elle\ oetsluis dankte jhr. T. A. J. v. Eysinga „Belastingdienst wil niet populair zijn SCHUDEI'S CITROE CITROEN w Oegstgeest krijgt burgemeester zonder overjas V j 1 DIRECTEUR-GENERAAL W. J. VAN BIJSTERVELD ACHT MET DE JONGSTE VEREENVOUDIGINGEN HET MAXIMAAL HAALBARE WEL BEREIKT IIJ DAG 29 MAART 1968 KRDSOfl DAGBLAD Bijzondere raadszittingreceptie voor genodigden en afscheid van burgerij ADVERTENTIE NV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN (Van een onzer redacteuren) I IEGSTGEEST was gistermiddag goed vertegenwoordigd btf afscheid van jhr. T. A. J. van Eysinga als burgemeester van oude vestingstadje Hellevoetsluis. Loco-burgemeester M. der Voet, wethouder J. J. Thorn en gemeentesecretaris de Visser behoorden tot de talloze genodigden, die de hui gewone raadszitting in het historische Prinsenhuis bijwoon- Alle burgemeesters van de eilanden Voome-Putten en Ro- burg waren aanwezig en voorts vele afgevaardigden van eekorganisaties, waarin de heer Eysinga een werkzaam aan- il had. 'ot gisteravond laat brand de kroorilampen in het i gerestaureerde Prinsen- Na de af scheidszitting de raad werden de verte- woordigers van de gemeen- isturen van de eilanden en de streekorganisaties in dé genheid gesteld toespraken Hellevoetsluis' eerste bur en diens echtgenote, me- uw W. A. R. van Eysinga- st te houden en daarna was en ongedwongen samenzijn Ie fraaie zalen van het stad- i. En zal dit afscheidsbetoon nog maar nauwelijks afge- 31 of de burgerij maakte opwachting. deze stralende lentedag is het en mevrouw Van Eysinga ier dan ooit duidelijk geworden Ik een belangrijke plaats zij in afgelopen negentien jaar te dden van de gemeenschap heb- n ingenomen. In vele toonaar- n werd Oegstgeest gelukgewenst :t het bezit van zo'n burgemees- en zo'n eerste burgeres. Talry- geschenken en in het bijzonder zilveren erepenning van de aeente zullen de herinnering prettige jaren in Helle- Etsluis ook in Oegstgeest levendig iaden. Het zal heus niet uit het uit het hart zijn! beo-burgemeester R. Riedijk de deze bijzondere raadsvergade- tnet een woord van welkom tot G. W. van Herwaarden, die de oissaris eter Koningin in de pro- Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz genwoordigde, de afvaardiging Oestgeest, de burgemeesters van eilanden-gemeenten, vertegen- s van de verschillende or- saties, de geestelijkheid en de W. A. J. P. Valkenier, chef-staf Mand&nt maritieme middelen van ton. .Marine Rotterdam. sclieidswoordeii 'fiat hü hei Kr besluit var net °I Ontslag als burgemeester van ^oetsluis en de benoeming tot Burgemeester en mevrouw Van EysingaHorst luisteren naar een van de vele van waardering getuigende toespraken. eerste burger van Oegstgeest van jhr. T. A. J. van Eysinga had voorgelezen kregen de fractievoorzitters gelegen heid zich in afscheidstoespraken tot burgemeester Van Eysinga te rilch- ten. De heer W. Boot (P.v.dA.) wees op het vele, dat onder het bewind van burgemeester Van Eysinga tot stand was gebracht. Hellevoetsluis lag door het toedoen van de bezetter voor het grootste gedeelte tegen de grond, zei hij, en thans is alles her bouwd, zijn er nieuwe woonwijken verrezen, scholen gebouwd, is het raadhuis gerestaureerd en is een in dustrieterrein tot stand gekomen. U was een kundig en charmant be stuurder en bovenal iemand, die be roemd was om de wijze waarop hy wist te improviseren, constateerde de cceer W. Kievit (Lijst Kievit) in zijn afscheidswoord. Hij citeerde met instemming het ar tikel over jhr. Van Eysfrnga, dat na diens benoeming tot burgemees ter van Oegstgeest in het Leidsch Dagblad is verschenen, waarin stond, dat een zeer kundig burge meester Hellevoetsluit gaat verlaten en dat men met weemoed van jhr.' Van Eysinga afscheid neemt. Het V.VD.