De lachspiegel van Tati Aristo I 'n veilig idee Belgie zoekt regering naar W1ISKOL? INTERTEST DINSDAG 2 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Morgen première van „Playtime" ADVERTENTIE OMIAEITE EAAHNIKA: THABtfJNHIATE MAI 2TON APIQMO (010)129017 (Vap onze Parijse correspondent) Eindelijk zal. op 3 april in het Asta-theater in Den Haag. Jacques Tati's laatste film „Playtime" ook in Nederland zijn première beleven. Tati is een man die nooit haast heeft en voor wie de gulden wet der filmindustrie dat tijd geld is gewoonweg niet bestaat. Hij heeft vier jaar aan „Playtime" gewerkt en de wereldpremière werd zeker vijf of zes keer aangekondigd en weer afgelast. Maar aan liet doopceel van zijn jongste geesteskind in Nederland hecht hij, zo gaf de cineast ons toe. toch wel een speciaal gewichtje. Niet alleen omdat Jacques Tati, die als zoon van een rasechte kozakkenge- neraal, die zijn tsaar in Parijs als ambassadeur vertegenwoordigde, eigenlijk Tatischeff geheten, nu al sedert 22 jaren met een Nederlandse vrouw is getrouwd, die hem twee kin deren heeft geschonken, maar ook. omdat een deel van de acht miljoen guldens die de produktie heeft ge kost uit Nederlands kapitaal bestaat. En ook nog in andere opzichten heb ben grote Nederlandse ondernemers Tati geholpen om de touwtjes aan elkaar te kunnen knopen, door ge bruik te maken van de mogelijkheid van een bijzondere publiciteit in de film. Als de toeschouwer zijn ogen de kost geeft, kan hij zien hoe bepaalde „merkartikelen" of zelfs reclame bordjes bij herhaling en heel toeval lig wat langer dan gebruikelijk in het beeld blijven. Wie niet heel rijk is en Tati had zijn huis en schil derijen al op het spel gezet moet slim zijn. Silhouet Over het langdurig geboorteproces van ..Playtime" is intussen wel zowat alles gezegd. Tati is een perfectionist en bovendien cumuleert hij de func ties van 'producer, regisseur, ontwer per van decors, en hij is eigenlijk ook de enige acteur die in de film optreedt. En dan nog zou over dat begrip acteur te redetwisten zijn. Mon sieur Hulot (geruite regenjas, te kor te pantalon, klein deukhoedje, eeuwi ge pijp en paraplu, strikdasje en peau de suède schoenen) is welbe schouwd meer een silhouet die de moeilijke geestelijke levenscondities van een wat dichterlijk aangelegd in dividu in onze gestroomlijnde en ge standaardiseerde maatschappij ver persoonlijkt, dan iemand van vlees en bloed. Een handeling is er nauwe lijks, een intrige nog minder en van de dialogen stond vrijwel geen woord op papier. Hoe deze vierde grote film uit zijn oeuvre na „Jour de Fête", „Mon oncle" en „Les vacances de mon sieur Hulot" dan te karakterise ren? Als tweede uitvoerige situatie schetsen die compositorisch geen ver band met elkaar onderhouden, en die j begeleid worden door een ononder broken trommelvuur van vooral vi suele grappen, met als bijbedoeling de mensen, Tati's tijdgenoten, nu eens duidelijk te tonen in welk een krankzinnige wereld ze eigenlijk wel leven. Een wereld die op doelmatig heid gebasseerd heet te zijn, maar waarin een onbevangen bezoeker een halve dag tijd verliest om in een hyper-Amerikaans kantoorgebouw de bureaucraat te vinden die hij spre ken moet. Waarna, in het tweede deel. nóg eens wordt gedemonstreerd hoe in een glimmendnieuwe ultra moderne drugstore de zaken in het honderd kunnen lopen, als ergens even een