LEIDSCH DAGBLAD Inkomstenbelasting januari 1969 lager? classic Nieuwe botsing Israel - Jordanië Kolossale opdracht uit VS \oor Rolls Roy ce SKOL JAMIN Correctie op het inflatie-effect REGERING: „Spelen tegen bank" blijft verboden Britten ontwikkelden een nieuw type straalmotor in ©ud ©Tie, STADSGEHOORZAALFORD Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 30 MAART 1968 f No. 32447 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van parlementaire redactie) De regering overweegt een verlaging van de inkomstenbelas ting per 1 januari 1969, waarbij de belastingvrije voet wordt opgetrokken en het tarief wordt gecorrigeerd op het inflatie effect. Dat heeft de staatssecretaris van Financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus, meegedeeld. Ook het probleem van de belastbare AOW-uitkeringen zal in de overweging worden betrokken. BTW-stehel Van een verschuiving van de be lastingdruk van de inkomstenbelas ting naar de omzetbelasting zal ech ter niet vóór 1 januari 1970 sprake kunnen zijn. Op 1 januari 1969 wordt namelijk ook het BTW-stelsel (om zetbelasting over de toegevoegde waarde) ingevoerd, dat de kosten i levensonderhoud met globaal een procent doet toenemen. Minister Wit- teveen (Financiën) en zijn staatsse cretaris zijn bang dat een hogere om zet belasting per 1 januari 1969 de prjjzen nog meer in beweging zal brengen, zo blijkt uit de memorie van antwoord die zij op het wetsontwerp inzake de BTW hebben uitgebracht. Voor de komende verlaging van de inkomstenbelasting heeft de regering 700 miljoen gulden beschikbaar, die is geraamd als eenmalige meer op brengst van het BTW-systeem in overgangstijd. De verhoging van de „De regering wenst vast te houden aan het ook door de meer derheid van de Staten-Generaal bij herhaling in het verleden onderschreven standpunt dat „spelen tegen de bank", waar tegen bij verschillende groeperingen in onze samenleving ern stige bezwaren bestaan, in Nederland verboden moet blijven. Het wettelijk mogelijk maken van roulette e.d. wordt dan ook door dit kabinet niet overwogen". Dit hebben de ministers van Justitie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk en de staatssecre taris van Financiën meegedeeld in memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de wijziging 'an de wet op de kansspelen. Verscheidene leden van de bijzon dere Kamercommissie hadden de ge dachte geopperd om een centrale keuringsinstantie in het leven te roe pen, die zou moeten beoordelen of spel al dan niet als behendig heidsspel moet worden aangemerkt. Deze suggestie lijkt de bewindslieden niet voor verwezenlijking vatbaar. Verboden is een spel waarbij de deel- .ers op de kansbepaling „in het algemeen geen overwegende invloed kunnen uitoefenen". Zoals uit de jurisprudentie blijkt, is beslissend welke resultaten de grote meerder heid van de spelers in de praktijk bij het spel behaalt. Dit kan niet in het laboratorium worden uitgemaakt, r zal door de politie en de justitie moeten worden geobserveerd en be oordeeld. De rechter, wellicht zelfs in hoogste instantie, heeft het laat ste woord. Speelautomaten Minister Polak van Justitie deelt in de memorie van antwoord mee, dat hij over de niet bevredigende situatie rondom de speelautomaten binnen kort met zijn ambtgenoot van Bin nenlandse Zaken in overleg hoopt te treden. Ook zal er voorlopig geen Neder landse lotto komen. De werkgroep kansspelen heeft advies gegeven over de invoering van deze speelvorm in WEERBERICHT KOELER Maart heeft voor een zomerse verrassing gezorgd door gister middag het temper atuur record over de laatste 120 jaar te breken. Was tot vrijdagmiddag 24Vz gra den in het K.N.M.I -station in Limburg gemeten (het record! gistermiddag kwam op het vlieg veld Volkel (Brabant) de tempe ratuur op 24,9 graad. In een deel van ons land zal de temperatuur vandaag nog tot 20 grad - stijgen. Een koudefront nadert echter met weinig neer slag, maar wel met tijdelijk bewol king uit het westen, gevolgd door een windruiming naar ivest tot noord. Daarmee wordt zeelucht aangevoerd van ongeveer 11 a 12 graden. 