voor f.118,37 In de maand Verontruste gereformeerden jKamer bepleit lex tra steun "voor Limburg „Minimum in cao nu niet aanvaardbaar" [HUMPHREY SEARLES OPERA IN HAMBURG IN PREMIERE AMRO-LENING Woensdag 3 april 1908 leid9ch dagblad „Twaalftonen - Hamlet Aan de Hamburgse Staatsopera wordt bewust en consequent jrote aandacht besteed aan het hedendaagse muziektheater. 6e door intendant Rolf Liebermann periodiek ter discussie ge stelde werken vormen waardevolle aanknopingspunten voor 1 degenen, die zich willen oriënteren over hetgeen er thans op fcperagebied wordt geschapen. Van grote betekenis zijn daarbij te composities, die speciaal voor de Hamburgse Staatsopera en haar opdracht ontstaan. Het jongste voorbeeld: „Hamlet" tan Humphrey Searle. Deze 53-jarige Engelsman Is in de Van het niet minder dan 24 zangers )uitse Bondsrepubliek geen onbe kende. Zo zag men zijn nieuwste J |J^erk met gerechtvaardigde span- ■*iing tegemoet. De verwachtingen eerden niet teleurgesteld. Searle, een leerling van Anton We- »ern, bouwt zijn partituur op de jompositietechnieken van de Weense School, zonder de verworvenheden 'an de afgelopen 20 jaar uit het oog e verliezen, die hij met souverein mnstbegrip toepast. Hij leidt het he- e werk van een enkele tonenreeks f het zuiverst treedt deze naar ■oren in de beroemde monoloog Zijn of niet te zijn" waaruit dan \e thema's ontstaan, die voor de af- pndertijke personen van de hande ling karakteristiek zijn. De expres- deolamatie van de zangstijl jersmaadt ook cantabele lyrische artijen niet, de tekst is meestal uidelijk, de instrumentatie doet rijk aon, is dikwijls verrassend, net enige zeer groteske pointes foastuba) Nochtans waren de meningen over le totale indruk verdeeld. Moest het ituk wel in deze vorm gebracht porden? Kan deze meest complexe en •aadselachtigste figuur van de we reldliteratuur überhaupt op liet ope- •atoneel gezet worden? Hoe goed JVJ5earle zijn kunnen ook wist te ge bruiken, hoe vaak hij er ook in /Ellaagde, personen en situaties tref fend te karakteriseren, atmosfe rische gedichten te scheppen bij ieze geweldige literaire stof moest 14 lij wel struikelen, zoals reeds ande- e niet onbegaafde componisten voor Ig lem. Verdi liet de verklanking van jet, Shakespea re - drama over aan sSijn librettist Boito. Het werk kreeg aan de Hamburg- ie Staatsopera een unieke uitvoe ring. De enscenering van August ■5 ver ding en de décors van Toni mWdnger lieten niets te wensen over. tellende Internationale ensemble ver dienen Tom Krause in de titelpartij, Kerstin Meyer als koningin en Syl via Andersen als Ophelia speciale vermelding. Drie Franse valse munters voor Parijse rechter Na bijna een jaar voorarrest zijn gisteren voor de rechter van Ver sailles eindelijk de 59-jarige Edouard Georgeon en zijn beide zonen ver schenen, die beschuldigd worden voor een bedrag van 210.000 franken aan valse munten gemaakt en in circulatie te hebben gebracht. Nadat de politie al een tijdje de lucht van de vervaLsang had gekre gen, werd voiig jaar zomer plotse ling een inval in hun werkplaats gedaan: vader* en zoons werden op heterdaad betrapt. In hun particu liere fabriekje werd een compleet ar senaal van matrijzen om munten te maken aangetroffen, plus nog ver scheidene staven goud en een groot aantal garantiever klaringenOn danks die overdaad van belastend materiaal heeft de vader tot dusver stijf en strak volgehouden dat hij zidh uitsluitend met chemische expe rimenten bezig hield, met het doel oude munten weer netjes van roest en andere aanslag te reinigen Langs welke weg hij zijn vervalste of gereinigde munten in de circulatie bracht heeft hij tot nu toe geheim weten te houden. Georgeon en zijn beide zoons heb ben