Dramatische landing op Londens vliegveld Bijna nationale in de VS rouw Wonderbaarlijke redding van 120 passagiert Franse waslijst van de verseliillen met de vijf EEG-partners KAMP HOUTRUST '68 Begrafenis ds. King CORPEL MET EEN ENKEL WOORD LETDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 APRIL |Di Bij vliegramp in Chili: 32 doden f Van onze correspondent in Londen) Op miraculeuse wijze zijn gistermiddag minstens 103 van de 126 inzittenden van een Boeing 707 van de BOAC, die even na half vijf vlak na de start met een brandende stuur boordmotor was teruggekeerd naar de Londsense luchthaven, aan de dood ontsnapt toen het reusachtige straaltoestel in twee stukken brak en onmid dellijk in brand vloog. Tot nu toe stond vast dat er vijf doden zijn, drie vrouwen, onder wie één van de stewardessen, eer man en een kind. Aanvankelijk werden 18 personen als vermist opgegeven. Later bleek echter dat ze naar di verse ziekenhuizen waren overge bracht. Er zijn maar enkele zwaar gewonden. Van de elf bemannings leden hebben tien er het leven afge bracht. Dankzij het koelbloedig en held haftig optreden van de bemanning slaagden de meeste passagiers er in binnen twee minuten het brandende vliegtuig te verlaten. Minstens 50 passagiers zijn onmiddellijk nadat het toestel tot stilstand was geko men er uit gesprongen. Het lan dingsgestel was afgebroken en één van de vleugels, die in brand stond, knapte af. Het straalvliegtuig was om onge veer half vijf van Heathrow opge stegen met bestemming Sidney. Aan boord bevond zich een groep van 24 emigranten die naar Australië en Nieuw-Zeeland ging. Ook de popzanger Mark Winter, die naar Australië ging om te trouwen, bevond zich tussen de passagiers. Hij is met lichte verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Twee minuten nadat de blauw witte boeing de startbaan had ver laten, seinde de gezagvoerder dat hij naar het vliegveld terugkeerde, omdat één van de reohterstraalmo- toren in brand stond. Hij gaf het alarm „Mayday." Mensen die zo juist hun familie of vrienden had den uitgewuifd, hadden reeds met ontsteltenis gezien dat er iets mis was. Nationale herdenking op 4 mei De nationale herdenking van allen burger zowel als militair die sinds 10 mei 1940 waar of wanneer ook ter wereld, in het belang van het koninkrijk zijn gevallen, alsme de van allen, die door oorlogshande lingen en terreur zijn omgekomen, zal worden gehouden op zaterdag 4 mei. Van 's avonds zes uur tot zons ondergang zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok wor den gehangen. Om half acht zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stille" tocht. Van kwart voor acht af tot 30 seconden voor acht uur zul len de klokken van alle kerken lui den. Van acht uur tot twee minuten daarna zal op de herdenkingsplaat sen volkomen stilte in acht worden genomen. Met het oog op het karakter van deze nationale herdenkingsavond is het gewenst, dat die avond geen openbare vermakelijkheden worden geboden, hetgeen evenwel niet im pliceert dat sluiting van de horeca bedrijven kan worden voorgeschre ven. Wel dient van zes tot negen uur de exploitatie zodanig te ge schieden, dat hieraan elk vermake lijkheidsaspect ontbreekt. In het bij zonder wordt gewezen op de wense- lijkheid van zes tot negen uur geen lichtreclame te bezigen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Rijk-Rijssenhout P. M. van Waarde te Wesepe naar Oosterhout c.a. C. Dolman te Weert, GEREF. KERKEN Beroepen te Bussum (vac. drs. H. Schut) drs F. Vroon te Amsterdam- Slotermeer-Geuzenveld Zijlsingel 2. Volle Evangelie-zending, evang. Tli. Verwoerd, 8 uur nam. Koningsberg (bijzaal) N.C.V.B. afd. Noord Bathimeus-avond 8 uur nam. Pardoeza (Doezastraat)Politiek trefpunt. 