Admiraal groots gehuldigd na zij 11 25ste Lukas Passion Enkele aankopen van De Wilde betreurd Gauw weg die pijn Kloof tussen moderne Hypnotische leiding van tweelingkoor kunst en publiek DE CHIRICO BESCHULDIGD VAN OPLICHTING Minister Witteveen opent Madurodam LETDSCH DAGBLAD PAGINA 21 Bezielde uitvoering in Noord wijk commanderende functie die een Evangelist te vervullen heeft in een drama als de kruisiging van een verrade schuldeloze. Zijn medestan der Ton de Koning. Pilatus. bezit wel de hier vereiste diepr eiken de bas. met deugdelijk materiaal, maar durfde zich niet te uiten, zong geen persoonlijkheid Behoudens een onzekere inzet wist de sopraan Nelly Schulze zich op •het van haar gewende niveau te handhaver! en zeker tot voldoening en met vakmansbetrouwbaarheid bracht Alfred Lukassen de drie tenor-aria's. De derde tenor, Cor de Heiden, amateur, heeft o.a. als Petrus maar een bescheiden aan deel in het geheei, maai* zijn sym pathieke kernachtige stem gaat helder en met overtuigingskracht door de ruimte. Ds. Van Dok opende de samen komt met een korte toespraak, sloot met een geestelijk woord en maande deze Passion te zien als muzikale prediking. Na afloop had in „Hof van Holland" een grootse huldigng van Admiraal plaats. Koning Boudewijn benoemde een pre-in formateur Koning Boudewijn heeft gistermid dag een van de aftredende Vlaamse CVP-ministers belast met een soort pre-informatieopdracht. Het kabinet, van de koning maakte bekend dat de minister van Middenstandszaken, d'Alcantara, een opdracht heeft aanvaard om een verslag te maken over de inhoud van een regerings program dat de regeling van de Bel gische institutionele problemen met de grootst mogelijke nationale steun zou verzekeren. Dat program zou ook een algemene politiek moeten bepa len. die aan de huidige eisen beant woordt. in het bijoznder op econo- misch-sociaal en financieel gebied. De koning heeft tevens gevraagd om een verslag over regeringsformules, die dat program zouden kunnen ver wezenlijken. ADVERTENTIE helpende hand tegen pijn. Pijn is afschuwelijk. Togal reikt de helpende hand. Om reumatische pijn, migraine, hoofdpijn en andere pijn te bestrijden. De Togal-fabriek bracht een combinatie van belang rijke middelen in èen tablet bijeen. Deze bestanddelen versterken en verhogen eikaars werking. Vandaar dat Togal snel en langdurig werkt. Apotheek en drogist hebben Togal in voorraad. Haal een flacon in huis vóórdat de pijn u overvalt Want pijn komt vaak onverwacht. Wat is er dan prettiger om enkele Togal tabletten bij de hand te hebben? Als helper in de nood. TOGAL 0,95; 2,40; 8.88 „Freedom House" prijs voor Casals Pablo Casals, de Spaanse groot meester op de cello die uit protest te gen de dictatuur in Spanje reeds 30 jaar in zelfgekozen ballingschap ver toeft, heeft gisteren de „Freedom House prijs" voor 1968 ontvangen. De prijs die uitgereikt wordt door j Freedom House, een organisatie die I zich wijdt aan de bevordering van J de menselijks vrijheid, werd aam de 91-jarige Casals overhandigd door de oud gouverneur Luis Munoz Ma- rin van Puero Rico. waar Casals sinds 1956* woont. Het jaarlijkse Freedom House di ner in New York werd bijgewoond j door meer dan 1000 personen. Schade Pauluskerk Voor Van Abbe-Museuui valt mee Koren van éénzelfde dirigent doen wel eens meer iets samen, gaan dan uiteen en hebben niets in gemeenschap gezet, dat aan een toekomst bouwt. In enkele gevallen slaat zoiets dieper aan, wordt het een verloving. Is die diepe kennismaking boven ver wachting, dan volgt een „huwelijk". Dat is het beeld van Ad miraals koren „Cantate Domino" van Noordwijk en „Halleluja" van Katwijk, die nu al 16 jaar innig verbonden concerteren en o.m. naar 't doel toewerkten Noordwijk z'n 25ste Lukas Passion te bereiden, die gisteravond geklonken heeft in een uitstekend bezette Grote Kerk in Noordwijk. Wc zouden voor Admiraal wensen, dat de vroede vaderen in zijn ge meente de 25ste Passion in Noordwijk inheems als een pas siespel in Oberammergau of Tege- len honoreerden met een verblij dende aljaarlykse