31 MAART Zon op: 6.17 uur; onder: 19.12 uur. Maan op: 6.58 uur; onder: 22.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.46 en 16.59 uur, laagwater te 0.44 en 13.04 (1 april hoogwater te 5.13 en 17.28 uur, laagwater te 1.12 en 13.33 uur). Dit nummer bestaat alt 22 pagina's ons land. De kern van dit advies was dat het toestaan van deze kansspel vorm de beleidsoverwegingen, die tot een voorstel van wijziging van de toto leidde, zou doorkruisen. belastingvrije voet. door de staatsse cretaris in een toelichting op de me morie „noodzakelijk en urgent" ge noemd. heeft in de regeringsverkla ring van het kabinet-De Jong al een belangrijk punt van voorrang gekre gen. De correctie van het inflatie effect heeft betrekking op het tarief over de gehele linie. De vorige aan passing is gescheidt per 1 januari 1967. De regering wil de verschuiving van de druk naar de omzetbelasting ove rigens alleen op 1 januari 1970 in voeren als de conjunctuur dat toe laat, zo blijkt uit de memorie. De maatregel zal worden gebruikt als in strument om de conjunctuur zo nodig bij te sturen. Voor dat doel zal ook de investeringsaftrek worden ge bruikt. Het aanvankelijke voorstel om de investeringsaftrek geleidelijk af te breken, waartegen in de Kamer ver zet was gerezen, is daarom terugge nomen. De bewindslieden van Finan ciën willen nu de afbraak vervangen door een schorsing in etappes, die kan worden versneld, dan wel ver traagd, al naar gelang de conjunc tuur zich ontwikkelt. De faciliteit zelf blijft dus bestaan, maar wordt een instrument van conjunctuurpolitiek. De minister en de staatssecretaris hebben voorts in het wetsontwerp dat d'e invoering van het BT W-stelsel re gelt enige wijzigingen aangebracht- Verhuurders van bedrijfspanden mo gen afstand doen van de vrijstelling van verhum-. waardoor de belasting die op het pand drukt, voor aftrek in aanmerking komt. Voorts zijn enige artikelen (schilderijen, beeldhouw werken, postzegels en oude munten) alsnog onder het verlaagd tarief van 4 procent gebracht. Bij inruil van ge bruikte auto's zal slechts het verschil tussen d'e verkoopprijs en de inruil- waarde worden belast. Voor veilingen worden alleen de veilingkosten belast. Voorts zal de overdracht van een onderneming aan de belastingheffing worden onttrokken. De termijnen van de teruggaaf over voorraden, aanwe- zig op 1 januari 1969, worden met 3 maanden verschoven, zodat de laat ste vervalt op 31 maart 1970. Met be trekking tot de bedrijfsmiddelen is de mogelijkheid geopend de overgang naar volledig aftrek om conjunctu rele redenen te versnellen. Een rege ling is opgenomen die cumulatie van belastingheffing voorkomt in de ja ren 1969 t/m 1971 ingeval gebruikte bedrijfsmiddlen worden verkocht. De regering heeft haar voorstel om textiel, schoeisel, woningen, de pres taties in de horecasector en de diens ten verleend door beoefenaren van vrije beroepen (advocaten, make laars. accountants, adviseurs e.d.) met 12 procent te belasten gehand haafd. Voorts is gehandhaafd het voorstel om dag- en weekbladen aan het 4 procents-tarief te onderwerpen. De wijzigingen hebben tot