r Films in Leiden oonkunst dinsdag a.s. n teken van Bruckner Wrange bewogenheid in „Belle 99 Grosse Messe" en het „Te Deum Tijdschriftartikelen basis voor promotie Nederland met tweede ploeg naar de Tour MEESTERWERK VAN LUIS BUNUEL Nattlek „De wilde engelen hard en poëtisch Verborgen driften' -«DAI ,AG 8 MAART 1908 LEIDSCH DAGBLAD Iinsdagavond brengt het Toonkunstkoor o.l.v. Iskar Aribo Grosse Messe in F moll" en het „Te Deum" van Anton tkner (1824-1896). Iruckner heeft vier orkestmissen geschreven, waarmee hij sluit bij de grote Weense traditie, gevormd door Haydn, izart en Beethoven. De Weense traditie streefde naar een \rgische eenheid der samenstellende delen (Kyrie, Gloria, ido, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei), door deze zonder lerbreking te componeren, in tegenstelling tot de barok, ir de tekst in stukken verdeeld, genummerd, en afwisselend solist en koor gezongen werd. Het Gloria uit de Hohe ise bijv. bestaat uit acht nummers. tws O.A.M.D.G. Omnia ad major*m Dei gloriam (alles tot grotere ere van God). Zyn vriend, de vlolist Hell- mesberger, gaf hem de raad dit werk op te dragen aan de Keizer. Bruck ner antwoordde: ..Dit is onmogelijk, het Te Deum behoort alleen aan God". De première in 1885 geschiedde on der zeer ongelukkige omstandighe den. Met begeleiding van twee pia no's in plaats van orkest. In een klein zaaltje voor een groepje geno digden. Van de vele prachtige gedeelten die deze grootse Hymne bevat, zij alleen genoemd het slot: „In te Domine spe- ravl" („Op U o Heer heb ik ge hoopt; niet In eeuwigheid zal mijn vertrouwen geschokt worden"). De harmonische sequens (akkoordopvol ging) die de grondslag vormt van dit deel, heeft Bruckner eveneens ge bruikt in het Adagio van zijn Vile Symphonie en in het prachtige Kla- vierstück, Erinnerung (uit 1856). Het motief van het In te Domine speravi heeft zijn leven en zijn werk be heerst. Aan het Toonkunstconcert dinsdag a.s. werken mede: Annette de la Bije, sopraan; Martha van Kerkhoff, alt; David Johnston, te nor; Max van Egmond, bas. Aan het orgel Albert de Klerk. Het Toon kunstkoor wordt begeleid door het Kunstmaandorkest. y ovi f DOt 1 uurlijk zijn binnen deze Ween- jditie individuele verschillen. Bij |i is de muziek aan de tekst on- Bchikt, bij Mozart bestaat een richt tussen beide, terwijl bij oven vooral in diens Missa So- Is de symfonische structuur kerst. In nog sterker mate is et geval bij Bruckners Grosse De kerngedachten van mis- I worden tot muzikale gedach ten welke, door het orkest voor- fl. door het koor worden uitge- m, Vooral in het Gloria en Cre- Ordt het koor als vocaal instru- ftrium gebruikt, begeleid, ver- t of omspeeld door strijkers, of koper. Deze vorm wordt U-Symphonie" genoemd. Geloofskracht in ander opzicht sluit Bruck- aan bij Beethovens muziek, 'en bouwt uit een eenvoudig lotief zijn Ve Symphonie op. ner ontwikkelt vanuit de tonen m e het gigantische Gloria en en vanuit een dalende reeks ir tonen het aangrijpende Ky- Ickners muzikale gesst was fokken van het zuiverst ab le kunnen der grote Duitse klas- Wat Bruckner echter onder - It van de meester der Weense Ie is de volstrekt visionaire ge- tacht die uit zijn werk spreekt, muziek is hiervan, evenals bij de directe Uitdrukking. Beide •nisten denken vanuit een vol- christelijke geloofswereld, ge en die zij, met grote Individuele lillen, in hun muziek doen ünken. aangrijpende inzet van Bachs Messe Is