Leidse huisvrouwen 5 brachten modeshow Laatste fase. Kasteel Duivenvoorde: een bewoond museum Rath Doodeheefver AGNIETEN SLIEPEN LEKKER UIT ï8 ffftëyflEW 3 A**RIL 1908 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 as^ KJ V April doet wat hij wil. Dat moet van ochtend vroeg menig Leidenaar op weg naar school of kantoor gedacht hebben. Sneeuw, hagel en onweer maakten van deze prille lentedag een bizarre aange legenheid. De temperatuur was op deze gedenkwaardige derde dag in april aan zienlijk lager dan normaal. Zij vormde een wel uitzonderlijk groot contrast met de bijna Zuideuropese warmte van enke le dagen geleden. De heren hadden nog maar net hun hemdsmouwen opgestroopt en de meisjes hadden voor het eerst dit jaar hun (blote) benen laten zien of de winterjas werd alweer uit de kast ge haald. Overigens leverde de sneeuw van vanochtend heel wat leuke doorkijkjes op. Dit winterse plaatje maakten wij op deze vreemde lentedag bij het theehuisje in de Leidse Hout. (Foto LD/Holvast). n- Een gezellig geroezemoes van stemmen met op de achter- i grond een pianomuziekje, typeert de sfeer van de bijeenkom- sten van de Leidse afd. van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, j Deze sfeer was ook gistermiddag weer „voelbaar", toen manne- J quins, voortgekomen uit eigen gelederen, de laatste mode toonden. Ditmaal werd de show gebracht door Maison Zurloh. Zurloh zorgde r™ voor collectie Vijf leden van de vereniging brachten op charmante wijze een E mooie collectie pakjes, mantels en ja ponnen. Allereerst toonde men een collectie jersey pakjes, of japonnen met bijbehorende jasjes. Dit ma/te- 7T riaal is nog steeds favoriet en niet ten onrechte, want men is er altijd gekleed mee en het kan zowel in huis als op een zonnige dag buiten gedra gen worden. Naast de klassieke mo dellen, zagen wij een opvallend jeug- fcledig marine met groen gegarneerd pakje, waarbij een groene jumper werd getoond. Zeer gekleed was een I groen jersey pakje met een broderie garnering in het voorpand. Mantel- kostuums vervaardigd uit zuivere Zoekt U een GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f70,- en f100,- ol f300,- en f800,-. JUWELIER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 HEEFT ZE. Grote keuze in alle prijzen. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. scheerwol waren er te kust te te keur. De modellen van de jasjes zijn zowel getailleerd als soepel vallend. Voorts toonde men enkele mooie wollen mantels en vlotte Tergal re genjassen. Heel apart vonden' wij een zwarte loden mantel, waaronder een rode rok met witte blouse gedragen werd. Een marineblauwe jerse- man tel, met rose lederen hoedje, had eveneens veel succes. Voor de as. jonge moeder zagen wij enkele jeug dige jurkjes, waarvan een marine/ wit genopte met stropdas, zeer in de smaak viel. De getoonde zomer japon nen van veredeld katoen of linnen, waren merendeels voorzien van stik sels of voorzien van ingenieus aan gebrachte coupenaden. De show werd besloten met het to nen van enkele lange avondtoiletten en een jaquard zijden complet. De meeste modellen werden gecom pleteerd door mooie hoeden van stro of tule. Heel modieus zijn de grote modellen. De accessoires, zoals tas sen en handschoenen, waren met zorg gekozen. De presidente van de Leidse afde ling mevr. A. E. C. de Geus-Eggink sprak niet alleen een inleidend- en slotwoord, doch voorzag de show ook van commentaar. Bovendien bracht zij dank aan de mede-organiserende firma's Zurloh, Messchers' Modehuis, Antilope en de firma v. d. Blom, die de make-up verzorgde. Een speciaal woord van dank richtte zij tot de „mannequins" die deze show met zoveel enthousiasme brach ten. Voor ieder was er een boeket voorjaarsbloemen. LEIDS PAASVEE IN ROTTERDAM Het was dinsdag voor de 98ste maal dat in Rotterdam de bekende paas- veetentoonstelling werd gehouden. Deze veetentoonstelling georgani seerd door de