Chemische stoffen gingen de lucht in Rennies Drs. R. Brands gaat over naar de Geref. Kerk In auto op rijksweg in slaap gevallen Rijksstuclietoelagen aangepast aan cle prijsstijgingen BRILJANT v. d. Water %/FIFAX Bestemming panden Van Wijk aan Vliet staat nog niet vast FORD ESCORT RIJNLAND N.V. I0|®ERDAG 14 MAART 1968 Veel leven om niets in Leidse polder Voor de kantonrechter in Hoofddorp stond een Leidse stu dent terecht, die aan het feestvieren was gegaan en later, door oververmoeidheid overmand, zijn huurauto midden op rijksweg had laten staan en in slaap was gevallen. Later kon een auto mobilist nauwelijks (het was midden in de nacht) een botsing Voorkomen. F.200,- BOETE VOOR LEIDS STUDENT vandaar ging de rit weer naar an dere dorpen en steden. Het was in middels zaterdagavond geworden, toen een passagier het genoeg vond en zelf achter het stuur kroop. In plaats van naar Utrecht te rijden, zoals verdachte wilde, reed de auto terug naar Leiden, waar de student die het stuur weer had overgeno men, het sleuteltje van de auto af gaf in het politiebureau. Om 2 uur 's nachts ging verdach te naar het politiebureau en kreeg het sleuteltje terug. Hij zette daarop Het feest begon vrijdagavond en Wirde min of meer voort tot de van zaterdag op zondag. In al tijd genoot de student <18 jr. vier uren slaap. Na het feest in .i»*. narecht gir>o het terug naar Lri- koers naar Amsterdam om een toü (eerst in Hilversum eten) en meisje op te halen. Zover kwam het niet, want op rijksweg 4, stond de auto zonder benzine. De student had echter het benul niet meer de wagen aan de kant te zetten; hij verzonk terstond in diepe slaap. „Ik dacht dat de auto aan de kant stond," zo verweerde hij zich tegenover de kantonrechter mr. J. E. Goudsmit. Overigens had verdachte niet veel te vertellen. Daarvoor had hij een ver dediger meegebracht, die een uit voerig pleidooi hield en daarbij ge bruik maakte van een psychiatrisch rapport dat van verdachte was op gesteld. Het pleidooi van de raads man werd met gesloten deuren ge houden. Ook de verdachte zelf mocht er in verband met het psychia trisch rapport niet bij zijn. De officier van Justitie, mr. Bijl de Vroe, eiste tweemaal honderd gulden boete (rijden ondanks over vermoeidheid en stilstaan midden op de weg) en voor dit laatste feit ook nog negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Mr. Goud smit veroordeelde conform de eis, alleen de ontzegging werd omgezet in zes maanden voorwaardelijke ont zegging met een proeftijd van twee Het noordelijk deel van Lei den werd vanochtend opge schrikt door een aantal forse knallen. Hoewel het geluid van de explosies uit de richting van de Leidse vuurwerkfabriek kwam was er van een „kruit damp" geen sprake. Er stonden echter in de onmiddellijke om geving van deze fabriek een aantal brandweerwagens, en kele politie-auto's en zelfs een ambulance-wagen van de Eer ste Hulpdienst opgesteld en er heerste bovendien vlak bij de spoorbaan (LeidenHaarlem) een grote bedrijvigheid van zwaar gehelmde mannen. Om standigheden dus die een ramp zalige situatie deden veronder stellen. Sommige Leidenaars dachten evenwel aan een grootscheepse oefening van de brandweer of de B.B. Niets van dat al echter. Het ging hier slechts om het onschadelijk maken van een hoeveelheid chemische preparaten, die af komstig waren van het Anor ganisch Fysisch Laboratorium van de Leidse Universiteit. Deze chemische stoffen moes ten namelijk worden „opge ruimd" in verband met de aan staande verhuizing van het la boratorium van de Hugo de Grootstraat naar het nieuwe chemiecomplex aan de Wasse- naarseweg. In tegenstelling tot enkele alarmerende perspubli caties, waarin gesproken werd van „uiterst gevaarlijke en ge heimzinnige explosieven uit de tijd van de Duitsers", betrof het dus een vrij onschuldige partij laboratoriumpreparaten. De ver doorgevoerde veilig heidsmaatregelen zijn geno men, omdat alle bij deze oprui mingsactie betrokken instan ties geen enkel risico wilden lopen. Van een zeer kleine hoeveel heid chemische stoffen was de samenstelling niet bekend en vandaar dus al deze voorzor gen. De opruimingswerkzaam heden werden onder het waak zame oog van waarnemend brandweercommandant W. A. Kosten geleid door ir. M. Cats, veiligheidsinspecteur bij de Leidse Universiteit, dr. A. B. Ruigrok, conservator van het Anorganisch Laboratorium, en de heer J. van Iterson, bedrijfs- chef van dit laboratorium. De operaties begonnen 's och tends om vier uur en waren te gen half elf pas voltooid. De flessen met chemische stoffen, die in met zand gevulde