Tsjechen weten nog niet waar ze aan toe zijn Dr. A. J. Yerhage opent „Keukenhof' in Lisse Eerste in woningen Boerenburg bewoond Inbraak juwelier opgelost Aan de Sartoriusstraat in Noordwijk Bollenstreekcorso rijdt op 27 april BIAFRA VECHT OOK IN MOSKOU TECEN NIGERIE Verkoop grond voor 28 premiewoningen in Voorhout Koninklijk brons voor J. vcl. Poel DINSDAG 2 APRIL 1968 LETDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever in Praag) Een beslissende week is voor Tsjecho-Slowakije begonnen. Het Centraal Comité van de communistische partij vergadert over de concretisering van de vernieuwing die hier in de af gelopen weken met zoveel veelzijdige overtuiging tot uit drukking is gebracht. Hoewel dat 110 man sterke college, onder wie ex-president Novotny in zijn laatste officiële functie, nog lang niet toe is aan de definitieve formu lering van het actieprogramma waaruit het Tsjechische volk zijn naaste toekomst moet leren kennen, heeft partijsecretaris Doebtsek gisteren in een rede van 3}£ uur toch veel van zijn uitgangspunten prijsgegeven. Zijn woorden lijken vooralsnog het wssiinisme van zovelen omtrent het merkelijke karakter van de beloofde 'rijheid goeddeels te rechtvaardigen. Doebtsek: „Het algemene karakter Kan het vernieuwingsproces wordt liet door extreme tendenzen bepaald, daar niettemin kan het opleven van jen aantal niet-socialistische opvat tingen en gevoelens niet worden ver- jnachtzaamd. De partij zal echter geenszins toelaten, dat men haar net eventuele pogingen om deze ge- Koelens te legaliseren in de rug aan- ralt. Het gaat de partij niet om de- nocratie in het algemeen maar om ocialistische democratie. Het gaat >ok'niet om een vermindering van le leidende functie der communis tische pairtij maar om haar in leni nistische zin en effectief bij de nieu we omstandigheden aan te passen, [n de politieke praktijk betekent pet: n voortdurend zoeken naar con trole door de openbaarheid", r Waar dit in feite op n^rkomt diets te minister van Onderwijs Jiri gisteravond tijdens een pers- onferentie over de resultaten van [leze vergadering. Het Centrale Par- ijcomitë stelt zijn leden beschikbaar een regeringsfunctie Als de euwe minister-president op die Lier een lijst van kandidaat-mi- bij een heeft mag hij ermee ar het staatshoofd gaan dat de igen dan met zijn handteke- legaliseert Vervolgens echter ndt de feitelijke aanstelling van de oisters pas plaats in het parle- pent. Maar naar buiten toe zal te- oren niets bekend worden gemaakt [over de kandidaten voor de diverse osten, „want wij willen niemand In 'erlegemheid brengen ails hij ten- 'obte toch niet wordt benoemd". Onzekerheid Doebtsek („stap voor stap zullen pij de problemen oplossen") heeft in toespraak reorganisatie voorge steld in het bestuur en secretariaat [an het Centraal Comité. Hij heeft »k wijzigingen in de regering aan- svolen en vooralsnog vage woorden sproken over de wijze waarop die "regering in de toekomst het parle ment, orgaan van hoogste staats- glmacht, moet respecteren. Voorts drong hij erop aan de vei ligheidsdienst en het leger zo in te richten dat ze wederom het vertrou wen van het volk zouden kunnen hijgen hij heeft gesproken ovei het tot volle gelding brengen van de rechten van het parlement dat In >18pijn presidium ook zal moeten wor den gewijzigd Hij nam de vrijheid f'an meningsuiting, persvrijheid en vrijheid van vergadering als basis elementen voor het vernieuwde so cialistische systeem. Maar de Tsje chen weten desondanks nog steeds esehiet waaraan zij toe zijn. Die onze- 22kerheid zal voorlopig aanhouden, want volgens minister Hajets is het zeker nog een week voordat het actieprogramma aan de openbaarheid kan worden prijsgege ven Er is onder deze omstandigheden dan ook alle reden om aan te ne men dat de discussie omtrent het bewegen zohls dat in het Westen wordt begrepen en zoals het hier wordt uitgelegd wederom zal neerko men op een dialectisch voort-praten met dezelfde woorden voor verschil lende begrippen. fretten van Thomas IVIasaryk die in winkeletalages liggen; het steeds groeiende aantal mensen dat zijn graf en dat van zijn zoon bezoekt Het zijn deel verschijnselen in een samenleving