^Avifauna" opgeknapt Zwembad in Duinrell Nooit meer Duitse kottervisserij vormt geen eenheid Rotterdam - Leiden met kinderwagen 12 APRIL 1968 „Hert was een ongeluk", zo ver klaarde verdachte voor de rechter. De officier vond dit optreden zeer onverantwoordelijk en gevaarlijk. De vader van verdachte die in de zaal aanwezig was deelde mee, dat zijn zoon door het gebeurde erg van streek was geraakt en zich onder doktersbehandeling moest stellen. WASSENAAR Burge meester mr. W. J. Geertsema zal samen met Pipo de Clown op zondag 26 mei om 14.30 uur het nieuwe zwembad in het re creatiecentrum Duinrell offi cieel in gebruik stellen. Vóór de officiële opening zal Pipo de Clown met zijn circus een kin dershow van ruim vijf kwar tier opvoeren. Het nieuwe recreatiezwem bad omvat o.a. een spartelvij ver, fonteinen, glijbanen, zon neweiden, kleedruimten en douches. Door de verschillende diepten van 35, 50, 80 en 140 centimeter kan er een veilig gebruik van worden gemaakt door kinderen van alle leeftij den. (Foto LD/Holvast) Medische diensten Leiderdorp z0. dokter L. v. d. Berg, Busken Huetstraat 22. Hazers- woude, tel. 01714—344; ma. dokter G, A. de Bruine, Hoofdstraat 8, Leider dorp, tel. 22208; belde dagen zuster Prins, Kom. van Aaiweg 7 ,tel. 24909. Oegstgeest za. en zo. dokter B. Held, tel. 62255; ma. dokter J. B. Hu- genholtz, tel. 51390. Voorschoten za. en zo. dokter v. d. Kooy, Schimmelpennincklaan, tel. 2527; tandarts T. R. Sprey, Voor straat 36, melden 9.30 uur; ma. dokter A. M. Kostense, Voorstraat 23, tek 2493; tandarts B. van Wijk, Juliana- laan 32. melden 9.30 uur; belde dagen zuster Parmentier, Curielaan 27. tek 4646; Voorschotense apoth., Leidse- weg 66, tel. 2525. Warmond dokter Bots, Prof. Aal- berselaan 2, Warmond, tel. 02532— 7393; zuster Muhlhaus, Dr. Kuyper- laan 3, Voorhout, tel. 8122. Wassenaar zo. dokter E. M. N, Oostebaan, Pr. Marielaan 14a, tek 3056; dokter M. H. van Tolingen, Wil- helminaplein 1, tel. 8303; ma. dokter H. W. Plink, Prinsenweg 44a, tek 2075; dokter J. H. Jaarsma, Witten- burgerweg 106, tel. 9676; za. en zo» Wassen aar se apoth., Schouwweg 32, tel. 2402; ma. apotheek Langstraat 86, tel. 2141; tandarts B. P. Hazenberg, Van Z. van Nijeveltstraat 108, tek 5535. Steeds Vooruit boekt succes WARMOND Nu de tafeltennis- competitie achter de rug is en de pro motie-degradatie wedstrijden zijn be gonnen, heeft „Steeds Vooruit" weer enkele successen geboekt. Het eerst© Jongensteam won zijn eerste wedstrijd met 91 van DHC. Het tweede meis jesteam, dat eveneens aan deze com petitie mee doet. scoorde in twee wed strijden drie punten en wel tegen .Avanti" 4 met 100 en „Slagvaar dig" met 55. Voor het derde dames team is er eveneens 'n wedstrijd vast gesteld, 26 april: Zwaluw 1—St. V. 3 en voor het vierde herenteam staan op het programma 18 april ATTC— St. V. 4; 22 april St. V 4—TTCS, 29 april St. V. 4—Taverzo 2. Steeds Vooruit heeft ook enkele deelnemers aan de zeskamp. Wil Sik- king werd in deze zeskamp van derde klas eerste en Ank Koek eindigde op de tweede plaats. Cisca Slkking ein digde als eerste bij de dames in de vierde klas. terwijl Annelies Koek zes de werd. Leny v. Wessen werd bij da dames tweede klas 'n goede derde. Bij de heren kreeg alleen Nol Sik- klng een uitnodiging Hij bereikte een gedeelde eerste plaats. Slechts in de barrage verloor hij met 21-9. 