USLAND EN VS TEGEN OPTREDEN ISRAËL sraëlisclie troepen trokken terug oessein aagt •leg om abiscli pover] Tuinkouivveilingen gaan samenwerken met exportbedrijven fe 584ste staatsloterij tweede klasse President Soekarno zal terecht moeten staanzegt Soeharto Voor de derde maal naar Praag LEIDSCH DAGBLAD PAGTNA 13 Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een ver klaring gezegd, dat de Israëlische re presaille tegen Jordanië „de hoop op een vreedzame oplossing in het Mid den-Oosten schade toebrengt". De Verenigde Staten hebben Israël gis termiddag verzocht zijn troepen van Jordaans grondgebied terug te trek- keiv Naar het Joegoslavische persbureau Tanjoeg uit Cairo meldt, is de Ara bische publieke opinie van mening dat de Israëlische aanval is onder nomen na overleg tussen Tel Aviv en Washington. President Nasser van Egypte zal volgende week woensdag de grote lijnen van de toekomstige Egyptische politiek uiteenzetten. Verenigde Staten en de et-Unie hebben gister- in de Veiligheidsraad ptreden van Israël tegen nië veroordeeld. Amerikaanse afgevaardigde in iigheidsraad Goldberg zei dat lëlische actie in geen verhou- taat tot de gewelddadigheden aan voorafgingen. Het Isra- optreden is niet te recht ten, aldus Goldberg. De Rus afgevaardigde Malik drong een veroordeling van het Is- he optreden, een ongeveer twaalf uur du operatie hebben de Israëlische rachten zich gisteravond van os grondgebied teruggetrok- I te Veiligheidsraad was toen al idringen van Jordanië bijeen- r De Jordaanse afgevaardig- LH langde sancties tegen Israël aëlische afgevaardigde vroeg iïOI i bevel aan Jordanië om zijn zuchtige politiek tegen Israël Aftocht :scïh !n*aëliërs verlieten gisteravond /ooi [eveer zeven uur de veroverde »n25 i en trokken zich terug op de a. Om circa acht uur trok- laatste Israëliërs de Jordaan I :he militaire woordvoerders actie (door Tel Aviv ge- etst als een vergeldingsactie de terreur van de Arabische la-organisatie „El Fatah" Jordaans grondgebied) succes genoemd. Onder dek ran artillerie trokken Israëli- troepen bij het ochtendkrieken daan over en vormden een kilometer breed front waar- is, infanterie, luchtmacht en odingstroepen werden inge- Na enkele Arabische nederzettin gen te hebben veroverd waar zich volgens Israëlische woordvoerders Arabische guerrillastrijders ophielden en deze te hebben gezuiverd, trok ken de Israëliërs zich weer terug. Het voornaamste doel van de Is raëlische operatie was Karameh vijf kilometer ten oosten van de Jordaan volgens Israël het belang rijkste bolwerk van de „El Fatah "- beweging. Verliezen Over de verliezen kwamen tegen strijdige berichten binnen. Israël meldde officieel ongeveer 150 guer rillastrijders gedood te hebben en hun voornaamste steunpunten te heb ben vernietigd. Er zouden vijftien Jordaanse tanks zijn vernield en twee buitgemaakt. Vijftien Israëliërs zou den zijn gesneuveld en zeventig ge wond. Israël zou zes tanks hebben verloren en een vliegtuig. Jordanië beweert daarentegen dat 73 Israë liërs zijn gsneuveld en een groot aantal gewond. Drie straaljagers en 42 tanks zouden zijn vernield. De Israëlische troepen zouden zich, achternagezeten door het Jordaanse leger, mef zware verliezen hebben teruggetrokken. Irak Gisteren is in Damascus bekendge maakt dat in Jordanië gelegerde Iraakse troepen actief hebben deelge nomen aan de strijd tegen de Israë liërs. Tijdens de gevechten in Jordanië was een koortsachtig overleg gaande tussen de Arabische regeringen over een eventuele gezamenlijke actie te- De Israëlische eerste minister Esjkol volgt de gevechten vanaf een heuvel op Jordaans gebied door een verrekijker. Esjkol zou later naar Jeruzalem terugkeren om in het parlement te verklaren dat de Israëlische troepen zich zouden terugtrekken. gen Israël. Dit overleg resulteerde echter slechts in een afkondiging van de alarmtoestand in Syrië en een vol gens waarnemers symbolische be schieting van twintig minuten door Egypte van Israëlische stellingen aan het