Monitor, een onmogelijk programma' vileda Extremisten schaden aanzien van Vlamingen AGEETH SCHERPHUIS: CONFERENCIER FRANS DUMEE OVERLEDEN Belgische verkiezingen (4) DESIREE WILDE STAKING LEGT DE IERSE INDUSTRIE LAM VRIJDAG 29 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Geen reden om 11/T •- 1**1 zender JVesel (Van onze r.t.v.-medewerkster) „Een vakvrouw in hart en nieren, een die het tv-vak tot in de toppen van haar vingers heeft zitten", zo noemt men Ageeth Scherphuis. Vanavond kunt u haar weer in een andere dan de gebruikelijke hoedanigheid zien: als presentatrice van het Boe kenbal. Geen toevalligheid: kastenval boeken prijken langs de wanden van haar stille, oude huis, ergens aan de rand van Amsterdam verder boeken op tafel, boeken op het bureau tje, boeken waar je maar kijkt. Ze loopt al weer een respectabel aantal jaren mee in het televisiebe drijf: elf, om precies te zijn. Jaren waarin ze van alles gedaan heeft: omroepen, programma's presenteren en eigen programma's leiden, zoals „Monitor" bijvoorbeeld. Ze begon bij de AVRO. bleef daar erg lang han gen en zit nu al weer twee jaar bij de NTS. Af en toe hoorde men het gerucht opduiken, dat ze er defini tief mee zou ophouden, maar dat is nooit gebeurd. ,.Dat heb ik ook nooit beweerd. Ik heb wel gezegd dat ik met omroepen wilde ophouden, want dat begint op den duur te vervelen. Maar ophouden met wat ik doe? Nee, niet graag. Af en, toe verlang ik nog wel eens terug naar de nor male journalistiek dat is voor mij nog steeds het allerleukste, maar dat vak is zo moeilijk te combineren met een man, een kind en een huis" Drie jaar heeft ze bij de krant ge werkt. Ze begon er als redactie-se cretaresse, die o.a. de regelprijs voor correspondenten moest uitrekenen „Nou ja, dat liep natuurlijk finaal in het honderd. Maar al spoedig vroeg ik een stukje te mogen schrij ven. Enfin, dat mocht dan op een dag. Op een toren zou een nieuw haantje gezet worden en daar moest ik dan maar eens wat van maken. Ik vergeet het nooit wat ik toen dacht: Ageeth, dit is je kans. Ik vergat al mijn hoogtevrees, klom meè op de toren via enge laddertjes, want ik moest toch zo nodig Inmiddels verzamelde zich beneoen een' nieuwsgierige menigte om naar dat malle mens boven te kijken en een mannetje was zo slim en belae de Typhoon, mijn krant op: zo van „Dïiar zit een gek mens op de to ren" De redactie liep uit, zag mij daiir waaghalzerig aan de gang en toen zei mijn baas: „Vooruit kind, als. je er dan zoveel voor over hebt, wotdt dan maar journaliste li&ter kwiam Ageeth bij de AVRO terecht als t.v.-omroepster en nu is alweer 'geruime tijd by de NTS Monitor „Bij de NTS werken is best, maar „Monitor" is een onmogelijk pro gramma. Je hebt een niet te be spelen publiek, van twee tot tach tig jaar. En ze willen allemaal iets vobr zichzelf de een dit, de an der dat. Daar kan je gewoon met de beste wjl van de wereld niet aan vol'doen. Zit je 's avonds met een programma, dan heb je in de eerste plaats 'n wat geselecteerder pubhek en in de tweede plaats heb je als publiek nog altijd de uitwijkmoge lijkheid naar het andere net. Maar op zondagmiddag, vooral als het re- gi A;t en de stemming druilerig is, oi at met oma het verplichte kop je offie gedronken is, willen de ine en alleen maar geamuseerd worlden. Televisie moet dan de stem ming weer op peil brengen en dat kujinen wij niet Zo'n formule bestaat eenvoudig niet. Mijn belangstelling gaat bovendien niet uit naar amu sement: de didactische functie van de tv vind ik veel belangrijker. Ver maken moet je jezelf en kan je dat niet, dan is het droevig met je ge steld. Volgend seizoen hoop ik iets 's avonds t« kunnen brengen". Ageeth Scherphuis, die al zolang met haar vriendelijke gezient op dr tv verschijnt, heeft zij eigenlijk geen last van herkenning? „Och, ik heb mijn leven er aan aangepast. Ik ga niet op zaterdag ochtend winkelen in de Bijenkorf ik reis ook niet per trein, maar rustig in het autootje. Met zonne bril op, nauwelijks opgemaakt en met m'n haren in een staartje Een veel grotere ramp is de telefoon. Mensen die me om raad vragen, mensen die bij de t.v. willen en dat kan ik me wel voorstellen, maar ze hebbert er geen idee van wat t.v. is. Het is niet zo maar een tektstje op zegden, maar er erg veel voor opzij zetten en hard werken". Volwassen Is er veel veranderd in haar t.v.