22-24 en en 20—22. WASSENAAR Onze plaatsgenoot de heer J. van Nimwegen, is benoemd tot lid van de examencommissie staatspraktijkdiploma voor bedrijfs administratie. Schoonmaakster nam geld weg LEIDEN Een (jeugdige) in woonster van Leiden heeft In de af gelopen maanden een bedrag van on geveer dertienhonderd gulden wegge nomen uit diverse tehuizen, waar zij als schoonmaakster werkzaam was. I Zij is door de politie aangehouden en bekende tenminste tien maal geld te I hebben gestolen. Neefje in oog geschoten Geldboete voor Leiderdorper DEN HAAG Een 20-jarige scheepsbouwer uit Leiderdorp heeft zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden gehad omdat hij bij het afschieten van een luchtbuks een neefje in een oog trof, waardoor de jongen het oog heeft moeten missen. Verdachte verkaarde dat hij in zijn kamer vaker schietoefeningen hield met een schietschijf als doelwit. Toen op een avond zijn neefje op bezoek kwam, liet hij de buks zien, die plot seling afging. Verdachte zou niet hebben geweten, dat de bulks geladen was en op scherp was gesteld. aantal meisjes, werk- serveerster in het Was- restaurant „De Bijhorst", afgelopen dagen in hei „Avifauna" in Alphen Rijn "bruggen, afraste- en gebouwtjes van een nieuwe verflaag voorzien, waar door het geheel nog net op tijd voor de te verwachten paasdruk- te een fris en nieuw aanzicht heeft gekregen. De meisjes nemen hier het laatste bruggetje onder handen. m t vogelpark Avifauna aan den Rijn koesteren len flamingo's en peli kanen zich in het voorjaarszon- van hun toilet teneinde er het netje. De gehele dag zijn zij luid komende weekeinde op z'n „paas- kwetterend bezig met het maken best" uit te zien. (Foto Leidsch Dagblad). Zeelieden thuis na avontuur op Kreta SCHIPHOL (GPD) „Ik hoop nooit van myn leven meer in Grie kenland te komen". Dit zei de twee de stuurman van de Eos, de 25-ja- rige R. H. Nieuwland uit Gorkum, vanmiddag na zyn aankomst op Schiphol. Zijn vijf metgezellen met wie hij veertien dagen in een ge vangenis op Kreta heeft gezeten vie len hem onmiddellijk bij. „Zo'n avontuur willen we nooit meer mee maken". Die overige vijf zijn derde stuurman J. A. Bos (23) uit Hilver sum, de radio-telegrafist J. van der Heyden (22) uit Utrecht, de hof- Wel en ivee der visserij 21-jarige Britse actrice lewis heeft een contract met de Amerikaanse lucent Bruce Cohn Curtis, Verenigde Staten als on- ijk producent wil gaan ■u tegen de filmgiganten 'Uywood. In zijn eerste pro- „Otley" heeft hij aan Fiona ten belangrijke rol gege- Men zou geografisch bezien verwachten dat de kottervisserij in West-Duitsland veel overeenkomst zou vertonen met de Deense visserij en met de zeevisserij en de garnalen visserij in ons land. Dit is echter niet het geval. Wat de kleine zee visserij betreft kan de Duitse vis serij met kotters niet in de scha duw staan van die in Nederland en Denemarken. Zowel in ons land als in Denemarken heeft deze tak van visserij zich gespecialiseerd op de tongvisserij. In tegenstelling tot ons land en vooral Denemarken vormt de Duit se kottervisserij geen eenheid. Een deel bestaat uit de z.g. Fuikenwar- dervissers, die van oudsher de kot tervisserij op de Noordzee hebben uitgeoefend. Deze groep komt uit het Elbe-gebied. Naast deze groep hebben zich ook vele vissers uit het oostzeegebied gevestigd. Deze zijn in 1945 bij het opdringen van de Rus sen gevlucht. Deze Oostzee-groep heeft een aparte stempel op de Duitse kustvisserij gedrukt. In de jaren na 1950 legden deze vissers zich vooral toe op de haring en gezien de gunsti ge haringolie- en vismeelprjjzen wa ren de resultaten van deze groep goed te noemen. De Duitse kottervloot is naar het aantal eenheden groter dan de Ne derlandse, doch het vermogen ligt lager dan die van onze kotters. Duitsland heeft 1017 kotters, waar van 612 zijn ingericht voor de kleine zeevisserij en 407 gamalenkotters. De kottervloot in ons land bestaat uit 843 eenheden, waarvan er 529 zijn uitgerust voor de kleine zeevisserij en 314 voor de garnalenvisserij. Van de Duitse kotters hebben er slechts 66 een motor boven de 200 pk, ter wijl van onze vloot bijna 350 eenhe den een motor boven de 200 kg heb ben. Bovendien is in ons land