Li Zeer bewogen jaar voor Koninklijke Shell-groep Pall Mall Export Aardgas brengt geld in laatje bij Shell Sliellgroep stimuleert Nederlandse economie Baksteen !0ï,"h,'i'lslMj,l,"s" ontslaat 600 man Rendement nog niet bevredigend PINSDAO 9 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 Dit jaar weer dubbele afzet (Van onze financiële redactie) Het Groningse aardgas heeft verleden jaar voor het eerst een positieve bijdrage geleverd tot het netto-resultaat van de Koninklijke Shell-groep. In het jaarverslag wordt erop gewe zen welke enorme bedragen er moesten worden geïnvesteerd alvorens enig rendement kon worden verkregen. Tot eind 1967 was reeds in totaal 2,4 miljard in Nederland uitgegeven voor de opsporing en winning van aardgas en voor het op de markt brengen van dit gas in Nederland en omliggende landen. Nu dit stadium eenmaal is bereikt, zal de afzet van het Groningse gas verder stijgen. Dit zal in toenemende mate bijdragen tot het resultaat van de groep. De totale aflevering van aardgas bedroeg vorig jaar ruim 7 miljard m3. vas meer dan een verdubbeling van de hoeveelheid van 1966. Het overgrote deel hiervan werd in Neder land afgezet, waar het ongeveer 15 van de energievoorziening voor zijn rekening nam. Verwacht wordt dat de totale afleveringen van aardgas zich in 1968 wederom zullen verdubbelen. De bewezen reserves in Groningen be- ;n naar huidige berekening 1.650 miljard m3. De maximale produktiecapaciteit ,n aardgas bedraagt thans 65 min. jn3 per dag, dat is gelijk aan de hoog ste door dc Gasunie verwachte dag- afname in dc afgelopen winterperiode. Deze bedroeg in feite 62 min m3 Voor de komende winter rekent de Gasunie op een maximale dagafname van 110 Amerikaanse beurzen en markten gesloten Ter nagedachtenis van dr. Martin Luther King zijn in de Ver. Staten vandaag veel beurzen en markten ge sloten, oa. de New York Stock Ex change, de American Stock Exchan ge en de goederenmarkten in New York, Chicago, Minneapolis en Kansas bity. In de staat New York zjjn ook de banken en de overheids kantoren gesloten. Ir. Starrenburg legt zijn functie neer Ir. W. Starrenburg, sinds 1 januari 1963 directeur van de N.V. Kon. Ned. Petroleum Maatschappij, zal in ver band met het bereiken van de pen- •engerechtigde leeftijd zijn functie 30 juni 1968 neerleggen Voorge leid wordt hem tot commissaris te Het ligt niet in de bedoe- /oorstel te doen tot benoe- Iming van een nieuwe directeur der [vennootschap. Voorts zal aan de algemene verga dering van aandeelhouders worden voorgesteld mr. C. R. C. Wijckerheld isdom, ode dit jaar aan de beurt is als commissaris af te treden, als zo danig te herbenoemen. ADVERTENTIE Ei, ei Autotnatische eierkoker met maatbeker voor de juiste hoeveelheid water. Kookt één, twee, drie, vier, ja zelfs vijf eieren tegelijk. Hard of zacht. Inschakeling door druk op de rode knop. Uitschakeling door thermostaat. ttöflO min. m3. Dc NAM-installaties zullen hierop volledig ingesteld zijn. In 1968 zullen de uitgaven van de NAM in 't veld Slochteren, in de ove rige produktiegebieden, in de explora tie op het vasteland en uiteraard op de Noordzee naar schatting een be drag van f 250 miljoen vergen. Winst per aandeel Koninklijke Olie De aan aandeelhouders van de Kon. Ned. Petroleum Mij. toekomen de winst komt overeen met f 14.35 per aandeel van f20.. nominaal te gen f 13,45 in 1966 en f 12,75 in 1965. Van deze winst wordt in contanten uitgekeerd f 6,85 tegen resp. f 6,85 en f 6,25. Er wordt maar 45,6 van de betaalde winst uitgekeerd tegen 46,3% en 44,6 De rest dient ter verster king van het vermogen