C. DE BOER S MODERNE KUNSTENAARS [N GALERIE WALENKAMP Leidse Studentenraad wijst de regeling van liet tuchtrecht af Fransen speehh n voor de jeugd POTTERIE-EXPOSITIE IN ALPHEN AAN DEN RIJN ,Hollandische Vereiiv zong in Hillegom kunst 38 RDAG 23 MAART 1968 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 7 i po: sterk de interesse in brede kring voor de beeldende in onze stad toeneemt, bleek gisteravond tijdens de g van twee sterk contrasterende exposities: die van •rijen, tekeningen en etsen van de amateur-schilder de Boer in het Waaggebouw, en die van ultra- ne kunst, georganiseerd onder auspiciën van het Academisch Kunstcentrum, dat, behalve exposities in cademiegebouw deze in den vervolge verzorgt in de ,'Pg e Walenkamp aan de Nieuwsteeg, waarvan het de tatie heeft overgenomen. rste expositie werd geopend tatie van de vm. Galerie Walenkamp if. dr. A. A. Verveen, hoog- ia daartoe voor onbepaalde tijd over- de fisiologie aan de Leldse genomen, ceit. De figuratieve schilder Op deze eerste expositie zij wis- is op diens laboratorium als •-fotograaf werkzaam. Niet dan een 100 tal schilderijen, etsen, waarvan de ategorie hem van zijn sterk - doet kennen, worden geëx- De verbijsterende hoeveel- >rk, welke hij voornamelijk ds in zijn vrije uren met wel- cngeloofwaardige energie pro- getuigd van 't gebrek aan se- ]>n kritisch vermogen. Rijp en ft hier dooreengemengdnaast k van onmiskenbare begaafd- relke het doet betreuren, dat pr niet in de gelegenheid was, specialiseren, zijn er toch ook (rijzen, dat hij althans voor in het zuivere amateurisme eken. Ders veelzijdigheid i6 evident, ficus in het bijzonder heeft gedegen opleiding genoten, zoals gezegd, in het bij zon- zijn geslaagde etsen tot uit- g komt. De anatomie is zijn zijde. Moge het zo zijn, dat de toekomst daarin nog eens onderricht ontvangt. Dit niet weg, dat wij met be ling kennis hebben genomen rerse kunstzinnige prestaties, a men zeker niet achteloos kan gaan. Talent is in ieder n ruime mate aanwezig. oormalige Galerie Walenkamp den vervolge „moderne kunst" ried genres exposeren. De stu- in de kunstgeschiedenis, de Hoenderdos en F. Leeman st de exploitatie belast, mr. leid verzorgt het economisch Prof. Th. H. Lunslngh leer heeft tijdens een perscon- met groot idealisme de doel en uiteengezet, o.a. de studen- burgerij met avantgardisti- unst in kennis te brengen en wd te maken, d.w.z. de mo- leeldende kunst onder het fei- >ereik van de Nederlandse schap te brengen. De exploi- is door burgemeester mr- G. C. van der Willigen met een kort woord ge opend. WU hopen dat de organisatoren In hun stimulerende en ideële opzet zul len slagen. Een door studenten ge- exploiteerde moderne galerie is In ons land een unicum. Het genomen initiatief stemt tot verheugenis en zal zeker bijdragen tot een beter be grip van wat de jonge generatie be zielt. Komende exposities zullen ons ze ker de gelegenheid bieden daarop na der in te gaan. MEJ. KESSEL UIT K.V.P.-FRACTÏE Nadat reeds eerder drs. J. M. Aar den en drs. P. J. Janssen de KVP- fractie uit de Tweede Kamer verlie ten, heeft nu ook mej. A. A. Kessel officieel bedankt als lid van de KVP- fractie. Hiervan heeft zij gisteren schriftelijk mededeling gedaan aan de president van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel. Met terugwerkende kracht tot 27 februari wil mej. Kessel gerekend worden als te behoren tot de groep- Aarden in de Tweede Kamer. In de eerstvolgende openbare ver gadering van de Kamer ("dinsdag) zal van de brief van mej. Kessel mededeling worden gedaan. Mej. Kessel zal wegens ziekte niet in deze