Aangeboden: voor f.152,62 in de maand Klaverblad Oudenrijn in november gereed Drukste verkeersknooppunt in ons land Dovenkerk ligt in bulderbaan van Florida's vliegveld De Kangeroes-dames nu voor vuurproef AMRO-LENING Nederlandse uitgeverij in 1967 in cijfers {NSDAG 12 MAART 1968 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 9 Het grootste verkeersplein L ons land, het in aanbouw fede klaverblad Oudenrijn bij [recht, komt naar alle waar- fcijnlijkheid in november ge- Cl De totale kosten worden faamd op ongeveer achttien Ujoen gulden (aanvankelijk gg er ruim vijftien miljoen lor uitgetrokken), jp 7 december 1964 werd met de Instructie van het drukste ver- jsknooppunt in Nederland begon- I, Volgens de plannen zou het kla- Jilfld dit voorjaar klaar zijn, maar (Uitvoerders hebben nogal wat te- Wagen gehad. In de eerste plaats toeerden de werkzaamheden in de Lr van 1967, terwijl de zomer enden van 1966 veel te nat wa- De slechte grond stelde de uit- Hers ook nog voor tal van pro- ten. De achterstand bedraagt nu p acht maanden. Drukte pgelijks passeren zestigduizend leventigduizend auto's het ver klein Oudenrijn. Op feestdagen [oorbeeld met Pinksteren) is de eersintensiteit nog aanmerkelijk er, namelijk ruim honderdduizend tuigen. Het totaal aantal voer- dat Oudenrijn passeert, tof. A. Pont moet tOOO dollar betalen iet hof van beroep in Bloemfon- heeft het beroep afgewezen, dat (ingesteld door de professor in de [ilogie, Pont, tegen het bedrag, dat ingevolge een vonnis van het Gerechtshof te Johannesburg van bi 1967 als schadeloosstelling (rente moest betalen aan twee Aanstaande theologen wegens ij dit vonnis was hem gelast, aan Geyser, hoofd van de theologi- i faculteit van de Universiteit van tnnesburg en prof. C. F. Beyers dé, directeur van het veelrassige Itelijk instituut ieder 10.000 rand (00 dollar) plus kosten te betalen, tosten werden geraamd op vele ai het bedrag van de schadeloos- —tog. renboven moest prof. Pont per 8 procent rente van het bedrag i schadeloosstelling betalen tot ceningen vereffend zouden zijn. en Naudé hadden de scha- Sellingen gevorderd naar aan- van een reeks artikelen van in „Die Hervormer", het offi- orgaan van de Hervormde één der drie Nederlands-gere- leerde kerken in Zuid-Afrika, rin zij, naar zij beweerden, wa- beschreven als communisten en tfanders van gewelddadige re- öe in Zuid-Afrika. ADVERTENTIE STRIJKIJZER ge en schrijve 1200 gr. m ware snelstrijker. Met razendsnel Heel handig bij het strijken van mouwen, (3x gewikkeld) 1.80 m. f34,95 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te N.O .Polder (wijkgem. Bant-Ruitten) (toez.) K. van der Slufjs te Herwijnen - te Hardenberg (vac. N. Visser) (toez.) B. C. Jucke- ma te Marknesse. Aangenomen naar 's-Gravenhage- Loosduinen (vac. W. E. den Hertog) G. W. Gijzel te Groningen. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN neemt Jaar lij ka met ongeveer tien procent toe. Het nieuwe verkeersplein beslaat 25 hectare. In de oude situatie was maar vier hectare nodig. Dagelijks werken ongeveer dertig arbeiders aan het verkeersplein, namelijk een groep van ongeveer twintig man voor de grondwerken en twaalf man voor de verhardingen. De bijkomende voor zieningen, zoals de verlichting, ver gen echter ook veel arbeidskrachten. meer Nog De werkzaamheden in dit gebied lijn overigens na voltooiing van Syrische patriarch De Syrisch-Kabholiake aartsbis schop van Aleppo, mgr. Denis Antoi- ne Hayek (58) is gekozen tot opvol ger van wijlen kardinaal Tappounl als patriarch van de Syrisch-Katho- lieke Kerk. Kardinaal Tappouni is op 29 janua ri in de ouderdom van 88 jaar over leden. Studiecommissie op rondreis De studiecommissie achtste me dische faculteit, die de opdracht heeft de minister te adviseren omtrent de wenselijkheid van de stichting van een achtste medische faculteit en de eventuele vestigingsplaats daarvan (de commissie Van Walsum) stelt zich voor alle gegadigde plaatsen, t.w. Maastricht, Deventer, Zwolle, En schede, Tilburg en Eindhoven, te be zoeken en een voorlopig standpunt te bepalen, waarna de commissie op 2 mei in Den Haag een open baar gesprek zal