f caravans Gorki herdacht te^Üeel- Schrijversbal als begin van Boekenweek Franse oud-prefeclj D.S.S. AARLANDERVEEN Jintan VRIJDAG 29 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 27 In de Sowjet-Unie herdacht men gisteren het feit dat ruim 100 jaar geleden op 14 maart 1868 de Russische roman- £n toneelschrijver Maxim Gorki werd geboren. Woensdag reeds brachten velen, onder wie Sowjetleiders, een bezoek aan £en Gorki-gedenkteken op een plein in Moskou. De Russische pers publiceert artikelen over en foto's van de schrijver en gisteravond was er in het Congrespaleis van het Kremlin een bijeenkomst, die door de televisie werd uitgezonden. Gorki, wiens werkelijke naam Ale- t^ei Maxmiowitsj Pesjkow was, werd op 28 maart 1868 geboren als zoon van een echtpaar uit de midden stand. Hij wordt in de Sowjetunie 'beschouwd als de vader van de offi- piële partijleer inzake het socialisti sche realisme in de kunst en als een „wezenlijk" proletarisch schrijver. Russische communisten die zeggen dat het socialistische realisme de hoogste vorm van artistieke expres sie is, zien in hem de centrale figuur van de wereldliteratuur in de 20ste eeuw. Niettegenstaande de officiële bewieroking onder het bewind van Stalin en daarna, vereenzelvigde Gor- „Prent 190" in Utrecht geopend De burgemeester van Utrecht ,jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, heeft gister middag in het Centraal Museum van de gemeente Utrecht een expositie geopend van etsen, lino's en litho's. De tentoonstelling wordt gehouden in het museum aan de Agnietenstraat. Na de opening sprak dr. L. Gans, voorzitter van het werkcomité, „Prent 190". „Prent 190" is een nieu we kring van verzamelaars van he dendaagse grafische kunst, die de kenners van goede hedendaagse gra fiek bij het grote publiek stimuleert en sedert drie jaren met zijn actie bezig is. Het werkcomité van „Prent 190" heeft het Centraal Museum in de gelegenheid gesteld circa 75 wer ken van meesters als Peter Alma, Roger Cahilloux, Constant. Corneille, Jef Diederen, Friso ten Holt, Luce- bert, Hannes Postma, Peter Struyc- ken. Verhoog; en Co Westerik. De expositiè "duurt tot 28 april. ki de naam betekent „bitter" zich pas kort voor zijn dood met het Bolsjewisme. In 1921 verliet hij zelfs vrijwillig voor enige tijd het land en vertrok naar Italië na een heftig con flict met Lenin over de Bolsjewisti sche gedragslijn tegenover ideologi sche tegenstanders. Op de Russische markt zijn nu tal rijke herdrukken van de werken van Gorki verschenen en men vertoont verscheidene films over zijn leven. Ned. expositie in Brazilië In het Museum van moderne kuns in Rio de Janeiro wordt van 21 me tot 7 juli een Nederlandse tentoon stelling „Schilders van Johan Mau rits", of „Os pintores de Mauricio de Nassau" gehouden. Voor de samenstelling van deze tentoonstelling, die onder patronage van Koningin Juliana en Prins Bern- hard, en de president van Brazilië en mevrouw Da Costa de Silva wordt gehouden, zyn directeur van het Mauritshuis in Den Haag, dr. A. B de Vries, en Joaquim de Sousa Leao, die van 1956 tot 1962 Braziliaans am bassadeur in Nederland is geweest, verantwoordelijk. De tentoonstelling, die behalve bij na 50 werken van Frans Post en Al- bert Eckhard, archivaria en tapisse- riën omvat, is tot stand gekomen dank zij de medewerking van het Louvre in Parijs en het Nationaal Museum in Kopenhagen. ADVERTENTIE rOpde polsvar"hetri de^lan omstreden 0u *a. h Pken houden der,ell8n an-rechts.Vanradl Want boeken Zg „e en Van een JUbi|6r geven het nieU*boekhanda| doet u Wa»r ;et vaker? het da"1 'W Beeld Koningin Wilhelmina op het Damrak Op het Damrak in Amsterdam zal t.z.t. een standbeeld worden geplaatst van Koningin Wilhelmina. De Am sterdamse beeldhouwster Thea van der Pant zal het beeld vervaardigen. Het initiatief tot het oprichten van een standbeeld werd in 1967 genomen door het Contactorgaan van Vrou wenorganisaties in Amsterdam (Cova). Het bestuur nam contact op met de gemeente, die liet weten dit initiatief van harte te willen steunen. De afdeling Stadsontwikkeling van de Dienst Publieke Werken stelde een onderzoek