Bij blussing van le brand dreigde een watertekort Radicalen willen ook A.R.F. in concentratie MET EEN ENKEL WOORD istrictsfinale lil Oegstgeest De Spartaan tegen Simson en Helios WET TEGEN VERBORGEN CAMERA IS OP KOMST )AG 8 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD '\eciale voorzieningen „Rijnland" |j het voortreffelyk werk van inwerkende brandweerkorp- Óok die van het vliegveld en van het Marine Electro- flrijf waren aanwezig kon omstreeks drie uur wor- rgegaan tot offensief blus- l Er werden toen reeds Jen getroffen voor het na pe brand was men op dat jneester. naak van de brand werd inding genoemd. Een voor eer zou in aanraking zijn [met een nylonkous. Uiter- en dit maar veronderstel- ]De rijksbrandweerinspectie t de rijkspolitie een diep- 'iderzoek in naar de mogelij- jen van de brand, bdweren hebben voor hun werk bij de brand in de Sik eken in Sassenheim zulke ioeveelheden water moeten l, dat het waterpeil in de van de polder, waarin het gelegen, bedenkelijk ging en' moest het polderbestuur p waterstand weer op peil |n en om dit snel genoeg te 5 het nodig een bepaalde og tot stand te brengen, toestemming werd gevraagd van het hoogheemraad- nland. lit hoogheemraadschap voorziening uit het gra- leen greppel, waardoor het jt de boezemwateren van Rijnland sneller in de poldervaarten mum bedrag van ongeveer 35 miljoen stroomt. Deze voorziening is getrof fen onder het persoonlijk toezicht van het hoofd van de technische dienst van het hoogheemraadschap. Na de recente miljoenenbrandcn by Danlon in Emmen en de Hernhut- tersgemcenschap in Zeist, alsmede de grote schade van de explosie bü de Shell Raffinaderij in Pernis. heeft de omvangrijke brand bij Sikkens in Sassenheim in het verzekeringsbedrijf een schok teweeggebracht, zo deelt het bureau Voorlichting Schadeverze keringsbedrijf mede. Deze nieuwe omvangrijke brand, waarvan de schade naar het zich laat aanzien in de tientallen miljoenen guldens zal lopen, versterkt brand- verzekeraars in de overtuiging, dat alle bij de bevordering van de brand preventie betrokken groeperingen de handen ineen moeten slaan, om deze desastreuze ontwikkeling tegen te gaan. Voor de Sikkens Lakfabrieken in Sassenheim bestaat een totale ver zekeringsdekking voor brand- en be drijfsschade van ongeveer 55 miljoen gulden. Het bedrijf is tot een maxi- gulden verzekerd tegen directe brand schade. De verzekeringsdekking voor bedrijfsschade beloopt een bedrag van ruim 20 miljoen gulden. De ver zekering tegen de directe brandschade is gedeeltelijk in Nederland en ge deeltelijk in het buitenland gesloten. De bedrijfsschadeverzekering vrijwel geheel in Nederland onderge bracht. Doordat het in Nederland ge sloten aandeel van de beide verzeke ringen grotendeels via de assurantie beurzen tot stand is gekomen, wordt een grote spreiding van de verzeke ring over een groot aantal verzeke ringsmaatschappijen in binnen- er buitenland bereikt. Verf- en vemisfabrieken worden door verzekeraars door haar aard reeds beschouwd als een zwaar risico. De aanwezigheid van vluchtige stof fen draagt in belangrijke mate bij tot vergroting van de brandrisico's. Bij hun beoordeling nemen assuradeuren voorts in overweging, dat over de vele moderne synthetische stoffen die in het produktieproces van de verf- en vemisfabrieken worden toegepast, nog vele vraagtekens bestaan. letiek-pionier r Guldemond d verleden liddag is in zijn woning te ir plotseling overleden 6e Guldemond. oud-directeur listenfabriek Guldemond in en ere-voorzitter van de —Jlland" nde zijn hele leven heeft de ^ftemond grote interesse ge- H)r het sportleven. Op jeug- W Ijd was hij te vinden in de fan ASC. Toen bleek dat iten in het organisatorische n. In het begin