V.V.V.'s op de bres voor binnenlands toerisme Interunïe Nationale actie begint september Euratom heeft hogere investeringen nodig Man in Vlissingen doodgeschoten 2gezinsflessen89ct I Pensioen Tsjechisch parlement krijgt mach C.N.V. vreest lonei sluitpost in 1969 Pessimisme over bezoek van buitenlandse toeristen Vraag een exemplaar van het zojuist verschenen jaarvers' bij uw bankier of -commissionair of zend een briefkaa' aan Interunie. ADVERTENTIE Ruim 25 procent van de Ne derlandse werknemers be schikt naast de zomervakantie over een „tweede vakantie". Een groot deel van hen trekt er in die tweede vakantie niet op uit. Tienduizenden Neder landers beschikken over een auto en twee vrije dagen per week, maar weten er geen re creatief gebruik van te maken. De actie „Er op uit eigen land is in", die de ANVV in januari is begonnen, is bedoeld om het grote publiek aan te sporen niet uitsluitend het bui tenland in de vakantieplannen te betrekken en voorts om het binnenlands toerisme te propa geren voor overige vrijetijds besteding. De propaganda-actie heeft uiter aard ook een economische achter grond. Het gaat niet best met het toerisme in Nederland, met name niel mef het buitenlands bezoek aan ons land, Sinds 1965 is het buiten lands bezoek (1,8 miljoen) niet ge stegen en het bedrag, dat buiten landse toeristen achterlieten (een miljard gulden) evenmin. In feite is dit gezien de gestegen kosten een achteruitgang. De vooruitzichten zijn niet bijster gunstig. De Amerikanen, met ruim 300.000 personen op de tweede plaats, worden geconfronteerd met 'n wet, die het uitgaande toerisme wil beper ken. Het toerisme uit Engeland (het Britse bezoek staat in Nederland op de derde plaats) is reeds gelimiteerd door een deviezenbeperking van vijf tig pond sterling. Door de recente de valuatie is dit bedrag minder waard geworden, waardoor meer Engelsen zullen besluiten niet naar het bui tenland te gaan. Minder Duitsers iHet bezoek uit Duitsland staat op de eerste plaats. Het is vooral gericht op onze kust en hoewel de oosterbu ren nog onze belangrijkste hotelgas ten in aantal zijn, valt hier een kleine teruggang te bespeuren. Oor- De A.N.V-V. wil het binnen landse toerisme propageren en daarbij sterk de nadruk leggen om in het voor- of naseizoen er op uit te trekken. In de topmaand men verwacht dat het dit jaar juli wordt is het vaak bijzonder druk aan de kust. Badcabines en strandstoelen zijn er dan meestal niet meer te huur. (Foto LD/Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee) zaken: de concurrentie van goedkope vakantiereizen naar zonnige landen, de in Nederland gestegen prijzen en dalende service en de concurrentie van Oosteuropese vakantielanden als Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Bulgarije. De rijkssubsidie aan de A.N.V.V. is de afgelopen jaren verhoogd om aan de ene kant in het buitenland toe risten aan te trekken en aan de an dere kant Nederlanders te bewegen ook een vakantie in eigen land in de overwegingen te betrekken. Te genover het miljard gulden, dat de buitenlandse toeristen jaarlijks in ons land uitgeven, staat een bedrag van anderhalf miljard gulden, dat de Nederlandse vakantiegangers in het buitenland verteren. Deze officiële opgave behoeft wel enige correctie, want de uitgaven van de buitenlandse toeristen zijn uitsluitend berekend in de toeristische sector. De Amerikaan, die een regenjas, een pakje sigaret ten of postzegels koopt, valt buiten de statistiek. Men mag aannemen, dat op deze wijze het miljard gul den aan toeristische inkomsten nog met minstens honderd miljoen kan worden verhoogd. In eigen land „Er op uit -eigen land is in". De economische betekenis wordt duide lijk als men de cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek na slaat: tussen 1 meil en 31 september 1966 zijn er 250 miljoen toeristische dagtochten van Nederlanders in eigen land geregistreerd. Dat lijkt een enorm aantal, maar is stellig nog voor uitbreiding vatbaar. Naar schatting is voor deze toeristische vrijetijdsbesteding een miljard gul den uitgegeven. Het C.B.S. heeft ook uitgerekend, dat in 1966 zestig procent van de Ne derlanders vakantie genoot. Niet min der dan driekwart van de vakantie gangers bleef in eigen land, namelijk 2.7 miljoen mensen (4,5 miljoen in 1960). Het aantal Nederlanders, dat met vakantie naar het buiten land ging steeg van 1960 tot 1966 van 1,4 tot 2,7 miljoen. De A.N.V.V.-actie richt zich op het voor- en naseizoen. Het is gebleken, dat 25 procent van de Nederlanders voor het opnemen van hun vakan tiedagen niet is gebonden aan de top- maanden in de zomer. Zij doen er verstandig aan voor juni of na augus tus erop uit te gaan, zij profiteren dan bovendien van de voor- of na- seizoen-prijzen. Propaganda voor het doorbrengen van de zomervakantie in eigen land is nauwelijks nodig. De er varing heeft geleerd, aat een Jaar na een mooie zomer velen, die an ders naar het buitenland gaan, in eigen land blijven. En het was vorig jaar een mooie zomer. Op de topdagen in het va kantieseizoen kan het zeer druk zijn in de badplaatsen. Er is dan bijna geen plaatsje meer beschik baar om de auto te parkeren. Deze foto werd vorig seizoen op een prachtige zomerdag gemaakt in Katwijk aan Zee. (Foto LD/Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee) Voorts mag men niemand aanra den om in bijv. juli in Nederland met vakantie te gaan. Alle vakantieoorden zijn vrijwel volgeboekt. Het is bo vendien een onaangenaam toeval, dat de schoolvakanties in de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen (onze grootste leverancier van toeristen), gelijk vallen met die in Nederland, waardoor, zoals het zich nu laat aan zien, in onze drukste vakantiemaand een Duitse invasie is te verwachten. Reducties „Er op Uit -eigen land is in", de slogan, die de ANVV op grote schaal via aanplakbiljetten, folders en ad vertenties verspreidt, wil dus vooral aansporen tot vakantie en weeke.Vi- de-uitstapjes in voor- en najaar en zelfs de winter. De ANW neemt zelf geen concrete initiatieven., wel wil zjj die van de plaatselijke en pro vinciale VVV's stimuleren. De pro paganda voor vakantie in e^en land is eigenlijk een Amsterdams initia tief. Vyf Jaar geleden startte de hoofd stedelijke VVV in samenwerking met de Ned. Spoorwegen de aotie „Twee daagse Amsterdam". In het voor- of naseizoen konden Nederlanders Am sterdam bezoeken op gunstige voor waarden. In het najaar 1966 volgde een tweede Amsterdams VVV-initia tief: de actie „Amsterdam Zuid waarts". Deze bracht 1U00 Amster damse gezinnen op het idee vakan tie of weekeinden in de drie zuidelij ke provincies uoor te orengen. In junuan van dit jaar startte, op nieuw op Amsterdams initiatief de actie „Randstad eruit", waarin de V VV-Amsterdam samenwerkt met de VVV's van de andere grote ste den en waaroy de provinciale VVV's buiten de ranustad als gastheren' optreden. By de VV V-kantoren ei kantoren van de ANWB kunnen de randstaobewoners een reispakket ko pen van 10 guiden, dat Dehaive uit gebreide informatie, een lijst bevat van ïbu aciressen van vakantiever blijven en restaurants, die op ver toon van een kaart vry aanzienlyke reducties verlenen in het voorsei zoen. Voorts bevat het pakket cou pons voor gratis ANWB-kaarten en voor een