films zien, welke Walt Disney ooit gemaakt heeft: Lady and the tramp. (De dame en de va gebond). Dit is nu echt een film waar men tijdens de paasdagen met zijn kinderen naar toe kan gaan. U en zij zullen genieten. De tekenaar is er in geslaagd le volledige roman van Ward Greene in beeld te brengen. Het gaat over de hond Lady, die -Irma la douce" LIDO „Irma la douce" terug. Enkele jaren vermaakte zij wekenlang het Leidse bioscooppubliek. Nu is zij in de paasweek weer eens opgedoken. Ongetwijfeld zal zij vele nieuwe supporters vinden. Irma heeft al een fiks verleden achter de rug. De bewogen ge schiedenis van dit meisje van de Parijse straat, dat door een hardnekkige verliefde politie man uit het leven wordt ge haald, begon in musicalvorm. Toen kwam Billy Wilder om er een film van te maken. Vijf ja ren geleden voltooide hij zijn werkstuk, dat in felle kleuren op een breed doek wordt voor gezet. Wilders film bleek een voltreffer. Een kas magnaat bij uitstek. Iedereen schateide het uit bij het zien van de rare ca priolen van Jack Lemmon en Shirley MacLaine. Wij vonden het echter niet Wilders sterkste komedie. Zeker, er komen zeld zaam kostelijke stukjes in voor. Prachtige typeringen en ver rukkelijke humor. Maar wy vonden het nogal fragmenta risch en de stukken tussen die vrolijke brokjes zijn te lang en te weinig boeiend. Maar goed, die wachtperiodes worden wel goedgemaakt door de dwaze hoogtepunten. Wij nemen dan ook graag aan, dat velen nog veel plezier aan deze herha ling zullen beleven. bi een luxueus gezin de lieveling was van de baas en diens vrouw. Tot er een baby kwam. Lady voelde zich zodanig achteruitge- steld, dat ze troost zocht bij Tramp, de vagebond. Met hem beleefde ze allerlei avonturen. •Ze raakte wel wat aan lager wal, maar toen het er om ging de baby. die de oorzaak was van zoveel verdriet, tegen het gevaar van de rat te beschermen, stonden zij en Tramp hun man netje. Toen gingen ook de ogen van de baas en de bazin open. Het resultaat van het huwelijk tussen Lady en Tramp was een stel aanminnige kleintjes, die dankbaar door het mensenpaar geaccepteerd werden. Men weet in deze film nauwe lijks of men met mensen, dan wel met honden te doen heeft, zo menselijk zijn de dieren in hun handelingen getekend. Lady en Tramp zijn het middelpunt van kostelijke types te veel om op te noemen. Inderdaad een film op hoog artistiek niveau! De Non" 99 STUDIO Ook „De non" (La Religieuse) blijft nog een week op het programma staan. Het is het trieste verhaal, spe lend in de 18de eeuw. waarin een jonge vrouw door haar ouders wordt gedwongen het klooster in te gaan. Ze probeert al het mogelijke om er uit te komen, maar dat lukt slechts door een vlucht, die tot haar (zelfgekozen) dood leidt. Anna Kanna speelt de rol van de non op aangrijpende wijze- Louis de Funès TRIANON De Franse ko miek Louis de Funès handhaaft zich nog een weekje in het thea ter aan de Breestraat met „Va kantieperikelen met funes-te gevolgen". Hij speelt hierin de heldhaftige directeur van een kostschool. In de vakantie stuurt hij zijn zoon naar een Engelse familie, waarvoor het driftige manneke een tijdje een Engels hipje terugkrijgt. Dat is dan het begin van een serie kluchtige verwikkelingen, waar in Funès de zaak zoals vanouds totaal uit de hand loopt. aii AMST' - >69 (Van onze correspondent) STERDAM (GPD) Begin zal het resultaat worden gepu- Deerd van een groot onderzoek M het gebruik van verdoven- middelen in ons land. Dit is het onderzoek dat op dit gebied - gepleegd. Het initiatief hiertoe lenomen door de Nationale Fede- voor de