8.3012 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7 ot 8 uur nam. WOENSDAG StadsgehoorzaalOpening meubel show Fa. Langezaal, 8 uur nam. Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw. 4-6 uur nam. ADVERTENTIE Razendsnel deren naar buiten gesmeten. Ze kwamen gelukkig cp het zachte gras langs de baan terecht. Een groot aantal passagiers kon het toestel via de noodglijbaan verlaten. Het ging allemaal razendsnel dankzij het feit dat Boeing-bemanningen ge traind zijn om in 60 seconden de passagiers in veiligheid te brengen. Volgens het verhaal van één der passagiers was de tweede rechter- straalmotor in brand gevlogen juist toen het toestel na de start recht trok. Toen de piloot daarop een scherpe bocht maakte om terug te keren naar Londen, viel de branden de motor van de vleugel. Hij zou echter een perfecte driepunts-lan- ding hebben uitgevoerd, waarop het toestel brak. Even nadat de ruim 100 geredden het toestel hadden ver laten, explodeerde het achterste deel dat in vlammen opging. Het was de eerste vlucht van deze Boeing, nadat de machine de win- terreparatie had ondergaan. Er be vond zich ook een pakket met ra- Het wrak van de uitgebrande Boeing 707 op Londen Airport. Linksonder is de noodglijbaan waarlangs de meeste passagiers wisten te ontsnappen. dioaotieve stoffen aan boord van het toestel. Dit werd echter nog tijdig door de brandweer ontdekt. Duizenden waren getuige van de ze meest dramatische noodlanding, die het Londense vliegveld ooit heeft aanschouwd. Vervolg van pagina 1 Chili In zuid-Chili is gisteren een DC-6 met 27 passagiers en vijf beman ningsleden op een berg neergestort. Vermoedelijk zijn alle inzittenden om het leven gekomen, zo heeft het Chileense ministerie van Binnen landse Zaken meegedeeld. Het onge luk gebeurde bij de stad Coyhaique. Het vliegtuig was van de Chileense maatschappij Ladeco en maakte een binnenlandse vlucht. De gereddenen vertelden dat zjj volgens de instructies van de gezag voerder tijdens de noodlanding met het hoofd op de knieën zaten. De hitte was toen al ondragelijk gewor den en de patrijspoorten begonnen te smelten. Onmiddellijk na de landing had men, zo vertelden ze de meeste kin- Zuid-Afrika zal nu geen goud verkopen (Van onze Parijse correspondent) Nu het de laatste weken met de dag duidelijker wordt, dat de officiële instellinge van de Euromarkt, op 1 juli haar beslag niet zal kunnen krij gen, schijnt Frankrijk het voor zijn Europese doelstellingen in plaats van over de politiek-economische, vooral over de industriële boeg te willen wer pen. Parijs heeft, met realisme, nu een hele waslijst van punten opgesteld De Zuidafrikaanse minister van Financiën, dr. Nicolaas Diederichs, heeft gisteren in het Zuidafrikaanse parlement meegedeeld dat Zuid-Afrika ten aanzien waarvan Frankrijk fun- in de naaste toekomst noch op damenteel jnet zün vijf EE.G.