'n blijspel!' Eindelijk Fons van der Stee Kroonprinses opende Estec Huisartsen via tussen-stadium assistent-arts DIJK: (K.V.P.) VAN NEDERLAND REGISSEURVAN Amsterdam: „Ha, die Ko99 pen Haag:Dag meneer v. Dijk 3 Overjarige p Play-boy99 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze Haagse oorrespondent) De nieuwe voorzitter van Nederlands eerste party, de KVP, is sinds kort de Arnhemse belas tingadviseur mr. A. P. (Fons voor zyn vrienden) van der Stee. Hoewel met zyn 39 jaren de jong ste voorzitter van de vyf grote partijen van ons land, beschouwt hij zich niet als een nieuweling in het „vak". ,Jk heb intern myn partijtje al behoorlijk mee- geblazen", zegt hij en doelt op zijn activiteiten als algemeen penningmeester van de KVP en als voorzitter van de KVP-kring ArnhemNijmegen. Maar op het gebied van de praktische politiek is zijn ervaring gering, want noch op gemeentelijk of provinciaal, noch op parlementair niveau was hij in het verleden actief. En ook over de toe komst zegt hij, dat hij beslist geen lidmaatschap van de Tweede Kamer zal aanvaarden, omdat het partijbestuur in meerderheid van opvatting is dat van nu af de voorzitter geen Tweede-Kamer lid meer mag zijn. Persoonlijk is de heer Van der Stee het daar mee niet eens, omdat hij meent, dat juist in het parlement de partijpolitiek wordt gemaakt en ge stalte krijgt. Juist daéw hoor je wat er op allerlei gebied gaande is, proef je de stemmingen en leer je de verschillende stromingen in en buiten de partij kennen. „Maar uiteraard respecteer ik het standpunt van het partijbestuur, waarin ook dui delijk de opvattingen van de achterban van de party naar voren komen. Er is natuurlijk een soort dualisme gegroeid tussen partij en fractie beide hebben hun eigen verantwoordelijkheden. Overigens is het aantal kamerleden in het dage lijks bestuur nu ook zeer sterk teruggebracht. Er zijn er nog maar twee over". Senator De kans 1b niet uitgesloten, dat de nieuwe KVP- voorzitter volgend jaar lid van de Eerste Kamer wordt, maar hy wil daarover pas in een later stadium een beslissing nemen. „Als partijvoorzit ter ben ik gemiddeld per week anderhalf tot twee dagen kwijt, als senator moet ik ook present zijn en daarnaast wil ik ook nog mijn brood verdie nen ik moet wel een beetje evenwicht tussen dit alles proberen te vinden". Binnen de partij hoopt mr. Van der Stee in de komende tijd een aantal organisatorische wijzi gingen aan te brengen. De afstand tussen lid en leidiing in Den Haag is veel te groot en dét, ter wijl de achterban juist om méér en snellere infor matie over het beleid aan de top vraagt. Financiën Op financieel gebied moet erin de partij, die thans in sterke liquiditeitsmoeilijkheden verkeert, ook nogal wat veranderd worden. De contributie wordt nog steeds door vrijwilligers huis-aan-huis in den lande opgehaald. >rEn dit apparaat heeft gefaald, mede door de recente strubbelingen bin nen de partij. Er zijn niet voldoende vrijwilligers meer om er avond aan' avond op uit te trekken. Zo gebeurt het, dat het ene jaar de contributie wèl wordt opgehaald, het andere niet. Bovendien wordt in grote steden veel meer contributie gehe ven dan op het platteland. We zullen naar een ge centraliseerd incassosysteem toe moeten, met gi robetalingen en dergelijke. Op het ogenblik is er bij de KVP een duidelijk verschil tussen het aan tal geregistreerde en behalende leden Op langere termijn wil de heer Van der Stee tot duidelijke uitspraken komen, zowel van rege ring als belanghebbenden, over een eventuele overheidssubsidie aan de partijen. „Ik sta er per soonlijk achter, maar kwesties als hoe het moet gebeuren, wélke party en of taken in aan merking komen, moeten nog nader bestudeerd worden". Hoe te des» zoon van een Westbrabantse boer in de politiek terechtgekomen? „Eigeniyk heel toevallig, omdat ik indertijd op twee flats afstand van de voorzitter van de Arn hemse KVP-afdeling