-raadslid H. G. Geist noemde het een vreemde gedachte, dat Hellevoetsluis van 1 april af niet meer is verbonden met de naam Van Eysinga, die heel veel voor de gemeenschap heeft gedaan en faam genoot om zijn deskundigheid in ge meentezaken en om het begrip, dat hij voor iedereen met wie hij in aan raking kwam. toonde. Groot verlies De heer A. Verhulp (Prot. Chr. Groepering) noemde het vertrek een groot verlies voor Hellevoetsluis al liepen de standpunten van de bur gemeester en de prot. chr. fractie niet altijd parallel in bepaalde zaken. Bij een dreigend conflict was u, zei hij, altijd bereid tot een gesprek. In al deze toespraken werd de bur gemeester gelukgewenst met zijn Het dagelijks bestuur van de gemeente Oegstgeest was ook vertegenwoordigd tijdens de bij zondere vergadering van de Hel- levoetsluisse gemeenteraad, waar in afscheid werd genomen van burgemeester jhr. T. A.J. van Ey singa, die met ingang van 1 april is benoemd tot burgemeester van Oegstgeest. V.l.n.r. loco-burge meester M. van der Voet, de echt genote van de gemeentesecretaris van Hellevoetsluis, mevrouw Derksen, gemeentesecretaris Jac. de Visser en wethouder J. J. Thom. promotie en werd hem en zijn echt genote een goede tyd in het wat in woners betreft, tweemaal zo grote Oegstgeest toegewenst. Namens de raad bood de heer Boot een fraaie staande schemerlamp aan. Bijzonder geestig was de toespraak van gemeentesecretaris A. J. M. Derk sen, die erop wees, dat hij namens het gehele gemeentepersoneel sprak en dat het tijdens de hedenavond te houden afscheidsavond' een geschenk zal aanbieden. Uw benoeming tot eer ste burger van Oegstgeest is een af ronding en bekroning van uw ambte lijke carrière, zo merkte de secretaris op. Twee dingen zullen me altijd bijblij ven: iedere morgen om kwart over acht stapte u het gemeentehuis binnen en ook 's avonds kon men u er vaak aantreffen en voorts blijft u voor de inwoners van Helle voetsluis bekend staan als de man, diie altijd zander overjas Mep. Loco-burgemeester R. Riedijk gaf een overzicht van alles wat tijdens de ambtsperiode van burgemeester Van Eysinga 'tot stand is gekomen in Hellevoetsluis, dat tijdens de tweede wereldoorlog zwaar werd geteisterd en dat ook uit de watersnoodramp ernstig geschonden tevoorschijn kwam. Helaas hebt u uw ideaal Hel levoetsluis te maken tot dé woonge- meente van Europoort niet af kun nen ronden en ook bent u er helaas niet in geslaagd betere verbindingen met het vaste land te krijgen voor de streek waar het goed wonen en goed recreëren is. ningen, ook op verkeersgebied zijn noodzakelijk om het leefklimaat goed te maken. Tenslotte dankte hij alle sprekers voor hun van waardering getuigende woorden en voor de aangeboden ge schenken. Ter geruststelling van de gemeentesecretaris, zei hij, dat hij wel een overjas in de kast heeft han gen. maar dat deze gebruikt wordt bij zeer bijzondere gelegenheden. Een bezoek van minister-president Zijl- str4, enkele jaren geleden, was aan leiding geweest deze jas te kopen. Wij hebben al die jaren gewoond in een heerlijke gemeente en in "n heer lijk huis. WU zullen er de beste her inneringen aan bewaren. God geve u wijsheid, verdraagzaamheid en liefde voor het mooie werk van bestuur in de groeiende gemeente, zo besloot de heer Van Eysinga zijn. met grote aandacht gevolgde rede. Hierna voerden niet minder dan dertien sprekers namens de gemeen tebesturen, de kerken en de verschil lende organisaties het woord. Zij wensten jhr. en meyrouw Van Eysin ga veel succes toe m het prachtige Oegstgeest en dankten