r r v. Hoe langer u uw spaargeld kunt missen hoe meer rente de AMRO Bank u geeft. Voor alle wetenschap beroeps-ethiek nodig AMRO BANK MORGENAVOND OPENING VAN LANGEZAAL'S GROTE HUISHOUD SHOW 8 uur n.m. TOEGANGaGEHEELnGRATlS! lang de voorraad slrekt en met 5 jaar ZOMERJAPONNEN leerling-verkoopster COUTURA hunkemolfer lexis Koningin en Prins bij Haags congres 2e Paasdag van 10—12, 2—5 en van 7 tot 11 .on ,11 WU zijn ruim gesorteerd in draagbare modellen tegen zeer aantrekkelijke prijzen (ook in pakjes) bij BREESTRAAT 54 - LEIDEN (naast Stadsgehoorzaal) Restaurant .Boerhaave' PAASMEMJ Meloenen met portwijn Kreeftensoep Kalfsoester met canterellehsaus Paassurprise Mokka ONZE SPECIALITEIT Fondue Bourguignonne en fondue Neuchateloise Marlënpoelstraat 69a Boerhaavelaan 188a Reserveringentelefoon 0171051685, Leiden. BEIDE PAASDAGEN GEOPEND. In ons filiaal vragen wy een Zij wordt volledig ingewerkt voor een leuke baan in onze speciaalzaak. Verkopen is een moeilijk vak en wij doen iets om haar dat te leren. Naast een goed loon bieden wij gun stige arbeidsvoorwaarden Inlichtingen in ons filiaal BREESTRAAT 99/101 LEIDEN TEL. 01710—2.17.70. (Van een onzer redacteuren) Onder de meer dan vierhonderd belangstellenden voor het congres over „Leven met de wetenschap" dat gisteren en van daag in de Ridderzaal in Den Haag werd gehouden, bevond zich gistermiddag Koningin Juliana, die hedenmiddag andermaal acte deTé^snce gaf, ditmaal in gezelschap van Prins Bernhard. Zoals wq gisteren reeds meldden, werd het congres gister ochtend geopend door minister Veringa. Het congres is georga niseerd door de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen en de Academische Raad als gevolg van een initiatief van de Leidse hoogleraar prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Het congres heeft de bedoeling bij te dragen tot het verdiepen van het in zicht in de huidige stand der wtenschapsbeoefening en de be reikte resultaten, benevens hun invloed op de maatschappij. Pas begonnen pulatie van de mens en zijn nage slacht zelf. De mens heeft daardoor een beneersmacht over de toekomst en de voortgang van het wordings proces in handen gekregen, waardoor grote problemen rijzen. De hantering vaii de natuurweten schappelijke kennis en dus de stu- renae taak die de mens heeft voor de toekomst vereisen niet alleen een steeds bredere kennis maai- ook een bezinning op de steeds omvangrijker én moeilijker ethische .problemen. De ontwikkeling van de natuurweten schap- heeft voorts de overtuiging, wakker geroepen van een stuur baarheid van de sociale verhoudin- i gen. ook bv. van nationale vormen en politieke constellaties. Achtergebleven avontuur Prof. dr. A. G. M. van Melsen uit Nijmegen, die gisterem na de opening de reeks lezingen inleidde, conclu deerde dat uit de ontwikkeling van de wetenschap duidelyk blijkt dat er geen „vastgestelde orde" bestaat. Nu de natuurrorde geen onaantastbare grootheid meer blijkt te zijn, moeten de beoefenaren van de wetenschap de verantwoordelijkheid voor de na tuur op zich nemen, een verant woordelijkheid die de mens vroeger niet te dragen had. Dat brengt mee, dat voor alle weten schappen een beroepsethiek ontwik keld moet worden, zoals die voor de medische wettenschap reeds lang is opgesteld. Niettemin achtte prof. Van Mel sen de wetenschapsbeoefening een avontuur dat pas begonnen is, hoe veel er ook reeds is bereikt. Wij kun nen nog onvoorstelbaar veel verwach ten, en een teveel aan wetenschap en haar beoefening kan er nimmer zijn. De mens is nog lang niet volwassen in zijn kunnen en weten. Dit bete kent ook, dat bij het afwegen van het nut van de wetenschap me de de vraag betrokken moet worden de mate, waarin dit nut de moge lijkheden voor het onderwijs vergroot. Evaluatie van structuren Sprekende over „geschiedenis van Alpha tot omega" constateerde prof. dr. H.Baudet uit Groningen in het tegenwoordige tijdsgewricht een ver hoogde intensieve belangstelling voor de historie. De geschiedenis ontleent haar wezenlijke actualiteitsbetekenis aan het feit, dat zij gespecialiseerd is in de vergelijking en de afweging, in de evaluatie van structuren in rui mer tijdsbestek. Overigens is dit as pect van de actualiteit nog het enige noch het doorslaggevende. Het komt in de samenleving en in de cultuur ook in hoge mate aan op bijkomende aspecten, die men „nutteloos" zou mo gen noemen. Deze „nutteloosheid" is een essentiële functie in iedere cul tuur. Hoewel de geschiedenis van huis uit na,uw verbonden was met de filo logie en derhalve als een echte alpha- wetenschap gold, heeft de verrui ming van de vraagstukken op den duur tal van nieuwe technische rela-, ties meegebracht, waardoor zij thans minder dan ooit bij enige faculteit exclusief thuisbehoort doch bij wijze van spreken tot omega