LANFERS Ontvoerde Sardiniers nog niet vrijgelaten Een procent van rijke landen voor de arme De nonboeiend TERLENKA DAMESREGENMANTELS 39,50 49,50 59,50 TERLENKA SPORTJACKS ,Q7r TERLENKA DAMESPANTALONS 19,75 TWINSETS scheerwol 29,75 BAD- EN STRANDKLEDING! Zaterdag in Leiden collecte Reumafonds Slachtoffer en handiet vielen elkaar in de armen Communisten doen niet mee Veel spanning met Frank Sinatra LEID8CH DAGBLAD PAGINA ll TRIANON Geen super- agenten ln razendsnelle auto's, 5een scherpschutters en zelfs jeen enkel nieuw trucje, maar harde vuisten en mooie vrouwen, noord en chantage zijn de hoofdingrediënten van de film waarin Frank Sinatra als Tony Rome, privé-detective, moet op lossen wat de rijke familie Kos terman verbergt. Hij doet dit op een manier, zoals wij die kennen van Eddy Constantine: hard en meedogenloos slaat hij zijn te genstanders neer om de waar heid te vinden. In de zaak komt pas licht na •nkele moorden, maar dan is het ook goed raak: zijn opdrachtge vers Diana Kosterman (wegens een gestolen broche), haar va der omdat zijn dochter iets verbergt) en haar stiefmoeder (die hem op 'n verkeerd spoor wil brengen) worden alle 3 ge compromitteerd door de feiten. Als Sinatra die tenminste zou bekend maken. Maar dat doet hij niet Het gezin kan rustig verder leven. Dochter Diana, een mooie Jon ge (getrouwde) vrouw is van huis weggelopen omdat zij haar echtgenoot heeft betrapt met een andere vrouw op een feestje. Zij Bonnie en Clyde LUXOR Bonnie en Clyde gaan in Lelden aan hun derde week beginnen. Zoals het in Lei den gaat, gaat het overal met Arthur Penns mythe van het Amerikaanse gangsterdom. Dit succes zorgt voor problemen. De Franse modeontwerpers met uitzondering van Courrèges en Ungaro, die fervente voorstan ders zijn van de mini-mode heb ben onderling afgesproken dat zij bij het ontwerpen van hun nieuwe herfst- en wintercollectie ties het accent meer op de maxi-mode zullen leggen. Frankrijk blijkt geïmponeerd door Bonnie en Clyde. Paris Match van 27 januari geeft tien pagina's met de geschiedenis van Les vrais Bonnie et Clyde en de tijd waarin zij leefden. Geïllus treerd met enkele onthullen de foto's van de gangsters Dutch Sohultz, John Dlllinger, Alphon- se Oaponi en niet te vergeten Bonnie en Clyde. Conclusie van Paris Match: het leven van Bon nie en Clyde is geen opeenvol ging geweest van moorden, bankberovingen en vluchten. belandt in 'n hotel, overnacht er en de te hulp geroepen Rome brengt haar terug. Er biykt een broche met diamanten van haar te zijn gestolen. De dief, een ho teldetective. wordt in het kan toor van Rome vermoord. ^De diamanten blijken stukjes glas te zijn. De juwelier die de ste nen heeft verwisseld, wordt ver moord en er wordt ook gescho ten op Kosterman. Het gaat hier niet meer om het zoeken naar de dader, (zijn identiteit is be kend), maat om het motief. Is dat te vinden bij de stiefmoeder van Diana of heeft haar echte moeder een hand in het spel, zij krijgt immers altijd geld van haar dochter! De film is spannend, dat wel, maar er worden teveel zaken bijgehaald die er niets mee te maken hebben. Daardoor wordt hij ook wel een beetje verwar rend. Dagvlinder STUDIO „Dagvlinder" van de befaamde regisseur Luis Bu- nuel zal wederom een week ver blijf houden in het Studio-thea ter. Bij deze film is uitgegaan van een roman van Joseph Kessel. waarin de echtgenote van een chirurg door haar li chamelijke onrust naar een ren- des-vous huis wordt gedreven. Daar onderwerpt zij zich aan de meest buitensporige vernede ringen. Bunuel heeft het weinig diepgravende verhaal ver boven de middelmaat uitgetild