heeft West-Europa steeds meer achter bij Y.S. Meten met twee maten' Mars van ds. King door plunderaars verstoord Rouwbeklag uit hele wereld na dood Gagarin Scherpe kritiek op ons industriebeleid EL-MIOR Neger in Memphis doodgeschoten nieuwe hakken, nieuwe neuzen* VRIJDAG 29 MAART 1968 Symposium in Amsterdam (Van onze financiële redactie) „De oorzaak van de zich steeds meer verbredende kloof op wetenschappelijk en technisch gebied tussen de Ver. Staten en Europa is niet van direct-technologische aard. Waar het in Europa voornamelijk aan schort, is de kunst van snelle en ef ficiënte ontwikkelingen en uitvindingen en het produktief ma ken van directe resultaten. Er is een achterstand in doelgericht beleid in onze ondernemingsorganisaties en in ons onderwijs, waardoor onvoldoende geld en talent beschikbaar komen. Ook de schaal waarin gedacht en gehandeld wordt, is te klein". prof. dr. D. W. van Krevelen, lid van de Raad van Be st/uur van de AKU op een symposium over de ontwikkeling van de Ned. procesindustrie in het internatio naal congrescentrum RAI in Amster dam. Dit symposium was in het ka der van het chemiejaar 1968 georga niseerd door de Ver. van de Neder land®? Chemische Industrie, de Kon. Ned. Chemische Vereniging, het Kon. Instituut voor Ingenieurs en het Cen traal Instituut voor Industrieontwik keMtrg, Ongunstige factoren Prof. van Krevelen zei dat de be- drijfsgrootte van de Nederlandse on derneming op wereldniveau in het al gemeen klein is. „Dit betekent dat het investeringsniveau laag ligt, dat men gedwongen wordt tot specialisa tie, dat men in absolute zin weinig aan research en ontwikkeling be steedt en dat men minder geneigd is risicodragende zaken te ondernemen". „Door het samengaan van deze on gunstige factoren verliest men ter rein dat men alleen kan trachten te rug te winnen door verdergaande spe cialisatie. Maar juist specialisatie vraagt om het nemen van meer ri sico's omdat men steeds verder het onbekende ingaat en grotere risico's vragen een krachtiger financiële structuur om deze op te vangen. Een cirkel. Het resultaat is duide- zijn in de laatste tien jaren land betrekkelijk weinig ori- "4 ginele procédee's ontwikkeld", aldus I de heer Van Krevelen. Cirkel doorbreken Enkele mogelijkheden om deze vi cieuze cirkel te doorbreken zijn vol gens prof. Van Krevelen een meer ■akelijk beleid, waardoor meer geld aan research besteed kan worden, sti mulering van het industriële klimaat door de overheid en een Europese wetgeving, die trans-nationale NV'a en daarmee trans-nationale research en ontwikkeling mogelijk maakt. Voor het onderwijs aan onze uni versiteiten en hogescholen zag prof. Van Krevelen als enige oplossing een ombuiging naar het Angelsaksi sche systeem waarbij ruim 75 van de studenten reeds na vier jaar de 6tudie afsluit met een graad die vol doende is voor de meeste maatschap pelijke en industriële functies, terwijl slechts ongeveer 20 doorgaat om de graad van doctor te bereiken en deel uit te gaan maken van de kleine groep die zelfstandig de wetenschap beoefent. ADVERTENTIE HERENMODE CONFEKTIE 'Ot en Sien' worden vereeuwigd Interessante markt Prof. ir. E. de Jong, hoogleraar che^ mische werktuigen aan de T.H. in Delft, die als voorzitter van het sym posium optrad, wees erop dat de pro cesindustrie de grootste industrie ons land Is. Zij omvat die bedrijfs takken waarin bij de fabricage fysi sche. chemische of biochemische pro cessen centraal staan, van bierbrou werij tot leerlooierij en van petro