doortrokken van leed, k. overwinning en troost. Ders muziek ls een schouwen D geestelijke wereld waarin het een plaats heeft. Het Crucifixus Jach ls als een oerklacht die t de aarde omhoog stijgt. By loven klinken de hamerslagen het gejoel der menigte uit, ner gebruikt drie simpele ak- len: de smart krygt by hem geBtalte. Hy hoort de vleugel der engelen, zoals in de exta- mars van het Kyrie, zoals in ote slotfuga van het Gloria, het loria Dei Patris". „Ondoorgron- Ucht straalt uit het „Non erit van het Credo, en het „In ae- to van het Te Deum. het licht kennen van de ramen van ickners visionaire muziek, door teen betiteld als „helderziend rjor velen van zyn tydgenoten FuPelyk. Door zyn verering "agner hebben zyn tegenstan- Academische examens 1 de Leidse Universiteit is ge- voor het kandidaatsexamen erse sociologie de heer H- (Voorburg). Anton Bruckner ders (Hanslick voorop) hem in het kamp der Wagnerianen geplaatst. Hy kwam hierdoor in een isolement waaronder hy zeer heeft geleden. De F moll mis werd in de laatste Linzer jaren geschreven. Begonnen in 1867 werd het werk twee jaar la ter voltooid, zyn tydgenoten be schouwden het als onuitvoerbaar. Daarom bekostigde hyzelf de eers te uitvoering in de kerk der Augusty- nen te Wenen. Een tweede uitvoering vond eerst eenentwintig Jaar later plaats. Ter ere van God Het Te Deum werd vo'toold in 1883. Beven het werk schreef hij de let- ADVERTENTIE Verse champignons lekker! Gratis recepten bij uw groenteman. Grosskost wint tijdrit van Parijs~Nice PARIJS Het voorspel van de wegwedstrijd Parijs-Nice, een tydrit over 4000 meter in Athis-Mons is ge wonnen door de Fransman Ohairlie Grosskost. nationaal kampioen in de achtervolging. De moeilijkheden, die 's middags waren ante taan tussen Jacues Anuetil en zyn ploegleider Rafael Geminianl („Anquetil heeft zich de laatste weken niet gedragen zoals een goed sportman betaamt"» bleken kort voor de start te zyn op gelost. Anquetil had een beroep ge daan op zijn werkgevers en die be sloten in strijd met wat Gemi- niana had gezegd, dat Anquetil wel zou starten in Parijs-Nice. Na Gross, kost, die de 4000 m aflegde in 5 min. 6.1 sec., Merokx, Guimard en Van der Vleuten eindigde Anquetil op de vyfde plaats. De uitelag van de mini-tydrit is 1. Grosskost (Fr.) 4000 meter in 5 min. 6.1 sec.; 2. Merckx (Belg.) 5.06.5; 3. Guimard (Fr.) 5.11.1; 4. Van der Vleuten (Ned.) 5.11.4; 5. Anqetil (F.) 5.11.6; 6 Poulidor (Fr.) 5.13.4; 7. Claude Guyot (Fr.) 5.13.9; 8. Bracke (Belg.) 5.14.3; 9. Bernard Guyot (Fr.) 5.15.0; 10 Steevens (N.) 5.15.6; 12. Schuring 5.21.0; 13. Zoon tjes 6.21.2; 14. Vianen 5.21.4; 16. Karstens 5.22.3; 20. Wagtmans 5.23.2; 24. Harings 5.24.1; 32. Bongers 5.26.2, 33. Sohepers 5.26.3; 35 Van der Horst 5.26.7; 36. Janssen 5.26.8; 51. Otten- bros 5.31.8; 52. Koster 5.32.2; 54. De Roo 5.32.7; 59. Doiman 5.36.8; 63. Zoet 5.39.6; 88. (en laatste, door een valparty) Nydam 24.19.0. Belgische kritiek op Utrechts toneel van studenten (Van onze correspondent) In het kader van de Belgisch- Nederlandse betrekkingen zal het „Oecumenisch studententoneel van Utrecht" In Brussel een opvoering brengen van „Une saison au Congo". De Gazet van Antwerpen schryft, dat dit stuk van de „kleurling" Ai me Cesafre, dat tn Parijs werd ge creëerd, een lofzang is op Loemoem- ba en vanzelfsprekend een aanval op België, op de missie en op de ko ning. „Wy vragen ons af", zo zegt de Gazet van Antwerpen, „wat