LEIDSCH DAGBLAD FRANSE AANVAL OP GOUD GEEN GEVAAR Witteveen in Tweede Kamer: SKOL? Bollenstreek Meur te krijgen JAMIN N.Sen V. enDwillen de lucht in. Zweeds echtpaar in Malmö spioneerde voor Oost-Üuitsland Lucas van Leyden (Due/ QUeutvö Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 27 MAART 1968 No. 32444 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), iosse nummers ƒ0,25 Witte Singe] 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) Minister Witteveen (Financiën) heeft gisteren in de Tweede [amer zijn vertrouwen uitgesproken in de splitsing van de roudmarkt in afwachting van het in werking treden van de peciale trekkingsrechten in het Internationale Monetaire 'onds. Hij verwacht dat de prijs op de vrije goudmarkt zal zakken, waardoor de prijs van het monetaire goud een reëel karakter al krijgen. Verder is hij van oordeel dat de Franse tegenwer- [ing weinig zal uitrichten omdat Frankrijk een tekort op zijn jetalingsbalans heeft en in het internationale monetaire ver teer derhalve niet in de positie is om goud als betaalmiddel ;e eisen. De Tweede Kamer heeft zich giste- en zonder moeite geschaard achter et Nederlandse optreden in de groep in 7, die op 16 en 17 maart te Wash- igton besloot de goudmarkt te split- en in een vrije markt en een officieel lonetair „goudcircuit" met het doel et internationale monetaire verkeer eilig te stellen. Wel werd door ver- thillende woordvoerders in de Ka ler gewezen op het tijdelijke karak- [r van deze oplossing, een opvatting Ie door de bewindsman werd onder- ihreven. Volgens de minister zullen e Britse en Amerikaanse plannen m de tekorten op de betalingsba- ,nsen te verminderen wel invloed ebben op de Nederlandse exportposi- Extra voorschot voor ambtenaren De ambenaren krijgen, naar hun ganisaties verwachten, een extra laris voorschot van anderhalf pro nt. Dit tweede voorschot zal ook maf 1 januari met terugwerkende acht worden uitbetaald. Het eerste wrschot bedroeg twee procent. Indien vrijdag in het georganisserd 'erleg overeenstemming wordt be- dan zal het overheidsperso- •el behalve deze voorlopige salaris- •hoging van 3,5 procent per 1 janu- ook een „vloer" krijgen in de ikantietoeslag. Daardoor krijgt ie- ?re ambtenaar tenminste 540 gulden ikantiegeld. Volgens jaar zou het linimumbedrag verder worden op- Etrokken. Een tweede wijziging in Et vakantiegeld betreft de ambte- iïen met kinderen: zij zullen per ind een vast bedrag krijgen als toe- ig op het vakantiegeld. De wijzigingen in de vakantietoe- agen betekenen voor het Rijk geen ügere Ionen-post. De hogere kosten illen komen uit de totale „loon- uimte" voor de ambtenaren dit jaar. Daggeld tot twee procent verhoogd Nu de ultimo disposities zijn be- mnen heeft men het nuttig geoor- teld het tarief van daggeld (call »ney), dat sinds 15 maart op het ij zonder lage niveau staat van 1 iet een half procent te verhogen t twee. ADVERTENTIE WAT IS BEL (010) 131244 Sfl WEERBERICHT Droog en zonnig KNMI verwacht van heden- morgenavonddroog en vrij zon- weer met een matige tot vrij tochtige zuidwestelijke wind. Iets «gere middagtemperaturen (Opge hakt om 11.40 uur). 28 MAART Zon op: 6.24 uur; onder; 19.07 uur, han op: 6-28 uur: onder: 18.