kistjes waren gedeponeerd, moesten met grote zorgvuldigheid in twee open wagens worden ge laden en met een escorte van politie, brandweer en E.H.D. naar de vernietigingsplaats in de Broek- en Simontjespolder vervoerd. De nachtelijke kara vaan werd door vrijwel nie mand opgemerkt of het moest de niet geheel nuchtere student zijn geweest, die al saluerend en stram in de houding de vreemde stoet op de Witte Sin gel aan zich voorbij wilde zien trekken. Éénmaal ter bestemder plaat se aangekomen, werden de fles sen met chemicaliën bij kleine hoeveelheden tegelijk in een kuil geplaatst en vervolgens met behulp van een elektrische ontsteking, waarbij personeels leden van de Leidse vuurwerk fabriek aanwezig waren, tot ontploffing gebracht. Dat ging zoals gezegd met veel knallen gepaard, maar het was in feite veel leven om niets. De foto's geven van de spectaculaire op ruimingsoperaties een duide lijk beeld. (Foto's L.D./Holvast) Inbraak in Boete 100,—) voor schelden Een 30-jarlge koopman uit Leiden j vroeg beslist om moeilijkheden, toen j htf bij de Morspoortkazerne een I wachtmeester van de marechaussee i uitschold. Daar liet hij het niet bij. want de man gooide de scherf van een fles naar de marechaussee, waarbij de scherf door diens panta lon ging en een wond veroorzaakte. Het was alles onduidelijk wat de koopman bezielde, want voor de Haagse politierechter liet hij verstek gaan. Naar de marechaussee meedeelde, was hij gewaarschuwd dat jongens bezig waren bloemen te vernie len. Toen hij ging kijken stond daar verdachte, die begon te schelden. De officier van Justitie vond het optreden van verdachte krenkend en gevaarlijk en eiste f 100 boete en twee weken gevangenisstraf voorwaarde lijk, waartoe de rechter veroordeel- Vrijgemaakt predikant in Oegstgeest en Valkenburg Drs. R. Brands. predikant van de gereformeerde kerk (vrij- gemaakt) in Oegstgeest en Valkenburg, heeft zijn ambt in de Geref. Kerken (vrijgemaakt) neergelegd en toelating gevraagd tot de Geref. Kerken. I Hij was een van de mede-ondertekenaars van de bekende Open Brief aan de Tehuisgemeente in Groningen en werd daar om door de kerkeraad van de geref. kerk (vrijgemaakt in Val kenburg geschorst als predikant. Drs. Brands is de enige onder tekenaar van de Open Brief, die door een schorsing werd ge troffen. Drs. Brands werd 14 oktober 1917 geboren. Op 26 september 1943 verbond hij zich aan zijn eerste gemeente, Gameren, die hij in 1946 verwisselde met Gorinchem en in 1949 met Bergent- heim. Op 2 juni 1957 geschiedde zijn bevestiging en intrede als predikant van de kerken van Oegstgeest en Valkenburg. Minister dr. G. H. Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft de voornaamste normen voor de vaststelling van rijks studietoelagen 1968/'69 meegedeeld aan de Eerste en Tweede Kamer. Tot het belangrijkste verschil met de normen voor het studiejaar 1967/'68 behoort, dat rekening wordt gehouden met een prijsstijging van 4 procent in de schaal, die betrekking heeft op het levensonderhoud van de ouders. ENKELE ANDERE school In de afgelopen nacht is ingebro ken in de Rynsburgersingelschool in Leiden. Vrijwel alle lokalen werden doorzocht. Op de bovenverdieping van het schoolgebouw, waar de ge meentelijke l.o.m.-school is gevestigd, maakten de daders een bedrag van vyftig gulden en zes rollen snoep buit. VERHOGINGEN Verder zijn de kosten van de ove rige „fiscale" kinderen met f 50, verhoogd tot f 1000,—. Het maximum van de toelage voor kosten van stu die- en levensonderhoud is met f 200.— verhoogd tot 4300 gulden. Te vens wordt de toelage verhoogd met het inschrijfgeld en met het college geld, voor wie dat verschuldigd is. In voorgaande jaren waren bezitters van een rijksstudietoelage vrijgesteld van het betalen van collegegeld. Voor alle studenten van het weten schappelijk en hoger beroepsonderwijs worden de toelagen gevormd door een beurs <60 procent) en een renteloos voorschot <40 procent). Dit wijkt af van de huidige normen, waardoor de studietoelagen, voor wie ze voor het eerst kreeg, bestond uit 40 procent beurs en 60 procent renteloos voor schot. Zij, die het doctoraal-examen met goed gevolg hebben afgelegd krij gen voor hun verdere studie een beurs. In uitzonderlijke gevallen, waarbij de betrokkene door de nieuwe normen in een ongunstiger positie komt, zul len verkregen rechten niet worden aangetast. Voor gehuwde studerenden geldt, dat wat zij aan toelagen meer krijgen dan de ongehuwde als rente loos voorschot zal worden verstrekt. Op grond van de wijziging van de beursgedeelten en de voorschotge deelten zal het