Suezkanaal. Een oproep van Koning Hoessein van Jordanië voor een Arabische top conferentie op korte termijn werd gis teren door president Nasser beant woord. In een telegram aan Hoessein ver klaarde Nasser dat Hoesseins oproep voor 'n topconferentie „het Arabische geweten ten zeerste roerde". Koning Hoesseins oproep werd gevolgd door de uitspraak dat dit de laatste keer zou zijn dat hij een beroep zou doen op de Arabische landen. Waarnemers zijn van mening dat het niet duidelijk is wat de Jordaanse koning zich v stelt te doen, als de conferentie niet doorgaat. Vrede Het Egyptische dagblad „Al Achram" schrijft vandaag dat de jongste Is raëlische aanval op Jordanië voor al tijd de kans op een vreedzame rege ling in Ixet Midden-Oosten onmo- lijk heeft gemaakt. Het blad dat, door een vriend van president Nasser wordt geredigeerd, belooft een verdere verscherping van de Arabische guerrilla in door Israël bezet Arabisch gebied. Het Centraal Bureau van de tuin bouwveilingen wil voor 25 miljoen gulden gaan deelnemen in individue le exporteursbedrijven. In de giste ren in Scheveningen gehouden alge mene vergadering werd het bedrag niet genoemd, maar wel was het in ADVERTENTIE Vrijdag, 22 maart 1968 Prijzen vam 10 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1000 zijn gevallen op 'nummers eindigende op «en prijs van f 2000 is gevallen op nummer: «en prijs van f 2000 is gevallen op nummer: «en prijs van f 2000 Is gevallen op nummer: een prijs van f 2000 Is gevallen op nummer: «en prijs van f 2000 is gevallen op nummer: «en prijs van f 5000 is gevallen op nummer: 1 606 280 315 679 5360 051033 060493 087472 095205 061772 014078 de prijs van f 25000 is gevallen op nummer: 042495 de wandelgangen uit betrouwbare monden te vernemen. In de vergaderstukken had het be stuur al als zyn overtuiging te ken nen gegeven, dat bfj die exportbe drijven op voldoende ruime schaal de bereidheid bestaat, financiële deelne ming van het centraal bureau moge lijk te maken. In december j.l. heeft de raad van advies van het centraal bureau een plan goedgekeurd voor het financieren van deze deelnemin gen voor rekening en risico van het afzetfonds. Behalve deelnemingen heeft het centraal bureau nog een ander plan. namelijk het vormen van een grote coöperatie samen met de Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs. Met deze bond is de afspraak gemaakt, dat men met de deelnemingen aan de individuele bedrijven pas zal beginnen als die grote coöperatie is opgericht. Het bestuur kreeg ook machtiging tot voortzetting van de minimum - prijsregelingen en andere markt maatregelen. In de toelichting bij het desbetreffende voorstel werd opge- merkt dat-, sedert de wijziging van het financiële beleid waartoe de vo rige algemene vergadering besloot, vijf typen regelingen zijn ontstaan. De steun aan het prijspeil is in het algemeen goed geslaagd, vindt- het bestuur, maar de doordraai was vaak groot, omdat de afzetcapaciteit op het gekozen prijspeil niet altijd was afgestemd op de aanvoer. Uit de fondsen voor de verschillende pro- dukten zijn ongekend grote bedragen aan vergoedingen uitgekeerd. Voor tomaten bijvoorbeeld werd in het af gelopen jaar f 11.391 000 aan vergoe dingen uitgekeerd, terwijl aan mini mumprijsheffingen slechts f 8.582.000 in het fonds vloeide. Het saldo van het fonds voor dit produkt vermin derde van f 11.512.000 tot f 9.353.000. Dr. Paardekoper weer uit België gezet De Nederlandse taalkundige dr. P. C. Paardekoper is opnieuw uit Bel gië gezet. Begeleid door twee motor rijders is hij woensdag in een auto van de Binnenlandse opsporingsbri gade van Gent naar de grens ge bracht. Bij de Scheldetunnel werd het verkeer voor hem opgehouden. De heer Pdardekoper zou in Heus- de bij Gent een spreekbeurt houden over het gebruik van het algemeen beschaafd Nederlands in België. Le den van de opsporingsbrigade wacht ten hem daar op en deelden hem mee, dat hij het land moest verlaten. Thuisgekomen vond de heer Paarde koper