echter* mr. Delaumay, een der bekendste advocaten van Frankrijk, bereid gevonden him verdediging op zich te nemen, zodat ook om die re den hun proces bij voorbaat van een even levendige als massale belang stelling verzekerd kan zijn. Een glansvolle première be leefde in de Hamburgse Staats opera „Hamlet" van Humphrey Searle. De foto toont Tom Krause in de titelrol tussen zijn stiefva der (Ronald Doiod, links) en Guildenstem (William Workman, rechts). Engeland gisteren reeds onder een witte wade Na een week van zomerse tempe raturen was Engeland gisteren door een lente -sneeuwstorm in een witte wade gehuld Ook in Noorwegen daalde de thermometer tot het nul punt. In Spanje verdrongen de toe risten zich op de zonnige stranden en in Italië steeg, na de koudste win ter sinds enkele tientallen jaren, de temperatuur verrassend snel tot 24 graden. Ook daar stroomden de zon nebaders naar de stranden, van de Rrvièra tot Sicilië. In Schotland werd in Aberdeen de koudste aprilnacht gemeten sinds men meer dan 25 jaar geleden be gon met het registreren van de temperaturenmen noteerde zes graden onder nul. De Londenaren haalden hun dikke overjassen uit de kast en gingen onder htm paraplu's door seeuw en modder naar hun lunch. Parken veranderden van lentegroen in een midwinterse sneeuwwoestemij, zoals een etmaal later ook to Nederland het geval was. Sneeuwbanken hoopten zich op tot 1.80 meter en bezorgde boeren be gonnen haastig aan „De operatie- lam" om pasgeboren vee snel in vei ligheid te brengen. Honderden weg gebruikers in Engeland en Schot land lieten hun auto's staan, andere wagens konden door de plotselinge kou niet starten. Zocht lenteweer verwarmde het oostelijk deel van Joego-Slavië maar de rest van het Adriatlsche gebied ging gebukt onder Ijskoude regen vlagen. Na drie dagen van razende wind en stromende regen begon in Spanje de lente. De temperaturen liepen op vanaf 20 graden in het zuiden en het oosten en alle recreatie-oorden in 't j oosten waren druk bezet. ADVERTENTIE (als u in 24 maanden zou aflossen). Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van 118,37. Rekent U nu even mee: 24 x ƒ118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. Zeker 600 gereformeerden in ons land willen worden gere kend tot de verontrusten in hun kerk. Ze hebben zich aaneen-1 ADRES BOUWBONDEN gesloten in de Vereniging van verontrusten in de Geref. Kerken in Nederland, die zich december vorig jaar aan de gereformeer de broeders en zusters presenteerde en die intussen bezig is zich officieel te vormen met statuten en huishoudelijk regle ment. Vrees voor voortgaande een service van de amsterdam-rotterdam bank vernieuwing De verontrusten kan men in deze dagen horen op de forumbijeenkom sten, die in diverse provincies wor den belegd door de Vrije Universiteit en de provinciale comités, gevormd uit het gereformeerde achterland, de Vrije Universiteit. Want juist de the ologische visies, zoals die door de V.U. (en ook door de theologische Priester vraagt Paus Een priester uit Buenos Aires, ka pelaan Jose Selva Tramunt, heeft Paus Paulus in een brief toestem ming gevraagd om te mogen trouwen en toch priester te blijven. De kape laan is geestelijk adviseur in een verpleeginrichting. Hij werd zeer po pulair door zijn werk tijdens de re cente overstromingen. hogeschool in Kampen, vinden de verontrusten), worden gepresenteerd, hebben de gemoederen geschokt. Juist de Vrije Universiteit moet het ontgelden, een universiteit waarvan thans een toekomstige oecumenische opzet in discussie is. Wat de theologische opleiding be treft heeft de Vereniging van veront rusten aan de gereformeerde synode gevraagd of het mogelijk is, dat ge reformeerde jongens hun