woonde. Toen deze ging ver huizen vroeg hy me of ik zyn functie wilde over nemen. Dat heb ik gedaan, waarop ik automa tisch ook lid van het kringbestuur werd. In 1963 ging de kringvoorzitter weg, waarop ik tot zyn opvolger werd gekozen, hetgeen weer tot gevolg had, dat ik automatisch ook lid van hét party be stuur werd. In 1965 legde de penningmeester zyn taak neer en ik maakte toen dé fout van myn leven door dat baantje over te nemen Volgens ingewijden is de werkkracht van deze KVP-voorzitter byzonder groot. Hy heeft altyd rede zaken tegeiyk gedaan, waarby hy zich ken merkt» als een man van de grote Ujnen. Zijn voorganger Aalberse roemt zyn diplomatieke en bindende gaven, die hem in staat stellen moei lijke conflicten by te leggen. Het zyn eigenschap pen, die voor de huidige KVP, waarbinnen de stromingen zich nog immer roeren, van groot be lang zyn. .Bovendien is zyn beminneiykheid wei- haast spreekwoordeiyk", aldus mr. Aalberse. Aanvaardbaar Gezien deze achtergrond was mr. Van der Stee aanvankelijk ook aanvaardbaar voor de Radica len van de groep-Aarden. Zelf heeft hy gezegd open te staan voor de opvattingen, die by de Radicalen leven, maar als voorzitter vond hy dat hun invloed in overeenstemming diende te zyn met hun aanhang in de party. Mede daarom wil de hy destyds niet samenwerken met oud-minis ter Bogaers. „Je moet geen frontstrijder van een bepaalde stroming naast mensen zetten die zich voor alle stromingen hebben opengesteld. Dat zou een vertekend beeld geven", zo luidde inder tijd zyn commentaar. Voor het feit, dat van de KVP afgescheiden Radioalen him kamerzetels zyn biyven bezetten, heeft mr. Van der Stee geen waardering. ,Als ik my op de plaats van de heer Aarden had bevonden, had ik voor bet Kamerlidmaatschap bedankt". Na zyn studie aan de Nijmeegse universiteit Mom de heer Van der Stee in kort» tyd op tot mede-vennoot van een vooraanstaand belasting adviesbureau in Nymegen. Hy beheert thans twee vestigingen van dit bedrijf. Een verhuizing naar Den Haag wordt in het gezin van de nieuwe KVP- voorzitter (vier kinderen) niet overwogen. „Met zo'n voorstel zou ik doodgewoon niet by mijn vrouw durven aankomen". k „Paul Steenbergen wist dat ik er enorm naar verlangde om eens te regisseren. Daarom vroeg hij me of ik dit wilde Ik vind het machtig werk als het stuk me ligt en ik ge- °%kig ben met de mensen die erin staan!" Ko van Dijk dit oraizoen na een free-lancetijd vast verbonden aan de Haagse is bezig aan de eerste regie bij zijn nieuwe gezel- g^hap. Het stuk ligt hem. succes lijkt bij voorbaat verzekerd. Veertig karaat", een nvijspel van het Franse duo Barillet-Gredy, dat in het Parijse o-héatre de la Madeleine al een even onontwijkbare kasmagneet ra* als hun eerdere komedie „Cactusbloem", dat twee seizoenen r-isSleden ging bij de Haagse Comedie. Half april gaat het in Sfemière. I* Ko van Dijk: „Papegaaien met licht Haags accent" geleden speelde Ko van Dyk het 185 j maal onder regie van Henk Rigters by De Nederlandse Comedie. Nu is hij erin terug onder Steenbergen. „In brede visie een heel verschil met de manier waarop Rigters het deed. Dat is zo met ieder stuk dat na zoveel jaren terugkomt. Een algemene ont wikkeling in toneelopvatting. By Rigters was het van begin tot eind loodzwaar, vervuld van het noodlot. Bij Steenbergen kent het begin zelfs een lach en veel frisheid. Nee, die en£° van Dijk vertelt de korte in- t/ojd: „Een gescheiden vrouw van 3g- foede Parijse familie, 43 jaar oud, iedtfdt verliefd op een 23-jarige jon- met daaromheen de nodige dirfülieverwikkelingen". Uit. is niet veel. Maar hy vult aan: g^n beetje leuk biyspel is zo zeld- 'un. De laatste vier jaar van myn eene-lancetyd heb ik alleen maar dramatisch werk gedaan. Ik iaauk de hemel dat er ook voor my weer eens een blyspel is". Cn: „Myra Ward speelt de hoofd TyPisch een ro1 voor Myra. Gauw keikoppen: maar ik ben er zeker van tril