houden, waaraan ge gadigden en belangstellenden kunnen deelnemen. De commissie wil een en ander zo snel mogelijk afhandelen, opdat gegadigden snel een beslissing kunnen vernemen. Oudenrijn nog lang niet afgelopen, want zodra het klaverblad klaar Ie, begint men met de herziening van de rijkswegen rond Utrecht. Aan de eerste grondwerken langs rijksweg 12 (Utrecht-Arnhem) is men al begon nen. Heb toekomstige klaverblad zal geen verkeerslichtinstallatie* meer nodig hebben. De vier installaties die er nu staan (een investering van onge veer 200.000 gulden) zullen tezfjner- tijd verdwijnen. Ook zullen geen mo nitors worden geplaatst, zodat van een verkeersregeling geen sprake meer zal zijn. De verkeerstoren op het circuit wordt waarschijnlijk gehandhaafd. De toren zal op drukke dagen dienst doen als overzichtspoet, van waaraf men dan vrijwel direct het verkeer kan overzien. Benoeming in Polen Paus Paulus heeft mgr. PJotr Go- lebaowskl, hulpbisschop van Sando mierz in Polen, benoemd tot aposto lisch administrateur van Sandomierz. Deze benoeming kwam ais een ver rassing voor deskundigen in het Vati- ca&n. Een apostolisch administrateur is een prelaat, die een diocees bestuurt onder rechtstreeks gezag van het Va- fiicaan. Het diocees Sandomierz zou normaal gesproken onder de juris dictie moeten komen van kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen. Waarnemers in het Vabicaan me nen dat de moeilijke toestand van de R.K.-Kerk in Polen mogelijk het mo tief kan zijn voor de benoeming. PASTOOR LEGT FUNCTIE NEER De franciscaner pater P. van He- mert (44), cüe sinds Januari 1966 pas toor was in Velddriel ln de Bomme- lerwaard, heeft het priesterschap vaarwel gezegd en zal voortaan als leek door het leven gaan. Deken Her mans van Velddriel heeft dit van de kansel aan de r. katholieke bevolking van het Bommelerwaar dse dorp Een kerk, die is verlaten omdat zij gelegen is in de bulder baan van een van de drukste vliegvelden in Miami (Florida) zodat gebeden en preken volkomen onverstaanbaar waren, is nu de basis geworden voor de zwijgzame evangeliebediening van een predikant. Preek niet te verstaan Alleen de doven gaan nu ter ker ke in het bedehuis van ds. Walter Busby, dat enig ln zijn soort is in Florida. Het landen en vertrekken van de vliegtuigen op het drukke Opalocka- vliegveld, één van de drukste in het land, waar het vorige Jaar 596.949 vliegtuigen opstegen en landden, stoort het niet. Aanvliegende toestellen vliegen precies over het verweerde witte kruis op het dak van de kerk. De lutherse dominee bezit alle vijf zijn zintuigen, maar hij houdt zijn preken en gaat voor in liturgie van de dienst en het gebed in de geba rentaal van de doven. Achter het vrij staande altaar, dat zo is geplaatst dat hij zijn gemeen teleden kan zien, terwijl deze zijn gebarentaal volgen vouwt dominee Busby zijn handen voor de uitnodi ging „laat ons bidden". Een andere Lutherse gemeente heeft de kerk gebouwd en gebruikt, Volleybalcompetitie (Van onze volleybalmedewerker) De ongeslagen positie van de Kangeroes-dames is in de wedstrijd tegen Die Raeckse 2 geen moment in gevaar geweest. In nauwelijks een half uur spelen was de zaak beke ken: 15156 en 150. Het was jammer, dat er voor de Leidse da mes in deze wedstrijd weinig oefe ning zat, want aa. vrijdag komen zij voor de vuurproef te staan tegen Mivo in Zaandam. Kangeroes zal het tegen de Zaandamsen, die slechts twee verliespunten hebben, verre van gemakkelijk krijgen. Slechts wan neer de service uiterst zorgvuldig wordt gehanteerd en aan het net de nodige durf aan de dag wordt ge legd, kan met een redelijke kans op succes de Zaandamse aanval op de leidersplaats worden afgeslagen. Het tweede team van de Kange- roes-heren heeft pas tegen het einde van de competitie zijn draai kunnen Voetbal De loting voor de kwartfinales van het toernooi om de FA Cup Is gisteren in Londen ver richt. Het resultaat is :West Brom- wich AlbionTottenham Hotspur/Li verpool; Arsenal/Birmingham City— Sheffield Wednesday /Chelsea; Leeds UnitedSheffield United Rotherham United/Leicester City— Everton. Transplantatie nier van een overledene In het