- jaren? „Ontstellend veel. Er is een hele doorbraak gekomen. Waar je vroeger niet over kon praten, is nu normaal. De hele mentaliteit is vooruit ge gaan. De t.v. is ook volwassen ge worden. Toen ik begon was het aanrommelen nu is het een lo pend bedrijf. Voor de radio geldt dat in zekere zin ook: toen ik in „Avrofi- the" samen met Hedda van Gennep, begon te praten over onderwerpen als „masturbatie",, de pil, vrouwen gevangenissen. was dat schokkend en baanbrekend. Nu is het gewoon. De televisie vooral heeft veel goeds gedaan en ik geloof clot program ma's als „Zo is het" daar erg aan hebben meegewerkt". naar de Duitse televisie gekeken. Het is een hardnekkig vooroordeel dat dit wel zo zou zijn en sommige re gionale bladen gebruiken het om de Nederlandse televisie te kunnen ver wijten dat niet genoeg aandacht aan de regio wordt besteed. Als de con clusie van drs. P. M. Hendriksen van de sociale dienst van de NTS. Een conclusie die hij gisteren trok tij dens het Duits-Nederlandse televi siecongres. dat in Nijmegen gehou den wordt. Drs. Hendriksen baseerde zijn be weringen onder andere op een Into- martrapport vari vorig jaar. waaruit bleek dat 41 procent van alle Neder landse televisiebezitters .Duitsland l kan ontvangen en 32 procent Duits land 2. Toch kijkt gemiddeld niet meer dan viër tot vijf procent naai de Duitse programma's. De NTS-socioloog zag geen enkele .reden om de nieuwe Duitse televi siezender Wesel, die binnenkort in gebruik komt en een groot bereik ook in Nederland heeft, naar ons land toe af te schermen. Toon Hermans in september naar Canada Toon Hermans begint zijn Noord- amerikaanse toemee op 19 septem ber in Toronto, Canada, en zal daar na tot 3 oktober een aantal nog niet bekende andere engagementen in Canada vervullen. Dit is door Her mans Newyorkse impresario Klaus Kolmar bekendgemaakt. De Neder landse cabaretier zal daarna in de Verenigde-Staten* buiten New York een aantal voorstellingen geven. Na een pauze van enkele weken zou da.i de eenmansshow in New York moe ten volgen.'Kolmar is bezig dit te verwezenlijken, maar over deze grote stap naar Broadway is nog niets de finitiefs bekend Na André Carreli heeft de klein- j kunstwereld opnieuw een conferen-1 der van de oudere garde verloren Woensdag is Frans Dumee (58), ter wijl hij op weg was van zijn kinde ren naar zijn woonplaats Uden N. Br.) aan een hersenbloeding over leden. Dumee brad reeds ver voor de oor log- op, maar zijn grootste bekend heid kreeg hij door zijn optreden in AVRO's „Bonte dinsdagavondtrein" en door zijn reizen met zijn eigen cabaretgezelschap. Hij maakte ook deel uit van de groep artiesten, die in Nieuw-Guinea voor de militairen optrad. De laatste jaren werkte hij nog maar weinig. De Engelse actrice Susan en actrices die aan de Saga heb- Hampshire 7Fleur in de Forsyte ben meegewerkt, worden gehul- Saga) komt op 4 april naar Aals- I digd. neer. In haar zullen alle acteurs 1 (Van onze Brusselse correspondent) Enkele dagen achtereen hebben de t.v.-kijkers in de omgeving van Ant werpen tussen de laatste niemvsbe- richten door een storende radiozen der met verkiezingspropaganda voor de Volksunie gehoord. Het was maar een kort zinnetje: „zeker is zeker, stem Vlaams, stem Volksunie lijst 2". Peilingen wezen uit dat die interrup ties moesten komen van een rijdende zender en in de nacht van zaterdag op zondag hield de politie van Ber- chem, een voorstad van Antwerpen, Inderdaad een vrachtautootje aan met zes propagandisten van de Volksunie Twee va nehn bleken in het bezit van draagbare zendertjes, j op de andere vond men ijzeren sta- ven die met rubber en leer waren omwonden