die nu eindelijk de be wijzen op tafel wil zien voor alle mooie woorden die aan de vrijheid en democratie zijn gewijd. Vandaar dat commentatoren zich uit alle macht vastklampen aan het feit dat zowel de nieuwe president Svoboda als gisteren Doebtsek Tsjecho-Slo wakije een middel europees land heb ben genoemd. Dat ligt weer iets min der ver naar het oosten zo schijnt het. Doch zowel de verkiezing van Svoboda als president als de woor den die Doebtsek gisteren heeft ge sproken roepen de vraag op in hoe verre de partijsecretaris wel reden rridere "s^k^"komenrdooh hetom met opgaven hand temg hoeft niemand te verbazen als blijkt' kere" Drfde2, JT °ndel' dat ook die 18 niet met hun nieuwe Russf1leldmS het Tsjechisch re- leidsman van mening verschillen. I zionisme aan een nauwgraet onder- zoek werd onaerworpen. De tijd zal Bewiizeil i TsJec^en moeten leren in hoe- J verre de vrijheid van hun toekomst Tsjecho-Slowakije op dit moment i tooh weer door het nog steeds log is een land dat ongetwijfeld sympto- j voortmalende communistische partij - men van de vrijheid vertoont. Por- apparaat zal worden misvormd. Hajets: „Hoe u in de Westerse we reld onze demooratie moet uitleggen hangt natuurlijk van u af". Welnu, van de eerste 12 sprekers die na Doebtjek gisteren aan bod zijn ge komen waren 12 het volledig met de partijsecretaris eens. Er moeten nog (Van onze R'damse correspondent) De Rotterdamse recherche heeft na zeer intensief speurwerk de man ge arresteerd, die ervan wordt verdacht in de nacht van 13 op 14 maart voor f 80.000 aan gouden sieraden en hor loges te hebben gestolen uit de zaak van juwelier Schuit in Rotterdam zuid. Het is een 23-jarige koppelbaas, die vrij kort na de inbraak reeds werd verdacht. In totaal kon men vyf personen aanhouden, die van heling worden verdacht. Tijdens het onderzoek werd en passant een slijter gearresteerd, die een belangrijk deel van de buit verborg, welke in de wacht was ge sleept bij een inbraak in een Haag se juwelierszaak. Daar werd voor een ton aan gouden horloges gestolen. Vorige week, toen de koppelbaas zich in zijn woning in Rotterdam zuid bevond, besloot de politie toe te slaan. Hij wist echter uit zijn woning te ontkomen en vluchtte een huis in de omgeving binnen. Op hèt moment, dat hij daar binnenstormde, was daar juist een bevalling gaande. Ondanks de schrik bracht de vrouw des huizes een gezonde dochter ter wereld. De vluchteling werd ln het huis gepakt. By zijn arrestatie had hy een ge laden pistool in zijn zak. Tussen zijn kiezen klemde hij een paar gouden manchetknopen, die hy voor zyn vlucht uit zijn woning nog vliegens vlug in zijn mond had gestopt. Voor enkele duizenden guldens aan siera den en horloges konden worden te ruggevonden. Noordwijk beleefde gister middag een historisch moment in zijn eeuwenoud bestaan. Een evenement, waarnaar de honderden woningzoekenden in de gemeente reeds ruim een jaar met spanning hebben uit gezien. Het bloembollenseizoen 1968 I voorjaarsweer van de vorige week is vandaag officieel geopend en heeft er niet in onbelangrijke mate daarmee ook Neerlands bol bloementuin van internationa le vermaardheid in Lisse. Het weer werkte niet mee om dit gebeuren feestelijk te voltrek ken. Het zonnetje hield zich schuil achter een grijs wolken dek, het regende, het was koud en er stond een stevige bries, waardoor het bepaald niet prettig toeven was in het voorjaars bloemenland. De Keukenhof is voor de bollen- streekgemeenten ieder jaar weer het begin van een bijzonder drukke tijd. Duizenden uit binnen- en buiten land maken zich op voor een tocht naar de onvolprezen velden achter de duinen, waarop nu reeds de eerste bolbloemen in bloei staan: crocus- sen, narcissen, tulipa's en zelfs hya cinthen. Ook Lisses Keukenhof heeft zich reeds in zijn voorjaarsgewaad gestoken. In de borders van de fraaie vijvers met fonteinen presenteren zich de vroege soorten in ongekende pracht. De grote verwarmde tulpenkas is een waar ballet van allerlei kleuren en ook in de amarillenkas stond een weelde aan bloemen. Het warme Generaal Bennecke (links), de nieuwe commandant van de ge allieerde strijdkrachten in Cen- traal-Europaheeft