Hoop voor mensen met haarklaehten? Mijn remedie voor pechdagen TAPIJT „Speculeren op angst voor kaalheid" ZATJRDAG 16 MAART 1968 L.D.EXTRA 3 3& Behalve schoonheids- en verjongings- insteilingen, waar kapsters, schoon heidsspecialistes en diëtistes wer ken aan de verfraaiing van het ui terlijk, zijn er nu ook haarverzorgings- instituten, o.a, in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Het laatste is opgezet naar Amerikaans voorbeeld en bestemd voor man en vrouw, die last hebben van haaruitval en roos. Dat is voor hen een brandende kwestie. Ze grijpen vaak vertwijfeld naar het eerste het beste watertje, nemen gretig de adviezen aan, die de kapper geeft en vin den de kwestie hopeloos gênant. Als niets helpt komen ze soms naar het haarverzor- gingsinstituut. Ze redeneren: baat het niet, dan schaadt het niet. Wie huist er in het Amerikaans opgezette instituut. De etalage, gevuld met foto's en korte teksten over mooi, vol, glanzend en gezond haar en het voorkomen van haaruitval en roos verraadt zakelijkheid. Die indruk krijg Je binnen ook. Bij het wachten op de manager van het bedrijf, in de steriele witte ontvangstruimte, voelt de bezoeker zich als in de wachtkamer van een arts: nieuwsgierig en een tikje gespannen. De receptioniste, gekleed in witte jas, vraagt de binnenkomenden naar de naam en het doel van het bezoek. FABELTJES Vruchtesap en melk gebruik van vruchtesap bij het ontbijt is een lit Amerika afkomstige gewoonte. Hoewel het m vruchtesap te gebruiken, mag dit ■och niet gaan ten koste van de hoeveelheid lk per dag. De combinatie van melk en chtenmoes of vruchtesappen, de zgn. ^ha- of melkdranken zijn dan een prachtige op- de melk is rijk aan eiwit, calcium en ine B2. het sap van verse vruchten bevat een behoorlijke dosis vitamine C. ruchtenmelk liter melk, 40 gram basterdsuiker, sap van oitroen, 2 sinaasappelen of 200 gram vruohten- Klop de basterdsuiker door de melk en er dan al kloppend, scheutje voor scheutje vruchtesap of -moes door. (W)ETENS WAARD embermilkshake deel gembersiroop, 2 delen roomys, 4 delen Doe achtereenvolgens de siroop, het ijs en melk in de mengbekei en klop zolang tot een tige massa ontstaat. Direct na bereiding ge- Man achter de schermen is manager Arjen Griep. Met zyn 27 jaren en voorzien van een volle haar dos, iets grijzend aan de slapen, is hij een wande lende reclame voor zijn zaak. Gekleed in een kor te doktersjas, met een Engelse opleiding van an derhalf jaar achter de rug en werkervaring in Amerika, noemt hij zich trichologist wat zoveel als haardeskundige wil zeggen. Zyn vyf assisten tes voeren de behandeling uit, die hij zyn cliënten voorschrijft. Arjen Griep stelt de diagnoses, hij controleert of de cliënt zyn raadgevingen betref fende het wassen, borstelen, besprenkelen met lo tion, masseren met crème en voorzichtig drogen goed opvolgt. In eenvoudige bewoordingen omschrijft hy zyn werk: „Ik heb hier de leiding en vertel mijn as sistentes, wat de cliënt op zyn hoofd moet krijgen. U moet eens weten wat hier komt. Mensen met een afschuwelijke jeuk op hun kop", deelt hij openhartig mee. „Mannen en vrouwen die onder de roos zitten". Opgewekt vervolgt hij zijn relaas: „Je hoort hier nog eens iets. Die mensen doen de gekste dingen om er vanaf te komen. Ze wassen hun haar met regenwater. Dat helpt natuurlijk niet. Ze dompe len hun hoofd in een petroleumbad. Helpt ook niet, begrijp je. Allemaal fabeltjes". Manager Griep gaat verzitten. De kleurige tekening van een hoofdhuiddoorsnede wordt zichtbaar. Er staan nog meer imponerende zaken in de kleine ruimte. Reageerbuisjes, gevuld met een wonderlijk mooi blauw, roze en groen getinte vloeistof, watertjes, zoals een kind ze kan maken bij het spelen met gekleurd crêpepapier en water. Arjen Griep verwondert zich erover, dat