xpositie Meindert Zaalberg: vijftig jaar pottenbakker" Koningin Elizabeth kondigt opnieuw bankvakantie aan In WERK VAN EEN GROOT KUNSTENAAR eekle van glazuren, nnen en structuren De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Vertrouwen in liet bedwingen van crisis «tDAG 16 MAART 1968 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 19 vrede, harmonie en rust" worden Uw deel bij het van de gisteravond in het „Museum De Lakenhal" urgemeester mr. G. C. van der Willigen geopende ver- ijke expositie van potterij en potterie van de in 1907 ge- thans in Ommen wonende, pottenbakker Meindert Zaal- ;n „meester" in zijn vak, zowel wat zijn ambachtelijke iheid als zijn artistiek creatief vermogen betreft. ilie Zaalberg is een begrip zichzelf reeds evenzovele wondereD lers op het gebied van de 'niet alleen vader Herman de zonen Herman en Gijb, l^jide in Zuid-Afrika wonende van wie ook in vitrines ;en te zien zijn, frapperen veelheid aan originele vor- tócturen en gevarieerde kleu- naties, die zij steeds wisten roepen. iderschone expositie, wel- r» eerder, zij het voor een ge- het Museum Boymans te m te zien was is ingericht nd met het feit dat Mein- Iberg vijftig jaar pottenb ak- ,w,z. gedurende al die jaren zich intensief en met een is vernieuwende scheppings dagen door kunstzinnig in- bjy, piratie en bezieling, bezigge- net klei en draaischijf, gla- len. st apart, waarover, ook wat :he kant betreft, een boek in te vullen. Dat boekddeei wij ook, verlucht met talrijke pl(foto's versohenen in de vorm voo>door de Lei denaar Will H. sen magnifiek verzorgde in- catalogus, waarin mede is ai een interessante lijst van begrippen, die van ouds otterij in gebruik zijn. Een leresseerden hoogst leerzaam ds bekend is de eertijds in p gevestigde, door annexa- n 'tot Leiden behorende pot- rij van de Zaalbergs. Dat Zaalberg in 1962 naar Om- aisde en daar een eigen ate- ^itte, was een gevolg van het hij daar meer rust en con- voor zijn veelzijdige schep- b vinden. 3 Zaalberg heeft naast de »en inventies, ook invloeden tijdens ztfn veelvuldige naar Joego-Slavië en Grie- let bijzondere van deze ex- dat zij dus ook talrijke evat, welke hij tijdens zijn imeld heeft. I oonstelling is drieledigzij N de eerste plaats veel werk alert Zaalberg (potten, va- fen, kruiken enz.), waarvan meeste als ware „objects 19 beschouwen, daarnaast een ie afdeling onder de bena- leerschool van Meindert waarin men de technische van zijn werk tot in kennen en tenslotte in een speciaal kabinet aan een bodemvondst te door de heer Dingeman Bij het graven van een daar een menigte „af- afkomstig van een pot- uit de 17de eeuw. Scber- met de initialen A. C, deze vermoedelijk af- uit een platteelbakkerij aan Augustus de Oude Vest. In vroe- waren talrijke pottebak- de Rtfn gevestigd. De Korf heeft het voor- binnenkort een we verhandeling, te pu- rt pning Pl loorf rondgang over deze ex- de bezoeker van de ene de andere. In oneindige hij geconfronteerd met waarvan de glazuren op inhouden. Meindert Zaalberg heeft aan zijn oeuvre steeds een functionele betekenis willen geven, zulks in tegen stelling tot veel jongeren, die hun ce- ramische ontwerpen dikwijls louter als sieraad beschouwd willen zien. Bij Meindert Zaalberg zijn echter deze twee facetten op een harmonische wijze verenigd: een esthetisch genot wordt door hem bij voortduring ge waarborgd. Grondig vakmanschap paart zich bij hem aan een uitgesproken gevoel voor kunstzinnige waarden: daar van staan de unieke voorbeelden hier bij wijze van spreken voor het grij pen. Het is helaas een onmogelijkheid hierop gedetailleerd in te gaan. U moet dit alles met eigen ogen gaan zien, waartoe tot 21 april de gele genheid