afd. Rotterdam. Schie dam en omstreken van de Hollandse Mij. voor Landbouw, draagt een wat ander karakter dan die elders in het land worden gehouden. Hier komen n.l. naast de paas- slachtrunderen ook fokdieren van allerlei aard voor. En onder al deze dieren waren ver schillende goede en zeer goede die ren uit de Rijnstreek en de Haar lemmermeer. We moeten ons tot en kele hoofdpunten bepalen. De hoofdzaak van de dag vormden de paasrunderen, meer dan 300 in totaal. Van een achttal „regionale" kam pioenen noemen we een beste zwart bonte tweetand dikbil van W. L. Mooyman te Nootdorp, kampioen der dikbillen; de zeldzaam beste van J. W. v. d. Poel te Zoeterwoude die ook in Leiden zo'n best figuur sloeg met 293 punten van het maximum van 300. We misten hier de Leidse kam pioen-vaars maar die zullen we ver moedelijk donderdag te 's-Hertogen- bosch zien op de finale der paasvee- ten toonstellingen We laten nog enkele ere-prijzen uit Leiden's omgeving volgen, de eer ste en lagere prijzen moeten we wel onvermeld laten. Een ereprijs kreeg een goede vier- tand roodbonte os van J. v. d. Berg te Zoetermeer evenals een afgewis selde roodbonte koe van J H. P. v. d. Zijden te Heemstede. Een zwartbonte zestand koe van F. Ultee te Oudewater kreeg de ereprijs in haar rubriek alsook een zwartbon te tweetand os van J. v. d. Berg te Zoetermeer en een nog niet gewis seld hebbende zwartbonte vaars van In de ouderdom van 79 jaar is te Beek bij Nijmegen overleden de heer C. M. van Hamersveld, oud-d!i!recteur van de N.V. De Leidse Courant. De heer Van Hamersveld, die in 1918 werd benoemd tot directeur van het Noord-Hollands dagblad in Alkmaar, was van 1929 tot 1 juli 1959 direc teur van De Leidse Courant. Vrij dagochtend om elf uur wordt in de Pebruskerk aan de Lammenschans- weg een plechtige uitvaartdienst ge houden, waarna de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot om 12.15 uur plaatsvindt op de rJc. be graafplaats bij de Zijlpoort. Hoogheemraad van Rijnland Bij K.B. is met ingang van 1 mei benoemd tot hoogheemraad van het •Hoogheemraadschap van Rijnland de heer C. G. M. Meskers in Noord wij kerhout.: in de provincie Fries land: tot dijkgraaf van het water schap de Westholwerderpolder. L. Olivier te Holwerd (gemeente West- dongeradeel)tot dijksgedeputeerde van het waterschap de Westholwer derpolder, J. die Vries te Holwerd (gemeente Westdongeradeel» Auto over de kop geslagen Op de Ommedijkseweg onder Lei den, nabij de Haagse Schouw, raak te gistermiddag omstreeks kwart over drie een personenauto, bestuurd door een 50-jarige inwoner van Raamsdonkveer, door nog- onbekende oorzaak in een slip. De wagen, die in de richting van de Rijndijk reed, sloeg over de kop en belandde in een sloot. Eén van de inzittenden, een 35-jarige man, kreeg een hoofdwond. Hij moest door de EHD naar het Acad. Ziekenhuis worden overge bracht. De over de kop geslagen au to werd vrijwel geheel vernield. De meeste meisjes van de St. Agnes-schoolgemeenschap aan de Kagerstraat in Leiden zetten vanochtend vroeg grote ogen op. In de hal van het nieuwe school gebouw troffen zij namelijk de leerlingen uit de hoogste klas sen slapend aan. Het waren de eindexamenkandidaten, die besloten hadden om het op de laatste schooldag vooral kalm aan te doen. Gehuld in warme slaapzakken rekten de „Agnie- ten" zich, toen de schoolbel al lang geluid had, nog eens heer lijk uit. Éénmaal goed wakker geworden lieten de meisjes zich door het natte gure weer niet weerhouden om met een maxi mum aan opgewektheid de bui tenlucht in te snellen. Op de Joor sneeuw bedekte grasmat vóór het schoolgebouw deden de meisjes, allen nog in pyjama, bun ochtendgymnastiek. Zij rokken niet alleen de aandacht van hun mede-scholleren, maar ook de nieuwsgierigheid van de M.S.G.