een brief van het Belgische ministerie van Justitie waarin hem tot 30 april de toegang tot België wordt ontzegd. Drie weken geleden had dr. Paar dekoper dezelfde rede die hij in Heus- de zou uitspreken, in de Belgische plaats Izegem gehouden. De heer Paardekoper is al eens eer der uit België gezet. In 1962 werd hem door de toenmalige minister van Justitie voor geruime tijd verboden Belgisch grondgebied te betreden. Cary Grant gescheiden Volgens het hoofd van de wapen- stilstandscommissie in het Midden- Oosten, de Canadese generaal Odd Bull, hebben Israëlische autoriteiten een Jordaans aanbod tot een gesprek onder VN-toezicht over de acties van de Arabische guerrilla-strijders ver worpen. Israël zou Buil hebben laten weten dat het reeds een standpunt had in genomen. Buil heeft gisteren weer een beroep op Israël gedaan de vij andelijkheden te staken. Secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft vandaag een rapport ontvangen van Bull over de gisteren gehouden gevechten. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren verklaard dat de Ver enigde Staten hun wapenleveranties aan Jordanië heeft uitgesteld, maar wel Israël heeft voorzien van wapens. Een rechtbank in Los Angeles wjiyy heeft gisteren het huwelijk van de V i\! acteur Cary Grant en de 32-jarige actrice Dynan Cannon ontbonden. Deze laatste verklaarde als eiseres dat Grant verslaafd is aan het hal lucinaties verwekkende middel LSD en dikwyls woede-aanvallen had waarbij hy haar ook sloeg. Grant moet jaarlijks meer dan 50.000 dollar betalen voor zijn kind en gewezen vrouw. Hij ligt op het ogenblik in een Newyorks zieken huis wegens verwondingen die hij tien dagen geleden opliep bij een auto-ongeluk. Het paar was in juli 1965 getrouwd. Dajan Generaal Mosje Dajan, de Israëli sche minister van Defensie, zal over een week zijn functies weer kunnen waarnemen. Zijn kamer in het ziekenhuis zal momenteel aLs ministeriële werkka mer worden ingericht in afwachting van zijn ontslag uit het ziekenhuis. De debatten in de Veiligheidsraad zijn verdaagd tot vanavond. Dan zal waarschijnlijk een Algerijnse en Pa kistaanse resolutie in behandeling komen waarin een krachtige veroor deling van Israël wordt geëist Dienstplicht in Amerika voor buitenlanders Buitenlanders, die een bezoek aan de Verenigde Staten brengen en de dienstplichtige leeftijd hebben, kun nen, wanneer zij een jaar in de Ver enigde Staten zijn gebleven .opgeroe pen worden voor militaire dienst, het geen erop neerkomt, dat zy voor uit zending naar Vietnam in aanmerking komen. Naar Amerikaans recht bestaat er geen algemene vrijstelling van dienst plicht voor buitenlanders. Burgers van landen, die door een bondgenoot schap met Amerika zyn verbonden, zyn van dienstplicht in Amerika uit gesloten wanneer zij in eigen land ten minste anderhalf jaar hebben diend. President Soekarno zal terecht moe ten staan, aldus verklaarde generaal Soeharto gisteren bij de opening van de vijfde plenaire zitting van het volkscongres. Er komen drie kwesties aan de orde: de benoeming van ge neraal Soeharto, die nu waarnemend staatshoofd is, tot president; goed keuring van een vijf-jarenplan waar van de uitvoering volgend jaar moet beginnen-, een voorstel tot uitstel van de algemene verkiezingen, mo- ge|ijk tot 1973. Generaal Soeharto zei in zijn ope ningsrede dat nog niet alle hoop van de natie in vervulling is gegaan. Hij riep de 828 leden van het volkscon gres op zich te verenigen tegen de dreiging van het communisme. Een beeld van de receptie in de Ridderzaal in Den Haag, ter ge legenheid van de aanwezigheid van de heer Ferrier, de nieuwe gouverneur van Suriname in ons land. Links de Indonesische am bassadeur, generaal Taswin, met zijn vrouw. Over het buitenlandse beleid merk te hij op, dat sinds het aan de kant zetten van Soekarno de vijandelijk heden tegen Maleisië zy'n gestaakt en Indonesië weer is toegetreden tot de Verenigde Naties. Hij herhaalde dat de bevolking van West-Irian in 1969 vrijelijk