gisteren voor het eerst voet gezet in het „Af- cent"-hoofdkwartier in het Hen drik van Nassau-Ouwerkerk- kamp" in Brunssum. Hij werd er verwelkomd door de plaatsver vangend bevelhebber air chief marshal Sir August Walker (rechts) en hij maakte er kennis met de officieren van zijn staf. toe bijgedragen, dat de lusthof van Jacoba van Beieren er bij de opening fleuriger by' staat dan andere jaren. Vandaar ook dat men de bloementuin reeds zaterdag officieus voor het pu bliek, dat gebruikelijk uit buiten landers bestond, heeft geopend. Ontvangst De burgemeesters van de elf bol- lengemeenten hebben er weer ter ere van de opening van het bollenseizoen de nodige luister bijgezet. Het is een goede gewoonte geworden dat elk jaar een andere gemeente, vertegen woordigers van de VVV, binnen- en buitenlandse reisorganisaties en pers ontvangt. Warmond met drs .F. K. Langemeyer als eerste burger viel ditmaal de eer te beurt als gastheer te mogen optreden. Het gemeente bestuur deed dat wel op zeer bijzon dere wijze en men wilde daarmee kennelijk tot uitdrukking brengen dat deze gemeente nog iets anders te bieden heeft dan bloembollenvelden en de onvolprezen Kagerplassen. Daarom werd de ontvangst niet ge houden in het raadhuis, niaar in de op een eilandje, temidden van de plas sen gelegen Kaagsociëteit, waar rond vaartboten de gasten brachten. Na een welkomstwoord van burgemees ter Langeipeijer werden de plannen voor het vandaag begonnen bollen seizoen bekend gemaakt en werd er een en ander verteld over het Bollen streek-corso, dat zaterdag 27 april van Haarlem naar Sassenheim rijdt. Tenslotte hield de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, drs. H. B. P. A. Letschert een causerie over „Het bloembollenvak voor de Europe se drempel"; waarin hij nogmaals de gevolgen van de 1 juli van kracht wordende EEG-overeenkomst voor de gens naar de Keukenhof in Lisse te sierteeltsector belichtte. j begeven, Samenspel voor de laatste maal in zijn kwaliteit van voorzitter van de nationale bloe mententoonstelling Keukenhof als gastheer fungeerde. Dr. A. J. Verhage, bekend expert op sierteeltgebied, opende de Keukenhof officieel met een rede waarin hij aandrong op meer samenwerking tussen de ver schillende organisaties- De genodigden maakten daarna een wandeling door het park. Men kon er naast 'bolbloemen van allerlei kleuren ook Nederlandse beeld houwwerken bewonderen en concluderen dat het ook niet lang meer zal duren voor de bomen en heesters in bloei staan. Het bollenstreekcorso zal groter zijn dan ooit te voren. Vrijdagmiddag 26 april zullen de praalwagens gereed staan in de hal len van de veiling HBG aan de Grachtweg in Lisse waar de jury beoordeling zal plaatsvinden en waar de bezoekers een blik kunnen wer pen op de bloemenpracht. Zaterdag 27 april 's morgens tien over tien vertrekt de stoet vanaf de Nassau- laan in Haarlem begeleid door mu ziekkorpsen in gala-uniformen. Van daar gaat het via Bennebroek, Hille- gom, Lisse naar Sassenheim, waar de stoet zal worden ontbonden. Bij het vaststellen van deze route is doelbe wust rekening gehouden met de stand van de zon waarbij het moge lijk is goede foto- en filmopnamen te maken, zonder dat er zonlicht in de camera verschijnt. Gedurende het bloembollenseizoen zullen in de bol lenstreekgemeenten op vrijdag 26 april bloeemnrnozaïeken worden uit gelegd. Voorts zijn er op 30 april in Lisse en Hillegom kinderoptochten en tevens zal men in Lisse ramen en gevels versieren. In Haarlem treden bloemenmeisjes op de voorgrond om aan voorbij gan- Tr i gers op de Grote Markt bloemen uit lVeUKennOl j te reiken De Tulpenrally zal van 22 tot 27 april worden gehouden met als startplaats Noordwijk. Van het grote, nieuwe woon gebied „Boerenburg" naast Binnen en Zee het „derde" Noordwijk werden gisteren namelijk aan de Sartorius straat de eerste huizen voor ge bruik opgeleverd. Het waren de eerste van de in to taal ongeveer 1200 woningen, die in dit nis uwe centrum zullen komen. Het ligt in de bedoeling, dat van de eerste bouwstroom wekelijks zes huizen kunnen worden betrokken. De heer D. van der Kwa>ak, lid van Ged, Staten van Zuid-Holland, over handigde de sleutels aan