het met de BelgisCh-Nederlandse culturele betrekkingen te maken heeft als een Nederlandse amateurskring in Brus sel België in een vals daglicht komt stellen. Het getuigt vanwege de Ne derlanders niet alleen van een zon derlinge mentaliteit, maar ook van een volkomen gebrek aan tact". Utrecht nam initiatief- den gedrukt. De kosten van een proefschrift variëren van f3.000 tot 18.000, welke bedragen door de bank genomen door de promovendi zelf moeten worden opgebracht. ADVERTENTIE „ij'j Verse champignons lekker! Gratis recepten bij uw groenteman. De senaat van de Ryksuniversiteit ln Utrecht heeft besloten tot een ver ruiming van de eisen voor het schryven van een proefschrift. Pro motie kan in het vervolg plaatsvin den op een bundeling van in essen tie samenhangende artikelen, die door de promovendus in wetenschap- peiyke tydschriften zijn gepubli ceerd. Het is de bedoeling dat de ar tikelen integraal in het proefschrift worden opgenomen. Beknopte samen vattingen worden niet geaccepteerd. Indien in een dissertatie wordt ver wezen naar nog niet gepubliceerde artikelen van de promovendus, dan moeten die artikelen in vermenigvul digd manuscript aan de leden van de senaatscommissie worden aangebo den. Dat een blyk moet worden ge geven van zelfstandig wetenschappe lijk onderzoek blyft voor het promo veren een onverkorte eis. Met deze beslissingen die vooral van belang zyn voor promovendi in de beta-faculteiten, heeft de senaats commissie uiting willen geven aan haar streven om grotere doelmatig heid te brengen in de werkzaamhe den die aan een promotie vooraf gaan. Tevens kunnen daardoor de kosten van een promotie (met name die welke verbonden zyn aan het uit brengen van een proefschrift) wor- IN WATTEN VERPAKT.... MOSKOU Het Olympische co mité van de Sow jet-Unie heeft don derdag gedreigd zijn afvaardiging niet naar Mexico te zullen sturen ten zij het Internationaal Olympisch Co mité zijn uitnodiging tot deelneming aan Zuid-Afrika Intrekt. De officiële mededeling van het Russische Olympische Comité luidde: „Wanneer het Internationaal Olym pisch Comité weigert binnenkort een byzondere vergadering te houden, of zyn beslissing ten aanzien van Zuid- Afrika onverminderd handhaaft, zal het Olympische comité van de Sow- Jet-Unie zich opnieuw moeten bera den over het al of niet deelnemen van atleten uit de Sowjet-Unie aan de spelen van Mexico"- Hoewel deze verklaring de duide- ïykste is, die de Russische sportwe reld heeft gedaan naar aanleiding van de toelating van Zuid-Afrlka tot de Spelen van Mexico, blyft het drei gement nog steeds in zachte watten verpakt. AMSTERDAM „De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat Neder land met twee ploegen zal kunnen deelnemen aan de komende Ronde van Frankrijk," aldus een woord voerder van de Koninklyke Neder landse Wielren Unie op een donder dag in Amsterdam gehouden pers conferentie. Hy vertelde, dat tour- organisator Felix Levitan enkele da gen geleden telefonisch heeft gerea geerd op het verzoek van de KNWU om met een tweede ploeg, bestaan de uit jonge veelbelovende renners ln het evenement te mogen uitko men. Wat Levitan heeft gezegd, kan hy niet meedelen. „Wy zullen daar over eerst in een vergadering met de sponsors spreken." ADVERTENTIE STUDIO Toen de 67-Jarige Luis Bunuel zyn „Belle de jour" (Dagvlinder) vorig jaar op het film festival van Venetië bekroond zag met de hoogste eer, had hy al ^.ngekondigd dat dit zyn