CHARLES CHARLOTTE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 na te i hij tegen zichzelf. „Een uitvinding of n hemzelf. Een knap iemand moet die Iemand als professor Kalker, bijvoor- werd hij gestoord door zijn bediende is met stof afnemen, ik met ivat zilverpoets doen, meneer Panda!" „Ik zal het 'n behandeling geven". En hij wees dat Panda van de geleerde Kalker had ge- RECHTER TIE EN DE TWEE BEDELAARS. Verh. 14. 2418. Wangs geldkistje zit niet op slot, maar als de Rechter het opent, vindt hij alleen een paar koperstukken. De Rechter legt het kistje terug en loopt naar de schrijftafel. Hij trekt de la open, maar deze bevat alleen maar de gewone schrijfbehoeften. Niet eens een rekening of persoonlijke papieren waaruit iets valt af te lei den. „Wie heeft deze kamer doorzocht?" vraagt Rechter Tie zon der de huismeester aan te kijken. „Niemand, Edelachtbare"sta melt de man verschrikt. „Daar kan ik voor instaan. Alle bedien den zijn hier al jaren in huis, en ik kan u verzekeren dat we nog nooit iets gemist hébben. Trouwens, meneer Wang sloot zijn deur altijd af als hij uitging, en ik heb de enige extra-sleutel Dus niemand van het personeel kan hier binnen zijn geweest". „Behalve jijzelf dan toch", zegt de Rechter scherp. „Je hebt verteld dat Wang nooit een cent uitgaf van wat hij verdiende. Zeg op, waar is zijn spaargeld!" De huismeester schudt wanhopig zijn hoofd: „Ik héb gezegd dat meneer Wang heel sober leefde", roept hij uit. ,Maar ik heb toch niet beweerd dat hij op zijn geld zat! Wat hij op zijn vrije dag uitvoerde weet ik niet, maar ik denk dat hij zijn geld dan op de een of andere manier uitgaf. Al heb ik echt geen idee waaraan. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 2089. Mannetje A probeerde nog éénmaal om Bram van zijn ongelijk te overtuigen. Hij legde uit, dat Bram bij de Zee-zoeters terecht was gekomen; een nijver volkje, dat zich ten doel stelde het leven der mensen zoeter te maken. Daarom hadden zij de fa briek opgericht om het zeewater te verzoeten. „En de vissers dan?" vroeg Bram. Die kunnen geen vis meer vangen.die hebben het arm.die maken jullie het leven zuur, in plaats van zoet". gehande, schande," riep Mannetje Q. Js dat de dank? Is dat de dank?" Plotseling werden onze vrienden van alle kanten aangegrepen en in een somber vertrek geduwd, waar hoog het zout lag opge stapeld, dat uit zeewater was gehaald om door suiker te worden vervangen. „Eet smakelijk.eet smakelijk," riepen de mannetjes en zij wierpen de deur in het slot. maar hij stemde dadelijk toe. Hij dacht, dat zij dit zelf had verzonnen als een verzoenend gebaar en hij nam zich voor heel vriendelijk te zijn. Hy was haar dankbaar, dat zy niets aan haar vader had verteld, want Renierse was als altijd en had hem die morgen meegenomen. Ze hadden als mannen gepraat over de land bouw en Henri was vermoeid, maar rustig en bly gestemd thuis geko men. Nu liep hij over van goede voornemens en luisterde aandachtig naar alles wat Charlotte vertelde over de verzameling, ook al wendde zy zich daarbij alleen tot Beate. Merkte zij niet, dacht hij, dat Beate niets begreep van wat ze zei? Maar hij zweeg. Tot Charlotte vroeg: „Vind je het niet mooi, Beate?" Sportspliiiters Voetbal De algemene vergade ring van de sectie betaald voetbal van de KNVB zal worden gehouden op zaterdag 11 mei in het KNVB- sportcentrum in Zeist. Eveneens in dit sportcentrum zal zaterdagmiddag 27 a.pril de buiten gewone algemene vergadering van de sectie afdelinen plaatsvinden. Dan zullen ondermeer ter sprake komen: het zaalvoetbal, de registratie van afdelingsstraffen en de richtlijnen voor voetbal van 8- en 9-jarigen. Badminton De Nederlandse hi renbadanintonploeg heeft gisteravond in Haarlem kansloos met 0—5 ver loren van Maleisië. De gedetailleerde uitslagen zijn: Herman Leidelmeyer Tan Aik Huang 515, 8il5; Bou- dewijn RidderYew Cheng Ho 715. 13—18; Piet Ridder—Tan Aik Mong 4—15, 3—15; Vic Leunissen/Loek AldersYew Cheng Ho/Abdul Rah man 715, 5'15; Herman Leidel - meyer/Piet RidderTan Yee Kan/ Ng Boon Cee 1716. 615, 715. Ons dagelijks vervolgverhaal en Oorspronkelijke roman door Willy Corsari Met roeien in de betekenis: net riemen een boot voortbewe- ;n heeft uitroeien natuurlijk liets te maken. Dat bewijst het liddelnederlands. Vroeger luid- e het werkwoord namelijk uut- ooden, een samenstelling van ooden of rooien: de grond van sortels en bomen bevrijden en laardoor voor bebouwing ge- chikt maken. Blyft de vraag raar de oe van uitroeien van laan komt. Er is wel veronder- iteld dat de oo en oe is overge- [aan onder invloed van het zelf- tandige naamwoord roede: tak, itaak. boomstam. Deze theorie fint aan waarschijnlijkheid wan neer men het Latijnse werk- voord exstirpare vergelijkt, dat »k: uitroeien, verdelgen bete tent en waarvan het hoofdbe standdeel wordt gevormd door liet woord stirps: boomstam, vortel. Zo kan uitroeien dus zijn oe aan het woord roede te dan ken hebben. voor de tafel, zei Beate na een ogen blik, alsof er niets was gebeurd, ga je mee ze plukken? Charlotte ging mee, zuchtend van opluchting. Zij wist, hoe het haar moeder ergerde, als de barones bloe men plukte in „haar" rozentuin en hoe boos ze zou zyn als zy merkte, dat ze daarbij geholpen had. Maar het kwam niet in haar op iets te wei geren wat Beate graag wilde. Na die scène had zij Henri zoveel mogelijk vermeden en soms gaf zij zelfs het samenzijn met Beate op en liep weg, als hy naar hen toe kwam. Om zich te wreken floot zij Tasso en begon wild met hem te stoeien. Tasso kon er dan gevaarlijk uitzien, met zyn flonkelende ogen en de open bek met grote, scherpe tanden. Zij had al spoedig ontdekt, dat dit het beste middel was om Henri te verjagen. Maar nu kon zij er niet aan ontko men, hem méé te vragen om «le ver zameling te zien. Zij hoopte, dat hij zou w/ geren, ven? meisjes hadden een tijdje zwij- naast elkaar gezeten nadat hij weggeslenterd. Charlotte keek na. Toen zei ze: hij nog eens zoiets zegt over vader, sla ik zijn hersens in". ,rlie! stamelde Beate". •lotte keek haai- aan. Vind je dat zo gek?" meent het niet, als hij zo ha- Hfjk doet. Hij is er zelf ongelukkig Hij doet zo vreemd en daarom iben ze allemaal een hekel aan Hoe is liet ontstaan? Dit woord UITROEIEN

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19