Valsemunter uit Kerkrade hoort vijf jaar eisen Kreymborj kostuums Rebben geld op zak 105- 145.- 179, SLEUTELTJES Kreymborg Waarborg VOOR MILJOENEN AAN VALS BANKPAPIER ONDERSCHEPT en mode en kwaliteit in modern-klassieke stijl voordeel 13.75 voordeel 24- voordeel 20.- -■ - - w ft PAGINA 12 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 API (Van onze correspondent in Maastricht) Is een 37-jarige, uit het Zeeuwsvlaamse IJzendijke af komstige vlashandelaar, valse munter geweest in opdracht van enkele figuren van de In donesische ambassade in Den Haag? Hijzelf hield dat gisteren voor de Maastrichtse recht bank stug vol. De Indonesische vertegen woordiging in Den Haag heeft het in een brief aan minister Luns van Buitenlandse Zaken ontkend. Officier van justitie mr. J. Franssen bij de Maastrichtse rechtbank geloofde er ook niet in, al moest hij toegeven, dat er wel enige relatie tussen de sinds juli 1966 in Kerkrade wonende Zeeuw en de Indone sische ambassades in West- Europa heeft bestaan. Vorig jaar november haalde de politie van Kerkrade een complete drukkertf, voor bijna twee miljoen gulden aan valse honderdguldenbil- jetten, vuurwapens en inbrekers werktuigen uit de woning van ver dachte in Kerkrade. De man en zijn 25-jarige Duitse vrouw werden in het huis van bewaring in Maastricht ingesloten. Maanden later werd in verband met de omvangrijke valse munterij ook een 50-jarige Haagse onderwerelöfiguur gearresteerd. Tijdens een uitputtende behande ling gisteren die tot ver in de avonduren voortduurde vorderde mr. Franssen tegen de Zeeuw vijf jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf. tegen zijn vrouw wegens mede plichtigheid aan de valsemunterij ne gen maanden, waarvan drie voor waardelijk en tegen de Hagenaar ook wegens medeplichtigheid vijf jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf. Verdachte belandde in 1958 voor tien jaar in een cel van de Bredase gevangenis wegens een poging tot moord op een wethouder van zijn ge boorteplaats. Aanleiding daartoe was een ruzie om een stuk grond. Op 12 december 1965 werd hij vervroegd in vrijheid gesteld. In de gevangenis heeft hij de Hagenaar leren kennen. Daar leerde hij ook iets van het druk kersvak. Hij bracht die kennis direct in de praktijk en wist zowaar in de gevangeniswerkplaats valse con sumptiebonnen voor de gevangenis kantine te maken. Kort na zijn vrijlating kocht hij het eerste drukkersmateriaal voor 680 gulden. Al gauw kwamen daar nog tweedehands camera's en een co- pieerset bij en ging hij bij een Am sterdamse firma in de leer. „Dat was mijn hobby-periode", zei verdachte gisteren. Papierinkoop Kort na zijn huwelijk verhuisde hij naar Kerkrade. Zijn vrouw bleef in Kohlscheid (Did) werken. Twee kamers van de nieuwe woning wer den als werkkamers ingericht. Ver dachte ontkende daar zelf de druk kerij te hebben geïnstalleerd. Hij noemde steeds weer de namen van drie Nederlanders, die dat in op dracht van de Indonesische ambassa de zouden hebben gedaan. „Zij waren daar soms vier dagen per week ge heimzinnig aan het werk. Pas in de tweede helft van augustus kwam ik achter die valse-bankbiljettendruk- kerij. Ik heb er toen wel aan meege holpen. Mijn vrouw werd er op uit gestuurd om in Aken papier te kopen", aldus de van valsemunterij verdachte vlashandelaar. Hij zelf kocht ook tienduizend vel letjes papier in Kerkrade. De niet zo best geslaagde series bankbiljetten werden met paars poeder en eiwit bewerkt. De valsemunterij kwam aan het licht, doordat afval uit öe clan destiene drukkerij gewoon in een vuilnisemmer op straat werd gezet. De Kerkraadse politie liet een on derbuurman 's nachts via luchtkana- len door de badkamers van de flat woningen afluisteren wat er zoal in de woning van verdachte gebeurde. De politie vond later kleding van verdachte, welke danig met eiwit was besmeurd en kleding van zijn vrouw, welke door het paarse poe der was bedorven. In