chemische industrie tot levensmidde lenindustrie. „De omzet bedroeg in 1966 ruim 35 miljard gulden ongeveer 1 van de totale industriële omzet. De investeringen bedroegen in hetzelfde jaar 3 miljard gulden. Hierdoor be tekent de procesindustrie een interes sante markt voor de overige industrie, zoals de metaalverwerkende er elektrotechnische en bepaalt zij voor een belangrijk deel de groei van gehele Industriële apparaat", aldus prof. De Jong. Tekort aan kader Ir. K. Koojj, directeur van de Cha- motte-Unie NV, die de personeelsbe zetting in de procesindustrie onder de loep nam, signaleerde 'n daling van 't aantal studerenden, dat tech nische wetenschappen of natuurwe tenschappen kiest. In 1958 kooe 22% voor de techniek. In 1966 was dit percentage gedaald tot 16. Daarbij komt binnen de Technische Hoge scholen sinds 1960 een daling van de belangstelling voor „industriële" richtingen. Lagere technische scholen leveren via hun afdelingen proces-techniek slechts een kleine 400 bedieningsvak mannen af terwijl er al in 1964 500 k 600 per jaar nodig waren. Ook ls er een tekort aan lagerkader en mid denkader. Dhr. Kooij bepleitte in dit verband medewerking van het be drijfsleven aan de verruiming van de mogelijkheden tot onderwijs en op leiding. Bezorgdheid Dr. P. Kuin, lid van de Raad van Bestuur van Unilever NV, merkte op dat de Nederlandse proces-industrie grote kansen krijgt door het wegval len van de tarieven binnen de EEG en de geleidelijke opheffing van ande re handelsbelemmeringen. Aan de an dere kant moet rekening gehouden worden met enige vertraging in het groeitempo door het verloren gaan van de relatieve concurrentie-voor- sprong van de Nederlandse proces industrie en het geleidelijk minder worden van de beschikbare „Ook financieel vrij sterke bedre ven zien met bezorgdheid de tijd te gemoet dat zij hun uitbreiding en vernieuwing niet meer uit afschrij ving «n ingehouden winsten kunnen financieren", zei de heer Kuin. LEID8CH DAGBLAD Man zou jongen zuur in gezicht hebben gegooid (Van onze Vliseinge correspondent)) Op verdenking van zware mishan deling of een poging daartoe is in het politiebureau in Middelburg in gesloten een 50-jarige inwoner van Nieuw en Sint Joosl&nd. Hij sou een 22-Jarige Middelbur ger een kan zuur in het gezicht heb ben gegooid. De jongeman is met brandwonden in gezicht en hals in het Gasthuis ln Middelburg opgeno men. Doordat hy zijn ogen op het bewuste moment dichtkneep werd zijn gezicht/vermogen niet aangetast. De politie kon pas dinsdag tot de aanhouding van de 50-Jarige man overgaan, nadat aanvankelijk bij gerucht was vernomen wat er in de nacht van zaterdag op zondag was gebeurd. De politie werd by het on derzoek geconfronteerd met twee ver schillende lezingen van het gebeurde. Volgens de jongeman die tegen de wil van de man omgang heeft met diens minderjarige dochter kwam hy zon dagnacht rond half een by de wo ning van da man aan. Hy was nog enkele meters van de voordeur ver- wyders toen hy plotseling werd nat- gegoold. De jongeman dacht aanvan kelijk dat het water was. Geschrok toen vluchtte hy weg, maar even la ter merkte hy dat de vloeistof een bytende uitwerking had. Dit bracht hem ertoe in Middelburg meteen naar het gasthuis te gaan. Daar werden de vry ernstige brandwonden behan deld. Naar de man verklaarde zou het allemaal anders zijn gegaan op zon dagnacht. Het was op het bewuste tijdstip bezig met het vullen van zyn accu van zyn auto lm zijn garge, toen hy enig gerucht hoorde, hy liep naar