ze er iets briljants van gaat ma- Ko van Dyk doet zelf de rol rasa de gewezen echtgenoot, een -iiniort overjarige play-boy." f er der staan in „Veertig karaat" Dtorgette Hagedoorn, Marijke Mer- ^ïns. Guido de Moor, Trins Sny- naifs en Jacques Luyer. Toch wel een ketting met de nodige beloften fenlHet is een stuk met twaalf snel ;teangerende taferelen. Dat vraagt u'i een ingenieus decor. Ook dóAr b ik geluk mee. We hebben het ?or'ibwerp kunnen kopen van het de- da," van Marillier. waarin het stuk rtiifc in Parijs gaat. Een heeriyk ding, rstensvol met handige vondsten" ins- piet typisch Haags Ko van Dijk gaat zyn eerst» regie het Haagse gezelschap beslist niet jjjjpisch Haags" doen. Hij lijkt haast ^^prikkeld als hij zegt: „Typisch wgs? Het toneel is hier écht niet ders dan in Amsterdam. De Haag- Comedie moet eens verlost worden n dat stempel dat ze zo „in-en-in iags" ls. Neem nu het lopende re- rtoire. „Van de brug af gezien", elchers' geluk", wat is daar nu lag» aan? Ik heb nooit een grote ftrgang van sfeer gevoeld. Ze spe- i hier gewoon goed en conscien- us komedie. Dit bepaalt het ge- ht van De Haagse Comedie, niet let-t „Haags" zijn". 02|Het is voornamelyk de figuur van "ecteur Paul Steenbergen geweest, s Ko van Dijk tot het Haagse ge lschap heeft gebracht. fc.-%,,Na negen jaar ging ik weg by ■III Nederlandse Comedie met maar één groot verlangen: eens samen te werken met of onder Steenbergen. Dat had Ik nog nooit meegemaakt. Als kunstenaar en als mens had hy een grote aantrekkingskracht op me. Toen ik hem vroeg of hy een moge- ly kheid voor me zag ging hy er meteen op in. Het werd „Othello," een groot succes. Op „Theater" na heb ik nu alle gezelschappen mee gemaakt: Rotterdam, Amsterdam, Ensemble. Zonder de andere ook maar iets te kort te willen doen: het artistieke gehalte by De Haagse Co medie, de grote vriendschap van Steenbergen, de sfeer in de troep: ik voelde me meteen enorm thuis en heb, toen ik de kans kreeg, graag en direct voor drie jaar getekend". Affiniteit met Steenbergen De affiniteit tot Paul Steenbergen voor Ko van Dijk haast iets van zelfsprekends. „We zijn beiden uit een oud toneelspelersgeslacht, we zijn van hetzelfde bloed, dezelfde afkomst. Dat geeft een band. We hebben el kaar niet zoveel te vertellen, we be grijpen elkaar direct". Een andere reden voor Ko van Dijk om blij te zijn met zyn vaste Haagse engagement: „dat free-lancewerk kon Ik niet langer volhouden. Dag en nacht in touw. 's Morgens en 's mid dags repeteren in Rotterdam, 's avonds spelen in Heerlen. Alles met de auto. 4000 kilometer per maand. En dat met het kaliber rollen dat ik speel: het werd ondoenlyk. Nooit meer thuis, over- en oververmoeid. Wat hèb ik nu een geweldige, wel dadige rust". Betrekkelijke rust Een rust, die overigens maar be- trekkelyk is. In zyn eerste seizoen heeft Van Dyk alweer drie grote rol len te pakken gehad en ztfn eerste regie staat dus voor de deur. Veel, zwaar werk. Maar hy is gelukkig en tevreden. „In „Zo is het" van Pirandello speelde ik weer eens met Ida Was serman. Dat is op zich zelf al een belevenis. En dan na tien jaar weer „De Brug," nu al 75 voorstellingen, een reuzentriomf. Het laatste stuk „Belchers' geluk" trekt ook veel pu bliek. Wat wil je nog meer?". „Van de brug af gezien". Tien jaar Sinds kort woont Ko van Dyk na 51 jaar Amsterdammer te zyn ge weest in Den Haag. En ook dat is voor hem geen zware overgang. Integendeel. Hy heeft een fijn huis in het Benoordenhout, is zó by de Schouwburg, zó bij de zee. „Als ik*nu in Amsterdam kom: het ls om gek te worden. Verleden week moest ik er nog even zyn: het stinkt er. Dat je daarin al die jaren hebt geleefd" Niet alleen Den Haag als leefstad, ook de Hagenaars geven Van Dijk en zyn vrouw (die wel even langer moest wennen) de rust, die ze al zo lang hebben gezocht. „Den Haag is be volkt met beleefde mensen. Hage naars en Amsterdammers hebben een