kortsluitinkje optreedt, dat evenmin voorzien was. Zulke monumentale catastrofes en Incidenten geven Tati nu juist weer even wat nieuwe moed voor de bur ger en de toekomst, en ook in een persoonlijk gesprek weet hij u tien tallen van zulke ontsporingen die hij in het dagelijkse leven signaleer de, uit de doeken te doen. Verwondering Die ontsporingen vormen het ,.ma- teriaal" waaruit Tati ook deze laat ste film heeft opgebouwd en waar mee hij helemaal geen sociale aan klacht of satire leverde en op dat toch wel graag weer eens wilde ope nen. Jacques Tati is. behalve een groot filmmaker, vooral een dichter en de gave van het dichterschap is de verwondering. Er zou, zo vindt Tati. al veel gewonnen zijn als de men sen eerst zelf maar eens wisten hoe ze iii hun hijgende jacht op de wel vaart (of de illusie) bezig zijn hun geluk te verspelen Niet dat Tati tegen de welvaart of zelfs het modernisme is. Integen deel, voor zijn film heeft hij van de allerlaatste verworvenheden der tech niek gebruik gemaakt. Maar boven die welvaart en comfort en die mo derne snufjes rijst toch nog een Monsieur Hulot in een kan- toorgebouw. ADVERTENTIE Fa. D. LADAN Molensteeg 27 (bij Doezèstraat) Leiden Telefoon 21375 Specialist op het gebied van aluminium jalouzieën. punt verschilt hij wezenlijfk van dere waarde op: Het vermogen der Chaplin met wie hij overigens ver scheidene andere duidelijke punten van overeenkomst vertoont maar de ogen en de harten van de mensen verwondering, het geluk, noem het zoals U wilt. Dat wil Jacques Tati ons in „Playtime", ad absurdum of in een lachspiegel laten zien. ADVERTENTIE (Van i GORDIJNSTOFFEN j om op wyers te bouwen wyers Onrust in Tokio en Rio de Janeiro Tenminste tweehonderd personen werden gisteravond gewond bij bloe dige botsingen tussen de oproerpoli tie en demonstranten van de radicale Radiogesprek over bomaanslagen geen strafbaar feit Monsieur Hulot, alias Jacques Tati. (Van onze Haagse correspondent) De radiouitzending van woensdag morgen 6 maart, die de vorm had van een vraaggesprek en de bedoe ling had informatie te geven over de achtergronden van de recente bom aanslagen in Den Haag. heeft op zichzelf geen strafbaar feit opgele verd, met name niet het strafbare feit van opruiing. Dit zeggen minis ter Klompé van C.R.M. en minister Polak van Justitie op schriftelijke vragen van het lid van de Eerste Kamer, de heer A. Snoek 'B.P.). Wel zijn de ministers van mening, dat de uitzending, waarin een per soon aan het woord werd gelaten, die naar zijn zeggen heel nauw be trokken was geweest bij de organisa tie van deze bomaanslagen, de gren zen van hetgeen hier te lande als I betamelijk wordt gezien, heeft over schreden De bewindslieden zijn echter even- eens van mening, dat de gewraakte uitzending nietz odanig onoirbaar is geweest, dat zij gelet ook op de wenselijkheid van een zo groot mo- I gelijke vrijheid van de communica tiemiddelen tot bijzondere maat regelen van regeringsweg zou dwon- j gen. Minister Klompé heeft dan ook geen aanleiding gevonden tot het. opleggen van de in artikel 38 van het radiobesluit 1965 genoemde tuchtrechtelijke sancties. studentenbeweging Zengakuren die een mars hielden tegen de opening van een Amerikaans legemekenhuis in T o k i o. De politie zei dat naar schatting 700 studenten een politie auto omverwierpen en in brand sta ken en een dichtbij gelegen