»o Li kerken op de bres voor ontwikkelingshulp eet 'n appel! kom over de brug Het gaat om bedrag van 20 miljoen SKOL? Vastenbrief gaat aan problemen voorbij snoep verstandig: In geref. kerk Bodegraven: Vier koren zongen met veel succes AANKLACHT TEGEN VPRO Nog 120.000 Westduitse nazVs zullen worden vervolgd Zes maanden geëist tegen pseudo-arts PROTEST ARABISCHE NOTABELEN DAG 13 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD Uj J_ (Van onze speciale verslaggever) is een affiche met de kleurenfoto van een Afrikaanse moe met haar kind. Er is een gebonden boek van ruim 180 pagi- Er zijn antwoordkaarten, folders, plastic en kartonnen )rmatiemappen. een „brugkrant", en een hippe publikatie die „de hit- ig" heet en voor tieners is bestemd. Er is een embleem, dat (le kop van een pijl lijkt, die op het punt staat een cirkel ïen te dringen, met daaronder golvende lijnen. Er is een etariaat. En tenslotte is er een gironummer. Dit alles gaat er de naam „Kom over de brug". ok het Leger des Heils doet mee over de brugis, zoals nd, de actie van tien Neder- se kerken en het Leger des vóór of op 22 maart miljoen gulden bijeen n brengen voor 140 projecten de gehele wereld. Deze ker- Ice onhoikkelingshulp vari- nn 15.000 gulden voor een 'nten-internaat op Midden- tot 475.000 gulden voor een s voor verlaten kinderen in [Hè', en 600.000 gulden voor noodprogramma voor hulp- in Afrika. Actie nderdduizend medewerkers zul- 5 en 22 maart ingeschakeld m de leden van de samen- kerken te bezoeken. Vijf- >-uitzendingsen zullen in de je drie weken van maart aan- aan de actie. Een miljoen tieners hebben een gekregen, die onder het mot- van tieners" geld by een melen voor zeven speciale Eén enkele medewerker, Verkuyl, vervulde februari en 8 maart 23 voor „Kom over de een actie zonder kleef- legt de krant voor tieners blijven geen tientjes in kleven." Dr. W. A. Visser voormalig secretaris-gene- i de Wereldraad van Ker- op een speciaal belegde 1 kom over de brug giro 7600 ■entie: „Dit kerkelijke de ontwikkelingslanden is Het is goedkoop om de reden, dat heel veel van gedaan wordt door men- hun denken over sala- jd een heel stuk roeping mteren. Die dus niet zeggen: betaald worden naar mijn ar het aantal jaren dat ik heb. Als men eens rond- Iet wat in de zending ver- dt en men dat vergelijkt asen die op andere wijze de ontwikkelingslanden gaan, 'in ik alleen maar zeggen: dit uiterst goedkope operatie." s ambitieuze opzet van deze actie rijzen vragen. Kan eet van de ontwikkelingshulp ter ter hand worden geno- oor regerings-organen? Verkuyl is van mening, e kerken in Nederland, door dat zjj gebruik kunnen maken van de lokale zelfstandige kerken in de ontwikkelingslanden, hun ontwikke lingshulp vaak doeltreffender kun nen aanwenden dan fondsen, die pas via een soms niet gering aantal instanties hun bestemming bereiken. Dr. Visser 't Hooft zegt in dit ver band, dat door de internationale kerkelijke samenwerking op het stuk van de ontwikkelingshulp on der meer bereikt werd „dat niet het geld daarheen gaat waar de men sen het hardste schreeuwen, of waar projecten zyn, die om de een of an dere reden het meest in de publici teit komen." Begeeft de kerk zich met deze ontwikkelingshulp niet op een poli- blek - economisch vlak? Dr. Visser t Hooft: „In de relatie tot de arme landen wordt dikwijls een zuiver economische motivering gegeven. Het is natuurlijk een feit, dat wanneer op den duur die landen sterker worden de wereldgemeen schap daardoor economisch sterker wordt, dat er nieuwe afzetgebieden m. Er zitten ook andere kanten aan. Als de ontwikkelingslanden sterker worden, zullen zekere tak ken van bedrijf in het Westen daar door grote moeilijkheden kunnen krijgen, omdat ze nieuwe concurren ten krijgen. De economische moti vering is bijzonder ambivalent. Die werkt soms positief, soms negatief." Over de politieke