...EEN KOSTBARE Boren naar olie en gas op Noordzee Robothart Napalm in Nigerië KAMP HOUTRUST '68 Grote occasion-show MET EEN ENKEL WOORD LEïDSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 APRIL 1968 i De Trans Ocean 2 80 km westelijk van Texel is het eer ste booreiland, dat op het Nederlandse gedeelte van de Noord zee naar olie en/of gas boort. Sinds verleden week woensdag dringt de beitel elke dag verder de zeebodem binnen, vieren twintig uur per etmaal, de weekeinden niet uitgezonderd. Gis termiddag was de boor al tot een diepte van een kleine 700 meter gekomen. Als er zich olie of gas op deze plek bevindt, zitten de bronnen op zijn minst op de diepte van 3000 a 4000 meter, schatten de experts. Vijftig gulden per minuut De N.V. Nederlandse Aardolie- maatschappij (NAM), die de meeste concessies op het Nederlandse deel van het plat heeft gekregen, wil dit jaar vier a vijf exploratieboringen verrichten met de Trans-Ocean-2 die Is gecharterd door de Koninklijke Shellgroep. De totale kosten, ruw ge schat: 50 gulden per minuut. Hoe groot is de kans op succes? NAM-deskundigen halen niet-wetend hun schouders op. Het is op geen stukken na te zeggen. Boren is een kostbare gok, een speculatieve zaak. die is te vergelijken met het invullen van een toto-formulier. De NAM: „We beschikken vanzelfsprekend over de resultaten van steeds meer onderzoekingen, die inzicht geven in de formatie van de zeebodem. Maar ze vertellen niet wat er in zit". Het eerste booreiland op het Nederlandse continentale plat, de Trans Ocean 2. Voor de 48 koppen tellende beman ning van de Trans-Ocean-2, voorna melijk Duitsers en een handvol En gelsen, twee NAM-vertegenwoordi- gers en een Amerikaanse toolpusher (opper boormeester), is de wereld gedurende 14 dagen niet groter dan een platform, dat 85 meter lang is en 45 meter breed en dat op 86 meter lange poten onwrikbaar op de zeebo dem staat. Eentonig leven Zy hebben een hard, ruig en vooral eentonig leven, dat misschien alleen wordt goedgemaakt door het hoge loon. Het werk gaat dag en nacht door. Geen minuut wordt verspild, w,unt elke verloren minuut kost de opdrachtgevers 5 tientjes, elk verlo ren uur 3000 gulden. Het werkschema is kort en duide lijk: 12 uur op en 12 uur af. Als de verse ploeg aan dek komt, stapt de andere onder modder en olie het waslokaal binnen en verdwijnt daarna snel in de hutten. Amusement is er vrijwel niet fy.n boord. In de longroom staat een tv-toestel en er zijn radio's, maar dat is ook alles. St. Antonlusclubhuls: Bijeenkomst Universiteit: Centre culturel fran- ?als Spr. M. Léon Wencellus over,.Mijn vriend Antolne de St. Exupéry". 8 uur DONDERDAG Rest. Van der Heijden Oprich tingsvergadering district Leiden van Radicalen. 8 uur nam. Jeugdhuis (Breestr. 19), Technische clubs voor dames- en herenkappers. Demonstratie Wella. 7.45 uur nam. 27: Bahal-gespreks- Stadsgehooreaal K.V.P. Spr. drs. W. K. N, Schmelzer over de zin van chris telijke politiek in deze tijd. 8 uur nam. VRIJDAG Lakenhal: K. en O. Rondleiding tentoonstelling Meindert Zaalberg. 8.16 Chr. L.T.S. (Vijf Mellaan-hoek Joh Wagenaarlaan)Openbare lessen. 