politie post aanvielen en plunderden. Onge veer 100 studenten werden in ver zekerde bewaring gesteld. In de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro is gisteren enige uren lang zwaar gevochten tussen de politie en demonstranten. Van officiële zyde is vernomen dat elf politiemannen in de strijd door kogels zijn gewond, van wie een ernstig. Maandagnacht trokken federale troepen de straten in met de opdracht te schieten. In het centrum van de stad werd met machinegeweren geschoten,- zo kon worden gehoord. Zwaarbewapen de mariniers en marine-militairen bezetten de straten in de binnenstad. Dc demonstranten waren over het algemeen studenten die protesteerden tegen het optreden van de politie tij dens betogingen van donderdag toen een student werd gedood. ADVERTENTIE fPHHJPS BATTE RliEN I r? die móéten wel I I goed zijn i! I I - -~* -i I 1 correspondent In Brussel) De Belgische gemeentereinigingen zijn met man en macht bezig de verktazingsstrooibiljetten van de straat te vegen en van de schuttin gen en muren lachen ons weer de snoeperige vrouwspersonen toe die werven voor margarine, drank of lingerie in plaats van de gelaten van de heren Van Audenhoven of Vanden Boeynants. De verkiezingsuitslagen zijn be kend en koning Boudewijn is met zijn consultaties begonnen. Er zul len nog wel een paar dagen over heen gaan eer hij een informateur of kabinetsformateur zal aanwijzen. Bij de partijen maakt men thans de balans op en smeedt men plan nen voor de toekomst. Mogelijk dat men ook lering trekt uit de stembus- uitslagen. maar dat doet men dan voorlopig nog binnenskamers. De officiële stembusuitslagen voor de kamer zijn als volgt: Partij voor Vrijheid en Vooruit gang (PVV), 47 zetels (één minder dan tot nu toe) Chrisbelijijke katholieke Volks partij (CVP). 69 zetels '8 minder); Belgisch Socialistische Partij (BSP). 59 zetels (5 minder); Volksunie. 20 zetels (8 meer); Front der Franstaligen en Ras- semblement Wallon, 12 zetels (7 Communisten. 5 zetels (1 minder). Ondanks de geleden verliezen zijn het toch de drie grote partijen Liberalen, Katholieken en Socialis ten die over het toekomstig lot van België zullen hebben te beslis sen. Zoals reeds vaak na verkiezingen in de afgelopen twintig jaar hoort men ook vandaag weer veel stem men die zeggen dat de regering van drie partijen de beste oplossing zou zijn. Men voegt eraan toe: voor een overgangsperiode die grondwetswij- I ziging mogelijk zal maken, j Zowel bij Katholieken als Libera- i len zal men voor een dergelijke re gering wel voelen, maar de Socialis ten schijnen vooral de voorkeur te geven aan de oppositie. Zij begrijpen, zoals men uit uitlatingen van ver scheidene van hun politici heeft kun nen concluderen, echter wel dat zij daar slecht „zitten" in gezelschap van de Volksunie en zijn Waalse te genhanger. Mogelijk dat het een ar gument zal zijn om ze straks aan een regeringscoalitie te doen deel nemen. Prix de joke Het ..1 april-genootschap" in Zand- voort heeft gisteravond in de socië teit DuijstJhergast in Zandvoort de Prix de Joke 1968 bekendgemaakt. In de categorie humor in daad werd deze prijs (een bronzen Loeres) toe gekend aan vier leden van het Utrechtse studentengezelschap Veri tas. Zij hadden in de groentijd een bezoek gebracht aan het NAVO- fcwartier Afcent in Brunssum en daar zonder door de wacht opge merkt be worden de NAVO-vlag