gratis reis- en ongevallen verzekering. „Randstad eruit" (de voorgestelde leuze .Randstad buiten westen" was afgewezen blijkt een zo groot suc ces, dat reeds voorbereidingen zijn getrofefn om in september met een grote landelijke actie te beginnen. Dan zullen niet alleen de randstadbe woners de toeristische informatie en de reductiemogelykheden krjjgen, maar ook de bewoners van overig Nederland. MINISTER SCHUT Huren nieuwe huizen zijn niet te hoog Het aantal woningwetwoningen, dat dit jaar zal worden gebouwd zal ver moedelijk duizend minder zyn dan in 1967 en ongeveer 27.000 bedragen, al dus heeft bouwminister Schut mee gedeeld in antwoord op opmerkingen van Eerste-Kamerleden over de be groting van zijn ministerie. De minister heeft echter goede hoop, dat het met betrekking tot de particuliere bouw voor dit jaar ge stolde doel van het ln uitvoering ne men van 50.000 gesubsidieerde wo ningen zal worden bereikt. Minister Schut acht de huurprijzen van nieuwe woningen voor werkne mers met een normaal inkomen niet te hoog. Indien de komende tijd de huren verder stijgen kan een aanvul lende individuele subsidiëring voor bepaalde lage inkomensgroepen wor den overwogen, doch thans zou dit voorbarig zyn. Alleen door meer te investeren en door middel van herstruotuering van de kernindustrie in de gemeenschap kunnen de Europese reactorfabrikan ten een plaats op de wereldmarkt veroveren. Tot deze conclusie komt de Europese commissie in een gis teren gepubliceerde mededeling aan de ministerraad over de toekomstige researchactiviteit van de Europese gemeenschap voor kernenergie, Eura tom. Hierbij wyst de commissie er on der meer op, dat, terwijl in de Ver enigde Staten één gecoördineerd pro gramma voor de ontwikkeling van kerncentrales bestaat, het Euro pese potentieel op dit gebied als ge volg van versplinterde activiteiten en van een tekort aan opdrachten on voldoende wordt benut. Volgens de commissie moeten er dan ook onverwijld maatregelen wor den genomen om de Europese indu- Marechaussees overmeesterden dader Drie kogels, afgevuurd uit een semi-automatisch Flaubert- geweer hebben gisteravond tegen half zeven een einde ge maakt aan het leven van de 30-jarige metaalbewerker A. van Vlijmen uit Middelburg. De dader, die heeft bekend, is een 33-jarige Vlissingse machinebankwerker. Hij gaf als motief voor zijn daad overspel op, dat de metaalbewerker met zijn vrouw zou hebben gepleegd. De machinebankwerker, die metgen aankwam. Onder het uiten van zijn slachtoffer samenwerkte aan een bedreigingen schoot de machinebank- bouwproject en gisteren een vrye dag werker éénmaal. Het slachtoffer zakte had genomen, had de metaalbewer ker opgewacht, toen deze met de pro vinciale boot uit Breskens in Vlissin- Gomoelka geeft Poolse schrijvers schuld incidenten GOMOELKA De leider van de Poolse communis tische party, Gomoelka, heeft giste ren in een toespraak tot drieduizend partijleden verklaard, dat de schrij vers en intellectuelen verantwoorde lijk zijn voor de studentendemonstra ties in Polen. In zijn rede verwees Gomoelka naar een aantal schrijvers die hij de schuld gaf voor de ern stigste binnenlandse crisis sinds hij elf jaar geleden aan de macht kwam. Van meer dan twaalfhonderd ge arresteerden, zo deelde Gomoelka mee, zijn er 687 al weer vrijgelaten. Poolse partijleider verklaarde voorts dat een ieder die Israël als zijn vaderland beschouwt een paspoort kan krijgen. Gomoelka beloofde de eisen, die de studenten hadden ge formuleerd in een aantal resoluties, grondig te zullen bestuderen. Hij was van mening dat sommig van die eisen juist waren, anderen niet. Het staat volgens