door zijn filmische vormgeving. DEZE WEEK speciale aanbieding Zo juist ontvangen I ALLE BEKENDE MERKEN! ALLE MODERNE KLEUREN ilflj Bijzonder uitgebreide collectie BREESTRAAT 53 - LEIDEN TELEFOON 21931 ting die erin tot uitdrukking komt het gezamenlijke standpunt weer geeft van de landen met een vrije markteconomie en van de ontwik kelingslanden en dat derhalve de communistische landen de aanbeve lingen niet ais bindend behoeven te beschouwen. Als deze verkaring er aan zou worden toegevoegd zou de Sowjet-Unie het hele plan kunnen aanvaarden. Zo niet dan zou zy zich van stemming onthouden. De Braziliaanse afgevaardigde zei echter dat de verklaring niet aan vaard kon worden door de landen die het plan hebben opgesteld. De Russische afgevaardigde trok zijn voorstel in en stemde tegen of ont hield zich van stemming ten aanzien van alle zeven punten van het plan. Roemenië stemde voor sommige punten, de andere communistische landen volgden het voorbeeld van de Sowjet-Unie. Het Nationaal Reumafonds, dat eeds grote bedragen afstond aan iet in het Acad. Ziekenhuis onderge brachte Instituut voor Reuma-onder- foek, houdt morgen in Leiden een Itraatcollecte. Ter ondersteuning van deze col- eote schrijft ons het plaatselijk co- tité van dit Fonds: reumapatiënten Uden niet alleen aan een ziekte, die iun veel pijn en ongemak veroor- •akt. Zy kunnen er zelfs invalide •oor worden. Totale invaliditeit bij reuma komt «'eel meer voor dan U wellicht denkt, 'ienduizenden landgenoten zijn door euma gehandicapt. Duizenden kun- len hun huis vrijwel niet meer ver aten. Voor hen krimpt de wereld ie- 1ere dag meer ineen. Gezonde mensen beseffen eigenlek •let hoe ingewikkeld eenvoudige be- vegingen zijn en noe onoverkomelijk aoeilyk deze gewone bewegingen iunnen worden, zodra men iets man- :eert. Juist reumapatiënten moeten de trijd blijven volhouden. Tegen hun Pijn en ontmoediging. Het is men- lenplicht hen hierbij te helpen, zodat W weten in hun moeilijke strijd niet ♦Ueen te staan. Wij mogen blij zijn met de vooruit- Wig in de medische wetenschap en ®et de telkens beter wordende socia le voorzieningen. Dit neemt niet weg dat 't particulier initiatief nog steeds •®let gemist kan worden. Want hulp aan reumapatiënten kost geld, heel veel geld. Wie de reumatiek bestrij den wil, stelt zich een enorme taak. In ons land lijden immers twaalf van die honderd mannen en negentien van de honderd vrouwen aan deze gevreesde ziekte. Het NatioaaJ Reumafonds staat voor deze mensen op de bres. Onder meer door financiële steun te verle nen bij de bouw en inrichting van reumaklinieken en het wetenschap pelijk researchwerk met zijn dienst Mobiele fysische therapie zodat in af gelegen streken wonende reumapa tiënten de noodzakelijke massagebe handeling kan worden verstrekt door- verschaffing van rolstoelen of appa ratuur om de gehandicapte huis vrouw in staat te stellen haar huis houdelijke werkzaamheden te blij ven verrichten. Maar ook bezorgt het invalide reumapatiënten, die vaak hun huis of kamer niet meer kunnen verlaten, een zorgeloze vakantie in een voor hen geschikt hotel of in het Reuma- vakantiecentrum te Bussum. Wie dit alles betaalt? Dat bent U, die tijdens de collecte voor de reu mabestrijding een bijdrage in de col lectebus deponeert. U, die ons nog nimmer teleurgesteld heeft. Daarom rekenen wij ook nu weer op U. Wordt U geen collectebus voorge houden, dan is uw bijdrage op giro 324 ten name van het Nationaal Reumafonds, 's Gravenihage, even eens van harte welkom. Barend de beer lerug op tv De N.T.S. heeft van de Franse televisie 122 afleveringen van de