van het i trachtte een klein aantal iithousiasten te komen tot van een specifieke heren- Het waren de |rin mensen als Chris Ber- ai us Osendarp sprintsucces- fllden. Advies werd inge- bij de leidster van „Brun- jmevr. M. Dieben-Konings Sletiekgebied reeds de nodige ^had opgedaan. Zij was het puldemonó enthousiast kon de atletiek en bij de g in april 1935 van de At- MHnendenki'ing Holland was —inge wezen voorzitter. leven jaren dat hij voorzit- leeft hij veel tot stand we- fengen niet alleen voor de (eken. Hy had een werk- ndeel bij het van de grond fan de Sportstichting in Vijl hij er voor zorgde dat de Berlijnse Olympiade de Osendarp en Van Beveren li aan nationale wedstrij- iet ASC-terrein. In 1938 zet- ih met volle energie in voor Leiden een sintelbaan te be- ij wist de KNAU. de pers. jchcing en de gemeente- /arm voor te krijgen en in de openingswedstrijd BINNENLAND Aanvaring op Westerschelde Op de Westerschelde tussen Walsoorden en het Nauw van Bath is gisteravond een aanvaring ontstaan tussen het Panamese vrachtschip Lelas onder weg van zee naar Antwerpen en het Duitse vrachtschip Lisboa, onderweg van Antwerpen naar zee, waarbij de steven van Lisboa in elkaar werd ge drukt en het schip onmiddellijk wa ter maakte. Men heeft het schip di rect aan de grond gezet, terwijl de Lelas ter plaatse midden in het vaar water voor anker is gegaan. Twee personen, een Belgische loods en een bemanningslid van het Britse schip, raakten gewond. Naar inrichting De Bredase rechtbank heeft een 61-jarige man uit Alphen (N.-B.) schuldig bevon den aan doodslag op zijn vrouw, maar hem ontslagen van rechtsvervolging conform de eis van de officier van justitie tot plaatsing in een krank zinnigeninrichting voor de duur van een jaar bijvoorbeeld en ter beschik kingstelling van de regering om op rijkskosten te worden verpleegd. Op 14 april van het vorig jaar sloeg de man zijn vrouw in de woning van haar dochter in Alphen met een ijzeren deurhengsel. De vrouw had haar man al enige tijd verlaten en weigerde by hem terug te komen. Toen hij haar op die dag weer eens vroeg bij hem terug te komen ont stond een woordenwisseling. De man ontstak in woede en sloeg de vrouw dood met een deurhengsel, dat hy van thuis had meegenomen. BUITENLAND Opgesloten mijnwerkers Een reddingsdeskundige uit Kentucky, neergelaten in een schacht van de zoutmijn te Calumet in de Ameri kaanse staat Louisiana waar sinds dinsdag middernacht 21 mijnwerkers na een brand opgesloten zitten, heeft geen spoor van deze mijnwerkers kunnen ontdekken. Steun voor indianen President Johnson heeft het Amerikaanse con gres verzocht 500 miljoen dollar uit te trekken voor steun aan de 600.000 Amerikaanse indianen. Het geld moet besteed worden voor de gezondheids zorg, het onderwijs, de huisvesting en de verwezenlijking van de bur gerrechten. Johnson zegt in een boodschap aan het congres, da indianen al twee eeuwen lang vreem den zijn in hun eigen land. Britten kopen Paryse hotels De Engelse „hotelkoning" Forte heeft drie van de grootste hotels in Parijs gekocht, „George V", „Plaza-Athe- nee" en „La Tremouille". De onder neming van Forte handelt in dit ge val tezamen met de „British Euro pean Aii-ways" (BEA) via een doch termaatschappij van de BEA. die vliegveldrestaurants en een hotel te Manchester exploiteert. Booreiland verdwenen Het elf duizend ton metende Britse booreiland „Ocean Prince", dat woensdag tij dens een zware stom voor de noord oostkust van Engeland op drift raak te, is verdwenen en waarschijnlijk gezonken. Alle 45 opvarenden werden door een hef schroef vliegtuig in vei ligheid gebracht. Verpleeghuis in Leiderdorp Zoals bekend is 6e interkerkelijke stichting tot verzorging en verple gingen van langdurig lichamelijk zie ken in Leiden, van plan in Leider dorp een verpleegtehuis te bouwen voor 180 patiënten. De stichting is opgericht door 35 diaconieën in de omgeving van Leiden. In het tehuis kunnen patiënten van alle gezindten worden opgenomen. Het zal een streekkarakter krijgen. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen Prov. Staten thans voor om voor de stichting van het tehuis een geldlening van 7.5 miljoen gulden te garanderen. Juwelen uit Brussel De kostbare party juwelen, die de hoofdstedelijke centrale recherche woensdagavond bij de arrestatie van twee Italianen en een Duitser van In op 24 februari bij afkomstig van een op 24 februari bij een juwelier aan de Boterstraat in Brussel gepleegde inbraak. Er werd toen voor een waarde van ca. f 145.000 aan kostbaarheden ontvreemd. Een Sikorsky 61-N van de nieu- i deze oejeningen een belangrijk we KLM-dochter KLM Noordzee onderdeel van de opleiding van Helikopters N.V." voerde gisteren de piloten. De hef schroef vliegtui- een aantal landingen op de West- gen zullen binnenkort een dienst einderpiassen uit. Hoewél deze gaan onderhouden tussen Schip- hef schroef vliegtuigen normaalhol en de op de Noordzee liggende niet op het water landenvormen booreilanden. (Van onze parlementaire redactie) De radicalen hopen, dat ook de ARP als partij zal meedoen aan de progressieve concentratie, die zij met de PvdA en D'66 zouden willen vormen. Dat zei de Amsterdamse radicaal mr. H. Jurgens op een dis cussieavond, die de hoofdstedelijke politieke partijen gisteravond had den georganiseerd over de partij- vernieuwing. Voor een dergelijke concentratie bleek de socialistische fractieleider drs. J. M. den Uyl bereid enkele „hobby's" te laten vallen. Onder die hobby's rangschikte hij nadruk kelijk niet het programma van de PvdA, maar wel het „socialistische sfeertje" in deze partij. „Wij gunnen iedereen zijn biertje", aldus drs. den Uyl. „En lusten er zelf op z'n tyd ook een." Gekoppeld Op vastgelopen ït ere-voorzit- ÜÏÏSfJÏÏi schlP sterven Makarios wil met Turken op Cyprus pra ten De regering van Cyprus is bereid besprekingen aan te gaan met de Turks-Cypriotische leiders om tot een oplossing van de bestaande pro blemen te komen. President Makarios liet gisteren de Turks-Cyprioten in Nicosia volledige bewegingsvrijheid teruggeven. Zou hij ook de Turks-Cypriotische leider Denktasj, die sinds 1964 niet op het eiland mag komen, toestaan terug te keren naar Cyprus, dan zou volgens waarnemers een gunstig kimaat voor onderhandelingen zijn geschapen. werd hem het era-voorzit- van 6e AV. Vanuit deze functie en constateren dat zijn erk vruchten afwierp: hij l Oriri/1 I Hccessen mee van Wiin No- SC00000 |m Slijkhuis, maar ook ver- I lij zich op de resultaten van j Z „„„„.-„MP en het hoofd- Twaalfduizend schapen sterven en rotten weg in een verzegeld ruim van een aan de grond gelopen vrachtboot op de rivier de Uruguay. Dit hebben autoriteiten in Con- seption gisteren meegedeeld. Wol ken vliegen en andere insecten cir kelen boven het schip de „Captain Papis", en vormen een bedreiging voor de gezondheid. Hefschroef- vliegtuigen bespuiten het schip dagelijks met insecticiden terwijl maatregelen genomen worden om de dode dieren te verwijderen. te generatie en het hoofd- lap van de A.V „Holland". bekend om zijn enthousias- [oedigingen tijdens 6e Na- j Avondwedstrijden en later [ouden Spike. Tot het laatst hij blijk van zijn belangstel- ldag j.l nog was hij getuige Internationale veteranenloop eidse sintelbaan. Iderlinge veldloopkampioen- t van de A.V. Holland, wei zondag gehouden zouden zijn in verband met het \l van de heer Guldemond De naar zondag 17 maart. i .VIJK De finale om "flutskampioensohap Boden- faoofdkiasse, libre klein bil- i gehouden worden op 14. 