de werkka mers werden alleen maar vingeraf drukken van de man en de vrouw gevonden. Maar verdachte bleef het verhaal van zijn geheime opdracht van de vreemde mogendheid volhou den. ..Dat verhaal kunt u aan geen en kele rechtbank slijten." trachtte pre sident mr. H. Disch hem tot andere gedachten te brengen. Ander verhaal De vrouw had een heel ander zij het tijdens het vooronderzoek enige keren gewijzigd verhaal. Zij zei haar man al kort na hun hu welijk te hebben horen praten over grote zaken, die hij samen met zijn Haagse gevangenismaat zou aanpak ken. De Hagenaar was ook vaak in Kerkrade geweest. Ze vertelde de rechtbank, dat haar man en de Ha genaar zelfs al overeengekomen wa ren ieder 25 procent van de op brengst van de valse bankbiljetten in hun zakken te steken en vijftig procent te verdelen onder een bende van 9 man, die het valse geld in omloop zou brengen. „Ze zijn ermee begonnen, toen mijn man geen geld van de Indonesische ambassade meer kreeg," lichtte het tengere vrouwtje nog niet zo lang geleden met haar moeder uit Oost-Duitsland naar het westen gevlucht, nog toe- Ze gaf toe. dat zij had meegeholpen bij de afwerking van de valse bank biljetten. Van de negen getuigen a décharge was er maar één komen opdagen: een reclasseringsambtenaar uit Mid delburg, die alleen na diep nage dacht te hebben wilde bevestigen, dat verdachte hem iets over zijn baan bij de Indonesische ambassade (geheim agent in Nederland) had la ten weten. De overigen waren byna allemaal al naar andere landen in Europa of naar Indonesië vertrok ken. Politiemannen getuigden giste ren, dat het onderzoek geen spoor van de Indonesische opdrachtgevers had opgeleverd. Vreemd was wel, dat een door de valsemunters ge bruikte pers, door een Duitse han delaar aan een Indonesiër was ver- Dootlgevaarlijk De psychiater vond de valsemun ter licht verminderd toerekeningsvat baar. In z(jn rapport, noemde hij hem een man, die zichzelf overschat en na weinig zakelijke successen in de criminaliteit een grote slag wilde slaan. Met een hoogrode kleur van in spanning luisterde de flink uit de kluiten gewassen Zeeuw naar het re quisitoir van de officier van Justitie. „Het onderzoek heeft geen spoor naar de „wijzen uit het Oosten" op geleverd. De namen van Indonesische autoriteiten zijn verzonnen. De man noemt namen van mensen, die al voor zijn vrijlating weer het land uit waren." aldus mr. Franssen. Raadsman mr. M. Moszcowitz twij felde niet aan de Indonesische rol in deze valsemunterij. „Verdachte kan hier nauwelijks Aan de Leidse UniversitJ slaagd voor het doctoraaif geschiedenis de heer Schrijvers (Voorbuig). spreken. Hij is ten dode voor de gevolgen daarvan. L is voor deze man - rapporten over onder and| tein Westerling maakte vaarlijk". Met een reeks uitspraken! minologen probeerde de de rechtbank ervan te dat een lange straf voorf zinloos zou zijn. Bij de vijf jaar komen voor eens tweeëneenhalf jaar va| gere veroordeling. Het Openbaar Minister#"*1 te het mededaderschap vaJw genaar uit de dagvaardr? vond hem wel schuldig a#8 plichtigheid. Hij had geenP1, aandeel in de bankbiljetter1 gehad. P De Hagenaar zelf zweea Hij heeft ook tijdens het P bij de politie en het gerecht!» onderzoek zijn mond nië^ daan. pJ Raadsman mr. J. SchiM Den Haag vroeg vrijspraakp tien gisteravond elf uur gin van de behandeling t 1 dent mr. H. Disch met eenflJ' ten, dat de rechtbank over8* dagen zal oordelen. *f I C Personeel gevraagd Modinettes gevr. Goede baan. Loon naar prestatie. Wie actief is kan zich aanmelden bij Confectiefabriek G. Biesot, Herengracht 84. te Leiden Het Nederlandsch DrukkerU Bedrijf te Leiden, vraagt een bekwame boekdrukker. Sollicitaties Oosterkerkstr. 11. tel. (01710) 25045, na 20.00 uur (01710) 40748. Het Nederlandscb Drukkerij Bedrijf te Leiden, vraagt een bekwame boekdrukker. Sollicitaties Oosterkerkstr. 