met aan het uiteinde gro- te spijkers. Ook waren er handschoe- nen met aan de buitenkant zulke ijzeren stekels. Het aanhouden van een dergelijk stel lieden wordt toch door de meeste weldenkende Vlamingen en ook door de Walen weer gezien als een nieuw bewüs van het extremisme, dat de Volksunie (die tot nu toe 20 zetels In de Kamer heeft bezet) aankleeft. Het zijn deze extremistische Vla mingen die er sedert de oprichting in 1954 van de Vlaams-nationale partij, waarvan het programma een duidelijk federalistische tendens heeft, met hun aanhang reeds vijf keer in zijn geslaagd een Belgische regering ten val te brengen door de straat op te trekken. En die betogin gen roepen dan hardhandige repre sailles van de rijkswacht op wegens de heftigheid waarmee wordt getoogd. Dit laatste heeft men inderdaad vele malen kunnen constateren. De betogende Belg de Vlaming In het bijzonder ontziet het goed van een ander niet en het is dan ook niet verwonderlijk dat de mate riële schade, die de relletjes van de laatste veertien jaar ten gevolge heb ben gehad, op zo'n miljard gulden wordt geschat. Geen van de politieke partijen, ook niet de grotendeels Vlaamse Chris telijke Volkspartij, neemt zulke ex treme betogers onder haar hoede, al worden zij door de CVP niet in dui delijke taal gedesavoueerd Maar de Vlaamse Volksunie staal direct klaar met de benaming „martelaar" wan neer er een slachtoffer valt onder de betogers. De Volksunie heeft nooit ontkend en dat is een andere oorzaak van haar slechte reputatie bij de gematig den dat zij oud-SS-ers en andere Vlamingen die vanwege him houding tijdens de oorlog na de bevrijding wa ren veroordeeld, onder haar leden heeft. Het argument waarmee de lei ding op vragen antwoordt: de Justi tie van het land heeft zijn werk ge daan, dan hebben wij geen behoefte aan een nieuw oordeel. Evenmin heeft de Volksunie zich gedistanoieerd van de Vlaamse mi litanten organisatie een soort vrij willige Vlaamse knokploeg onder i leiding van een zekere Maes. Deze organisatie erkent, zij het niet. hele maal ronduit, antisemitische en fas cistische sympathieën te hebben. Haar leden heeft men totnuboe steeds wanneer ei- opstootjes of betogingen waren, die de Vlaamse zaak moesten helpen verdedigen, onder de herrie makers aangetroffen. Het is algemeen bekend dat zij bij de rellen in Leuven de laatste jaren steeds naar die stad zijn getrokken om zich tussen de studenten te men gen. Liberalen en socialisten hebben de Volksunie altijd haar „rechtse" strekking verweten. Nog dezer da gen heeft de voorzitter van de libera le P.V.V. een aantal betogers van die Volksunie (samengekomen voor het gebouw van de Belgische radio en t.v. om meer zendtijd voor haar po litiek te eisen), in het openbaar het scheldwoord „fascisten" naar het hoofd geslingerd. Daarop heeft de voorzitter van de Volksunie direct een klacht wegens belediging inge diend. Zoiets is overigens al tiental len malen gebeurd, meestal hoort men er later niets meer van. Waals extremisme Natuurlijk heeft de Volksunie niet het monopolie van relletjes. Andere extremistische bewegingen als de „Union de la gauche socialiste" of de „Parti Wallon des travailleurs" zou men in Wallonië haar linkse te genhangers kunnen noemen. Beide *jjn echter veel kleiner (ieder één zetel in de kameé). Hetzelfde geldt voor de gesplitste communistische partij (in totaal ijijf zetels) die zich bij betogingen vaak ook niet onbe tuigd Iaat. Waarnemers hebben vaak gezocht naar oorsprong en vooral geestelijke achtergrond van het Belgische ex tremisme. Voor zover het de 'Vlamin gen betreft, luidt de conclusie mees tal: jaren van achteruitzetting door Frans-sprekenden, reactie op na twee oorlogen ondergane straffen wegens (voor een deel idealistische) collabo ratie, minderwaardigheidsgevoel te genover het andere volksdeel en angst dat met grote moeite en strijd verworven rechten verloren zullen gaan. Voor wat betreft de Walen ver schillen de motieven niet veel, zij het dat die weinig of niet