in naar een plaats waar het beeld het beste kon worden ge plaatst. Het Cova. zegt zeer ver heugd te zijn dat dit standbeeld in het hart van Amsterdam een plaats zal krijgen. In 1949 werd het Cova opgericht. Ere-presidente is me vrouw O. J Samkalden-Meyers. ADVERTENTIE w1! SKOL? Do you speak English? Then ring this number (010) 131091 Rembrandts in New York wel echt Een woordvoerder van het New- yorkse „Metropolitan museum of art" heeft tegengesproken dat zich onder de Rembrandts van het mu seum vervalsingen zouden bevinden In tegenstelling tot wat in een in terview met het weekblad „News week" is gezegd verklaarde de woordvoerder dat het vergelijken van doeken met foto's om hun authenti citeit te onderzoeken een normale procedure Is die van tyd tot tijd wordt gevolgd. Met bijzondere verering hingen de bewoners van een landstreek in de buurt van Keulen aan de links afgebeelde Piëta in een beeldzuil aan de rand van de weg. Bij het 24 centimeter hoge, bont beschilderde figuurtje stonden altijd bloemen en kaarsen, tot een kunstminnende ivandelaar een restaurateur van de Domstad op het beeldhouwwerkje opmerk zaam maakte. Na maandenlang, moeizaam werk kwam onder een dikke laag verf een prachtig sculptuur voor de dag (foto rechts), die in haar heldere kleurigheid tot de stijl van de Rijnlandse plastiek van de late 15de eeuw mag worden gerekend. Minstens negen dorpskunstenaars hadden in de loop van de tijd het mooie gezicht naar hun smaak overgeschilderd, de plooien van het gewaad ondeskundig met stopverf opgevuld. Zij slaagden er op deze manier echter in, de plastiek tegen weersinvloeden te beschermen en voor verval te waren. De thans tevoorschijn ge komen oorspronkelijke sculptuur werd met moderne middelen conserveerd. In Keulen zorgt men nu verder voor het kleine kunst werk. Om het te kunnen catalo giseren moet worden uitgezocht wie de schepper van deze treu rende Moeder Gods is. beschuldigd van spionage-activiteit Maurice Picard. voormalig hoofd van de Franse burgerbeschermings- dienst, is gisteren in staat van be schuldiging gesteld wegens „contac ten met agenten van vreemde mo gendheden die de militaire en diplo matieke positie van Frankrijk of zijn essentiële economische belangen kon den schaden". Hij is op verzoek van de procureur-generaal bij het Franse hof yoor de staatsveiligheid in hech tenis gesteld en overgebracht naar de gevangenis van Fresnes. Picard. 61 jaar, is acht dagen ach tereen ondervraagd door de Franse contra-spionage. Hij staat bekend als zeer Duitsgezind en bezocht vele ma len West-Duitsland. Volgens welinge lichte kringen zijn bij zijn verhoor niet alleen zijn betrekkingen met westduitsers maar ook die met Oost duitsers en diplomaten en agenten van andere landen aan de orde geko men. Picard is prefect geweest van het departement Haut-Rhin. Sinds vorig jaar juli stond hij bij het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken op non-actief nadat hij veertien maan den de leiding van de dienst bescher ming bevolking had gehad. Volgens sommige berichten betreft het hier niet zozeer verraad, maar eerder „onvoorzichtigheden" van een man die door de mensen van de con traspionage betiteld wordt als een inorme flapuit". Picard heeft zich bijzonder inge spannen voor de Frans-Duitse ver zoening, wat hem in 1964 het Groot kruis van Verdienste van de Duitse bondsrepubliek opleverde. In de oor log echter was hij fel anti-nazi en speelde hij een belangrijke rol in het verzet. In 1942 werd hij door de Ges tapo gearresteerd en naar Buchen- wald gedeporteerd. Ruimteschoten in 1967 Het Internationale Bureau voor Te lecommunicatie heeft bekendgemaakt dat in 1967 in totaal 153 ruimtevaar tuigen zijn gelanceerd. Amerika staat voorop met 82 lan ceringen. gevolgd door Rusland met 66, Frankrijk met twee en Engeland. Italië en Australië met elk één. Onder leiding van dirigent E. Weijers heeft de r.