en noemenswaar dige subsidie, die de uitbouw van mogelijkheden zou toelaten, waar men tot heden zelfs niet over heeft durven denken. Hoge cultuur Wat deze ..Lukas" in de eerste plaats draagt, is de hoge cultuur- stand van dit tweelingkoor. Admiraal heeft verleden week de wensdroom uitgesproken er eens een Requiem van Verdi mee te ver tolken. We hebben er gisteren de vaste overtuiging van gekregen, dat het er toe bekwaam is door zijn soepelheid en wendbaarheid, door z'n egale sonoriteit en elastisch klankvolume, door de totale gelijk waardigheid van de vier register- groepen, door z'n bijna hypnotische volgzaamheid. We schreven eens „Admiraal dirigeert als een gene raal". Deze merkwaardige man is ook nog „hypnotiseur". De hoeveel heid nuances, die hij in één enkel koraal kan leggen om de tekstin houden in heel hun gevoelsrijkdom bloot te leggen, is van een gedurfde verscheidenheid. Dit koor reageert en analyseert op de beweging van een wimper. En of men nu al een af wijkende opvatting over interpreta tie van koralen heeft, een andere dan de zéér vrije romantische van Admiraal, dit wordt tegen wil en dank bijzaak. Voor het koor is de Passion het belangrijkst na de pauze, waar de schandalige tonelen plaats vinden voor de rechterstoel van Pilatus en om de kruispaal. Dan weet men. hier Overzicht tijdens de uitvoe ring van de Lukas Passion in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen. (Foto LD/Holvast). waar alle hartstochten losbreken dit koor drukt alles uit, is kunstig materiaal in dirigerende handen. Dan denken we aan de andere amateurgroep. die jaar in jaar uit zioh immer weer trouw aanmeldt de „orkestgroep Admiraal", een uit gebreide strijkersbezetting vormend (gelegenheidsgroep, uit een veelheid van gezetelde orkerten. stammend», waarvan de tijdelijke leden het meemaken van deze Passion iedei voor zioh als een onmisbaarheid beschouwen. Deze strijkers hebben de twee uren lang een weldoende klank gestreken en de Passion daar- Jchain Zweers bespeelde, orgel dat doet met zijn eigen klank als een j bindend liturgisch cement. Onder de obligaten in dit orkest moeten j de hobo's naar voren gehaald wor- den om hun opvallend fraaie en subtiele toon. Van de solisten staan twee voor aan: Belia Keyzer om de volmaakt heid van haar (helaas) enige alt- aria in techniek, timbre en bele ving, en de bas Henk van de Brink in de Christusrol, om de waardige en rijpe wijze waarop en de nobele kleuring waarmee deze stem met karakter in de ruimte wordt ge plaatst Henk Meyer, tenor-Evangelist, hier voor het eerst, is een geroutineerd, mooi en goed zingend vakman, maar doorziet toch te weinig de vertel lende en de regisserende, zelfs Burgemeester Lode Craeybeekx van Antwerpen is van mening dal de schade aan de Pauluskerk die vorige week afgebrand is ongeveer 6 miljoen dollar zal bedragen, aanzienlijk minder dan geschat was. Na de brand schatte men dat voor ongeveer 188 miljoen dollar schade zou zijn aangericht. De burgemees ter verklaarde gasteren dat- vrijwel alle schilderijen die uit de brand gered zijn volledig gerestaureerd zul len kunnen worden. Alleen Rubens „Geseling" heefit zeer ernstige scha de opgelopen. (Van onze correspondent) „Uit de periode-De Wilde hebben we werken waarvan we nu zeggen: „eigenlijk jammer dat we ze hebben". Met deze opmerking goot Eindhovens wethouder 't Hart j balsem in de wonden die waren ontstaan tijdens een forumdis- j cussie, die aan de opening van de expositie „Three blind mice" voorafging. In de discussie kruisten de drie verzamelaars van ..avant-garde-kunst die in het Van Abbe-museum hun collecties laten zien. de degens met de Nederlandse beeldende kunst-criti ci. Het motto van de tentoonstelling ontleenden de verzamelaars aan Aga- the Christies „The mousetrap" om j daarmee hun onafhankelijkheid en I tastend zoeken bij de samenstelling tot uitdrukking te brengen. De col- I lectioneurs zijn de gebroeders Vis- ser uit Bergeijk en Antwerpen, dr. I Hubert Peeters, lector aan de Leu- j vense Universiteit en directeur van het Simon Stevininstituut