-part- de vrije markt noch op de offi ciële markt goud zal verkopen. Hij zei dat op dit moment niet kan worden besloten wanneer en waar het Zuidafrikaanse goud zal worden verkocht. De minister wees erop dat Zuid- Afrika zich in een gunstige po sitie bevindt. Het is in economisch opzicht sterk, heeft een gezonde betalingsbalans en staat er goed voor wat de reserves aangaat. Bovendien stroomt het ka pitaal naar Zuid-Afrika toe. Er is dan ook geen noodzaak om in de na bije toekomst goud te verkopen, aldus minister Diederichs. ners van mening verschilt. Die ob stakels dragen namen als: NAVO, de goud- en de dollarcrissis, de Britse kandidatuur voor de Euromarkt, de Europese landbouw- en veeteeltpoli- tiek, de Kennedyronde en de Franse houding in het geschil tussen Israël aan de ene en de Arabische landen aan de andere kant, waarvoor Pa rijs openlijk partij heeft gekozen. Oog in oog met al die voorlopig onoverwinnelijke hindernissen, is de Franse regering lijkt het tot het inzicht gekomen dat het, ook om een nog strenger isolement te voorkomen, voorlopig beter is zo mo gelijk multilaterale banden te ver meerderen en te verstevigen, waar door over en weer de industriële sa- ADVERTENTIE """ïAoa®! |i~Tg -* 7e Nationale Kampeer- en Sporttentoonstelling UW VAKANTIE SUPERMARKT 5 t/m 10 april - Houtrusthallen - Den Haag OPEN: dagelijks van 12.00 - 22.30 uur tenten caravans boten kampeer en watersportartikelen sport- en vakantie- kleding sportartikelen zelfbouwartikelen vele voorlichtingsinstanties elke dag volksdansen en modeshows ELKE 2500e BEZOEKER GRATIS VLIEGTOCHT ELKE CARAVAN-KOPER GRATIS CARAVAN-RIJLES menwerking tussen Frankryk en an dere landen kan worden vergroot. Zo weid gisteren in Parijs weer een belangrijk contract afgesloten tus sen de Franse Richier-groep en de Duitse firma Demag, die all twee gespecialiseerd zijn in de fabricage van materiaal voor openbare werken. Even eerder was tussen de Franse autofabrieken van Citroen en de Italiaanse Maserati een akkoord ge- tekent voor de gezamenlijke con structie van sportwagens. West-Duitsland blyft voor Frank rijk ook politiek gezien echter de voorkeurspartner en met dit land werden ook nog omvangrijke over eenkomsten gesloten op het gebied van de bouw van vrachtauto's en van de kleurentelevisie. Met betrek king tot dit laatste object, lijkt Frankrijk zijn ambities een eigen be slissende rol te kunnen spelen, intus sen te hebben opgegeven. Met deze afspraak schijnt het Westduitse Pal systeem de veel duurdere Franse ap paraten, commercieel gesproken, nu definitief te hebben overvleugeld. Ook de spoedige oprichting van een Franse alluminium-fabriek in het Roergebied kan nog onder deze zelf de gezichtshoek worden geplaatst In elk geval kan men voor h et ogenblik vaststellen dat de Franse en andere Industriëlen zich een steeds verdere voorsprong op de regeringen of de politici verzekeren in de rich ting van de Europese samenwerking en toenadering. De begrafenis van ds King in At lanta heeft in Amerika gezorgd voor een dag van bijna nationale rouw. Vele Amerikanen zullen aan hun te levisietoestel gekluisterd zitten om de uitvaartdienst te volgen. Gouver neur Rockefeller van New York heeft de sluiting van de overheidsbu reaus in de staat New York afgekon digd Ook de Newyorkse banken zijn vandaag gesloten. In de havens aan de oostkust en aan de Golf van Mexi co en de Grote Meren wordt vandaag niet gewerkt. Militante negers van de Studenten coördinatiecommissie voor Geweldlo ze Actie hebben voor vandaag' een na tionale staking geproclameerd. De begrafenis van ds. King