hen voor alles wat ze voor Hellevoetsluis en de streek hebben gedaan. Vele van deze toespraken gingen vergezeld van ge schenken. Paradijs U gaat nu naar Oegstgeest, zei hij, met z'n goede verbindingen, gelegen dicht bij Den Haag, omgeven door veel recreatiegebied, zonder luchtver vuiling en hinderlijke industrieën op de achtergrond en naar ik voel met een ruime begroting. Een paradijs voor iemand, die uit Hellevoetsluis komt. Oegstgeest mag uw komst wel belonen met een fraaie ambtswo ning! Hierna overhandigde hij aan bur gemeester Van Eysinga een radiotoe stel en aan mevrouw Van Eysinga- Horst een foto van de woning in Hel levoetsluis in lijst. Daarna las hij het raadsbesluit voor, waarin aan jhr. Van Eysinga de hoogste onderschei ding van de gemeente, de zilveren erepenning, werd toegekend. Zicht baar ontroerd aanvaardde de heer Van Eysinga deze hoge onderschei ding. In zijn afscheidsrede zei jhr. Van Eysinga, dat hij de aanbieding van de erepenning ongelooflijk op prijs stelde en dat daarin, naar zijn me ning, de dank bij dit afscheid is sa mengevat. Hierna gaf hij in vogel vlucht een overzicht van zijn negen tienjarig verblijf in Hellevoetsluis, waar, toen hij er in 1949 kwam, 500 inwoners woonden op de puinhoop van hun armoede, die één doel had den: de opbouw. Thans is alles ver anderd, al is de' situatie nog niet zo als we die graag zouden willen heb ben. Hoogst kwalijk Een netelig probleem noemde de heer Van Eysinga de verkeersverbin dingen met Rotterdam. Het enige wat tot nu toe is gedaan Is. dat de Spij- kenisserbrug een meter omhoog werd gebracht. Het is een belachelijke ver betering en weggegooid geld. Ik neem het de rijksoverheid hoogst kwalijk, aldus jhr. Van Eysinga, dat dit alles in Rijnmond, met de grootste haven van de wereld, mogelijk is. Voorzie- De heer Bijsterveld heeft als directeur-generaal de top van de belastingdienst bereikt. (Van onze Amersfoortse correspondent) Er zou eens een enquête ge houden moeten worden naar de waardering van de kleur blauw. Tien tegen één, dat de meeste ondervraagden hun neus zouden ophalen. Met na me die belastingbetalers, die op een moeilijke maandagmor gen een confrontatie met de bekende blauwe enveloppe moeten doormaken. De jaar lijkse verrassing van de belas tinginspecteur. Deze dreun, hoe ver onder de gordel ook, is nog wel te verwer ken, maar het incasseringsver mogen pleegt bij velen als een te ver opgedraaide horlogeveer stuk te springen, wanneer het invullen van het aangiftebiljet zich niet meer laat verschuiven. Vier ener verende pagina's, gevuld met ne gentien indrukwekkende vragen, eindigend met de volzin, dat „on dergetekende verklaart dit biljet duidelijk, stellig en zonder voor behoud te hebben ingevuld Dat is onverbiddelijke taal. Wie een ogenblik heeft gemeend, dat hij wel met een fraaie Franse slag tus sen de klippen door zou kunnen roeien, wordt met deze oorvijg weer tot de eerlijkheid bekeerd. Hij keert berouwvol tot zichzelf, neemt de be lastingbijbel, ook wel „toelichting bi) het aangiftebiljet a" genoemd, en be gint ijverig te lezen. Dan maakt de wanhoop zich van hem meester, want deze bijbel blijkt niets anders dan een duivelse valstrik te zijn. In plaats van duidelijkheid te vinden, rent hij in toenemende paniek van de ene dwaaltuin in de andere, tot hij hui lend van ellende, heil zoekt bij een begrijpende belastingconsulent of iemand die hij daarvoor aanziet. Moraal: het is ondoenlijk een moei lijk stuk Latijn met een Grieks woor denboek in onberispelijk Nederlands te vertalen. Een onmogelijke krachttoer, ook door de uitgevers van dit stuk onpopulaire lectuur eindelijk is ingezien. De laatst