11, tel. (01710) 25045, na 20.00 uur (01710) 40748. Gevraagd werkster voor dinsdag en vrijdagmorgen. Pardoeza, Doezastraat 43, Lei- Gevr. Jongeman i.b.v. rijbe wijs B.E.. voor magazijn- en bestelwerk. Leo v. d. Meer, Su permarkt. Westeinde 25. Roe lof arendsveen. tel. 01713331. Gevraagd werkster, voor 2 dagen per Meer, We arendsveen, tel. 01713-331. Werkster gevraagd voor of 3 ochtenden in de week. Mevrouw v. d. Hammen. Ma- riënpoelstraat 63, Lelden, tel. 54521. Vogelpark Avifauna vraagt: hulp voor de koffiekeuken. caissières en serveersters. Alle functieslosse of vaste dienst.. Aanmelden: tussen 11.00 en 14.00 uur. Hoorn 65, Alphen aan den Rijn. Rust- en verpleeginrichting „Weltevreden", vraagt ver pleeghulp, bejaardenhelpster of meisjes die hiervoor opge leid willen worden. Inlichtin gen bij J. G. v. d. Lusteraaf, de Laat de Kanterstraat 2, tel. 24173. Gevr. meisje of Jonge vrouw, voor de huish. Hele dagen, event intem. Mevr. v. d. Meer. Westeinde 25, Roelofarends- veen, tel. 01713—331. Gevraagd ln dierenartsenge zin. met 3 kinderen een flinke hulp in de huishouding. Tel 01714—611. Gevraagd nette zelfstandige werkster voor 1 ochtend per week. Florls Versterlaan 30. Oegstgeest. tel. 52199. Gevraagd kliulerverzorgsler of oppas voor 2 schoolgaande kinderen, ma. t/m vrb. halve dagen. Tel. 54493, na 6 uur. Gevraagd jongedame, die 1\ per week typewërk wil verzor gen. in bezit v. machine. Tel. 01711344 (Warmond). Verkoopster gevraagd voor j parfumerie-drogisterij „Duin- rell" Langstraat 42. Wassenaar, j 01751—2104. Welk jong meisje hpeft in- i leresse haast licht huishou delijk werk met een kind te faan wandelen. Mevr. v. d. urgh, Breestraat 11. Leiden. Gevraagd 2 beschaafde meisjes, voor werkzaamheden in een snackbar. Geboden wordt hoog loon en 4 weken vakantie per jaar. Snackbar „American". Prof. Elnsteinlaan SA. Voorschoten, tel. 01717 4872. Gevraagd meisje voor de af was. van 59 uur 's avonds. Chin.-Ind. rest. Weng-Chow, Lange Pieterskerkkoorsteeg 9. Leiden. Gevraagd bij bejaard echt paar in Oegstgeest, wegens hu- welijk der tegenwoordige, be trouwbare hulp ln de hulshou ding. voor hele dagen, 5-daag- se werkweek. Melden bil mevr Juta, Wilhelminapark 3. Het Nederlandsch Drukkerij Bedrijf N.V., vraagt een leer meestergezel boekdrukker, (01710) 25045, na 20 u (01710) 40748. Gevraagd: een actieve jon geman (plm. 16 jaar) voor het magazijn. Opleiding g.v.l.o. Aanmelden dagelijks tussen 912 uur. Leidsche Onderwijs instellingen. Oosterkerkstraat 11. Leiden, tel. (01710 31844. Net meisje gevraagd in klein gezin. Vrij weekeinde. Mevr Likot, Herman Gorter straat 3. Hazerswoude R.D.. aanmelden na 5 uur. Gevraagd winkelmeisje en meisje voor huishouding en 18 jaar. in grammofoonplat zaak. Interesse in muziek is gewenst Brieven bur. van dit blad ond. no. 83589 k. Voor 2 ochtenden, flinke werkster gevraagd. Mevr. v. d. Hoeven. Zuylen v. Nijeveltstr. 62. Wassenaar, tel. 01751 4037. Kantoorboekhandel Gebr. Winter, Stationsweg 18, Leiden tel 21731. Vraagt verkoopster plm. 18 Jr, 5-daagse werkweek. Kreymborg gaat door met zijn Prijs-Primeurs. Kostuums, colberts, pantalons, jassen en nouveautés, die stukken minder kosten dan u verwacht. Let op de blauwe voordeel-cheques bij Prijs-Primeur artikelen. Ze brengen u voordeel! Pittige combinatie: blazer van zuivere scheerwol. Prijs blazer normaal 79.-, als Prijs- Primeur 70.-. De pantalon van Trevira 55/45 kost nor maal 39.75, als Prijs- Primeur 35.-. Complete combinatie normaal J118.75, als Prijs-Primeur Linea recta uit Italië: hoog geprezen wandelkostuum in zonnig lichtbruin streepdessin. Slank getailleerd, één-rij drie- knoopssluiting. Normale prijs J 169.-. Als Prijs-Primeur - - Nederlandse topcoupeurs sne den van zeer fraaie Franse stoffen dit wandelkostuum. De coupe is modern, de snit com fortabel. Normale prijs 199.-. Kreymborg's Primeur-Prijs Let op: vindt vele Prijs-Primeurs op alle afdelingen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 12