zal bijge woond worden door vice-president Humphrey als vertegenwoordiger van de regering en president John son. De president zelf die een bespre king heeft in Camp David over Viet nam, gaat niet naar Atlanta. Hanoi Katwijker (16) bij botsing in Leiden gewond Twee jongens uit Katwyk kwamen gisteravond omstreeks zeven uur met hun brommers bij het overste ken van de Rijndijk, ter hoogte van de Haagse Schouw, in botsing met een personenauto. Een van de bromfietsers, een 16- jarige knaap, kreeg een rechtersleu- telbeenfractuur. De andere jonge man bleef ongedeerd. De gewonde Katwijker is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Zowel de twee bromfietsen j als de auto werden beschadigd. Premier Pham Van-dong Noord-Vietnam heeft de Amerikaan se organisatie voor gelijke burger rechten waarvan ds. King de leiding had een condoleanceboodschap ge stuurd. De Noordvietnamese rege ringsleider herinnerde er aan dat ds. King zich verzette tegen de dienst plicht en de Amerikaanse negers ad viseerde niet naar Vietnam te gaan. De Wereldraad van Kerken heeft een fonds geopend om het werk van ds- King- voort te zetten. De Neder landse ambassadeur in Washington ADVERTENTIE UIM-DEUX-TROIS VOILA! WONINGINRICHTING OUDE RIJN 28 LEIDEN TELEFOON 23431 nu-. C. W. A. Schuurman zal namens de Nederlandse regering bij de begra fenis aanwezig zijn. (Dorpskerk)Chr, toriumver. zingt Bach's Johannes) slon. 8.15 uur nam. DONDERDAG lorzaal: Meubelshow' Langezaal 1012 uur voorin en 15 en 711 uur nam. Bevrijdingskerk (bovenzaal): fd. Z. W. Spr. mej. J. c ,Het opgroeiende meisje; >n partnerkeuze". 8 uur r Garenmarkt: K en Rotterdamse métro. 2 i Diaman avond. 8 i Zijlsingel 2. Volle Evangel ie-zea evang. J. Zijlstra (H.A.) 8 uur naaf VRIJDAG J StadsgehoorzaalMeubelshowl Langezaal 1012 uur voorin et 25 en 711 uur nam. Oude Vest 13: Evangelisatie Le tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. F ZATERDAG L adsgehoorzaalMeubelshowm Langezaal. 10-12 uur voorin, en 'iDO 7-11 uur nam. [et fpi ZONDAG et) Rijnlands Lyceum (M. H. Trcj/ i 1Gemeente voor oorsproij^ christendom afd. Oegstgeest. Spr.i,„ gelist N. v. d. Brugge. 7.30 uur er Steenschuur 6: Kerk van f Christus van de heiligen der !pe dagen. Spr. dhr. Diender. 10.3^ DS. J. A. TALMA OVERLEDEN Aan de gevolgen van een auto ongeval in Klaaswaal is maandag overleden dominee J. A. Talma, hervormd predikant te Strijen. Talma is 53 jaarg eworden. Bij het ongeval verloor zijn echtgenote, me vrouw H. M. F. TalmaSix Dijkstra het leven en wera hun tienjari: dochtertje ernstig gewond. Ds. Tal ma werd in 1940 in Noord-Holland kandidaat. In 1939 was hij hulp prediker geworden in Zandvoort. Op 18 mea 1941 werd hij predikant in het Zeeuws-Vlaamse Zaamslag. Op 12 september 1954 werd hij beves tigd als predikant van de hervorm de gemeente Hoogvliet. Sinds een half jaar was ds Talma in Strijen werkzaam. De begrafenis zal donderdag plaatshebben in Strijen. Duitse Inbrekers gearresteerd Vier Duitsers die onlangs in Alden- burg een inbraak pleegden in een su permarkt, zijn in Hoogkerk gepakt en door de iijkspolitie van Hoogkerk over de grens gezet en overgeleverd aan de politie van Aldenburg. Het viertal afkomstig uit Aldenburg was met een huurauto vol gestolen goed illegaal de grens overgekomen. De Duitsers hadden hun intrek genomen in een hotel in Hoogkerk met de be doeling vandaar uit de buit aan tran