uitgekomen aangiftebiljetten zien er ietwat een voudiger uit. Met deze doorgevoerde vereenvoudiging is echter, volgens de heer W. J. van Bijsterveld, per 1 mei directeur-generaal van de belastin gen, het maximaal haalbare bereikt. Een uiterst beminnelijk man. die voortdurend de indruk geeft slechts bezig te zijn met een aardig tijdver drijf. Het blijft bij een indruk, want tussen twee glimlachjes d oor stelt hij even duidelijk vast: „De belas tingdienst moet nooit populair wor den". Is het dan niet noodzakelijk, dat er zoveel mogelijk begrip wordt ge kweekt voor de belastingdient? Van Bijsterveld: „Dat is heel iets anders. Natuurlijk moet Je dé men sen zoveel mogelijk van de noodzaak van het belasting betalen doordrin gen. Dat lukt ook wel. Ik heb echt de indruk, dat het percentage ontdui kers aanmerkelijk lager ligt dan men over het algemeen denkt. Hoeveel procent? Geen idee. Ik wou, dat ik t maar wist dan zou het ook niet zo moeilijk zijn om aan dit euvel een eind te maken. Wij maken het elk jaar weer mee, dat het aantal afwij kingen naar beneden in de aangif ten respectabel is. Dan zijn wij er óók oon te zorgen, dat de belastting- betalers er niet beroerder aan toe zijn dan strikt nodig is. Een ding moet goed duidelijk zijn: voor alles is de belastingdienst uit op integri teit. Trouwens we zouden ook niet an ders kunnen, want je zou dan gauw genoeg horen praten over belasting ambtenaren, die zich laten beïnvloe den. En dat kun je natuurlijk niet hebben". Ja, ook hij vindt de belas ting aan de hoge kant maar de be lastingdruk is een zaak, die niet hem het eerst aangaat. „De belasting dienst is een uitvoerend orgaan. De hoogte van de belastingen wordt be paald door de regering en de belas tingdienst heeft maar te zorgen, dat het geld binnenkomt. Wü bepalen ook niet de sector, waaruit een ver hoging moet komen. Wat we wel doen is het adviseren van de staats secretaris in hoeverre de inning van een bepaalde belasting technisch uit voerbaar is". Jomputer Zal de computer niet in toenemen de mate de in hoofdzaak administra tieve werkzaamheden kunnen ne men? „Dat zie ik nog niet zo gauw ge beuren. Maar waar we een compu ter bij kunnen slepen zullen we het niet laten. Een mooi voorbeeld is de automatisering van de motorrijtui genbelasting. Daarbij snijdt het mes aan twee kanten. Voor de overheid betekent het enorme arbeidsbespa ring nu de controle op het bezit van een motorij tuigenbelastingkaart fo tografisch gebeurt, terwijl ook de be lastingbetaler van een hoop ergernis verlost is. Je zat vroeger altijd met enorme pieken te kijken, omdat de mensen bij het verstrijken van de betalingstermijn in drommen de lo ketten bestormden. Wachttijden van een uur of langer waren geen zeld zaamheid. Het is niet onwaarschijn lijk, dat we ook de ontvangersadmi nistratie gaan automatiseren. In dat geval worden de administratis lan delijk in een computer gestopt. De anslagbiljetten worden dan voorzien van betalingskaarten, waardoor het iets gemakkelijker wordt de betaMng te verzorgen. Deze automatisering is vooral van betekenis voor de rationa lisatie van de dienst". Wordt er veel aan rationalisatie gedaan? „Heel veel. De laatste tien Jaar zijn de werkzaamheden emorm toegeno men in tegenstelling tot de groei van het personeel. Daaruit valt af te lei den een verregaande rationalisatie en mechanisatie van de dienst. Om een cyfer te noemen: nu stromen er jaar lijks drie miljoen aangiftebiljetten bij ons binnen: dat is een miljoen meer dan tien jaar terug. Daar moet ik wel even bij zeggen, dat onze dienst sinds 1957 ook belast is met de inning van de sociale premies. Niet alleen de hoeveelheid