ueuw Béjart-schouwspel Pastoor missen houdt 'zwarte' in noodkerk Droom-biografie van Baudelaire kunst Concert Hazerswoude Felle demonstraties in Limburg AANGRIJPEND BEELD VAN AFGESTOMPTE SAMENLEVING Boutens-expositie in Middelburg geopend Shell verplaatst een booreiland naar het Nederlandse gebied ,AG 11 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD echts even iverkelijke danskunst (Van onze Brusselse correspondent) jt „Ballet van de XXste eeuw" is met een nieuw „schouw- 1 van Maurice Béjart gekomen, waarvan de première is ven t.g.v. de opening van Malraux' „Maison de la culture" «noble. Thans gaat de serie voorstellingen in het Brusselse nklijke Circus. Het ballet heet „Baudelaire" en het is, zo- éjart heeft geschreven: „een droombiografie van de dich- geboren uit enige beelden: zijn liefde voor de vrouwen, verdovende middelen, voor de muziek en voor droom, liefde voor de liefde en zijn haat tegen de middelmatigheid banaliteit van onze kleine, bekrompen leventjes en het burger-schaamtegevoel, waarin de ware poëzie wordt etigd door het geld en de ij delheid". f li een visie op de auteur van du mal" en van „Pau- e", welk laatste werk hem nog kwalijk nemen, it die opvatting voor reke- Béjart laten en vragen in hü in het realiseren van op de dichter en zijn werk gebaseerd schouwspel jd. Daarbij bemerkt de be- jvan het immense Koninklijke (3500 plaatsen), dat ook bij uwe ballet-schouwspel even- d" de Béjart-stijl op een of wijze ondanks krampachtige n „in" te Wijven, gaat ver en zelfs wat teleurstellen. Irriterend natuurlijk niet helemaal re- eerst heelt Bejart in het mo- lallet veel vernieuwd en ver- Thans zegt de bezoeker: „Ik allemaal al eens gezien. Het Btzelfde. Waarmee aan in kri- pzicht Béjart het slachtoffer irden van zijn eigen grote en ikende vernieuwingen. Daar- kan men aanvoeren, dat hij ad stil staat, zij het op hoog is tenslotte noch in decor uums, noch in de rommelige ri van Wagner, Debussy, Ha lken en gerikketik van Oos- gwerk, welke Béjart zelf op nband heeft samengepiakt, de danspersonages iets dat ndat het ons iets vertelt, ons Het om en door eikaars teen kruipen van de danspa- wel vrouw met vrouw, man n, als man met vrouw), het van versregels, het slaken we kreten, net gekronkei van atie hebben we bij Béjart al ijls gezien, dat het gaat iiTi- u ook „Baudelaire" zo „ver te krijgen. Ontluistering fan de vrouw ilijft er dan nog? met psychedelische lijnen in -stijl beschilderd podium, zeven in zwarte Mao-jassen Baudelairs één dichter en even en opvattingen verbeel- fjjf danseressen personifiëren vrouw en rondom die paren en soort bende van hippies, n vooral de vrouwen door Bé- uitgedost op een wijze die de vrouwenhater hem niet zou ten. Die manier van kleden chien maar een détail, maar ekenend voor de „stijl-Béjart" ker bestaat en dat toont zijn ontluistering van de ten koste van de man en het d verwerken van als „mo- aangevoelde motieven in een hernieuwde poging van deze lijn. Is echter alleen van deze tijd, men hem ziet i.v.m. verle- toekomst. Vastgelopen mis: wat blijft dan nog als veel, anderhalf uur pantoml- K af en toe een paar minuten Zeven keer de dichter werkelijke dankunst. Het ls best mo gelijk, dat het altijd nog beter is dan veel van hetgeen men in Europa aan balelt kan zien, maar wij geloven van niet. Béjart is hopeloos vastgelopen in zijn eigen stijl en nu blijkt dat wanneer die stijl wordt ontdaan van veel uiterlijkheden, er niet veel over blijft. Het gerucht gaat al maanden, dat Béjart de leiding van het ballet van de Parijse Opera op zich zal gaan ne men. Hij is er inderdaad ryp voor. Voor het museum van de twintigste eeuw. Concours Harmonie-F anf are te Arnhem (Vaai onze correspondent) Musis-Sacrum te Arnhem is zaterdag het toneel geweest van 'n ruim 7 uur durende muzikale strijd tussen 20 harmonie- en fanfaregezelschappen binnen het kader van het 10de top- concours van de Kon. Ned. Federa tie van Harmonie- en fanfaregezel schappen. Van de 10 deelnemende korpsen lil de sectie „Fanfare" kwam als eerste uit de bus „Ons Genoegen" uit Hattem. In de sectie „Harmonie" musiceerde de Kon. Harmonie „Oefening en Uitspanning" uit Beek en Donk zich met groot vertoon van kunnen naar de eerste plaats. Het behaalde maar liefst 175 punten. 