ournet leidt Rotterdams )rkest met groot gezag Discussie over Vietnam Leii nieuwe pianist Bruno Gelber Occasion van de week AUTO BIERMAN tv mossel+ rsteege Verveling heerste AUTOBANDEN A.K.R.O. n.v. r Dertig procent leest nooit een boek Grandioos solotoneel ran Papathanassiou pAG 22 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD EESTERSERIE K. O „Fotomundi" in Eindhoven O" n Fournet leidde het 5de K. O.-concert in de Meester- aan het hoofd van het Rott. Philharm. Orkest, dat zich in jbriden-ouverture van Mendelssohn (ook Fingalshöhle ge el) als een herboren orkest kennen liet. Wagner rekende ouverture tot een der mooiste hem bekende composities. Mendelssohn uit Schotland aan zijn zuster schreef, moest iken naar geteerd touw, zoute vis en zeewier. heeft ze in de Stadsgehoorzaal daan, want voor zoiets is Four- el te verfijnd. Hij werd eerder klankvorming dermate sensitief it hij het prachtige stuk dicht iet impressionisme wist toe te ai. Verder dan aan spel en van wind en zee en golven tournet wel niet willen denken, dirigent bleek zeer gelukkig in aseringen en slaagde erin, tot inste afzonderlijke orkeststem- persoonlijkheid te verlenen. De in het strijkerskorps was op ijk. Fournet heeft gezag over otterdammers. irts Linzer Symfonie uit 1783 nr. 35, K.V. 425) heeft niet de sublieme gaafheid kunnen len van de Fingalshöhle. Een is steeds afhankelijk van wat izikanten hém van hun kant iHet boven de vakverplichting mtane liefde geven aan een voelbaar. Orkestmusici heb- veel Mozart moeten spelen in ren. In ieder geval was dat fluï de Mendelssohn-ouverture er. Er was goed vakwerk, maar wonderlijk schone finale toch lien weer de echte muzikanten- Ie, gematerialiseerd in een heer- hte toonvorming. solist was er een „nieuwe man" Leonardo Gelber, uitgenodigd et 1ste pianoconcert van van rond 1854. Hier wordt irmidabele techniek veronder- Maar Gelber, met het „fiat" arguérite Long de wereld inge- is welbewapend, draagt het van de krijger. Niet iedere is een hard man, Gelber óók Zijn cantabiles zingen eerlijk- wel lieten zij soms de ex- in de zangboog te vroeg los, dat was dan om de aansluiting dirigent in tutti-inzetten niet sen. Zo'n combinatie van vak- n toch nog podium-leerling kan ympathiek aandoen. En deed het aanwezige publiek (volle terdege. Brahms laat de pianist dikwijls al leen aan het woord en daarin is nog de afkomst van het concert te zien: een vierhandige pianosonate. Het ge heel is eigenlijk een symfonie gewor den met ingewerkte pianopartij, waarin briljante techniek en rustige innigheid elkaar plotseling kunnen afwijzen: van een zekere psychische verwarring en daardoor verstroeving is het concert o.i. niet vry. De echt grote verdienste is de macht van de uiterst nobele thematiek. Geljjk inzetten en eindigen bij or kest en solist in meer episodes wilde wel eens rammelen. Het dunkt ons een regie-fout, dat de pianist in een werk als dit niet evengoed als elk or kestlid door de dirigent wordt gediri geerd. Wat Gelber betreft menen we, dat deze in lyrische vervoeringen te nadrukkelijk de linkerhand forceerde. De elegische diepte van Brahms' wee moed (Schumann's dood schokte Brahms sterk in die tijd) werd nog niet zo gepeild door de 26-jarige so list, maar in zijn spel zitten zoveel po sitieve kwaliteiten, dat de overduide lijk hartelijke ovaties hem, en voor Fournet, alle recht hadden. V. Onder auspiciën van drie interna tionale organisaties en de bond van Ned. amateunotografenverenigingen zal van 21—29 juni 1969 in het Phi lips Ontspannings Centrum te Eind hoven „Fotomundi", een internatio nale fotosalon worden gehouden. Het is voor het eerst dat in ons land een evenement van een dergelijke om vang zal plaatsvinden. Zowel amateur- els beroepsfotogra fen uit de gehele wereld kunnen werk inzenden. Het initiatief is uit gegaan van Philips' Fotoclub. Als bijzonderheid zal Fotomundi een selectie uit het beste werk van een aantal topfotografen uit binnen- en buitenland presenteren. Diverse facetten van de fotografie zullen in aparte stands worden belicht. Zo komt er o.a. een installatie voor het telegrafisch overbrengen van foto's. Pers-, reclame- en medefotografie worden „in de praktijk" getoond. De geschiedenis van de fotografie krijgt gestalte door >nzending van de col lectie van het George Eastman-Fo- tomuseum van Kodak uit Rochester (Ver. Staten). ADVERTENTIE Opel Caravan 1965 f3500,— Volkswagen 1964 f2450.