vergadering aanwezig kun nen zijn. Boer: Regende selt om de drie weken is werk aanwezig van enige moderne „top figuren", t.w. Bonies, Dekkers, Dib- bets, Koetsier en Struycken, waar van ons speciaal de zeefdrukken van de laatste sterk geboeid hebben. De ze voor de modem georiënteerde be zoeker stellig interessante expositie Symfonie" van Beethoven. (Foto LD/Holvast) m der zeefdrukken van Pe ter Struycken. (Foto LD/Holvast) eert ikenburg: :ces voor Swaap? fuifonie-orkest Is wonderlijk goede uitvoering len week van het plaatselijk or- Valkenburg, nu een andere aonie": Swaaps Westnederlands lie Orkest, dat zich de taak !d heeft, overal nieuwe vrien- winnen voor de symfonische lend op een Mozart-ouverture lührung"), de Kuhnau-variaties Andriessen. Het diep-innige van Grieg kunnen zijn en de elegische inhoud „roman- mogen heten. Dat Andriessen bezit nam voor een opeenvoi- 'an variaties, was voor een ge- nens als hij voor de hand lig- Die opmerkelijk zuivere ge- »n heeft hij. - de fuga uiter- ïitgezonderd—in alle variaties fhouden. Van het vertolkend or- 'alt niets dan toegewijd spel te D - juweel der muziekliteratuur daarna Bach's befaamd viool- in E met Joachim Röntgen tobst. die het als een zeer goed n verklankte bij een fraai slul- orkestbegeleiding Tsjechische schrijver begenadigd De Tsjechoslowaakse schrijver Jan Benes die in juli 1967 tot 5 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld we gens „ondermijnende activiteit" en „poging tot verduistering", heeft gra tie gekregen. Deze begenadiging was waarschijnlijk één van de laatste ambtshandelingen van president No- votny. Glukks „Iphtgeneia in Aulis" is een der vaste burchten in het panorama der muziek. Daar horen ook, met „monumentenzorg" Strauss' Kaiser- waltzer thuis en Suppé's „Dichter und Bauer", mits goed en origineel gespeeld, blijvend uitgelezen kunst werken om harten en „zieltjes' over de brug te krijgen. Burgemeester Van der Have ge bruikte ook deze (actuele) beeld spraak in zijn geestdriftig dankwoord Het orkest kon men bij dit alles waar nemen in stijgende musiceeiiust. Een Venneer in Londen verminkt (Van onze correspondent) Eén van de bekendste schilderijen in de National Gallery in Londen, Johannes Vermeers „Jonge vrouw aan het vriginaal" (spinet) is giste ren door een onbekende beschadigd. Het doek toont een snede van onge veer 10 cm bij het hoofd van de vrouwenfiguur. Het zal echter niet moeilijk zijn de schade te herstellen. Slechts een uiterst geringe hoeveel heid verf werd afgeschraapt. Dergelijk vandalisme zou alleen kunnen worden voorkomen wanneer de gehele enorme collectie van de National Gallery onder glas zou wor den gezet hetgeen echter niet wense lijk is, de lichtweerkaatsing van het glas is hinderlijk. Daarom is slechts een minderheid van schilderijen door glas bedekt, zulks om weersinvloeden tegen te gaan. Europaprijs 1968 voor Faenza De Italiaanse stad Faenza, ver maard om haar aardewerkprodukten, krijgt de Europaprijs-1968 voor haar bijdrage tot de Europese eenwording. De prijs, die bestaat uit een trofee, een diploma en een geldsom bestemd voor bevordering van de uitwisseling van jongeren met andere landen, is ln 1955 ingesteld en wordt elk jaar door de Raad van Europa toegekend. De Leidse Studenten-Raad heeft het tuchtrechtreglement in zijn voor zijn scherpe afkeuring uitgesproken over het besluit van het Praesidium Senatus van de Leidse Universiteit Het Franse gezelschap „Les Realisations Théatralesgaf gisteren een tweetal voorstellingen voor de jeugd van het V.H.M.O. van het bekende toneelspel van Jean Anouilh „Le voyageur