l.B.P. gaat 15 in Wassenaar winkels bouwen 35.000 Ontwikkelingswerk en missie scheiden Coiicloleaiicetelegram rector Universiteit Bijna inwoners DAG 9 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD een steun van raad voor motie van G. Oosterling over waterbedrijf Meisje valt van wagen Op de hoek SophiastraatAlexan- derstraat in Leiden is gistermiddag omstreeks half twee een 9-jarig meisje van een met paard bespannen wagen gevallen. Het kind kwam der het reohterachterwiel van de wa gen. Het kreeg een rechterbeenfrac tuur en moest door de EHD naar PAGINA t ondervonden. Van de veroorzaker van die moeilijkheden zou een schadeloos stelling kunnen woiden geëist voor de extra uitgaven, die Wassenaar nu te doen heeft. Ir. M. Elion pleitte voor een zo spoedig mogelijke uitvoering van de nu voorgenomen maatregelen. het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. VOORSCHOTEN Zuster Lieber Wethouders S. J. van den Bergh ant woordde dat (het om twee redenen niet mogelijk is het eigen bedrijf te hand haven. In de eerste plaats heeft de gemeente de geldmiddelen niet, die nodig zouden zijn voor o.a. moderni sering en ten tweede zou voor zulke investeringen nooit toestemming van Gedeputeerde Staten worden verkre gen. Wat de kwestie van de aansprake lijkheid betreft hebben burgemeester en wethouders aan een hydroloog op dracht gegeven tot het instellen van een onderzoek. Verder zal nog het ad vies worden gevraagd van het Rijks instituut voor de Drinkwatervoorzie ning. Persoonlijk zei de wethouder van mening te zijn, dat Wassenaar juridisch nagenoeg geen kans heeft om met succes een claim tegen Den Haag. in te stellen. De motie van de heer Oosterling kwam verder niet in bespreking, zij werd niet gesteund. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot het treffen van diver se voorzieningen werd met algemene stemmen aanvaard. overleden In de nacht van zaterdag op zon dag Is in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleden de Voorschoten- se wijkverpleegster Lutske C. Lieber. Zuster Lieber (27) kwam op 1 sep tember naar Voorschoten als wijk verpleegster van de prot. chr. wijk verpleging „Het Oranje-Groene Kruis". ZU werkte In het team van wijkverpleegsters in de Stichting Gezondheidszorg Voorschoten. Vorig jaar december werd zij ziek en zelfs een operatie vermocht niet haar le ven te sparen. Geboren in Laren (N-H.) op 20 november 1940, behaalde zij in 1962 het diploma A; in 1963 het diploma kraamverpleegster en in 1965 het di ploma wijkverpleegster. Voor de Voor- schotense wijkverpleging betekent haar overlijden een groot verlies. Zij heeft met grote trouw, toewijding en liefde haar werk verricht en bij ve le zieken en bejaarden laat zij een lege plaats achter. De begrafenis zal plaats hebben op woensdagmiddag in Laren. LEIDERDORP Opening troephuis „De Houtkamp" Burgemeester mr. R. M. Gallas zal zaterdagmiddag 20 april om drie uur in Leiderdorp het troephuis „De Houtkamp" van de M'hala Panzi- Postgroep West officieel openen. Het troephuis is verrezen aan de Van Die- peningenlaan (voorheen Munniker- weg). Katholieke bouwvakkers verontwaa rdigd De bondsraad van de Nederlandse katholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid 'St. Joseph' heeft in felle bewoordingen uiting gegeven van zijn teleurstelling en veront waardiging, zowel over het beleid van regering tenaanzien van de bouw- cao als over de houding van de regeringspartijen bij het kamerde bat daarover. De bondsraad heeft uitdrukkelijk protest aangetekend tegen de grie ven de beschuldiging zowel door minister Roolvink als door woord voerders van bepaalde regeringspar tijen geuit dat de werkgevers- en werknemersorganisaties in de bouw nijverheid bij het realiseren van hun wensen geen rekening hebben ge houden met het algemeen belang. De bondsraad van d, NKBB 