Geestelijke Volksge- heid en het wordt uitgevoerd hrt Instituut voor Sociale Ge neeskunde van de Universiteit van i. De leiding van het on- >pgedragen aan de psycho- H. Cohen- nf *e: i Ft He 6. kiheid spoil or lifj iskunüe rk "sterdam. I ®oek i, onderzoek, dat reeds enige de gang is, is in het geheim gestart. Een van de °en dat het onderzoek in stilte moeten gebeuren, was, dat men gebruikers van verdovende midde niet wilde afschrikken door de Sè "Men 5 S5 al. Oenen llri.i'CJ vrees dat de politie op de hoogte zou zijn van het onderzoek. Wel is tevo ren overleg gepleegd met het Minis terie van Justitie. Het Instituut voor Sociale Geneeskunde heeft ca 1800 vragenlijsten verspreid, voorname lijk in de grote steden in het wes ten van het land, maar ook in Gro ningen, Arnhem en Maastricht. Men wil een inzicht krijgen in on der andere de vraag welke rol be wustzijnsvormen spelen in het erva ren van „kicks" en creatieve proces sen. De formulieren zijn gericht aan alle mensen in ons land van wie be kend is dat zij lsd, marihuana, has- jish, opium, ether of andere verdo vende of opwekkende stoffen gebrui ken of gebruikt hebben. Naar wij vernemen is het aantal reacties op de vragenlijsten voldoende om een we tenschappelijk verantwoord onderzoek te kunnen voltooien. ADVERTENTIE m uitnodiging X- ntcri^Wr^'un Ook te raasdag geopend van meubelm'^^^rlchting ?aN REEüWIJK SS'-.- 18000 m'in 45 en ne v in één van OPENING IN OKTOBER Lager resultaat Ned. Ford AMSTERDAM (ANP) Ondanks de gunstige produktieresultaten ei de gestegen verkopen van personen auto's kon niet worden voorkomen, dat het jaarresultaat van de N.V. Nederlandsche Ford Automobielfa briek, vergeleken met 1966, een ling te zien geeft, zo zegt het slag. Dit is hoofdzakelijk daaraan te wijten, dat in een zeer concurre rende markt het niet mogelijk is ge bleken kostenstijgingen en de verho ging van de omzetbelasting in de prijzen door te berekenen. De bedrijfswinst daalde van f 7,95 min. tot f 4.96 min., zulks na norma le afschrijvingen en bijdragen aan het pensioen- en voorzieningsfonds. Incl. het saldo overige baten is de winst vóór belasting f 7,2 min. Na aftrek voorziening vennootschapsbe lasting is de netto-winst f 3,9 min. tegen f 4,7 min. over 1966. Voorge steld wordt, zoals gemeld, 25 di vidend. waarvan in december reeds 10 als interim werd uitbetaald (onv) Het saldo niet uitgekeerde winst belegd in het bedrijf, steeg van f 22,4 min. tot f 24,6 min. AMSTERDAM (GPD) Met bur gemeester Samkalden aan het hoofd heeft gistermiddag een klein gezel schap genodigden het voorrecht ge had van zuid naar noord onder het IJ te lopen. De IJ-tunnel is een feit geworden, zij het dan dat de af werking van wegdek en wanden nog enkele maanden in beslag zal ne en de officiële opening pas in oktober kan plaatshebben. Burgemeester Samkalden was uit genodigd het laatste zogenaamde kopstuk te doorbreken om de ver binding tussen zuid en noord te rea liseren. Gezeten in een hijskraan en onhandig manoeuvrerend met de handgrepen liet hij 47 maal een dui zend kilo wegende stalen kogel te gen de betonnen scheidingsmuur val len. Hij veroorzaakte evenzovele dof fe dreunen, die de kostbare IJ-tun nel over tientallen meters deed tril len maar er kwam geen gat. Kraan machinist M. Schoonhoven had er minder dan 47 maal voor nodig om een opening van enkele vierkante meters te forceren waardoor de tun nelbuis diep onder de grond en on der het water een geheel was ge worden. In het ventilatiegebouw aan de noordelijke IJ-oever noemde de bur gemeester het in ruwe staat gereed komen van de IJ-tunnel