5 punten beneden het maximaal haalbare, wat nog nooit een korps vóór haar presteerde! Onder auspiciën van de Culturele Commissie Hazerswoude wordt vrij dag 29 maart een concert gegeven door het West Nederlands Symphonie Orkest o.l.v. Sam Swaap in het Ge meentehuis aan het Frederik v. Ee denplein te Hazerswoude- Rijndijk. Uitgevoerd worden werken van Mo zart, Beethoven, Schubert en Bizet, Soliste is de zangeres Judith de Li ma. Crucifix van El Greco gestolen Vrijdag is een 60 om. grote cruci fix, dile van de hand zou zijn van de Spaanse kunstenaar El Greco, ge stolen uit het Trappistenklooster in Red Bluff, Califomië, terwijl de mon niken de mis bijwoonden. De waarde van de crucifix wordt geschat op 20.000 dollar. De politie meent een spoor van de dader te hebben Liefde tussen man en vrouw doopsel van de enige dagen oud® gastarbeidersdochter Bianca Fiala. Na het doopsel zette hij een „lang zal ze leven" in. Vijf keer zaterdag en zondag was het gebouwtje tot in alle hoeken ge vuld. Een oude directietafel van het Algemeen Mijnwerkersfonds diende tot altaar. Pastoor Miedema denkt er niet aan zijn „kerk"gebouw te laten inzegenen. „Uw komst is inzegening genoeg-, zei hy zaterdag. Een haastig in het leven geroepen stichting van Eikskenaren, onder lei ding van machine-fabriek- directeur drs. G. M. Boosten, heeft vorige week het gebouwtje van het Algemeen Mijnwerkersfonds in Heerlen gekocht voor f 35.000,-. Nog deze week zal van het kantoor, de hal en een rwachtkamer een grote ruimte wor- mond te hoop om een groep van handtekeningenactie gestart onder den gemaakt. Het benodigde geld voor nauwelijks 150 demonstranten tegen een aanhankelijkheidsbetuiging aan aankoop en verbouwing en voor on- het bisschoppelijk beleid een voet m?r- Moors. derhoud van „herder" Miedema is dwars te zetten. De demonstratie „Ik geef u ernstig in overweging door „Het Eikske" in een paar weken (Van onze correspondent) Het rumoer rond de affaire-Miedema, de vroegere pastoor van de Sint-Michaelparochie in Schaesberg, is het afgelopen weekeinde flink aangewakkerd. dekenaat Echt hebben de bisschop schriftelijk hun verontwaardiging la- I ten weten over de wijze waarop te- gen zijn gezag en zijn persoon verzet j wordt gf voerd. In Gennep waar pastoor Miedema enige jaren als ka- Duizenden mensen liepen in Roer- pelaan werkzaam is geweest is een BLOEMEN VOOR BISSCHOP kreeg daardoor een wat grimmig ka- j van uw plannen af te zien", schreef rakter. Ook hebben veel Limburgers mgr. Moors vorige week aan pastoor zich door een bloemenactie achter de Miedema, toen de plannen om in een bisschop geschaard. kantoorgebouwtje kerkdiensten te In Schaesberg zette pastoor Mie- ?aan houden uitekten. De pastoor dema het eerste liturgische weekein- sloeg die raad in de wind. Op de- de in een haastig aangekocht „kerk"- i zehde wijze raadde pastoor Miedema gebouw in met een doopplechtigheid de groep demonstranten uit ,,'t Eiks- en vijf .zwarte" missen. Een com- ke" v°°r hun vertrek naar Roermond missie van goede diensten vorige aan..zouden jullie wel gaan. Denk week door de diocesane parochiële eJ" eerst nog eens over raad in het Roermondse bisdom in het leven geroepen zal zich over het geschil tussen Schaesberg en Roermond beraden. Een groep van zes leken en zeven priesters uit het midden-Limburgse Edward Bonds „Gered" Een striemende aanklacht Angstig In Roermond konden de 150 de monstranten evenwel niet zonder meer voorbijgaan aan een raad gevende commissaris G. van Vlijmen van de Roermondse gemeentepolitie. Hij ontving de betogers op het Wil op tafel gelegd. De Sint-Michaelkerk in „Het Eikske" was zondag heel ma tig gevuld tijdens de door tijdelijk pastoor J. Lumey uit Kerkrade op gedragen missen. De meeste kerkgan gers daar waren met pastoor Lumey uit Kerkrade meegekomen. STILLE OMGANG IN AMSTERDAM