zo wei nig mensen iets aan hun haar- en hoofdhuid klachten laten doen. „Laten ze naar my toe ko men. Ze hebben heus wel ergens last van. Ik denk dat ze niet durven. Ze hebben drempelvrees", concludeert hy. „Verwaarlozing is de oorzaak van veel haar klaehten", zegt hij. Die uitspraak wordt geïllus treerd met voorbeelden uit zUn praktyk. Uit spraken van mensen, die hem vertrouwelyk meedeelden, hun haar éénmaal in de zes we ken te wassen. Griep: „Logisch, dat je dan wat krygt. Hy noemt ook gevallen, waar de oorzaak niet by de cliënt zelf ligt vrouwen, die last van haar uitval hebben na de geboorte van hun kind. Of stoornissen veroorzaakt door een sterke kli maatsverandering. doel, een vibrator voor massage en, zoals Arjen Griep ze noemt, de medicinale crèmes en lotions. De behandeling is afhankeiyk van de kwaal. In eerste instantie moeten de mensen tweemaal per week hier naar toe komen voor een consult. Thuis moeten ze het haar bewerken met lotions. „Ze hebben een hygiënische werking", vertelt hy. „Het kan heël lang duren, voordat de klachten over zyn. Het zit in de aard van het geval", zegt Arjen Griep, die de behandeling van biyvend re sultaat acht, mits zyn voorschriften op de juiste wyze worden opgevolgd. De kosten van Grieps haarbehandeling zyn nog vager dan de samenstelling van zyn lotions en crèmes. „Ze worden in buitenlandse laboratoria gemaakt", is het enige dat hy erover wil zeggen. Over de prys weten we helemaal niets. „Die noem ik niet. Ik denk er niet over. Wat voor de één duur is, is voor de ander goedkoop. Boven dien verschilt het van geval tot geval". En daar mee is voor hem de zaak afgedaan. Tegen kaalheid heeft het instituut nog geen mid del gevonden. Het zal er ook wel nooit van komen. Prof. Jansen over liaarinstituten: „Is er iets te doen tegen haaruitval? Waar liggen de oorzaken? Kan een haar- instituut uitkomst brengen?" Vragen, die wij voorlegden aan het hoofd van de afdeling dermatologie van hef- Academische Ziekenhuis te Utrecht: prof. dr. L. H. Jansen en zijn assistente drs. B. J. R. Veldhuyzen. Dokter Veldhuyzen, net klaar met de voltooiing van een rapport, waarin zij een samenvatting geeft van hetgeen in de vakliteratuur over haaruitval bekend is, onderstreept de uiterst scherpe mening over haarinstituten van professor Jansen. Hij zegt: „Haarinstituten speculeren op de angst van de man en de vrouw om kaal te worden. Er wordt een illusie gewekt, die duur betaald moet worden. Be dragen van vierhonderd tot vijfhonderd gulden zijn mij niet onbekend". Dokter Veldhuyzen verwondert zich geenszins over de grote sommen geld, die de mensen bereid zijn te betalen. „Het komt door de mode", zegt ze. „Daardoor is het haar centraal komen te staan. We zijn om het zo maar eens uit te drukken „hair-minded" geworden. Het is opvallend, dat meer mensen dan vroeger met klachten over haaruitval de polikliniek bezoeken", aldus dokter Veldhuyzen. Professor Jansen voegt hieraan toe, dat veel mensen gerustgesteld kunnen worden. Het zijn die gevallen waar ouderdom de oorzaak is, of waarin een tijdelijke haar uitval optreedt na de geboorte van een kind, of nadat een vrouw ophoudt met „de pil" te gebruiken. De haren, die een vrouw dan verliest, krijgt zij na verloop van tijd weer terug", zegt professor Jansen. „Zowel voor ons als voor de instituten, zijn dit de gunstige gevallen. We kunnen de patiënten vertellen, dat hun haaruitval van tijdelijke aard is. De instituten kunnen hen behandelen met volgens mij onwerkzame middelen. Na verloop van tijd houdt de haaruitval vanzelf op. De patiënt dénkt echter, dat hij waar voor zijn geld heeft gekregen. Dat zijn de mensen die enthousiaste dankbrieven aan zo'n instituut schrijven". Hoewel professor Jansen van mening is, dat een behandeling bij een haarinstituut