-k. muziek vereniging „D.S.S.' in het Dorpshuis voor een enthousiast pu bliek een bijzonder geslaagde uitvoering gegeven. Nadat de voorzitter, de heer C. Aartman. een openingswoord had gespro ken, in het bijzonder tot de ereleden en de genodigden, opende de keurig in uniform gestoken Drumband onder leiding van de heer W. B. Driessen het programma met een aantal drumnummers die getuigden van een perfecte studie. Vervolgens was het de beurt aan het korps, dat opende met de pittige mars „Arosa" van C. Tschuor. Ver- ADVERTENTIE PARELS 95 ct. H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM volgens werden de aanwezigen mee genomen naar de Bommelerwaard met de fantasie „De Geuzen in de Bom'ler Waard" van H. van Lijn schoten. Een ovationeel applaus verkreeg daarna de 11-jarige Danny Oisterman voor zijn bijzonder goed en zuiver ge speelde solo in het trompetnummer „To a Wild Rose" van Dowell-De Rooi. In de mars „The CJ.V. mars" van E. Dowell bewees het korps nog weer over welke uitstekende kwali teiten het beschikt. „Scene from the Country Side" van Jack Harvey en „Five minutes with Jerome Kern" van J. Kern werd besloten met het populaire „Pup pet on a String" van M. Everaart. Na de pauze gaf d'e Toneelvereni ging „DITO" een geslaagde uit- In het Stedelijk Museum: D.S.S. in Aarlanderveen onder dirigent Weijers in actie. (Foto Leidsch Dagblad voering van de klucht in twee be drijven van B. Steyaart „Door een noodlottig ongeval Transplantatie van hart op komst in V.S.? In de Stanford Universiteit in Ca- lifornië zal in de komende dagen mo gelijk een nieuwe harttransplanta tie worden verricht, zo heeft een woordvoerder gezegd. In de universiteitskliniek zijn al een patiënt en een mogelijke do nor. De beslissing over het wel of niet doorgaan van de operatie zal naar alle waarschijnlijkheid niet voor maandag worden genomen. Van de zes harttransplantaties die in de wereld zijn verricht vond er al één plaats in de Stanford Universi teit, die op Mike Kasperak. Kasperak overleed 15 dagen na de operatie, op 21 Januari. De enige pa tiënt die een harttransplantatie heeft overleefd Is de Zuidafrikaanse tand arts Philip Blaiberg ADVERTENTIE De Boekenweek begint vandaag met een streng geselecteerd schrijversbal. Dat werd eindelijk tijd, want op het Boekenbal moest je tussen honderden binnengekomen buitenstaanders naar schrijvers zoeken. Het was altijd weer dezelfde groep, die na een saai begin en dikwijls vervelende voorstellingen, na middernacht de anarchie uitriep. Dan konden de verbijsterde burgers hun cultuurdragers versieringen zien plunderen. Maar toch leek het erger dan het was en het zou leuk zijn geweest, als het niet was gaan vervelen! De organisatoren hebben nu een nieuwe koers gekozen. Vanavond wor den in de stijlvolle zalen van het Stedelijk Museum in Amsterdam slechts 750 gasten toegelaten. De uit nodigingen zijn voornamelijk gericht aan de schrijvers van Nederland, en aan vooraanstaande landgenoten die voor het merendeel in nauw contact staan met hen, die het uitgeven en verkopen van boeken bevorderen. de vrouw is verbonden, wordt gepre senteerd door Ageeth Scherphuis en Ton van Duinhoven. De NTS zal voor een rechtstreekse reportage zorgen van 22.25 tot 23.15 uur. De ochtend na. het feest is het woord aan de boekenliefhebber, die de win kel van zijn voorkeur kan binnen gaan, om daar zijn keuze te maken, waaraan het jaarlijkse „geschenk" is gekoppeld. De kieskeurige koper van ..de nieuwe Hermans" of „de laatste Vest dijk", zal de schelmenroman „Kom eens om een keizer'die Max Den- dermonde als geschenk presenteert, anders lezen dan de mevrouw die uit onze literaire voorrraad een kookboek kiest, of de meneer die voor zijn drie rijksdaalders geen keuze weet te ma ken, en met het oog op het geschenk twee keer meent, dat hij er mee moet kunnen nemen". In dit Boekenweekgeschenk, waar van wij de inhoud reeds publiceerden, heeft de schrüer zich gericht tot een publiek dat goed moet kunnen lezen. De commissies die het uitgaven, heb ben „hoog gemikt". Voor de meer li terair ingestelde lezer is „Kom eens om een keizer" een novelle met een diepere betekenis, waarachter weer een betekenis valt te zoeken... rKMflmüüÜ^v Joegoslavische Adria- voor sensationele prijzen, compleet va 3295,- kom Af/keft 6/y „AUTO-SERVICE"

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 27