EIDSCH DAGBLAD GEEN KANDIDATUUR OOR VERKIEZINGEN FORSE BEPERKING BOMBARDEMENTEN T ransplantatie van hersenen? Sensationele besluiten van Johnson |Vermaning aan Hanoi WINST VOOR EXTREMEN BIJ VERKIEZINGEN IN BELGIE Soepele controle aan de Duitse grens Saturnus uitgesteld JAMIN Voorspelling van Barnard RANTSOENERING OP CUBA ZUID-AFRIKA OVERWEEGT VN TE VERLATEN Invallers in Rhodesië vrijwel uitgeschakeld Ipgericht 1 maart 1860 MAANDAG 1 APRIL 1968 No. 32448 drecteur: E. A. E. van Dishoeck ioofdred acteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,15), 4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 51055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21501 B President Johnson heeft het Amerikaanse volk en de gehele wereld gisteravond verbijsterd loor twee onverwachte verklaringen: I dat hij zich niet kandidaat zal stellen voor een nieuwe ambtstermijn als president, hetgeen hij een onherroepelijk besluit noemde; dat hij de luchtstrijdkrachten en de vloot opdracht heeft gegeven geen bombardementen meer uit te voeren op het grootste gedeelte van Noord-Vietnam. Slechts een strook ten noorden van de gedemilitariseerde zone waar slechts 10% van de Noord Vietnamese J bevolking woont en zich grote communistische troepenconcentraties bevinden is om strategische redenen van deze „de-escalatie-maatregel" uitgezonderd. Johnson verbond aan deze bombardementsbeperking geen tijdslimiet. Het betreft hier een duidelijke poging om tot vredesbesprekingen te komen. Hoewel de president rustig sprak, stonden er tranen in zün ogen, toen lij zijn onverwachte verklaring over zijn niet-verkiesbaarheid aan het slot 'an zijn rede aflegde. De ogen van zün gezinsleden waren op hem gericht. Uevrouw Johnson had tot het einde van de rede een milde glimlach op iet gezicht. Toen hü uitgesproken was, liep zij snel op hem toe en omhelsde Jverigens waarschuwde de president Hanoi zich ten aanzien van de druk, lie in de Verenigde Staten ten gunste van de vrede wordt uitgeoefend, niet te misrekenen. Hij zei, dat de Verenigde Staten niet van plan zün de iiorlog uit te breiden, maar dat zü ook geen onwezenlüke oplossing zullen tanvaarden om deze vrede te bereiken. President JohnSon verklaarde ver- I niet toe te staan, dat het president- er, dat er zelfs aan het bombarde- in van de strook ten noorden van e gedemilitariseerde zone een ein- e kan komen, wanneer ook Hanoi en gebaar maakt. Johnson vroeg m onmiddellüke en serieus op vre- le gerichte onderhandelingen. We lemen aan, dat Hanoi tydens derge- ijke besprekingen geen voordeel uit >nze beperking zal trekken. We zijn lereid onmiddellijk vredesonderhan- lelingen te beginnen, zei hü- De president kondigde aan dat hü ti de komende vtff maanden nog 3.500 man naar het oorlogsgebied al sturen, omdat deze nodig zyn ondersteuning van de elfduizend ïariniers en parachutisten, die on- ings in verband met het jongste ietcong-offensief in actie kwamen. De Verenigde Staten hebben op het "bgenblik 510.000 man op het strijdto neel welk aantal tegen de zomer tot 125.000 man zou worden opgevoerd.) 1 De defensie-uitgaven zullen in het lopende belastingjaar met 2,5 mil- |ard dollar stygen. De Verenigde Staten leggen jaarlüks al 25 miljard lan de oorlog ten koste. In het op 1 juli aanvangende belastingjaar zal 2.6 miljard meer moeten worden uit- 1 ?egeven. Johnson deed nog een be roep op Engeland en Rusland, voor zitters van de Geneefse conferentie Sn permanente leden van de Veilig- aeidsraad, om al het mogelyke te loen voor een waarachtige vrede in Zuidoost-Azië. Johnson zei nog. dat hy niet kon beloven. dat dit initiatief tot bom- [jpardementsbeperking, meer uitzicht zal bieden op vrede dan de dertig aiogingen, die in de afgelopen jaren waren gedaan. Wij hopen dat Noord- Vietnam, na een strüd van jaren, die de. kwestie onopgelost heeft gela- jjten, zyn pogingen om een militaire I ^overwinning tc boeken, zal staken en tSiiuet ons mee zal gaan in de rich- ;ing van de vrede, aldus de Ameri- ,nse president De president zei, dat zün vrouw n belangrijke rol had gespeeld om iem tot zün