sans bagage". Deze voorstelling vond plaats onder auspiciën van K. O. en de Leidse Jeugd Actie. Het Is zeer wel mogelijk dat over weggelaten en vervangen door een vele tientallen jaren blijkt dat „Le slappe en min of meer onbegrijpelijke voyageur sans bagage", een van de handelingsaanduiding aan het slot sombere stukken van Anouilh, gere- van de voorafgaande scène. Het komt kend mag worden tot de klassieken] mij voor dat men niet helemaal uit van ons huidige repertoire. Het pro bleem van de vervreemding, één van de meer populaire thema's van het hedendaagse toneel, vindt in dit stuk een beklemmende belichting in de fi guur van Gaston, de man die in de eerste wereldoorlog zijn geheugen verloor. Het gehele stuk spitst zich toe op de hernieuwde kennismaking van Gaston met zijn vroegere familie en zijn eigen verleden. Een enorm spanningsveld wordt gevormd tussen twee polen, aan de ene kant zijn wer kelijke verleden, een wrede, harte loze en egocentrische jongeman in een liefdeloos familieverband aan de andere kant de jonge idealist, die hij zelf in zijn verloren gegane ge heugen had ingevuld Deze navorde ring van zijn eigen verleden en zijn omgeving blijkt voor hem onver draaglijk en hij vlucht in een nieu we, onbelaste identiteit. De voorstelling die dit gezelschap, onder regie van Roger Colas, van dit stuk gaf, kon bepaald niet geheel be vredigen. Om te beginnen waren er zeer storende „vereenvoudigingen" toegepast met betrekking tot de beide proscenium scènes. In de eerste van deze scènes, die in een gang voor een deur speelt, had men personen en deur in een levensgroot schilderij verenigd en werd via microfons ach ter het doek gesproken. Voor het gemak had men de scène voor het zolderraam, in feite een be klemmend slot vóór de pauze, geheel Frankrijk behoeft te komen om je er juist hier zo van af te maken; daar hebben we in Leiden zelf een „Jantje" voor. Ook het spel kon lang niet al tijd overtuigen, vooral het eerste be drijf liet b.v. een Gaston zien, waar van op geen enkele wijze de suggestie uitging van de figuur die leed onder geestelijke beproeving, veeleer was hij een wat norse bon vivant. Hoewel in het tweede en derde be drijf geloofwaardiger kwam men toch nooit onder de indruk van het ge kwelde en vertwijfelde zoeken van Gaston naar een menselijk lichtpunt je in zijn eigen verleden. De moeder kreeg een waardige vertolking, en een gestelde vorm te aanvaarden. Dit reglement voorziet in uitoefe ning van het tuchtrecht door de rec tor magnificus ten aanzien van de handhaving van de orde van het on derwijs en geeft de mogelijkheid in te grijpen, wanneer het aanzien van de universiteit wordt geschaad, het vertrouwen tussen docenten en stu denten wordt ondermijnd of schade wordt toegebracht aan het vermogen van de universiteit of leden van de universitaire gemeenschap. Reeds in december van het vorig jaar heeft de Leidse Studenten-Raad zich unaniem uitgesproken tegen het door een daartoe ingestelde senaats commissie voorgestelde reglement. De raad is van mening, dat het tucht recht beperkt dient te blijven tot de orde van het onderwijs. Daarbuiten valt de student als ieder ander lid van de maatschappij onder de competen tie van de gewone rechter. Op grond van het genoemde be zwaar heeft de raad thans besloten zijn medewerking niet te verlenen aan de in het reglement voorgestel de commissie van advies, die de rec tor magnificus niet bindend moet adviseren inzake het al dan niet toepassen van het tuchtrecht. De raad meent, dat ondanks het feit, dat twee van de drie leden van de com missie student zijn, er onvoldoende