^Congres in Leiden van psychologie-studenteii ,Veemai kthal in grootte de derde ter wereld' Christenen en Marxisten hetzelfde voor doel Vlag in top op studentenhuis Thema vrij denken GERO CASSETTES v. d. Water Wim Kan op bezoek bij Fons Jansen Bouw van bruggen in Leidse Fortuinwijk D.E.V. lreeft een ^oed jaar achter de rug m - VRIJDAG 29 MAART 1968 LETDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE „Vrij denken'' is het thema van het 22ste congres van de Nederlandse Interacademiale Organisatie van Psychologie Stu denten, dat gisteren en vandaag in Leiden is gehouden. Gister middag werd dit congres, dat door circa tweehonderd deel- Inemers wordt bezocht geopend in de officieel nog niet in ge bruik genomen Holiday Inn, een hotelcomplex nabij de Haagse Schouw dat eerst volgende maand de poorten ontsluit. Engagement en vooruitgang Prof. dr. A. M. J. Chorus, Leids hoogleraar in de psychologie die de openingsrede uitsprak, constateerde ln het Nederland van vandaag een ideij toenemend engagement van studen- ten zowel als hoogleraren met de maatschappelijke en politieke gang van zaken in de wereld. Een moge lijk gevaar van dit engagement is de neiging van velen, de medemens te catalogiseren, waarmee de maat schappelijke verhoudingen worden overgesimplif iceerd De huidige ontwikkelingen be llende ln historisch perspectief moet zoi men zich bovendien de vraag stellen. of er werkelijk wel sprake is van de Dd<| vooruitgang die velen menen te zien: lijn er thans betere dichters dan oat Homerus en betere politiek-historici tem dan Tucidides? Het gesloten Sparta lïfen het open Athene van weleer ko men in onze dagen in nauwelijks an dere configuraties voor. In dat op- zioht blijken wij noch iets vergeten noch iets geleerd te hebben. Ten aanzien van de onmiskenbare heerschappij van de wetenschap over het maatschappelijk leven noemde prof. Chorus het benauwend dat de vraag nog altijd open is, of deze heer schappij ons voorbereidt op een nieuwe vrijheid dan wel op een nieu we slavernij. Tenslotte pleitte prof. Chorus er- Voor, dat rekening wordt gehouden ook nu het tempo der veranderin gen zo hoog ligt dat iedere ont wikkeling van individuen en van ge meenschappen tijd vergt. Overhaast te werk gaan is gevaarlijk omdat niemand alle gevolgen van zijn ac ties kan overzien, en ook het redres seren van aan het licht tredende na delige gevolgen weer tijd nodig heeft, de constant blijvende factor ln leder groeiproces. Seksuele moraal De eerste inleider dr. O. M. de Vaal, kinderarts en endocrinoloog te Amsterdam, begon ztfn voordracht over „man, vrouw en tussenvormen" met de constatering, dat op geslach telijk terrein allerlei variaties moge lijk zijn en ook veranderingen. De vraag is of onze samenleving al rijp is om over de daarmee samenhan gende problemen te discussiëren, aangezien zy ook nog stijve mores handhaaft zelfs over de normale fy siologie van de sexualiteit. De eis om lief te hebben in het huwelijk noem de spreker eigenlijk te zwaar. Men D i kan dat niet altijd volhouden want er ïdi zijn perioden dat men het niet „haalt". Vanuit dit probleem in de ADVERTENTIE Maarsmanssteeg 21 Leiden, tel. 20778 Zoinlagniorgen- gesprek in Rijnland flat In de recreatiezaal van de Rijn landflat wordt zondagmorgen voor bewoners van Leiden Zuid West een gesprek gehouden over het onder werp: „Het Passieverhaal is Goed Nieuws". Dr. P. L. Schoonheim zal dit the ma, mede n.a.v. de uitvoering van Bach's