sistorradio's, sieraden, horloges en sigaretten in het noorden af te zetten. Wetsontwerp ingetrokken Minis ter Beernink van Binnenlandse Zaken heeft het wetsontwerp ingetrokken betreffende opheffing van de ge meenten Beverwijk en Heemskerk, de vorming van een nieuwe gemeen te Beverwijk en de grenswijziging tussen Velzen en Beverwijk. De be windsman heeft dit de Tweede Ka mer schriftelijk medegedeeld. BUITENLAND Aardschokken in Californië Twee scherpe aardschokken, gevolgd door een reeks na-schokken, zijn gisteren in het gehele zuidwesten van de Verenigde Staten gevoeld. Hoge ge bouwen zwaaiden heen en weer en hier en daar ontstond enige schade. In El Centro, 15 km ten noorden van de Mexicaanse grens in Califor nië vielen hoogspanningsmasten om. In de streek rondom San Diego viel op vele plaatsen de stroom uit. Op de 13de verdieping van een kantoor gebouw in Los Angeles scheurden de muren. In het woestijngebied sneuvelden tal van ruiten. Prins Charles verandert Prins Charles, de toekomstige koning van Engeland, heeft genoeg van ouwe botten: hij staakt het volgen van zijn colleges in de anthropologic en ar cheologie en wil geschiedenis gaan studeren. De geschiedeniscolleges du ren twee jaar. Hij begint daarmede in het najaar. Tito in Japan „Ik ben er zeker van dat ons bezoek aan Japan en de gesprekken die we zullen voeren met de Japanse leiders, zullen bijdra gen tot de samenwerking en tot de vrede in de wereld", zo heeft de Joegoslavische persident Tito gisteren gezegd bij zijn aankomst in Tokio voor een achtdaags bezoek aan Ja pan- BINNENLAND gen „verzonnen en gelogen", toen telefonisch om inlichtingen vroeg. De ambassade noch de rege ring verstrekte verdere inlichtingen. MAANDAG F StadsgehoorzaalMeubelsliow BIOSCOPEN Lido: „Onderwereld van New f61" 18 jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.1jB(j Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. j Rex: „In het web der ontuchkn jr. Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur, dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 ui Trianon: „Vakantieperikelen m nes-te gevolgen" (Les grandem cances), a,l. Dagelijks 2.30, 7 ep* uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.1hr? Uitwijzing Het Russische pers bureau Tass bericht, dat de Rus sische regering een Chinees heeft uitgewezen. Hij zou foto's hebben genomen op het vliegveld van Tasj- kent, waar dit verboden is en on- behooorlijk zijn opgetreden tegen een ambtenaar in functie. De Chinese j boot. die in de eerste ambassade noemde de beschuldigin- zinken is gebracht. De ontploffing in Richmond De ontploffing die zaterdag in de Ame rikaanse stad Richmond (Indiana) een sport- en munitiemagazijn ver- verwoestte, heeft aan tenminste 43 mensen het leven gekost, zo is be kendgemaakt. Negentien personen worden nog vermist. Oplossing voor Cyprus? Presi dent Makarios van Cyprus en de (Turkse) vice-president van het ei land, Kutchuk, hebben gisteren mee gedeeld dat volgende week in Nico sia besprekingen zullen beginnen over een vreedzame regeling van de Cyprische kwestie, zodra de in 1964 verbannen voorzitter van het Turks- Cyprische parlement, Denktasj, op het eiland is teruggekeerd. Vijf ling-meisje gaat trouwen Een van de meisjes van de Argentijnse Diligenti-vijfling is verloofd met een Amerikaanse arts. Maria Christina, dochter van de heer en mevrouw Franco Jaime Diligenti uit Buenos