waarborg is onjuiste hantering van het tuchtrecht tegen te gaan. Tevens zou het verlenen van medewerking aan de commissie van advies een erkenning van het reglement inhou den, aldus de raad. ij. - j. j oiujb van uc uauc oi/uuciii/cii-x\,a,im - rector minifies var. Ce Leid- zagen wij van Nelly Pescher als jon getje. Voor het overige waren de rol len van de broer en de schoonzuster van Gaston zeer geloofwaardig bezet, terwijl ook de „voldoenerige" gravin vlot werd 'gebracht. Het décor van het eerste bedrijf had weinig van de chique allure die verwacht mocht worden. De barokke slaapkamer van Gaston daarentegen in de overige bedrijven was goed ge troffen. Het jonge publiek toonde zich, on danks dat het zich tussentijdse ver maningen van de kant van de spe lers in verband bet het hinderlijk rumoer had moeten laten welgeval len, aan het einde Europees verge vingsgezind en klapte met grote ijver. se Universiteit zich beraden. De aan gelegenheid zal ter sprake worden ge bracht in de op maandag te houden vergadering van het Praesidium Se natus. Gisteren zijn in de Rotter damse haven de eerste honderd Japanse miniautootjes gelost, die in ons land zullen worden ver kocht. Overgangsregeling naar drankwet De regering zal binnenkort voor stellen, de overgangsfase naar de vol ledige inwerkingtreding van de drank- en horecawet niet op 1 mei 1969, zoals aanvankelijk de bedoeling was, maar op 1 januari 1969 te doen eindigen. Dit heeft minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mede namens de minister van Eco nomische Zaken meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid mr. F. Portheine (WD) Mr. Portheine had voorgesteld de overgangsfase op 1 juni 1968 te la ten aflopen. Dit is onmogelijk, aldus minister Roolvink, gezien het werk dat nog moet worden verricht. De be windsman is het niet met mr. Port heine eens, dat het naast elkaar be staand van de oude en de nieuwe drankwet leidt tot discriminatie en onbillijkheden. INDIA BEDUCHT VOOR CHINA EN PAKISTAN India is bezig zijn defensie te ver sterken met het oog op het gevaar dat dreigt van de kant van China en Pa kistan. aldus het jaarlijks verslag van het Indiase ministerie van De fensie. China's ontwikking op nucleair gebied gaat sneller dan verwacht werd. In Tibet, aan de noordelijke grens van India, staan 13 a 16 Chi nese divisies. Pakistan heeft sinds het conflict van 1965 tussen India en Pakistan zijn strijdkrachten te land in de lucht verdubbeld. Het Pa kistaanse leger wordt gevechtsklaar gehouden. De strijdmacht van India is op 825.000 man vastgesteld. De lucht macht telt 45 squadrons moderne vliegtuigen. Voor de verdediging ter zee worden onderzeeboten gebouwd. Vóór reis naar Oostenrijk 120 zangers en zangeressen gaan onder de naam van „Hollandische Oratoriumverein" vanuit de Bollenstreek een tournee maken door Oostenrijk en Duitsland. Gisteravond heeft dit gezelschap in de dorpskerk te Hillegom een con cert gegeven met het volledige programma, waarmee men Nederland gaat vertegenwoordigen. Gezien het programma vragen wij Salzburgs' programma heeft staan. In aanwezigheid van een groot aantal genodigden heeft de heer A. J. Dekker, wethouder van Alphen, in de nood schoot aan de Thorbeckestraat een ,fotterie expositie" ge opend, waar bijna 150 werkstukken worden geëxposeerd, vervaardigd door leerlingen van de potterieclub van de kunstenares mevrouw Jannie Boersvan Leeuwen te Alphen aan den Rijn. Webhouder Dekker sprak zijn grote vreugde uit over deze unieke exposi tie Hieruit blijkt duidelijk tot welk scheppend werk men kan komen in- V. dien dank zij deskundige