bestaat. Meindert Zaalberg doch ook zijn drie zonen zij volvoeren hun taak met een uitgesproken liefde, ge lijk dat eertijds „Vader" Zaalberg deed. Wij hopen, dat hij, gestimuleerd door zijn eveneens zo fijnzinnige echtgenote, nog vele jaren in staat mag zijn, met eenzelfde energieke ijver als tot nu toe, zijn scheppingen te blijven produceren. Hij beschouw de de voorbereidingstijd voor deze ex positie, waarop zovele juwelen van zijn hand van stoer tot minutieus en vervaardigd in duizendvoud van kleur! eigenlijk als een impasse. Want, zoals hij zelf tot ons zei: „Ik bèrst van verlangen, om weer aan de gang te gaan!". De door talrijke belangstellenden bijgewoonde openingsplechtigheid, werd aangevuld door een toepasse lijke voordracht van de van de ra dio bekende acteur Donald de Marcas en het zingen van volksliedjes door diens echtgenote Son ja Bernd't. Woensdagmiddag a.s. van 2 tot 4 uur houdt-Meindert Zaalberg een de monstratie en vrijdagavond 5 april verzorgt hij een inleiding met rond gang en filmvertoning. Mogen ve len zich geroepen voelen deze zeld zame expositie te bezichtigen. Zij zullen in geen enkel opzicht teleur gesteld worden. Want hier is werk te zien van'een- waarlijk „groot" kunstenaar! H. kunst" kAleiöc^i^xfp Pulchri Studio: kunst verkopen Het Schilderkundig Genootschap Pulchri Studio in Den Haag zal in het begin van april 'n nieuwe galerie en kunstkelder openen, waar per manent werk van leden verkocht zal worden. Deze nieuwe galerie zal iede re dag, behalve zondag en maandag, geopend zijn. Op de openingsavond, welke op vrij dag 5 april wordt gehouden, hoopt Pulchri Studio vele genodigden op originele wijze een indruk te geven van de waarde van kunstbezit voor de particulier. Meindert Zaalberg Een der creaties van Meindert Zaalberg. Prinselijk paar eregast Wj Roland Holst (80) Prinses Beatrix en Prins Claus zijn voornemens de viering van de 80ste verjaardag van de dichter A. Roland Holst op 31 mei a.s. in Bergen (N.-H.) bij te wonen. De eigenlijke verjaardag van de dichter is op 23 mei. De viering hier van is echter vastgesteld op 31 mei, tegelijk ,met de herdenking van het 10-jarig bestaan van de „Stichting A. Roland Holst Fonds". Het prinselijk paar zal als eregast aanwezig zijn op een besloten bijeenkomst in hotel restaurant „De rustende jager" in Bergen. De Stichting A. Roland Holst Fonds beoogt financiële steun te verlenen aan kunstenaars voor de uitoefe ning van hun beroep. Deze kunste naars dienen daartoe minimaal een half jaar woonachtig te zijn in Bergen of lid te zijn van de Kunstenaarsver eniging Bergen. Betogende SPD'ers uit partijbestuur De partijleiding van de Westber- lijnse Socialisten heeft vrijdag met tien tegen vier stemmen besloten twee leden uit het bestuur te stoten, die 18 februari deelnamen aan een anti-Amerikaanse Vietnam-mars. De twee, Ristock en Beek kunnen tegen hun uitsluiting in beroep gaan bij het partijcongres, dat dit week einde in Neurenberg wordt gehou den. Als gevolg van het besluit zijn twee andere leden uit het partijbe stuur getreden. Men gelooft, dat de uitgestotenen een nieuwe partij zul len stichten als het congres het be sluit van de partijleiding bekrachtigt. (Van onze Londense correspondent) Koningin Elizabeth heeft gistermiddag opnieuw een bijeen komst van de Britse kroonraad geleid. Besloten werd ook voor zaterdag een zogenaamde bankvakantie af te kondigen. Dit be tekent dat buitenlandse valuta's niet kunnen worden verhan deld en niet via het overzeese sterlingblok kunnen afvloeien. De situatie van de Londense beurs en van de banken (behal ve voor normale kastransacties) is het bijprodukt van de slui ting van de Londense goudmarkt, waartoe op verzoek van de