1.30- 4 en 7-9 uur nam. KonlngskerkRuilclub 7.30-10 uur drs. M. J. A. hebben geen behoefte ter In de zeebodem af. Monsters van omhoogkomende grond worden aan boord vluchtig en ln een laboratorium in Assen zorgvuldig onderzocht. Zij vertellen geologen hoe ter plaatse de zeebodem is opgebouwd. Maar meer ook niet. Boren is en blijft een spel letje roulette. „De ir aan meer. Als ze er 12 uur op heb ben zitten, zijn ze doodmoe en gaan ze naar hun kooi"., vertelt een Duit se ingenieur Vtconiek. Na twee weken op het booreiland gaat elke ploeg twee weken met ver lof. opgehaald door de KLM-helikop- ters die dagelijks meermalen k raison van 4000 gulden per uur tussen het booreiland en Schiphol heen en weer pendelen. Complete fabriek Het booreiland, dat 15 meter boven de zeespiegel st,aat, is een complete fabriek annex kosthuis, met een in drukwekkend machinepark en een elektronische uitrusting, die alles wat erop de Trans-Ocean-2 moet gebeu ren, nauwgezet uitvoert en haarfijn registreert. De verbindingen met het land zijn vitale schakels. Zij bestaan uiter- aard uit voortdurend radio telefo nisch contact en voorts uit een min of meer regelmatige helikopterdienst van de KLM Noordzee helikopter, en uit de dienst, die twee robuuste be voorradingsschepen tussen de Trans- Ocean-2 en Rotterdam onderhouden. De boten brengen zwaar boormate- riaal, grote uitrustingsstukken en voedsel naar het booreiland. BEDREIGING WEST-EUROPA VERGROOT De militaire dreiging in Europa, die uitgaat van de Sowjet-Unie en de andere landen van het Verdrag van Warschau is het afgelopen jaar ver groot, aldus verklaarde de Ameri kaanse generaal L. L. Lemnitzer, opperbevelhebber der geallieerde strydkrachten in Europa, gisteren in Washington. „Dit komt tot uiting in het be staan van grote land- zee- en lucht strijdkrachten, uitgerust met conven tionele en nucleaire wapens", zo ver klaarde hij tegenover de commissie voor de betrekkingen met het buiten land van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Voor de kust van Engeland heeft j ..De militaire capaciteit van het de Trans-Ocean-2 tweemaal een sue- j Verdrag van Warschau langs de cesrijke boring verricht. Wat wordt grenslijn van de noordelijke punt van het resultaat van de eerste NAM-bo- Noorwegen tot de Turkse oostgrens ring? Elk etmaal legt de beitel een is formidabel en indrukwekkend", afstand van een kleine honderd me- aldus Lemnitzer. De boorwerkzaamheden in volle gang; nu nog komen water en modder naar boven, maar over een paar weken In nieuwe kantoren Postbussen dag en nacht bereikbaar Van onze correspondent) Postbushouders kunnen voortaan in het Haagse hoofdpostkantoor hun postbus dag en nacht bereiken Die uitbreiding van dienstverlening is mogelijk geworden, doordat bij de vernieuwing van het gebouw een herindeling van het postbussen front wordt doorgevoerd. De PTT streeft er zoveel mogelijk naar een dergelijke service voor poötbushouders overal door te voe ren. In postkantoren waar in de zo genaamde ..zelfbedieningsruimte" postbussan zijn aangebracht kunnen postbushouders reeds dag en nacht terecht. Dat geldt vooral voor nieuw- booiwkantoren, die de laatste jaren zijn gebouwd. In postkantoren die worden ver nieuwd houdt de PTT rekening met de verlangens van postbushouders en wordt de mogelijkheid geschapen, Dr. Fr, ink Hastings, leider van het program van kunsthartenonder- zoek van het Amerikaanse hartin- stituut voorspelt dat tegen 1973 een kunsthart ontwikkeld zal zijn, dat het gewone hart kan vervangen, wjy.rdoor transplantatie van een mensenhart niet meer nodig is. Het robothart krijgt