in Brugge en Frits Beoht, directeur van Imto- mart in Hilversum. Schilder in opspraak: (Van onze Romeinse correspondent) Giorgio de Chirico, de thans ruim 80-jarige schilder, die door velen nog steeds als de grootste van alle levende Italiaanse kunstenaars wordt beschouwd, is in ernstige moeilijkheden ge raakt. De Chirico was ruim 40 jaar ge leden, toen hij hoofd was van een metafysische school, een schilder die in de hele wereld beroemd was. Zijn schilderijen uit d e periode zijn thans on--etaalbaar. Wat Lij de laatste 20 jaar maakt is uiterst con formistisch, min of meer in de stijl van de 17de eeuw. Thans is hij in het nieuws, door dat hij van oplichtnu wordt be schuldigd. De zaak zit zo: behalve schilderijen maakte de Chirico m vroeger tijden ook wel kleine beeldjes en één daarvan is thans bekend als „De ruiter met de Phrygische muts", een werkje dat hij in terracotta vervaardigde, on- veer 30 jaar geleden. Hij heeft toen de kunsthandelaar, die het alleenrecht had zijn werken te verkopen, de gebr. Russo. het recht gegeven een klein aantal af gietsels in brons van dat beeldje te maken. Voor elk afgietsel kreeg hij 200.000 lir- en hij tekende daarvoor een bewijs van echtheid. Er waren er tot nu toe vijf gemaakt. Een daarvan kwam enkele dagen geleden op een veiling en werd te I koop aangeboden voor drie miljoen lire. De Chirico. die daarvan hoorde, eiste dat het beeldje als een vervalsing in beslag zou wor den genomen en vernietigd, hetgeen natuurlijk protest tengevolge had van de firma Russo. met wie hij in december vorig jaar alle banden j heeft verbroken. j Bij onderzoek is gebleken, dat hij I aan enkele andere firma's één in Turijn en een andere in Rome eveneens het recht had gegeven bronzen afgietsels van dat beeldje i te maken en dat hij ze alle als j echt garandeerde. Daarvan is het i gevolg da" hij van oplichting wordt beschuldigd. I De Chirico voert al jaren een soort oorlog tegen de üunsthande- I laar. Te'kep* weer ve- klaart hii werken van hem, die in de handel i komen, voor vervalsingen. Aanval op critici De forumleden Martijn Visser en Frits Becht openden 't gesprek met een ongenuanceerde aanval op de vaderlandse kritiek in het algemeen en die van twee vooraanstaande lan delijke bladen in het bijzonder. Vis ser: „De heren reageren lauw en onverschillig. Ze komen chagrijnig terug van de Biënnale in Venetië Ex posities worden afgebroken, gesloopt gewoon. Becht: ,Jk heb nooit en te nim mer enige steun of aanmoediging van een criticus ondervonden. Het is een droeve en jammere zaak dat er zo chagrijnig wordt geschreven en dat er geen enkele aanmoediging van uitgaat". De heer Becht noemde het onvoorstelbaar, dat uitgerekend een van de gewraakte critici deel uit maakt van de aankoopcommissie van het Van Abbe-Museum". De blinde muizen bleken de kat op het spek te hebben gebonden, want zij kre- gen degelijk weerwerk. Zo namen d« critici het op voor hun beide aan- j gevallen en niet, aanwezige collega's „die zich niet kunnen verdedigen". Overigens waren zij van mening i dat de individuele kunstenaars niet mogen mopperen over de aandacht die aan hun werk in de dagbladen I wordt besteed. .Moed tot vergissen' Voorts was men van mening dat er ook een Forum denkbaar zou zijn, dat de kritiek zou verwijten teveel aandacht aan de moderne stromin- gen te besteden. Voorts werd ge pleit voor het „recht van de twij fel" en „de moed tot vergissen". Prof. dr. H. Jaffé vroeg de col lectioneurs of zij ach nimmer had den vergist. „Als u een fout maakt, verkoopt u gewoon weer, maar al* de criticus faalt wordt hij met een citaat uit 1961 om de oren gesla gen". Volgens mr. Ton Frenken (Jeroen Bosch-expositie staat het publiek verder van de kunst af dan de ver zamelaars menen. Volgens Frenken is het nodig daarbij een beetje te relativeren. Speculatieve overwegin gen in de beleggingssfeer bleken bij geen van de collectioneurs een ral van betekenis te spelen. Volgens dr» Peeters is het karakter van de he dendaagse kunst experimenteel. Dit verklaart volgens hem de grote va riabiliteit