laatste film was geweest. Intussen is uit berichten gebleken, dat de daar door hem opgediende pap niet zo heet wordt gegeten en dat hy alweer voorbereidingen treft voor een nieuw werkstuk. Gelukkig maar, want niet dikwyls wordt men in de bioscoopstoel verrast met een gaaf meesterwerk als deze „Dagvlinder". Bunuel Is by deze film uitgegaan van een reeds in 1928 door Joseph Kessel geschreven boek, zó schokkend voor die tyd, dat het toneelstuk ervan nooit op de planken is verschenen. Geen theater directeur durfde het te brengen, geen actrice durfde de rol van Séverine te spelen, zy is de spil van een verhaal, dat eigenlyk nauweiyks boven een feuille tonroman uitgaat. Ogenschyniyk vormt ze een zeer gelukkig getrouwd paar met een uitermate solide en sympathieke chirurg, maar fysiek is die harmonie maar schyn. De veel alleen gelaten vrouw geeft zich over aan erotische dagdromery en tenslotte wordt ze als door onzichtbare hand gedwongen ln de richting van een clandestien rendes-vous-huis. Als „Dagvlinder" leidt zy een dubbel leven. In de middaguren een veelgevraagde partner van talrijke vreemdsoortige klanten en de rest van de dag een „gelukkige" huisvrouw. Tussen twee en vyf uur is zy bereid zich aan alle mogelyke buitensporigheden en vernede ringen te onderwerpen. Allerlei frustraties dienen zich aan: wreedheid, grofheid, masochis me, necrofüie en puur sadisme. Tot een jonge gangster verliefd op haar wordt, haar geheel voor zichzelf opeist en al zy dat wei gert haar man neerschiet. Is Séverine gedwongen haar ver dere leven te zorgen voor een invalide man? Bunuel geeft er nauweiyks antwoord op. Jeugd herinneringen, dromerijen en werkeiykhedd zyn zo dicht ln woord en beeld verweven, dat het heel moeiiyk, zo niet onmo gelijk is een scheidsiyn te trek ken. Het doet ook niet zoveel ter zake. Het maakt Bunuels film niet vaag. Hy tekent heel trefze ker de menselijke ondeugden, die men kan tegenkomen. Niet met grove effecten. Realistische bed scènes en wrede details zal men slechts sporadisch in zyn werk aantreffen. Ook kan men geen verbittering ontdekken by deze fel levende filmer. Zyn figuren zyn eerder grotesk dan schok kend. Men voelt de tragiek ach ter het extravagante. Daardoor tilt hy het verhaal ver boven het gewone uit. Hy heeft het ge- film in zachte kleuren. Het was voor het eerst dat hy met kleu ren werkte. Sommigen vinden dat Jammer, maar voor ons ge voel draagt de wyze, waarop hy dit middel heeft gebruikt by tot de sfeer van onwezeniykheid, waarin hy zyn werk bewust heeft gehouden. Met grote teder heid heeft hy Catherine Deneu- ve als Séverine op haar paden gevolgd, zelden zagen wy ook een actrice zo volmaakt passend De koele schoonheid Ca therine Deneuve als Bunuels .^Dagvlinder" in het filmische spel, dat Bunuel heeft gespeeld. Een cynisch spel van werkeUjkheid en verbeel ding, maar in al zyn wrangheid zo menseiyk bewogen, dat het een diepe indruk achterlaat. Luis Bunuel. LIDO Van de Amerikaan Corman draait deze week in Lido „Wilde Engelen." Corman heeft zijn werkstuk destijds bij het Amerikaanse publiek, dat nogal geschokt was zelf inge leid en verklaarde dit als een tydsdocument over een deel van de moderne jeugd. De Jongeren van Corman ra zen getooid met nazi-emblemen rond over de mooie wegen van Califomië. Hun leven is eufe mistisch uitgedrukt nogal chao tisch. Corman laat ons het avontuur meebeleven van een gestolen motor en het terugha len daarvan; een