medisch centrum ran de Universiteit van Californië is aan een 31-Jarige man in een operatie, die 4% uur heeft geduurd, een nier van een overledene gegeven. Een groep doktoren heeft de opera, tie zelf een succes genoemd, maar pas over op zijn minst 20 maanden zal men volgens woordvoerders weten, of de transplantatie een volledig succes kan worden genoemd. vinden. Nu moest US 2 met 31 het hoofd buigen voor de Leidenaars: 16—9, 16—11, 12—16 en 16—13. De Kangeroes - reserves gingen in de der die set wat experimenteren met de aanval, waardoor de Amsterdamse studenten een snelle nederlaag be spaard bleef. In de vierde set lieten de Leidse scholieren het experiment echter voor wat het was, speelden fed op de zege en toonden in een benauwde slotfase eenvoudig over meer volleybalbagage te beschikken dan de gasten. Argos 2 boekte een verdiende over winning op het zeer pover spelende DEM. Ook na de winst van de eer ste set, toen de pupillen van Henk Kleingeld in de laagste versnelling terugschakelden, ging er van DEM nog maar weinig dreiging udt. Set standen: 154, 157 en 16—11, Bestuur van de Ned. Kunstkring Op de jJ. jaarvergadering van de Nederlandse Kunstkring is het be stuur dezer vereniging als volgt sa mengesteld: W. A. van Leeuwen voorzitter, mevrouw Cath. Jansen voorzitter), mevrouw Cath Jansen (eerste secretaresse), mevrouw J. J. van der Zee (tweede seoretaresse) mevrouw L. A. Korpenshoek (pen- ningmeesteresse)J. van Duyne (commissaris) en P. W. MMenaar (commissaris). Expositie Eelco Glastra van Loon In de Drommedaris te Enkhuizen wordt zondagmiddag a.s. te half vier door de kunstcriticus Hans Re- deker een expositie geopend van gouaches, tekeningen en etsen van Eelco Glastra van Loon. De pianist José Léal (eerste prijs Nationaal I Conor ours voor piano van Brazilië) I vertolkt 18de eeuwse Spaanse mu- stek. maar de voorganger van deze ge meente zei: „onze kerkeraad is in 1960 tot de conclusie gekomen, dat de ligging van onze kerk aan een drukke straat en het geweld van de overvliegende vliegtuigen een nade lige invloed had op het kerkbezoek". Hiy bood de kerk per advertentie aan en de eerste reflectant was een vertegenwoordiger van de kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, de Mormonen. „Ik maakte hem opmerkzaam op het lawaai en de storing, die ons noopten tot de verkoop", aldus de Lutherse dominee. „Hij ging weg en we hebben hem nooit teruggezien". Tenslotte leidde een advertentie tot de verkoop van het gebouw voor meej dan 40.000 dollar aan de syno de van de Nationale Lutherse Doven kerk. Nederlands museum naar Duitsland Een gelukkig en ongewoon idee hadden de directeur van het stedelij ke van Abbe-museum in Eindhoven, de heer Leering en Gerhard Hand ler, directeur van het Wilhelm-Lehm - bruck-Museum in Duisburg, namelijk het gehele museumbezit van beide steden wederzijds uit te wisselen. Zo zijn op het ogenblik de meester werken uit Eindhoven in Duisburg te bewonderen, terwijl de Eindhovena- ren de gelegenheid hebben, de plas tieken van het museum in Duisburg nader in ogenschouw te nemen. Nederland brengt Duitse kunstlief hebbers in verrukking met schilde rijen van Picasso, Braque, Gris, Le ger, Kandinsky en Ohagalls grote „Hommage Apollinaire". Maar ook Duitse kunstenaars zoals Beckmarm Max Ernst en Hans Hartung gingen over de Nederlandse grens. Zelfs de Duaseldorfse Zero-groep heeft in in Eindhoven reeds .museaal bur gerrecht" geikregen. Zoals de grote bezoekersstroom aantoont, zijn de Duisburgers ook zeer onder de Indruk van hetgeen hun aan Nederlandse kunstschatten getoond wordt. ADVERTENTIE (als u in 18 maanden zou aflossen). Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel .U wilt ƒ2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 X 152,62 2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus 247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Kurt Thomascursus in Den Haag Dit jaar voor de vierde maal wordt in Den Haag de Kurt Thomascursus een serie van 14 studiedagen voor koordirigenten en koorzangers, ge houden. Tot nu toe werd hieraan uitsluitend door Nederlandsers deel genomen. Nu zijn voor het eerst pok aanvragen binnengekomen uit België en Duitsland. Aan de cursus, die duurt van maandag 1 juli t/m zaterdag 13 juli, kan worden deelgenomen door maxi maal 30 personen. Evenals vorig jaar worden de lessen gegeven in het gebouw van de Hogere Hotelvak school aan de Brusselselaan 2. Docenten zijn: prof. Kurt Thomas uit Keulen, die tevens algemeen lei der van de cursus is; Gerhardt Schmidt uit Salzburg (chorische stemvorming) en Jaap HUI en (koor- praktyk met orkest). Op de cursusavonden wordt door een koor, gevormd uit cursisten en leden van Haagse zangverenigingen een programma ingestudeerd, dat op de slotavond 13 juli door enkele cur sisten wordt gedirigeerd. Het secretariaat van het „Comité Studiedagen" is gevestigd aan de Antonie Duykstraat 120, Den Haag. Produktie van 11262 titels In 1967 hebben 21 uitgeverijen hun erkenning gekregen, tei> wijl 11 bedrijven van de lijst verdwenen zijn, zodat het huidige aantal erkende Nederlandse uitgeverijen thans 392 bedraagt Aldus de Stichting „Speurwerk betreffende het boek". De totale produktie in 1907 omvatte 11.262 titels. Dit betekent een toeneming van ruim 10% in vergelijking met 1966. 150 Uitgevers slaagden erin 10 ti tels of meer op de markt te brengen. Het grootste produktie cijfer werd be reikt door uitgeverij Wolters met 918 titels, gevolgd door Staatsdrukkerij en Uitgeverijbedrijf met 473 uitgaven. Dan achtereenvolgens Malmberg met 391, Thieme met 361, Het Spectrum met 344 en Noordhoff met 327 titels. Na de fusie WoltersNoordhof f vindt men in Groningen de kolos onder de uitgeverijen. Deze combinatie bestrijkt nu al ruim 8% van alle nieuwe uit gaven. De hoogste gemiddelde prijs per uitgave bereikt Theatrum OrbLs Terrarum met f 224, gevolgd door Frits Knuf met f 163. Er zijn nog drie uitgeverijen waar van de gemiddelde prijs per uitgave beneden de f2 ligt. Een vergelijking met andere l&n- den: België: produktie 4183 tdtels| Oostenrijk: produktie 6317 titels; in België steeg de produktie 15% en in Oostenrijk 12% in vergelijking met 1966. Amerika daarentegen vertoonde een daling in de produktie van 5% en behaalde in 1967 een produktie» cijfer van 28.762 titels. Een bijzonder jubileum vierde de toekomstige plaats van de Olympische Spelen in 1972: Mün- chen. Het wereldberoemde sym bool van dê stad, de Frauenkirohe, I werd 500 jaar oud. Deze dom, die onder de bouwer Jörg Ganghofer tot een meesterwerk van laat gotische bouwkunst uitgroeide, werd tijdens de tweede wereld oorlog zwaar beschadigd. Pas in 1957 kon de wederopbouw van het gebouw beëindigd worden. Zware brand in paleis Carnelutti Het paleis Carnelutti in Venetië» dat uit de 16-de eeuw stamt, heeft gisteren door brand zware schade op» gelopen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De brand ontstond, toen werklieden met een brander bezig waren ln de nok van het gebouw. De brandweer, die het vuur vanaf motorschepen in het „Grote kanaal" bestreed, kon voorkomen dat de brand oversloeg naar andere paleizen langs het wa ter. Men slaagde er in bijtijds het merendeel van de schilderijen van oude Italiaanse meesters uit het bran dende gebouw te redden. Ook in 1627 was het palels Carne lutti door brand getroffen. Toen lie pen fresco's van Battista Zelotti en Paolo Veronese ernstige schade op» Boutens-kwatrijn bij Maastunnel Donderdag a.t. zal bij de Maas tunnel te Rotterdam de plaquette onthuld worden waarop het kwatrijn voorkomt dat P. C. Boutens ter ge legenheid van de opening van de tun nels schreef. De plaquette lz Indertijd nooit onthuld: de Duitsers namen de tunnels in 1941 overhaast in gebruik. Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft de herdenking van de 25- ste sterfdag van Bouten» aangegre pen om bij wijze van uitgesteld eer herstel de vier versregels openbaar te maken. Het kwatrijn luidt: „Hier schiep zich Rotterdam, 't gekruiste veer van bovenstroomsch en onderstroomsch verkeer. t Bloed dat zijn uitweg naar de we reld vond, boort naar het leidslag aderen door den grond". De letterkundige Ben van Yssel- steyn zal bij de onthulling om elf uua^ een toespraak houden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9