Kruiswoordraadsel Pim en Pom in de krant Goedkope vakantie reizen voor jongeren Kom er ACHT -er ZATERDAG 16 MAART 1968 LD.E1TRA si 21. in hevige mate 23. zot, grappenmaker 24. uur 25. gevreesde ziekte 27. trekvogel 28. het doel niet rakend 29. vermoeid 30. treurdicht 33. vervoeging van het werkwoord „ontnemen" 36. vordering 37. zoon van Noach 40. plaats voor balspel 41. huldigt 42. zeer hard ijzer 44. adieu 45. melkspijs 46. bedrog (Bargoens) 48. twee rijen huizen f HORIZONTAAL 14. dwaas 49- leren halsgordel van trekdier f 1. wat men van zijn ouders erft 16. lichtpaars van ^onhigin 8. kalmte, rust 18. inwendig orgaan VERTICAAL 10. overgebleven 20. toestel voor het opsparen van 2. sneeuwhut 13. deel van het hoofd stroom 3. gemeente in oostelijk Gelderland Veel kinderen en ook hun ouders kennen de twee katten Pim en Pom al. Misschien zijn ze de door Fiep Westen dorp getekende kattekopjes al eens te gengekomen in één van de vijf boekjes, die Mies Bouhuys over Pim en Pom ge schreven heeft. Die kinderen weten al, dat Pom een beetje deftige, kwarte kat is, die alles altijd beter weet en dat Pim met zijn streepjesvacht van kop tot staart, verschrikkelijk dol en ondeugend j kon zijn. Wat er verder tog over ze te 1 j vertellen is? Dat moet je z>lf maar lezen, i want voortaan zul je hm avonturen j elke week zaterdag in de:e krant kun- J nen lezen. 1 Vijf weken verblijf aan de oostkust van Amerika en een bezoek aan New York en Washington, heen- en terugreis per vliegtuig, totale kosten nog geen 1500,(normaal re tourbiljet AmsterdamNew York kost ruim 1600,Dit is een van de interes sante aanbiedingen uit het pakket reizen, waarmee ons land thans door honderden reisorganisaties wordt overspoeld. Opname in familie Die vijf weken Amerika voor f 1500 haalden wij uit de folder van de stichting „The experiment in international living", die soortgelijke aanbiedingen heeft voor o.a. Zuid-Amerika, Afrika, India en enige Oosteuropese landen. Voorwaarde is dat men bereid moet zijn gedurende het verblijf deel uit te maken van een gezin in het betrokken land. Voorwaarde is ook dat men jong is. De reizen worden georganiseerd voor leeftijdsgroepen van 17 tot 25 jaar en 21 tot 35 jaar. „The experiment in international living" is in 1932 opgericht door een idealistische en bereisde Amerikaan, dr. Donald B. Watt, die zijn landge noten door de wereld zag trekken zonder dat zij andere volkeren leerden begrijpen. In een hotel leert men een volk niet kennen, in een huisgezin wel. En dus begon hij Amerikaanse jongeren op uitwisselingsbasis onder te brengen bij gezinnen in Europa voor de duur van een vakantie. Thans heeft „The experiment in international living" oontacten in 40 landen en vorig jaar wa ren 63.000 mensen bij de uitwisseling betrokken. Ruim 150 jongeren uit vele landen brachten hun vakantie door in Nederlandse gezinnen; ongeveer eenzelfde aantal Nederlandse vakantiegangers be zocht Amerika, Peru, Tanzania of Japan. Te iveinig gezinnen De organisatie, die niet-commercieel Is, heeft sinds 20 jaar een afdeling in Nederland (Johan nes Verhulststraat 92 Amsterdam) en wordt ge leid door de bekende kinderarts Ph. H. Fledeldij Dop en diens echtgenote. Zij maken weinig propa ganda. Een van de oorzaken is dat „The experi ment in international living" is gebaseerd op uit wisseling en dat het wel voldoende gegadigden kan vinden voor goedkope reizen naar verre landen, maar dat het vinden van families in Nederland, die bereid zijn een maand of langer een buiten lander in huis te nemen, op problemen stuit. De administratrice, mevr. B. J. Visser, zegt er van: „Het plaatsen in de steden is bijzonder moei lijk, omdat men hier in de zomertijd zelf met va kantie is. Wy vinden onze adressen voornamelijk op het platteland, tot in Friesland en Groningen toe. Niet ieder gezin leent zioh voor het systeem. Bij rijke mensen krijgt men meestal geen gehoor en bij arme gezinnen ontbreekt de mogelijkheid om een gast op te nemen. Wij komen meestal te recht in de middengroepen. De ervaringen zijn plezierig. In 90 pet. van de gevallen blijken het gezin, zowel als de buitenlander, zeer goed met elkaar te kunnen opschieten. Natuurlijk moeten de gezinsleden een vreemde taal beheersen, bij voor keur Engels, want Nederland is zeer in trek bij de Amerikanen. Zo'n gezin wordt er financieel niet beter van, want de vergoeding is maar f6 4. iemand die zijn verbeelding vrU spel laat 5. standaard voor schildersdoek 6. gemaakt van 24 hor. 7. ongemanierde lomperd 9. kinderspeelgoed 11. jonge stier (bijbel) 12. beker uit de prehistorie 15. lui iemand 17. woonboot 19. vanaf 20. soort papegaai 22. het niet (meer) hebben 24. ten-in Uw stad 26. meisjesnaam 27. dierentuin afk. 31. de-: voor alle anderen 32. zwarte agaat 34. plaats voor balspel 85. schade 37. pracht en praal 38. en anderen 39. opening als ingang voor een man 42. groente 43. vrouw van Jacob 45. Nederlandse omroepvereniging 47. groente Kunt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen i vinden? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. De springlevende paardenantilopebaby op de foto vermoedt niet, dat hij een zoölogische sensatie is. Hij is de eerste in zijn soort, die in gevangenschap werd geboren. Deze blijde gebeurtenis vond plaats in de dierentuin van Han nover. Zijn ouders waren tweeëneenhalf jaar geleden uit Afrika geïmporteerd en hebben zich volkomen bij het klimaat en overige omstandigheden in dit deel van Duitsland aangepast. Behoorden deze dieren door hun vreemdsoor tige schoonheid reeds tot de meest bezochte bewoners van het dierenpark, door hun sierlijke baby zijn zij een hoofdattractie geworden. prijzen van f 2,50 aan de heer A. de Klerk, Stationsplein 88 te Lei den en aan mevr. Schaper-Vester, Jan Nieuwenhuizenstraat 22 te Al phen a. d. Rijn. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur vm. in het bezit te zijn van de redactie, Wit te Singel 1 te Leiden. Onder de goe de oplossingen stellen wij een eer ste prys van f 5 en twee prijzen van f 2,50 beschikbaar, waarnaar alleen abonnees kunnen mededin gen. Ja, voor-al die zwar-te! roept Pim mmm. Een heer! Pom zegt: met die streep-kat lach je vast veel meer. Pim roept: 't zijn vast vrien-den. Pom knikt: Wat je zegt! Soms wel eens wat ru-zie, of een mooi ge-vecht. k Heb-ben ze een huis, Pom? Hou-den ze van vis? Heb-ben ze een mand-je voor als 't a-vond is? Pom knikt: huis, vlees, vis-je en een war-me mand. Hoe, roept Pim, weet jij dat? Staat dat in die krant? k OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste pry's van f 5 werd toe gekend aan de heer J. C. Sleyser, Morsweg 111 te Leiden, de twee He, zegt Pom, wat zie ik? Ik lees nooit een krant, want van inkt en let-ters heb ik geen ver-stand. Maar wat ik nü zie, Pim! kijk eens e-ven hier: Zie je dat? Twee kat-ten! kat-ten van pa-pier! Voor-op loopt een zwar-te, def-tig, wel-ge-daan en een dol-le streep-kat holt er ach-ter-aan. Pom zegt: ei-gen-aar-dig. Heb ik ze mis-schien al eens er-gens eer-der, 'k weet niet waar, ge-zien? Pom zit zacht te la-chen: Kijk nou nog eens, Pim: Eén heel zwart, één streep-jes, Eén heel dom, één slim. Op de he-le we-reld zijn er zo meer twee. Weet je het nou nog niet? Pim schudt dom van nee. k Pom tikt op de plaat-jest Streep-jes? Dom? Jij! Ja hoor, Pim. We zijn hett PimPomal-le-bei! MIES BOUHUYS per dag. Het contact heeft echter een grotere waarde, die niet in geld ls uit te drukken". De meest plezierige ervaringen doet men op met de jongste deelnemers. In de leeftijdsgroep van 17 tot 21 Jaar Immers zijn de toeristen niet veeleisend. Zij vinden het al fijn ln een gezin te zijn opgenomen, waar leeftijdsgenoten zijn. De oudere deelnemers hebben over het algemeen naast een grote toeristische belangstelling inte resse ln een bepaald beroep of een bepaalde be drijfstak; zij willen de vakantie zoveel mogelijk uitbuiten. De reizen worden gemaakt in groepjes van tien personen. By een vijf-weekse reis verblijft men meestal vier weken in een gezin om daarna een week in groepsverband door het land te trekken. Oost-Europa „The experiment in international living" heeft een erkenning gekregen van de Unesco. Men tracht de contacten tussen mensen met lnternationele be langstelling ook uit te breiden met de Oosteurope se landen. Vaak stuiten deze pogingen af op be perkende bepalingen in die landen. De Sowjet- Unie wil bijvoorbeeld wel uitwisselen, maar staat niet toe dat buitenlanders in Russische gezinnen worden ondergebracht en andere landen in Oost- Europa werken wel mee, maar verbieden hun a burgers uitvoer van geld, waardoor in de ook problemen ontstaan. Niettemin zal er een uitwisseling zijn tussen Nederland en Tsjecho-Slowakije in welke landen de plaatsing gezinnen wel mogelijk is. Aanvankelijk bestond een groot deel de deelnemers aan de vakantiereizen uit ten. Nu deze via eigen organisaties goedko tracten met luchtvaartmaatschappijen sluiten, maakt voornamelijk de werkende jet^fa gebruik van de reismogelijkheden, die „The riment in international living" biedt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 10