ver- I vangen door de Veritas-vlag. Dit werd pas vele uren later ontdekt. I Een eervolle vermelding ging naar i de Wielrenner Jos van der Vleuten, j die tijdens de Tour de Prance dooi i een gefingeerd bericht over de ge boorte van zijn zoon de aandacht op de Nederlandse ploeg wist te vesti gen, welke aandaoht deze ploeg - volgens velen ad te lang moest missen. Rhodesië wil in Ver. Naties gehoord worden De Rihpdesische regering heeft, se- oretaris-generaal Tirant en de Vei ligheidsraad der Verenigde Naties een telegram gezonden, waarin zij eist bij het komende debat over Rho desië gehoord te worden. De rege- ring-Smith voert aan, dat dit zijn recht is krachtens het Handvest der Verenigde Naties. Een eerdere poging van de regering-Smibh in december 1966 om haar zaak voor te leggen aan de Veren i<rde Naties, werd afge wezen. Premier Smith zei er gisteren over: „Het is een der meest fundamentele regels van rechtvaardigheid in elk beschaafd land, dat je nooit iemand by verstek veroordeelt. Je veroordeelt nooit iemand als je hem niet hebt gehoord". Smith gaf toe niet veel hoop te hebben op een goedkeurend antwoord op het verzoek. „Je kan je laatste hemd er onder verwedden dat we geen gehoor zullen vinden in de V.N.". zo merkte hij op. NEDERLAND 1 KRO 6.50 uur Pipo de clown (NTS) 7.00 uur Nieuws (NTS) 7.06 uur Spits-uur; voor jonge tieners 8.00 uur Journaal en weeroverzicht (NTS) 8.20 uur Russen in de ruimte: kleur 9.10 uur De wTekers en de onzichtbare hand: kleur 10.00 uur Vanavond In Nieuwspoort 10.30 uur Dank u wel Asjeblieft 10.50 uur Laatste nieuws 10.55 uur Sluiting NTS Pipo de clown Nieuws Suriname en de Ned. Antillen; kleur Journaal en weeroverzicht Dubbelspion; kleur Denk-beeld De Mammoetwet Laatste nieuws Sluiting NEDERLAND 2 6.50 uur 7.00 uur 7.03 uur 8.00 uur 8.20 uur 9.10 uur 10.00 uur 10.30 uur 10.35 uur UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1: 8.45 uur Dinsdagavond theater 10.00 uur In kort bestek Hilversum 2: 8.00 uur Wie „waagt", die zingt 8.50 uur Weens operetteprogramma Rede van Johnson Uiteraard nam de AVRO gis teravond graag de redevoering van Johnson onder haar hoede, want wie wil niet degene zijn die later kan zeggen: „Wy hebben indertijd nog die historische en indrukwekkende rede van John son uitgezonden, je weet wel", Mr. Hiltermann zorgde voor een korte inleiding, waarin hij het woord „dramatisch" niet uit de weg ging, en na de rede (die inderdaad indrukwekkend was. in al zijn soberheid), wees hij nog even op een paar knelpun ten die je als eenvoudig kastje- kijker, op het eerste gezicht niet zo opmerkt. Zijn bedenkingen tegen de manbevre van Ameri- ka's „stuntman nummer een" klonken heel overtuigend, en de eerste berichten leken hem gelijk te geven. Een goede beurt dus voor de AVRO (via Hiltermann). De Amerikaanse politiek is een zó harde leerschool dat wie er ook boven komt drijven op een gegeven ogenblik, er altijd spra ke is van een persoonlijkheid, een man die iets kim en iets Is. Corry Brokken De volgende manoeuvre van de AVRO overtuigde minder. Op 23 december 1967, dus pas drie maanden geleden, werd op Ne derland I „Corry's kleine can tates" uitgezonden, in kleur. Waarom moest het'dan nu op nieuw worden uitgezonden, zo kort na de première? Omdat (zal de redenering zijn) dit program-, ma plotseling moest invallen voor de kerstshow van „The Ra dio City Music