15 maart in het clublokaal van reniging „De Roode Leeuw" «geest. Voor deze eindstrijd pch de volgende spelers te P. van Tol (De TuriO. G. 'n «Oude Haven). Th. Roest [H J. Salman (Royal Sport), So..'aatje) J. Wijnanci-. or|), L. Elferink (Vios), J i joyal Sport) .Captain Papis" liep vijf dagen geleden aan de grond in het mid den van de rivier, die de grens vormt tussen Argentinië en Uru guay. Het schip had in Conception 12.000 schapen voor Lybië geladen. Door het aan de grond lopen raakte het ventilatiesysteem buiten werking en de schapen begonnen te sterven toen de temperatuur in het ruim boven de 70 graden kwam. Geschat wordt dat reeds meer dan 8000 dieren dood zijn, terwijl de overigen niet lang meer zullen le ven. Er zijn geen faciliteiten be schikbaar om ze te lossen. De be manning heeft het schip verlaten, Eenheden van het leger, met het gasmasker op. staan klaar om aan boord te gaan en het ruim schoon te maken. De dode dieren zullen aan wal gebracht en verbrand wor den. De fractieleider van D'66 mr. H. van Mierlo, liet blijken dat deze par tij alleen een districtenstelsel wil als tevens de minister-president wordt gekozen. „Het een is aan het andere gekoppeld," zei hij. De CH- vertegenwoordiger mr. W. Scholten vond dat in feite alleen van de drie christelijke partyen kan worden ge- GEWICHTHEFFEN De LAC „De Spartaan" ontmoet za terdag in de competitiedriekamp de beide Limburgse verenigingen Sim son (Eysden) en Helios (Simpelveld). De strijd vangt om 2 uur aan in het clubgebouw aan de Langebrug. De opstelling van de Spartaan: F. Marijt, S. Willemse, A. de Bruin, W. Turenhout, S. Holswilder, H. Zirkzee, J. v. Loon, D. v. 't Riet. Voetbal Het Nederlands militair elftal heeft gisteravond in Arnhem een vriendschappelijke wedstrijd te gen de eerste divisieclub Vitesse met 4—3 gewonnen. Bij de rust leidden de militairen met 21. Voor de mili tairen scoorden Klijnjan (DFC) drie maal en Van Renswouw (DOS). zegd, dat zij werkelijk aan partij- vernieuwing doen. De hoofdstedelijke KVP-bestuur- der drs. Zwartkruis noemde D'66 en de radicale partij „conjuncturele luxeverschijnselen," die het bij neer- ide conjunctuur moeilijk krijgen. Beide partijen bewegen zich volgens hem aan de uitgavenkant van de samenleving en verliezen hun aan hang als het economische getij keert. De liberaal H. J. Vonhoff vond dat de radicale kamerleden Aarden en Jansen hun zetels dienen af te staan. Hun kiezers hebben op de KVP gestemd en niet op de nieu we partij, die zij hebben gevormd. Nijmegen In Nijmegen was het gisteravond dringen in de aula van de katholie ke universiteit, waar de kopstuk ken van de radicale groeperingen in de KVP. de AR en de CHU tydens een forumsamenkomst getuigenis af legden van hun houding en voorts inzicht zouden geven in hun plan nen. Het publiek, hoofdzakelijk ge vormd door studenten, stond zelfs in de wandelgangen en in de zijhal samengedromd om te horen wat er gezegd zou worden. Dat velen ver voor het einde wegliepen, was toe te schrijven aan het feit, dat welis waar zeer veel werd gesproken, doch geen enkele mededeling werd vernomen die al niet bekend was. Een snelle schriftelijke enquête door het Instituut voor Politieke We tenschap bewees, dat de forumleden veel geestverwanten In de zaal aan troffen. Op de vraag of werd ingestemd met het besluit van Bogaers c.s. om de KVP te verlaten, werd zelfs door 74,5 procent met „ja" geant woord. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Nicolette. d. v. L. van Duijvenbode en E. van Leeuwen; Marianne, d. v. C. D. Zandvliet en W. van Leeuwen; Ro- bertjan, z. v. H. van Aarem en M. Kruijt; Monique, d. v. P. Groenewegen en M, Das; Johannes Kornelis Rudolf, z. v. J. Veninga en A, Weeber; Esme ralda Erzsébet. d. v. H. D. Wiggers en M. M. van Velzen; Jacqueline Jacoba Dina. d. v. A. Knetsch en D. A. van der Vlis ONDERTROUWD R. Wielinga en J. P. G. Boogaard; M. R. Veen en S. H, M. Veen; C. Veefklnd en A. M. Kramer; G. M. A. Hulshoff en J. W. M. van der Meer; W. Vogelenzang en E. M. J. Oranje; W. H. G. Lieuwens en M. Schafer: L. C. Ju en C. E A. van Hooven; A. J. van der Lely en M. E. de Tombe; L. Slingerland en Y. M. van den Burg; D. Rlemens ën E. S. F, Feterls; J. W. Jasperse en C. Beij; F. A. J. M. Schuur- mans en C. C. T. M. Mentink; T. H. Koornwlnder en T. M. Wijntjes; E. M. C. Kaak en F. A. May; J. D. de Ko ning en B. W. Brindöpke: J. W. Nlen- huys en S. A. van der Brugge. GETROUWD F. C. Koning en P. Glasbergen: J. H. IJzerman en C. M. Schuster; J. L. Kapaan en M. Bink; A. Kromhout en C. M. A. Beekelaar; W. J. P. M. Fase en L. E. M. Kaizer; W. C. Verschoor en E. G. van der Niet; T, de Bruin en Z. Abramovitz; A. van der Weijden en P. Onvlee; W, C. D. Blansjaar en E. Ver mond; G. J. Janssen en A. A. Ouwer- sloot; G. P. van Mook en E, S. Bekooljt J. Hollebeek en H. P. Vermond. OVERLEDEN M. Mol, 67 Jr., man. (Van onze parlementaire redactie) Een wetsontwerp is in voorberei ding ter bescherming tegen het bin nendringen v. d. persoonlijke levens sfeer met behulp van visuele midde len, zoals b.v. de „verborgen camera". Dat deelt minister Polak mede als antwoord op opmerkingen van eer- ste-kamerleden over de begroting 1968 van Justitie. Minister Polak is er zich van be wust, dat de snelle ontwikkeling van de techniek een bedreiging kan wor men voor de persoonlijke levenssfeer, doordat nieuwe en verfynde midde len worden ontwikkeld om in die sfeer binnen te dringen. Om aan die bedreiging het hoofd te kunnen bie den zijn reeds twee wetsontwerpen ingediend. Egypte wil met Israël niet praten Egypte heeft de VN-afgezant voor het M&dden-Oosten Jarring laten we ten dat iedere vorm van vredeson derhandelingen met Israël direct of indirect van de hand wordt gewe zen. Eén en ander kwam naar voren ty dens een bespreking tussen Jarring en de Egyptische minister van Buiten landse Zaken Mahmoud Riad. Het se- mi-officiële dagblad „Al Achram" noemde het Egyptische standpunt „onherroepelijk". Jarring, die Egypte waarnemers een gunstig klimaat voor de Verenigde Naties vredesonderhan delingen met Israël aan te kno pen, zou van Riad a Ivan te voren te horen hebben gekregen adt een der gelijk idee „niet ter sprake kan ko men, noch voor de toekomst, noch voor het heden". Een wetsontwerp ter bescherming van het telefoongeheim en een wets ontwerp ter bescherming tegen het met een technisch hulpmiddel afluis- Het spreekuur van de woonruimte- 1 teren en opnemen van gesprekken, adviescommissie van de gemeente Minister Polak meent dat er geen re- Zoeterwoude is verschoven. In plaats den bestaat aan te nemen, dat de van dinsdag 12 maart wordt het Wetgever op dit gebied de vooruitgang spreekuur nu gehouden on dinsdag van de techniek niet zal kunnen bij- 19 maart. houden. Vriendschap Indonesië-Maleisië Indonesië en Maleisië hebben be sloten een vriendschapsverdrag te Na het succes in Frankrijk is I etenswaar, waarmee treinreizi- bediend. De „minibar" stelt de sluiten en laten weten dat zy elk nu ook in ons land de minibari gers. die hun plaatsje in de coupé j ambulante ober in staat een be- I geschil dat mogelijk tussen beide lan- géintroduceerd. Een handig wa- verkiezen boven dat in de restau- langrijke uitbreiding aan het den zal ontstaan, langs vreedzame gentje, beladen met dranken en I ratie-af deling kunnen worden dienstbetoon te geven. weg zullen proberen te regelen. OEGSTGEEST Financiële