onschadelijk is, vindt hij, dat haarklaehten van welke aard dan ook, altijd een zaak voor de arts zijn. „Hij kan de oorzaak beter bepalen", zegt hij. Deze blijken nogal uiteen te lopen. Professor Jansen vertelt, dat er naast de cyclische haaruitval ook een chronische bestaat. „Vast staat", zegt hij, „dat zeventien procent van de haarklaehten bij chronische ziekten stoelt op een hormonale afwijking. Haaruitval ontstaat soms na een ziekte met koorts of na vergiftiging. Haaraf wij kingen kunnen ook aange boren zijn. Het is vooral bij chronische haaruitval moeilijk een diagnose te stellen. Alleen al het bepalen van de haaruitval vereist een onderzoek. In de eerste plaats moet geconstateerd worden, hoeveel haren iemand gemiddeld per dag verliest. Wan neer dat aantal om en nabij de zeventig ligt, is er niets aan de hand. Een tweede stap is het analyseren van het haar. Hiervoor moet er een veldje van minstens vijftig haren uit het hoofd verwijderd worden. Onder een microscoop kan dan ge zien worden, hoeveel haren er in de groeifase zijn en hoeveel in de rustfase. Nor maal gesproken „renteniert" 25 procent van de haren. Alleen wanneer dit per centage overschreden wordt, kan gezegd worden: „hier is iets niet goed". Dan kun je pas een prognose doen", zegt prof. Jansen, „of je kunt helpen is dan nog de vraag". Is het mogelijk om haaruitval van het mannelijke type te voorkomen? „Nee", zegt prof. Jansen, „er is geen mens met dit type haaruitval, die een ver loren haar kan terugkrijgen. Ook niet door het uitvalproces tot stilstand te bren gen. Bovendien is zelfs dat vaak een moeilijke zaak". Tot slot geven professor Jansen en dokter Veldhuyzen een goede en welgemeende raad aan een ieder, die met een niet te stuiten haaruitval of kaalheid kampt. „Laten de mensen, voor wie dit een probleem is, dat zich overigens vaak psychisch wreekt, een haarstuk aanschaffen". Voor de instituten ziet hij dan een mooie en betere taak weggelegd. „Ze zouden de mensen kunnen leren hoe zij zo'n haarstukje makkelijk en goed kunnen opbren gen. Dat zou zeer nuttig zijn". „Waar niks is, kan ik ook niks maken. We kunnen het voorkomen", zegt Griep, „Dat is alles". We vertelt hy, dat er in Amerika aan haartrans- plantaties gewerkt wordt. Daar worden de weini ge haren, die een byna kale man nog over heeft naar de top van de schedel verplaatst. „Zo huppelekee". Hy maakt een gebaar, dat de transplantatie moet verduidelijken en merkt op: „persooniyk zie ik er niets in". Vervolgens blikt Arjen Griep in de spiegel van zy'n spreekkamer. Hij strykt door zyn haar, kykit naar zijn armen en constateert: „Ik heb veel en gezond haar. Ik ben goed bedeeld". Kom er ACHT-er 1. Bril van vrouw 2. Trottoirband rechts 3. Schoen van Schot 4. Neus van Schot 5. Handvat van auto 6. Boomstam 7. Benzinepomp 8. Mond van pompbediende Teenagerflip HYGIENE per persoon 1 eierdooier, Té dl ananassap en moes van een halve banaan door 1% dl melk. ■meng de massa tot slot met een styfgesla- i eiwit. Een behandeling in het instituut heeft plaats in één van de zes maagdeiyk witte cabines. Stille ooggetuigen zyn de apparaten: een stoomkap om de huidporiën te openen en de bloedsomloop te bevorderen, een infra-rode lamp voor hetzelfde Soms wil een dag niet lukken. Dan is het bui ten koud en aan de verwarming hapert iets. Dan kraakt de radio en als je je toevlucht neemt tot de grammofoon, maak je gegaran deerd een kras op je lievelingsplaat. De poes jes zoeken onderling ruzie, het hondje komt onder de modder thuis, het vlees wordt niet gaar, de aardappelen blijken afkokers te zijn. In het postkantoor is de rij lang, de kruide nier heeft de laatste oude kaas aan de vorige klant verkocht, en de krant is te laat. Je mag je handtekening zetten onder een onvoldoen de van het dochtertje en vader belt