vechtparty die volgt; het ingrijpen van de politie; het gewond raken van één van de bendeleden van de Wilde Engelen; zyn verbiyf in het ziekenhuis en het ontvoeren van de patiënt door zyn vrien den waarna deze tenslotte sterft. Dit alles is voor Corman slechts een inleiding tot de gro te show: de rouwdienst die ten slotte uitdraait op een grote or gie met het nodige geweld en het verkrachten van maar liefst drie minderjarige acht tienjarigen. Het meest voor de hand lig gend is het om de Wilde Enge len te vergeiyken met West Side Story, eveneens een Ame rikaans „tiydsdocument" over Jongeren die zich niet kunnen aanpassen. Echter met dat ver schil dat Corman meer werke- ïykheid in zyn film weet te brengen dan Jerome Robbins en Robert Wise in hun nogal sterk geromantiseerd verhaal. Romantiek ls ook in Cormans orodukt aanwezig. Daarom is iet verwonderlyk dat Wilde En gelen by de eerste vertoning op hek festival van Venetië een storm van verontwaardiging te weeg bracht. Een Italiaanse criticus had het zelfs over „een monument van geweld" en „por nografie." Ook in Nederland ontmoette De Wilde Engelen nogal wat weerstand. Vier keu ringen en langdurige pleidooien van deskundigen warén nodig voordat de bioscoopexploitanten de film binnen konden halen. Cormans film ls geenszins een historisch document van ge weld. al zit dat laatste er over vloedig in. Eerder een geweldig hardhandig-poëtische film over wat misschien onder bepaalde groepen Amerikaanse jongeren leeft. Over het spel van de zoon van een beroemde vader en de dochter van een beroemde vader, Peter Fonda en Nancy Sinatra valt over het algemeen weinig te zeggen, zy doen dat ook niet. Het meest voor de hand liggend is te zeggen dat zy zichzelf zyn. Van Corman is op het ogen blik in Nederland nog een film ln de roulatie The Trip, waar- In Peter Fonda eveneens de hoofdrol speelt. The Trip han delt over de lsd-ervaringen van een Jongen die onder de proble men zit en een beter beeld van zichzelf tracht te krijgen. CAMERA Nattlek ls weer terug in Leiden. In deze Zweedse film schildert Mal Zetterling ln fel zwart-wit het liederiyk leven en liefdesleven van een vrouw (Ingrid Thulin) en haar vrien den en vriendinnen, die zich te buiten gaan aan perversies. Mal Zetterling laat die decadente we reld herbeleven (via flash backs) bij een jongeman die terugkeert ln zyn ouderiyk huis, maar die de beelden van vroeger, toen hy nog een kind van een jaar of tien was. maar niet kan verge ten. Die schokkende kindererva ringen staan voor hem een nor maal huweiyksleven in de weg; hy moet eerst in het reine ko rnet het verleden. Hoe schok kend de film ook is, de deca dente sfeer in deze gave film ls byzonder scherp getroffen. Een uitzonderiyk knap en intrigerend werkstuk. „De twaalf veroordeelden TRIANON Vooral het slot van deze kleurenfilm vormt een barbaarse herinnering aan de onmenselykheid van de oorlog, ln dit geval de Tweede wereld oorlog. Maar wat wil men met een scenario als dit? Een nogal wilde Amerikaanse majoor, die nergens voor terugdeinst, krygt de riskante opdracht met twaalf tot de galg of zeer langdurige gevangenisstraf veroordeelden een Frans kasteeltje te overval len en zoveei mogelijk hoge Duitse officieren, die daar ver blijven, de dood ln te Jagen. Hy mi zyn onverbiddelijke chefs zyn ervan overtuigd, dat er iemand ln de hoogste rangen stapelgek ls geworden. Want wie van dit team kan, als zy per parachute bovan