over haar toekomst zal kun nen beslissen. In Djakarta zijn intussen dertig bataljons van het leger samengetrok ken om te voorkomen, dat ontevre den studenten en scholieren het volkscongres onder druk zullen zet ten. De actiefronten van de stude renden vrezen dat er te veel macht in handen van Soeharto zal worden gelegd. Ook vinden zy dat er eerder verkiezingen moeten worden gehou den dan in 1973. Volgens hen zou den de kiezers anderhalf jaar na aanvaarding van een kieswet naai de stembus moeten gaan. De actie fronten hebben de legerleiding ech ter verzekerd, dat zij de zitting van het volkscongres niet willen doen mislukken. (Van een medewerker) Van 31 maart tot 5 april zal voor de derde maal een „grote" christelijke vredesconferentie worden gehouden in de Tsjechi sche hoofdstad Praag. Vijfhonderd deelnemers (protestanten, orthodoxen en rooms-katholieken) en een honderdtal waarne mers, gasten, deskundigen en journalisten zullen elkaar op nieuw ontmoeten. Deze deelnemers zijn ditmaal niet alleen af komstig uit Oost- en West-Europa en Amerika: evenals in vele internationale en oecumenische ontmoetingen speelt de bonte wereld van de jonge staten in toenemende mate een belang rijke rol in het beraad. Christelijke vredesconferentie opnieuw bijeen Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Eemnes-Buiten A. van der Vlist te And el (N-B) te St. Maartensdijk (buitengew. wykgem. in wording) (toez.) K. M, Vogel te Maassluis te Ammerstol W. van der Ven te Borculo te Ryk-Rijs- senhout P. M. van Waarde te Wesepe -te Hoogezand-Sappemeer (vac. G. G. S. van Hoogstraten) (toez.) J. B. Duk te Domburg. Bedankt voor Opende (Gron.) J. G. Barnhorn, kand. te Sassenheim voor N.O.P. (wykgem. Bant-Rutten) (toez.) K. van der Sluijs te Herwy- nen voor Tjerkwerd c.a. (toez.) A. Sturm te Pesse voor Hasker- horne-Oudehaske (toez.) C. L. Ver baas te Monnickendam. GEREF. KERKEN Beroepen te Bedum (vac. K. Reen- ders) G. Assies te IJmuiden te On- d'erdendam J. Bezemer. kand. te Zwyndrecht te Makkum E. War- nink te Nieuwerkerk aan de IJssel. Aangenomen naar Veenwoudster- wal I. van Til, laatstelijk pred. bij de Geref. Kerken Vrijgemaakt te Haulerwijk, die bedankte voor Lioes- sens en voor Veenhuizen. GEREF. KERKEN Beroepen te Apeldoorn als pred. voor b.w. (docent aan de Theologi sche Hogeschool te Makassar) drs. P. K. Pilon te Bussum, voorheen pred. te Ooster-Nijkerk, die dit beroep heeft aangenomen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-W (in comb, met Amsterdam-Oost en -Zuid) J. P. van den Boomgaard te Sneek te Baarn Th. Rutters te Nymegen GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Hoofddorp en voor Zoetermeer A. Hoogerland te Wer kendam. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Rotterdam (vac. dr. C. H. Lindijer) dr. G. J. Lindijer te Brussel. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Benoemd bot pred. voor b.w. te Utrecht (Centrale Hervormde Jeugd raad) M. van de Werfhorst, kand. al daar, die dit beroep heeft aangeno- Paaspostzegel- tentoonstelling Van 10 tot en met 13 april wordt in het Bijbelhuis te Amsterdam een Paaspostzegel tentoonstelling gehou den van postzegels met bijbelse voor stellingen rondom het Paasgebeuren. Er zal ook een speciale enveloppe verkrijgbaar zyn. Deze tentoonstelling kon worden gerealiseerd door samenwerking van de Filatelistenvereniging „St. Ga- briël" en het Nederlandsch Bijbelge nootschap. De Filatelistenvereniging „St Ga briel" is een internationale vereniging die zich uitsluitend toelegt op het verzamelen van postzegels met bijbel se en christelijke motieven. kelijke organisaties en van onze vrij heid, die over de grenzen der geor ganiseerde kerken heenziet en die af hangt van levende groepen en afzon derlijke personen, die zich stellen op basis van het evangelie". Zo heeft de gryze leidsman van de christelij ke vredesconferentie, prof. dr. Josef L. Hromadka, de hele beweging niet lang geleden getypeerd. En zo moet het nieuws, dat ons de