Gomoelka vast, dat de meerderheid van de studenten de partijpolitiek steunt. De reactie zal volgens Gomoelka, in Palen geen kans krijgen het socialisme te ondergra ven. De schuldigen van de inciden ten van de afgelopen dagen zullen worden gestraft, waarbij de party rustig te werk zal gaan. in elkaar, maar strompelde tooh nog van de aanlegsteiger in de richting van het station van Vlissingen. De machinebankwerker volgde hem ech ter schietend. Hy raakte het slacht offer drie keer. Achtervolgd Het slachtoffer zag kans door de hal van het stationsgebouw te komen, daarbij achtervolgd door de machine bankwerker en gadegeslagen door treinreizigers, die zich angstig zoveel mogelijk terugtrokken. Twee marechaussees van een in de nabijheid staand douanegebouw, die werden gealarmeerd door de schoten, renden naar het stationsgebouw. Wachtmeester eerste klas Van Sta veren trachtte de machinebankwer ker in de deur van de stationshal aan te houden, maar voor de wachtmees ter zyn pistool kon trekken, drukte de machinebankwerker het geweer tegen diens buik en dreigde hem te zullen neerschieten. Maar voor het zover kwam, besprong de 21-jarige marechaussee der eerste klasse J. Hokke, die van achteren was gena derd, de man. En op hetzelfde ogen blik sloeg Van Staveren van voren toe. Het geweer viel op de grond, de patronenhouder kletterde op de te gels. Er zaten nog negen patronen in de houder. Het slachtoffer werd zwaai- gewond gevonden bij een kantoor van Van Gend en Loos. Kort na aankomst in het ziekenhuis overleed hij. De families van de machinebank werker en het slachtoffer kenden el kaar goed. maar van een verhouding is niets bekend. De machinebankwerker is al eens eerder met de politie in contact ge weest. Vijf jaar geleden had hij kans gezien weg te komen uit het Franse vreemdelingenlegioen, waar hy ver scheidene dapperheidsdecoraties had gekregen. Nieuw ballet van Hans van Manen Dinsdag 26 maart wordt een eerste uitvoering gegeven van een nieuw ballet van Hans van Manen in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Hans van Manen ontwierp dit ballet, mu ziek Withold Lutoslawski (Funeral Music for string orchestra dedicated to the memory of Béla Bartók) voor: Marian Sarstëdt - Gérard Lemaitre - Han Ebbelaar. strie te helpen en verdere versplin tering tegen te gaan. Zonder coördi natie op gemeenschappelijk niveau zal financiering van de ontwikkeling van kernenergie uit nationale midde len ertoe leiden, dat men niet los komt uit de nationale kaders en dat de rivaliteit binnen Euratom groter wordt. Nodig is herstructurering van de industrie door middel van bunde ling van bedryven over de grenzen heen. Volgens de commissie is het in het belang van de overheid, de elek triciteitssector en de reactorindustrie samen te gaan in gemeenschappeiy- ke ondernemingen teneinde de ln de gemeenschap gebouwde prototy pen op technische bruikbaarheid en rentabiliteit te kunnen onderzoe ken. Denkbaar zyn volgens d"e com missie ook de oprichting van een Europese maatschappy voor grote in dustriële projecten en speciale sa menwerkingsvormen voor bepaalde projecten. limonade Levenslang voor oud-SS-er De voormalige SS-Scharführer Miiller is gisteren in Kiel zesmaal tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld. De 55-J. Miiller werd schul dig bevonden aan moord en mede plichtigheid aan moord op Joden in de omgeving van de Poolse stad Krakau. Een tweede beklaagde, de ge wezen SS-Scharführer Heinrich kreeg wegens medeplichtigheid aan moord zes jaar tuchthuisstraf. De heer W. J. van Dyk ln Schiedam, lid van dè Neder landse Christeiyke Grafische Bedrijfsbond, hoopt