besluiten te laten ko- „dezelfde rol die zü speelt in ;Ike beslissing die ik neem, een zeer ielangrüke". Johnson wilde niet zeg en of hü van plan was iemand voor Democratische kandidatuur voor Ihet presidentschap te steunen. „Wij moeten hetgeen wy tot stand hebben gebracht, met verloren doen gaan door achterdocht en egoïsme. Met deze overtuiging heb ik besloten ADVERTENTIE WEERBERICHT Tijdelijk regen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond half tot zwaar bewolkt met tydelyk regen. Matige tot krach tige aan de kust tot hard toenemende zuidwestelyke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen, (opgemaakt om 11.40 uur). 2 APRIL Zon op: 6.13 uur; onder: 19.16 uur. Maan op: 7.30 uur; onder: uur. Hoogwater in Katwyk te 5.43 en 18.00 uur, laagwater te 1.37 en 13.59 Dit nummer bestaat alt 18 pagina's schap op welke wijze dan ook be> trokken raakt bij party verdeeldheid die zich in dit politieke jaar voor doet. Met de zonen van Amerika op het slagveld, de toekomst van Ame rika thuis in het geding en onze koop en die van de wereld op vrede elke dag op het spel. geloof ik niet dat ik een uur of een dag van myn tijd zou moeten wijden aan persoon lijke partijzaken of andere plichten dan die van dit ambt, het president schap van uw land, zo verklaarde Johnson, die daarop de als een bom inslaande mededeling deed. dat hij „niet zal streven -naar en ik zal ook niet aanvaarden de benoe ming door mijn partij voor een nieu we termijn als uw president". Onze correspondent in Washing ton telefoneerde vanochtend: Waarom president Johnson tot het opzienbarende besluit kwam, om zich niet herkiesbaar te stellen, was in Washington alleen maar onderwerp van wilde speculaties. Een theorie luidde dat de president hiermee zijn vredespogingen kracht wilde byzet- ten om toch nog als de man de ge schiedenis in te gaan. die vrede maakte ten koste van zyn eigen po litieke ambities. Anderen geloofden eerder dat hy wil vermyden als pre sident hard te mpeten vechten voor de kandidatuur van zyn partij met de lelijke kans dat die hem afhan dig zou worden gemaakt op de partij- conventie. De meest sympathieke analyse wil dat Johnson, door geen kandidaat meer te zijn, de eenheid van het volk wil herstellen, de moge lijkheid wil scheppen dat hy, met iedereen achter zich. een eervolle vrede zou sluiten. Hoe dan ook, Washington staat op zijn kop en in de hoofdkwartieren <'an de Democraten McCarthy en Kennedy en de Republikein Nixon werd vannacht diep gediscussieerd en geanalyseerd wat het allemaal te betekenen heeft. Over één ding was iedereen het eens: 1968 is het wildste politieke Jaar dat Amerika in lange President Johnson tijdens het tijd heeft meegemaakt. uitspreken van zijn opzienbaren- Vervolg op pagina 2 e rede. Prof. Christian Barnard heeft in een vraaggesprek ge> I ten uit de organen van verscheidene donors antwoordde Barnard: „Zeker. I En dat zou ook de hersenen omvat ten. Ik ben ei' stellig van overtuigd dat een dergelyke operatie zou sla gen. Er zullen mensen zün die leven met verscheidene organen van ver scheidene donors". Hij bevestigde dat de volgende zegd dat hij gelooft dat hij eens j harttransplantatie gefilmd zal wor hersentransplantaties zal kun- jde^ d00r een Duitse filmploeg van nen verrichten. Op de vraag wat volgens hem het moeilijkste orgaan was om te transplanteren, ant woordde Barnard: „In ieder ge val de hersenen, maar ik geloof dat ikzelf een hersentrans- plantatie zal verrichten". Op de vraag of hü ooit gedacht had over de mogelykheid vrüwel een geheel nieuwe mens in elkaar te zet- achter een glazen muur die speciaal in de operatiezaal te Kaapstad is ge bouwd om het infectiegevaar voor de patiënt te verkleinen. Barnard heeft de vorige week een kort bezoek aan West-Duitsland ge bracht. Vaiulen Boeynants boekt ook succes (Van onze correspondent in Brussel) De Katholieke Christelijke Volkspartij (CVP) is de gro te verliezer van de Belgische verkiezingen, die gisteren hebben plaatsgehad. De (Vlaamse) Volksunie en haar tegenhangers in Wallo nië, het rassemblement Wal- lon en het Front