motivering: „Het is waar dat het voor ons allen goed is te zorgen, dat de ontwikkelings landen vooruit gaan, omdat dit tot de wereldvrede bij kan dragen. Het is ook waar, dat op dit moment het politieke gewicht van de ontwikke lingslanden niet groot is vanwege de overmacht van enkele zeer grote ADVERTENTIE matras waarop u j lelijk uitrust! Solidair Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Haarlem (vac. dr. N. van EgmondJ) A. Otten te Huissen, te Engwierum J. G. Bamhom, kand. te Sassenheim; te Staveren C. Zwaan te Ulrum; te Dordrecht (vac. A. L. van der Smit) dr. C. Graafland te Veenendaal. Aangenomen naar Oudemir du m (vac. wijlen dr K. H. Siccama) (toez W. J. Koifcert te Vlaardingen; het beroep der gen. synode bot pred. voor b.w. (vlootpred.) H J. Hemstede te Vlisstngen; naar Twello (vac. J. B. Cats) M. C. Groenewoud te Rijns- buig. Bedankt voor Witmarsum c.a. (toez.) S. Euvermn te Warffum. GEREF. KERKEN Beroepen be Lioessens I. van Til, laatstelijk predikant bij de Geref. Kerken Vrijgemaakt te Haulerwijk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Tweetal te 's-Gravenhage-Oost A. Kooij te Ernmen en B. van Zuyle- kom te Bergen theim. Beroepen te Rijnsburg B. v. ZuiJ- lekom te Bergentheim; te Orange- vüle (Ont. Canada) (Oan. Ref, Church) T. Dekker te Goes. CHRIST. GEREF KERKEN Bedankt voor Almelo J. Plantinga te Rozenburg, voor Drogeham J. Kievit te Hoogeveen GEREF. GEMEENTEN NONNEN WILLEN GEWONE KLEREN De zusters van het onbevlekte hart van Maria in Los Angeles zullen aan Paus Paulus verlof vragen om gewo ne kleren te dragen. „Als het ons wordt belet", zei zus ter Mary Mark, de onderdirectrice van het college van het onbevlekte hart, .hebben wii en andere orden onze tijd verknoei v". Ongeveer 500 van de 540 zusters van de congegratie hebben besloten beroep aan te tekenen tegen een bevel van de heilige congregatie voor de religieuzen te Rome, haar modernise- ringsexperimenten fce beëindigen. Rome heeft de nonnen per brief gelast, een „uniform habijt" aan te nemen, gezamenlijk op z'n minst eens per dag mis te horen, haar gewone arbeid in scholen en colleges te ver richten en zich te onderwerpen aan het gezag van kardinaal Mcltnyre. Bejaardenzorg is voor vele landen nog een nieuw begrip. De kerken overzee gaan deze diaco nale taak echter niet uit de weg. De actie „Kom over de brug" ver leent ook hierin assistentie. en machtige landen in de rijke we reld. waartoe niet alleen Amerika, maar evenzeer Rusland behoort. In laatste instantie is het enige vaste argument het morele argument van de solidariteit." De bijzondere betekenis van de „Kom over de brug"-actie is niet alleen dat het de eerste keer is dat een zo groot aantal kerken in Ne derland samenwerkt in een zo grote onderneming, maar vooral omdat het als een doorbraak gezien kan worden van de traditionele rol vap het „zieltjes winnen" van de ker ken overzee. „Wij zijn steeds dieper overtuigd van het halve werk dat lange tijd gedaan werd," zei professor Ver kuyl. „De vraag is nu: hoe stellen de kerken zich op in het ver nieuwingsproces, dat in de ontwik kelingslanden aan de gang is." Het antwoord daarop is, dat de kerken zyn gaan inzien dat hun kerkelijke taak niet langer te schei den is van de maatschappelijke condities van de landen waarin zij werken. Een groot aantal van de 140 pro jecten, die de „Kom over de brug"- actie hoopt te financieren en onder steunen, geeft blijk van deze nieu we en ruime opvatting van de ker kelijke ontwikkelingshulp. In vol gende artikelen zal onze speciale verslaggever enkele van deze pro jecten, waarvan hij zich ter plaatse in Afrika op de hoogte stelde, be schrijven.) ADVERTENTIE OMIAEITE EAAHNIKA: THAEOQNHIATi MAI ZTON AflGMO (010)129017 VICARIS-GENERAAL VAN BISDOM BREDA (Van onze correspondent) „De bisschoppelijke vastenbrief had een stuk moeten worden over het geloof in deze