zijn energie uit het verteerde voedsel van het lichaam zelf en de ingeademde zuur stof. De elektrische energie komt van een brandstofcel die de zuurstof uit de bloedstroom verbrandt en ook glucose, een vorm van suiker die geproduceerd wordt door voedsel dat op de normale wijze wordt ver teerd. Dr. Hastings zei dat in het labo ratorium reeds veelbelovende resul taten zijn bereikt bij het ontwikke len van het brandstofcelconcept. Hij ziet goede vooruitzichten voor hon derdduizenden hartpatiënten. Bidstond Geref. Gemeenten Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia"'. 8 uur nam Leiderdorp Herv Kerk K. M-kest o.l.v. H ZATERDAG - 5 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Ned. Part ner Bond, Quizprogramma. 8 uur nam. Wassenaar (Kunsteaal Heuff)Ope ning tentoonstelling Julia Glesberts. 4 uur nam. ZONDAG Avro-danstest o.l.v Albert van Lingen. 10.30 uur voorm. Rijnlands lyceum (M. H. Trompln. 1): Gem. voor oorspronkelijk christen dom. Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 Stadsgehoorzaal: Chr. Oratorhun ver. zingt de Matthaeus Passion. 7.16 uur DINSDAG Stadsgehoorzaal: Chr. Oratoriumver, zingt de Matthaeus Passion. 7.16 uur Chr. de Bourbonhof: Elektronloaclub „De deteotor". 7.309.30 uur nam. Pardoeza (Doezastraat)Politiek trefpunt. 8.3012 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaali Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 1 ot 8 uur nam. BIOSCOPEN Camera: „Nog wat nieuws Pussycat? 18 jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uu Zondag 2.30. 4.46, 7 en 9.15 uur. 4.30. 7 en 9.15 uur. Stndlo: „Dagvlinder", 18 Jr. Dage. lijks 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. In het kerkgebouw der Geref. Ge meente te Lisse is gisteravond een bidstond gehouden voor de vergade ring van de Part. Synode van Noord- West van de Gereformeerde Gemeen ten, welke synodevergadering van daag gehouden werd. Voorganger in deze bidstond was ds. L. Rijken, van Rotterdam-West. Het thema van de prediking was „Het geheim van de troon in de he mel", waarbij ds. Rijksen wees op: 1. de verschijning op die troon; 2. het dat zij doorlopend hun post kunnen onwankelbare van de troon; 3. de te- afhalen. kenen vanuit die troon. De twee partijen in de Nigeriaanse burgeroorlog beschuldigen elkaar van het gebruik van napalm. Radio- Biafra beweerde gisteren, dat Nige riaanse vliegtuigen napalmbommen wierpen. De krant van de federale regering, de New Nigerian, beweert dat troepen van de afgescheiden provincie met napalmgranaten vuur den ten zuiden van de stad Onitsja aan de rivier de Niger. De federale regering deelde voorts mede, dat zü Abak had ingenomen, waarvan men aanneemt dat het de laatste stad in het zuidoosten is, die nog in Biafraanse handen was. Functionarissen van de federale Nigeriaanse regering hebben kort ge leden een bezoek gebracht aan West- Afrikaanse staatshoofden in her nieuwde diplomatieke pogingen een einde te maken aan de al negen maanden durende oorlog. Schout bij nacht Wey keerde maandagavond te rug uit Accra na een gesprek met lt. gen. Ankrah. het hoofd van de na tionale bevrydingsraad van Ghana. Dr. Arikpo van Buitenlandse Zaken heeft de Senegalese president Seng- hor een brief ter hand gesteld van generaal-majoor Gowon, het Nige riaanse staatshoofd. SCHEEPSDRAMA OP TOBAMEER Op het Tobameer in Sumatra is in het weekeinde