totale schuldbestand aanzienlijk worden teruggebracht. De limiet van de schuld wordt met ingang van het komende cur susjaar opgeheven. Ieder jaar zal worden nagegaan of de financiële normen moeten worden herzien met het oog op wijzigingen in reële waarde van het geld. De uitbetaling van de rijksstudietoelagenvolgens de nieuwe normen van minister Ve- rmga gebeurt in drie gelijke termij nen: in de eerste helft van de maan den september, januari en april. van geschiktheid vervallen. De N.S.R. heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat het onderwijssysteem dient te selecteren en niet het rijks- studietoelagensysteem Als belangrijke verbetering moet naar de mening van het bestuur be schouwd worden de invoering van waardevaste norm-bedragen. Dit jaar is voor het eerst rekening gehouden met de stijging van de kosten van levensonderhoud. Het bestuur verklaart met vol doening geconstateerd te hebben, dat de ongunstige regeling voor eerste jaarsstudenten, die het afgelopen jaar werd ingevoerd, is ingetrok ken. (De eerstejaars-studenten ont vingen het afgelopen jaar hun rijks- studietoelage voor 40 procent als beurs in tegenstelling tot de oudere jaars-studenten die 60 procent als beurs kregen uitgekeerd). juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Correspondentie E. P. te Leiden, Alphen a.d. Rijn, Utrecht, Vreeswijk. Vianen, Zalt- bommel. Den Bosch, Boxtel. Best, Eindhoven PI. 130 km. Academische examens Aan de Leidse universiteit is ge slaagd voor het doet. ex. Duitse taal- en letterkunde mevr. A. Daa- men-Haaksman (Rijswijk). AT#1 Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! Drie aandeelhouders van Van Wijk en Heringa N.V. (75% belang van de met de E.M.S. gelieerde ondernemingen) hebben gisteren in de jaarvergadering van hun maatschappij tegen de jaarstukken gestemd. Zij waren het niet eens met de wijze waarop op de balans de onroerende goederen zijn gewaardeerd, omdat enkele ontwikkelingsprojecten in Wassenaar en Noord- wijk per balansdatum niet op de naam van v. Wijk Heringa wa ren overgeschreven. Redelijk Het bestuur van de N.S.R. acht de nieuwe normen over het geheel genomen redelijk. Naast een aantal belangrijke verbeteringen, die dit jaar zijn ingevoerd, zijn er ook te leurstellende aspecten aan de nieu we normen. Nog steeds is er geen oplossing gevonden voor het pro bleem van de „weigerachtige ouders" a.w.z. ouders, die de studie van hun studerend kind wel kunnen, maar niet willen betalen. Aan degenen die op latere leeftijd hun studie aanvangen worden nog steeds ho gere geschiktheidseisen gesteld, ook al is voor deze groep van studenten de psychologische test als bewijs VERKOOP HUIS TER DUIN Hoewel de heer R. Zwolsman. als enige commissaris, verklaarde de ze kerheid te hebben, dat de overschrij ving onder alle omstandigheden zou plaatsvinden, meenden deze aandeel houders dit op juridische gronden te moeten betwijfelen in het geval het met de hotels zou misgaan. De tegen stemmers werden,door de heer Zwols man uitgenodigd om binnenkort op zijn kantoor te komen en daar ken nis van de betrokken stukken te ne- Een andere aandeelhouder stemde als enige tegen de uitkering van een dividend van drie pet. omdat hij het percentage belachelijk vond en ook onverantwoord ten opzichte van de li quiditeitspositie van de vennootschap. Twee van de drie aandeelhouders, die tegen de jaarstukken hadden ge stemd. onthielden zich van stemming bij de voordracht tot herbenoeming van de heer Zwolsman als commissa ris omdat deze een eerder gedane be lofte om een outside-commissaris te laten benoemen niet had ingelost. De heer Zwolsman zei nu opnieuw toe, dat in een volgende vergadering een dergelijke benoeming ter sprake zal worden gebracht, waarbij ook het oordeel van de commissie van vijf wyze mannen een rol zal spelen. In 1967 zijn geen bijzondere wijzi gingen gekomen in de vermogens- en rentabiliteitspositie. Gestreefd zal worden het jaarverslag over 1967 over circa drie maanden uit te brengen. Over de verkoop van het terrein Huis ter Duin te Noordwijk worden momenteel onderhandelingen ge voerd. De bestemming van de panden aan de Vliet en het Rapen burg in Leiden staat nog niet vast. maar volgens de heer Zwolsman zijn er interessante toekomstmogelijkhe den voor bebouwing aanwezig. Met het Leidse gemeentebestuur wordt overleg gepleegd. KOM NU BIJ ONS LANGS, DAN LICHTEN WIJ EEN SLIP VAN DE t sluier op. j U KUNT NU EEN AFSPRAAK MAKEN MET J AUTOMOBIELBEDRIJF Lammenschansplein 6 - Leiden - Tel. 3032542451

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3