Friesche Vlag Goudband en Melitta SVOBODA TSJECHISCHE PRESIDENT? Ellendige toestand van Indianen aan Amazone modem..handig..heerlijk FRIESCHE VUG GOUDBAND pagina 8 Presidium partijcomité stelt kandidaat: Het presidium van het Tsjechoslowaakse Centrale Partij comité zal generaal Lud- vik Svoboda als opvolger van Antonin Novotny voor het pre sidentschap aanbevelen. Generaal Svoboda is 73 jaar. In de Tweede Wereldoorlog vocht hü aan het hoofd van een Tsjechoslo waakse brigade aan Russische kant. Na de oorlog werd hij benoemd tot minister van Defensie. Hü bleef dat ook na de communis tische m achtsovemame begin '68 die ten dele dank zij zijn medewer king hü liet het leger een „welwil lende neutraliteit" in acht nemen gelukte. Naderhand verheelde hü zün teleurstelling over de verdere ont wikkeling niet, waardoor hü steeds meer uit de gratie raakte. Protest De Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, David, heeft gis teren de Oostduitse ambassadeur in Praag, Florin, ontboden en bü hem geprotesteerd tegen de kritiek, die de Oostduitse partü-ideoloog Hager de dag tevoren had uitgeoefend op de ontwikkelingen in Tsjecho-Slowaküe. Hager had daarbü de liberalisering niet rechtstreeks aangevallen, maar j G.S. hebben bezwaren tegen de richting startbaan Schiphol 1 Evenals de gemeente Haarlemmer- heeft ook de provincie Noord- Holland ernstige bezwaren tegen de huidige richting van de startbaan 011- 19r en de eventuele aanleg van een vüfde startbaan. In een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat zeggen gede puteerde staten van Noord-Holland de gevolgen, die de aanleg van deze startbaan heeft voor Zwanenburg en Halfweg, met het gemeentebestuur van Haarlemmermeer te delen. De vraag rüst of het onmogehjk is de richting van de reeds in aanleg zün- de baan zodanig te veranderen, dat in het büzonder de genoemde dorpen niet in het verlengde ervan komen te liggen. „In de gegeven omstandig heden vragen wü ons af", aldus gede puteerde staten, „of niet alsnog maat regelen kunnen worden genomen dat de richting van de startbaan wordt veranderd. Voorts zouden wü In het bijzonder met het oog op de bebou wing en ontwikkeling van Hoofddorp met klem willen bepleiten dat niet wordt overgegaan tot de aanleg van een vüfde startbaan parallel aan de startbaan 011-19r". Investeringen in Zuid-Afrika sterk toegenomen l Svoboda dat de Westduitse propagan da „gretig de uitspraken aanhaalt van minister van Bosbouw Josef Smrkowski". De uitlatingen van Hager deden in Tsjecho-Slowakije een storm van pro test opsteken. In Oost-Berlün tekende de Tsjecho-Slowaakse ambassadeur Kolar bij politburo-lid Erich Ho- Steun De voorzitter van de Tsjechoslo waakse kamer van Koophandel. Jiri Horn, is naar Moskou gereisd om over uitbreiding van de samenwer king met de Russische kamer van Koophandel te praten. Westelüke waarnemers in Moskou vermoeden, dat aün bezoek samenhangt met de besluiten die op de büeenkomst van Dresden ter ondersteuning van de Tsjechoslowaakse economie zün ge- De Zuidafrikaanse economie 1* op dit ogenblik een bolwerk in de steeds onzekerder wordende interna tionale monetaire wereld, aldus ver klaarde minister van Financiën dr. Diederichs gisteren in Kaapstad bij de indiening van de begroting. Hü wees op de aantrekkingskracht van I Zuid-Afrika voor buitenlandse Inves teerders. De omvang van de parti- 1 culiere investeringen >n 1967 bedroeg 990 miljoen gulden tegen 800 miljoen gulden in 1966. Hoewel het tekort op de betalings balans in 1967 750 miljoen gulden be droeg, hebben de gunstige ontwikke lingen in het najaar van 1967 en de eerste maanden van dit jaar beleid tot versterking van de reserves aan goud en buitenlandse valuta. Minis ter Diederichs zei, dat het nog niet mogelük was het effect van de vrüe markt op de inkomsten van de goud- münen te schatten, maar dit zou on- getwüfeld leiden tot expansie van de Zuidafrikaanse economie. De hogere goudprijs op de vrüe markt zal wel licht het acht-jarenplan tot steun aan de goudmijnen (400 miljoen gulden) onnodig maken. Minister Diederichs totale begro ting beloopt zeven miljard gulden, waarvan 1 1/4 miljard voor defensie. Zuid-Afrika zal een fonds van 25 miljoen gulden stichten voor hulp aan bevriende naties. De Zuidafri kaanse hulp aan VN-organisaties als FAO, WHO en de