'St - Joseph' heeft zich volledig gesteld achter het door het bondsbestuur gevoerde beleid. De raad heeft het bondsbestuur uit drukkelijk verzocht met alle kracht en met gebruikmaking van alle ge oorloofde middelen te blijven streven naar volledige realisering, op zo kort mogelijke termijn van alle cao-pun ten waarover met de werkgeversorga nisaties overeenstemming is bereikt. Zolderactie van Velen stonden vanochtend^ ondanks de regen, voor de Ebene- zer Baptistenkerk in Atlanta, waar het lichaam van ds. King stond opgebaard in afwachting van de begrafenis, die volgens verwachting door honderdduizend personen zou worden bijgeivoond. WARMOND Aansluiting van riolering op installatie van Leiden-noord B. en W. van Warmond delen da raad mee, dat, gezien de ontwikkes* lingen 'm de agglomeratie Leiden in* zake de afvoer van het afvalwater de laatste jaren plannen zijn ontwik keld om te komen tot lozing op ze^ Als gevolg hiervan zal het riolerings stelsel van deze gemeente, via een persleiding op de rioleringsinstallatie van Leiden-noord worden aangeslo- De aanleg van deze persleiding zal door en op kosten van het hoog heemraadschap „Rijnland" plaats vinden. Als gevolg van deze aanleg is de uitvoering van de eerste en tweede fase van het rioleringsplan. urgent geworden. .een extra vergadering is gisteravond de Wassenaarse ge- niteraad met vier stemmen tegen akkoord gegaan met de Tiop van grond in het noordoostelijk deel van het uitbrei- e#plan Zijlwatering (bestemd voor de bouw van een winkel- fum en van remie-flats) aan het Algemeen Burgelijk Pen- voorstellen aan de raad doen voor belangrijke verbeteringen. Nadat nog in tweede instantie uitvoe rig over het voorstel was gesproken werd het in stemming gebracht. Het werd met 14 tegen 5 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heren Lod- der en Oosterling, mr. Hemmes (VVD), mr. dr. W. F. van Gunsteren en J. M. Koenen (beiden Prot. Chr.). n fye weken geleden werd een )nS$in(} over dit punt aange- om eerst nader beraad in raadscommissies mogelijk üst&jfce». Er waren toen nogal vtyzwren tegen het plan voor l/ikelcentrum, omdat men ie:orgd toonde voor het lot le middenstand in de oude Som. discussie van gisteravond ut het nader overleg in de sies en de nadere toelichting t college veel van de bezwaren weggenomen. Er is met het «nfonds overeengekomen dat t zal worden overlegd met de plaatselijke middenstands- aiies voordat de omvang en Itthg van het winkelcentrum [werden bepaald. De winkels dcor het A.B.P. niet worden _|it naar verhuurd. •her C. E. van den Berg I vas verheugd over deze be id van het A.B.P. Hij vroeg citer af, wat er met de over lie winkelruimte zal gebeuren iblijken dat er geen 15 maar f winkels nodig zouden zijn. feer A. Lodder (B.P.) toonde kg steeds tegenstander van de h, die hij „funest" noemde e in het dorp gevestigde mid- nd. B" is in Wassenaar geen te aai meer winkels, meende iar winkels hebben behoef- ime?r cliëntèle. Naar aanlei- Ln en kort voor de vergade- jgelomen verzoekschrift met Idtkeningen van middenstan- h plannen niet goed te keu- Qeite mr. J. E. J. Hemmes J evoor, behalve de erkende hgtndsorganisatie ook de Ier in het overleg te betrekken p «rieden jaar spontaan heb- Cifngesloten bij de „Commis- Igraat". Llion (Prot. Chr.) nam het pestuur in bescherming te- t( verwijt, dat het niets zou p' de middenstand in de oude p. Hij vroeg het college een pen te stellen met duidelijke per de bedragen die in het |p reeds voor de sanering zijn Ed. plan voor het nieuwe win- betreft concludeerde ir. at de oppositie daartegen te jekomen. Raad en commissies al verscheidene keren de te- k gezien van het noordooste- 1 van het uitbreidingsplan nng, waarvan het winkelcen- ,1700 m2 is, gezien het feit, nieuwe wijk 4000 inwoners en a lleszins aanvaardbaar. Water Een tweede belangrijke