X Deze bon is evenveel waard als je zelf waard bent. enkele woningstoffeerders Rehabilitaties in Praag (1) BLOM biedt werk BLOM's Automobielbedrijven sjeclieii willen hoofden zien vallen coupon Zend deze bon aan: 02 ervaren DOORSMEERDER MONTEURS leerling MONTEURS Adverteren doet verkopen! Fa. P. den Haan en Zn. Langeraarseweg 196 Langeraar tel. 01722-190 bgg: 613 "W UDDSCH DAGBLAD n onze buitenland redactie) pst van partijleider Doebtsek an een heel nieuw bewind voor Tsjecho-Slowakije nieu- lerspectieven geopend. Open- lurft men in het land van de weer te dromen van poli- alternatieven, democratie, vol- 5 vrijheid van meningsuiting, roeerpartijenstelsel etc. In kV schijnt desc lente niet al- letterlijk maar ook figuurlijk netje. i weet echter hover Doebtsek zijnen zullen durven gaan. inend volgen de andere Oost- communistische landen itieke revolutie in Tsj echo- je. Waarschuwingen in be- men kwamen al van Hon- I" Polen en O.-Duitsland. De Lünie schijnt op de onlangs [eryl bijeengeroepen topcon- in Dresden de nieuwe lei- ihtig aan de tand te heb- «Ld. t de vraag of de gewone man Ijtraten van Praag. Brno en Rivft het grote gevaar van in- pe door Russische tanks wel I Alles wijst er op dat de fen in een roes leven. Niet jjuete herinnerde radiocom- Milan Wedner de Len aan him afhankelijkheid bn enorme partner in het [au Pact, die niet eens tanks heeft om een haar on- jallig bewind in Praag op (eën te dwingen: negen van Tsjechische auto's rijden sische benzine: twee van de [oden die de Tsjechen eten gebakken van Russisch i maar te zwijgen van de fcrteken die alleen kunnen I dank zij Russische ertsleve- Partyleider Doebtsek schijnt begre pen te hebben dat de Sowjet-Unie het strategisch belangrijk liggend Tsjecho-Slowakije geen enkele be wegingsvrijheid zal gunnen in de buitenlandse politiek. De nieuwe machthebbers in Praag hebben reeds bij vele gelegenheden hun trouw aan Moskou en het commu nisme betoond. De nieuwe voorzit ter van de Tsjeohische schrijvers bond professor Goldstücker, ver klaarde 29 maart in een perscon ferentie dat er voorlopig nog geen sprake kan zijn van vrije verkie zingen naar Westers voorbeeld en dat de communistische partij de macht voorlopig nog niet zou af staan. Nu Praag wat betreft de buitenlandse politiek en hervorming van het par tijenstelsel een pas op de plaats ge maakt lijkt te hebben, richt de aan dacht van de Tsjechische pers zich voornamelijk op twee andere as pecten van het gezwel dat Doebtsek sinds januari heeft blootgelegd: de positie van de Slowaakse minder heid en de rehabilitatie van de slachtoffers van de stalinistische terreur. In de door het Centrale Comité van de Tsjechische com munistische partij voorgestelde grondwetswijziging wordt in be langrijke mate voorzien in een gro tere autonomie voor de Slowaken. Wat betreft het eerherstel van de slachtoffers van de terreur in de jaren 19521953 onder de toenma lige president Klement Gottwald, komen maar spaarzame berichten naar het Westen. Niets wijst erop dat niet de aangekondigde golf van rehabilitaties in het land anders dan incidenteel een begin is ge maakt- Weliswaar maakte met Doebtsek een aantal leiders, die on der het bewind van Gottwald en zijn opvolgers Zapotocky en No- I votny in de kerkers van de veilig heidsdienst hadden gezucht, hun rentree maar zelfs de Invloedrijke Tsjechische minister van Bos bouw, Smrkowski, moest toegeven dat de gang van zaken met betrek king tot partyleden en burgers die zijn gestraft langzamer verloopt dan nodig Is. Daarbij komt dat de situatie rond het eerherstel er door de geheimzinnige dood van de vice-president van het hooggerechtshof in Praag, dr. Josef Brestanski en de voormalige pro cureur-generaal dr. Jan Bartoeska (welke beiden volgens de officiële lezing zefmoord zouden hebben ge pleegd) niet duidelijker op is ge worden. Dr. Brestanski die belast was met het onderzoek naar de mis daden die tijdens de stalinistische periode waren begaan, werd opge hangen aan een boom gevonden in een bos ten zuiden van Praag. Hoe dr. Bartoeska, die op 15 maart jl. van het parlement te horen kreeg dat men geen vertrouwen meer ln hem had. om het leven is gekomen is niet bekend. De Tsjechische pers heeft zich onge hinderd door een censuur op de ge vallen Brestanski en Bartoeska ge worpen en in vele gevallen ver klaard niet in zelfmoord te gelo ven, ja zelfs gesuggereerd dat hoge partijleden die de kritiek na de machtsaanvaarding van partijleider Doebtsek hadden weten te door staan belang bij de dood van Bres tanski