Matthaüs-Passion door Ex Animo, inleiden. De bijeenkomst is geen kerkdienst. Experimenteel Ker- kewerk wil namelijk iedere belang stellende van welke geloofsovertui ging of levensbeschouwing gelegen heid geven zich uit te spreken. De kerk zoekt wegen om haar methoden te moderniseren. Experimenteel Ker- kewerk tracht hierin een bijdrage te leveren. ethiek". Dank zij de moderne tech nische hulpmiddelen en medicijnen is de moderne arts ongehoord mach tig, zoals b.v. de recente harttrans plantaties hebben aangetoond. Het streven om bet „leven te behouden en verlengen waar dat kan" leidt met deze machtige hulpmiddelen echter onoverkomelijk tot situaties, waarin het nut van het medische ingrijpen ernstig moet worden betwijfeld. Soms is het resultaat van de inspan- i ning van een arts niet het behoud van het leven, maar slechts een ve geterend substraat daarvan. Dergelijke en andere consequen ties van de geldende medische ethiek als uitgangspunt nemend, vroeg prof v. d. Berg zich af of het niet wense- II 1 j is om in vele gevallen van verde- medische ethiek re medische inspanning af te zien en door het staken van de behandeling het leven op natuurlijke wijze te doen ophouden. Het geven van een dodelij ke injectie achtte hij evenwel een te actieve handeling. Het is niet aan de medicus, het leven van een patient actief te beëindigen. toekomst denkend, stelde dr. De Vaal dat het duidelijk is. dat in denken en gedrag veranderingen zullen optre den, doch dat de vorm en het tijdstip moeilijk te voorspellen zijn. De Leidse hoogleraar in de con- flictpsychologie prof. dr. J. H. van den Berg sprak gisteravond over de .uiterste medische inspanning om het leven te verlengen en de conse quenties hiervan voor de medische Voor juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Drs. J. P. v. d. Reyden voor VEBO: Ruilbeurs In verband met het succes van het vorig jaar -door de Leidse ruilclub „Koningskerk" gehouden ruilbeurs zullen de ruilolubs „Koningskerk" en j „Boshuis" in samenwerking met de afdeling Leiden van „De Verzame- 1 laar" morgen in het Antoniusclub- 1 huis gezamenlijk een groots opgezet ruilevenement organiseren. Ook dit maal ligt het in de bedoeling om zo wel jeugdige als oudere verzame-1 laars van postzegels, oude munten, lucifersmerken, prentbriefkaarten e.d. in Leiden en..omstreken «ook niet- j clubleden) in de gelegenheid te stel len tot het leggen van diverse ruil- contacten. De organisatoren rekenen op een grote belangstelling en een massale ruilcampagne, die onder hst motto: „Van 8 tot 80 jaar" zal wor den gevoerd. Hiertoe is de zaal open van 10 uur 's ochtend» tot 5 uur Wegwijzers Ds. H. Bouter beroepen Vrijheid wordt In Leidse Schouwburg Bij de Apollolaan Komende week begint het Voor- schotense aannemingsbedrijf Gebr. Overdevest in de Leidse Fortuinwijk nabij de Voorschoterwcg met de bouw van twee voetgangers- en fietsbrug gen voor de aanneemsom van f99.600 in opdracht van de directeur gemeentewerken. De eerst te bouwen brug zal de Ap- pollolaan verbinden met de Chur- chilllaan, 50 meter van de Voorscho- terweg. Deze verbinding zal aanslui ten op de tunnel onder de Voorscho- Churchilllaan uitkomt. Zowel de tun nel als de brug hoopt men in septem ber in gebruik te kunnen stellen. De tweede brug komt over de vy- ver die de noordelijke afscheiding vormt van het toekomstige Fortuin - park langs de Voorschotel-weg. Zij wordt gebouwd in het coachpad van het te graven