komende week zal bereiken, ook worden gele zen. Praag doet geen officiële kerke lijke uitspraken, maar evenmin is het een inventarisering van vrijblij vende meningen. Men staat de komende week voor een reeks buitengewoon moeilijks vragen. Leiding Allereerst is er de haast onoplos bare vraag naar de leiding. De tel kens weer bezielende leidsman, prof. Hromadka. is een oud man gewor den (79). Het ziet ernaar uit, dat er voor hem geen opvolger te vinden zal zyn. En al wordt het vele werk reeds lang door anderen verricht zonder prof. Hromadka is de christelijke vredesbeweging niet te denken. Bij uitstek is hij de vertrouwensfiguur (overigens lang niet altijd toege juicht) bij alle deelnemers. Hy kent Amerika en de westelijke wereld: van 1938 tot 1947 was hij hoogleraar aan het theologische seminarium in Princeton. Hij kent ook de wereld van Oost-Europa, waar hij sinds 1947 zyn plaats heeft ingenomen. Verder is er een organisatorisch probleem, dat op 't oog weinig be langrijk lijkt. Er ligt een voorstel op tafel, het permanente adviescomité (100 leden, eens per jaar bijeenko mend) een gewichtiger staat te ge ven en mee een uitvoerende opdracht te verstrekken. Daarbij wordt de vraag, wie de voorzitter(s) zal (of zullen) zyn van groot belang. Vredesvragen D Maar voor de organisatorische pro blemen komt de grote conferentie niet bijeen. Veel moeilijker zal het zyn, een beraad en beleid te vinden in de verhoudingen van deze tyd. Immers: veel zaken zijn gecompli ceerder geworden. De convocatie noemt met name de strijd voor so ciale gerechtigheid en voor economi sche onafhankelijkheid. De vragen van de rijke industrielanden en de ellende van de onderontwikkelde lan den zullen moeten worden overwo gen, waarby de verschillende verhou dingen van „socialistische" en „kapi talistische" staten tegenover de der de wereld onder ogen moet worden gezien. Vietnam en Latijns-Ame- rika vragen veel aandacht. Met na me zal moeten worden besproken, wat precies is bedoeld met de waar schuwing, niet elke onafhanke lijkheidsbeweging terstond als mani festatie van kapitalisme te brand merken. De Europese veiligheid vraagt om een nader onderzoek. De revolutionaire situatie in Afrika en Latijns-Amerika roept dwingend om een christelijk antwoord vooral omdat de verklaringen, in het verle den afgelegd, onbevredigend zijn. En als een dreiging voor de héle bewe ging blijft de kwestie Israël en de Arabische staten liggen. Voorlopig schijnt men in het be stuur van de beweging een oplossing te hebben gevonden in die zin, dat géén nieuwe politieke uitspraken over Israël en 't Midden-Oosten zul len worden gedaan, vóór dat de com missie die zich beraadt over de theo logische inzichten, tot een rapport ls gekomen. Voorlichting aan R.K. Kerk De Geref. Kerken in Brabant en Limburg overwegen de aanstelling van een predikant, speciaal belast met het contact en de voorlichting aan de R.-K. Kerk. De provinciale synode van Brabant en Limburg heeft deze week een gedachte van de kerkeraad van Eindhoven ln overweging genomen om de Eind- hovense studentenpredikant domi nee A. T. Besselaar voor de helft van zijn tijd dit voorlichtingswerk te laten doen. De doorbraak van nieuwe gedach ten in de R.-K. Kerk brengt een he vige opleving van de belangstelling voor de reformatie met zich mee. Op tal van plaatsen verwijst bij voorbeeld de „nieuwe katechismus" naar elementen van het christelijk geloof, die in de reformatie beter bewaard zyn gebleven dan in de kerk van Rome. Ook betrekken de bisschoppen in ailerlei adviserende lichamen (en soms ook in beleidsor ganen) de reformatorische kerken. Het theologisch en bisschoppelijk voorbeeld leidt in Brabant tot een stortvloed van vragen van scholen, instituten en parochies om voorlich ting en informatie over de kerken der hervorming. Voor de doorsnee dominee in het zuiden, die aan zijn diaspora-gemeente meestal reeds de handen vol heeft, is dit niet vol te houden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13