leiding slui merende talenten tot ontwikkeling gebracht worden. Spr. wees er voorts op, dat het gemeentebestuur zich écht gelukkig prijst met dit initiatief, waardoor het werk van veelal jonge Een smaakvol hoekje op de „potterie-expositie te Alphen. (Foto Leldsch Dagblad). mensen, op deze wijze onder de aan dacht van velen wordt gébracht. Na dat wethouder Dekker de kunstena res had geluk gewenst met deze expo sitie bood mevrouw Boers-Van Leeu wen de wethouder als herinnering aan deze tentoonstelling een fraaie exclusieve vaas aan. Deze interessante tentoonstelling is t/m 27 maart as. geopend. ons toch wel af of wij de Nederland- sche Toonkunst een dienst bewijzen met muziek- en zangcomposities van Jan Zwart. Altena of Hoogerwerf (de laatsten zijn zelfs in de nieuwste mu ziek encyclopedieën niet te vinden), uit te voeren. Deze werken die, be halve zwak als compositie zijn, stam men uit een tijd die, om het zacht te zeggen, aan „vergeten" over-roman- tiek leed. Naast de andere werken van grote Nederlanders die op het program ma voorkwamen moest het voren staande ons toch van het hart. Wat de uitvoering gisteravond be treft; het koor stond en staat ook te Salzburg onder leiding van de diri gent Sander P. Visser, die ook enke le orgelwerken ten gehore bracht. Hij begon met „Mein junges Leben hat ein End" van J. P. Sweelinck. Visser is een gevoelig, maar zeer ro mantisch mens. Zijn orgel met heel veel stemmen en zwelkast geeft hem mogelijkheden genoeg om die romantische geest bot te vieren. Maar Sweelinck vraagt een streng spel en in principe niets anders dan een goed bezet Prestantenkoor en enige vulstemmen. De Psalmen 122 en 138 voor koor mede van Sweelinck vragen een zeer vlot tempo. Het koor zingt dan vrijer, zekerder en frisser. Dat Visser dirigeren kan bewees hij met zijn koor in de twee werken van Joh. Wagenaar en A. Diepenbrock. Deze werden naar de bedoeling ver tolkt. Het niet op toon blijven in het laatste werk was vermoedelijk te wij ten aan de slechte akoustiek en de droge lucht. „Sanctua" van Nico Hoogerwerff ls een langdradige mislukking qua compositie en Altinks „Laetatus Sum" is ook niet geheel ontkomen aan de romantiek. Jammer dat Vis ser een orgelfantasie over „Een vas te burg" van Jan Zwart op zijn Het is het zwakste beeld van onze he dendaagse Nederlandsche orgellite ratuur. Visser eindigde met een eigen improvisatie over een oud Ned. lied. Wij wachten nog op het slot n.l. een sterke uitgewerkte fuga. De Nederlandsche concertsopraan Lize Schoo was als soliste uitgeno digd. Ook zij liet zich gisteravond ho ren in een uitzonderlijk verantwoor de liedkeuze. Zij zong eerst drie oud- Nederlandsche liederen in een be werking van Willem Pijper, Anton v. d. Horst en Hans Schouwman en la ter nog twee liederen van Hendrik Andriessen n.l. „Fiat Domine" en „Magna res est amor". Het is altijd een genot te luisteren naar deze ge voelige, sterke en prachtig geculti veerde stem. Vooral de liederen van Andriessen maakten grote indruk. Wij wensen de dirigent met zijn koor en de soliste een goede reis en veel succes! Ad. Int. KUSTVAARDER AAN DE GROND De 400 ton metende kustvaarder „Roelof Buisman" van de N.V. kust- vaartondememing Zwartsluis ls van ochtend bij zwaar weer vroeg bij Exmouth aan de Engelse zuidkust aan de grond gelopen. De Nederland se sleepboot Clyde is op weg naar de .Roelof Buisman". „De reddingboot van Exmouth ls ook op weg naar het aan de grond gelopen schip, maar de kapitein heeft laten weten dat er geen onmiddel lijk gevaar voor de opvarenden ls.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7