.EIDSCH m DAGBLAD Westmoreland verlaat zijn post in Vietnam «KOL? Nederland kwam over de brug met 24 miljoen FESTIVAL JAMI „DIT IS ENORM" VOLKSWAGEN Vredesoverleg in Zwitserland Veiligheidsraad kwam niet tot een akkoord over Midden-Oosten gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 MAART 1968 No. 32441 „teur: E. A E van Dlshoec* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 «redacteur: J. Brouwer ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15.75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 TelelooD Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 tstmoreland kreeg de laatste steeds meer kritiek te verduren, van een doorgewinterde „havik' voorzitter Richard B. Russell de senaatscommissie voor mili- zaken, die Westmoreland er vo- maand van beschuldigde „ou- etse tactieken uit de tweede we- lorlog" toe te passen bij de strijd de Vietcong. Anderen hebben moreland verweten te optimis- te zijn en niet voldoende te steu- op de Zuidvietnamese militairen, esident Johnson zei verder gene- Earle G. Wheeler te zullen vra ten jaar extra aan te blijven als van de gezamenlijke chefs staven. Diens ambtsperiode zou juli zyn afgelopen. Noordvietnamese regering gisteren Zwitserland officieel weten dat zy „ernstig bereid" vredesbesprekingen met Ame- te beginnen na onvoorwaarde- stopzetting van de bombarde- ;n op Noord-Vietnam. De bood- werd overgebracht door de ste Noordvietnamese diplomaal, Van-bo, die 19 maart in Bern is ekomen op uitnodiging van de serse regering. Mai Van-bo heeft tiding van de Noordvietnamese atie in Parijs. WAT IS EL (010) 131244 De Japanse nationale radio-om roep (NHK) maakte vanochtend be kend, dat een Amerikaanse diplo maat en een vertegenwoordiger van het Zuidvietnamese Nationale Bevrij dingsfront (Vietcong) gisteravond te Bern een bespreking hebben gevoerd. Volgens een correspondent van NHK was de ambassade-functionaris een zekere Little. Hij had in het gebouw van het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken gesproken met Mai Van-bo. De bespreking zou 40 mi nuten hebben geduurd. Ta iee kinderen bij brand omgekomen Twee kinderen van de fami lie Klein, een twaalfjarige jon gen en een achtjarig meisje, zijn vannacht om het leven ge komen bij een hevige brand in een dubbel woonhuis aan het Westerdiep in Wildervank. Het huis werd bewoond door de fa milie Klein, bestaande uit. man, vrouw en vier kinderen, en de moe der van de heer Klein. Tegen twaalf uur brak er door nog onbekende oor zaak brand in de woning uit. De vol wassen bewoners konden zich in vei ligheid brengen. Ook het. oudste kind, een dertienjarige jongen en een baby kon worden gered. Toen de heer Klein hoorde, dat nog twee kinderen var. hem binnen waren, rende hy in paniek het brandende huis weer in. Hy moest voor zijn eigen veiligheid door brandweerlieden met geweld uit het huis worden gesleept. Van de dubbele woning van de fa milie Klein bleef niet veel meer over. De brandweren van Wildervank en Stadskanaal, die onder veel belang stelling met groot materieel de vlam men te lijf gingen, konden alleen de omliggende huizen voor brand behoe den. Israëlische troepen hebben giste ren Jordaanse posten ten zuiden vkn het Meer van Galilea beschoten, zo heeft een woordvoerder in Amman meegedeeld. De Israëliërs gebruik!en bij dit incident lichte mitrailleurs, De Jordaniërs schoten terug. De schiet partij sprclrie 7,'ch af in hei geb:ed van Al Bakoera, 15 km ten zuiden van het Meer van Galilea. Na afloop van de Israëlische ver geldingsactie van donderdag hebben de Jordaniërs hun stellingen in het door de Israëliërs binnengevallen ge bied langs de Jordaan weer betrek ken. De luchthaven van Amman is normaal in bedryf. Ook de universi teiten en scholen zijn weer open. In de Jordaanse hoofdstad zijn de zes officieren en veertien soldaten, die bij de stryd van donderdag het le ven lieten, ter aarde besteld. Koning Hoessein was daarbij aanwezig. ,Pur 1 De Russische regering zegt in deze verklaring dat Israël de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin aange- i drongen werdt cp terugtrekking van j de Israëlische troepen uit de bezette Arabisch? gebieden mee: uitvoeren. De leden van de Veiligheidsraad zijn er gisteravond na vijf uur de batteren deels in gesprekken ach ter de schermen