EIDSCH DAGBLAD )ollar behoudt zijn waarde Drie radicalen kandidaat voor K.V .P.-bestu ur „Kennedy ondermijnt Democratische kansen" fz IESLUITCONFERENTIE TE WASHINGTON: lubbele goudprijzen BY IN AMMEN hGEKOMEN eerbericht De kleine wagen krijgt het moeilijk. Reactie van vele Amerikanen op kandidatuur-Kennedy RHODESIË IN HET GEWEER TEGEN INVASIE NIEMEYER f.75.000= TELEFOON-QUIZ NIEMEYER JAMIN (9uc/ tylte. teuwo •-> ,ericht 1 maart 1860 MAANDAG 18 MAART 1968 No. 32436 5teur: jredaotf E. A. E. van Dishoeck laoteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie 21507 zeven landen van de goudpoolzijn er tijdens hun mone- besprekingen in Washington in geslaagd de heersende crisis voorlopig te bezweren. Er zal niet tot devaluaties toen te worden overgegaan. JS zeven landen (België, West-Duitsland, Italië, Zwitserland, H| erland, Groot-Brittannië en de V.S.) zullen niet langer vrije markt goud verkopen of aankopen. Alleen aan cen- banken zal nog steeds goud worden verkocht voor 35 dol- !T ounce, tenminste als deze banken dat goud niet ge- ;n voor verkoop op de vrije markt, die zeker een hogere roor het goud zal gaan opbrengen. De goudmarkt in Lon- il voorts twee weken gesloten blijven om de atmosfeer laten koelen. Tenslotte besloten de in Washington ver- oordigde banken der verschillende landen het krediet Britten uit te breiden tot vier miljard dollar, zodat een poging kan worden gedaan om de druk op het pond het hoofd te bieden. maatregelen houden in, dat van nu at aan twee verschillende ijzen zullen gelden. De officiële, die nog altijd 35 dollar per bedraagt, en de fluctuerende onofficiële, waartegen particu- goud kunnen kopen. Naar men verwacht zal de laatste prijs !5% hoger komen te liggen dan de prijs die centrale banken moeten betalen als zij hun dollars in goud omzetten. Dit zou et probleem kunnen scheppen dat centrale banken van arme n goud gaan kopen tegen de officiële lage prijs om het dan op je markt te verkopen tegen de hogere prijs. De verteqenwoor van de landen en centrale banken in Washington leken even geloven dat dit niet vaak zal voorkomen en dat controle 03 •bruik van goud door centrale banken relatief eenvoudig za Bevriezing :ere zin betekenen de nieuwe 7 gelen bevriezing van de hui- jdvoorraden der centrale ban de wereld. Er is ruim 41 mil- goud in het huidige sy- •n in Washington leek men nemen dat oit genoeg is om ïationale monetaire situatie te houden. Bovendien hopen inciële experts, die het af- weekeinde bij elkaar waren, 11 |'k dat binnen afzienbare tijd uitgedokterde systeem van gsrechten .special drawing in de wandeling in Washing- genoemd) via het Interna- Momecadre Fonds voor extra tionale liquiditeit kan zorgen, it oog op dit perspectief leek verromvem de crisis de baas en te zijn. Van verschillende mers aan de conferentie was m dat men ae crisis nu wel wntrole had Bezorgdheid verminderd merikaanse financiële kringen reker heel wat bezorgde zielen esteld zijn over de nieuwe Kelen. Maar een aantal is onze A'damse correspondent) ten brand in een woning aan ide Zijdsvoorburgwal in Am- is gisteravond het vier oude jongetje Marcel Hor- het leven gekomen, brand brak uit terwijl de 27- moeder van de kleine even toning had verlaten, brandwacht, die bij reddings- !en bewusteloos raakte, moest ziekenhuis worden opgenomen, and is waarschijnlijk ontstaan 't een oliekacheltje op de fcmer van het kind omviel, derde verdieping en de zolder et pand, waarin de moeder met hnd woonde, brandden geheel ADVERTENTIE -AA. LEIDERDORP 1l(01710)-30797'/21561 F «STtN KANTOORMEUBELEN UNDER WIND Bilt verwacht van heden- to tnavondwisselende bewolking Plaatselijk enkele buien. Matige ^htige, aan de kust aanvan- nog harde westelijke wind. "fc verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 1.40 uur). 