Frankrijk worden gedropt van deze krankzinnige expedi tie levend terugkeren? Maar voor de veroordeelden ls het erop of eronder. Het beste deel van de film en dan vooral: het meest aanvaardbare, al gaat het er weieens ruw toe wordt gevormd door begin en middenstuk. Niemand zal ont kennen, dat het slot (de eigen- Ujke overval) uitermate span nend is, maar deze massamoord )P de goeddeels ongewapende vyand is ruw en onmenseiyk. Daar staat dan tegenover, dat de wyze, waarop de majoor er by de voorbereiding ln slaagt de twaalf wilden tot een hechte groep samen te smeden, onge woon boelend la. En hun „examen" de verovering van het hoofdkwartier van een arro gante kolonel, die niet verdra gen kan, dat de majoor zelfstan dig opereert is allerminst van humor ontbloot. Al by al: een knap gemaakte film met een keihard slot. Jane Fonda op blote voeten LUXOR Het huwelijk tus sen Corie en Paul bereikt na een liefdevolle start in het New- yorkse Plaza-hotel al zeer snel een dieptepunt als de Jongge huwden op de vyfde verdieping van een merkwaardig huis in ie Amerikaanse hoofdstad een rijzonder ongeriefelijk apparte ment betrekken. Dat komt voor al omdat Corie naar de mening van de advocaat Paul een beetje al te levenslustig ls vooral in haar omgang met mannen; met name haar buurman de guitige, vyftigjarige epicurist Victor. Op blote voeten ln het park ran Gene Saks ls een typisch Amerikaanse komedie zonder veel pretenties. Voordat Saks de film maakte, heeft het eerst ge ruime tyd op Broadway als to neelstuk gelopen. Uitgaande van de boven geschetste situatie kan men dan ook al spoe dig verwachten dat na weinig diepgaande verwikkelingen het hele huweiyk weer op zyn pootjes terechtkomt. Dat wil zeggen op de mooie benen van Jane Fonda als Corie, die in derdaad byzonder levenslustig is naast Robert Redford als de jonge jaloerse advocaat Paul. Charles Boy er zorgt voor de klassieke vroiyke midden-vyfti- ger die er nog best mag zyn. Op blote voeten in het park ls zoals gezegd, geen film die de wereld veel schokkends heeft te vertellen. Voor liefhebbers van Amerikaanse humor die zich manifesteert via mensen die zes trappen op moeten lopen, die de czardas dansen op een tafel, die van stoepen vallen, die in gele koetsjes rijden en tenslotte die met blote voeten in het park lopen, zitten er genoeg momen ten in om te lachen. Saks ls ook niet bang voor enkele pikante situaties, waarby het minijurkje van Jane Fonda een grote rol speelt. REX De Zweedse film „Ver borgen driften" brengt een fa milie in beeld van wie de oude rijke pa maar niet wil doodgaan. Hy blyft rustig leven en foete ren op zyn familieleden die er allemaal min of meer „verho len" relaties op na houden. De lierbare familieleden willen pa best een handje helpen naar de andere wereld, maar dat lukt niet zo goed. Pa verdwynt, tot algemene vreugde, en komt in de kreukels weer tevoorschyn, tot algemene ergernis. Een by zonder goedgertroffen stille poli tieman moet het mysterie, waar mee de familieleden eveneens tobben, ontrafelen. De familiele den vertonen echter een merk waardig soort bondgenootschap ln hun (nood) lot, waardoor de moord, die tenslotte toch wordt gepleegd, een familieaangelegen heid blyft. Het ls een intelligent opgebouwde thriller, met een ty pische Zweedse klamme sfeer. De driften biyven grotendeels ver borgen, al wordt een enkel door- rijkje geboden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 23