opvallend verschil ln manieren. Door myn populariteit merk ik dat aan den lyve. Dat herkend worden, dat eütyd weer bekend worden, ia ge woonweg een vloek. Je kunt nooit als normaal mens over straat lopen. Maar in Amsterdam is het dan „Ha, die Ko In Den Haag nemen ze de hoed af en zeggen „Dag meneer Van Dyk". Of helemaal niets. Als ik voor de televisie was geweest kon ik me in Amsterdam niet in de stad ver tonen: het was gênant 1" Zyn vrouw vult aan: „Het ergste ls, dat je dat ook op vakantie hebt. In Spanje, in Engeland, in Italië, waar je maar Nederlanders zag. Al leen in ons Medne vakantiedorpje in Prankryk was dat anders. Daar zag je geen kip. Behalve dan natuuriyk net weer een echtpaar uit Neder land. Met een dochtertje. Dat meis je zei ineens: „Pappie, dat ls toch die meneer van de TV? Maar die man trok dat kind mee en heeft verder niets gezegd. Het bleken dan ook Ha genaars te zyn Gekrijs met accent In de achterkamer proberen twee donders-brntale dwergpapegaaien aan één stuk door met hun straat- jongensgeschreeuw het gesprek on mogelijk te maken. Het zullen wel Amsterdammers zfjn! Maar wie héél goed luistert hoort ook in dit gekrys al een zeer licht Haags accent door komen. Geen enkel Europees land is er niet voortdurend op uit, een hoog niveau van economische expansie te handhaven. In ons werelddeel is die economische groei direct afhankelijk van de technologische ontplooiing. Europa kan zich dan ook niet ver oorloven werkeloos toe te zien hoe grote mogendheden elders nieuwe gebieden van de technologie ontginnen. Alleen al deze overwegingen rechtvaardigen het ontstaan van de Europese organisatie voor de ruimtevaart ESRO en de bouw van het technologische centrum ESTEC in Noordwijk. Aldus de direc teur generaal van de ESRO prof. H. Bondi hedenmiddag in zyn toespraak ter inleiding van de officiële opening van ESTEC door Prinses Beatrix in tegenwoordigheid van Prins Claus en vele Nederlandse en Europese autoriteiten. Ruimte-onderzoek en ruimtetechno logie zyn terreinen, waarvan de ont ginning slecht op een zekere schaal vrucht kan dragen. Deze activiteiten zyn zo kostbaar, dat zy de nationale capaciteiten van de Europese landen te boven gaan. Een technologisch centrum als ESTEC, waar thans in een situatie van onderbezetting toch altijd nog 600 man werken, moet ei- geniyk zelfs als een minimum wor den beschouwd voor effectief en ren derend werk en het bereiken van een wezenlijke vooruitgang, aldus prof. Bondi. Afgezien dus van de politieke noodzaak tot Europese samenwerking is het duidelyk, dat Europa op het gebied van het ruimteonderzoek wel moet samenwerken, omdat dit de enige wyze is, waarop het onderzoek vrucht kan dragen. De voorzitter van de ESRO-raad de Leidse hoogleraar prof. dr. H. C. van de Hulst herinnerde aan de in formele gesprekken die in 1960 voor af zyn gegaan aan de oprichting van ESRO en voorts aan het feit, dat de ESRO haar wortels heeft in de inter nationale wetenschap. Het ruimteon derzoek heeft reeds thans geheel nieuwe studieterreinen geopend en evrrassende oplossingen gebracht voor tot voor kort onoplosbaar schy- nende wetenschappeiyke problemen. De burgemeester van Noordwyk mr. J. M. Bonnike releveerde in een korte toespraak de medewerking, die zyn gemeente van begin af heeft willen geven aan dem belangryke Europese nederzetting. De minister van Onderwijs en We tenschappen dr. G. H. Veringa wees op de geografische ligging van Ne derland, waaruit een eeuwenlange bereidheid ls ontstaan tot samenwer king met andere volken om een recht vaardige en vreedzame gemeenschap op te bouwen. Maffia-leider neergeschoten Een berucht lid van de Maffia-fa milie, die eens onder leiding stond van „Joe Bananas" is in New York om het leven gebracht door een ko gelregen die afgevuurd werd uit een auto in een rustige woonwyk. De moord op Michaele Consolo, 64, was de vyfde in vyf maanden die door de politie