-jongens, die hun neuzen platdrukten tegen de glasruiten van het schoolgebouw aan de overkant. Kortom het was van daag aan de Kagerstraat een dolle pret. De foto's geven een beeld van zowel het 'binnen'- als van het 'buitengebeuren'. (Foto's LD/Holvast) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Voorschoten heeft een uniek monument Stafchef Saigon dient ontslag in Generaal Cao Van-vien, chef van de Zuidvietnamese gene rale staf, heeft zijn ontslag in gediend bij president Thioe, aldus is uit hoge Zuidvietna mese regeringskringen in de Zuidvietnamese hoofdstad ver nomen. De redenen van het ontslag zijn nog niet bekend. Generaal Cao Van-vien, een „vier-sterren-generaal", werd op 14 oktober 1965 chef van de generale staf. Het kasteel Duivenvoorde, gelegen op de grens t us sen Voorschoten en Leidschendam kan bogen op de zeld zame traditie, dat het vanaf de oud ste vermelding omstreeks 1226 tot de laatste eigenares, steeds door verer ving van bezitter is verwisseld en nooit werd verkocht. Van 1226 tot 1771 zijn steeds leden van dezelfde familie eigenaars ge- Alleen Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Engelse taal- en letterkun de de heer H. J.W. Kortekaas (War mond); kandidaats Engelse taal- en letterkunde de heer D. W. Flinter man (Den Haag). Van de roodbonte stieren kregen een ereprijs één van E. Westgeest te Wassenaar en één van F. Ultee te Oude water. Dan kreeg een ereprijs een met spoeling gemest rund van gebr. Spronk te Zoetermeer (kampioen) en een zwartbonte dikbil met 4 brede tanden van A. van Woerden te Leid schendam. Met paarden (warmbloed) verover de H. P. den Haan te Rijnsburg twee eerste prijzen evenals met een één jarig rijpaard om nu van verdere be kroningen van „andere" paarden en pon's maar te zwijgen: Leidens omgeving heeft in Rotterdam een goed figuur geslagen. maakt behang in fixacolor kwaliteit Fijn zo! Nu weet u tenminste zéker dat u werkelijk behang van topklasse koopt. Fixacolor. 't Staat op het staalboek. Samen met het vertrouwde merk R&D. Fixacolor. Een garantie dat u voor 't zelfde geld het beste krijgt. Kwaliteitsbehang van Rath Doodeheefver. Vraag uw vakman. onttverpers en fabrikanten van behang Na 1771 zijn kasteel en landgoed in vrouwelijke lijn vererfd. De voor laatste bezitster, jonkvrouwe L. H. Barones Schimmelpenninck van der Oye, heeft het historische erfgoed in 1960 veilig gesteld door onderbren ging in een stichting. Die vererving was geen eenvoudige zaak. De in 1912 overleden kasteelheer jhr. Steen gracht was ongehuwd, de in 1957 overleden baron Schimmelpenninck van der Oye was eveneens ongehuwd en na het overlijden van zijn onge huwde zuster wordt het kasteel be woond door baron mr. H. N. Schim melpenninck van der Oye. Met de komst van deze oud-burgemeester klonken voor het eerst weer kinder stemmen in het kasteel. De stichting Duivenvoorde, waar van de kasteelheer voorzitter is, heeft het kasteel als museum ter be schikking gesteld. Een vleugel wordt bewoond door de kasteelheer en zijn familie, maar het gehele kasteel is ingericht alsof het wordt bewoond. Wie thans het kasteel Duivenvoor de bezoekt, kijkt ongelovig wanneer hem zou worden verteld, dat een dei- kasteelheren, Arent van Duivenvoor de op de 26ste augustus 1566 samen met Jacob van Wijngaerden en Her man van Raaphorst, het sein heeft gegeven tot de beeldenstorm in Lei den en omgeving. Het waren niet al lemaal „heren" die het kasteel be woonden, maar hun misstappen zijn verjaard en hun daden inmiddels roemrijk vereeuwigd in mooie schip derstukken. Het kasteel bezit nu veel familie portretten, zilver. Delfts aardewerk, Chinees- en Europees porselein, waaronder twee zeldzame Loos- drechtse eetserviezen. Tot half oktober bestaat er weer gelegenheid het kasteel op dinsdag, donderdag en zaterdag te bezoeken. De demping van de Lange gracht in Leiden nadert haar vol tooiing. Als laatste gedeelte van de werkzaamheden in deze om geving moet in het westelijke deel van de Volmolengracht een riool worden aangelegd. Na deze riole ringswerkzaamheden