punt op agenda van deze extra raadsverga dering was een voorstel tot maatre gelen in verband met de moeilijkhe den met de watervoorziening. B. en W. hadden voorgesteld de gemeente te laten deelnemen aan een Inter communale Watertransportleiding tussen Den Haag en Leiden met af takkingen naar Wassenaar en Voor schoten, de hoeveelheid water die aan De Tien Gemeenten wordt gele verd verder te verminderen en een bedrag van f 200.000 te voteren voor een nieuwe leiding tussen Den Haag en park „De Kieviet" voor een ver dere veiligstelling van de water voorziening. De heer L. G. Oosterling diende bij het begin van de discussie een motie in, waarin het college werd uitgeno digd bij Gedeputeerde Staten stappen te doen voor een voortzetting van de eigen produktie van het Wassenaar- se waterbedrijf of in ieder geval voor het mobiel houden van dit bedrijf voor bijzondere omstandigheden. De heer A. J. M. van Gooi (KVP> betoogde, dat het drinkwaterprobleem in ons land een aanpak op landelijk niveau vraagt. Mr. A. van Vuure vond dat het aan elkaar koppelen van de netten van Den Haag en Leiden al zekere beveiliging geeft voor bij zondere omstandigheden. Daarnaast zou het aanbeveling verdienen, dat kleinere bedrijven, zoals het Wasse naarse, intact zouden worden gehou den om in geval van calamiteiten te kunnen inspringen. Mr. J. E. J. Hem mes vroeg het college een onderzoek te laten instellen naar de oorzaken van de moeilijkheden die nu worden Tijdelijk voor het verkeer afgesloten Stille Rijn herbestraat Met de paasvakantie in het vooruitzicht en het langzaam stijgen van de temperatuur ko men de kinderen in steeds grotere getale weer op straat. Ze hebben niet veel nodig om zich in de bui tenlucht te vermaken. Deze Leidse jongens leven hun fantasie uit op het water van de Ringkade in hei den-Noord. Overigens vinden de meeste bewoners van dit stadsdeel de rommel, die de jeugd met het spelevaren maakt, minder plezie rig. De omgeving wordt namelijk door de talrijke houten planken en balken, die in en langs het wa ter liggen ontsierd. (Foto L.D./Holvast) BURGERLIJKE STAND Warmond Geboren: Cornells Gljsbertus Maria warmerdam: Alexan der Jonker; Abdrie Pleter van Stave- Jacobus Cornells Schavemaker; Marcella Apolonla Catharina Maria de Winter; Ronnie de Vogel; Jacobus mdertrouwd: D. J Landman. 22 Jr., E. Kraan, 21 Jr.; B. de Gooijer, 24 en L. M. Geraedts. 21 j.; P. M. Kaak, 50 jr. en E. C. Samwel, 41 Jr. Getrouwd: F J. Rijnsburger, 23 jr., i M. Elzink, 23 jr.; W M. Th. Zil- verentant, 22 jr., en A Elzink, 21 jr.; L. J. Keijzer, 24 jr., en W. J. M. van Gljlswijk, 24 jr. (Van onze correspondent) Het pastoraal concilie is gisteren in Noord wij kerhout begon nen aan de bespreking van een uitvoerig rapport over de ont wikkelingshulp. Over de noodzaak en doel van die hulp was men het eens. De uitwerking kreeg nogal wat aandacht. Twee studenten van het Institute of social studies (de één uit Nigerië, de ander uit Perzië) beklemtoonden de noodzaak om missie en ontwikkelingswerk scherp gescheiden té houden. De vertegenwoordiger van het Hu manistisch Verbond, de heer H. Lips, sloot zich hierbij aan. De heer Lips verwachtte, dat er een grote en alge mene ontwikkelingssamenwerking kan ontstaan maar vreesde dat te sl-erke binding tussen missie en ont wikkelingswerk die samenwerking in gevaar zou brengen. Het rooms-katholieke P. v. d. A- kamerlid Geert Ruygers bracht de po litieke positiebepaling van de ontwik kelingslanden ter sprake. Door hun politiek van niet-gebondenheid be wijzen de ontwikkelingslanden vol- Stichting Bejaa reien hou w opgericht Ten behoeve van de huisvesting van bejaarden is een landelijke stichting opgericht onder de naam „Bejaardenbouw". In samenwerking met plaatselijke instanties zal deze stichting woningcomplexen voor be jaarden doen bouwen en bevorderen