toegeschreven wordt aan de worsteling om de macht in de Maf fia-familie. De politie zei, dat Con solo weggegaan was om een krant te kopen en op de terugweg naar zyn huis van 40.000 dollar vermoord werd. Toen hy dood neerviel, ging de auto er in razende vaart vandoor. De poli tie zei verder dat Consolo gokker en bookmaker was. Een huisartsenopleiding waarbij de algemene geneeskundige opleiding wordt afgesloten met een diploma assistent-arts, dat de bevoegdheid geeft geneeskundige handelingen te verrichten onder algemene supervisie, heeft de voorlopige voorkeur hoven bekorting van de studie in de geneeskunde met een jaar, aldus hebben de minister van Onderwijs en Wetenschappen, prof. dr. G. H. Veringa,, en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, meegedeeld. Dit biykrt uit het gisteren gepubli ceerde verslag van de Tweede Ka mercommissie voor onderwijs en we tenschappen en voor de volksgezond heid, die de kwestie van de artsen en huisartsenopleiding onlangs met de bewindslieden hebben besproken. Na het verkrygen van het diploma assistent-arts, volgt men gedurende een jaar een huisartsenopleiding en is men anderszins klinisch of meer theoretisch werkzaam. Daarop kan men het artsexamen afleggen dot al le rechten geeft die thans het artedi ploma verstrekt, dus ook vestiging als hulsarts. De assistent-arts wordt voor zyn werkzaamheden gehono reerd. Een dergelijke gang van zaken biedt naar het oordeel van de minis ter betere kansen voor de opleiding I dan bekorting van da studieduur met een Jaar, zodat na zee jaar het arts examen kan worden afgelegd. De meeste faculteiten der geneeskunde gaven de voorkeur aan bekorting van de studie. Na afleggen van het artsexamen, dat rechtens dezelfde bevoegdheid zou geven als thans wordt verkregen, zou de huisarts in feite eerst als zo danig de geneeskunde gaan uitoefe nen na ingeschreven te zyn in een nieuw in te stellen huisartsenregis- ter. Deze inschrijving zou pas plaats hebben als de vakopleiding voor huis arts was voltooid. Minister Veringa heeft nadrukke- lyk verklaard nog geen definitieve keuze uit de twee mogelykheden te hebben gedaan. Door nu voor een mogelykheid te kiezen kan in sep tember 1968 de nieuwe opleiding be- ginnon- De definitieve keuze uit bel- PROVINCIALE COALITIES IN BELGIE De Belgische Christeiyke Volkspsre ty (CVP) heeft by de ecmdag gehou den verkiezingen in verscheidene pro vincieraden de meerderheid verloren en zal, volgens de eerste berichten* voornamelyk met de socialistische BSP provinciale ooalities vormen. Ak koorden hiervoor zyn in beginsel reeds gesloten ln de provincies Ant werpen, West-Vlaanderen en Namen, Voorts zal in de provincie Luik de be staande CVP-BSP-coalitie worden voortgezet. Uit de provinoiee Luxemburg mx Brabant ls tot op heden een akkoord tussen de (Waalse) CVP en de libe ralen gemeld. de mogelykheden wordt pas over zes jaar (en wat betreft de medische fa culteit in Rotterdam over vier Jaar) urgent. De Koninkiyke Maatechappy boft Bevordering der Geneeskunst heeft begrip getoond voor de voorlopig» beslissing van minister Veringa, al dus het verslag. Welke mogelykheid men ook kiest, de outillage van de medische facul teiten zal moeten worden verbeterd en hiervoor zullen grot» investeringen nodig zyn. overgang is niet zo moeilyk. Je doet het gewoon anders, zoals je dat zegt- Maar dan hangt er ontzettend veel van de regisseur af. En dan de steun die je hebt aan dot magistrale décor van Help van Delft." Ko van Dyk is biy met zyn nieu we Haagse toneelleven, maar hy is hier niet gekomen met bepaalde am bities. „Ach nee, die heb je niet meer. In december vorig jaar was ik 35 jaar aan het toneel, 225 rollen, 17 regies. Wat moet je dan nog met am bities? Als het stuk mooi is, de rol mooi en je kan het ook nog vinden met de regie dan kan je toch niet nog meer verlangen". Nu „Hagenaar"

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9