Internationale Ar beidsorganisatie zal worden vermin derd. gezien de behandeling die Zuid-Afrika in deze organen ten deel valt van de züde van landen, die niettemin van haar büdragen profi teren. Peruaanse en Columbiaanse ban dieten, die langs de, grens opereren, gebruiken Braziliaanse Indianen om hen te helpen andere Indianen te beroven, aldus het hoofd van de Na tionale Indianenstichting, de Quei- roz Campos. Een onderzoek van de regering heeft uitgewezen dat Ticoena-in- dianen in het Amazonegebied bü de Concentratie in kousenindustrie Met het doel te komen tot een la gere kostprüs en een betere concur rentiepositie heeft, een belangrijke groepsvorming plaats gevonden in de Europese kousenindustrie en -handel, waarbij Nederlandse bedrü- ven betrokken zijn. Aanleiding hier toe is, dat per 1 juli 1968 de invoer rechten der zes landen van de EEG volledig zullen wegvallen. De h ier door noodzakelijke structurele aan passingen dwingen ook de Europese kousenindustrie en -handel tot een bundeling van krachten. Tot concentratie is thans besloten door N.V. Handelmaatschappü ..Nur Die" Rotterdam, Ipko N.V .Den Haag, kousenfabriek gebr. Kool N.V. Den Haag, Schulte und Dieckhoff West-Duitsland en andere Europese kousenbedrijVen in verschillende lan den o.a. Italië en Frankrük. Hierbü is Schulte und Dieckhoff de grootste kousenfabriek ter wereld. Onder de ze Europese bedrüven bevinden zich zowel handels- als industriële onder, nemingen in de kousen- en sokken- sector. grens met Peru en Columbia als sla- worden gebruikt door rubber arbeiders en bandieten. Sommige In dianen worden bewapend en krügen alcohol waarna zü door de bandie ten worden gebruikt tüdens hun roof tochten. De onderzoekers hebben tevens be merkt. dat duizenden Indianen van de Ticoena-stam aan lepra lüden. De Indianen trekken zich dan terug op de eilandjes Aremaca en Araia in ivier de Solimos om daar hun einde af te wachten. De Braziliaanse Indianen, die zeer afgezonderd leven, zün vaak niet in geënt tegen ziekten als pokken, maze len en griep. Sommige epidemieën doen een stam soms in enkele dagen van de aardbodem verdwünen. De Indianen vormen de laatste tüd een heet hangüzer in Brazilië na rapporten van de voor malige „Indianen - beschermings- dienst" (thans Nationale Indianen- stichting geheten) over massamoor den, martelingen en de slavernü van de afgelopen 20 jaar. Nederlanders 7 maanden in Griekse cel Uit INoordwijkerhout J. van Boeckel promoveert Aan de universiteit van Amsterdam is gistermiddag de heer J. J. G. M. van Boeckel uit Noordwükerhout ge promoveerd tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „Gravitational and geomagnetic investigations in Suriname and their structural im plications". Gastpromotor was prof, dr. J. Veldkamp, buitengewoon hoog leraar in het aardmagnetisme en de seismologie aan de rijksuniversiteit in Utrecht, co-promotor prof. dr. J. Bakker, gewoon hoogleraar in de fy sische geografie, klimatologie en car tografie. s bemanningsleden van het vrachtschip Eos van de KNSM zün veroordeeld tot elk zeven maanden gevangenisstraf wegens .belediging van de Griekse vlag". Nog twee leden van de bemanning van het Neder landse schip werden vrügesproken. Van de züde van de KNSM werd meegedeeld, dat de betrokken zeelie den op 25 maart, de nationale feest dag op het eiland Kreta, aan het pas sagieren waren in de havenstad He- raklon. In de feestvreugde hebben zü wat Griekse vlaggetjes weggenomen om mee naar huis te nemen als sou venir. Ondermeer via de Nederlandse am bassade in Athene probeert de KNSM revisie van de vonnissen te krügen. In Griekenland kunnen straffen van meer dan zes maanden niet door boe te worden vervangen De Eos heeft in middels een aanvullende bemanning gekregen om verder te kunnen va- Natuurlijk hebt u, mevrouw, uw eigen manier om het lékkerste kopje koffie te zetten. Veel beproefd (en graag geproefd!) is koffie, die gezet is volgens de handige Melitta snelfilter- methode. Schenk het kopje vol met hete koffie, voeg suiker toe naar smaak en dan een héél klein scheutje „Friesche Vlag" GOUDBAND. Resultaat: een extra lekker kopje koffie met een vóllere smaak, een kostelijk aroma en een prachtige, goudbruine kleur! de meest gebruikte koffiemelk in Nederland!

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8