Hall" die niet op tijd gearriveerd was. Akkoord, maar waaraan ging Corry Brok ken toen vooraf? Aan Toon Her mans! Haar kijkdichtheid kan dus alleen maar groter zijn ge weest dan normaal, nog minder reden dus voor zo*n snelle her haling. En als het nu nog een meesterwerk was geweest! Corry Brokken trad op in een lila achtige, zuurstokkleurige glin- sterjapon, die vooral mooi kleur de bij het rood waarvoor ze moest gaan staan, ofschoon het groen ook niet mis was als con trastkleur. De liedjes werden ge ïllustreerd met te groene schil derijen uit de 17de eeuw. die ook nergens op sloegen, en Paul van der Lek las als een onheilsbode nogal onsamenhangende verbin dende teksten op. die evenals de liedjes zelf van Ernst van Altena waren. Het merkwaardige was. dat deze liedjes minder markant wa ren dan de liedjes van dezelfde Ernst van Altena die kort gele den gezongen werden door An ti ré van den Heuvel. Eric Schnei der. Annet Nieuwenhuyzen en Martine Bijl. 'Voor miljarden weg' Het programma „Voor miljar den weg" had de handicap dat het niet vroeg op de avond werd uitgezonden, maar na Johnson en Brokken. Er is dan al een lichte kijkmoeheid. De lust om alle cijfers in je op te nemen, verdwijnt al gauw. Bovendien is het circuit al net als met bergen op vakantie: de een is weliswaar anders dan de andere, maar op den duur lijken ze toch allemaal op elkaar. Er was veel overhoop gehaald voor dit programma maar de eindindruk was toch vager dan bij soortgelijke aanpak van soortgelijke onderwerpen wel eens het geval is geweest. Glazen speelgoed Tenslotte een kort woord over het in ons land reeds veelvuldig gespeelde „Glazen speelgoed", dat ook nu weer diepe indruk maakte. Door en door triest, een stuk dat door merg en been g-aat en waarover U vóór het slapen gaan nog lang blijft nadenken Als het überhaupt tot slapen komt Het kreeg een eminente, rea listische vertolking. Voor velen kan het leven wan hopig, verschrikkelijk en totaal uitzichtloos zijn VOOR DINSDAG S APRIL Hilversum 2. 298 m. I Hilversum 1. 402 in. I „.yAB-A: 7.00 Nws. en ochtendgvm i£2n striJdl. 7.23 Lichte gr.muz. I KRO: 18.00 Fanfare-ork.amuse- n voorPag-. persoverz.) ments-muz. 18.19 Uitz. van de C.P.N. I y.PRO- 7-°4 Deze dag. VARA: 8.00 van Nederland. 18.30 Nws. 18.46 Act.1 Nws- 811 Act 8-20 Lichte gr .muz. (ver- 19.05 Licht ensemble en sol 19 40 volS) (8.30-8.35 Van alle markten thuis Conciliepostbus. 19.45 Zoekend geloven Pra*tje voor de vr.). 9.00 Stereo: Klass. I godsdienstige vorming in deze tijd. ,j?^er,*£uz- (8r-)- 9 40 Schoolradio. 20.00 Klass en mod. kamermuz. (opm I,1? 00 Lichte gr.muz. 10.50 Voor de 120.45 Pierrot aan de lantaarn en- Een I J^uters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vr idylle, twee dramatische gedichten 40 Stereo: Fragmenten uit de opera I 21.25 Pierrot lunaire, melodrama met 1 und Zimmermann, v. Lortzlng er). 1 muz. van Arnold Schönberg. 22.00 In 12-32 Voor het platteland. 12.26 Med* kort bestek: radio-essav over het Ne- t X-b- land- en tuinb. 12.29 Stereo Wals- derlandsè korte verh. 22.30 Nws 22.40' ork 13 00 Nws 13.11 Act. 13.25 Licht Overweging 22.45 De zingende kerk. °fge'spel. 13.45 Gesproken portret muzikale lezing. 23.00 Contekst - ma- j J4 00 Voor de kinderen. 15.00 Stereoi gazine waarin op de dingen wordt door. Pianotrio: mod. muz. 15.15 Planorecl- gepraat. 23.30 Zin: liedjesprogr. 