Aires zal op 25 mei te St. Paul in het huwelijk zal treden met dr. Bruce Robert Zimmerman. Zy is 24, hij 25. „Provocatie" China heeft by In dia „krachtig geprotesteerd" naar aanleiding van de arrestatie op 3 april van twee Indiase employés van de Chinese ambassade in Nieuw Delhi. China noemt de arrestatie een ernstige provocatie. Het protest is overhandigd aan de Indiase zaakge lastigde in Peking. Kroaten veroordeeld Drie le den van een in Oostenrijk gevestigde, fascistisch getinte organisatie van Kroatische emigranten zijn in de Joe- choslavische stad Osijek elk tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ze werden schuldig bevonden aan staatsvijandige activiteit. Het drietal had volgens de aanklacht „propagan damateriaal het land binnengebracht en andere vijandige activiteit bedre ven". Duikboot gevonden Een Britse mijnenveger heeft buiten de. zuidoost kust van Ierland op 60 meter diepte een gezonken onderzeeër opgespoord. De mijnenveger Shoulton zocht naar het wrak van een vliegtuig van Aer Lingus, dat op 24 maart met 61 per sonen aan boord in de Ierse Zee neer stortte. By dit opsporingserk vond het schip de onderzeeër. Voor zover bekend is in dit gebied geen lieerde onderzeeër gezonken Royal Navy vermoedt dat het hier het wrak betreft van een Duitse U- Caniera: »te*o 3): Tentoonstelling Jeanne-Marfee denes. Meindert Volkers en Maja- ander Geopend dinsdag t/m zaf 9 uur voorm. 6 uur nam. (tot 26 april.). k Lakenhal: Tentoonstelling Mejde 10 uur voorm.5 uur nam., irt 15 uur nam. (tot 21 april). De Lakenhal: Dag. 105 uur; 1—5 uur. 10( Rijksmuseum van Oudhedeild penburg 28): Werkd. 10 uur vo<fl 5 uur nam.; zond 1-5 uur nam. u. Legermuseum (Pesthulslaan): j- uitzondering van zaterdag van 10. (zondag 1-6 uur) c Rijksmuseum voor VolkenkP (Steenstraat 1): dag. 10—5 u.; dags 1—5 uur nam. Rljksmuseum voor Volken^ - Collectie Le Werkd. 10 i i uui Rijksmuseum voor de geschil der natuurwetenschappen: Dag uur zond 1-4 uur Wassenaar (Kunstzaal Heuff) toonstellingen schilderijen en a len Julia Giesberts. Geopend mi t/m zaterdag 10 uur voorm. nam.; bovendien dinsdagavond (2de Paasdag gesloten) (t/m 24 Avond- en nachtdienst der apot woerd 171, tel. 20602, en Ap Zuid-West, Brahmsln. 20, te. 21 De zaterdag-, zondag-, avond nachtdienst van apotheek R. Smallenburg te Leiderdorp wordt gmomen door apotheek HerdLn lanken. W'EEKEINDEDÏENST DEB HUISARTSEN. Zaterdagmorgen cot 10 uur plege men de eigen huisarts, tot zondagnacht 24 uur de dc telefoon 2 2222. HAAGS AGEND! DINSDAG 9 APRIL Koninklijke Schouwburg, 20.15 se Comedle: „Helder zien ii donker". Grote Kerk, 19.00 uur: Ma Passion" van J. S. Bach m.m.v. 1 sidentie-Orkest, de Koninklijke vereniging „Excelsior", het trozenkoor, vocale en instrv listen. O.l.v. Rocus van Ype: WOENSDAG 10 APRIL WEERRAPPORTE) (Van hedenmorgen 7 uui Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Lacamo Wenen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca onbewolkt 7 onbewolkt 7 onbewolkt 7 onbewolkt 7 onbewolkt 7 onbewolkt 7 onbewolkt 11 onbewolkt 7 onbewolkt 4 regen 6 zwaar bew. 11 zwaar bew. 10 onbewolkt 8 onbewolkt 6 onbewolkt 9 onbewolkt 13 geh. bew. 9 onbewolkt 16 onbewolkt 7 onbewolkt 7 licht bew. 3 onbewolkt 4 onbewolkt 15 geh. bew. 6 sneeuw 5 regen 22 zwaar bew. 20 onbewolkt 15 licht bew. 15 half bew. 15 licht bew. 22 onbewolkt 20

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2