uiteinde het investeringspeil te kunnen handha ven. Het aantal uitstaande aande len beliep op 31 december 107,2 min stuks tegen 97,5 min in de beide ver- gelijkingsjaren. De totale winst van de Kon. Shell- groep beliep 266 min pond tegen 236 min in 1966. Dit is een stijging van 12,4 Door de devaluatie komt de stijging van de in dollars omgereken de winst uit op 10,5 De nettewinst van de groep bedroeg in dollars 731,5 min tegen 662,1 min in 1966. Oliewinning uit onze bodem De ruwe olieproduktie van de Ne derlandse Aardoliemaatschappij was verleden jaar iets lager dan in 1966. Zij bedroeg 2,3 min ton. Van de olie winning uit onze bodem kwam bijna 64% uit de velden van West-Neder land (de concessie Rijswijk), de rest uit de concessie Schoonebeek. De pro ductie kwam overeen met ca 10 van het binnenlands verbruik van oiieprodukten in Nederland. Als gevolg van de moeilijkheden in het Midden-Oosten en Nigeria was de hoeveelheid ruwe olie, die in de raffinaderij in Pernis werd verwerkt ca. 6% lager. De totale afleveringen van produkten beliepen 19,4 min ton. of ca. 14 minder dan in 1966. Om streeks 70 van de afzet was be stemd voor uitvoer. Verwacht wordt dat de verwerking in 1968 nog iets zal teruglopen. Laatste kans voor Vasco Mij Dc gemeenteraad van Heerlen heeft gisteravond met algemene stemmen in principe besloten een bedrag van 10 miljoen gulden ter beschikking te stellen voor de refinanciering van de Limburgse Bouwmaatschappij, waar in opgenomen de Vascomjj en de Limburgse Aannemers Maatschappij. De burgemeester, drs. F. Gijzeis, legde er nog eens de nadruk op dat, ondanks de vele twijfels, een even tueel faillissement geen goed zon doen aan de huidige situatie op de beleggingsmarkt, terwijl een gefor ceerde liquidatie bovendien nadelige gevolgen zou kunnen hebben voor de zo noodzakelijke herstruotuering van deze streek. Hij merkte op dat dit onherroe pelijk de laatste kans is geweest die de gemeente aan de Vascomij heeft gegeven. „Wanneer op 1 juli blijkt dat aan de door de gemeente gestelde voorwaarden niet kan worden vol daan, vervalt de toegezegde garantie en zal de gemeente Heerlen verder iedere medewerking weigeren", zo zei hij. Voorts ziet de heer Gijzeis het niet nodig te vinden de 10 miljoen gulden alleen uit de Limburgse pot te halen. Hij kondigde aan persoon lijk naar Den Haag te zullen gaan om de regering te vragen een aan vullende bijdrage te verstrekken. AD VERTEN'1" (Van onze financiële redactie) De Koninklijke Shell-groep levert een belangrijke bijdrage tot de groei van de Nederlandse economie. In de periode 1958 t/m 1967 heeft de groep in ons land investeringen gedaan ten bedrage van ruim 1.9 miljard. In 1967 alleen beliepen de uit gaven bijna ƒ290 min. Zij hadden betrekking op de olie- en gasproduktie, de raffinaderij, de researchcentra, de chemische fabrieken en het verkoopapparaat. Voor een bedrag van ruim f 2,9 miljard werd in de afgelopen 10 jaar bij de Nederlandse industrie aan or ders geplaatst. Ongeveer f 2,1 miljard daarvan had betrekking op bestellin gen voor de in Nederland werkende maatschappijen, terwijl de rest. ca. f 800 min., bestemd was voor de maat schappijen in het buitenland. In deze cijfers is nog niet begrepen een be drag van f 440 min. aan tankschepen, die werden opgeleverd of in aanbouw waren bij Nederlandse werven. Verleden jaar werd voor bijna f 380 min. besteld. Daarvan was ruim f310 raln. bestemd vóór activiteiten in ons i land. Meer dan 17.000 eind 1967 in dienst van de groeps maatschappijen in Nederland. Zij ontvingen tezamen ca. f300 min. aan lonen en salarissen, waarbtf nog f 90 min. kwam aan sociale kosten en pen sioenbijdragen. Door het pensioenfonds was e.Wid 1967 bijna f 1.364 min. belegd. Hier van was ruim f 310 min. belegd in de overheidssector, f 673 min. In lenin- gen aan het bedrijfsleven en hy- j potheken, f 162 min. in aandelen en ongeveer f 82 min. in vaste eigendom- Iedereen kan een lange sigaret maken. Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export. Want met of zonder filter. King Size Pall Mall Export is bet edits waarmerk van veel meer kwaliteit! 20 Pall Mall Export f.1.50 JAARVERSLAG I voor opslag etc. van vis (Van onze financiële redactie) Voor de Koninklijke Shell-groep is 1967 een meer dan bewo gen jaar geweest. De werkzaamheden werden in sterke mate beïnvloed door de sluiting van het Suezkanaal en het stagneren van de aanvoer van ruwe olie uit Nigeria, terwijl aan het einde van het jaar de devaluatie van het pond sterling de berekenin gen doorkruiste. Niettemin konden de nadelige gevolgen van de ontwrichte aanvoer voor de financiële resultaten worden ondervangen dank zij de flexibiliteit in de bedrijfsvoering van de groep. De invloed van de devaluatie op de financiële resul taten was nog beperkt, omdat zij slechts anderhalve maand doorwerkte. De nettoresultaten zijn ondanks alle moeilijkheden gestegen, hetgeen o.a. te danken was aan grotere verkochte hoeveelhe den, verhoogde efficiency alsmede kapitaalsuitgaven van voor gaande jaren, die thans nieuwe bronnen van inkomsten opleve ren of ook tot een daling van de bedrijfskosten leiden. I groepsrendement op het geïnvesleer- Hooere i*esui teilen If,e verm°&en w°rdi »°g aityd met be- vredigend geacht. Het zal daarom De meer recente zeer hoge inves- noodzakelijk zijn dc kapitaalsuitga- teringen zullen in de e.k. jaren tot ven °P cen boog niveau te handha- de resultaten gaan bijdragen. Het ven leneinde d« verbetering der ren- Devaluatie-invloed De financiële resultaten van de groep worden in sterling uitgedrukt. Zij zullen dan ook in 1968 in belang rijke mate de invloed ondergaan van de devaluatie van het pond. De ver koop door de groepsmaatschappijen vindt voor verreweg het grootste deel plaats in landen die niet hebben ge devalueerd. Dientengevolge geven de opbreng sten, uitgedrukt in sterling, na no vember 1967 een aanzienlijke stijging te zien. Natuurlijk zal de tegenwaarde in sterling van in niet-gedevalueerde va luta gemaakte kosten in dezelfde ver houding stijgen Per saldo zullen evenwel de in sterling luidende cij fers uitgedrukte nettoresultaten na de devaluatie hoger zijn dan zonder devaluatie het geval zou zijn ge weest. In feite krijgt men daardoor een geflatteerd beeld. De stijging van de resultaten door devaluatieinvloed zal dan ook voor aandeelhouders bui ten het sterlinggebied geen reële winstvermeerdering betekenen. De kapitaalsuitgaven en de re search- en opsporingskosten hebben verleden jaar 581 min pond bedra gen vergeleken met 642 min pond in 1966. De teruggang is ontstaan door- dat in het voorgaande boekjaar een aantal projecten in de verwerkings sector gereedkwamen. Voorts is er, doordat er betrekke lijk weinig tankschepen werden afge leverd, minder kapitaal in 1967 uit gegeven. De achterstand daarin wordt Ingelopen ln 1968, want de uitgaven voor de tankers zijn sterk afhanke lijk van het tijdstip van oplevering van nieuwe schepen en van de ver valdata der termijnbetalingen voor in aanbouw zijnde tankers. Maiiimoettankers In het afgelopen jaar zag men de eerste resultaten van 't tankerbouw programma waarmee de giroep ruim drie jaar geleden is begonnen. Het zwaartepunt