Korte-Vlietkanaal. Beide bruggen, die ztfn ontworpen door de afdeling nieuwbouw bruggen van gemeentewerken, zyn ongeveer 7.35 meter breed en hebben een over- ven bijgewoond door e terende Wim Kan en verrukte Corrv Vonk. „Niets verhindert Christenen en Marxisten om samen aan een nieuwe wereld te werken. De inspiratie mag verschillend zijn, doel en weg zijn hetzelfde. De volmaakte wereld kan prin cipieel nooit bereikt worden. De politieke eenheid van de we reld, de politieke en economische gelijkheid van alle naties en mensen is een mogelijke toekomst die verwezenlijkt moet wor den. Alleen zo kan de humaniteit, waar Christenen en Marxis ten naar uitzien, werkelijkheid worden". Zo besloot prof. dr. B. Delfgaauw hedenmiddag v'n voordracht op het 22ste NIOPS-1 congres te Leiden, over „De wereldvrede in christelijk pers- pectief, ontmoeting tussen Christendom en Marxisme". Ds. h. Bouter, hervormd predikant in Leiden, heeft een beroep ontvan- geen land mag de toetreding worden gen van de hervormde gemeente in ontzegd. „De isolering van China is Hilversum. Ds. Bouter, die predikant een bedreiging van de wereldvrede i* van d« hervormde wijkgemeente a a i door de isolerende staten, in het bij- Boshuizerwijk. is sinds september cjltlJCl -ÖCCirClJJJCi zonder Amerika I 1958 predikant in de Sleutelstad. Iedere wereldorde is, aldus prof. Delfgaauw. door mensen geschapen en moet daarom steeds weer ter dis cussie worden gesteld. Discussie be tekent kritiek. Kritiek verlangt han delen zodra zij tot negatieve uitkom sten voert. Reflectie is onvruchtbaar en inhumaan als zij niet tot praktijk leidt. Karakteristiek voor de mensheid i6 de produktie. De ontwikkeling geeft de mens een toenemende be heersing van de produktie en meer vrije tijd. Deze schept de mogelijk heid tot een vrijere vorming van de individualiteit. De richting van de ontwikkeling is die van een groei van de vrijheid. De vrijheid wordt altijd bedreigd. „In onze tyd b.v. door grootkapitalis me en bureaucratie. Beide hebben gemeen, dat zij de mens niet zyn vrijheid laten maar met hem mani puleren. De kapitalistische naties zetten de klassetegenstellingen van de Franse revolutie voort. De communistische naties hebben dlie opgeheven maar zijn, volgens prof. Delfgaauw, nog meer dan de kapitalistische naties aan de bureaucratie ten offer geval len. Bovendien hebben zij de gelijkstel- ling-de-jure van atheisme en gods dienst de facto maar gebrekkig ver werkelijkt. In de geest van Marx moeten economische en politieke ge lijkheid en vrijheid samengaan. Deze toestand is noch in de com munistische noch in de kapitalisti sche landen bereikt, hoewel de eerste landen door het gemeenschappelijk eigendom van, de produktiemiddelen de laatste landen een beslissende stap vooruit zijn. Het komt er nu voor de kapitalistische landen op aan deze beslissende stap eveneens te doen en voor de communistische lan den de weg terug te vinden naar de politieke democratie, die niet kan sa mengaan met 't een-partijsysteem, omdat dit in het gunstigste geval een terugval in het paternalisme bete kent. De Verenigde Naties moeten in het scheppen van een politieke wereld eenheid worden ondersteund. Aan j Iedere revolutie voert veel ellende en onrecht met zich. Men dient des- 1 alniettemin te bedenken dat de in- standhouding, resp. het niet bestrij- v,ol I den van een regering die de bevol- j fascinerends. In zijn soort zal het in grootte de derde hal king uitbuit