Aan de jaarlijkse stille omgang in Amsterdam is in de nacht van zater dag op zondag door tienduizend man nen en een zeer klein aantal vrou wen deelgenomen. Het was voor de eerste keer dat het „Gezelschap van de stille omgang" ook aan vrouwen de gelegenheid had geboden, aan de- helminaplein in Roermond. „Ik ze boetetocht door de hoofdstad deel (Van onze kunstredactie) De toneelgroep „Centrum" heeft in de Haarlemse Stads schouwburg de Nederlandse première van „Gered" gegeven, na een zeer intensieve publiciteitscampagne, waarin het schouwburgpubliek grondig werd voorbereid op wat het te ver wachten had. Dat is niet gering: een milieu, waarin een zeer weerzinwekkend brok afgestompte samenleving wordt geschil derd, een dialoog die wemelt van de obsceniteiten, en bovenal de meest omstreden scène van het stuk: de steniging van een baby in een kinderwagen, uit louter dierlijke, op hol geslagen agressiviteit door een groep rekels, die met hun vrije tijd niet anders weten te doen dan „keet trappen". De leiding van „Centrum" heeft, door dit alles vooraf waarschuwen derwijs bekend te maken, de ook hier te verwachten weerstanden tegen het stuk in grote mate bij voorbaat opge vangen. Daardoor kan men Edward Bonds' werk nu gelukkig los van alle ongewenste sensatie bekijken en be oordelen. Daarmee is de schrijver on getwijfeld gediend, want „Gered" is een eerlijk en ernstig werkstuk, waarmee stellig geen sensatie is be oogd, maar waarmee Bond wel de ogen van het publiek heeft willen openen voor het gruwelijke tekort aan menselijke waardigheid en zelf respect, waaronder onze samenleving lijdt. Tegen de leegheid „Gered" is vóór alles een aanklacht, een striemende aanklacht tegen de afstomping, het gevoel van nutteloos heid van het bestaan, het volslagen ontbreken van enig ideaal en van enige ethische norm, die veroorzaakt zijn door de massivisering, de me chanisering, de automatisering van de hedendaagse maatschappij. Het gezin van de werkman Harry, zijn vrouw Mary en zijn dochter verlangt een micro-beeld van deze samenleving, die wordt ge kenmerkt door volslagen onderlinge onverschilligheid. De jonge Len, die voor een nachtje met Pam naar huis gaat en daar blijft wonen, is in wezen een apart geval, omdat hij niet on verschillig is, maar binnen zijn be perkingen werkelijk belang stelt*in de mensen van zijn omgeving en met hen meeleeft. Maar hij is ook weer niet sterk genoeg om tegen de alge mene onverschilligheid, waarin zelfs voor egoïsme maar ternauwernood plaats is, op te tornen. Tenslotte past hij zich aan, geeft zich gewonnen, en door stilzwijgend zijn plaats in te ne men tussen de anderen is hij „gered" voor een wereld die gemaakt is voor de „innerlijk-legen", de „liever-niet- denkenden", degenen voor wie alleen geweld nog iets is om even wakker bij te worden. Die titel „Saved" zal ook wel kunnen slaan op de in zijn kin derwagen vermoorde baby, die er door deze zinloze gewelddaad althans voor gespaard is gebleven, op te groeien bij een moeder zonder enig moeder lijk gevoel, een vader die zijn vader schap verloochent, en een verdere omgeving die dodelijker is dan de Afstotelijk maai waarheidsgetrouw Edward Bond heeft van dit alles een afstotelijk maar daarom waarheidsgetrouw beeld gegeven, Hij verbloemt niets, hij doet geen en kele poging ,om de schouwburgbezoe ker een prettige avond het bezorgen. Hij laat mensen zien, eohbe mensen, hoe weinig menselijk him doen en laten ook is, en het is wel nodig dat aanwezigheid van die mensen „beruchte" scène met de kinderwagen heeft hij de uitstekende inval gehad, het stenigen van de baby niet realis tisch maar mimies te laten uitbeel den, waardoor het weerzinwekkende element kleiner en het dramatische effect groter is geworden. Van de vertolkers noemen wij in de eerste plaats Jules Hamel, als een buitengewoon levensechte Fred, Lou Steenbergen als de zwijgende, zijn haat en teleurstellingen verkroppende Harry, en Karin Haage als' diens pesterige, maar toch slovende vrouw Mary. Mar ja Kok had mimies zeer goede scènes, maar de