[i kleren moet je kunnen wonen Voor mij stond de tijd stil TAPIJT Lotte Kreisberg over mode de nieuwe lijn zit opgesloten in het sterven van de oude Toetje van gevulde perzik Het is gauw weer zomer BAG 23 MAART 1963 L.D.EXTRA 1 foto? Waarom? Ik ben helemaal elangrijk. Is alleen een verhaal niet Nee, nou dan moet het maar". Kreisberg legt de telefoon neer. Een ter is er een sfeervolle ontvangst in nantische, achttiende eeuwse mu- van pand nummer 60 aan de itse Nieuwe Gracht. Een man komt en vraagt even geduld. Lotte berg is wel aanwezig, maar moet rat afhandelen. op een elegante stoel met krulpoten, één roemruchte tijden van Fr ankrijks Lodewij- er gelegenheid de omgeving nauwkeurig te of hier de tijd heeft stilgestaan. Of de ïuziek die hier eens is gespeeld, vanavond e horen zal zyn, maar dat is niet zo. s stof, modetijdschriften en een kledingrek 0 dat deze kamer een andere bestemming )e plafonds zijn voorzien van lieve gestucte 1 en bladeren, de kastdeuren ook. een grote deur met veel kleine raampjes geroezemoes. Als deze opengaat, staat er ed geklede, mooie vrouw in de opening. Ze haar hand uit. excuseert zich voor haar te in en het feit. dat haar zuster verhinderd lat zij griep heeft. Kreisberg en haar zuster Anna Nigh- maken onder de naam, ,Jolo-couture" oude grachtenhuis mode van nu. Con nie de naam couture verdient. Het is met een brede visie, karakter en stijl t heel belangrijk is, het „produkt", zo- hun ontwerpen zelf noemen kan en internationaal mee. Kreisberg gaat zitten. Naar de laatste mo fleed, hoeft zij haar rok niet krampachtig aarts te trekken. Haar nylons zijn bij haar aangepast. Donker bruin. Het haar heeft iffkwaardig blonde glans Als zij praat, hoor Duits accent Ze is in Wenen geboren en er 21 jaar gewoond. M Lotte Kreisberg vertelt, blijkt, dat het van J o 1 o berust op toeval. Dat de firma ierland gevestigd is eveneens. Zij, haar man iter waren bü het uitbreken van de oorlog gedwongen Wenen te verlaten. Haar ver dat van een bizarre vliegreis naar Neder- üo in de grond geboorde plannen om medi- te gaan studeren en van een nog net be- diploma van de Weense kunstacademie, dat de basis zou zijn voor de opbouw van een confectiebedrijf. Kreisberg vertelt, dat het nooit de bedoe- geweest om in Nederland te blijven. „Het ft) doorgangsland zijn, maar het toeval wil- fere", zegt ze. „In 't vliegtuig ontmoetten wij ®i die onze situatie volledig aanvoelden. Ze meegenomen naar hun huis in Hille- ^g. Een geweldige familie". Lotte Kreisberg haar handen Ineen en zegt: het was er vre- Ig. We zijn in Nederland gebleven. Het was de Hollandse mentaliteit, die de doorslag gaf. In Wenen zijn we dan ook nooit meer terug ge weest. Na de oorlog zijn we naar Utrecht gegaan. Als zij spreekt over de mode van toen klinken er kleine afgebeten woorden: „Afschuwelijk. Echte vrouwenjurken, groot en bloemig. De Nederlandse vrouw had helemaal niet de gave om iets te vra gen of te eisen dat bij haar paste. Wat doe je dan", zegt zij. „Iets nieuws brengen", is het ant woord op haar eigen vraag. „In 1948 was dat in Frankrijk de New Look. Wij hebben die toen in Nederland geïntroduceerd. Het was een nieuwe, jonge lijn, die wij uitgeprobeerd hebben met veel zin en plezier", herinnert zij zich. Zij vertelt, dat de introductie van die lijn grote veranderingen te weeg bracht. De vrouw wilde jon ger en representatiever zijn en zich slanker kle den. „We hebben ze er uitgedreven, die stereotiepe zondagsjurken en feestjurken met veel glinster- werk", zegt ze met iets fanatieks in haar stem. „Natuurlijk is er wat tegenover gesteld, zoals: een japon met jasje om fijn in uit te gaan en de toen nieuwe kleur antracietgrijs. Zes seizoenen hebben 1 enveloppe gelatine, klein