de nieuw bouw veel groter geweest dan bij on ze oosterburen. Hierdoor is de ge middelde leeftijd van de kottervloot in ons land aanzienlijk lager dan bij de Duitsers. Voorts is deze groep in ons land de laatste jaren aan zienlijk gestegen terwijl het getal van de Duitse kotters langzaam daalt. De schepen met het mins- ste motorvermogen worden het eerst gesloopt. Dit heeft zich het meest voorgedaan bu de garnalenvissers omdat deze groep een overschot had in de garnalenaanvoer. Bij de Duitse kottervloot is de ar beidsverhouding aan boord geregeld op maatschap-overeenkomst, ter wijl in ons land een derde deel van de kottergroep op en arbeidsovereen komst vaart. Bezien wij de produk- tie van beide vloten, dan zien wij dat de aanvoer in Duitsland aanzien lijk hoger is dan bij ons. doch de opbrengst nog niet de helft van on ze groep. In cijfers: aanvoer in Ne derland 98,9miljoen kg, besommin gen f 133.7 miljoen en in West-Duits- land 162.8. f60,1. Zoals wij hier boven reeds ver meldden bestaat de visserij, in ons land in hoofdzaak uit tongvisserij, terwijl in Duitsland de nadruk valt op de industrievis-visserij. Van de Duitse aanvoer ging 95 miljoen kg. naar de vismeellndustrie, terwijl er slechts 4,2 miljoen kg schol werd aangevoerd voor een waarde van nog geen f 5 miljoen en circa 1 miljoen kg tong met een opbrengst van f3 mil joen. Vergeleken met ons land is dit gering. Bij ons bedroeg de produktie van platvis, meer dan 50 miljoen kg een opbrengst van bijna f96 mil joen. De afzet van platvis geeft daar geen moeilijkheden. De garnalenvisserij in Zuid Duits land en ons land heeft vee! dingen gemeen. De produktie van belde lan den is praktisoh gelijk, namelijk olr- ca 7,5 miljoen kg. Alleen is er een groot verschil in prijs. De Neder- landerse ganarlenvisser ontving ge middeld In 1967 f2.34 per kg, terwijl zijn Duitse collega f 1.62 per kg kreeg. Het verschil in prijs komt hoofdza kelijk, doordat de meeste garnalen in ons land zo snel mogelijk worden gepeld voor zij in de comsumptie wor den gebracht. In de Bondsrepubliek is men gewend de garnalen in hoofd zaak bevroren op te slaan en daar na te gaan afleveren. Hierdoor is ons produkt in de regel smakelijker Er is nog een ander verschil in de garnalenvisserij. In ons land neemt de aanvoer v. drogerij garnalen steeds meer af omdat de consumptiegama- len een hogerij prijs opbrengen. In West-Duitsland daarentegen was in 1966 de aanvoer van drogerij garna len driemaal zo groot als die van consumptiegarnalen. Wanneer binnenkort het visserijbe leid binnen de EEG wordt uitgevoerd is er aanleiding om te veronderstel len, dat de Duitse kottereigenaren zich niet altijd op hun gemak zullen voelen tussen de Deense en Neder landse concurrenten. Ten toonstelli ng industrie- en huishoudschool KATWIJK De tweede chr. Kat- wijkse industrie- en huishoudschool houdt op donderdag 25 en vrijdag 26 april een tentoonstelling (en show) in de school aar de Meeuwenlaan. De openingstijden zijn 19.00-21.30 (donlerdag en 15.00-17,00 en 19.00- 21.30 uur (vrijdag). meester J. van de Velde (24) uit Den Helder, de kok A. Smak (24) uit Beekbergen en de matroos onder de gage S. Benjamin (21) uit Am sterdam. De KNSM heeft zesduizend gul den moeten betalen aan afkoopsom men om het zestal uit de gevange nis te krijgen, nadat zij waren ver oordeeld wegens „diefstal van Griek se vlaggen". Bovendien heeft de maatschappij nog ongeveer 20.000 gulden aan onkosten gehad wegens onder andere liggelden van het schip en het overvliegen van een reserve-bemanning. Het avondje-uit van de Eos-zee- lieden liep aanvankelijk uit op een veroordeling van zeven maanden gevangenisstraf voor ieder. In ho ger beroep werden de beide stuur lieden en de marconist veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en