van het werk is groter geworden, ook kwaMtatief werd het meer. De oorzaak daarvan ligt in het almaar gecompliceerder worden van de wetten. Op onze dienst wordt een zware wissel getrok ken en het is juist waar u stelt, dat de belastingambtenaren onder een enorme spanning staan. Er komen zoveel wijzigingen en er moet zoveel worden bijgestudeerd, dat van elke ambtenaar het maximum wordt ge vraagd". Invullen Wordt het aangiftebiljet vaak ver keerd ingevuld? „Dan moeten we eerst een onder scheid maken tussen de belasting plichtigen, die echt proberen hun bil jet zo goed mogelijk in te vullen en degenen, die er maar een potje van maken. Nu geloof ik, dat fraude niet zo vaak voorkomt. Over het algemeen is men doordrongen van de plicht be lasting te betalen. Wie dat niet wil neemt een grote verantwoordelijk heid op zich. Aan de fraudeurs kan het liggen, dat de regering moet be sluiten tot een belastingverhoging. Er moet nu eenmaal geld zijn voor de realisering van een aantal gemeen schappelijke voorzieningen. Met andere woorden: door de onwil van enkelen kan de massa de dupe wor den". Sommigen vinden het ontduiken van de belasting een sport? „Dan moeten ze ook consequent zijn en de gevolgen sportief opne men als ze worden gesnapt. Maar dan is Leiden in last. Geen fraudeur denkt na betrapping meer aan spor tiviteit. Integendeel, hij zal alles doen om zich uit de nesten te draaien. Ik heb vaak het idee, dat men het ar gument spelelement hanteert om een rechtvaardiging voor de ontduiking te vinden. Aan de andere kant moet je niet öp iedereen schieten, die door z'n vingers kijkt bij het invullen van het formulier? „Nee, dat bedoel ik niet. Fraude is fraude. Of dat nu honderd gulden is of honderdduizend. Daarin ben Ik erg streng. Ik wil alleen pleiten voor soepelheid voor belastingplichtigen, die duidelijk een abuis hebben ge maakt. De ingewikkeldheid van de aangifteformulieren in aanmerking genomen moet je ook niet gaan prie gelen". Dus wel soepelheid. Nu nog wat meer snelheid bij het terugstorten van teveel betaalde belastingcenten en de fiscusklanten zullen de Bos- tella gaan dansen rondom de verza melde belastingambtenaren. Maar in die snelheid zit nu net de moeilijk heid. Het komt nog steeds voor, dat lang nadat het aangiftebiljet van het afgelopen jaar is ingevuld pas de de finitieve aanslag van het jaar daar voor met het reoht op teruggaaf van een paar honderdjes in de bus rolt. De belastingdienst heeft er in tussen een kleinigheid op gevonden. De belastingbetaler, die verwacht, dat de (definitieve) aanslag in de in komstenbelasting en de aanslag in do premieheffing (aow, aww en akw> hem recht geven op een teruggaaf van meer dan honderd gulden, kan dit kenbaar maken door de zwarte rechter bovenhoek van het aangifte biljet af te knippen. Aan vaststelling van die aanslagen zal zoveel mogelijk voorrang worden gegeven. De heer Van Bijsterveld zal met ingang van mei een topfunctie (23.000 man) bekleden. Zijn taak zal het zijn om onder verantwoordelijk heid van de staatssecretaris van fi nanciën de uitvoering van de belas tingen te runnen. Hjj moet zorgen voor een doelmatige organisatie en voor de technische uitvoering van de belastingen. Een imponerende taak voor deze met zijn 48 jaren nog jonge directeur-generaal, die in zijn manier van optreden meer weg heeft van een populair docent dan van een belastingambtenaar. Waar mee maar gezegd wil zijn, dat men het beroep nooit met zijn beoefena ren mag verwarren. ADVERTENTIE De nieuwe excelsior signaal laat zien wanneer de stofzak NIEUWE RIJN 29—32 LEIDEN TELEFOON 24244

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 37