19 MAART _°P: 645 uur; onder: 18 52 uur. °P: 0.32 uur; onder 8.24 uur. toter te Katwijk te 6.17 en 18.39 laa8Water te 2.09 en 14.39 uur. vast teleurgesteld. Verschillende fi nanciële en economische commenta toren hebben namelijk de afgelopen dagen betoogd dat de goudpool-lan- den iets meer zouden moeten doen dan het vinden van een lapmiddel om de huidige kritieke situatie vóórt te laten sudderen. Een enkeling be pleitte daartoe verhoging van de goudprijs (met 100 of met 85 terwijl een aantal vooraanstaande commentatoren een lans brak voor het ontbinden van het in hun ogen onzinnige huwelijk tussen de dollar en goud. Gisteravond kon men uit deze hoek dan ook al horen dat de besluiten van de goudpool-landen even respijt gaven aan de benarde dollar, maar dat op den duur de be slissing onvermijdelijk zou moeten worden genomen of men vast wil houden aan een goudpariteit voor de dollar of dat men de dollar op eigen benen laat staan. (Men 1 ook elders) ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) De bestuursraad van de KVP komt op 30 maart in Utrecht bijeen om te beslissen over de samenstelling van j het nieuwe bestuur van de KVP. Het I oude bestuur heeft zaterdag de kan- didatenlijst samengesteld. Overeen komstig het advies van de vier ..wijze mannen" zijn in deze lijst opgeno men drie radicalen. Het zijn de he ren Th. Laan. J. G. A. Jansen en F. G. van der Gun. maatschap zijn verder kandidaat ge steld de heren A. J. Hennes (Bever wijk), ir. J. L. Siepma, voorzitter van de kring Den Bosch van de KVP en drs. H. H. Veringa, voorzitter van de kring Limburg van de KVP. Het partijbestuur heeft zich bij het opstellen van de kandidatenlijst zo veel mogelijk gehouden aan de voor stellen van de commissie van vier ..wijze mannen", die vergeefs pro beerden de eenheid in de KVP te herstellen door de heren Bogaers en Als kandidaat van het voorzitter- yan Ruiten te kandideren als twee schap handhaaft het bestuur de al vice-voorzitter, resp. penningmees- eerder genoemde mr. A. P. J M. M. ter Het enige verschil tussen de lijst van der Stee, thans penningmeester van jjg i>wyze mannen" en de lijst van de KVP Als eerste vice-voorzit- van partijbestuur is de vervan- ter beveelt het partijbestuur aan het png van heren Bogaers en Van -=■ Bij een botsing tussen een van Madrid naar de Spaanse pro vincie Galicië rijdende passa- gierstrein en een reparatiewagen zijn 26 personen om het leven ge komen en 80 gewond. Twee rij tuigen van de trein raakten bij de botsing in brand. Hier een beeld van de ravage. vanavond De westerstorm, die zaterdag avond begon, zal vanavond lang zaam afnemen. Vanmorgen wer den in de kustgebieden nog wind stoten gemeten, die af en toe de honderd kilometer per uur over schreden. Toch vielen er bij dit stormachtige weer tijdens dit weekeinde weinig buien. Doordat de bovenlucht nu wat kouder wordt, neemt de buienkans toe. Een bijzonderheid blijft het feit, dat tot nu toe in De Bilt en dit geldt voor de meeste provincies in ons land dit jaar de tempe ratuur nog niet boven de-10 gra den is gekomen. De laatste maal duurde dat zolang in 1934. Als ook morgen het kwik nog niet boven 10 