de deur toe om eens poolshoog te te nemen en botste by de deur te gen de jongeman op. Door de schok van de botsing kreeg de jongeman de inhoud van de kan in het gezicht. In de kan zat volgens de man accu- zuur. In het gerechteiyk laboratori um ln Den Haag wordt dit momen teel nagegaan. Vandaag zou de man voor de officier van Justitie in Mid delburg zyn voorgeleid. Advocaat valt vervolgingsbeleid justitie inzake pornografie aan (Van onze Haagse correspondent) Bijna briesend van verontwaardiging heeft de Haagse advo caat mr. K. W. Zieleman gistermiddag ter zitting van de Haag se rechtbank zijn tweede grote aanval binnen enkele weken gedaan op het vervolgingsbeleid van de justitie inzake porno grafie. De pleiter bestempelde het als „pure dwaze onzin" dat tijdschriften met simpele foto's van naakte vrouwen als „aan stootgevend voor de eerbaarheid" worden beschouwd, terwijl schilderijen van precies even naakte dames in alle musea te kijk hangen als kunst met een grote K. Hen- uit Den Haag. werd door d© officier „Rembrandts tweede drikje Stoffels) ligt ear in het Rijks museum veel geraffineerder en wulp ser by dan het gros van de blote juffrouwen in deze zogenaamde por nografische nudistenbladen", oordeelt mr. Zieleman. Hij achtte het vervol gingsbeleid van de justitie absurd, rustverstorend en te beschouwen als een aantasting van de rechtszeker heid, omdat er geen peil op te trek ken valt en omdat er voortdurend gemeten wordt met twee maten. Sommige bekende tijdschriften met foto's van moedernaakte dames kan men in elke kiosk kopen. Ter illu stratie overhandigde mr. Zieleman de rechtbank een stapeltje tijdschrif ten, waaronder een nummer van „De lach". Precies soortgelyke foto's van even naakte dames in andere perio dieken worden echter door de justi tie nu eens wel, dan weer niet aan stootgevend gevonden. Dwaas, dwaas! De ene boekhandelaar wordt we gens het in voorraad hebben van de ze fototijdschriften vervolgd, de an dere laat men ongemoeid. Idem dito met de lectuur. Een typisch staaltje van meten met twee maten levert het feit dat pornografie in de Engelse en Franse taal als „literatuur" verkocht mag worden, terwijl Nederlandse werken in beslag worden genomen. „Dwaas, dwaas!" riep mr. Zieleman. Tegen de verdachte ln de strafzaak van gistermiddag, een boekhandelaar Justitie, jhr. mr. Van de Poll gevangenisstraf geëist van twee maanden, waarvan een maand voor waardelijk. Tevens eiste de officier onttbrekking aan het verkeer va® de door de politie in beslag genomen pe riodieken met naaktfoto's. De verbijsterende tweeslachtigheid in het justitiële beleid werd door mr. Zieleman aan de kaak gesteld met de mededeling dat verdachtes broer pre- dezelfde periodieken in voorraad had, dat de zedenpolitie deze zelfde periodieken in de winkel van ver dachtes broer blykbaar niet „aan stootgevend" vond en dat deze broer door de justitie ongemoeid is gelaten. TWEE JAAR IN JENEVER-DRAMA Conform de vordering van de pro cureur-generaal bevestigde het Leeu warder gerechtshof gisteren de von nissen van de rechtbank in Gronin gen in de zaak van het jeneverdra ma in Oude-Pekela. Een 31-jarige en een 23-jarige man werden ieder ver oordeeld tot twee jaar met aftrek wegens roof met geweldpleging. Op 27 juli van het vorig jaar zoch ten zy na een bezoek aan een brui loft in hun woonplaats Oude-Pekela de vlakby wonende 65-jarige heer W. Stroobos op, die zy onder dwang zoveel jenever lieten drinken hield het slachtoffer vast en goot hem de alcohol bij kopjes