dikwijls meer onrecht en leed meebrengt dan 'n revolutie. De I Christenen zich verantwoordelijk wetend voor de vrijheid, waardig heid en het geluk van allen moe ten daarom iedere revolutie steunen die voor recht en.vrijheid voor de be volking van de arme landen opkomt. Fidel Castro. Che Quevara, Regis Debray, Camillo Torres zijn mannen, die met woord en daad aan iedere vrije mens, dus ook iedere Christen, de weg naar de toekomst wijzen. Al dus prof. Delfgaauw die eindigde met de in de aanhef genoemde conclusies. ,.De Leidse veemarkt/sporthal wordt iets imponerends en ït in grootte de derde hal tei wereld zijn. Alleen Rusland en Frankrijk hebben in dit ver band de beschikking over een nog ruimere accommodatie. Met Den Bosch heeft Leiden als enige uit Brussel (EEG) een sub sidie onvangen groot 800.000 gulden. Het is iets om even bij stil te staan en trots op te zijn". Dat zei de secretaris van het Verbond van de Nederlandse Groothandel, drs. J. P. v. d. Rey den, vanochtend in een rede voor de Leidse VEBO in restaurant „In den Vergulden Turk". Paa&vee in Leiden Fons Jansen heeft gisteravond in de Leidse Schouwburg weer eens flink gestoeid met de oecumene. Voor een opgetogen K en O-publiek bracht hij namelijk zijn befaamde eenmanscabaret „Hoe meer zielen", hetzelfde programma overigens waarmee hij ai eerder in de Sleutel stad veel succes oogstte. De voorstelling van gisteravond was d« eerste in een reeks van drie, die de ze week onder auspiciën van de Leidse volksuniversiteit wordt gege ven (Fons Jansen treedt oo k van avond en morgenavond in het Oude- Vestlheater op). Op weergaloze wijze, zonder ook maar eén zweem van routinemoe heid. stak hy voor de zoveelste maal de draak met alle kerkelijke gewich tigdoenerij en met alle uiterlijkheden van de religie. Wéér ontpopte de ca baretier zich als een uitstekend ac teur. die met het grootste gemak de jubilerende doodgraver, de elektri cien „in kerkelijk verband" de toe rist in het heilige land en de filoso ferende oude man op de plan ken weet te zetten. Zijn satirische en levenswijze liedjes, zijn goed uitge balanceerde woordspelingen en zijn knappe pantomimes «„Mensen in de kerk") kregen ook bij het enigszins verwende K en O-publiek een enthou siaste ontvangst. Fons Jansen gaf er wéér zeer overtuigend blijk van geen hekel aan de kerk te hebben, maar wel aan alle religieuze bombast. Het Leidse schouwburgpubliek heeft dat begrepen en was daarom zeer gul met applaus. Drs. v. d. Reyeden zei verder dat met cie nieuwe hal de volgende ont wikkelingen mogelijk zijn: men kan tot uitbreiding van de vrijdagmarkt komen, wat een kwestie van aanvoer en tarieven is en men kan het. zoeken in wat hij noemde .meervoudige aanwending" van deze accommodatie. Wat dat laatste betreft, noemde hij naast de veemarkt, tentoonstellin gen «bloemen, vogels, auto's) en sportwedstrijden (zo mogelijk ijs- shows, zesdaagse, maar vooral de ge wone indoorsportenDit alles zou leiden tot een gunstige exploitatie. De heer v. d. Reyden meende, wat de veemarkt aanging, dat met de grote re, comfortabeler accommodatie ook wel een grote aanvoer gepaard zou gaan. Hij vroeg zich echter wel af of vrijdag voor Leidén nog wel de ge schiktste marktdag is, gezien de con currentie, die men juist op die dag van Zwolle en Leeuwarden onder vindt. „Het is een zaak die grote aandacht verdient". Gezien de grote plaatst die hier de schapenmarkt in- j neemt- („de grootste van Europa") i