en Bartoeska hebben. In af wachting van een onderzoek dat de Tsjechische politie op het ogenblik instelt naar het al of niet betrok ken zijn van Brestanski bij misda den onder het bewind-Gottwald be gaan, heeft zij vrienden en kennis sen van de rechter aan het woord gelaten, die eenstemmig twijfelden aan zelfmoord als oorzaak van de dood van Brestanski. Hoe erg het allemaal wel onder de terreur van de veiligheidspolitie in het begin van de vyftiger jaren is geweest, blijkt uit verklaringen in de Tsjeohische pers waarin niet ge schuwd wordt om op de details in te gaan. Zo werden gevangenen ge dwongen tot een bekentenis door ze met .medische" middelen te behan delen: door ze te slaan; hun verde digers waren vaak handlangers van de justitie etc.. Geen wonder dat in vele bladen een vergelijking wordt getrokken met de nazi-methoden. De sfeer in die jaren wordt duidelijk gekenschetst door de generaal bui ten dienst Vilem Sager die in een interview met het dagblad ..Zerne- delski Nowini" zei dat de zuiverin gen vooral gericht waren tegen ve teranen uit de Tweede Wereldoor log die zij aan zy hadden gevoch ten met de Westeiyke bondgeno ten. (Aan de van de Weste- lyke geallieerden vochten in de Tweede Wereldoorlog ongeveer 3.000 Tsjechen, het Rode Leger werd by- gestaan door ongeveer 10.000 Tsje chen oa. onder de huidige presi- den generaal Svoboda). „Er heers te een atmosfeer van angst en wantrouwen", aldus Sager. „Ieder een werd beschouwd als een spion en een agent van het Westen. De slachtoffers van de zuiveringen werden vervangen door mensen die een korte opleidingscursus hadden gevolgd en die niets van het leger afwisten. Als gevolg daarvan daal de het niveau van de paraatheid op rampzalige wyze". Deze en soortgeUjke verklaringen doet de roep naar eerherstel steeds sterker worden. Het werk van de Commissie voor justitie van het1 Dr. Jozef Brestanskizelf moord? Tsjechoslowaakse parlement op dit gebied verricht, kan deze roep al leen nog maar vergroten. Vooral sinds gebleken is dat de minister van Justitie over politieke processen en rehabilitatie van slachtoffers van het bewind-Gottwald helemaal niet was ingelicht. De betreffende minister, de roomskatholiek Neu- man verklaarde volgens het partij- orgaan „Roede Pravo" tegenover de commissie dat uitspraken in dit soort gevallen buiten de justitie om werden gedaan, dat wil zeggen op bevel van de party. De rechters voor de politieke processen werden door een speciale afdeling van het Centrale Comité van de communis tische party uitgekozen. De politie ke afdeling van het Comité behan delde de rehabilitatie-kwesties. De minister openbaarde het bestaan van een uit 1963 daterende lyst van veroordeelden wier rehobilitatie on gewenst werd geacht. Hij zei pas van het bestaan van deze lyst op de hoogte te ztfn en niet te weten wie hem had opgesteld. Deze verklaring van de inmiddels afgetreden minister van Justitie Neuman schetst in belangryke ma te hoe de verhoudingen in Tsjecho- Slowakye op het ogenblik liggen. Iedereen weet dat er misdaden zyn begaan en zijn, die gerehabiliteerd worden. Wie de verantwoordeiyk '-SS»N.K.V. bepleit >rd moeten 1 wuiucii. tyio uc vciaiitwoordeiyk- heid voor deze wandaden moet dra- l\£>f If>1*lf 111 ft een is echter noe niet duideliik. I - t?» ff.lffC.lo Staalproject in Europoort gen is echter nog niet duidelyk. Om de autoriteiten een handje te helpen by de actie voor eerherstel is vorige maand in Praag een ver eniging na slachtoffers van de Stalinistische terreur opgericht. Tot voorzitter van de vereniging is ge kozen prof. Karei Nigrin, die zelf jarenlang gevangen heeft gezeten. De vereniging heet „Klub 231" naar het wetsartikel voor staatsbescher- ming krachtens welke naar schat ting 35.000 mensen werden ver volgd. De vereniging wordt over spoeld door aanvragen voor het lid maatschap. By de aanvaarding van het voorzitterschap van „Klub 231" verklaarde prof. Nigrin dat de re hobilitatie nog jaren kan duren en zware financiële offers zal vergen. Is het verwonderiyk dat het Tje- chische volk dat in zyn geheel dan wel niet direct maar dan toch indi rect het slachtoffer werd van een terreur-bewind zo lang niet kan wachten en nu al hoofden wil zien vallen? Vanuit dit perspectief wordt de al gemene eis duidelyk tot herziening van het proces tegen de voormalige party leider en minister-president Rudolf Slanski die met elf andere hoge communistische functionaris sen in 1952 wegens hoogverraad ter dood werd gebracht en een nieuw onderzoek naar de dood van de eer ste