— Daffodil 1964 f 1600,— Renault R4 1963 f1150,— RUIME FINANCIERING Stationsweg 1117 - Telefoon 40447 ADVERTENTIE Dirigent Fournet en de jeugdi ge pianist Gelber. (Foto LD /Holvast) ADVERTENTIE piano's irgels Jhi-fi g- Groningen - Heerlen^^ Wereldpremière in Frankfort: Voor Bandenservice - Kwaliteit en voordeel naar Hoofdstr. 151, Leiderdorp Telef. 01710-34777-21708 PARTICULIER - FLEETOWNER GARAGEHOUDER. Vraagt vrijblijvend onze leveringscondities. (Van onze correspondent) „Discussie over Vietnam", het nieuwe stuk van Peter Weiss, is in Frankfort in première gegaan. Deze première zou er een van dertien in het dozijn zijn geweest, als enkele jonge suppor ters van de schrijver niet na de voorstelling hadden gepoogd de smaak van middelmatigheid weg te nemen door een „spon tane" discussie op het toneel te beginnen. Maar wat er toen aan argumenten over het voetlicht kwam was zo bijzonder gewoon, dat auteur Peter Weiss zich gedwongen zag, afstand te nemen van zijn naïeve sympathisanten, die de opvoering als „burger lijk" en „huichelachtig" betitelden. zoals hij die overtuigen verlamt elke poging bij de toeschouwer om werkelijk deel te nemen aan dit stuk, zoals de schrij ver heeft gewild. Weiss maakt zijn toeschouwers constant tot leerlinge- tjes, die vooral goed naar hem moe ten luisteren. Maar omdat er in het theater geen leerplicht bestaat, ke ren de toeschouwers zich verveeld af. Het slotapplaus was hartelijk, maar men hoorde als het ware de opluch ting van de schoolklas, die eindelijk naar huis mocht. Wilson wilgeen wij ha ndelszone met Washington Premier Wilson van Engeland heeft in het Lagerhuis verklaard dat En geland niet denkt over een vrijhan delszone met de Verenigde Staten. De nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken Stewart heeft in een brief aan de ministers van Bui tenlandse Zaken var. de EEG-landen en aan de voorzitter van de Euro pese Commissie bevestigd dat Enge land nog steeds zo spoedig mogelijk EEG-lid wil worden. „Strijd gaat voort" Hoewel het stuk steunt op docu menten, kan men „Discussie over Vietnam" toch geen documentaire noemen. Het is vooral een stuk waar in een zekere vorm van affichering, van agitatie, van informatie ook tot uitdrukking komt. Weiss heeft zijn materiaal geordend volgens de histo- Uitgever Ned, vertaling 'aeey Hill vrijgesproken pet aanstootgevend voor eerbaarheid rechtbank in Amsterdam heeft een 48-jarige uitgever e hoofdstad vrijgesproken van het ter verspreiding in voor hebben van een voor de openbare eerbaarheid aanstoot- Qd boek, een Nederlandse vertaling van „Fanny Hill". De Ibank overwoog dat uit een door het bureau bijzondere ten van het ministerie van Justitie opgemaakt rapport dat de onderhavige uitgave van John Clelands „Fanny naar met vrij grote zekerheid mag worden aangenomen, rote mate overeenstemt met de inhoud van het oorspron- ;e in 1749 in Londen uitgegeven boek. m werd toen door de justitie on- f id gelaten. Verder hebben door 'Wing van de hand van G. B. de sexuele belevenissen van de Persoon geen sterker accent ge- of zijn uitgebreider en gede nder beschreven. Voorts over- ie rechtbank dat de "Nederland ten ten aanzien van wat „aan- k is te achten voor de eerbaar- gedurende de laatste jaren tón het veranderen zijn. De op- daaromtrent keren zich en meer tegen wat „hypocrisie" genoemd. De vergelijking van )terhavige uitgave en de „gekuis te" leert dat daarin slechts en- 1 Passages werden weggelaten of 1 doch inhoud en strekking als dezelfde zijn als de volledige zelfs geen prikkelende omslag heeft als geheel gezien aanstotelijk is voor mensen met een normaal ontwikkeld gevoel voor eerbaarheid. De officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, die het boek wel aan stootgevend voor de openbare eer baarheid vond, had 6 weken gevange nisstraf voorwaardelijk en een boete van f750 tegen de uitgever geëist. De in beslaggenomen 149 exemplaren worden aan de uitgever teruggegeven. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten risohe werkelijkheid ziet. Zijn „Discussie" omvat de onon derbroken strijd, die het Vietnamese volk van oudsher tegen onderdruk kers heeft gevoerd uit China, uit het eigen land. uit het koloniale Europa en natuurlijk ook uit Amerika, steeds weer onderdrukkers en onderdrukten met een climax op het eihde. Weiss stelt: „De V.S. willen in Vietnam bewijzen dat revolutionaire guerillaoorlogen in de ontwikkelings landen steeds beslist kunnen worden door het Westelijk imperialisme. De toekomst, met dergelijke oorlogen in Afrika en Latijns-Amerika is reeds begonnen. „De strijd gaat voort", dat zijn de laatste woorden van Weiss' stuk. Goede muziek van Peter Schal Het Frankfort»- toneelensemble had voor deze voorstelling in regie van Harry Buckwitz vooral de jonge re 'garde ingezet. Hoewel zij zich in spanden, schoten zij nogal eens te kort in spreektechniek, waardoor het ritme van Weiss' proza te weinig overkwam en nuances veelal verlo ren gingen. Van de voorstelling als geheel ging een zekere monotonie ui c. Daarbij moest de door Weiss zo ge- wnste spanning in dit sobere stuk plaats maken voor verveling. Bijzon der goed was de muziek van Peter Schat. Hij heeft slechts enkele accen ten om het gesprokene te ondersteu nen. Geen moment heeft Sohat ge probeerd de boventoon te voeren. Steeds is zijn muziek terughoudend, geïntegreerd in de tekst van de „dis cussie". Hij deelde na afloop van de voorstelling terecht in het applaus, dat Weiss ten deel viel. Lof was er ook voor de choreografie van Jean Soubeyrans. waardoor een exact, maar tooh vloeiend theaterbeeld goed over het voetlicht kwam. Statisch stuk Het ensemble in Frankfort lieeft binnen de grenzen van zijn n '"k- heden gedaan wat het kón. Zijn be perkingen zjjn er echter niet alleen, debet aan dat deze première van „Vietnam-discussie" een onbevredi gende indruk achterlaat. Het stuk is op zichzelf te statisch, het onophou delijk gedemonstreer vermoeit de Van de Nederlanders: Van de Nederlanders boven de 15 jaar zijn 8 pet. intensieve lezerskopen en lenen veel), 36 pet zijn geregelde lezers (ko pen veel of lenen veel)27 pet. ongeregelde lezers (kopen of le nen middelmatig) en 29 pet. leest geen boeken. Dit zei op een persconferentie over j gevers 18,5 miljoen van deze boeken de komende Boekenweek de directeur verkocht en in 1966 16.3 miljoen, van de Commissie Collectieve Propa- j ganda van het Nederlandse Boek. de heer F. de Smit. Het aantal „boek- heidenen", zoals de heer De Smit de niet-lezers noemde, is aan het licht gekomen bij een onderzoek van de Stichting „Speurwerk betreffende het boek". Als intensieve lezers worden beschouwd mensen die 10 11 uur per week lezen en de ongeregelde lezer iemand die minder dan 3 uur per week verstrooiing zoekt in een boek De groep „boekheidenen" wordt ge vormd door ouderen met gezichts moeilijkheden, totaal ongeletterden en onrustigen, die zich niet tot het lezen van een boek kunnen zetten. De omzet van de Nederlandse uit gevers heeft vorig jaar ruw geschat 300 miljoen gulden bedragen. Dit is 50 miljoen gulden meer dan in 1966. De verhoogde omzet is voor een deel het gevolg van prijsverhogingen. Het aantal door Nederlandse uitgevers uitgebrachte titels steeg in 1967 in vergelijking tot het voorgaande jaar met 10 met 11.262. De meeste van de vorig jaar in ons land uitgegeven boeken (55 waren nieuwe uitga ven. Van de erkende uitgeverijen (392) brachten er 150 meer dan 10 titels op de markt. Over de pocket- en paperback- De Boekenweek wordt vrijdag 29 maart niet met een boekenbal ge opend. maar met een schrijversbal in het Stedelijk Museum in Amster dam. Hiervoor zjjn 260 auteurs, 60 uitgevers-boekverkopers, 40 ontwer pers, 25 autoriteiten en een aantal vertegenwoordigers van pers, radio en t.v, uitgenodigd. Het grafts boekenweekgeschenk (oplage 214.000) is dit jaar zoals gisteren gemeld het boek „Kom eens om een keizer" van Max Den- dermonde, dat gaat over de Duitse Keizer Wilhelm II. Als speciale boe- kenweekuitgave brengt de CPNB dit