tijd, maar maakt nu meer de indruk rust te willen brengen in de kinderkamer. Ik vind het een te kort, dat de brief voortkabbelt langs de problemen heen". ADVERTENTIE De koorcommissie Bodegraven organiseerde gisteren een kerkconcert in de Ger. Kerk aldaar. Vier koren werkten eraan mee: de Evangelisatiekoren der Hervormde en Gereformeerde kerk, het gemengde koor „Zanglust" en het Chr. Mannenkoo* „Die Rhijnse Sanghers". Dit kerkconcert kenmerkte zich door een perfecte organisatie niet alleen, doch ook het gebodene stond op een behoorlek koortechnisch niveau. Het stemde tevens tot voldoening, dat een zo groot aantal belangstellenden mèt de koorzangers de kerk geheel vulde. „Tango inet God" mag niet van predikant gediend door de Maassluise vrijge- maakt-gereformeerde predikant ds. H. van Tongeren. De klacht heeft betrekking op het liedje „Tango met God", dat vrijdag over de radio is uitgezonden en onlangs ook op het tv-scherm te zien was, toen G. C van het Reve en dr. J. J. Buskes in het programma „Ja-nee-geen me ning" het voor en tegen van uitzen ding ervan verdedigden. Het caibaretvers, waarin Gerard Oox die God-is-dood-mode op de hak neemt met- behulp van een dans- met-God-rage, is ook op een gram mofoonplaat opgenomen. De laatste vervolging wegens sma delijke godslastering (art. 147 wet boek van strafrecht) vond plaats te gen Van het Reve. De Hoge Raad zal 'hierover binnenkort arrest wijzen. Natuurlijk waren niet alle presta ties gelijk: zonder die der andere ko ren te onderschatten werden we in het openingsnummer echter getrof fen door het optreden van het klein ste en daarom misschien selecte koor „Zanglust", dat met zoveel begrip, nuancering en klankverzorging „Po- pule Meus" van Palestrina interpre teerde. De werkjes van Altink en Verdi, naar onze smaak van geringere betekenis, waren eveneens te loven. Bij het mannenkoor „Die Rhijnse Sanghers" viel in het „Avondlied" van Bonset het veelvuldig toepassen van falset door de eerste tenoren op. Dit leidde tevens tot opdrijving van de toon door deze groep. Niettemin was de klank meermalen sonoor en zeer genuanceerd. Een bijzonder le vendige indruk maakte dit koor met de frisse bewerkingen van dirigent Van den Bosch, die ook Zanglust leid de. Het Hervormd Evang.eliisaltiek.oor liet zich niet a cappella horen, doch met pianobegeleiding in een bewerking van de dirigent Boelee, een motet van Schulz en Psalm 23 van Bernhard Klein. Hoewel zuiverheid en voor dracht te loven vielen, misten we bij dit koor inzicht in de juiste beklem toning der lettergrepen. Onbetoonde lettergrepen moeten minder zwaarte hebben, hetgeen het legatobeeld ten goede komt. Dan was er nog het Geref. Evan gelisatiekoor, onder leiding van Kees Neve, dat zich met orgelbegeleiding Diet horen in een drietal kerkelijke zangen. Het stemgebruik van sopra nen en alten bleek voor verbetering vatbaar, met name inzake de zuivere intonatie. De klank der mannenstem men vormde echter een dermate goe de grond, dat ook hier het totaalbeeld verdienstelijk werd. Als slot zongen de gemengde koren gezamenlijk het bekende „De Heem! roemen" van Beethoven en het Zon dagslied van Kreutzer. Deze avond gaf wel een bijzonder bewijs van goe de verstandhouding tussen de optre dende koren en hier mag met rechft van een succesvol optreden gespro ken worden. Ad. Int. „De progressieven zullen echt niet het idee hebben dat zij gelijk krij gen. Groepen als „Confrontatie" en „Michael" zullen eruit distilleren dat de bisschoppen misschien wel niet met de duivel pacteren, maar dan toch in ieder geval met zijn moer". Dit zei mgr. dr. H. Ruygers, vi caris-generaal van het bisdom Bre da, gisteravond o.m. tijdens een dis cussie met studenten van de Ka tholieke Tilburgse Hogeschool. Het thema was dat van de vasten brief, „vernieuwing en verwarring". Hoewel er enige opmerkelijke gelui den te beluisteren waren is