4 .EIDSCH DAGBLAD 'UURZEE VERWOEST SIKKENS DIEREN-BABYS VRAGEN JAMIN "Voor vele miljoenen guldens Jchade in complex aangericht :erberïcht wasautomaten alles Vlieland (9ucJ Qlü teuwo richt 1 maart 1860 VRIJDAG 8 MAART 1968 No. 32428 ^ur: E. A. E. van Dishoeck redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,7-5), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 n, (Van nnzp rpHartpurpn) (Van onze redacteuren) i felle uitslaande brand heeft vanmorgen een groot gedeelte van het "e complex van Sikkens Lakfabrieken in Sassenheim verwoest. De sclia- ordt geraamd op vele miljoenen guldens. Het juiste bedrag zal eerst nd worden als men een volledig overzicht heeft van de aangerichte roestingen. Sassenheimse brandweer kreeg bij de blussingswerkzaam- assistentie van de brandweerkorpsen uit Leiden, Den Katwijk, Haarlem, Lisse, Voorhout, Oegstgeest, Wasse- Warmond, Voorschoten, Valkenburg ook het korps van arinevliegkamp was aanwezig en Leiderdorp. Met vele Hen stralen en met nevelspuitauto's werd de enorme vuur- estreden. In overleg met de commandant van de Sassen- e brandweer trad de bevelvoerder van de Haagse beroeps- weer, de heer J. van Houten, als coördinator op. Er zijn dan veertig brandweerwagens en enige waterkanonnen chakeld. brand was tot ver in de om zien door de reusachtige rook- die uit het brandende com- ipsteeg. Troosteloos en angst- tenddat was de indruk rond KELE BUIEN hit verwacht van heden- tot lavond Mend bewolkt met tijdelijk teen en morgen overdag plaat- enkele buien. Matige tot vrij wind tussen west en Weinig «verandering in ratuur. naakt om 11.40 uur). 9 MAART °P: 7.08 uur; onder: 18.34 uur: (op: U35 uur' onder: 5.05 uur rater te Katwijk te 10.33 en I uur; iaagwater te 5.37 en 'uur. ner bestaat uit 28 pagina's het middaguur op het terrein van de brand. Nog steeds steeg een enor me vuurzee op uit het complex Het begin De brand werd vanmorgen kort na acht uur ontdekt in de cellulose-ver- dun-afdeling. De bedrijfsbrandweer van Sikkens. die direct in aétie kwam kon het vuur niet onder de knie krij gen. Daarom vroeg de commandant de Leidse brandweer, waarmede het bedrijf een directe alarmverbinding heeft, in actie te komen. Met groot materieel rukten de Leidenaars uit. Inmiddels was ook de brandweer uit Sassenheim reeds in actie gekomen. Er deden zich in de fabriek hevige explosies voor, waardoor de cellulose vlam vatte en de brand zich verder uitbreidde naar het magazijn en de expeditieafdeling, waarin de vele duizenden tonnen verf en verdunning waren opgeslagen. Door uit elkaar springende verf- tonnen en door ruiten, die door de hevige hitte sprongen, werden ver schillende brandweerlieden gewond. Omstreeks één uur waren acht van Zwarte rookwolken cirkeien omhoog uit een baaierd van vuur. Dit trieste beeld leverde de cellu losefabriek van Sikkens vanmor gen op. (Foto LD/Holvast hen door de op het terrein van de brand gereedstaande ziekenauto's naar de Leidse ziekenhuizen overge bracht. Hun toestand was echter ge lukkig niet ernstig. - Omdat het gevaar voor explosies groot was werden personen dieniets met de brand te maken hadden, niet op het terrein toegelaten. Zelfs het kantoorpersoneel, dat wilde helpen bij het in veiligheid brengen van de administratie, werd buiten de poor ten gehouden. Op het moment, dat wjj dit ver haal doorbellen vanmiddag 2 uur was de hele cellulosefabriek reeds één grote brandende puin hoop. Ook het archief is geheel