monotone hui lerigheid van haar stem werkte op den duur irriterend. Joop Admiraal was een heel gevoelige Len, maar kon nog niet vlot en natuurlijk met het volksidioom overweg. Ben Hulsman, Jacques Commandeur, Wim van der Grijn en Hans Dagelet vormden de groep op „keet" beluste vrienden, waaraan tenslotte Elsje de Wijn als happig vriendinnetje werd toege voegd. Een opvoering waarmee „Centrum" zich opnieuw heeft doen kennen als een gezelschap dat artistiek-verant- woorde risico's durft te nemen en daarmee een repertoire opbouwt dat uniek is in Nederland. moet u waarschuwen, dat u op uw tocht zult worden nageroepen en dat er een tegenbetoging is georgani seerd. Stap ordelijk door als u daar voorbij trekt". De betogers uit het mijnwerkers- dorpje kregen het in Roenponds bin nenstad zwaar te verduren. Ze be gonnen wat angstig te kijken toen een menigte van vele honderden langs de route een honend „ha ha Miedema"-spreekkoor aanhief en dui delijk gebaarde niet van de betoging gediend te zyn. Honderden Roermondse studenten achtervolgden de Eikskenaren met hun honend geschreeuw en spandoe ken waarop onder andere stond: „laat je niet leiden door een maniak". Haastig doken vier Schaesbergse jon gens het bisschoppelijk paleis in om de uit „Het Eikske" meegebrachte petitie verzoek om het ontslag van hun pastoor Miedema ongedaan te maken aan de bisschop te over handigen. Na een kwartier was het weer rustig rond de woning van mgr. Moors. Belangstelling De groep demonstranten kwam nog net op tijd in „Het Eikske" terug om de eerste .zwarte" mis in het voormalig ziekenfondskantoor bij te wonen. Pastoor Miedema begon het vieren van de eucharistie met een (wat hij sociale gebeurtenis noemde) (Van onze correspondent) Mr. J. Drijber, burgemeester van Middelburg heeft vrijdag middag de tentoonstelling „P. C. Boutens 1870-1943" in de feest hal van het Middelburgse stadhuis geopend. Dat gebeurde tij dens een bijeenkomst in de Burgerzaal, waar voor deze gele genheid enkele honderden personen aanwezig waren. Wethouder J. J van der Weel had |sohreven Aan hft„ vooniraoht ver- tevoren het gezelschap verwelkomd. Met name werden daarbij genoemd de familieleden van Boutens, de le den van het tentoonstellingscommie- té dr. Dirk van der Wel, griffier der Staten van Zeeland en de uitgever miljoenen van hen gesignaleerd en j Johan W. B. Polak, die de eerste erkend wordt, omdat zij een ziekte verschijnsel van onze samenleving vertegenwoordigen. Peter Oosthoek heeft dit moeilijke en riskante stuk met grote toewijding en bijzondere tact geregisseerd. Bij de exemplaren van de bij hem versche nen twee delen verzamelde lyriek mee naar Middelburg had genomen. Na wethouder van der Weel sprak de Boutenskenner dr. Karei de Clerck, letterkundige in Brugge en auteur van o.m. „Het leven van Bou tens". In een rijkelijk doorvlochten betoog ging de heer De Clerck uitvoerig in op leven werk en betekenis van Bou tens. Een en ander bracht hij sterk in verband met Middelburg en Zee land. De heer De Clerck liet duide lijk uitkomen, dat Boutens regel „Hoezeer is elk het kind van eigen land" vooral op Boutens zelf van toe passing is. De doohter van mi*. P. C. Adriaan- Gele Rijders bij Taptoe Delft 1968 De Taptoe Delft 1968 zal in het te ken staan van het 175-jarig bestaan van de Gele Rijders. De Taptoe wordt gehouden van 29 augustus t/m 7 september. De historische show, die jaarlijks een belangrijk on derdeel vormt van de Taptoe, zal worden verzorgd door de Gele Rij ders. Er zal aan worden deelgeno- se, mevr. A. Rienstra-Adriaanse, die men door een batterij, welke bestaat uit ongeveer 60 personen. Daarnaast zullen bij dit program maonderdeel 20 paarden worden in geschakeld, alsmede vier historische kanonnen en 1 historische keukenwa gen. Het spel zal ongeveer 20 minu ten in beslag nemen. In de Oranjeka zerne in Schaersbergen, waar de Ge le Rijders zijn gelegerd, zijn de aan de show deelnemende militairen al enige maanden aan het oefenen. voor deze gelegenheid speciaal uit Engeland was overgekomen, droeg daarna