gevolg dat vergeleken bij het huidige systeem van omzethefifng er slechts op een overschot van dertig miljoen gulden valt te rekenen. Israëlische en Jordaanse troe pen hebben elkaar gisteren ruim zeven uur lang over de Jordaan heen met artillerie be schoten, terwijl ^Israëlische vliegtuigen in golven de stel lingen van de tegenstander be stookten. De strijd speelde zich af over een front van 120 km. in het hele ,Tordr»an-dal tussen het Meer van Gahlea en de Dode Zee. Bij het vallen van de avond kwam aan de gevechten een einde. Israël heeft een klacht ingediend bij de Veiligheidsraad, waarin het Jordanië ervan beschuldigt te zijn begonnen Het vroeg echter niet om een bijeenkomst van de raad Jor danië heeft ook een klacht inge diend. Het was de hevigste botsing sinds de Israëlische actie van 21 maart op Jordaans gebied tegen bases van de Palestijnse verzetsorganisatie El Fataih. De Jordaniërs zeggen zeven (Van onze Londense correspondent) Gisteravond maakte Rolls Royce de grootste commerciële aankoop op luchtvaartgebied van de gehele geschiedenis be kend en dit is een straal van hoop voor de geteisterde Britse economie. De wereldberoemde Britse vliegtuigmotorenfabriek kreeg namelijk een contract voor de levering van de moto ren voor 144 in de Verenigde Staten te bouwen Lockheed 10/11 Tri-jets voor de twee grote Amerikaanse luchtvaart- naatschappijen Trans World Airlines en Eastern Airlines en voor British Air Holdings, de moedermaatschappij van Bri tish United Airways. De waarde van deze order bedraagt meer dan acht mil jard gulden Het toestel zal worden uitge rust met de Rolls Royce 211 jet, een vergevorderd technologisch produkt. Rolls Royce heeft met steun van de Britse regering vijf jaar lang ge vochten om voor dit nieuwe type straalmotor, dat een technische door braak van groot belang betekent, een wereldmarkt te scheppen. In waarde vertegenwoordigt deze straalmotor 15% van de waarde van het nieuwe Amerikaanse vliegtuig, namelijk bijna acht miljoen gulden op de totale kosten van ongeveer 50 miljoen gulden, maar gedurende de levensduur van het toestel verdub belt de waarde van de motor meestal. Trans World Airlines en Eastern Airlines hebben resp. 50 en 44 toe stellen besteld, terwijl de Britse maat schappij er maximaal 50 zal kopen. Het Britse aandeel in deze aankoop vertegenwoordigt het enorme bedrag van 2.4 miljard gulden, maar het plan is dat Air Holding een aantal toestellen buiten de Verenigde Sta ten zal doorverkopen. Zes. ïiljard Verwacht wordt dat er tegen 1980 duizend luchtbussen zullen zijn ver kocht met een totale waarde van 6 miljard pond sterling (52 miljard gulden). Dit kolossale bedrag vormt een aanwijzing van de bitterheid van de commerciële veldslag welke in En geland en de Verenigde Staten is ge voerd, zowel ten behoeve van het vliegtuig als van de nieuwe straal- Korte tijd geleden leek het er op alsof de Amerikaanse Douglasfabrie- ken de strijd hadden gewonnen toen Amerikaanse luchtlijnen een order voor 25 DC-10's gaven. Daarop kwam Boeing met een ander luchtbuspro- ject voor den dag. Indien dit was doorgegaan zou de markt moeten zijn gedeeld door de drie vliegtuigfabrieken en de Europe se luchtbus, die gezamenlijk door Britten en Fransen wordt gebouwd en een jaar later dan de Lockheed, na melijk in 1972 gereed moet komen. Het geheim van de nieuwe mo tor is dat deze drie in elkaar schuivende assen bezit, die onafhan kelijk van elkaar kunnen functione ren en verschillende delen van de mo tor kunnen laten werken bij elke snelheidscombinatie. Hierdoor is Rolls Royce er in geslaagd een nieuw type