pleitte hij ervoor Leiden straks, als cha- I het veterinair mogelijk is. te maken even I ..exportmarkt voor schapen". Het I zou. aldus de heer v. d. Reyden, zeer ten faveure van de Leidse markt- handelaren zijn. als het buitenland hier rechtsstreeks zaken kon doen. Voorts hoopte hij dat Leiden in de verre toekomst ook de importmarkt van slachtkoeien zou kunnen worden. „Daar is nu nog geen kijk op. maar het zou zeker mogelijk zijn als Scheveningen een betere haven krijgt". In het begin van zijn rede had drs. v. d. Reyden een overzicht gegeven van wat hij noemde „de stijging en daling van het Leidse beestenspul". Op de ranglijst van markten neemt Leiden op dit moment de negende plaats in met 122.000 aangevoerde dieren. Behalve Doetinchem en Leeuwarden valt er op geen der Ne derlandse veemarkten een stijging waar te nemen. Den Bosch en Zwolle zijn met 330.000 dieren duidelijk de grootste (A) markten. B-markten zijn Leeu warden, Rotterdam en Utrecht (tus sen de 200.000 en 250.000), tot de C- markten behoren Purmerend. Gro ningen en Doetinchem (150.000 tot 200.000) en in de D-klasse zitten Lei den en Sneek. Ir. Wellen van Land bouw heeft eens gezegd dat er in Ne derland ruimte is voor 5-7 veemark ten. Drs. v. d. Heyden vond dat een wat te eenvoudige opmerking, ook al omdat ir. Wellen géén tijdstip had ge noemd, waarop dit aantal diende te worden verwezenlijkt. De heer v. d. Reyden merkte op dat de EEG als bestaansrechtcriterium voor een markt een aanvoer van 30.000 run deren heeft aangegeven. Leiden heeft er 21.000 en zou er dus buiten vallen, maar hy was de mening toegedaan Op de Vebo was vandaag een prachtige collectie paasvee bij- een. (Foto LD/Holvast). er nog 45 veemarkten, nu nog 17. Van dit laatste aantal tellen er tien echt mee als algemene markten. Gedaald Zoals overal elders is ook in Leiden de varkensaanvoer sterk gedaald. Leiden noemde hij in dit verband „extra getroffen" door het in de jaren zestig bijzonder veel voorkomende inond- en klauwzeer. „En als markten daan-oor gesloten worden dan verleggen zich de contac ten. Een behoorlijk grote markt op dit gebied, zoals Leiden was. heeft daar dan veel sterker van te ïyden dan een wat kleinere", aldus drs. v. d. Reyden. Hij noemde de Leidse schapenmarkt „prachtig stabiel" (53% van de totale aanvoer). Een befcwaar is echter dat de schapen (500.000 tot 600.000) maar eenachtste van de andere veestapels uitmaken. .Xeidens bodem is du* dunner". De byeenkomsb van vanochtend werd geopend door de voorzitter van de paasveecommissie. de heer J. v d. Maarl en van inleidingen door wethouder P. S. Harmsen. Officiële publikatie SCHADE VERGOEDINGS- VEROKDEMNG; PROCEDl'RE- VERORDENING; PLANTSCHADE VERGOEDING» Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat gedurende drie maanden voor een leder op de gemeentesecretarie, afde ling Openbare Werken (Stadhuis. ka- mer 112). ter lezing zijn nedergelegd d* door de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 18 maart 1968 vastgestelde: a. wijziging van de schadevergoe dingsverordening, regelende de toe kenning van vergoeding wegens scha de. voortvloeiende (o.m.) uit een stedebouwkundige maatregel, welke is vastgesteld overeenkomstig de op 1 augustus 1965 vervallen Woningwet 1901; b. verordening tot regeling van ds dat er nog meer factoren meespelen procedure bij toepassing van artikel ibet geografisch element, de stahili-1 teit van de stapels) dan alleen ditschade, voortvloeiende