Amerikaanse regering werd besloten. Of de beurs en banken maandag open gaan zal afhangen van de maatregelen welke gedurende het weekeinde in Washington zullen worden genomen. Gezien de nauwe band tussen de twee internationale reserve-valuta's, de dollar en het pond, speelt Engeland naast Ameri- ka's hoofdrol, de belangrijkste bij rol. Alles op het spel Voor de Britten staat er wat het nog steeds terugwijkende economi sche herstel betreft veel, zo niet alles op spel. Daarom hoopt Londen dat de V.S. niet tot werkelijke protectio nistische maatregelen zullen over gaan omdat z(j de Britse export en de nog altijd negatieve betalingsbalans ernstig zouden kunnen treffen. Van daar de Britse suggestie om de ta riefsverlagingen van de Kennedy- ronde in versneld tempo uit te voe ren. Het succes van de door de inter nationale bankiers en hoge regerings- funtionamsen in Washington gedu rende het weekeinde te nemen maat regelen zal berusten op het collec tieve karakter van het initia tief, waarbij de VB. vanzelfsprekend een sleutelpositie zullen innemen. Van de leidende centrale banken word't vernacht dat zij de situatie ophelderen. Alleen hun solidaire sa menwerking zal een algemene ont wrichting kunnen voorkomen. De hieruit voortvloeiende Britse maatregelen zullen van de aard van het collectieve besluit afhangen. De Britse bijdrage tot een oplossing van de moeilijkheden is wegens het wan kele pond echter beperkt. Het was de kettingreactie van de Franse goud- politiek en de Britse devaluatie die de ondermijning van de dollar nog hebben bevorderd. Gunstige factoren Voor Engeland ligt overigens de nadruk op het crisispakket, dat dins dag door de kanselier van de schat kist, Roy Jenkins, bij zijn vervroegde begroting wordt ingediend. Verge leken bij de financiële wereldcrisis van 1929 zijn er thans een aantal belangrijke gunstige factoren. De cri sis van toen barstte los tijdens een Gisteravond is op feestelijke wijze de sociteit „Buut 110" van de Ver. van Beeldende Kunstenaars te Leiden, gevestigd aan de Bees tenmarkt 13 (in het café J. van Meizen) door de heer D. C. Stig- ter uit Leeuwarden met een sti mulerend toespraakje geopend. Door de heer W. F. Breddels werd aan mevrouw Boode, ambte nares voor Culturele Zaken te Leiden, de Leidse Kunstenaars- prijs 1968 uitgereikt. Deze prijs luordt jaarlijks toegewezen aan degeen, die zich voor de kunst bij zonder verdienstelijk heeft ge maakt. Mevrouio Boode heeft zich speciaal ten zeerste ingespannen voor de Leidse beeldende kunste naars. Haar activiteiten in deze worden hogelijk op prijs gesteld. De prijs bedraagt 150 gulden. Dit bedrag dient besteed te worden economische teruggang, 1 terwijl er op het ogenblik vol gens Britse deskundigen sprake is van een economische opgang, zowel in de V.S. als in West-Duitsland. Bovendien beschikt men thans over een internationaal monetair mecha nisme dat een doeltreffende sa menwerking mogelijk maakt, die destijds jammerlijk ontbrak. Vandaar dat zeker in Londen het vertrouwen heerst dat door de handen ineen te slaan deze crisis zal kunnen worden bedwongen. Als een goede kant van de situatie ziet men hier dat de Ver. Staten die in financieel opzicht te dingen te lang op hun beloop hebben gelaten en daardoor in Europa wrevel wek ten door de jongste gebeurtenissen eindelijk het besef is bijgebracht dat de positie van de dollar, zowel eco nomisch als politiek het internatio nale vertrouwen raakt. voor de aankoop van een iverk van der leden van de Ver. van Beeldende kunstenaars. De ope ningsavond kenmerkte zich door een uitermate gezellige sfeer en beloofde alle goeds voor de toe komst van de sociëteit „Buut 110", waar de kunstenaars een prettig centrum, waarin