op 24 maart zijn honderdste verjaardag te vieren. De heer Van Dyk ging in 1936 met pensioen, nadat hy 55 jaar had gewerkt by drukkery Roe- lants in Schiedam. Hy heeft in zyn leven 177 weken 80 cent premie bygedragen aan het bedryfspensioenfonds. By el kaar dus ruim 141 gulden. Op het ogenblik ontvangt hy per maand bijna evenveel pensioen als hy in die 177 weken aan premie heeft betaald Inwoners van de Sint J wijk in Rome bakten gisten gelegenheid van de Jiaamiir de beschermheilige van hw, f1 op straat oliebollen, die dt in standers zich goed laten ken. Arrestatie zoon Novotny verwac Tsjechoslowaakse heeft gisteren besloten dat helf 1 ment in de toekomst voortaan lettend de uitvoerende mat l& controleren en meer aandacht steden aan haar wetgevende t ti een verklaring die het persbun ii teka verspreidde, werd kritid iv verd op de vroegere macht» el{ tratie en onduldbare combina t politiek leiderschap en het I iel van de staat. Naar in Praag verluidt is 1 1 kort de arrestatie te verwacht de 37-jarige zoon van preside eg votny van Tsjecho-Slowakfle cl gens doorgaans welingelichte is Novotny jr. een visum voor Duitsland geweigerd. Novotny ra een vriend van de onlangs Westen gevluchte Tsjechische raai Sejna. Hy is vorige w« nl dagen verhoord. egi De Tsjechoslowaakse vice-j iae Tsjerndik en generaal Pepóik b 1: zich op het ogenblik in Moskog besprekingen met de Russisch ring. In Praag is men van iBe; dat het verbiyf van Pepik in 1 verband houdt met de vluel hi Sejna. ef Het ministerie van Justitie 1 W( choslowakye stelt een onden ajj naar de processen die in dt vyftig zyn gevoerd en zal ee port uitbrengen over de recht by deze zaken betrokken ails later was gebleken, processen de wet overtreda ?e meldt het Tsjechische pen Ceteka. I N V. Internationale Belegging. „Interunie", Postbus 617, Der Het Christeiyk Nationaal Vakver- verbond vreest, dat de lonen in 1969 een sluitpost zullen worden. De over heid neemt allerlei maatregelen, die straks iedereen geld gaan kosten (zoals verhoging van huren en socia le verzekeringspremies, invoering b.t.w. enzovoorts), aldus het CNV in zijn orgaan „De Gids" en stelt dan vast, dat er straks maar weinig ruimte voor een werkeiyke verbete ring van de arbeidsvoorwaarden overblyft. „Op die manier wordt de loonruimte voor volgend Jaar nu al min of meer in beslag genomen". Het CNV vindt het een hoogst beden- keiyke zaak, dat byvoorbeeld de huurverhoging die voor een reeks van jaren al by voorbaat is toege staan een absolute voorrang krygt boven loonsverhogingen. De regering is om allerlei redenen bezorgd over onze economie. Maar, ?en i lp aldus het CNV, dat is ze a! langwe kunnen ons de tyd nk gen, dat een regeriong had over de economie. Daardoö de regering volgens het verbet t risico van de man die zo vai hulp riep, iat niemand naaf luisterde toen hij werkelyk 1" kwam. Het CNV betreurt het „gehaÜ over de betalingsfc dat de regering een snelle tering van die balans als hèti jon tegen allerlei kwalen en met ;es tegen de werkloosheid beseS Het verbond meent, dat dit weg is, die voc de tiendui* j werklozen veel te veel tyd I is er nog steeds van overtui^'oi het zonder gevaar voor oi mie mogeiyk en verantwoord! werkloosheid met meer reebtffl* wapens te ïyf te gaan. PAGINA 8 WOENSDAG 20 MAART De nationale actie tot bevordering van het toerisme in eigen land zal opnieuw worden ondersteund door een reclamecampagne onder het motto „Er op uit -eigen land ls in" van de ANVV, die bovendien uitbrei ding van televisiezendtijd verwacht om de toeristische belangstelling aan te wakkeren.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8