krijgt de Voimolengracht een definitieve bestrating. De foto laat zien hoe met het slaan van de laatste paal op de hoek Langegracht-Volmo- lengracht de laatste fase van de dempingswerkzaamheden wordt ingeluid. (Foto LD/Holvast) VOORSCHOTEN Jaarvergadering NKV De afdeling Voorschoten van brt N.K.V. hield gisteravond onder voor zitterschap van de heer N. J. M. van Os haar jaarvergadering. Het huis houdelijke gedeelte van de vergade ring was snel afgewerkt. Het leden tal was nagenoeg gelijk gebleven, de besturen van cle plaatselijke vakcen trales ondergingen geen wijzigingen en de activiteiten van het afgelopen jaar stemden tot een voorzichtig op timisme. Ook de verslagen van de vakcentrales leverden weinig stof tot discussie. De heer H. Schuurman, die namens de K.V.P. zitting heeft in de Voorschotense raad. voerde de aanwezigen tot slot binnén het rijk van de (gemeentelijke) belastangen. Groei openbare bibliotheek Begin van dit Jaar vond de fust» plaats tussen de twee grote Voor schotense uitleenbibllotheken en werd gevormd ,J>e Openbare Biblio theek Voorschoten". Thans, na drie maanden, blijkt dat deze fusie een goede zaak is geweest. Het boeken bezit is door de samenvoeging van de openbare en de rJi.-bibliotheek sterk vergroot. De uitleentijden zijn uitgebreid en dat alles heeft als po sitieve resultaten opgeleverd een vermeerdering van uitleningen van ongeveer 20 (1400) en een ledental vergroting van 200 volwassenen en 150 jeugdleden. Doordat de volwassenen en de jeugd gesplitst werden bestond in *t begin de vrees, dat het aantal jeugdlenin- gen zou teruglopen. De uitleningen voor de volwassenen vinden plaats in de Schoolstraat 48 en voor de jeugd aan de Veurseweg 18. Inderdaad is het aantal jeugduitleningen in de maand januari terug gelopen, maar dit heeft zich in februari hersteld en thans zijn ook de jeugduitleningen vermeerderd. Diploma's voor brandweerlieden Acht leden van het korps vrijwil lige brandweer van Voorschoten ont vingen maandag in de hal van het Cultureel Centrum uit handen van burgemeester L. de Kool het diplo ma voor het gebruik van perslucht maskers: de heren D. H. Bakker, H. G. B. van Berkel, W. J. Gorter, G. van Nlmwegen, A. J. van de Peet. A. B. Boon, J. Brussee en F. D. Schilthuizen. Deze laatste drie heren kregen evenals de heet P. Smit, te vens het diploma brandwacht 2de klas uitgereikt. De heren Boon, Brussee en Schilthuizen hebben daartoe een bijzondere prestatie ge leverd, daar de eis, dat het diploma „persluchtmasker" slechts mag wor den behaald, indien men in het be zit is van het diploma brandwacht 2de klas. hetgeen voor de geslaag den noodzakelijk maakte in een win terseizoen twee cursussen te volgen. Na de diploma-uitreiking konden de leden van het korps en de geno digden genieten van de film Parel aan de Vliet, waaraan ze zelf mede werking hadden verleend en hun brandweerhart ophalen tijdens een film over een schoolbrand in Chica go. nieuwbouw Tijdens de onder leiding van de heer B. H. Koomans gehouden jaar vergadering van de Prot. Chr. Ver. voor onderwijs aan slechthorende en spraakgebrekkige kinderen in Leiden Is o.m. gesproken over de bouw van een nieuwe school. Hoewel de nieuw bouw de volle aandacht van het be stuur heeft, is er vertraging in de uit voering van de plannen gekomen door de nieuwe wet op het buitengewoon lager onderwijs en door de pensione ring van de stadsarchitect, ir. T. K. J. Koch. Aan B. en W. is verzocht ir. Koch alsnog toe te staan de teke ningen van de nieuwe school af te maken. Hangende dit verzoek is van de gemeente bij het bestuur bericht binnengekomen, dat de dependance in de voormalige Da Costastraat- school moet verhuizen naar een schoolgebouw aan de Oude Vest. Het bestuur ziet aan dit gebouw evenwel enige nadelen (o.a. voor de kleuter- afdeling) verbonden. C. M. v. Hamersveld overleden Nog geen

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3