niet in geslaagd tot overeenstemming te komen. De Arabische landen drongen, met steun van Afrikaanse en Aziatische na ties, aan op reehtslrc -kse veroorde ling van Israël, maar de Ver. Sta ten wilden ook rekening houden met j de vanuit Jordaans gebied in Israël gepleegde aanslagen. re onzin Het Israëlische ministerie van De fensie heeft gisteren een bericht uit Arabische bron, dat minister van Defensie Dayan zijn verwondingen had opgelopen toen hy bij inspectie van de troepen aan de vooravond van de militaire actie van Israël tegen Jordanië op een landmijn reed „pure onzin" genoemd. „Het is een van de domste leugens die ooit door de Ara bische propaganda zijn verspreid", zo verklaarde de woordvoerder van het ministerie Hij herhaalde de officiële lezing, dat de generaal in het bijzyn van ooggetuigen by een instorting werd gewond toen hij met oudheid kundige opgravingen bezig was. Waarschuwing De Sow jet-Unie heeft Israël er gis teren voor gewaarschuwd dat „zijn pogingen om een politieke regeling in het Midden-Oosten te verijdelen, niet ongestraft kunnen blijven". De waarschuwing was vervat in een of ficiële regeringsverklaring, gepubli ceerd door Tass. KAMSTEEG'S Melk is goed voor elk en daar is het vijf maanden oude olifantje Min Tha Me het volkomen mee eens. Min Tha Me, afkomstig uit Thailand, verblijft thans in de Whipsnade Zoo in Londen en con sumeert dagelijks, behalve rijst fruit en andere ingrediënten, twintig flessen melk en een do zijn eieren. Hoofdoppasser Char les Vaily (op foto) en zijn assis tenten hebben er hun handen aan vol. „Dit is enormHet was de eerste reactie van een blijde, totaal verraste ds. P. J. Mac kay in Oegstgeest de voorzitter van het Actie-comité van „Kom over de brug", toen hij gisteravond om tien minuten over half twaalf voor televisiekijkend Nederland de stand op dat moment bekend maakte: 23 miljoen. Men had op 21 mil joen gerekend en het zijn er (voorlopig) 24 geworden. tegenwoordigers en vrijwilli gers van negen kerken, het Leger des Heils en de Ned. Protestantenbond hebben in een oecumenische wedloop ervoor gezorgd, dat dit be drag in enkele uren bijeen kwam. Nederland kwam over de brug met 24 miljoen FEERBERICHT eekeinde niet wind en regen n onze weerkundige medewerker) Ml wind en regen zullen de sien van ons ook dit weekeinde lenshuis houden. Dit eerste lente- keinde wordt een teleurstelling, 1 boven de dertien graden komt kwik niet En die temperatuur leind oktober (vijf maanden ge it) voor het laatst gemeten, «n storing, die gisteren over Lim- naar Duitsland trok, veroor- kte daar zelfs nog wat sneeuw. HJkt hier vanmiddag wel een k kerst" (een sneeuwlaagje van mtlmeter), zei gistermiddag onze fnemer by Venlo. Dè tempera- daalde daarbij tot 2 a 3 graden, indaag wordt met regen en een •cht harde tot stormachtige wind wat zachte lucht aangevoerd, fe loop van morgen weer door wat dere lucht met buien gevolgd. Zo fo) geven wy ook de laatste week 1 maart nog weinig kans op een «ode van lenteweer. 24 MAART 1968 op: 06.34, onder: 19.00. op: 05 34; onder: 13.34. •fcwater in Katwijk: en 12.25. 8?water: 7.36 en 20.32. 25 maart op: 06.31. onder: 19.02. op: 05.53, onder: 14.56 jbogwter in Katwijk: 105 en 13.30 haagwater: 8 58 en 21.38 uur. dommer bestaat uit 22 pagina's Zaterdag 1018 uur, zondag 1418 uur. v. d. VALK BOUMANWEG 2 - LEIDERDORP Ruim 150.000 medewerkers op slap Voor de uitvoering van de voor ogen gestelde 140 pro jecten voor het werk van de kerken overzee is het bedrag nu ruimschoots binnen. Ver- i Tellen, tellen, tellen Ook j Leiden kwam flink in actie om „Kom over de brug" tot een goed resultaat te leiden. Hon derden vrijwilligers(sters) trok ken erop uit om geld en giro stortingen op te halen, waarna zij zich op de hulpposten meld den, waar de balans werd op gemaakt. En zo ivas het in het gehele land (Foto LD/Holvast In het hoofdkantoor van de Amro- bank aan de Kneuterdijk in Den Haag, het centrale punt van de actie, stroomden de miljoenencijfers bin nen. Via 38 telefoonlijnen en vier te lexen werden de cijfers uit het hele land doorgegeven. Veertig personeels leden van de Amro hadden zich be schikbaar gesteld voor het verwerken van de cijfers en het uitrekenen van de tussenstanden. Omstreeks half twaalf bleek de 21 miljoen te zijn overschreden, maar dat verbaasde