de overige mannen tot zes weken Langdurig verhoor Stuurman Nieuwland is die nacht van twee uur tot tien uur 's mor gens onafgebroken verhoord zonder eten of drinken te krijgen. „Ik ont kende dat onze mannen de vlaggen hadden neergehaald, doch dat wij ze alleen van de straat hadden opge pakt. Ze geloofden mij niet. Ik vroeg de geheim agent al6 getuige op te zoeken, maar men wilde niet. Ik vroeg om contact te mogen opnemen met de Nederlandse consul, maar het werd niet toegestaan. Na twee dagen kregen wij contact met de consul. Onze kapitein zagen wij pas na vier dagen. Op de tweede dag werden we allemaal verhoord, twee uur lang. Wij hebben toen een in het Grieks gestelde verklaring moeten ondertekenen, die wij niet begrepen. Verder moesten wij een eigen ver klaring opschrijven en ondertekenen. Inmiddels waren twee man vrijgela ten omdat op hen geen vlag werd gevonden. Met z'n zessen werden we in een oei gesloten, waar de matras sen zo smerig waren dat wij er niet op durfden liggen. Eten kregen we niet, dat moesten we zelf bij de be waker bestellen en betalen. Na het proces werden we vriende lijker behandeld. Wij kregen toen ook eten, maar het was volstrekt on voldoende en wij moesten dus extra voedsel bestellen en natuurlijk ook betalen. Van de hoge straffen waren we erg geschrokken. In hoger beroep kregen de officieren een hogere stfef dan de overige opvarenden. Wij moesten beter weten, werd ons ge zegd. Ik weet niet wat ik beter had moeten weten. In de strafgevangenis zaten we met zestig communisten die tot twintig Jaar waren veroordeeld. De sfeer was er erg menselijk, er werd zelfs aan sport gedaan, maar wij dankten de hemel dat de maat schappij ons had vrijgekocht". Het was allemaal begonnen op de avond van de 25ste maart, toen 8 opvarenden van de Eos in het ha venstadje Herakllon gingen passagie ren. Het was een nationale feestdag, waarop de bevrijding van de Turken werd herdacht. Stuurman Nieuwland deed ons het volgende verslag van het avondje uit. „Wij hadden die dag hard ge werkt en tegen tien uur 's avonds gingen we de wal op de stad was vrijwel uitgestorven, café's bijna leeg. Om half elf zaten we in een restau rant, waar wij kennis maakten met enige Amerikanen van de luchtmacht basis op Kreta. Zij vertelden van een baldadig optreden, waarbij vlaggen waren neergerukt. Inderdaad hadden we enige vlaggen op straat zien lig gen. Later gingen we naar een ander café waar het drukker was en volks dansen werden gedaan. Wij dronken wijn, maar waren niet dronken, wel in een uitgelaten stemming. In ons gezelschap was een Griek gekomen die geheim agent bleek te zijn. Wij hebben hem notabene nog een glas wijn aangeboden. Om kwart voor één tenslotte, was het feest zo luid ruchtig geworden, dat ik het beter vond terug te keren naar het schip om eventuele moeilijkheden te voor komen. Toen we door de hoofdstraat liepen zagen wij tientallen vlaggen op straat liggen. Enkele van ons zochten een schoon exemplaar uit rolden deze op en staken hen in de zak, ik deed het ook. De reden was geen andere dan dat wij een souve- nier wilde hebben. Toen wij echter bij de haven aankwamen werden wy plotseling omsingeld door wel 40 po litiemannen met overvalwagens en taxi's. Zeven van ons werden on der bedreiging van pistolen en ver gezeld van flinke klappen gearres teerd. Ik liep achteraan en ging meteen terug naar het politiebureau in de hoofdstraat om opheldering te vragen. Het antwoord bestond uit myn arrestatie". Thant praat met Noordvietnamezen PARIJS (AP) Secretaris-gene raal Thant van de V.N., die zich in Parüs bevindt heeft over leg gepleegd met de Noordv&etname- se delegatie hier. HU heeft vermoe- deiyk gesproken met de eerste diplo maat, Mai Van-bo. Een woordvoer der van de Unesco In Parijs heeft