23.55-ta;: semi-klass. muz. 15.35 Residentle- 24.00 Nws. ork. met koor en sol.; gew. muz. 16.00 I Nws. 16.02 Sociëteit Zestig min voor Hilversum 2. 298 m. boven de zestig. 17.02 Oude lledles i 17.20 Voor de Jëügd. J AVRO: 18.00 Nws. 18.-16 Radiojourn. I 1825 Zingen geblazen. liedjespro gramma. 18.50 Pianospel: lichte muz. 19.00 Trefpunt: disc.rubriek voor act. zaken. 19.30 Nws. 19.35 Hersengymnas- t'ek. 20.00 Wie ..Waagt" die zingt volksliedjes. 20.30 Stereo licht ork. 20.50 Operettemuz. (gr.). 22.00 Stereo: Lich te ork. muz. Nws 22 40 Muz van de Nws De Prinses-actrice Ira von Für- stenberg verwelkomt hier op de luchthaven van Rome de Ameri kaanse acteur Walter Pidgeon. Zij zijn in Rome voor opnamen van de jilm „Vatican Story". Hilversum 3. 240 m. en FM. NCRV; 9.00 Nws. 9.02 Lichte voc. muz. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeelpl. 10.30 Ramblers Ra dio Reprises. NRU11.00 Nws 11.03 Operetteklanken. 11.30 Grenzenloost muz. uit alle windstreken. (12.00 Nws.). aR?dWrn (Ney - 22 55 i AVRO: 'l3 W) rJleuwa." eeuw (cmn 23 55 24 00 13 03 Act 13 06 Ze< 'm °P vrolU* P>-- eeuw (opn 23.55 24.00 progr 14 0o Nws. 14.03 Muz.-Boetiek. 15.00 Nws. 15.03 Arbeldsvlt.populair ^rapLprogr. 16.00 Nws 16.03 Poptop- VOOR WOENSDAG 3 APRIL Hilversum 1. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7 10 Het lev/ende woord. 7.15 Stereo: Klass. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Planoreci tal (gr.): klass, dansen. TROS: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.muz. en praatje. (8.30 Nws.). 9.10 Muz. uit Argentinië. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Philh. ork. van Oslo (gr.): semi- klass. muz. 10.30 Sphinx: gevar. pro gramma voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Piek-Uur: amusementsprogr. 11.50 Ac tualiteiten. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (plm. 12.22 Wij van het land: 12.26 Med voor land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Act.; 12.26 Me dedelingen voor land- en tuinb. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten 13.15 Ondernemend) NCRV: 14.00 Stereo: Symfonie-ork. van Chicago: mod mu ziek (gr.). Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Nederlandse liederen en liedjes. 17.15 Recht op en neer, cabaretprogr. 17.30 Stereo: Lichte gr.muz. 17.50 Overheids- voorlHoe gaan we? Een progr. over verkeer, vervoer en vooruitzien. Presen tatie; Rob Maas. v„- .'kplatenprogr. 17.00 Nws 17.02 Act. 17.05-18.00 Zingende Bougie: gevar. pl.prcgr. voor automobi listen. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I AVRO: 17.00-17.35 Voor de kinde ren NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journ. NTS: 19.06 Nieuwe avon turen van de Drie Musketiers. TV-feuil- leton 19.31 Panoramlek, panorama van het wereldgebeuren. NTS: 20.00 Journ en weeroverzicht. NTS: 20.20 Uitz. v. de B.p 20.30 Uitz. stichting Socutera. 20.3o Inburgeren: De Grondwetsher ziening. 21.00 A taste of honey (De smaak van honing), speelfilm. (Rijks keuring: 18 |r.) 22.35-22 40 Journaal. Nederland II 1<TS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journaal. AVRO: 19.03 Moef Ga Ga. tienermagazine. 19 35 Vaders tegen wil en dank TV-feullleton 20.00 Jour naal AVRO: 20-20 Peyton Place TV- feuilleton, 20 45 Literaire ontmoetingen 21.30 Medische kroniek. NTS: 22.16- 22.20 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5