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.13 en !5.28 uur; laagwater te 11.21 en 23.40 Dit nummer bestaat alt 18 pagina's Minister Witteveen gaf de Kamer een uitvoerige uiteenzetting over de recente gebeurtenissen. De afspraken van de „goudclub" zullen naar zijn mening, aanzienlijk kunnen bijdra gen tot het herstel van de rust op de goud- en valutamarkten. Met deze af spraken zijn voorwaarden geschapen waardoor het systeem van de offi ciële en de vrije goudprijs geruime tijd zal kunnen functioneren. „Het uit eindelijke succes", aldus de bewinds man, „zal echter afhangen van het totstandkomen van het systeem van internationale trekkingsrechten en van een verbetering van internatio nale betalingsbalansverhoudingen." en Het nieuwe systeem met de speciale trekkingsrechten, waardoor de rol v. h. goud op den duur belangrijk zal verminderen, heeft volgens minister Witteveen zeker kans van slagen, om- Slag' Vliegvakanties verkopen dat zowel de landen met grote tekor ten op de betalingsbalans (Engeland en Amerika) als landen met een overschot (zoals Duitsland) bereid zijn mede te werken aan het brengen van evenwicht in de internationale betalingsbalansverhoudingen. Dat Frankrijk alsnog een devalua tie van de Amerikaanse dollar zou kunnen afdwingen, achtte de minis ter gezien de positie van de Franse betalingsbalans, niet waarschijnlijk. De gevaren voor het nieuwe systeem liggen vooral in de psychologische sfeer. Het succes zal afhangen van de mate van eensgezindheid van de rijke landen die het nieuwe stelsel zullen moeten dragen. Risico Dat de scheiding tussen de beide goudmark ten niet gehandhaafd zou kunnen worden, was een risico waar aan de minister minder zwaar bleek te tillen dan de Kamer. Een klein lek in 't monetaire goudcircuit zou, vol gens prof. Witteveen, nauwelijks ge volgen hebben omdat de landen van de „goudclub" over grote voorraden goud beschikken. Landen, die hun monetaire goudvoorraden op de vrije goudmarkt, waar de prijs nu nog ho ger is, verkopen, zullen te maken krijgen met tegenmaatregelen. Die landen zullen de leden van de goud club geen goud meer uit hun reser ves verkopen. De invoering van het nieuwe mo netaire stelsel door middel van spe ciale trekkingsrechten, waaraan op en 30 maart in Stockholm de laat ste hand zal worden gelegd, zal Ne derland gelegenheid geven zijn de- viezenwetgeving te stroomlijnen. Mi nister Witteveen deelde de Kamer mee dat hij volgend jaar hieromtrent een wetsontwerp hoopt in te dienen. (Van onze Utrechtse correspondent) Op de steeds groeiende markt van het vakantie-vlieg- vervoer presenteren zich, als de plannen doorgaan, binnen kort twee nieuwe grote ver kooporganisaties: de Neder landse Spoorwegen N.V. en het warenhuis Vroom en Drees- mann. Beide zijn van plan, mogelijk te beginnen met het komende wintersportseizoen, verkoop van toeristische vlieg reizen aan hun activiteiten toe te voegen. De Nederlandse Spoorwegen den ken dat te doen in de vorm van verkoop aan de stations van Ité-rei- zen en chartervluchten naar vakan ti ebestemmin gen Nederlandse bij autobotsing in Brussel gedood (Van onze Brusselse correspondent) Omstreeks een uur in de nacht van maandag op dinsdag is in Brus sel bij een botsing tussen twee perso nenauto's mevrouw H. van Loos- drecht-Larson, echtgenote van M. van Loosdrecht, raad voor culturele zaken aan de Nederlandse ambas sade in Brussel, om het leven geko men. De heer Van Loosdrecht werd gewond naar een ziekenhuis overge bracht. Het ongeluk gebeurde ln een tun nel. Een auto, bestuurd door een 22-jarige Vlaamse, die als passa giers een 19-jarige vriendin en twee Italianen van 23 jaar had meegeno men, kwam door nog onbekende oorzaak plotseling op de linkerweg helft terecht en botste tegen de auto van de heer Van Loosdrecht, die