positie Oranjevereniging De Oranjevereniging Oegstgeest was gisteravond in het Witte Huis bijeen voor de jaarvergadering. Pen ningmeester A. Gaykema verklaarde dat het met de financiën der ver eniging niet zo best stond. Er is een klein batig saldo maar het wordt steeds moeilijker om met de huidige contributie rond te komen. Een voorstel tot contributieverhoging werd zonder veel discussie aanvaard. De beide aftredende bestuursleden de heren A. Koerten /en G. Prinsen werden, herbenoemd. Koninginnedag 1968 zal al op 29 april beginnen, zo vertelde de voorzitter de heer N. van Weizen. Dan wordt 's avonds een lampionoptocht georganiseerd. Na 6e aubade de volgende dag wordt voor het gemeentehuis een gecostu- meerde kinderoptocht gehouden, waaraan wordt deelgenomen door alle lagere scholen. Op het ASC-terrein wordt 's mid dags het verdere feestprogramma afgewerkt met als hoogtepunt een rolschaatsshow door een groep uit Groningen. Koninginnedag woröt besloten met een groot vuurwerk. De jaarlijkse herdenking van de gesneuvelden in de Tweede Wereld oorlog vindt dit jaar weer de avond van de vierde mei plaats bij het ver- zetsmonument. De vergadering be noemde burgemeester H. L. du Boeuff, die gedurende achttien jaar het ere-voorzitterschap van de ver eniging bekleedde, tot ere-lid. Herv. jeugddienst in 't Trefpunt In plaats van in de hervormde kerk zal de jeugddienst van de hervormde gemeente in Warmond zondag wor den gehouden in ,,'t Trefpunt". Deze plaats van samenkomst is gekozen in verband met het bijzondere karakter van de dienst. Een aantal jongeren zal met gitaarbegeleiding enkele negro-spirituals zingen en tevens de gemeentezang begeleiden. Centraal in de dienst staat deze keer het thema „Het lijden van Christus en waarom?". Dieper zal on der meer worden ingegaan op de ras sendiscriminatie. De dienst in „t Trefpunt" begint om 19.00 uur. OEGSTGEEST Apotheek gaf verkeerd geneesmiddel Een dame uit Oegstgeest, die giste ren in een apotheek in plaats van mondwater een flesje met verkeerde inhoud meekreeg, werd gisteravond door de rijkspolitie via radio en tele visie opgeroepen het aan haar ver strekte flesje terug te bezorgen. Het gevaar was namelijk groot, dat zij haar mond en keel verbranden. De dame heeft zich gisteravond laat nog gemeld. Kerken bespraken bejaardenvraagstuk De hervormde gemeente en de ge reformeerde kerk in Oegstgeest heb ben gisteravond een voorlichtings avond georganiseerd over het be- jaardenvraagstuk onder leiding van ds. J. Irik, herv. predikant. Na het vertonen van de film van het zie kenhuis Zonnestreek in Hilversum „Door de draaideur" hield mej. dr. J. C. Schreuder van het bejaarden pastoraat in Amsterdam een inlei ding over de plaats van de bejaar de in de maatschappij. Mejuffrouw Schreuder was van oordeel dat de bejaarde in de maat schappij niet die plaats krijgen die hen toekomt. Mej. Schreuder be toonde zich een voorstandster van het zo lang mogelijk zelfstandig blijven van de bejaarde. Haars in ziens moest de nadruk bij de voor ziening van huisvesting voor bejaar den liggen op óe verpleegtehuizen, omdat de gezonde bejaarde zich wel kan redden. Mej. Schreuder pleitte voor een overbruggingsperiode na het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, opdat de bejaarde niet plotseling zonder een taak komt te zitten. ,De Crobotmoeder' Het thema waarop de actualitei ten-sociëteit Oegstgeest zondag avond dieper in gaat, is „science fiction-werkelijkheid". Ter illustra tie van een inleiding door een des kundige zal 6e film van Jiri Truka „De Robotmoeder" worden vertoond. De actualiteiten-sociëteit begint om acht uur in het gemeentecentrum aan de Lytweg.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9