hebben gec* boreard. Soeliarto in Japan Generaal Socharto, de nieuwe pre sident van Indonesië, is vandaag in Tokio aangekomen, waar hem een enthousiaste ontvangst ten deel viel van de zijde van keizer Hirohito en een menigte van 5000 met vlaggetjes zwaaiende Indonesiërs en Japanners. De 46-jarige president glimlachte en zwaaide naar de aanwezigen in de afgeschoten ruimte voor het publiek op het vliegveld en de autoriteiten aan de voet van de vliegtuigtrap. Het vijfdaagse bezoek van Soeharto aan Japan, dat bedoeld is om steun te vinden, is het eerste dat hij aan het buitenland brengt na in 1965 aan de macht gekomen te zijn. ADVERTENTIE Nu ook een superieure DWEIL van V I Boe mes aan de grote prijsvraag an win 1000 gulden I Daalname formulier bij uw winkelier I ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN klassieke en moderne modellen Wij hebben reeds ringen vanaf f 49.75 p. p. Op het graveren kunt wachten er zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie F. W. FLESSEN De Ierse industrie is gisteren tot stilstand gekomen op de derde dag van e«n wilde staking van 2000 werk nemers bü de elektriciteitscentrales. De bedrijfsleidingen van fabrieken die geen gehoor hadden gegeven aan een beroep van de regering om de machines vrijwillig uit te schakelen, kregen gisteren de mededeling, dat de stroom zou worden afgesloten: 180.000 werknemers zün zonder werk gekomen, d-w.z. bijna een vijfde van de gehele in het arbeidsproces inge schakelde bevolking. De industrie schat het verlies op tientallen miljoenen guldens. De sta kers, half- en ongeschoolde employés eisen een loonsysteem dat in opbouw overeenkomt, met dat. van de ge schoolde werknemers. De regering deelde mee niet te kunnen garanderen dat het werk in de ziekenhuizen en essentiële openba re bedrijven normaal zal doorgaan De mensen staan in de rij voor brood en bakkersprodukten daar de brood fabrieken en bakkerijen zijn gesloten. De staking is dinsdag spoedig na het uitbreken onwettig verklaard door de regering, die de politie spe ciale bevoegdheden gaf om postende stakers te arresteren. 10.50 uur NEDERLAND 2 8.00 uur 9.10 uur 10.15 i 10.20 10.25 i KRO Pipo de clown (NTS) Nieuws (NTS) Waauwü! Telixer Journaal en weeroverzicht (NTS) Bonanza; kleur Brandpunt Namen die je nooit vergeet Laatste nieuws (NTS) Sluiting VARA Pipo de clown (NTS) Nieuws (NTS) Week journaal voor slechthorenden (NTS) Open oog(NTS) Journaal en weeroverzicht (NTS) Achter het nieuws Coronation Street Uitgerekend Laatste nieuws (NTS) Het Boekenbal (NTS) Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.30 uur Rosa; detective-hoorspel 10.40 uur All in Hilversum 2 8.00 uur Jazz uit B 14. Rotterdam 9.00 uur Bracha Eden en Alexander Tamir en epateren SS 'v - 'Een avond uit' Heel Nederland zette zich gis teren schrap toen Pinter weer met zijn klompvoeten de huiska mer binnenstapte, want men herinnerde zich nog goed hoe veel schrik en ontsteltenis hij met „De thuiskomst" had ge zaaid. Geen „sensatie" dit keer, een rustige Pinter, geen ruwe taal, geen rauwe situaties in „Een avond uit". „Een avond uit" werd als tele visiespel geschreven, dat wil zeg gen dat Pinter zich ervan be wust is geweest dat het geen spel moest zijn voor „geschoolde" schouwburgbezoekers, zoals Ilse Wessel het zei. De situatie was simpel. De zoon (opmerkelijk en bovendien goed gespeeld door Jaap Wieringa, zit geducht on der de liefderijke plak van zijn moeder, een weduwe die als een kloek boven op haar jongen zit. De „moeder" van Annie Leen- ders was goed, maar af en toe te vlak, verder bewonderden wjj vooral het gemak en de bewe gingsvrijheid van Willem Nijholt. Geen 100 afvallige abonnees dit maal, maar voor dit spel ook geen 10.000 nieuwe fans voor Pinter! Trinus Riemersma „Lou de palingboer" overleden, verrassende resultaten van de Telegra&f-enquête, maar de ac tualiteitenrubrieken wikkelden rustig af wat zij eergisteren al van plan waren. Wij keken met veel plezier naar het portret dat de CVK/IKOR