zeer populaire welterusten-serie van Ba rend de Beer, Klaasje en Pimpernel gekocht. Deze afleveringen worden als Pipo eind mei met vakantie gaat, in de vier zomermaanden uitgezon den. Het is nog niet zeker of Pipo in oktober weer op het scherm terug keert. De N.T.S. kon nog niet vertel len of in dat geval Barend de Beer ook in de winter te zien zal zijn. Het werd niet waarschijnlijk geacht om dat de N.T.S. zelf een serie voor kin deren wil vervaardigen. Van onze correspondent in Rome) De oproep van Graziano Mesina, gearresteerde Sardinische ban- om de beide ontvoerden van hij de horloges in zijn zak had. te laten heeft tot nu toe nog geen 'olg gehad. De politie is daarom plan met een groot aantal man de grotten en schaapskooien in omgeving te gaan uitkammen. De 'olking van Sardinië heeft echter steeds vertrouwen in het woord Graziano Mesina en ook de bei- families van de ontvoerden hebben >uwe moed gevat nu zij uit zyn >nd hebben vernomen dat hun Later heeft Capelli verklaard dat Mesina een fatsoenlijk man was, meer nog, zich op zeker ogenblik een heer toonde. Hij kreeg van ho gerhand opdracht zich van Capelli te ontdoen, ook als hij de losprijs had ontvangen, hetgeen hij weigerde. Als hoofdoorzaak gaf hij hiervoor op dat Capelli een man was die de verantwoording had over een paar kinderen. Het gevolg van deze wei gering was dat aan de politie werd doorgegeven waar Mesina op een ze ker ogenblik te vinden zou zijn. Dat heeft indertijd geleid tot een ware veldslag tussen politie en ban- De Sardische bandiet Mesina (derde van links) kort na zijn arrestatie, omringd door politie. dieten, waarbij twee politiemannen om het leven kwamen en Mesina's beste vriend. Bij dit alles krijgt men de indruk dat Mesina het slachtoffer is van een verouderde rechtspraak en van de Sardinische traditie dat een moord met moord moet worden gewroken. Had deze man meer be grip gevonden in zijn omgeving en vooral by de politie en justitie dan zou hy waarschyniyk een voorbeel dig burger zyn geworden. ADVERTENTIE KOELKASTEN vanaf 175.- 10 liter tot 400 liter. De grootste collectie KOELKASTEN >let U bij Radio Plein 16 j VIJF MEIPLEIN 1 EN 16 LEIDEN - TELEF. 25100 j GOUDEN BRUIDSPAAR A. GALJAARD Parken en planteoenen, mits keu rig aangelegd en onderhouden, zijn het visite-kaartje van een stad. Een gemeente, die niet karig ie met zyn groenvoorziening, ziet er steeds fleu rig uit. Dk was en is nog altijd de stelregel van de oud-chef van de gemeentelijke plantsoenendienst ln Leiden, de heer A. Galjaard de gou den bruidegom van vandaag. Op 3 april 1918 gaven de toen 22- Jarlge Galjaard en zyn één jaar jon gere bruid, mej. A. J. v. d. Blom, el kander het Ja-woord, vyftig gelukki ge jaren zyn er op gevolgd. Vanuit zyn woning in de Torenflat ziet de heer Galjaard uit op één van zyn scheppingen in het na-oorlogse Leiden: het Roomburgpark, een prachtig recreatiegebied aan de rand van de stad, waar velen rust en ont spanning vinden. Behalve dat dit park op zyn naam staat, heeft hy ook de hand gehad in de aanleg van de Kikkerpolder, met bospark, sport velden en plantsoenen het volkstuin complex, in Noord en de sport velden in Zuid-West. Daarnaast ging zyn voortdurende aandacht uit naar het Van der Werf park, de singels en de plantsoenen. In 1923 trad de heer Galjaard in gemeentedienst om reeds direct zyn aandeel in de Leidse groenvoorzie ning te geven. In 1945 volgde hy dhr. Joh. Jonker op als chef van de plant soenendienst. Een functie, welke hy tot aan zyn pensionering 1 januari 1961) met byzondere ambitie heeft bekleed. Van stil zitten was toen echter nog geen