der Frans- taligen die evenals de Daar staat tegenover dat Vanden Boeynants, de afgetreden minister president, die in Brussel met een eigen CVP-lijst was uitgekomen waar op zowel Frans- als Nederlandstalige Brusselaars kandidaat werden gesteld, een aanzienlük succes heeft geboekt. De Liberalen en Socialisten zijn op vrijwel hetzelfde niveau geble ven, met dien verstande dait voor de perstgenoemden een licht verlies in Vlaanderen wordt gecompenseerd door stemmenwinst in Wallonië, ter- wiil voor laatstgenoemden juist het tegenovergestelde geldt. Conclusie De Cubaanse autoriteiten hebben zaterdag suiker, zout, alcohol, eieren en biscuits gerantsoeneerd. De Cu banen kunnen deze produkten nog slechts in bepaalde winkels kopen op vertoon van rantsoenkaarten. Het ministerie van handel verklaarde stembureaus, waar de kiezers hun j da^ de maatregel was genomen om kandidaten voor zowel Kamer en de activiteit van „speculanten en Senaat als Provincieraden hebben hamsteraars" tegen te gaan. aangewezen, reeds 's middags om in hun verkiezingsprogram- niet volledige uitslagen. Hoewel de ma hadden opgenomen zijn de winnaars. twee uur werden gesloten, werden de resultaten pas in de loop van de nacht bekend, terwijl die van Brus- sei zich beperkten tot minder dan de helft van het aantal stembu reaus. In de praktijk kan een en ander tot resultaat hebben dat de CVP in de Kamer tien van 77 zetels, wel ke zij thans bezit, zal verliezen, Zy zal dan even groot zijn als de B.S.P. die haar 64 zetels wellicht niet alle zal behouden. Men venvacht dat de Volksunie en de Waalse combinatie rassemblement-Front van de Frans- taligen, ieder met tegen de 20 zetels in de kamer zullen komen, hetgeen een winst van ongeveer acht voor beide groeperingen betekenen. Opmerkelijk In hoge mate opmerkelük is het succes van Vanden Boeynants, die dus blijkbaar niets van zün populari teit bij de Brusselse middenstand heeft verloren. Voor de liberale PVV. die in 1965 een zetelwinst in de kamer van 2( tot 48 zetels behaalde, lag een ver traging van die snelle sty ging voor de hand. Zy heeft echter minder te lyden van haar deelneming aan de regering, dan men zou verwachten. De Liberalen zelf hadden echter vrij vast op een doorbraak gerekend zelfs op een zo'n grote dat mogelijk een tweepartyen-stelsel in België zou kunnen worden ingevoerd. Nu de be reikte stembusresultaten zo matig zün, heerst er in liberale kringen nogal wat teleurstelling. Ook in de Provincieraden is de Volksunie „doorgebroken" waar schijnlijk in sterkere mate dan met haar stemmenwinst in Kamer en Se naat. Een aantal kiezers heeft blyk- baar wel op haar gestemd voor die Provinccieraden, maar niet voor de beide kamers van de volksvertegen woordiging. Met andere woorden, zy willen de Volksunie wel voor zaken van minder belang, maar niet voor de be- langrüke zaken die het land aan gaan. (Zie verder pag 2< Onder grote belangstelling brengt de demissionaire Belgische minister-president Vanden Boey nants zijn stem uit. Volgens het partijblad „Granma" moet de maatregel niet als rantsoe nering worden gezien. Alleen kunnen Zuid-Afrika zal voor het einde van april beslissen of het al dan niet uit de V.N. zal treden, zo zegt het Zuid- afrikaanse zondagsblad ,Die Beeld' in politieke kringen te hebben vernomen. Het blad noemt vyf factoren waar om Zuid-Afrika een dergelyke be slissing zou kunnen nemen: de Verenigde Naties hebben maatregelen getroffen naar aanlei ding van Zuid-Afrika's weigering ver oordeelde Zuidwestafrikaanse terro risten vrij te laten; het meningsverschil tussen de Zuidafrikaamse autoribeiten en de V.N.