het gedicht voor dat P. C. Boutens destijds aan haar (zijn nicht je Annemarie) had opgedragen en vóórhaar in het poëziealbum had ge- bond zij een korte uitleg, „Ik was destijds erg teleurgesteld dat oom Boutens alleen maar een gedichtje had gemaakt en er niet eens poëzie- plaatjes bij had geplakt. Ik begreep niets van dat gedicht, ik hoop dat ik er nu wat meer van meeneem". te nemen. Voorheen kwam deelne ming door vrouwen slechts spora disch voor. Met 20 extra-treinen, ca. 50 bussen en een groot aantal parti culiere auto's waren de deelnemers uit de verschillende delen van het land naar Amsterdam gekomen. In het komende weekeinde zal nog een stille omgang worden gehouden. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Benoemd tot bijstand ln het pasto raat te Pijnacker en Nootdorp F. J. Jonkhof, em. pred. te Rotterdam. CHRIST. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Goudswaard A. Hoo- gerland te Werkendam. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Ede A. Jense te Deven ter, C. Pel te Amsterdam en C. C. G .Visser te Utrecht. Zweedse premier achter minister Premier Tag© Erlander ran Zwe den heeft zaterdag in een radlolntor- view gezegd, dat het terugroepen vaat de Amerikaanse ambassadeur uit Stockholm „natuurlijk uitdrukking wilde geven aan d© ontstemming" van Washington over Zwedens beleid ten aanzien van Vietnam. De premier onderstreepte dat litf solidair ls met minister Palme van Onderwijs en religie, die kritiek to verduren heeft gekregen omdat hij aan de zijde van de Noord Vietnamese ambassadeur in Moskou deelgenomen heeft aan een demonstratie voor de Vietcong. „Het is prachtig dat hi) heeft deel genomen aan de demonstratie en ik blijf daarachter staan", verklaarde Erlander. Ambassadeur Heath, die dinsdag naar Washington vertrekt, zou van daag een onderhoud hebben met de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Nlllson. Het is niet bekend af en wanneer Heath naar de Zweedse hoofdstad terugkeert. „Wij willen gaarne ons verlangen naar zo vriendschappelijk mogelijks betrekkingen met d© Verenigde Sta ten kenbaar maken", zei Erlander, .maar Ik weet niet op welke punten dat momenteel zou kunnen gebeuren". (Van onze Londense correspondent) De Shell heeft dit weekeinde op dracht gegeven zijn booreiland Transocean II, dat voor de Britse kust in de Noordzee naar aardgas zocht, te verplaatsen naar het Ne derlandse deel van de Noordzee. Deze stap maakt deel uit van een zenuwenoorlog, die de grote oliemaat schappijen op het ogenblik voeren met de Britse regering over de prijs van het aardgas. Men verwacht in Engeland, dat andere oliemaatschap pijen het voorbeeld van de Shell zul len volgen. De Shell besloot tot deze drastische De zondag in de gereformeerde kerk van Katwijk aan den Rijn ge houden collecte voor de kerk bracht f 404.89 op. De opbrengsten van de Eind juli komen de deelnemers aan extra-collecten voor liet bouwfonds maatregel, nadat de Amerikaanse dit onderdeel naar Delft om zich op en voor dekking van het tekort van oliemaatschappij Phillips een ak- ..7TÊimrr,.__1. twx de markt voor te bereiden op hun j de kerk over 1967 bedroegen respec- I koord had bereikt met de Britse re- I de Nederlandse kust arriveren 'om historisch nummer. tievelijk f 310.72 en f 2420.36. gering over de levering van aard- zich daar te installeren. gas voor de prijs van ongeveer 8 eenf per eenheid. De andere oliemaat schappijen menen, dat deze prijs veel te laag is en eisen anderhalf maal zoveel, nl. 12 cent. Tot nu toe heeft de Britse regering, die zeer tevreden is met het contract met Phillips, geweigerd aan de eisen der andere maatschappijen toe te ge ven. „Volgens de Britse regering zou den wij met onze 12 cent enorme winsten maken", aldus een woord voerder van de Shell, „maar men vergeet, dat het zoeken naar het aardgas ons kapitalen kost. Per boring moeten wij 9 miljoen gulden uittrek ken en het grootste deel van de bo ringen levert niets op". Vandaag zou de Transocean II voor

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15