de eerste be woners van „Boerenburg". Het was het echtpaar Derksen als bewoners van de eerste, centraal verwarmde flat. De overdracht gebeurde in tegen woordigheid van talrijke autoriteiten en genodigden. Behalve burgemeester mr. J. M .Bonnike, de wethouders J. de Geus, M- C. J. Sedelaar en P. den Otter, en gemeentesecretaris W. van Sprang, waren om. aanwezig de oud- wetlhouder van openbare werken, de heer G. Vogelaar, verscheidene raads leden, de directeur van openbare werken, de heer P. J. Dessing. de Th M Jde Graafhoofdinspecteur van politie, de heer In zyn causerie ging drs. Letschert uitvoerig in op de producentengroe- peringen. „Wanneer het begrip sa menspel heden ten dage wordt ge hanteerd, wordt het veelal in ver band gebracht met de producenten - groepen ragen. De ontwerpverordening van de Europese Commissie betreffende de producentenorganisaties heeft grond gegeven aan een aantal bepaald be langwekkende beschouwingen, welke en dat doet alleen maar deugd de belangen van de producenten in de nieuwe Europese verhouding centraal stelden", zed hij. „In de ontwerpveror dening is uitdrukkelijk sprake van de voorwaarde dat degenen die een pro ducentengroepering vormen niet meer dan 5 van de totale produk- tie van de Europese markt met hun onderlinge afspraken en dergelijke, mogen reguleren. Weliswaar staat in het concept ook dat de raad van mi nisters dit percentage kan wijzigen, doch het ligt niet in de rede dat men van 5 naar 100 of zelfs tot 50, 40 of 25 zou willen. Dit feit in aanmerking nemende vermag ik niet in te zien hoe in de Nederlandse situatie 'n producenten groepering denkbaar kan zijn. Voor de duidelijkheid zij nog eens her haald: in de voorliggende ontwerp- verordering om de producentengToe- peringen zie ik vooralsnog geen reële mogelijkheden. Dit staat myn over tuiging echter niet in de weg dat sa menwerking van producenten op an dere. en beslist mogelijke wyze zeer gewenst is- Ook ik wil hier dan wel het motto: „doe het nu" gebruiken", aldus dr6. Letschert. Studenten uit Nigerië en Bi af ra hebben gisteren ln een studentente huis behorende bij de Moskouse Loemoemba-universiteit met elkaar slag geleverd, nadat er maanden lang reeds spanningen tussen hen geweest waren. Toen de Russische politie arriveer de was de rust hersteld. Van Biaf- raanse zijde is gezegd, dat minstens drie Biafraanse studenten zijn ge wond. De Biafraanse leider generaal Ojoekwoe heeft via de radio en tele visie alle inwoners van het van Ni gerië afgescheiden Biafra opgeroe pen met nog meer energie aan de strijd deel te nemen. „Er is meer reden dan ooit om te geloven dat het succes van de strijd om ons voortbestaan nabij is," aldus Ojoek woe. J. F. Basten, kapelaan Braakman, de aannemer, de heer J. de Raad, de heer Putman, installateur van de cen trale verwarming, en vele anderen, die bij de uitvoering van het bouw plan waren betrokken. De heer D. van der Kwaaklid van Gedeputeerde Staten, opent de bef aar denwoning van het echtpaar Schild in het plan „Boerenburg" in Noordwijk. (Foto LD/Holvast zijn erkentelijkheid uit voor de uit nodiging tot het uitreiken van de sleutels. De woningnood in Zuid-Hol land en in het bijzonder in Noordwijk is nog groot. Spontaan zegde hy het gemeentebestuur toe alles te zullen doen wat in zijn verinogen ligt ten behoeve van de volgende fase in de woningbouw in Noordwijk en deze zo mogelijk in de premiesector te doen plaatsvinden. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat het gemeentebestuur niet alleen de woningbouw, maar ook de leefbaar heid in de gemeente zou bevorderen. Burgemeester Bonnike begroette de eerste bewoners en bood de dames Schild en Derksen een bloemstuk aan. Vervolgens schetste hij de betekenis van deze bouw, omdat het de eerste woningwetflats, voorzien van een cen trale verwarmingsinstallatie in Noord wijk zijn. Dankwoorden richtte mr. Bonnike tot oud-wethouder G. Voge laar en de tegenwoordige wethouder van openbare werken, de heer De Geus voor hun activiteiten bij de voorbereiding van dit bouwplan. Het architectenbureau Prinsen en Den Ouden had de plannen voortreffelijk uitgewerkt. Aannemer De Raad werd dank gebracht voor de perfecte