een boot met 80 per sonen aan boord gezonken. Volgens het persbureau Antara worden 75 op varenden van de boot vermist. ADVERTENTIE 7e Nationale Kampeer en Sporttentoonstelling UW VAKANTIE SUPERMARKT 5 t/m 10 april - Houtrusthallen - Den Haag OPEN: dagelijks van 12.00 - 22.30 uur zaterdag en zondag van 10.00 - 22.30 uur tenten caravans boten kampeer en watersportartikelen sport- en vakantie- kleding sportartikelen zelfbouwartikelen vele voorlichtingsinstanties elke dag volksdansen en modeshows ELKE 2500e BEZOEKER GRATIS VLIEGTOCHT ELKE CARAVAN-KOPER GRATIS CARAVAN-RULES 4, 5 april van 10-21 uur en 6 april van 10-18 uur AUTO BIERMAN - Stationsweg 11,17. Leiden TELEFOON 40447 BINNENLAND Akkoord kappers-cao Werkge vers- en werknemersorganisaties in het kappersbedrijf hebben volledige overeenstemming bereikt over leeftijd en ervaringsjaren en een toe slag voor het bezit van het bediendtrv- diploma zal het huidige systeem van functieionen gaan vervangen. Bij de ca.o. voor het kappersbedrijf zijn on geveer 16.000 werknemers betrokken. De loon tabellen voor dames- en he renkappers zullen door dit systeem op gelijke hoogte komen, waardoor de bestaande verschillen zullen worden weggenomen. Brailledrukpers „Wat voor de zienden ongeveer vijf eeuwen gele den gebeurde, herhaalt zich thans voor het haptisch (braille) schrift", verklaarde minister mej. dr. M. A. M. Klompé (CRM) vanmiddag in Den Haag over de hypermoderne braille drukpers. die de NedJerlandsche Blin denbibliotheek in gebruik neemt. Mishandeling De politie van Schaesberg heeft een 26-jarige tim merman aangehouden die, naar erst I geëist wegens het organiseren van thans bekend is geworden in de nacht van donderdag op vrijdag zijn ex-vrouw zodanig heeft mishandeld, dat zij in het ziekenhuis ln Heerlen moest worden opgenomen. De man wilde 's nachts een bezoek brengen aan zijn gewezen echtgenote. Toen deze hem niet binnen liet, verschafte Explosie op scheepswerf Op de scheepswerf P. Smit jr. in Rotterdam is gistermiddag een acetyleeninstal- latie geëxplodeerd. Een aangrenzen de loods werd ernstig beschadigd. Al le glas uit de loods waar een ko perslagerij was gevestigd ver dween door de schokgolf. Slechts en kele werknemers liepen lichte verwon dingen op door rondvliegend glas. BUITENLAND Proces in Madrid De leider van een illegale Spaanse vakbond is gisteren uit de rechtszaal in Madrid gezet wf,ar hij terechtstond, nadat h«jj kreten tegen het regime van ge neraal Franco had geroepen. Camacho. tegen wie eerder een gevangenisstraf van een jaar was een verboden demonstratie op 27 ja nuari 1967, weigerde te antwoorden op vragen van rechters of openbaar ministerie en noemde de Spaanse regering een „afbrokkelende dicta tuur." Luchtbussen De Amerikaanse de man zich toegang door een raam vliegtuigfabriek Lockheed heeft op- waa-rna hij de vrouw te lijf ging. De-1 njeuw een grote order ontvangen op ze vluchtte de straat op. achtervolgd haar nieuwste produkt, de L-1011 door de man die met een grote stok j ]UChtbus" De Amerikaanse lucht- zwaaide. Enige meters verder kreeg vaartmaatschappij Delta Airlines hij de vrouw te pakken en ranselde j beef[ 24 van deze 3-motorige straal- haar zo af. dat zij met bloedende machines besteld, die 256 passagiers (max. ruim 300) zullen kunnen ver voeren met een maximale snelheid van 1000 km per uur over afstanden tot 4.400 km. Eind vorige week werd bekend gemaakt dat de Ame rikaanse luchtvaar tm?,atschappij en Eastern Airlines en Transworld Air lines en de Britse maatschappij Air Holdings Limited resp. 50. 