kopje zachte rode wijn, kwart liter slagroom, 3 eetlepels poedersuiker, wat zout, 1 blik (800 gram) halve perziken, kwart kopje honing, 2 eetlepels gebrande gehakte aman delen, half kopje fruit-cocktaiL we gevochten, voordat die is geaccepteerd. Het heeft moeite gekost. Maar het is ons toch gelukt de inkopers te overtuigen. Dat we nu deze kleren kunnen ontwerpen en maken zonder dat het no dig is iemand te overtuigen Lotte Kreisberg wijst naar de nieuwe voorjaarscollectie aan het kledingrek vinden wij een kroon op ons werk". „Is mode kunst"? „Ik vind van wel," zegt ze. „Echte mode is iets, dat blijf je mooi vinden, omdat het ob jectief gezien werkelijk goed is". Ze staat op en presenteert koffie en cake. Tussen de be drijven door hanteert zij het al zo vaak bewe zen gezegde, dat een moderichting voor vele jaren is. Als voorbeelden noemt zij de New Look van Dior, het zo langzamerhand legendarisch geworden Chanelpak en de dynamische architectonische mode van Courrèges. Ze zegt, dat zij zich met Dior en Ungaro op dezelfde golflengte voelt zitten. Voor haar komt een nieuwe modelijn nooit plotseling. „De nieuwe lijn zit opgesloten in het sterven van de oude", zegt ze. Met haar hand maakt ze een golvende beweging. „Zo zie ik de mode" voegt ze er verduidelijkend aan toe. (W) ETENSWAARD De gelatine met de wijn vermengen, op een laag vuurtje zetten en roeren tot de gelatine opgelost is. Het mengsel laten afkoelen, zodat het dik be gint te worden. De slagroom met de poedersuiker en het zout kloppen en het gelatinemengsel hier door doen. Dit geheel in zes of acht dessert schaaltjes doen. De perziken afgieten /en de stuk ken met de holle kant naar boven in het midden van de sohaaltjes drukken. Fruit-cocktail met ho ning en amandelen vermengen en in de holte van de perziken doen. „Is er daarom nu een maxi-mode". Een knik met het hoofd beaamt dat. „Toen ik een paar weken geleden in Parijs was, zag ik dat wat ik vermoed de langere rokken een bevestiging was van mijn ideeën. Het is een evolutie in de mode. Je voelt het aankomen. Bij mij heeft dat niets te maken met het ophalen van een modebeeld van jaren geleden", zegt ze, doelend op de momenteel zo succesvolle gangsterfilm „Bonny en Clyde", die in Europa een complete rage voor de mode uit de jaren dertig veroorzaakt. Lotte Kreisberg moet daar trouwens weinig van hebben. „Het is veel te veel imitatie", zegt ze, „het heeft te weinig met onze tijd te maken. Ik krijg bij het zien ervan vaak de indruk van een ver kleedpartij en niet van een eigentijds modebeeld. Wij willen iets anders. Al 25 jaar lang stellen wij ons als doel goede kieren te maken. Kleren met een duidelijke modelijn, die bij de moderne vrouw passen, die haar niet excentriek of haar tot het idool van de een of andere couturier maken. Ge woon kleren, waarin zij zich zelf kan zijn, waarin zij als het ware kan wonen". „Is dat gelukt?" Lotte Kreisberg:" Ik geloof het wel". ADVERTENTIE In veel kwaliteiten, veel kleuren Van vreemd voordelig tot net niet duur Legloon f 15,— per kamer. AFD WONINGINRICHTING Herenstraat 77 - Tel. 24502 Het nieuwe jaar was al een eind op streek vijf of zes weken toen Henk me vroeg: „Welke datum hebben we vandaag?" Auto matisch keek ik naar de muur boven de tele foon en zei: ,,'t Is vandaag de... verroest, da's waar ook, we hebben geen kalender!" Het was onvoorstelbaar. Andere jaren kregen we meer kalenders dan ons lief was en hin gen ze overal: in de kamers, in de keuken, zelfs in de kelder. Voortdurend werden we geconfronteerd met het voortschrijden van de tijd, met het feit dat 't winter was (wat we wel voelden ooken dat het nog lang niet de eerste was.En we wisten niet beter of het hoorde zo. Zo verdiept raakte