graden komt, hebben wij zelfs sinds 1865 niet zó lang op de eer ste zachte lentedagen behoeven te wachten. Opmerkelijk was het echter, dat in dat jaar (1865) zo wel april als mei een bijzonder groot aantal warme zomerse da gen van meer dan 25 graden bracht. Mocht dit zich herhalen dan hebben wij er nog graag twee a drie te koude lentedagen voor over. tweede-kamerlid mejuffrouw G. S. H. M. Kok. Kandidaat voor het tweede vice-voorzitterschap is de Noordhol landse gedeputeerde Th. Laan. die tot februari 1967 tweede-kamerlid voor de KVP was De heer Laan was een van de vier fractieleden, die tijdens de nacht van Schmelzer tegen de motie stemde, die een eind maakte aan het bestaan van het kabinet-Cals. Kandi- daaht voor het derde vioe-voorzitter- schap is drs. H. A. M. Eisen in Was senaar De heer Jansen, de tweede radicaal op de voordracht, staat kan didaat voor het penningmeesterschap. Hij is gemeenteambtenaar in Eind hoven. De derde radicaal, NKV-se- cretaris Van der Gun. staat als ge woon lid van het dagelijks bestuur op de voordracht. Voor het gewoon lid- Ruiten door de heren Laan en Jan sen. President Johnson heeft za terdag in een toespraak tot za kenlieden in Washington ver klaard er vast van overtuigd te In de Rhodesisclie hoofdstad Salis bury verluidde vanochtend, dat mili tairen en politie-eenheden zich naar de Zambesi-vallci hebben begeven om daar op te treden tegen een invasie van terroristen uit Zambia, die bij de Kariba-dam de grensrivier zouden oversteken in kano's. Zaterdagavond werd in alle bioscopen van Salisbury militairen aangezegd zich van verlof terug te melden, terwijl de militaire politie alle nachtclubs en bars in de Rhodesische hoofdstad afging om mi litairen met verlof opdracht te geven zich naar hun onderdeel te begeven. De Rhodesische beul, Edward Mil ton, die kortgeleden de executies van vijf Afrikanen uitvoerde, is ontslagen. Hij meent ontslagen te zijn wegens de ongunstige berichten, die over hem in de buitenlandse pers zijn versche- ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Washington) „Er zijn dagen waarop men risico's moet nemen. De een speculeert in goud, de ander in voorverkiezingen". Dit was de eerste reactie van president Johnson op de bekendmaking van senator Robert Kennedy, dat hij zal dingen naar de De mocratische kandidatuur voor het presidentschap. Veel Ame rikanen zijn geschokt door Kennedy's sprong naar de macht, die wordt afgeschilderd als brutaal misbruik van de successen van de derde Demo cratische kandidaat, McCarthy, bij de voorverkiezingen in Hampshire, en grove machts wellust. In kringen van de Democratische partij is men bovendien geschrokken van de consequenties van Kennedy": overwinning gaan strijken tegen een innerlijk totaal verdeelde Democra tische partij, aldus werd het afgelo pen weekeinde gezegd door partijlei ders. die naar hun mening werden gevraagd over Kennedy's kandida tuur. Twee belangrijke Democrati sche partijleiders, de nationale par tijvoorzitter Bailey en de invloedrij ke burgemeester van Chicago Daley, hebben al gezegd dat zij achter John son blijven staan en hetzelfde gaat op voor voormalige Kennedy-luite- nants O'Brien, Udall en Freeman. Over het algemeen staat men in Washington erg sceptisch tegenover de kansen van Robert Kennedy om de president de nominatie afhan dig te maken, iets wat sinds 1884 niet meer gebeurd is. Wel geeft men al gemeen toe dat Kennedy, die in 1960 de campagne van zijn broer organi seerde, een