met zijn vrouw terugkeerde van een concert dat het Concertgebouwor kest in het Brusselse Paleis van schone kunsten had gegeven. Beide auto's werden totaal ver nield. De vier inzittenden van de auto die de botsing heeft veroor zaakt waren op slag dood, evenals mevrouw Van Loosdrecht, van ge boorte een Zweedse. Ongewenst De republiek Zuid- Jemen heeft gisteren de attaché voor Defensie en marine aan de Ameri kaanse ambassade in Aden, Dale S. Perry, tot ongewenst persoon ver klaard. Hij moet het land binnen 24 uur verlaten. De reden is niet duide lijk. Vroom en Dreesmann gaat een ei gen markt vliegreizen verkopen: Vendair-reizen. naast de bestaande Centouri-reizen, die sinds enige tijd door V. en D. verkocht worden. (V. en D. heeft eind 1967 het reisbureau Centouri opgekocht). De N.S. 'hebben het overleg met de overheid over de vliegreizen geopend. Van de resultaten van dit overleg hangt af in welke mate de spoorwe gen vliegreizen aan de stations zul len verkopen en of zij ook in andere opzichten als ledenvei-kopers van er kende reisbureau's kunnen gaan op treden. Generaal Abrams in Washington Generaal Creighton Abrams die waarschijnlijk generaal Westmore- land zal opvolgen als Amerikaans opperbevelhebber in Vietnam, is gis teren onverwachts uit Vietnam in Washington aangekomen Het Pen tagon heeft meegedeeld dat Abrams een onderhoud zal hebben met pre sident Johnson. LUCKE BLIJFT VOORLOPIG AAN Paul Liicke blijft voorlopig aan als Westduits Minister van Binnen landse Zaken. Lücke had gisteroch tend zijn ontslag ingediend uit ver- ontwaardging over het door de So ciaal-Democraten op hun congres in Neurenberg genomen besluit om de kieswethervorming langer uit te stel len dan b(j het aangaan van de coali tie was afgesproken, maar Bondskan selier Kiesinger wist hem later op de dag tot intrekking van zijn ontslag aanvraag te bewegen. Minister Lücke verklaarde zich be reid te blijven tot het resultaat van de onderhandelingen tussen de coali tiepartners over de verdere behande ling van de kieswetkwestie bekend zou zijn geworden. Veel Sociaal-De mocraten vrezen dat een gewijzigde kieswet, zoals de Christen-Democra ten voorstellen, naar Britse trant be rustend op een eenvoudig meerder heidssysteem, neerkomt op politieke zelfmoord voor hun partij tenzij er een radicale reorganisatie van de kiesdistricten komt. Soeharto vijf jaar president De politieke commissie van het In donesische parlement heeft vanoch tend unaniem besloten dat generaal Soeharto, thans waarnemend pre sident, tot 1973 tot president moet worden benoemd. De beslissing, die volgt op twee da gen van diepgaand overleg, zou la ter op de dag nog door het hele par lement goedgekeurd moeten worden. Een andere commissie heeft besloten dat de algemene verkiezingen eind 1971 moeten worden gehouden. De Zweedse veiligheidspolitie heeft ln Malmö een echtpaar gearresteerd, dat deel uitmaakte van een commu nistische spionagebende, die militai re geheimen van de NAVO uit West- naar Oost-Duitsland doorgaf. Het duo achter in de dertig, woonde al zeven tien jaar in Malmö, waar de man Crocussen en narcissen Gloeien als leidekker werkte. In hun woning z(jn een volledige radio-ontvanger en vier radiozenders in beslag genomen. Zij werden gearresteerd in verband met de aanhouding in de Deense hoofdstad Kopenhagen van een Oost duitse monteur, een zekere Haase, die eveneens van spionage beschuldigd wordt. Het echtpaar in Malmö stond in verbinding met Haase en ook met een zekere