sprake. Al6 tuinar chitect werd hem o.m. de aanleg van de tuin van het nieuwe Diaoonesaen- huis, het Bejaardencentrum „Haag- wijk" en ,De Dillenburg" in Lei derdorp opgedragen. Voorts heeft hy ruim dertig Jaar les gegeven in tuin architectuur en te hy thans adviseur voor de groenvoorziening in de ge meente Leiderdorp. Het echtpaar Galjaard heeft drie zonen, waarvan de jongste het voet spoor van zyn vader volgt. (Direc teur van de plantsoenendienst Ifi Am stelveen) INBRAKEN In de nacht van dinsdag op woens dag is ingebroken in de openbare kleuterschool aan de Willem de Zwy- gerlaan, hoek Sumatrastraat. Ont vreemd werden een busje met zesen dertig gulden en een enveloppe met wat kleingeld. Ook werd ingebroken in de kantine van de volkstuinvereniging „Ons Buiten" in Leiden-Noord. Enkele flesjes frisdrank behoorden tot de 1 buit. De Spartaan komt morgen voor d« competitie uit tegen Hercules (Dor drecht) In deze laatste thuiswedstrijd (Langebrug, 2 uur) komen onze stad genoten als volgt uit: F. Maryt, A. de Bruin, J. Holswilder, J. v. Loon en D. v. 't Riet. Naar boek van Diderot »ed verwan ten nog in leven waren de dag dat Mesina werd gearres- Mesima behalve de horlo- ook een brief aan de families van ontvoerden by zich droeg ge- ïreven door Campus (de brief arin de losprys werd medege ld) wyst erop dat hy voorne ins was een onderhoud met de fa lies te hebben. By zulke gelegen- den wordt steeds aan de vertegen- ordiger van de bandieten gevraagd hy op de een of andere manier n aantonen dat hy werkeiyk in ntact staat met de ontvoerden. De milie zou natuurlyk het horloge n de man herkend hebben. Dat Mesina een eigenaardig soort ndlet is bleek donderdag duidelijk, i politie heeft Pepino Capelli, die rieden jaar mei werd ontvoerd, en arna tegen een losprijs van 30 mil- «i Bre werd vrijgelaten, in contact bracht met Mesina. Tot stomme rbazing van de politie en de aan- *ige journalisten vielen de twee innen elkaar ln de armen en om- Isden elkaar langdurig, zoals in lïië gebruikelijk is tussen vrienden e elkaar lange tijd niet gezien heb- sn. Toch is Mesina de man die Ca- 1U heeft ontvoerd en de 30 miljoen left opgestreken. De tweede wereldhandelsconferen tie in Neuw Delhi heeft gisteren ge stemd vóór een plan. dat voorziet in een aanzienlyke verhoging van de ontwikkelingshulp. In de aanvaarde resolutie staat, dat de ryke landen op zich nemen jaarlyks een bedrag aan de arme landen ter beschik king te stellen dat netto overeen komt met één procent van hun bruto nationaal produkt. De communisti sche landen stemden tegen of ont hielden zich van stemming. Voor de resolutie ln stemming werd gebracht had de Sowjet-Unie ge pleit voor aanvulling van het plan met een verklaring dat de opvat- Anna Karina als de non Suzanne. Nog wat nieuws Pussycat? CAMERA Een verliefd meisje (Romy Schneider) dat trouwen wil, een voor andere vrouwen ook zo aantrekkeiyke man (Peter O'Toole), die de ze plechtigheid liever uitstellen wil om nog langer van zyn vry- gezellenbestaan te „genieten", een dwaze psycholoog (Peter Sellers) die eerder zelf aan een behandeling toe is en die zyn patiënten in de gekste situaties doet belanden, de manzieke sahone )Capucine), de onbehol pen helper in 'n striptease-salon (Woody Allen) zyn wel de hoofd figuren in de film „Nc wat nieuws, Pussycat?", welke de ko mende week in Camera draait. Woody Allen is tevens de sce- narioschryver van deze komi sche rolprent, welke in en om Parys is opgenomen. Men krygt wel waar voor zyn geld: sex, jacht op mannen, jacht op vrou wen en de meest dolle situaties die men denken kan. Het ver haal zelf is niet