-raad voor Zuidwest-Afrika. De raad zal misschien trachten het ge bied be betreden; mogelyk gewapend optreden te gen Rhodesië waardoor Zuid-Afrika gezinnen de genoemde artikelen J ongetwyfeld ook zal worden getrof- voortaan slechts nog kopen in de fen; winkels waar ze voor wel gerantsoe neerde produkten moeten zyn en als klanten staan ingeschreven. Intussen heeft „Granma" een verbod van ha nengevechten, een zeer populaire sport op het platteland, in het voor uitzicht gesteld. Het blad publiceerde een resolutie van de Nationale Boe renbond. waarin deze sport als „bron van verderf en speculatie" werd gebrandmerkt. Op Cuba is twee weken geleden een „revolutionair of fensief" ingezet dat o.a. al tot natio nalisering van de particuliere on derneming en sluiting van alle café's en nachtclubs heeft geleid. de grote Zuidafrikaanse militaire hulp aan Rhodesië naar aanleiding van de verhoogde infiltratie van ter roristen uit Zambia; de mogelykheid dat Afrikaanse vluchtelingen uit Zambia Zuidafri kaans grondgebied betreden (de Ca- privi-strook) en dit land betrekkken in de stammenonrust in Zambia. Die Beeld zegt, dat van alles kan gebeuren als de V.N.-raad poogt Zuidw.-Afrika binnen te komen. De vertegenwoordigers zouden kunnen worden gearresteerd en het land uit gezet worden, maar ook worden ver oordeeld tot boetes of gevangenis straffen. Geen sprake van uitstel Een eerste steekproef hedenochtend aan de grensposten (onder meer in Winterswijk) heeft aangeduid, dat er van Duitse kant niet anders en niet strakker op Nederlands vrachtvervoer wordt gecontroleerd dan anders. Van Duitse kant kon onofficieel worden vernomen, dat de nieuwe Duitse vervoersregeling de eerstkomende twee maanden nog niet zal worden toegepast. Officieel echter werd elke verklaring op dit punt geweigerd. Veel Nederlandse transportonder nemingen bleken by de drukke door laatposten het zekere intussen voor het onzekere te hebben genomen en hun wagens in plaats van vandaag al zaterdag op weg te hebben ge stuurd. Aan de grensposten was de bedrijvigheid van Nederlandse kant dan ook aanzienlyk geringer dan anders. Bij navraag bij het Duitse ver- keersministerie in Bonn werd van ochtend verklaard, .dat daar niets bekend was over het opschorten van de nieuwe Duitse vervoersregeling ten behoeve van het Nederlandse vrachtvervoer. Men deelde mee dat de regeling normaal van kracht was. „Er is geen sprake van uitstel". Dat is de reactie van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat op berichten dat de Nederlands-Duitse vervoersovereenkomst zou zyn opge schort. Wel wordt er op gewezen dat in de overeenkomst is vastgelegd dat de eerste maand soepelheid by de controle zal worden betracht, om de Nederlandse transportbedrijven de gelegenheid te geven met de nieuwe regeling vertrouwd te raken. Die soe pelheid geeft overigens niet de ga rantie, dat iemand die zonder ver gunning rijdt geen moeiiykheden zal krijgen. De 70 a 80 Afrikaanse nationalis ten die in kano's uit Zambia Rhode sië zyn binnengevallen zün nu vrü- we 1 allen buiten gevecht gesteld. Dertig van hen zyn gedood en een zeker even groot aantal is door de Rhodesische veiligheidstroepen, wel ke door Zuidafrikaanse politie-eenhe- den werden gesteund, gevangen ge nomen. By de gevechten welke ruim twee weken hebben geduurd, hebben de Rhodesische eenheden vier man verloren. De lancering van de tweede Satur- nus-V raket is opnieuw één dag uit gesteld. De lancering is nu voorlopig voor 4 april vastgesteld. Het was het vüfde uitstel, in totaal 14 dagen, voor de krachtigste raket ter wereld. De Saturnus-V moet een onbemand Apollo maanschip in de ruimte bren gen. ADVERTENTIE morgen voordeel engelse snijcaramels 250 gram van 79 voor 69 niet duur wel heerlijk (9uc/ Qltt eumo Uit het Leidsch Dagblad van "c? 1 April 1868: Te Florence zal eerstdaags eene belangrijke verkooping van Oud-Hollandsche schil- derijen plaatshebben: de be- roemdste namen komen er bij voor: o.a. Rembrandt, j Hobbema, Jan Steen, enz. J Zouden eenige Hollandsche kapitalisten ggene poging j kunnen aanwenden om onze musea met deze schatten te verrijken? i In de pastorie te K. wilde I een arbeider J. van T. zijn i, kind aangeven, om het te la- ten doopen. De dominé vroeg i naar het bewijs van den bur- gerlijken stand. De arbeider antwoordde: ,JJat heb ik nijt, domeni." „Hoe heet gij?" „J. v. T." „En hoe heet uwe vrouw?" „Anna" „Hoe nog meer?' „Dat wijt ik vort nijt". „En hoe heet het kind?" „Dat wijt ik ook nijt; als ik thoes bin wel".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1