vol in de mond dat hy bewusteloos raakte. Daarna zochten de mannen het huis af naar geld. De buit was slechts f 25. De heer Stroobos overleed de dag daarop. Onbegrij pelijk Pleiters verwijt dat da handelaars niet weten waaraan zy zich te hou den hebben, werd door rechtbank president mr. Van Oldenborgh weer sproken met de opmerking dat in september vorig Jaar in het opspo ringsblad van de politie alle gerech telijke uitspraken zyn opgesomd om trent wat en wat niet strafbaar ie. „U had dus om een exemplaar van dit opsporingsblad kunnen vragen", zei de president, „dan had u 1 ook ge weten". „Ik heb erom gevraagd en hei to my geweigerd", repliceerde de dachte. ,,Men heeft mfl heit blad zelfs niet ter inzage willen geven. Ik mocht geen kennis nemen ran de titels op de zwarte ïyst". „Onbegry pelijk", vond de president, „wat hebben we aan een lijst als de mensen die zich op cüit gebied bewe gen er geen gebruik van mogen ma ken?" Advocaat mr. Zieleman glimlachte fijntjes. Hy vroeg uiteraard vry- Een jeugdige neger is gisteren in Memphis (in de Amerikaanse staat Tennessee) door de politie doodge schoten tijdens plunderingen en rel letjes gedurende een mars die onder leiding stond van de negerleider ds. Martin Luther King. Deze mars gold als steun voor de vuilnislieden van Memphis, die reeds zeven weken sta ken. Een half uur na het begin van ïars begonnen negers winkels te vermelen en te plunderen, Ds. King Licentie overeenkomst lieetgasmotor Philips De N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken ln Eindhoven en de Allgemeine Deutsche Philips Industrie GMHB in Hamburg hebben met de firma's Maschdnenfabrik Augsburg-Nu ere n - berg (MAN) en Motorenwerke Mann heim (MWM) een licentieovereen komst gesloten over de volgens het etirhng principe werkende heetgas- motor. Zoals bekend, woordt deze geruis- arme motor door een brander uitwen dig verhit. Hierdoor is een zeer gro te vryheid in de keuze van de soort brandstof mogelijk en wordt een ver regaande vermindering van schadeiy- ke uitlaatgassen verkregen. Motoren, die volgens dit principe werken, waar aan Philips jarenlang intensief on- derzoekings- en ontwikkelingswerk heeft verricht, zuilen nu ook door zijn medewerkers stapten toen in auto en reden naar een motel. De gouverneur van Tennessee, Bu- ford Ellington, liet op verzoek van burgemeester Loeb 4.000 man van de nationale garde in alarmtoestand brengen. Achtduizend man worden op allerlei plaatsen gereed gehouden. De politie van Memphis verklaar de de toestand in de hand te heb ben nadat Beale Street bakermat vele jazz olubs was afgegren deld en vele jongelieden met. traan- a« en knuppels waren weggejaagd, 'olgens de politie van Memphis heb ben 6000 6500 mensen aan de mars deelgenomen. Vijf (tig personen wer den gewond en ongeveer 120 werden resteend. De overheid van Memphis heeftt busdiensten gee taakt daar chauffeurs hadden geklaagd, dat rij door inzittenden met messen aren bedreigd. Reeds vóór de aankomst van ds. King In Memphis waren er giste- ADVERTENTX3 Ds. King (midden), arm in arm met ds. Abernathy rechteen Jackson, tijdens de mars in Mem* phis, die door plunderaars in eeil drama met een dode eindigde. D% King beëindigde de mars ogen» blikkelijk, toen de relletje» bm gonnen. ren ai ongeregeldheden. LeerHngeaj van de middelbare Hamilton-school wierpen met stenen en flessen. Op <j» terreinen van de school hadden 260 scholieren zich verzameld, die ande ren trachtten te beletten het geboutf binnen te gaan na een oproep