het de De minister van Justitie van de Westduitse deelstaat Noordrijnland - Westfalen heeft gisteren meegedeeld dat in West-Duitsland meer dan 120.000 personen nog een gerechtelijke vervolging in verband met hun ac tiviteiten in de nazi-periode te wach ten staat. Volgens de minister zyn er alleen al in Noordrijnland-Westfalen nog 670 rechters (24% van het totaal) en 190 openbare aanklagers (26 procent) die niet geheel vry zijn van nazi-smetten. De minister richtte een aansporing tot hen vrijwillig ontslag te nemen. Vier Russische staatsburgers zyn gisteren in de Russische autonome republiek Kalmik ter dood veroor deeld wegens het executeren van Russen in Tweede Wereldoorlog. De 4 mannen zouden toe zyn getreden tot Duitse strafeenheden die op gro te schaal In Rusland massaexecuties uitvoerden. Een rechtbank in Wuppertal heeft drie van de twaalf voormalige SS- ers die terecht stonden wegens oor logsmisdaden in Polen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Drie an dere beklaagden werden vry gespro ken. De andere zes waren volgens de rechter schuldig maar zullen niet worden vervolgd. De verdachten wer den ervan beschuldigd op 27 juni 1941 achthonderd joden in een syna goge in het Poolse Bialistok te heb ben opgesloten en vervolgens het ge bouw met benzine in brand te hebben gestoken. vraag of de soms felle disputen de verwarring wezenlyk hebben vermin derd. Inleider was dr. G. Lukken, lector ln de liturgie aan de Stichting theologische faculteit Tilburg. Hy zei veel waarde te hechten aan de se cularisatie, die de gelovigen mondig maakt en de verantwoordelykheid voor de gang van zaken in de we reld legt by de mensen i.p.v. by een groep, die aanvullend op zou moeten treden. De discussies spitsten zich toe op de vraag of de kerk als instituut nog wel zin heeft voor het wel en wee van de wereld. Naar het oordeel van dr. Ruygers is de onvergankelyke functie van iedere religie, ook van de niet-christellke, de mens de kunst van leven en sterven aan te leren. Over de bissohoppelyke vastenbrief kwam er van de zijde van de studen ten niet veel waardering. „De kerk heeft ons ln deze brief niets te bieden", was ongeveer de samenvatting van alle kritiek. Waartegenover dr. Lukken stelde, dat juist de weigering op alle vragen een duidelyk antwoord te ge ven een positief element is. Een gToep Arabische burgemees ters en notabelen in de door Israël bezette gebieden heeft geprotesteerd tegen het Israëlische beleid. Het pro test dat gepubliceerd werd in een Jordaanse krant zou overhandigd zyn aan de militaire gouverneur van de gebieden. Het Israëlische miniterie van Bui tenlandse Zaken heeft een protest van de hand gewezen van het pa triarchaat van de Russische ortho doxe kerk. Volgens het patriarchaat zouden de Russisch orthodoxe kerk eigendommen hl Israël aange vallen en beroofd zyn. Israëlische en Jordaanse troepen hebben elkaar gisteren driemaal over de Jardaan beschoten. De beschie ting begon nadat Israëlische militai ren ten noorden van de Allenby- brug een Arabische gueriliastrijder wisten te doden. In de loop van de ochtend en in de middag herhaalde zich de beschieting. Het is heel snel, dat wy u weer te rugzien", zei de president van de Amsterdamse rechtbank tegen een 35-jarige assistent-accountant uit Den Haag, die terecht stond voor diefstal van receptformulieren, schrijfpapier en enveloppen van het Wilhelminagasthuis in Amsterdam. Min ofm eer als sinterklaascadeau tje werd verdachte op 5 december in vryheid gesteld, zo merkte de pre sident op. Hy was toen, verdacht van het zich uitgeven als arts by het Ge- meenschappelyk Administratiekan toor, ontslagen van rechtsvervolging door een fout in de dagvaarding „U vraagt als het ware opnieuw om een terbeschikkingstelling", zei de presi dent. Dit is al twee keer met de Hagenaar gebeurd. De officier van justitie eiste nu terzake van