44 en 50 Lockheed luchtbussen bestelden. Juwelenroof in Milwaukee In brekers hebben by een groothandel hoofdwonden en een gebroken pink naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Omstanders, die aan vankelijk trachtten een einde aan het gevecht te maken, konden niet ver hinderen dat de man op de vlucht sloeg. Twee doden Op de provinciale weg in Benschop, tussen Lopik en Montfoort, is gistermiddag om half een auto met zes inzittenden ge slipt, door de berm gevlogen, tegen in diamanten en juwelen te Milwau kee kostbaarheden ter waarde van 200.000 dollar (ongeveer 720.000 gulden) geroofd. Bij hun nachtelijke bezoek wisten zij zo omzichtig op te treden, dat drie alarmschellen bij de lift, aan de toegangsdeur en aan de kluis niet in werking kwa men. Opiumhandelaars gearresteerd De Belgische recherche is erin ge slaagd in Brussel drie handelaars in verdovende middelen aan te houden en een hoeveelheid van tien kilo gram opium (ter waarde van 45.000 gulden) in beslag te nemen. De ar restanten zijn twee Turken en een Joegoslaaf. Eisenhower over Johnson Oud president Dwight D. Eisenhower heeft gisteren gezegd dat het gehele land voor een raadsel geplaatst is door het besluit van president John son zich niet herkiesbaar te stellen en de oorlog in Vietnam in te dam men. Op een persconferentie gaf hij te verstaan d,at die verbazing ook voor hem geldt. Over Nixon zei hy dat deze „geen warme persoonlijke aantrekkingskracht heeft, maar hy heeft wel ervaring, hersenen en gro te moed." Geen uitzondering Cubaanse Jongemannen die tot nog toe waren vry gesteld van militaire dienst om dat zy kostwinners waren, zyn on der de wapenen geroepen, zo is in Havanna bekendgemaakt. Het Mi nisterie van Arbeid zal hun gezin nen economische hulp geven gedu rende de drie jaren dat zy in dienst zyn. Intussen heeft premier Castro besloten de militaire dienst in de hui dige vorm af te schaffen en de leer tijd op de hogere scholen met een jaar te verlengen om zowel jongens als meisjes een militaire opleiding te kunnen geven. Op sommige scholen Is al met het nieuwe systeem begon nen. zyn goedkeuring gehecht aan het voorstel van de Amerikaanse rege ring tot het instellen van een toeslag van tien procent op de inkomstenbe lasting van presonen en maatschap pijen. Er waren 53 stemmen voor en 35 tegen Koslgin in Teheran De Sowjet- russische premier Kosigin is gisteren in Teheran aangekomen voor een ze vendaags officieel bezoek aan Per- zië. Hy kwam aan op een dag dat de stad vry wel verlaten was: de Per zen vieren op 2 april „picnic-dag" en het wordt als een ongelukkig voor teken beschouwd als men die dag in de stad moet bi y ven. Terugtrekking troepen Naar aanleiding van de gisteren begonnen terugtrekking van 35.000 man Ameri kaanse troepen uit West - Duitsland, hebben Amerikaanse functionarissen in Washington nogmaals verklaard dat de Amerikaanse strydkrachten in Europa niet verder zullen worden verminderd, ondanks druk van het congres. Het zal nog verscheidene maanden duren voor het hele contin gent in de VS zal zyn teruggekeerd. Eerste vlucht Concorde Een Britse regeringswoordvoerder heeft verklaard, dat de Britse versie van het