ver- Men was er wel in geslaagd de brand te localiseren, waardoor aan genomen mag worden, dat de lak fabriek, die door een vijftig meter breed plein wordt gescheiden van de cellulosefabriek, en het laboratorium gehouden kunnen blijven. De brand woedde voornamelijk in het oudere gedeelte van het fabrieks complex. Een woordvoerder van het bedr^yf vertelde, dat de brand zich aanvankelijk niet ernstig liet aan zien. Men dacht het daarom wel te kunnen klaren met de eigen fa- brieksbrandweer. Het ongeluk was echter, dat de vlammen plotseling oversloegen naar het magazijn en de expeditie-afdeling, waar de zeer brandbare stoffen liggen opgesla gen. „We stonden voor een onmoge lijke taak. er was geen houden meer aan", zei hij. Burgemeester J. baron van Kno- belsdorff, was reeds kort na het uit breken van de brand op de plaats des onheils aanwezig. Met belangstelling sloeg hy het werk van de brandweer korpsen gade. Ook enige collega's uit de omliggende plaatsen kwamen later op de morgen, gealarmeerd om dat de brandweerkorpsen uit hun ge meenten opgeroepen waren om as sistentie te verlenen, een kijkje ne men. In Den Haag zichtbaar De brand, die tot ver in de omtrek zichtbaar was. veroorzaakte een hevige rookontwikkeling. Door de rookwolken werd de zon zelfs ver duisterd tot ver ten zuiden van Den Haag en over een zeer groot gedeelte van de Rijnstreek. Er heerste grote vrees, dat de vier ondergrondse tanks met ongeveer driehonderdduizend liter chemicaliën voor de verfbereiding door overver hitting zouden exploideren. Daarom werden heel wat stralen ingezet om deze bedreigde punten nat te hou den. De Sikkens Lakfabbrieken zyn vol ledig tegen brandschade verzekerd. Voorts zyn de ongeveer 800 perso neelsleden, die bij Sikkens werken, indien zij door de brand werkeloos worden, nog voor een jaar verzekerd tegen loonderving. voegde, dat de bedrijven in Sassen heim slechts een deel vormen van de gezamenlijke fabrieken van de Sikkens-groep in binnen- en buiten land.. Eerst zal de bedrijfsleiding moeten weten wat er van de fabrieken zal blijven staan, daarna zal worden be sloten in hoeverre de andere bedrij ven van de groep zullen worden in geschakeld om de produktie op gang te houden. De maatschappij werd onder de naam van Sikkens Lakfabrieken N.V. opgericht in november 1931. In 1941 werd het bedrijf omgezet in een com manditaire vennootschap en in 1947 in een N.V. In 1960 werd de naam veranderd in Sikkens-Groep N.V., waarvan de fabricage-afdeling de naam kreeg van Sikkens-Lakfabrie- ken N.V. Het bedrijf heeft fabrieken in Sassenheim, Alphen aan den Rijn, Wapenveld en Sneek. De groep heeft buitenlandse bedrijven in België, Zweden, Italië en Duitsland. ADVERTENTIE Vraag uw handelaar inl. Postbus 1320 Amsterdam Produktie Bommen op vijf steden in Biafra Bij bombardementen van de Nige- riaanse luchtmacht op vijf steden in het afgescheiden Biafra zijn 85 per sonen om het leven gekomen en 106 gewond, zo meldt de radio van Bia fra. De steden liggen in de buurt van Awgoe, ongeveer 80 kilometer van de hoofdstad Enoegoe. Door bombarde menten op drie steden in de buurt van Aba zijn 15 personen gedood en 23 gewond. ADVERTENTIE Het is een zeer ernstige brand, maar de fabrieken in Sassenheim zyn gelukkig niet „total loss". De verzekering dekt de schade. Dit ver klaarde jhr. G. Kra.venhoff, lid van de Raad van Bestuur van N.V. Ko ninklijke Zout-Organon (K.Z.O.), waarvan de Sikkens-groep deel uit maakt, vanmiddag, waaraan hij toe- LANFERS SPECIALE AANBIEDING TWINSETS 29,75 Spencer Hey DAMESPANT. 