een gebeur tenis van grote betekenis. Immers, bij dit gigantische werk zijn wel haast alle constructies uit de wa terbouwkunde toegepast en terecht heeft de tunnelbouw dan ook de be langstelling van vele buitenlandse technici getrokken. De Amsterdamse gemeenteraad nam in 1935 een motie aan, waarin de noodzaak van een IJtunnel werd uitgesproken. In 1952 werd het ont werp goedgekeurd. Nadat in 1955 met de werkzaamheden werd begon- moest in 1957, als gevolg van de bestedingsbeperking worden ge stopt. Pas in 1961 kon de bouw wor den hervat. Tijdens de bouw is geen enkele hinder veroorzaakt voor het scheepvaartverkeer op het IJ, ter wijl de tunnel onder de drukke 6- baans, brede spoorlijn, Amsterdam het Gooi werd geconstrueerd zonder dat het treinverkeer is gestagneerd. De bouwkosten van de IJ-tunnel inclusief de werken op de toevoer- wegen hebben 250 mil joen gulden be dragen. MIAMI (AP) In het labora torium van het. Instituut voor Mole culaire Ontwikkeling hebben dr. Sid ney W Fox en zijn medewerkers na 15 jaar zoeken de omgeving weten te scheppen waarin het mogelijk is eenvoudige, niet-levende stoffen sa men te voegen tot een geheel dat veel levenskenmerken toont. Volgens ©en artikel in de Miami Herald kun nen de deeltjes die in het labora torium worden gefokt zich reproduce ren, zich voeden en tot wasdom ko- Dr. Fox is van mening dat deze meer-cellige samenstellingen de voor lopers kunnen zijn waaruit het he dendaagse leven zich heeft ontwik keld. Hij merkt op dat de krachten die dit mogelijk hebben gemaakt, reeds op de primitieve aarde aanwe zig waren, dit nog zijn en ook op veel planeten in het heelal actief zou den kunnen zyn. Dr. Fox en zijn medewerkers zijn van mening dat zij er in geslaagd zyn te verklaren hoe een primitief soort leven kan ontstaan zyn zonder dat er eerder leven was. Het nationale bureau voor lucht en ruimtevaart Nasa heeft het onder zoek van dr. Fox financieel gesteund en hem een ..stuk maan" beloofd ter analisering zodra Amerikaanse astro nauten in staat zyn een maanlanding te maken en met maan-materie te- rug te keren. Burgemeester Samkalden stapt als eerste door het gat in het laatste scheidingsstuk. De verbinding tussen de U-oevers is tot stand gébracht. Reeds 16 miljoen vluchtelingen NEW YORK (Reuter) Volgens het (particuliere) Amerikaanse co mité voor vluchtelingen zyn er in 1967 viereneenhalf miljoen vluchte lingen bygekomen waarmee het we reldtotaal op meer dan 16 miljoen is gekomen. Het comité zegt in zyn jaarrapport dat de voornaamste cri sisgebieden Zuid-Vietnam, het Mid den-oosten en west-Afrika waren In Zuid-Vietnam waren op het eind van het jaar ruim twee miljoen vluchtelingen, maar dit aantal is als gevolg van de hevige strijd in fe bruari inmiddels met naar schatting 800.000 gestegen. De Arabisch-Israë lische oorlog vermeerderde het aan tal Arabische vluchtelingen met cir ca 400.000 tot een totaal van 1.716.500, maar inmiddels zyn er in Jordanië nog 70.000 bygekomen. De burgeroor log in Nigerië heeft circa drie mil joen vluchtelingen tot gevolg gehad, terwyl in Soedan de bewoners van het noorden die van het zuiden ver dreven. Andere landen die door het comité worden genoemd zyn Zuid-Korea, met een miljoen vluchtelingen, en India, dat circa 750.000 vluchtelingen uit Oost- en West-Pakistan heeft opgenomen. Het comité vestigt voorts de aandacht op het lot van de on geveer 70.000 Tibetaanse régugiés. Met 20 mille aan de zwier TILBURG (GPD) „Ik heb een leuke tijd gehad", was het lakonieke oommentaar van een 26-jarige Til- burger, toen hy zicih met 26 gul den en