jaar een door W. A. C. Whitlau en drs. H. van Praag geschreven werkje „Het argument van Solimon" uit met opstellen over „Het gevaarlijke Negentien doden door lawine In het Sudetengebergte In zuidwest- Polen zijn tenminste negentien per sonen in een lawine omgekomen. Het ongeluk deed zich voor aan het „Wit te ravijn" bij Karpacz tijdens warm en helder weer. De slachtoffers zijn voor het merendeel leden van een markt zei de heer De Smit dat deze groep Sowjetrussische toeristen, die een verzadigingspunt heeft bereikt, op een jeugdreis naar Polen ge- In 1965 werden van Nederlandse uit- komen waren. Een (der zéér groten Grootse Griekse tragedienne (Van onze kunstredactie) De vermaarde Griekse actrice Aspasia Papathanassiou trad in het Instituut voor de Tropen in Amsterdam op met haar pro gramma solotoneel ..Griekse vrouwengestalten", onder aus piciën van de Anne Frank-Stichting. Zij is thans een ballinge, verstoten door de machthebbers in Griekenland, en die nu de grootheid van haar tijdelijk verloren vaderland verkondigt door haar geniale vertolking van onver gankelijke Griekse vrouwenfiguren. 1^1 in de zaal verstaat die gevoelens Elektra 20 suggestief weet weer te geven dat wU er onweerstaanbaar door worden Alleen, up een leeg toneel met een meegesleept en mee-ontroerd. zwarte achterwand speelt zij in de eerste helft van de avond vrijwel de hele titelrol van „Elektra" van Sofok- les. Dat is mogelijk en volkomen aan vaardbaar gemaakt door de inleiding en de toelichting in het Nederlands, die zeer verzorgd worden gegeven door Hent van der Horst en waarmee de ontbrekende delen van de hande ling met precies het vereiste mini mum aan woorden worden ingevuld Meeslepend De monologen uit ..Antigone", wa ren van de zelfde meeslepende dra matische kracht. Mevrouw Papatha- nassiou's voordracht die de tekst van Sofokles. in het nieuw-Grieks overgezet, als muziek deed klinken liet niets te raden van wat haar Men kon daardoor zonder veel moeite bezielde bij het uitspreken van vergeten dat het de actrice aan te genspelers ontbreekt. Zij beheerst trouwens, met haar kleine gestalte die in haar creaties hoog boven zich zelf uit schijnt te groeien, het hele toneel zo volledig dat er bijna geen noodzaak lijkt te bestaan voor de aanwezigheid van anderen. Fabelachtige techniek Met een fabelachtige stemtechniek, een volmaakt estethisch gebruik van de mogelijkheden van het lichaam, maar bovenal met een diep aangrij pende inleving in de gevoelswereld van Elektra vertolkt zij die voortdu rende wisseling van emoties van vernedering en haat tot rouw. liefde en vreugde waardoor deze figuur door de eeuwen heen zo begrijpelijk is gebleven. Het is de „grote kunst" een begenadigde toneelspeler, dat trotse opstandige woorden aan het adres van de dictator Kreon: de eis tot erkenning van menselijke waar digheid en vrijheid. Die zelfde eis, nu in het kader van het twintigste- eeuwse Griekenland, sprak ook uit de „Dodenklacht" van de hedendaagse dichter Iannis Ritsos, die al onder Metaxos de dictatuur in zijn land be streed. Het is de aangrijpende mono loog van een oude Griekse vrouw, wier zoon by het neerslaan van een demonstratie van stakers is doodge schoten. Aanvankelijke smart en ver twijfeling gaan tenslotte over in ge voelens van solidariteit met de mede standers van haar zoon. De tekst is met een adembenemende innerlijke spanning en een fenomenale ^evoels- uitbeelding weergegeven. Aspasia Papathanassiou behoort ongetwijfeld tot de zeer groten van de huidige Europese toneelspeelkunst. Wie in de komende twee weken ge legenheid krijgt, haar „Griekse vrou- gestalten" te zien, moet zich die toeschouwer. De wil van Weiss om te zij in een taal die bijna niemand kans niet laten ontgaan. Vandaag heeft de Amerikaanse ambassadeur W. Tyler in het Haagse Gemeente Museum de ex positie Minimal Art" geopend. Minimal Art" is een nieuwe kunstvorm: zij onderscheidt zich echter door zeer grote kunstwer ken. Tony Smith stuurde kleine modellen, alle kubussen, in, die de Haagse timmerman F. H. Gla- ser (op de foto met een modelop schaal vergrootte.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17