19.75 Terlenka ruiten TENNISKLEDING Ruime sortering Commentaar van directie Toen vanmiddag rond twee uur de vlammen nog onvermin- d«*P*fcortwoedden en de hevige rookkolom nog opsteeg, gaf de directie van Sikkens een com muniqué uit, waarin wordt op gemerkt, dat de schade meevalt. AI zal deze toch zeker vele mil joenen guldens groot zijn. De afdeling die celluloselak- ken produceert en de gehele ex peditie-afdeling zijn verloren ge gaan. De celluloselakkenfabriek is de minst arbeidsintensieve af deling van het bedrijf in Sassen heim. De circa 50 man, die hier werken, zullen elders in het be drijf worden geplaatst. De meer arbeidsintensieve afdelingen van het bedrijf in Sassenheim, waar industrietakken worden vervaar digd, en die veel gecompliceer der en kostbaarder apparatuur bevatten, zyn gespaard gebleven. De produktie van deze bedrijven, waar ongeveer 800 man werken, kan geheel worden voortgezet. Ook prijst het bedrijf zich ge lukkig, dat de leveranties van de celluloselakken onverminderd zullen kunnen worden voortge zet, daar andere bedrijven van de onderneming, die elders zijn gevestigd, kunnen bijspringen en er bovendien nog voorraden elders zyn. De laboratoria zijn voor het vuur gespaard geble ven en de kantoorgebouwen zijn nauwelijks door het vuur aan- Het was een zeer opgeluchte directie, die dit meedeelde. Het had veel erger kunnen zijn, zo verklaarde men, daar het ernaar uit heeft gezien, dat het gehele bedrijf tegen de vlakte zou gaan. Dat gevaar hebben de brand weerkorpsen uit de wijde omge ving. die aan de bestrijding van het vuur hebben meegewerkt, weten te bezweren. Vrouwen veroordeeld Op be schuldiging van het bedrijven van ondermijnende activiteiten zijn in Lissabon twee vrouwen de 31-jari- ge Maria Fernanda Martins Rodri guez en Ana Rita Gandra Gancal- ves, 21 jaar tot respectievelijk 10 en 20 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Beide vrouwen, die deel zouden hebben uitgemaakt van een pro-Chinese communistische organi satie, werden in vrijheid gesteld daar zij al zwaardere straffen hadden uit gezeten. De brandweerlieaen leveren een ongelijke strijd tegen de enor me vuurzee bij Sikkens. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE extra aandacht, liefde, verzorging. Raad en daad, in de vorm van wetenschappelijke samengestelde vi tamines en mineralen voor Uw hond, poes, vogel, marmot of de papegaai. Niet zo maar kalk, vitamine AD, B of C, maar uitgekiende verant woorde produkten. Worm-, made- of lintwormkuren koopt U, zoals alle geneesmid delen, in een speciaalzaak. Voor iedereen gewoon een kwestie van vertrouwen Bij overmatige huid jeuk en haaruit val bij poes of hond. TRIOZON-TABLETTEN. DISCUS VOEDERS voor honden, poezen, kanaries, parkieten en alle soorten tropische vogels. DISCUS VOEDERS IN LEIDEN bij» ADVERTENTIE heeft Nieuwe Rijn 50. TeL 2 08.24 (017 10) ADVERTENTIE voor 3 i Van het heer en-logement aan den Burg alhier is voor f den tijd van 10 jaren huurder f geworden de heer K. C. Teun. i thans logementhouder op het l badhuis te Katwijk aan Zee, voor f 1900 's jaars. Dezer dagen hébben te Venlo twee duels tusschen of ficieren der cavalerie plaats gehadtwee hunner zijn aan den arm gewond, terwijl een van hen een nog al ernstigen f sabelhouw moet hebben beko- f men.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1