na-oorlogse minister van Bui tenlandse Zaken Jan Masaryk (die zelfmoord zou hebben gepleegd door uit een raam te springen). Inmiddels wordt in Praag door het parlement een wet voorbereid voor herziening van de vroegere „zui veringen". Een commissie uit het parlement die zich hiermee bezig houdt, heeft echter toegegeven dat dit een moeilyk zaak zal worden ..omdat men geen idee heeft wie van de rechters en ambtenaren van het openbare ministerie het on derzoek kan worden toevertrouwd. Dit in verband met hun eigen ver leden". Het Nederlands Katholiek Vakver bond meent, dat het noodzakelyk is, dat de regering ernst maakt met het tweede Nederlandse staalproject, waarvoor in de jaren vyftig al plan nen bestonden. Plannen, die toen in de yskast zyn opgeborgen. Volgens het NKV is een Ameri kaansEuropese belangengroepering bereid meer dan een miljard gulden in dit project te investeren. Daar staat tegenover, dat de Nederlandse regering een deel van de op te nemen leningen zou moeten garanderen. Het vakverbond acht de risico's van een dergeiyke lening miniem tegen de achtergrond van de te scheppen werkgelegenheid, waaraan thans de hoogste prioriteit moet worden gege ven. ..Beter een dergelijk regerings initiatief dan het versnipperen van miljoenen over allerlei ongetwyfeld belangryke maar secundaire projec ten als sporthallen en rijwielpaden", aldus het NKV. De staalproduktie in Europa is sinds de jaren vyftig van vyftig- tot honderd miljoen ton per jaar ge groeid. Hoewel er in de afgelopen jaren ook by de Hoogovens in IJmuiden een sterke ontwikkeling te constateren valt. acht het NKV het alleszins ge rechtvaardigd, om op de Maasvlakte by Rotterdam een tweede Nederlands staalproject te stichten. Het verbond zegt in zijn blad „Ruim Zicht", dat Nederlands uit muntende geografische ligging verder moet worden uitgebuit. Het staalpro ject zou ln het Nieuwe Waterwegge bied moeten worden gerealiseerd, om dat juist dit gebied met alleen olie- en petrochemie zo kwetsbaar is. „Europoort moet structureel worden versterkt door het plaatsen van een tweede poot onder de welvaart". De Koninklijke marine, Postbus 22, uen Haag. Naam: Straat: Plaats: verzoekt toezending informatiepocket. Leeftijd: Dit is een bijzondere advertentie. Een vul-in, knip-uit, vouw-op, stuur-weg advertentie. En méér dan dat. Door middel van deze advertentie kun jij, jonge enthousiaste kerel, aantonen dat je iemand bent. Kun je bewijzen, dat het roer van de De Ruyter bij jou in veilige handen is. Of dat radio radar voor jou geen geheimen heeft. Of dat je meer weet van sonar, onder- waterakoestiek of kernvoortstuwing dan wie ook in je omgeving. Of dat, nou ja, dat je iemand bent die een "i Verzeker je toekomst: i en i j Zorg dat je er ook bij komt! m"cr^ fijn vak wil leren. Een goed salaris verdienen. Vaart en actie in z'n leven brengen. Iets voor jou? Zet de schaar in deze advertentie, knip 'm helemaal uit, vul de bon in, volg onderstaande vouw-aanwijzingen op en gooi hem daarna ongefrankeerd op de post. Wij zenden je dan een pocket vol foto's en gegevens over het solide, boeiende, vooruitstrevende bedrijf dat de marine is. Doen!!! Het kost niks, verplicht tot niets en je weet meteen een heleboel meer. Knip de advertentie langs de stippellijnen uiten vouw het geheel langs de aangegeven vouwlijnen in twee slagen verticaal naar achteren. Adreskaart, foto en coupon blijven dus naar boven. Vouw nu de advertentie horizontaal langs de vouwlijnen, zodat aan de bovenkant alleen nog de adreskaart zichtbaar blijft. Stop nu het ingevulde deel (de coupon dus) in de gleuf direct onder de foto zodat je een stevig, niet 1 uit elkaar vallend mapje I krijgt Zonder plakken of frankeren kan het mapje nu op de post. Doe het direct even. Binnen een paar dagen heb je antwoord. 14 vouwlijn HAARLEM: Gemeentehuis, afd. Mil. Zaken, elke dinsdag van 10.00—11.00 uur. Politiebureau Zoekt U een baan met perspectief, een zaak waar U verzekerd bent van een prettige werkkring en een goed loon verdient, ga dan eens met BLOM praten, daar Is het prettig werken. In onze bedrijven ln Lelden en Rijnsburg ie plaats voon Deze leerlingen worden speciaal opgeleid voor het volledige monteur sdiploma. Neem direct oontact op met ons bedrijf te LEIDEN of te RLJNSBURG. RIJNSBURG, Hofstraat 17 Telefoon 01718—3341 "HPIflHUl LEIDEN, Zyisingel 34 Telefoon 01710—34777 vraagt op korte termijn: Sollicitaties tijdens de winkelopenstelling of telefonisch voor het maken van een afspraak.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11