om na te ver tellen. Maar daar gaat het niet om. Hoofdzaak is dat gelachen kan worden. En dat er veel ge lachen is om de gekste gebeur tenissen. Hoe groter de verwar ring, des te mooier is het. De climax wordt bereikt op de skel terbaan, waar wilde ritten een onbedaarlyke vroiykheid teweeg brengen. Dat het aardige meis je de man om wie het gaat tóch krygt, zit er dik in. Woody Allen zelf is een acteur, die in het ko mische vlak uitblinkt en die me nige lach aan de kykers naar deze film ontlokt. Plunderaars van Mexico REX Een woest beeld van een revolutie in Mexico. Hoofd figuren zijn generaal Eli as, de rebellenleider, en Chunco, een bandiet die zich met zyn bende aan de zyde van de generaal heeft gevoegd, zy vechten te gen de regeringstroepen, die po gen orde op zaken te stellen maar dat is in die Latynsame- rikaanse landen altyd een heel ongemakkeiyk karwei. Chunco maakt zich op een gegeven mo ment meester van een trein met een voor hem by zonder aan trekkeiyke inhoud. Hy doet dat met behulp van een list van een jonge Amerikaan, genaamd Bill. Deze sluit zich by de bandieten aan. Als Chunco en zyn aan hang na woelige avonturen het kamp van generaal Elias berei ken. wordt duideiyk wat de Amerikaan op het oog heeft. LIDO De Franse schryver Diderot legde ruim tweehonderd Jaar geleden in zyn roman .La Réligieuse" de geestelijke kwel lingen door het gedwongen kloosterleven in zyn Üjd vast. Als men dat nu ziet in de film „De non", enigszins gebaseerd op deze roman, dan lykt er wel het een en ander veranderd te zyn, ofschoon de kloostermuren nu nog weinig doorlaten. In de aanvang van de film wordt het publiek duidelyk ge waarschuwd dat de uitgebeelde boestanden in bepaalde Franse kloosters plaats hebben in de achttiende eeuw en dat ze niet op deze tyd kunnen worden ge projecteerd. Een overbodige me dedeling natuurlyk, maar daar in zullen wel de moeiiykheden hebben geschuild, die hebben ge leid tot een aanvankeiyk verbod de film in Frankryk te ver tonen en kopieën te exporteren. Regisseur Jacques Rivette heeft Diderots boek als basis ge nomen en hier en daar cinema tografische en andere verfraai ingen aangebracht. Zo heeft het slot een zeer dramatisch accent gekregen; de hele film is trou wens gelardeerd met dramati sche trekjes, die af en toe niet geheel overtuigen. Jacques Rivette maakte ln elk geval een boeiend filmwerk van de droevige geschiedenis van het meisje Suzanne Simonin dat door haar ouders wordt gedwon gen in het klooster te gaan. Dit omdat haar moeder niet herin nerd wil worden aan een vroege re zonde (waarvan haar doch ter Suzanne het noodlottig ge volg was). Het meisje is uiter aard geen non uit roeping en wordt dat ook nooit, ondanks de beestachtige straffen in het ene klooster, ondanks de meer dan vriendschappeiyke avances van de moeder-overste in het andere klooster. Samen met haar biechtvader, die haar opbiecht, dat ook hy tegen zyn wil geesteiyke is ge worden, vlucht Suzanne de wyde wereld in hetgeen haar slecht bekomt, want die vreemde we reld wordt voor haar een teleur stelling. zy vlucht ook hieruit in de dood De film schildert ons een zeer principieel meisje, dat ondanks de misstanden een rotsvast ge loof blyft behouden: enkele nonnen daarentegen, met hun goddeiyke roeping, worden zo- zwart afgebeeld als him habyt. Het is misschien deze omgekeer de wereld binnen de kloostermu ren die de film een intrigerend karakter geeft. Anna Karina vertolkt Suzanne, maar ze heeft in deze rol niet de inspiratie ge vonden om er een werkeiyk grootse figuur van te maken.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9