men uitvoerig van gedachten kan wisselen, heb ben gevonden. De zaal is op kunstzinnige wij ze ingerichtzoals men dat van de betrokkenen niet anders kon ver wachten. AMSTERDAM VERDUBBELT HET AANTAL PARKEERMETERS Het beleid van burgemeester en wethouders van Amsterdam zal in de toekomst meer dan ooit worden ge richt op beperking van het aantal Iangparkeerders in de binnenstad en vergroting van de mogelijkheden voor kortparkeerders. Dit is de kern van de parkeernota, die bij de gemeente raad is ingediend. „De aangekondigde maatregelen ztfn bedoeld om de stad lucht te ge ven en leefbaar te houden", aldus de wethouder Hamm van Verkeerszaken. In de binnenstad zal nog dit jaar worden begonnen met de plaatsing van 3.000 extra parkeermeters, het geen neerkomt op meer dan een ver dubbeling. Dit moet leiden tot een rechtvaardiger verdeling van de aan wezige parkeerruimte en daarmee tofc betere bereikbaarheid van de binnen stad1. Ook zullen in sommige delen van de wijken rond de binnenstad geleidelijk parkeermeters worden ge plaatst om tegemoet te komen aan de daar bestaande behoefte aan kort parkeren. B. en W. willen het parkeren over dag langs de hoofdwegen naar en in het centrum en langs de hoofd ringwegen geleidelijk verbieden om het vervoer vlotter te laten verlopen. Tegenover een beperken van de par- keermogelijkheden op de openba re weg zal een stimulering staan van de bouw van openbare parkeergara ges. Met het oog op haar finan ciële positie zal de gemeente de bouw overlaten aan het particulier initia tief en niet zelf gaan financieren. Waarde in grind gevonden munten ongeveer f. 15.000 (Van onze Vlissiings» correspondent) De zilveren munten, die de afge lopen week in Goes uit twee hopen grind te voorschijn zijn gekomen, kunnen naar de indruk van dr. E. van Gelder, directeur van het Ko ninklijk Penningenkabinet in Den Haag, per stuk f 75,- .tot f 100,- op brengen. Tot die taxatie is dr. Van Gelder gekomen, nadat hij een aan tal van de munten heeft bestudeerd. Voor' zover bekend zijn er in totaal ongeveer 200 penningen. Dat zou dus neerkomen op een totale waarde van ongeveer f 15.000,-. Die opbrengst van f 75.- tot f 100.- per stuk is naar de mening van dr. Van Gelder alleen haalbaar, wan neer de munten nog in goede staat verkeren. En als ze niet afzonderlijk, maar gezamenlijk worden verkocht. Op een veiling bijvoorbeeld. De munten stammen uit het eind van de achtste en negende eeuw, uit de Karolingse tijd van Lodewfjk de Vrome en Karei de Kale. Dr. Van Gelder acht het waarschijnlijk, dat de vinders de helft van de opbrengst van de munten krijgen. De andere helft zou gaan naar de eigenaar van de grond, waar ze werden gevonden. Maar zoals gemeld dat is een zaak, waarover verscheidene juridi sche adviseurs zich op dit moment nog buigen. Première „Die Zauberflöte" In een stampvol Circustheater in .Sohevemngen bracht de Ned. Opera stichting gisteravond haar première van „Die Zaujberflöte", de sprookjes achtige opera van Mozart. Het pu bliek beloonde de vele zangers met langdurig en luid applaus, en ook tijdens de uitvoering moest men re gelmatig hiervoor onderbreken. Voor al Christine Deutekom, die de „Ko ningin van de nacht' 'vertolkte, werd luid toegejuicht na haar- aria's. Ook de zang- en aoteurkunst van Peter Christoph Runge (Papageno) en Ans Fhilippo (Papagena) viel kennelijk zeer in de smaak. WISSELKOERSEN Amsterdam 15 maart New York 3.59%3.59%; Montreal 2.29%—3.30 y8; Parijs 73.31—73.36; Brussel 7.24%—7.25%; Frankfort 90.57%—90.62%; Stockholm 69.47%— 69.52%; Zürich 83.72%—83.77%Mi laan 57.95%59.00%; Kopenhagen 48.16-48.21; Oslo 50.20—50.25; Wenen 13.79%—13.80.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19