uit een stede- aantal. Wel wees de heer V. d. Reyden I bouwkundige maatregel. welke 1* op de grote concentratietendens Hg* «fc&J er ook op dit terrein is: in 1940 waren wet. terwèg, die in de middenberm van de «panning van ea. 10 meter. De voorzitter van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting de heer F. Dijkstra hees gistermiddag de vlag op de studentenflat Vierde Haagweg. in de bouw waarvan gis teren het hoogste punt was bereikt. Deze flat, dia vermoedelijk bij de aanvang van het nieuwe academi sche jaar in gebruik zal kunnen wor den genomen en door de NBM is ge bouwd naar een ontwerp van de ar chitect H. Postel uit Bilthoven, zal aan 178 studenten hulsvesting bieden. (Foto LD.-Holvast) ZD De Leidse Tuiniers- en Bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbon den" hield gisteravond in gebouw „Staalwijk" haar jaarvergadering. Tra ditie getrouw stond een deel van de avond in het teken van de jaarlijks* onderlinge bollenkweekwedstrijd. waarvoor de leden ditmaal twee potten met in bloei getrokken narcissen i Rembrandt-variëteit) ter beoordeling hadden ingezonden. Nareissenwedslrijd voor Leidenaren De voorzitter, de heer J. H. Smit. richtte zich in zyn welkomstwoord in het byoznder tot de heer A Wetse- laar, tuinbouwkundig ambtenaar bij de Leidse Hortus, die na de pauez een causerie hield over het onder werp: „Bijzondere planten". In zyn terugblik op het afgelopen verenigingsjaar. kon de heer Smit memoreren, dat ook het jaar 1967 zich kenmerkte door een groot aantal activiteiten en de onverminderde DEV-trouw van de (nog steeds in aantal toenemende) leden Na enkele huishoudelijke medede lingen, bleek uit het goed verzorgd en gedetailleerd jaarverslag van de secretaris, de heer M. de Hartog, dat „DEV" inderdaad weer een goed jaar achter zich liet, mede door een achttal goed bezochte voorlichtings avonden, enkele geslaagde kweek- en tuin wedstrijden en de toename van het aantal leden, dat flink op weg is het getal 100 te bereiken. Dat het in 1967 met „DEV" ,in fi nancieel opzicht eveneens goed ging. kwam o.a. naar voren uit het ver slag van de penningmeester, de heer A. Hofman, die van een verheugend batig saldo gewag kon maken. De periodiek aftredende bestuurs leden. de heren M. den Hartog, C. Nievaart (alg. adj.) en K. G. Koren hof <alg .adj.) werden by acclama tie herkozen. Inmiddels had de jury, gevormd door de heren P. Staffeleu, A. Zaal berg en J. B. Korenhof, de narcissen- kweekresultaten beoordeeld en was zU tot de navolgende uitslag geko men: 1. J. H. Goossens. 24 H pnt; 2 en 3. H. F. Nederberger en P. C'. de Haas. beiden 22 (4 pnt; 4. A. Hofman. 21 pnt; 5 en 6. M. den Hartog,en J. Ouwerkerk. beiden 21 pnt; 7. H. Wa- gemans, 20 '4 pnt; 8. Th. Buis sr.. 20 pnt; 9. J. H. Smit. 19 pnt; 10. F. Ro man, 18 Vi pnt. De prijzen bestonden uit diverse huishoudelijke- en ge bruiksvoorwerpen. Voor het punten- stelsel verwierf P. C. de Haas met o.a. hyacinthen en tulpen in totaal 10 pnt. en J. van Kins (pot blauwe druifjes) 5 pnt. De heer Wetselaar gaf de DEV-le- den een interessant en leerzaam in zicht van het kweken en verzorgen van een groot aantal bijzondere plan ten, die oorspronkelijk stammen uit Zuid-Amerika en Afrika. Hieronder bevinden zich de cactussen, vetplan- ten en vele plantensoorten, waarover spreker tal van wetenwaardigheden, zoals bloeiwijzen. juiste benaming en behandeling vertelde.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3