ligt daarbij op de bouw van mammocttankers met een draag vermogen van ongeveer 200.000 ton. Schepen van deze grootte zullen ge ruime tijd de toon aangeven. Met in begrip van zeven, op lange termijn gecharterde schepen van deze klas se, zullen eind 1970 in totaal 29 tan kers van 200.000 ton voor de groep in de vaart zijn. Het heeft weinig zin om schepen van nog grotere af metingen te laten bouwen', omdat het merendeel van de laad- en loshavens van de Shell niet bereikbaar zijn voor dergelijke vaartuigen. Voor de chemische sector was 1967 een vry moeilijk jaar. In sommige Van onze Arnhemse correspondent» Binnen enkele maanden zullen 600 werknemers in de Nederlandse bak steenindustrie afvloeien. Dit is het gevolg van de uitvoering van een sa neringsplan. dat door de baksteenfa brikanten is aanvaard. Volgens het saneringsplan zal 10 procent van de totale metselbaksteenproduktie, d.w.z. 210 miljoen stenen per jaar, worden gestaakt. .Het fonds van 9 miljoen gulden, dat hiervoor is vereist, wordt geheel bij eengebracht door de doorwerkende baksteenfabrieken. Voor het perso neel van de 35 fabrieken, die geheel of gedeeltelijk zullen sluiten, zijn de wettelijke en cao-rechten geregeld. In de aanvullende pensioenregeling zijn voorzieningen voor het oudere perso neel met lange dienstverbanden voor bereid sectoren waren de verkoopprijzen la- I ger dan in 1966, hetgeen tendele ver- band hield met liet algemene stre ven in deze bedrijfstak om door schaalvergroting en technologische verbeteringen de kosten per eenheid i produkt te verlagen. Het chemische rbedrijf van de groep bleef zich uit- breiden. Dc verkoopopbrengst steeg - met 10,6 'e tot 371 min pond, het geen 12.4 van de totale omzet van de groep uitmaakt. Ondanks de moeilijkheden in de wereld-rubberindustrie bleef de ver koop door de groep van poyisopreen, de synthetische natuurrubber, snel stijgen De prijzen stonden echter on der druk. In het kader van de maatregelen ter verbetering van de structuur van de Nederlandse visserij kan dit jaar onder bepaalde voorwaarden een overheidsbijdrage worden toegekend voor de opslag, bewerking en verwer king van vis. Dit blijkt uit een op 5 april 1968 in de Staatscourant ge publiceerde beschikking van de mi nister van Landbouw en Visserij. De directeur-generaal van de Voed selvoorziening en de Visseryen houdt bij het bepalen aan wie een der gelijke bijdrage zal worden toegekend o.m. rekening met: 1. de doelmatig heid van aan te schaffen apparatuur, 2. de mate. waarin deze apparatuur voor visopslag en met name voor het invriezen van ris en de opslag van vis in diepgevroren toestand dan wel voor visbewerking en/of verwer- kig zal worden aangewend, 3. de totale kosten van de voorgenomen verbeteringen, 4. het na het totstand komen van die verbeteringen te ver wachte rendement. 5. a ader e om standigheden, welke van invloed kunnen zijn op de realisering van de met het bedrag van de bijdrage be oogde doelinden, 6. het bedrag van de voor het toekennen van bijdragen beschikbare middelen. Voetbal Een lid van de voetbal- vereniging Stolwijk is blijkens de j „Sportkroniek" door de KNVB. in- j gaande 3 april 1968 tot 3 april 1970 dus voor twee jaar geschorst. Te vens is hem tijdens deze schorsing het recht ontzegd, de terreinen en lokalen van genoemde vereniging te betreden, daar hij na afloop van de op 3 maart gespeelde wedstryd Stol wijkLisse handtastelijk is opgetre den tegenover de scheidsrechter. Dit heeft er toe geleid dat de arbiter door andere toeschouwers werd ge molesteerd.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19