straalmotor te ontwikkelen, wel ke economischer is en tegelijk min der lawaai veroorzaakt dan de te genwoordige straalmotoren. Dit is voor de Amerikaanse luchtlijnen de reden geweest om de Rolls Royce mo tor aan te schaffen, ondanks de enor me commerciële druk in eigen land. De beroemde Japanse kersen bomen in de Amerikaanse hoofd stad Washington staan thans in volle bloei. Een schilderes was er vlug bij om het romantisch tafe reel aan de oever van de Potomao op het doek vast te leggen. Op de achtergrond het gedenkteken voor Jefferson. „Nooit meer door Suezkaiiaal" In Johannesburg verluidt, dat d« grote oliemaatschappijen in de we reld hebben besloten „nooit meer ge bruik te maken van het Suezkanaal" voortaan om de Kaap te blijven en. Ze zijn na de sluiting van het Suezkanaal in juni van het vorig jaar tot de ontdekking gekomen dat het veel economischer is de olie in reuzentankers via de Kaap-route het Westen te vervoeren, zo werd gezegd. Dit zou een besparing opleveren van circa 0,20 dollar per ADVERTENTIE HAF ADVERTENTIE inruil MORGEN 12—17 UUR SHOW PIL Zwarte rook kringelde bij Massada omhoog, toen een Jor-1 daanse olietank bij het gevecht van gisteren door Isralische artil lerie werd getroffen. I Israëlische vliegtuigen te hebben neergeschoten en de Israëliërs zware verliezen aan tanks en andere rups- I voertuigen te hebben toegebracht i „Voor de tweede maal in acht da gen hebben wij de Israëlische agres sors verslagen", riep radio-. AFT© FORFHOLTE Pr. Bernhardstraat 8. Voorhout, tel. 7341. Off. DAF-dealer. De spanning aan de bestandslijn was gisterochtend aanzienlijk geste gen doordat enkele kilometers ten zuiden van het Meei van Galiea, in het BeisandaJ, vier Israëlische boeren om het leven kwamen en een Ame rikaanse vrijwilliger zwaar gewond werd toen hun wagen op een mij:", reed. Korte tijd later was de strijd ontbrand. Volgens Israël heeft de Jordaanse artillerie het vuur ge opend op een aantal dorpen in het Jordaandal. Jordanië zegt dat de Is raëliërs begonnen zijn en daarby mortieren, tanks en arillerie inscha kelden. ziekenfonds pakket De ziekenfondsraad is van mening, dat het geven van adviezen op het terrein van de verantwoorde gezins vorming. alsmede het daaraan voor afgaande onderzoek en de controle onderzoeken tijdens het gebruik van anticonceptiemiddelen, met name de pil. behoren tot de geneeskundige hulp, waarop ziekenfondsverzeker- j den zonder enige betaling hunner zijds recht hebben. Dit deelt de raad in een communiqué mee. „Nu het beroep van de raad op de Koninklijke Nederlandsche maat schappij tot bevordering der genees kunst om de huisartsen en specialis ten te verzoeken overeenkomstig deze opvatting van de raad te handelen, niet het resultaat heeft gehad, dat de raad ervan verwachtte, meent de raad zijn mening ter openbare ken nis te moeten brengen". ADVERTENTIE ADVERTENTIE Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS vaii Egmond BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE Zie pagina 16. euws Wij vernemen dat Hare Majesteit de Koningin onzen geachten stadgenoot Dr. J. Schotel eene prachtige J gouden snuifdoos heeft ver- eerd, voor zijn Hollandsch huisgezin in de 17de eei i bij den heer Kruseman te Haarlem uitgegeven. Naar aanleiding van eene berekening van het aantal lu- cifers die in Frankrijk, Enge- land en België per hoofd daags verbruikt worden ver- krijgt men voor geheel Euro- pa een aantal van 2 milliar- den. De oorsprong der luci- fers dateert niet verder dan S- van het jaar 1832. <9QfiGK9CScX<9O8QE<9CgcJK9G£c$<9C0

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1