va*> ds. King aan de stad Memphis dé mensen vrij-atf te gwen, opdat dé negers aan de betoging Bonden raae nen deelnemen. Du. King heeft intussen ontkend dat de onruststokers terts te maken hadden met de betoging, dié vo&geoé hem waardig was verlopen. Bijna zeven jaar na zijn historische ruimte vlucht zal de ag van de omgekomen Russische ruimtevaarder Joerl Gagarin zaterdagmiddag om 12 uur Nederlandse tijd worden bijgezet in de muur van het Kremlin, waar ook de as rust van zijn collegn Komarow, die vorig jaar 24 april om het leven kwam. Voordien zal de urn met a# tentoongesteld worden. Over de toedracht van het ongeval zijn nog geen nadere ge» gevens bekend gemaakt, zelfs niet over het type vliegtuig waarmee Gagarin om het leven kwam. Het meest waarschijn» lijk is, dat Gagarin vloog in een (verouderde) MIG-15, hoewel Tsjechische bronnen weten te berichten dat het ging om een revolutionair prototype dat op 40 tot 50 km hoogte kan vliegeiv Het ongeluk geschiedde by het dorp Norossel Kovo, ongeveer 120 km ten noordoosten van Moskou. Het toestel was op de terugweg naar het vliegveld na zyn missie voltooid te hebben, aldus een officieel commu niqué. Uit de gehele wereld zyn bood schappen van rouwbeklag naar de Russische leiders, de kosmonauten Den Haag Spuistraat 14, Lelden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Binnenweg 10. Nieuwe Binnenweg 379 Groene Hilledijk 262-264 Putselaan 230-234 Katendrechtse Lagedijk 428, Schiedam Hoogstraat 2 Vlaardingen Liesveld Isa Dofdracbt Voorstraat 262, Brad* Karraetraat 27. Tilburg Hauvelstraat 70 Kloof tussen arm en rijk wordt groter Na 17 jaar van stilzwijgen over binnenlandse zaken, hebben de r.-k. bisschoppen van Mexico uiting ge geven aan bezorgdheid over de gang van zaken in hun land. In een herderlijk schrijven van de 80 aartsbisschoppen en bisschoppen waarschuwt de geestelijkheid tegen de steeds groter wordende kloof tus sen arm en rUk en de „schandelij ke" ondergeschiktheid van de vrouw in de Mexicaanse maatschappij. De geestelijkheid wil een actiever rol van de kerk in de stryd tegen de ongelijkheid. De bisschoppen erkennen, dat de ontwikkeling van het land in cultu reel, economisch, sociaal en poli tiek terrein bemoedigend is. Maar, zo betogen de bisschoppen, een groot deel van de bevolking is niet by dit werk betrokken en profiteert er evenmin van. de familie van de «lachtoffers ge» zonden, onder meer van de Amert* kaanse astronauten, de Amerikaans# ruimtevaartorganisatie Nasa. presi dent Johnson, Oe Thant, het Vatl» Tito en andere staatshoofden is een commissie van onder* zoek ingesteld naar de toedrachl het ongeval, maar het ls nieê waarschijnlijk dat de bevindingen van deze commissie zullen worden gepubliceerd. Cliff Richard zingt voor Youth for Christ De bekende Engelse popzanger Cliff Richard komt zaterdag 27 april naar ons land Onder auspiciën van de interkerkelijke jeugdbeweging Youth for Christ zal hij samen met de Engelse zanggroep „The Settlers" optreden in de Heagse Hou trusthal len. Het programma op 27 april draagt een godsdienstig karakter. Cliff zal overwegend Gospel Song# zingen. De opbrengst is door Younth for Christ bestemd voor een programma van Jeugdzorg in Hong Kong, het bekende project van het Diakonale Bureau der Geref. Kerken in Neder land, genaamd Holland Hostel in Rennies Mill. Hier worden verwaar loosde kinderen opgevangen, verzorgd en opgeleid voor een volwaardig# taak in de maatsohappy.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11