ik de daaropvolgende we ken in het werk dat ik het ontbreken van een kalender zelfs niet opmerkte. Pas toen Henk me er rechtstreeks naar vroeg drong het tot me door dat voor mij de tijd min of meer had stilgestaan. Ik had geen flauw idee van de datum. Maar dat was te gek. Hoe had ik eigenlijk mijn brieven gedateerd? In het wilde weg en wellicht waren er mensen geweest die een epistel van me hadden ontvangen gedateerd: 20 januari terwijl het ding de 15e op hun matje lag. Geschrokken keek ik Henk aan. „Hoe hébben jullie het gered, al die weken? Met optreden en zo. Henk haalde de schouders op. ,fiat noteerde Adriaan in zijn agenda... Maar nu moet ik 'n formulier invullen en ik weet niet of het de zesde of zevende is". „De zesde wat? „Februari.zei hij langzaam. Ik bloosde. „Nou, kijk maar in de krant van gisteren. Vandaag is het een dag later". „Hoe is het mogelijk", bromde Henk en ging op zoek naar de krant-van-gisteren. Ik ging ook op zoek: naar een kalender. De kruidenier keek schuldig. „We hebben dit jaar onze vaste klanten een ballpoint gestuurd in plaats van een kalender. Heeft u er nog geen ontvangen? Ik wil wel eens kijken of. „Neen, neen", zei ik haastig, ,,'t Is al goed". De groenteman, de woninginrichter.Ten einde raad vroeg ik het aan tante Janie. „Ja, gek hè? Andere jaren gooiden ze je dood met die dingen, ik had er soms zes of zeven", zei ze peinzend. Dit jaar schijnen alle leve ranciers, iets anders verzonnen te hebben. Ik heb warempel een kalender moeten kópen!" „Dat zal ik dan ook maar doen", zuchtte ik. ,,'k Moet toch nog even naar de bank. dan loop ik op de terugweg wel bij de boekhan del aan. 't Hoefde niet meer. De bankbediende schoof mij over de balie een levensgrote ka lender toe. Thuis hing ik hem plechtig bo ven de telefoon en toen pas voelde ik dat het nieuwe jaar werkelijk was begonnen cl had ik het eerste blad: januari er meteen moeten afscheuren. Veertien dagen later zei vader plotseling: „Verroest, hebben we 'n kalender? Dat had ik nog niet eens gezien". Een bewijs dat het niet hoeft: ons eeuwige bezigzijn met de ver strijkende tijd. Je leeft toch wel en zelfs zeer plezierig. THEA BECKMAN Van Jeanne Gatineau is deze „maquillage psy- chédélique" voor de komende lente en zomer. De ogen zijn lang en mysterieus. Het boven ste ooglid net onder de wenkbrauw is wit, afge lijnd door een streepje bruine eye-liner, dat voor bij de buitenste ooghoek loopt. Het gedeelte tus sen het wit en de wimpers is donker kastanje bruin. Om de ogen zo goed mogelijk en zo groot mogelijk te doen uitkomen, wordt de rest van het gezicht in bleke tinten gehouden met bijpassende lipsticks in paarlemoer. Belair brengt nieuwe instant fluid make-up in zes tinten. In een potje of in een tube met praktische neerzet-dop. De zomermake-up van Guerlain is geïnspireerd op de Olympische Spelen in Mexico. Dat houdt oa. in een wit met groene oogschaduw, bruine eye liner, zwarte wimpermascara en helrode lippen. Romantisch is de zomermaquillage van Payot. De teint is satijn-glanzend met hoogaangebrachte rouge, de ogen omrand met paarsgrijze en witte eye-liner en mauve oogschaduw, wenkbrauwen gebogen in het midden en fijn uitlopend naar de slaap, de lippen worden vol getekend met honing- beige, fijn paarlemoer-oranje of oranje-roze» Science fiction in de make-up van Helena Rubin stein voor bovenaardse schoonheden. Twee tinten lipstick, zeer opvallende wenkbrauwen en met eye liner op de wangen getekende wimpers. Kom er ACHT er 1. Blaadje minder op hoed van vrouw 2. Tas van vrouw 3. Kam 4. H van man links 5. Zak in schort van vrouw rechts 6. Schoenzool van kapper 7. Droogkap 8. Stropdas van man links

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11