dat de noodzakelijke hulp en dienst verlening geboden kan worden. In het bestuur van de nieuwe stichting hebben vertegenwoordigers zitting van de Stichting nationale contactcommissie voor gezinsbelan- gen; de Stichting landelijk contact van de vrouwenadviescommissies voor de woningbouw; de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en het centraal overlegorgaan van de sa menwerkende organisaties, het COSO, in welk overkoepelend orgaan ongeveer 350.000 georganiseerde be jaarden zijn vertegenwoordigd. Aan de hand van cijfers van de Verenigde Naties deelde de heer Ruy gers mee, dat de mensheid 160 mil jard per jaar aan bewapening uit geeft, tegen 9 miljard voor ontwik kelingswerk: een absurde en onethi sche situatie, waartegen de kerk moet spreken. Drs. C. H. M Verhaak kondigde na mens de Bossche delegatie een „een voudig maar toch groots plan" aan, dat alle schone woorden over ontwik kelingshulp zal oplossen In een con cilie-initiatief tot daden. Hij zal dat plan zo mogelijk vandaag lanceren. Gisteravond moest het door deskun digen worden doorgelicht op de mo- De Leidse Lutherse Jeugdverend - ging, die nog maar nauwelijks een jaar bestaat, heeft al enkele goed geslaagde acties achter de rug, t.w. „Brillen voor India" en „Uw naaste dichtbij". Thans ligt een plan ter tafel of tweemaal in de maand een bijeenkomst voor gastarbeiders (je or ganiseren. Bovendien denkt men meer aan de oecumene onder de Leidse jeugd te gaan doen. Plannen, welke echter alleen te verwezenlijken zijn, indien de jeugdvereniging, die momenteel in de consistorie van de Lutherse kerk bijeenkomt, over een grote, representatieve ruimte be schikt. Ook daarvoor hebben de jon geren een plan. In het huidige com plex bevindt zich een zolder, die voor dit doel geschikt is te maken. Ten einde de financiën hiervoor bijeen te brengen is een „zolder-actie" op touw gezet. Het ligt in de bedoeling, dat de jongeren 16 en 17 april een inza meling houden van gebruiksvoorwer pen, welke echter nog in goede staat moéten zijn. Op 22 juni wordt dan een veiling gehouden van deze voor werpen. Het streven is erop gericht de nieuwe ruimte in okt., wanneer het 350-jarig bestaan van het kerk gebouw wordt herdacht, in gebruik te nemen. Zij, die zich voor deze actie van de Lutherse jongeren interesse ren, kunnen in contact treden met Rien Mussent, Lammenschansweg 92 Leiden. Bejaartlensoos Morgen is er in Warmond een bij zondere middag voor alle leden van de bejaardensociëteit. Leerlingen van de school met de bijbel zullen dan van 2 tot 3 uur enkele voordrach ten geven. De leden worden daarom verzocht tijdig aanwezig te zijn. Bij deze gelegenheid kunnen de leden zich ook reeds opgeven voor de uit gaansdag. die dit jaar zal plaatsvin den op 20 juni. Aan weduwe van ds. King In een condoleancetelegram aan de weduwe van ds. Martin Luther King heeft de rector magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. P. Muntendam, uitdiukking gegeven aan de ontsteltenis, die de dood van haar man bij dè Leidse universitaire ge meenschap teweeg heeft gebracht. Wij herdenken, aldus prof. Munten dam, hem als de voorvechter van gelijke rechten voor iedere wereld burger en wij willen leven naar zijn woorden. In een telegram aan de Ameri kaanse ambassadeur heeft de Leidse rector magnificus de deelneming van de Leidse universitaire gemeenschap jegens de regering van de V.S. be tuigd en de hoop uitgesproken, dat het haar gegeven zal zijn de idealen van ds. Martin Luther King te ver wezenlijken. vernielde gasleiding De vrijwillige brandweer mn Rijnsburg werd gistermiddag even voor drie uur gealarmeerd in ver* band met een breuk in tie gas lei* ding aan de Oegstgeesterweg. Door een graafmachine, die bezig was een geul te graven voor de aanleg van een waterleiding voor aldaar liggende woonboten, was de hoofd