enkele francs op zak meld de by de politie in zijn woonplaats, na een afwezigheid van byna drie maanden. De man, oorrespondent bij de wol lens tof fenfabriek Georg Dróge N.V. in Tilburg, moest op 15 januari 20 mille voor zijn werkgever gaan ha len by een bank. Met dit geld heeft (hy tot gisteren goede sier gemaakt. Toen hy door het kapitaaltje heen was, besloot hy zich maar by de po litie te melden. Artillerieduel van acht uur over Jordaan TEL AVIV (Reuter) Acht uur lang hebben Israëliërs en Jordaniërs elkaar gisteren over de Jordaan met geschut beschoten, aldus een woord voerder van het Israëlische leger. Twee Israëlische soldaten hebben hierby verwondingen opgelopen. De Jordaniërs hadden gevuurd op Israë lische troepen by de kibboets Gesjer ten zuiden van het Meer van Gali- lea. Daarop was de Israëlische artil lerie in actie gekomen. Een Jordaan se militaire woordvoerder zei dat er een Jordaanse vrachtauto in brand was geschoten en dat enkele huizen op de oostelijke Jordaanoever wa ren beschadigd. Aan Jordaanse zijde waren geen doden of gewonden ge vallen. Volgens de woordvoerder zijn aan Israëlische kant drie man ge sneuveld en werd een Israëlische waamemeningspost vernietigd. De vredesgezant van de Verenigde Naties voor het Midden-Oosten Jar ring, is gisteren in Tel Aviv aange komen voor een nieuwe serie bespre kingen met Israëlische leiders. Hij verklaarde tegenover de pers, dat hy gekomen is „om zyn missie voort te zetten, niet om haar te voltooien". De Zweedse diplomaat arriveerde op een ogenblik, dat het gonst van berichten uit Jeruzalem, dat het ka binet van premier Esjkol het er niet over eens is of Israël wel of niet een onmiddellyke verklaring moet afleggen over de Arabische gebie den die het nu bezet houdt. Pas na Pasen in Scheveningen (Van onze oorrespondent) DEN HAAG (GPD) De vermis te Gemini-V-capsule, die op 29 maart uit Génève met bestemming de Sche- veningse pier op transport naar Ne derland werd gesteld maar sindsdien spoorloos verdween. Is in Oslo te rechtgekomen. De Gemini-capsule die het pronkstuk zou moeten zyn van de ruimtevaartexpositie op de Sche- veningse pier, heeft de EMWS enkele slapeloze nachten bezorgd. Een fou tieve opdracht van Washington deed de capsule ln de eerste plaats niet in de trein, zoals de bedoeling was. be landen, maar in een vrachtwagen, die door eenzelfde foutieve opdracht koers zette naar Noorwegen, om eerst in Oslö te stoppen. Daar keek men wat vreemd tegen het ruimtevaartuig aan. Vanuit Ne derland heeft men alles geprobeerd om de Gemini alsnog voor Pasen naar Nederland te krijgen, maar hoe Vliegtuigongeluk in Mexico MEXICO-CITY, (AFP) By het verongelukken* van een Mexicaanse DC-3 tydens de openingsvlucht op een nieuwe iyn, zyn in de nacht van woensdag op donderdag de directeur van het Mexicaanse bureau voor de burgerluchtvaart en een twintigtal andere hoge functionarissen en jour nalisten om het leven gekomen. Het toestel vloog 40 km van het vliegveld van Mexioo-city tegen een bergtop. snel de capsule ®ich ook in het heelal pleegt te bewegen, op het land bleek er geen beweging in te krijgen. Het gevol is, dat de Gemiml-V dinsdag na Pasen per truck naar Nederland wordt gebracht en ove tien dagen op de expositie op het piereiland is te bezichtigen. ADVERTENTIE Ik rijd even naar west om benzine te tanken. Waarom naar West? betaal ik voor Supergold benzine maar 51 cent. Da's bijna 5 cent minder dan de officiële prijs...! Ja, daarom wil ik er ook wel even voor omrijden. ZOETERWOUDSEWEG 11 Lelden - West

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9