diefstal zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en onvoorwaardelyke ter beschikkingstelling van de regeling. Op het terrein van het Binnengast huis was verdachte in januari alweer gearresteerd. Hy reed ln een auto met het esculaapteken en de recep ten en het schrijf papier uit het Wil- helminagasthuis werden toen op hem in beslaggenomen. Uit zyn colbert- Jasje bungelde een stethoscoop, die hy had gekocht. Verdachte bleek ook nog by een chemische onderneming te hebben gesolliciteerd waar hy zich had uitgegeven als arts en neu- ro-chirurg. Dit deed hy ook in een gesprek met de president-directeur van deze onderneming, tot wie hy had weten door te dringen. Hy zei, dat hy de recepten had willen behouden als een soort sta tussymbool. De officier van justitie, mr. J. J. Abspoel, zei dat verdachte in het Wilhelminagasthuis niet al leen rondzwierf om zich als dokter voor te doen. Hy had dit ook gedaan om kracht by te zetten aan zyn sollicitatie als hy daarover vanuit het ziekenhuis telefoneerde. De offi cier vertelde, dat verdachte zich vroeger al had uitgegeven voor poli tie-inspecteur en zelfs als substituut officier van justitie. „Deze verdach te zoekt naar macht, maar hy is to taal ongeschikt om macht uit te oefenen". De officier noemde dachte een gevaariyke man, die uit geschakeld moet worden uit de maatschappy. De raadsman, die op merkte dat zijn cliënt iemand is die zich uitgeeft voor wat hy niet is, vroeg een deels voorwaardelyke straf zonder terbeschikking op te leggen. Uitspraak 26 maart. De Haagse hoedenontwerper I Gerard Brussé presenteert mor- I gen zijn nieuwe voorjaarscollec- tie. Hier een tweetal van zijn ont- i maakt van sisal met een inge- werpen, links een rode cloche van stikt motief, vilt en rechts een breton, ge-1 Nieuwe uitgaven Hotels, motels en restaurants in Nederland. Officieel adresboek 1968 (52ste jaargang) met toeristische ge gevens en toelichting in 8 talen. Uit gegeven onder auspiciën van ANW en Horecaf. Uitg.: J. G. Lassohuit, Bilthoven. Geen alibi voor Arendsoog, door P. Nowee. Uitg.: L. C. G. Malmberg, 's-Hertogenbosch. De wraak van de medicijnman, door J. L. Eggermont. (Malmberg). Jezus is opgestaan. Verschenen in de serie „Wat de Bybel ons vertelt". Uitg.: Nederiandsch By belgenoot schap, Amsterdam. Dokter Carew's reddingstocht, door Shane Douglas. Dokter Gae Bryant, door Shane Shane Douglas Dokter Gea Bryant, door Shane Douglas. Verpleegster in tweestrijd, door Shane Douglas. Welkom ln de hel, door A. Femes. Maraboe pockets. Uitg.: A. W. Bru- na en Zoon, Utrecht/Antwerpen. De vlucht met de waterjuffer, door Mitchell Dawson. Jeugdboek. Uitg.t De Arbeiderspers, Amsterdam. De koningskruistocht, door Jay Williams, (Arbeiderspers). Kom mij niet te na, door Adriaan van Veen. Uitg.: Em. Querido. Am sterdam. Een zachte fluittoon, door Bob den Uyl. (Querido). De vrouwenhaters, door Alfred Kossmann. (Querido). Inspiro-Lisa, door Isaac Faro. Ro man over bedrijfsspionage(Querido) Geen bloemen/Geen bezoek. Ge dichten van Ellen Warmond. (Queri do). „Zie omhoog", verzamelde verzen vain mej. N. C. Otgaar. Mej. O tg aar, die jarenlang hoofdleddster is ge weest van de Stichting Zonnewende in Leeuwarden, een stichting, welke ben doel heeft zieken te troosten, te bemoedigen en tot Christus te leiden en het langdurig ziekzyn uit eigen ervaring kent, is in haar poëzie een zeer productieve geest. Nadat ln 1922 haar eerste gedicht „Waarom" ver scheen, zyn van haar hand honder den verzen, veelal afgestemd op het moedig dragen van het ïyden, gepu bliceerd. De thans by Van der Burgh in Den Haag verschenen bundel neemt ruim 400 pagina's verzen in beslag. Verzen, waarin het haar niet te doen was om te voldoen aan de modem, literair christeiyke kunst, doch die zich richten tot de harten van mensen in stryd en nood.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11