Rückert, een andere Oost duitser. Laatstgenoemde woonde in de Finse hoofdstad Helsinki. H(j is de politie ontglipt en vermoedelijk via de Sowjet-Unie naar Oost-Duitsland teruggekeerd. Het Zweedse echtpaar verklaarde aan de politie, dat de Oostduitse in lichtingendienst hen verleid had be paalde „diensten" te verrichten. Het kreeg een speciale opleiding tijdens bezoeken aan Oost-Duitsland. Daar onder vielen ook diners, reizen en ca deaus- Maar verder hebben zij tot I nu toe niets bekend. In een telefoon- gesprek van het persbureau Associa ted Press met officier van justitie, Gamstedt in Malmö verklaarde deze: „Zij zyn zeer behendig. Zij weten precies wat zij op onze vragen moe ten antwoorden. In Oost-Duitsland kregen zij instructies hoe zij hande len moesten als zij gepakt zouden worden. Wij weten, dat zij in Oost' Duitsland waren en wat zij daar de den".. Zonder het te weten werd dè Oostduitser Haase door de Deense geheime politie gevolgd. Een fo tograaf van deze dienst maakte met een telelens op grote afstand een foto van Haase, toen hij, zoals hij vaak deed, in een voorstadje van Kopenhagen een kruis op een brievenbus zette als teken voor degene voor wie de post bestemd ivas, dat de brief op de afgespro ken plaats in de buurt lag. ADVERTENTIE Ook voor nerveuze kinderen! Verkrijgbaar bi] H.H. Apothekers en Drogisten ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud ADVERTENTIE Overal waar bloembollen groeien heeft men toch iveer met enige verbazing naar de groei kracht van deze voorjaarsplanten gekeken. Ondanks kou en storm zijn ze toch doorgegroeid! De vo rige iveek zagen we in de Bollen streek reeds hier en daar een veldje crocussen in bloei. Er wa ren in de zweven* narcissen opengekomen, kortom, een zonnetje zou voldoende zijn om hele vlakten in bloei te bren gen. Dat is dan zondag gebeurd. Ver spreid over de gehele streek vindt men nu de crocussen, een steeds belangrijker gewas in het bloem bollenpakket, en de narcissen. Hoe het allemaal precies gaat durven wij nu, woensdag, niet zeggen. Ze ker is, dat de gele trompetnarcis sen tijdens het weekeinde zullen bloeien. Of er andere bijkomen weten we. niet. Het is van de weg af moeilijk te schatten of de tuli- pa's, die in sommige beschutte tuinen al bloeien, in een paar da gen tijd ook op de velden tot ont plooiing komen. De lente is gelukkig losgebar sten. De bloembollenstreek veran dert nu met de dag. Dat is tevens een teken, dat we de zomer tege moet gaan. De Keukenhof gaat pas op 3 april open! Later dus dan andere jaren toen de opening p 21 maart viel. Dat zou nu beslist veel te vroeg zijn geweest. Deze foto maakte onze foto graaf hedenmorgen langs de pro vinciale weg in Sassenheim. (Foto L.D./Holvast) 'T SILVERHUYS In het smalste pand van Leiden NIEUWE RIJN 4 - TEL. 42350 ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 3 27 Maart 1868: g Gemeenteraad. Vergade- 'A ring van 26 Maart. Door den A heer Tollens werd den bur- y gemeester inlichtingen ge- vraagd omtrent wanordelijk- Y heden, die onlangs zouden G o hebben plaats gegrepen onder '9 A de arbeiders aan het nieuw 5 op te richten Nosocomium 'd (Ziekenhuis)De burgemees- A ter gaf de gevraagde inlich- g tingenwaardoor de heer Tol- 1 lens zich bevredigd acht. g1 (Advertentie) Naar Bata- g via zal medio April vertrek- A kenhet Campagneschip 1 „Ouderkerk aan den Amstel", G kapitein W. A. Dingemans, voerende een Doctor en eene <9 koe. Adres W. Ruys en Zonen, Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1