op dat hij moet overwerken. Mijn remedie is: Een boek grijpen en een an dere wereld binnengaan. Na jarenlange er varing met pechdagen heb ik de ontdekking gedaan dat dit de beste uitweg is. De kilte in huis ivordt uitstekend bestreden door het verslag van een Zuidpool-expeditie: binnen drie minuten ben je dankbaar voor het feit, dat je huis tenminste vorstvrij is. Het ge kibbel van de huisdieren wordt een regelrech te love-in, wanneer je je gaat verdiepen in Het Leven in de Diepzee, waar verscheurende monsters met centimeter slang e tanden jacht op elkaar maken. Een mislukte maaltijd blijkt lichter te verteren wanneer je hem laat vol gen door een verhaal uit de tweede wereld oorlog, toen heel Europa honger leed. De on voldoende van het dochtertje wordt prachtig gecompenseerd door een science-fictionboek waarin je kunt lezen welke gevolgen geleerd heid voor de mensheid zal hebben. De boeken kast biedt voor elke tegenslag opwekking in overvloed. Zo trots was ik op onze boekenschat dat ik op zeker ogenblik tegen de kinderen zei: „Hoor eens, als jullie een antwoord zoekt op een bepaalde vraag, doe dan je mond open. We hebben over vrijwel elk onderwerp wel iets in de kast staan, in begrijpelijk Neder lands en duidelijk uitgelegd voor leken. Veel ervan is misschien niet meer up-to-date, maar voor de grondslagen van de algemene ontwikkeling kun je in elk geval terecht" En inderdaad. Dikwijls kon ik hen nadien van dienst zijn met 't opzoeken van een feit, een jaartal, een formule, een naam; met afbeel dingen, of met een toekomstdroom. Maar... „Ik moet voor school een affiche ontwerpen voor een landbouwtentoonstelling", zegt Henk. „Heb jij een boek over landbouwwerktuigen. Met veel afbeeldingen, natuurlijk". „Niet dat ik weet. Probeer de encyclopedie eens", raad ik aan. De encyclopedie staat vol Chinese ploegen, Amerikaanse graansilo's en Russische trac tors, maar 'n doodgewone combine is niet af gebeeld. Minachtend schuift Henk het dikke deel opzij. „Dat ding is van 1949 sedertdien is er wel iets anders uitgevonden"gromt hij. Ik geef toe dat de ellende van naslagwerken is dat ze zo snel verouderen. ,JMaar heb je dan helemaal niets?" vraagt hij wanhopig. „Al is het maar één plaatje van een moderne oogstmachine om me een idee te geven. Wat heb ik aan een antieke ploegdie gébruikt geen mens meer". „Achthonderdmiljoen mensen gebruiken hem zoon", zeg ik streng. „Toch niet hier. Ik wou dat we in die afgeladen boekenkast ook iets behoorlijks hadden". „O ja", roept Adriaan. „Heb jij misschien een boek over compositieleer?" Jk heb alles over klassieke componisten", zeg ik haastig. „Neen. Ik heb een verhandeling nodig over beat-composities, over rythm and bluesover arrangementen, over drie gitaren en een mondorgel. „Het spijt me knul, maar daaraan kan ik je niet helpen". „Wat hebben we eigenlijk wel?" vraagt Henk. „Zal ik je eens wat vertellen, mams? De helft van die boeken kun je rustig weg gooien. Want ze gaan over dingen waarmee wij niets meer kunnen beginnen. Hier: Wil- lem Kloos... bij alle Dylans, wie leest er nu nog Kloos! En hier: Gedichten van Schiller Nooit van Behan gehoord, mams? En daart Tennyson! Die krijg je zelfs niet meer op de middelbare school, en dat wil wat zeggen!m De zoons hebben gelijk: je kunt blijven ko~ pen, nooit haal je de tijd in. Maar hoe ver ouderd onze bibliotheek ook moge zijn: mij bewijst de boekenkast gulden diensten als de dag moeilijk was. En er zijn veel moeilijke dagen regelmatig loopt de boel in het hon derd, want ik lees zo graag! THEA BECKMAN ADVERTENTIE In veel kwaliteiten, veel kleuren Van vreemd voordelig tot net niet duur Legloon f 15,— per kamer. AFD. WONINGINRICHTING Herenstraat 77 - Tel. 24502 MOEDERLIJKE 1 OEERPEESZIM; J

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9