theologi sche studies doen aan de Chr. Geref. Theol. School in Apeldoorn en of ze daarna worden toegelaten als predi kant in de Geref. Kerken. Er komt hierover een bespreking. De zaak is aanhangig gemaakt naar aanleiding van vragen, die de vereni ging kreeg van gereformeerde ou ders: „Waar moet mijn zoon stude ren". Kampen ligt niet in de lijn, de V.U. ook niet. Mogen ze ook naar .Apeldoorn?" De grootste schrik is, dat volgens de verontrusten het goddelijk gezag en de onfeilbaarheid van de schrift door gereformeerde theologen wor den aangevallen Eenzame, achtergelaten bor den op het Haagse Binnenhof na de grote bouwvakdemonstratie van gistermiddag. Minister Roolvink heeft met de on- verbindendverklaring van twee bepa lingen arbeidstijdverkorting met een half uur per dag per 1 november en de verhoging van de pensioenpre mie met 1 procent per 1 januari 1969 de verbeteringen in het kader van de nieuwe bouw-cao teruggebracht tot een onaanvaardbaar minimum. Bovendien zet de bewindsman met deze beslissing de bijl aan de voet van de vrije loonpolitiek, ondanks zijn be weringen dat dit nieuwe stelsel een faire kans moet hebben. Tot deze conclusie komen de Alge mene Nederlandse Bond voor Bouw nijverheid (NVV) en de Nederlandse katholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid „St.-Joseph" in hun adres aan de leden van de Eer ste en Tweede Kamer, welke gisteren tijdens de massale demontratle ln Den Haag aan tweede-kamervoorzit ter Van Thiel werd aangeboden. De overeengekomen verkorting van de werktijd noemen de bonden een „zeer redelijke zaak". Deze werktijd verkorting kan een verantwoorde bij drage leveren tot eliminatie van de al enige tijd bestaande overcapaciteit. De huidige situatie op de arbeids markt in de bouwnijverheid is bepaald ongunstig: per eind februari waren ruim 32.000 bouwvakarbeiders werk loos. Bovendien zijn de vooruitzichten voor de ontwikkeling van de werkge- An Rutgers ontving Staatsprijs j eugdliteratuur Een geëmotioneerde An Rutger» van de Loeff-Basenau heeft gister middag in het Departement van het Ministerie van CRM in Rijswijk uit handen van mej. M. A M. Klomp* een oorkonde en een geldbedrag, be horende bij de Staatsprijs voor kin- der- en jeugdliteratuur-1967, in ont vangst mogen nemen. Naast familieleden van de 58-jari ge schrijfster waren bij de uitrei king van deze in 1964 ingestelde drie jaarlijkse prijs 72 kinderen van Rjjs- wijkse scholen, als afgezanten van de jeugd van Nederland, aanwezig. Minister Klompé ging in op het werk van de sinds 1947 publicerende An Rutgers van der Loeff. Haar trof vooral de stellingname van de schrijfster dat wie voor kinderen schrijven wil, niet. bang moet zijn voor eenvoud: hij moet dat voor die kinderen overhebben. Daarna sprak de secretaris van de jury de heer H. Michael. Hij las voor uit het Ju- legenheid in de bouwnijverheid op 1 ryrapport. waarin o.m. is vermeld, dat korte en middellange termijn zeker j 4e boeken van mevrouw Rutgers van niet gunstig. De vrees, dat andere be- der Loefr eenvoudig en rustig van drüfstakken ook tot werktijdverkor- taal zyn. Waardering had de jury te- (Van* onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft de regering gisteren gevraagd om afen hele serie maatregelen ter bevordering van de werkge legenheid in de Limburgse nijnstreek. Vier moties zetten le parlementaire verlangens pracht bij. De voornaamste eisen zijn: ip! Versnelling van de overplaatsing IL 'an rijksdiensten naar Limburg, ri Grotere activiteit van het Rijk ^>ij het aantrekken van nieuwe in- ïustrie. Controle op de besteding van —de subsidies, die aan particuliere mij nen worden gegeven. Vestiging van een universiteit IAn Limburg. en Extra maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid in de Lün- "•burgse bouwnijverheid. Over het merendeel van deze pun ten heerste vrij grote overeenstem ming. PvdA. WD en KVP steunden de wens om zo snel mogelijk rijks diensten over te plaatsen. De PvdA en de PSP gingen het verst in hun eisen ten aanzien van de activiteit van de regering om nieu we fabrieken naar Limburg te ha len. Om een betere controle op de be steding van de subsidies aan de par ticuliere mijnen mogelijk te maken vroegen D'66 en de PSP een rege ringscommissaris met ruime bevoegd heden. Andere fracties 'PvdA, CHU. groep-Aarden) wilden betere waar borgen voor een doelmatige besteding van het geld. De wens om de bouwnijverheid te steunen was vrij algemeen. De PvdA vroeg daarvoor f 50 miljoen. Het opti misme van minister De Block (Eco nomische Zaken) over de belangstel ling van de industrie voor vestiging in Limburg werd over het algemeen niet gedeeld. De minister zou van daag antwoorden. ting zouden willen komen mag naar het oordeel van de bonden voor de minister geen reden zijn de werktijd verkorting in de bouw tegen te hou den. De onverbindendverklaring van de bepaling over de verhoging van de pensioenpremie heeft de bonden on aangenaam verrast. Zjj wijzen op de miserabele materiële omstandigheden. vens voor het feit, dat de schrijfster van wie reeds meer dan 20 boeken zowel in het Nederlands als in an dere talen zijn verschenen, werkelij ke problemen durft te behandelen. Gelukwensen namen de Pen- lub ontving de schrijfster van Miep Diekmann, die haar prees om de spit se en ironische dialogen in haar werk. In het dankwoord zei de schrijfster I.B.B. verhoogt dividend Commissarissen en directie van de N.V. Ingenieurs-bureau voor Bouw nijverheid (IJ3.B.) in Leiden-Rotter- dam zullen aan de op 7 mei te hou- den algemene vergadering van aan deelhouders voorstellen het dividend over 1967 te bepalen op 14 procent I(1966 12 procent). waarin veel bejaarde werknemers 'e hopen op meer aandacht voor de verkeren. Het is uit sociaal oogpunt tanderleotuur en volwaardige ieugd- onaanvaardbaar, dat aan deze groep I V"Proüramma s en kinderfilm», een verbetering van de inkomensposi tie wordt onthouden. De beslissing is in flagrante tegenstelling tot de zorg, waarmee de minister blijkens een schrijven is vervuld over de laagstbe taalden in onze samenleving. De bonden dringen er bij de kamer leden met klem op aan bij de bepa ling van hun standpunt het belang van een passende rechtspositie voor de werknemers in de bouwnijverheid in hun overwegingen te betrekken. Dezelfde argumenten werden naar voren gebracht tijdens een protest vergadering van de Ned. Chr. Bond v. werknemers m de hout- en bouw nijverheid (NCB), waarbij het woord werd gevoerd door CNV-voorzItter J. van Eibergen en NCB-voorzitter J. H. Hazes. Muurkranten contra Chinese minister B.Z. Volgens radio-Moskou hebben muurkranten in Peking scherpe aan vallen gedaan op de Chinese minis ter van Buitenlandse Zaken Tsjen- Ji. De minister was al eerder aange vallen als tegenstander van Mao Tse-toeng maar deze stormen van kritiek scheen hij alle te hebben overleefd. Radio-Moskou meldde voorts dat in de mum-kranten tevens kritiek werd geuit op de politieke commissaris van de luchtmacht, Joe Li-tsjin, en d« militaire commandant van het gar nizoen van Peking, Foe Tsjoeng-pi De aanvallen op deze laatste figu ren kunnen wijzen op meningsver schillen in het legerapparaat Belde officieren staan bekend als aanhan gers van minister van Defensie Lln Piao, protégé van voorzitter Mao Joe heeft verleden zomer een groot aandeel gehad in net onderdrukken van een ant.i-Mao revolte in de pro vincie Hoepeh.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17