formidabele tegenstander voor Johnson is en dat hij getrouwen heeft in het hele land. met uitzonde ring alleen van het zuiden, waar de president evenwel minstens even im populair is als Kennedy. In Californië zijn al een paar be- - langrijke politici tot het Kennedy- Let op, er komt groot nieuws. ter van het huis, Unruh, en Pierre Salinger, vroeger perschef in het Wit te Huis en nu weer een van Kenne dy's naaste medewerkers. Een heel aantal voormalige medewerkers van president Kennedy blijkt klaar te staan om voor Robert Kennedy in het strijdperk te treden. Figuren als Ted Sorensen, Arthur Schlesinger en Ken neth o'Donnell hebben de afgelopen dagen hun nachtrust al weer opgeof ferd om de nieuwe kandidaat terzij de te staan. Zwager Stephen Smith, de man van Jean Kennedy en degene die van New York uit het financiële imperium der Kennedys, dat rond 400 miljoen dollar waard is, bestuurt, lijkt als manager van de campagne op te zullen gaan treden. Waarom is Kennedy in de race ge sprongen? Kon hij niet wachten tot 1972 in welk jaar de Democratische nominatie hem wellicht zonder meer zou zijn toegevallen? Deze vragen worden alom gesteld in Washington. Kennedy-aanhangers antwoorden, dat de senator zo diep voelt dat Amerika onder Johnson naar de afgrond ge leid wordt, dat hij niet langer langs de lijn kon blijven staan. Tegenstan ders zeggen, dat het ongebreidelde ambitie Is, die Kennedy beweegt en zij zeggen, dat t Kennedy kennelijk niets kan schelen om de hele Demo cratische partij naar een nederlaag te leiden. Vervolg op pagina 2 KOSMOS 20 De Sowjet-Unie heeft zaterdag zijn 207de Kosmos-satelliet gelanceerd, zo heeft het officiële persbureau Tass bekend gemaakt. In een korte verxlaring werd ge zegd dat het onbemande ruimtevaar tuig normaal functioneert. Er wer den geen mededelingen verstrekt omtrent de aard der instrumenten in de capsule. De baan van de Kosmos-207 va rieert in hoogte van 210 km tot 342 km. De satelliet doet over een om wenteling rond de aarde 89,8 minu ten en de baan maakt een hoek van 65.6 graden met de evenaar. „Pueblo" Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" weet te mel den dat de door de Noordkoreanen gevangen genomen bemanning van het Amerikaanse verkenningsschip „Pueblo" niet voor de presidentsver kiezingen in de V.S. in november vai. dit jaar, vrijgelaten zullen wor den. Hierdoor, aldus het blad. ont gaat president Johnson de kans om zijn positie voor de verkiezingen te versterken door te wyzen op de 1 lating vin de gevangenen. Vele hoofdprijzen van 1000,- Er zijn 2 prijzen van 250,— uitgereikt en wel aan: J. H. Koster, Ophelialaan 122, Aalsmeer en J. Olden, Frans Halsstraat 16, Deventer. Tientallen andere gelukkigen kregen geldprijzen van ten minste 25,—. Morgen kunt u de gelukkige zijn. Vraag de folder bij uw winkelier. KOFFIE ADVERTENTIE morgen voordeel toffee mix 250 gram van 85 voor 75 niet duur wet heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van J 18 Maart 1868: J J Gisteren middag is alhier J bij de Hoogeivoerdspoort een schipper bijna verdronken, zoo niet op zijn herhaald ge schreeuw twee wakkere man nen hem ter hulpe waren ge komen. Het schip ivas, toen hij den boom wilde lostrek ken, onder hem weggedreven. De toegeschoten hulp redde hem het leven. AdvertentieMen ver- langt te koopen aandeelen in a de Leidsche Broodfabriek. J Aanbiedingen met prijsop- a gaaf onder no. 7 aan het Bu- reau Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1