toe doorloopt. Positieve elementen Over het thema „natuurwetenschap en mens" sprak prof. dr. J. Lever, die concludeerde, dat er uitzicht op is dat de mens ook in de toekomst nog kan leven met de wetenschap, wanneer de positieve elementen in het denkklimaat worden verbreid en verstrekt, zoals het groeiend besef van de universele gelijkheid van alle mensen. Bovendien kan slechts door vergroting en verbeiding van kennis een basis gelegd worden voor de juis te ethische beslissingen in de maat schappij. De mens heeft geleerd in toene mende mate de levenloze materie te beheersen, maar ook het leven, en reeds is men begonnen met de rnani- denkwijze In zijn lezing over „sociale weten schap en sociale werkelijkheid merk te prof. dr. R. A. de Moor op, dat onze denkcategorieën achterblijven bij de maatschappelijke ontwikkeling zodat wij bv. op economisch terrein nog denken in begrippen die stammen uit de maatschappij van de armoede. Daardoor is onze aandacht nog te eenzijdig gericht op economische langrijke maatschappelijke vraag j stukken om de grootste aandacht vragen. De talrijke protestbewegin- gen van de jeugd noemde spre ker tekenend, dat economische groei en materiële welvaart niet in staat zijn om- vervreemding van de bestaande maatschappelijke orde tegen te gaan.. Er zijn zaken als geestelijke volksge zondheid, onderwijs, vrijetijdsbeste ding. recreatievoorzieningen, het ge bruik van de beschikbare ruimte, en sociale structuren die méér aandacht 'vragen dan zij thans krijgen. De verschillende processen van de&r integratie kunnen niet zonder meer- als onguStag worden bestempeld. Men moet in het oog houden, dat slechts een gering aantal maatschappelijke veranderingen het resultaat is van wetenschappelijke planning. De be langrijkste bron van veranderingen zijn conflicten binnen en tussen groe pen. Weinig bloemen de veiling Er worden thans aan de Boskoop- se veiling meer bomen en planten verhandeld dan bloemen. De handel in hulsttakken, rhodo's, azalea's, spar retjes en erica's is tamelijk levendig. De prijzen zijn zeer middelmatig. De aanvoer van ,blpemen beperkt zich tot anjers, azaléa' indica, forsythia en Jap. kers. Sparen is goed. Maar spaart u wel goed? Malaga naadloze 20- denier Eokalous,. Prach tig afsluitende crinkfe- boord en modieuze, inge breide hak. In de laatste modekleuren. Per paar 1.95 2 Paar #^90 San Remo naadloze nylons. 20-denier. Volledig laddervrij. Verschillende mooie modekleuren. Per paar 2.50 2 paar U bespaart 1 gulden! 4.- U bespaart 1 gulden! U bespaart 1 gulden! U bespaart 1 gulden! U bespaart 1 gulden Monte Carlo panty nylons. kousen en broekje aaneen. Gebreid van zeer elastisch 20-denier mousse nylon. Ingezet versterkt kruisje en ingebreide hak en teen. Perfekte pasvorm, nieuwe mode- tinten. Maten S-M-L-XL Per stuk 3.50 2 stuks U bespaart 1 gulden! '4.90 '4.90 Eigenlijk is het logisch dat u recht hebt op meer rente naarmate u uw spaargeld langer kunt missen. En nu we het toch over uw spaargeld hebben; hoe lang staat dat alweer ergens. En krijgt n daar wel de rente voor die u toekomt? Bij de AMRO Bank geldt dat hoe langer u uw spaargeld beschikbaar stelt, hoe meer rente u krijgt. Om precies te zijn: 4%, 4'/2%, 5%, 5'/2% en 6% rente. Als u vandaag of morgen een AMRO-kantoor binnenloopt, zullen we u graag vertellen welke mogelijkheden dit Moderne Sparen voor n heeft. De nieuwe AMRO-spaaifolder ligt ai voor n klaar. Ter overdenking. Als o bij de AMRO Bank spaart, profiteert u automatisch van de vele andere bankdiensten. Slaat u 'Elet AMRO-Bankplan Voor Het Gezin' maar eens open. Een gratis boekje dat bij elk AMRO-kan toor op u ligt te wachten. AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK Elite een garantie voor nylons van topklasse. Elite gebreid van hoogwaardige garens, o.m. Enkalon. Elite altijd in de nieuwste mode kleuren en de door u gewenst© maat en draaglengte. Elite naadloze nylons hebben ingebreide hiel- en teenversterking waardoor een goede pasvorm wordt gegarandeerd. Elite naadloze nylons zijn voorzien van modieuze crinkle-boord, dus extra elastisch. Elite nylons extra voordelig door tijdelijke 2-parenverkoop. Mallorca naadloze, 30- -denier Enkalons. .Uitste kende pasvorm. De mooiste modetinten. Per paar 1.95 Lugano geraffineerd mooie mousse-nylons, die uw benen als een tweede huid omsluiten. Zonder naad, 20-denier. Zeer mooie tinten. Per paar 1.95 - Lido nylons met elasti sche bovenrand (te dragen zonder jarretels). Gebreid van zeer elas tisch mousse-nylon. Maten: small, medium, large. Bovenrand in normaal en wijd. Per paar 2.95 Cantrece naadloze 30-denier nylons, gebreid van het zeer elastische Cantrece garen. Perfekte. rimpel loze pasvorm. In de laatste voorjaarstinten. Per paar 2.95

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 16