en vergroot de kans tot mislukken De gapende kloof lussen eigentijdse kunst en publiek bleef. De onthul lend groot gebleken afstand tussen collectioneur en criticus werd aan het slot verkleind door de medede ling dat beide partijen in bet Mu seumjournaal na deze verbale twist schriftelijk vrede zullen sluiten. ADVERTENTIE 250 cm L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN Gistermiddag arriveerde in ons land de wereldvermaarde pia nist Valentino Liberace. ditmaal zonder zijn moederdie hem al tijd op zijn tournees vergezelt. Het is zijn bedoeling bij de pianofa- briek Rippen te Ede een speciale concertvleugel te laten bouwen. Daardoor wordt zijn collectie vleugels, welke thans uit 27 ex emplaren bestaat en een geza menlijke waarde heeft van 1 min. dollar, met een Nederlands in strument vermeerderd. Liberace (47is het idool van miljoenen vrouwen en heeft zondagavond in Paladium te Londen twee suc cesvolle concerten gegeven. Miniatuurstad Madurodam niet meer weg te denken uit het patroon van toeristische attrac ties in dit deel van Nederland gaat morgen weer open. Minister Witteveen van Financiën zal de eerste zijn van een lange stoet van bezoekers, waarvan het to taal aantal wel weer om het mil joen zal draaien. Vorig jaar pas- seerden er welgeteld 1.078.975 per sonen de hekken voor het Haagse miniatuur stadje (zeventig pro- j cent volwassenen, zestig procent j uit het buitenland)Dat was iets I minder dan het jaar daarvoor, omdat het bezoek in augustus iets tegenviel. Maar een echte terug- j slag van betekenis in het bezoek j verwacht Madurodam nog niet. Eerder het tegendeel. De komst van 's rijks schatkistbe- waarder naar Madurodam accen- j tueert het belangrijke financiële sei- zoen, dat voor het stadje voor de j deur staat. Niet alleen zullen binnen j afzienbare tijd twee nieuwe bankge- bouwen gereed komen. prof. Witte veen zal ook de z.g. tickertape van j de miniatuur-effectenbeurs in wer- king stellen. Deze tickertape staat in j directe verbinding met de echte beurs j in Amsterdam, zodat de bezoekers ook hier de laatste koersen kunnen 1 aflezen. Het is niet gebleven bij deze fi nanciële aanwinsten. Er kwam nog meer bij. Bijvoorbeeld een fraai Jo- han de Witthuis. Voorts een ver- keerstuin. Na Den Haag en Assen is Madurodam de derde stad in ons land, die een verkeerstuin rijk is. Er kwam weer een schip bij in het wa ter en het vliegtuigarsenaal op Schiphol werd met vijf toestellen uit gebreid, terwijl voor de miniatuur- passagiers een beweegbare passa- giersbrug werd gebouwd. Het is het bestuur van Madurodam een doorn in het oog. dat wat betreft de lucht haven de kleine stad geen ge lijke tred met de werkelijkheid heeft kunnen houden. De vliegtuigen staan namelijk nog op het oude Schiphol* Een verkleinde versie van de nieuwe luchthaven waarmee een bedrag van ongeveer anderhalve ton is ge moeid kon nog niet worden ver wezenlijkt. De Madurodamtuintjes hebben steeds zo'n enorme aftrek by de gas ten gehad, dat besloten is ook een miniatuur-boomkwekerij aan te leg gen. Natuurlijk moesten daarbij de kwekerijen uit neerlands belang rijkste centrum Bosokop daarbij al» voorbeeld dienen De werkplaats is verplaatst. Daar boven zal een expositieruimte wor den ingericht, zodat de traditie van tentoonstellingen zal kunnen worden voortgezet. Alleen kan men thans de exposities binnen houden en behoeft men niet meer de te exposeren voor werpen aan weer en wind bloot te stellen. Tenslotte nog een primeur. Mor- gen bij de opening het eerste op- j treden van het „Mini Korps Madu- j rodam" bestaande uit de blazers van het miniatuur stedelijk orkest Madu rodam (Hofstads Jeugdorkest». De kleding van het Mini Korps is ge- i inspireerd op het studentengala. En zo is Madurodam weer gereed om de bezoekers te ontvangen. Tot verdere glorie van onze toeristische industrie. Maar ook tot welzijn van de jeugd. Steeds immers werd aan I vele vormen van jeugdwerk geld ge- J schonken. In de laatste twee jaar I meer dan 650.000 gulden

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21