buis van de aardgasleiding vernield, waardoor gas ontsnapte. De brandweermannen waren 6poe* dig ter plaatse en namen voorzorgs maatregelen üi verband met brand gevaar. De breuk in de aardgaslei ding u-as spoedig hersteld. De voor zorgsmaatregelen hieldeu ondermeer in het verslepen van de woonsche pen en het afzetten van een groot gedeelte van de weg voor het ver keer. Gedurende de afgelopen maand nam het aantal inwoners van Kat wijk met 54 toe, van 34.922 op 1 maart tot 34.976 op 1 april. In de loop van maart steeg het inwonertal door geboorte en vestiging met resp, 64 en 168 en daalde door overlijden en vertrek met resp. 27 en 151. Marktberichten ROTTERDAM, 9 apr. Veemarkt! aanvoer totaal 4756. weekaanvoer 6306, slachtrunderen 180, gebruiksvee 1035, vette kalv. 105. graskalv. 207, nuchter® kalv. 2982. varkens 4, paarden 8. veu lens 5. schapen en lammeren 130. wei- delammeren 75, bokken of gelten 25, Prezen: slachtrunderen extra kwal. 480-510, le kwal. 415-455, 2e kwal 388 -405, 3e kwal. 370-380. vette kalv 355- 370. 325-350. 300-325. stieren (alle kwa liteiten) 410-460, worstkoeien 335-360. kalf- en melkkoeien 1100-1575. vare koelen 875-1225. varrzen 825-1000 pin ken 600-725. graskalv. 375-575. nuch tere kalv. 140-150, melstkalv, 70-135, schapen 100-130. lammeren 110-160. Marktoverziehtslachtrunderen aan voer gewoon, handel kalm. p-ijzen als gisteren. kalf -en melkkoeien Iets ruimer, tamelijk, goed prysh.. vare koel en groter, redelijk, ruim prljsh,. vaar zen en pinken, tamelijk, iets levendi ger, constant, graskalv. Iets minder, goed. even stijver, vette kalv. als vorige week lui. even lager, nuchtere kalveren iets korter, stroef, prijsh.. schapen en lammeren als vorige week. redelijk, sta- BODEGRAVEN', 9 apr. Kaasmarkt Aanvoer 9 partijen Goudse kaas. Prij zen: le kwal. 3.55-3.76. Extra kwal. to* 4.06, Handel kalm. (Br L. G. Oosterling (groep K) had, met het oog op de I van de middenstand in het iwaren tegen een nieuw win- im. Tegen een aantal wijk- !n het plan Zijlwatering tvankelijk de bedoeling is ge- had hij geen bezwaren. van Vuure (WD) zei, dat van de bezwaren die in zijn egen het plan leefden is weg- 1 door de nadere toezeggin- lr overleg met de midden- pvendien zou het niet-aan- van het plan een belangrijke Ie tegenslag voor de gemeen- In betekenen. n lider mr. N. W. A. Brink on- W pte nogmaals, dat het Alge- Burgerlijk Pensioenfonds preid is tot overleg over de van het winkelcentrum. Zou (advies, dat het gemeentebe- jtussen heeft gevraagd van Jiraal Instituut voor het Mid- Kleinbedrijf blijken, dait het tn 15 winkels te groot is, dan f altijd mogelijkheden om de :--:L--ktide ruimte op een andere =i2benutten: als kantoorruimte, ruimte voor een arts enz. Ie oude dorpskom betreft zal fee nog voor deze zomer Onmiddellijk na Pasen, op dinsdag 16 april a.s., wordt in opdracht van de directeur Gemeentewerken begon nen met het herbestraten van de Stil le Rijn. Dit karwei zal ongeveer veer tien dagen in beslag nemen. Tijdens de werkzaamheden zal de Stille Rijn voor alle rijverkeer zyn afgesloten. Dit verkeer wordt gead viseerd van de Vrouwensteeg gebruik te maken. Behalve dat de aan de Stille Rijn gevestigde bedrijven geruime tyd te voren dooi de afdeling bestratingen van Gemeentewerken zijn ingelicht, worden maatregelen genomen om de aan- en afvoer van goederen op ge zette tijden mogelijk te maken. Gezagvoerder E. Cowen van het s.s. „Arcadia" met de dames (v.l.n.r.) Bakker (Alkmaar), Heij (Rotterdam), Kat (Leiden), Leenknecht (Rotterdam, Noord (Wormerveer)Van der Wal (Leiderdorp), Wilschut (Am sterdam) en Van de Wegen (Am sterdam), die uit 200 meisjes zijn uitverkoren om dienst te doen als assistent pursers op de passa giersschepen van de P. en O. Lines. Luth. jongeren Graafmachine

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7