schetste van de Friese schrijver Trinus Riemers ma, auteur van de romans „Fe- briek" en „De verwoesting van Leeuwarden", verder vooral be kend als weggewerkte onderwij zer aan een christelijke lagere school. Germaine Groenier in terviewde niet alleen hem, maar ook ettelijke Friezen, wat ze charmant en met grote vasthou dendheid deed. al moet zij er zich voor hoeden haar vragen met ingebouwd antwoord te stel len, .Buiten Friesland ben ik helemaal niets", zei Riemersma, op haar vraag of hij zichzelf een groot schrijver achtte. Zijn dorpsgenoten XGrouw) prezen hem als meester, maar stonden toch bedenkelijk tegenover de teneur van zijn boeken, wat nog het Üest werd uitgedrukt dooi de vrouw die zei: ,Ik vind ze soms een beetje smerig, hij be schrijft het precies zoals het Herman Krebbers en mevr. Wayen berg Voor de talloze muziekliefheb bers een buitengewoon interes sant gesprek van Willem Duys met Herman Krebbers, Danielle Dechenne en de moeder van de pianist Daniel Wayenberg over de concerttournée van de eerste twee door Rusland, die voor hen bot een groots succes uitgroeide. De nog immer buitengewoon vi tale mevrouw Wayenberg, een ex-Russische en een musicienne van formaat, had héél wat te vertellen over haar jeugd in Rusland waar zij met de aller grootste musici omging, in het bijzonder met haar leermeester Leopold Auer, een „begrip". De gesprekken werden opge luisterd door prachtig spel van het duo Krebbers Dechenne, een verrukking op zichzelf! o.a. Beebhovens „Friihlingsonate". Wij hopen, dat mevrouw Wayenberg nog eens op het beeldscherm komt. want het komt ons voor dat zij nog uit een macht van bijzondere herinne ringen kan putten. Dit was nu eindelijk eens een cultureel hoogtepunt in de t.v.- uitzendingm! NRU13.00 Vliegende schijven: NCRV; 18.00 Stereo: Lichte gr.muz 8.19 Ultz. van de K.V.P. Kaarten op afel. een uitz. over politieke zaken die Ie aandacht verdienen. 18.30 Nws en /eerpraatje. 18.46 Act. 19.00 T(w)lene- de jeugd. i 2. 298 m. 19.50 Uit: licht 19.40 Wereldpanoj gevar. muz.progr. 20.30 1 hoorspel. TROS: 22. C" 22.30 Nws 22.40 Al] 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. VPRO: 18.00 Nws. 18.16 Ber. 18.20 De Vrye Gedachte: Het satansgeloof, lezing. 18.30 Hee: progr. 1. 19.00 Jazzrondc d en zijn intellec 9.30 Nws. 19.35 Criteriuir Kunst nader beschouwd. 20.00 Jazz kwartet. VARA: 21.00 Stereo: Piano duo: klass. en mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act, 22.55 Prettig weekend: licht pl.'progr. 23.5524.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e ïyn) van 18-20 uur. d.I.v. Willi Boskovsky. progr. 10.30 Werk- 8.15 Z.O. 135: geven en nemenrubriel arbeidsverhoudingen. 10.50 Wegwijs: zangsol. 12.10 Betalen VARA-Vana. 13.15 Tijd i KRO: 9.00 Nws. 9.02 DJinn- gevar. progr. (10.00 en 11.00 Nws.) NRU: 12.00 Nws. 12.03 Chansons NCRV: 13.00 Nws. 13.03 Licht instr. sextet en sol. 13.30 Zuidzee-serenade. 14.00 Nws. 03 Tjwieneramamagazine .00 Nws. 15.03 Halte: progr, Igers. 15.30 Country en Wes- 16.00 Nws. 16.03 Act 16.07 Lorenzo da Ponte. Ces (Don Ottavio); >nna El- ,-lasetto) Koor van de Weense Staatsopera; Phil Lisa della Cs vira); Fernando Corena, lo). Walter Berry, bariton (Masëtto); Wenen; Diri- t ZATERDAG 30 MA woord. 7.15 Pianorecital (gr.) muz. 7.30 Nws 7.32 Act. 7.45 Cello en piano: klass. r.)8.30 Nws. 8.32 de oeki listenkamer: n KRO: 12.00 Stereo Country and Wes- NTS: 13.30-15,00 Teleac (herb v. zondag 24 maart Jl.) 16.00 Nws In 't kort. TROS: 16.01-17.30 Voor de kin deren. NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journ. TROS: 19.06 Mr. Ed The songwriter. TV-feullleton 19.30 In kl Mr. Terrific: De gefopte spion. TV- feullleton. NTS: 20.00 Journ. TROS: 20.20 Carrouselamusementsprogr. 21.50 Danger Man: Ik heb allen maar sherry in huls. TV-feuilleton NTS: 22.55-23.00 Journ. NTS: 18.50 Pipo de i provincies. NTS: 20.00 Jouri tweelingen. 22.00 Peyton De politie Place, TV-feuilleton. NTS: 22.25-22.30

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5