ge zegd, dat Thant ook besprekingen zal voeren met vertegenwoordigers van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken. VIENTIANE (AP) In welinge lichte kringen alhier werd vandaag vernomen dat NoordvSetnamese di plomaten donderdag twee maal ont moetingen hebben gehad met Ameri kaanse diplomaten van de Ameri kaanse ambassade om te spreken over de plaats waar de Inleidende Amerikaans-Noordvietnamese be sprekingen zouden kunnen worden gehouden. Amerikaanse ambassade woordvoerders weigerden co mme n taar te leveren op het bezoek der Noordvietnamezen. Mozaïekwedstrijden HILLEGOM De Stichting WV- Hillegom organiseert tijdens het Corso-weekeinde van saterdag 27 april weer de jaarlijkse mozaïekwed stryden. De plaatseiyke prijswln naars dingen mee m de Bollenstreek wedstryd. Het informatiebureau var de Stichting WV -HlUegom ls vanaf heden gevestigd in de woonboot voor het bedrijf van openbare werken aan de Jonkheer Moe kade. Er wordt thans nog hard ge werkt aan de bouw van nieuwe onderkomens voor de grotere vo gels, waarvan er reeds enkele ge reed zijn. De struisvogels hebben al hun nieuwe huisvesting be trokken. (Foto Leidsch Dagblad). De officier van justitie wilde vol staan met een geldboete van f 140, en voorwaardelyk twee weken gevan genisstraf, overeenkomstig welke eis de rechter vonniste. ZWOLLE. 12 april. Veemarkt. Aan voer: runderen 2804. graskalveren 849, nuchtere kalveren 2476, schapen en lammeren 183. varkens 297. schram men 6. biggen 1152. gelten 22. totaal 7789. Prijzen per stuk: neurende en versgekalfde koelen 9851435. neu rende vaarzen 10751275. neurende pinken 875925. slachtkoeien en vaarzen 10601425, slachtkoeien en vaarzen 10601425. slachtkoeien per kg. gesl. gew. 3.655.00. gulste koelen 9501200, worstkoeien per kg. gesl. few. 3.203.60. guiste vaarzen 960 210. guiste pinken 750785. graakal- veren 4Ü0610. nuchtere kalveren 60 160, nuchtere kalveren per kg. lev. gcw. 1.401.70. gelten 2565. vette schapen 130160. lammeren 100125. 10-weekse biggen 150180, drachtige varkens 360460. slachtvarkens 325 400. schrammen 90110, biggen 63 73. stieren per kg. gesl. gew. 4.10 4.50. vette kalveren 385550, vette kalveren per kg. lev. gew. 3.403.90. Overzicht: gebruiksvee aanvoer re- j delilk. handel prijsh.. guiste koelen re delijk. duur: pinken redelijk, prijsh.: varkens rustig, hoger; graskalveren j redeiyk, prijsh.; vette kalveren vlot. hoger; nuchtere kalveren willig, aan trekkend: biggen rustig, prijsh.; slachtkoeien goed, hoger. 1 Jongens willen record verbeteren ROTTERDAM/LEIDEN (GPD) Dinsdag na Pasen gaan twee Rot terdamse jongens proberen het we reldrecord kinderwagen-duwen te verbeteren. Dat record staat nu nog op naam van een hts in Rotterdam. Een ploeg van deze school duwde een kinderwagen over een afstand van 74 km. De twee Rotterdamse jongens Arnold Ouwerkerk (17) en Rob Brusik (16), beiden van de zes de lts aan het Erasmuspad, willen 82 km achter eikaar met een kinder wagen lopen, zy hebben de route Rotterdam-Leiden v.v. voor hun re cordverbetering gekozen. De twee knapen vertrekken dins dagmorgen om 4 uur van het Rot terdamse stadhuis. Eind van ochtend hopen zy by het stadhuis in Leiden aan te komen en gelijk weer terug te gaan. In de loop van de dinsdagavond zyn de jongens weer terug in Rotterdam, als alles ver loopt zoals de bedoeling is. Een le raar van de zesde lts controleert in een volgauto of de jongens zich wel houden aan de „spelregels". Nog meer auto's zullen de jongens op hun lange wandeltocht volgen. Hierin zitten de supporters, als de directeur en leraren van de school. De jongens hebben zich terdege voorbereid. Als Kd van de atletiek vereniging „Metro" hebben zy al menig rondje op de sintelbaan gelo pen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15