uit voering. Woorden van 'hulde richtte de burgemeester nog tot de heer Gedeputeerde Van der Kwaak sprak Dessing en zijn staf. De raad van Voorhout moet don derdag beslissen over een voorstel van burgemeester en wethouders, waarin wordt voorgesteld om bouw grond te verkopen aan de N.V. Eigen Dak in Zoeterwoude, voor de bouw van 28 huurwoningen in de premie- B, en W. adviseren de raad zodra het mogelijk is de Rembrandtlaan, de Frans Halsstraat en de Oranje Nassaulaan door te trekken. Er ont staan dan enige percelen bouwgrond, die in het bestemmingsplan zijn op genomen voor de bouw van een ge zinswoningen in de premiesector, speciaal voor eigen iwoners. De ko per van deze grond, waarop deze 28 woningen zyn gepland, meent de huurprijs met inbegrip van de cen trale verwarmingsinstallatie te bren gen op f 210,- per maand- B. en W. merken in hun toelichting op, dat zij langdurig hebben over wogen alvorens aan dit plan mede werking te verlenen, omdat de huur prijs niet zo aantrekkelijk zou zijn. Hillegommer gehuldigd De burgemeester van Hillegom, de heer J. Ch. I. van Niekerk. speldde j gistermiddag de heer J. van de Poel onder grote belangstelling van colle ga's, vrienden en familie de bronzen j medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Hillegoms burge meester deed dit in zyn functie van voorzatter van het bestuur van het elektriciteitsbedrijf Hillegom-Lïsse- Sassenheim. Veertig jaar geleden trad de heer J. van de Poel als hulp van de stra tenmakers in dienst van de gemeen te Lisse. Het stratenmakersvak ver wisselde hij voor dat van meteropne- mer en incasseerder voor het gas- en waterbedrijf. Als zodanig is hij sinds 1 januari 1967 werkzaam bij het in tergemeentelijk bedrijf gas- en wa ter bloembollenstreek. Aanvankelijk als lid, later als voorzitter van de plaatselijke KABO-afdeling heeft de heer Van de Poel veel werk verricht. Voordat burgemeester Van Niekerk hem de onderscheiding opspeldde, huldigde de voorzitter van de perso neelscommissie, de heer P. Bouwman, de heer Van de Poel en overhandigde hem namens het personeel een ge schenk. Ook ontving de jubilaris een couvert met inhoud. Mevrouw van de Poel werd een fraai bloemstuk over handigd. De rij van sprekers werd gesloten door de loco-burgemeester van Lis se, wethouder Mesman, die zich in een humoristische toespraak tot het echtpaar J. van de Poel richtte. De heer Van de Poel. die evenals vele aanwezigen de bijeenkomst gedeelte lijk als 1 aprilgrap had bestempeld en de bronzen eremedaille niet had verwacht, dankte ieder, die tot deze feestelijke bijeenkomst had bijgedra gen. Deze woningen moeten uitsluitend worden gezien als bedoeld voor de middenklasse der bevolking. Sedert 1945 is er nimmer gelegenheid ge weest om dit type woningen in Voor hout te bouwen. Het gevolg daarvan was dat het gemeentebestuur vaak woningwetwoningen moest toewijzen aan personen die er op grond van hun inkomen, niet voor in aanmer- kig mochten komen. Bij gebrek aan andere woningen, waxen zij hier toe gedwongen. B. en W. vertrou wen er op, dat het gereedkomen van deze te bouwen woningen de door stroming van goedkopere naar duur dere huizen zal bevorderen. Ultimatum aan de Sardische politie Laat Mesina direct vrij De politie, die verleden week trote bekendmaak te, dat «ij de grootota bandiet ran Sardinië, Mesina, had opgepakt, begint thans te rreaen, dat «U een tijger bij de staart heeft Mesina heeft vanuit de gevangenis een radio-oproep gericht tot zijn ben de om de twee ontvoerde mannen vrij te laten, die sinds begin maart wor den vastgehouden om een hoog los geld te krijgen. Thans, een week later, zyn Nino Petretto noch Giovanni Campus vrij gelaten. De bende van Mesina heeft de politie 'n ultimatum gesteld: „Laat Mesina vrij Of wü doden beide gijze laars". Thans drukt een zware verantwoor delijkheid op de politie. Campus is da zoon van een rijke veehouder en Pe tretto is de zoon van. een rijke Fiat- dealer. Beiden waren nog in leven toen Mesina op 26 maart werd opge pakt. Hij verklaarde echter, dat eni ge leden van de bende al aandron gen op executie, omdat dat veiliger zou zijn.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17