eigenlijk niemand meer. Het totaal van de stad Apeldoorn was namelijk ruim f 280.000 en een berekening had uitgewezen dat dit één procent van het landelijke cijfer moest zyn. Vyftien districtsbanken van de Amro in het hele land gaven elk half uur him totalen op. Zij verwerkten tezamen de bedragen die waren in gezameld door ,150.000 medewerkers en medewerksters. Deze hadden op ruim 1.9 miljoen adressen enveloppen met geld opgehaald. De enveloppen waren maandagavond bezorgd. Het hoofdkantoor van deze bank j was herschapen in een rommelige te levisiestudio waar ondefinieerbare mensen heen en weer renden met ge- heimzinnige papieren. Met de regel-1 maat van een klok kwamen de tus- j senstanden door. Het werk van de televisiemensen I trok ieders aandacht. Vertederd keek j men toe toen NCRV-man Nico van Vliet een klein bruin jongetje voor de camera haalde. Geestdrift was te lezen op aller ge zicht. Dat een gTote volksactie voor een goed doel in Nederland succes heeft, was al jaren geleden gebleken, maar dat men met zo gulle hand zou geven, had niemand gedacht. Na het slotgesprek met prof. dr. J. Verkuyl op de televisie werd het snel rustig in de Amro-bank. De tellingen kwamen tot een totaal van ruim 24 miljoen, toen de urenlange stroom cijfers eindelijk was opgedroogd. Met het vertrek van tv-mensen en orga nisatoren was de zaak bekeken, tegen één uur waren nog maar enkele mensen in het gebouw. De spectacu laire actie „Kom over de brug" was aan haar einde gekomen- Nu ook in Brabant een leeuwenpark Ookop de uitgestrekte terreinen van het recreatieoord BeekseBergen, tussen Tilburg en Hilvarenbeek ter weerszijden van de provinciale weg gelegen, zal op 1 juni een leeuwen park worden geopend. Dit plan za worden gerealiseerd in nauwe sa menwerking met de wereldbekende deskundige op dit gebied van het in Engeland vermaarde park „Lions of longleat", de heer Chipperfield. Deze is promotor van de leeuwenparken in de Verenigde Staten (In Miami in Florida) en in Sydney in Australië. Ongeveer 50 leeuwen zullen zich op de aan te leggen terreinen vrijelijk kunnen bewegen. Het toekomstige park zal men met auto's en autobus sen kunnen berijden. Zoals gemeld begint Burgers Dierenpark in Arn hem binnenkort een soortgelijk leeu wenpark. V.S.-offensief in tie Mekong-delta In diverse leger communiqué's is medegedeeld dat bij gevechten in het gehele land Amerikaanse, Zuidviet namese en Zuidkoreaanse troepen 330 Vietcongrebellen hebben gedood- Vooral de helikopters, tanks en ge pantserde voertuigen, die bewapend zyn met machinegeweren, veroor zaakten grote verliezen onder de vijand. De verliezen aan geallieerde zijde werden licht genoemd. Het Amerikaanse opperbevel heeft voorts bekend gemaakt dat de Ame rikaanse 9de mfanteriedivisie in de Mekongdelta, ae rijstkom van Zuid- Vietnam, een nieuwe offensief heeft geopend, „operatie Volksweg". Opzet van de actie is het veilig stellen van de nationale straatweg 4 die vaak door de communisten wordt bescho ten. De weg leidt van de Delta naar Saigon. Norma,'n Van flarsen produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 gram ©uc/ Qlieuwo 3 Wij verzenden aan onze abonnés een afschrift van de fe arbitrale uitspraak, gewezen 3. in de zaak van den heer I. J. Lion, hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage, en den heer A. W. Sijthoff, uitgever van het Leidsch Dagblad en aan- gewezen uitgever van het op te richten Dagblad van Ne- derland. Rechtszaken. Gewezen I vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden op den 16den Maart 1868 o.a. 1 wegens zonder aanzegging sneeuw van de straat ge ruimd. l wegens zonder ver gunning kippen los op straat te laten loopen. eneraal William C. Westmoreland, Amerikaans opper- elhebber in Vietnam, zal naar Amerika terugkeren om r met ingang van juli stafchef van het leger te worden, is deelde president Johnson gisteren op een persconfe- tie mee. Dit besluit zal geen invloed hebben op strate- en tactiek. Westmoreland volgt Harold Johnson op. Moge- zal generaal Abrams de taak van Westmoreland over- len. Tegen de tijd, dat Westmoreland zijn nieuwe func- aanvaardt. heeft hij er bijna vier jaar opzitten als Ame- lans opperbevelhebber in Vietnam. Volgende week dins- word hij 54.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1