supersonische verkeersvliegtuig Concorde in september de eerste vlucht kan maken. Hy ontkende een race tegen de Franse deelnemers aan het gezameniyke Concorde-project. De Franse versie van het toestel zou in februari hebben moeten opstijgen, doch technische moeilijk}!eden ver oorzaakten een achterstand van zes maanden. Arrestatie Op verdenking van medeplichtigheid aan massamoord is in West-Beriyn een caféhouder, voor malig „SS-ObeTSturmführer", gear resteerd. Naar de justitie dinsdag meedeelde wordt hy ervan beschul digd in 1942 medeplichtig te zyn ge weest aan de moord op 5.868 perso nen. Als medewerker van het „Ju- den-Referat" (het bureau van Eich- mann) in Beriyn heeft hy een aan deel gehad in de overbrenging van i ^fiorc Joden naar concentratiekampen, e I Lissabo. Luxor: „Bonnie and Clyde", 18 Jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondaa 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Hex: „De gewetenloze plunderaar» van Mexico". 18 jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie v. d. Vlist (Botermarkt 3): Tentoonstelling Jeanne-Marie Bo- denes, Meindert Volkers en Maja Alex ander. Geopend dinsdag t/m zaterdoa 9 uur voorm. 6 uur nam. (tot 26 april.). Pieterakerkgracht 9: Tentoonstellino tekeningen en schilderijen A. van Brink (tot 5 april). Lakenhal: Tentoonstelling Meinderl Zaalberg 50 Jaar pottebakker. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam., zond, 15 uur nam. (tot 21 april). Rijksmuseum van Oudheden (Ra. penburg 28): Werkd. 10 uur voorm. o uur nam.; zond 1-6 uur nam Legermuseum (Pesthuislaan): Mft= uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-5 uur) Rijksmuseum voor Volkenkunde: (Steenstraat 1): dag. 10-5 u.; 'szon- dags 1—5 uur nam Rijksmuseum voor Volkenkunde. Tentoonstelling Collectie Lechner raa Japanse Kunst Werkd. 10 uur voorn tot 6 uur nam.; zondags 1—6 uur nam Rijksmuseum voor de geschledenli der natuurwetenschappen: Dag l0-( uur. zond 1-4 uur Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Haven Apotheek, Haven 18, tel. 20084 De zaterdag-, zondag- en nachtdiens van apotheek R. van Breest Smallen s burg te Leiderdorp wordt waargeno T men door de Haven Apotheek. De, Oegstgeestse Apotheek en Apo c theek Voorschoten zyn de gehele wee) t Zaterdagmorgen tot 10 uur raad plege men de eigen huisarts, daarni tot zondagnacht 24 uur de dokter* telefoon 2 22 22. HAAGSE: AGENDA: Koninkhjke Schouwburg, 20.15 uurj Euro-Studio: „Liebelei" d Kuraaal, 20.15 uur: Hot Resldontled SLÏe.fL'ï'-ïiJ£"rt •Masar mm Budol,, WEERRAPPORTEN (Vaii hedenmorgen 7 uur) Is |i Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen sneeuwbui 10 0 8 geh. bew. 8 0 8 sneeuwbui 9 0 14 sneeuwbui 9 0 5 licht bew. 10 -1 3 sneeuwbui 12 -1 3 licht bew. 16 -1 3 sneeuwbui 16 0 5 Zuid-Limburg licht bew. 16 -1 2 Eindhoven Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona regen 6 3 10 geh. bew. 2 2 7 regen 9 5 0 zwaar bew. 0-12 onbewolkt 10 -1 4 sneeuw 16 -1 2 half bew. 15 -1 2 zwaar bew. 13 0 0 onbewolkt 16 5 2 zwaar bew. 20 11 0 licht bew. 19 9 0 regenbul 16 9 0 zwaar bew. 17 2 3 geh. bew. 15 9 0 zwaar bew. 17 9 1 regenbui 17 9 0. regen 12 8 7 zwaar bew. 15 3 0 half bew. 15 3 0 swaar bew. 25 11 1 zwaar bew. 19 14 0 zwaar bew. 18 14 1 geh. bew. 18 9 0 zwaar bew. 20 9 0 half bew. 18 11 0 zwaar bew. 16 11 0

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2