Geen strafvervolging VARA en Vrije Volk ^Juridische studie ;L' HBS-ers VPRO: RUIM 100 BEDANKJES NA Beelden voor DE THUISKOMST het Grand yStop voor opleiding tot kleuterleidster j België verlaagt disconto met •V kwart procent „RUN! ANP" N.V. Gala twee jaar Burton en Taylor stoppen met filmen programma DONDERDAO 7 MAART 1968 LETDSCH DAGBLAD :N Interviews over bomaanslagen TE! vri;- ter I ■e€%Van onze Haagse correspondent) Het openbaar ministerie overweegt Je en strafvervolging tegen de ver e Antwoordelijke personen van Het Vrije Volk en de VARA, die inter- ijews openbaar maakten naar aan- riding van de bomaanslagen op jnbassades in Den Haag en over eekjwuelijke volgende aanslagen en dé fganisatie, die hier achter zou zit- KKtn. Dit deelde de officier van justi- ïbaje, hoofd van het parket in Den Jaag, nir. A. W. Rosingh, vanochtijd I~*See na de teksten van de interviews I*' Jt heben bestudeerd. Hem is niet ge- jeken dat door de publicatie of de trending een strafbaar feit is ge- ||INd De VARA heeft met verontwaar- rrriging kennis genomen van de et- ïnover de pers door een woorvoer- hoif van de Haagse politie geuite me- kJaT 1 I x>ui £tr^an onze parlementaire redactie) fflfyensen met een HBS-opleiding zul- het komende jaar Nederlands iht kunnen studeren zonder eerst ipQatsexamen gymnasium te moeten leggen. Zij zullen wel een voorten- nen Latyn moeten doen. ill tfinister Veringa van Onderwijs en jtenschappen heeft gisteren in de J rate Kamer meegedeeld, dat hy inenkort een daartoe strekkend tsontwerp wil indienen. De maat- tel zou in september van kracht eten worden. Leij[BS-ers kunnen al op dergelijke jrwaarden notariële en fiscaal-ju- (sche wetenschappen studeren, ning dat zij zich aan een ..misdadige uitzending" heeft sahuldig gemaakt. De VARA wijst deze uitspraak als onverantwoord van de hand en gaat na welke stappen hiertegen kunnen worden ondernomen. Dit blijkt uit een hedenmorgen uit gegeven comunlué. De VARA zond maandag in de radio-rubriek „Dingen van de dag" een intervieuw uit met een man, die meer wist over de organisatie die verantwoordelijk zou zijn voor de 3 bomaanslagen van het afgelopen weekeinde. „Er zullen zeker meer aansla gen volgen", zei de niet met name ge noemde man, wiens stem door ver vorming onherkenbaar was gemaakt. Het Vrije Volk publiceerde even eens een interview met de man. „Misdadig", kwalificeerde de Haagse politie deze wijze van publi citeit. Nagegaan werd of de VARA zich heeft schuldig gemaakt aan overtreding van artikel 136 Wetboek van Strafrecht, waarin staat dat hij, die kennis draagt van voornemen van een misdrijf tegen de veiligheid van de staat, tegen de openbare orde, moord of verkrachting en tegen de algemene veiligheid van personen en goederen, voor zover levensgevaar zou ontstaan, de politie moet waar schuwen. „Reacties' Vijftien Haagse politiemannen zijn dag en nacht bezig aan wat commis saris H. van Harskamp noemde „een zeer moeizaam onderzoek". De poli tie heeft wel wat „reacties". De aan wijzingen zijn te vaag om ze „tips" te kunnen noemen. Veel technische sporen, bijvoorbeeld vingerafdrukken op de resten van de bommen, zijn vernietigd door brand en explosie De politie heeft moeifee met 't vinden van duidelijke aanknopingspunten, ev deelde dan ook mede dat nog met geen mogelijkheid valt te zeggen wanneer de zaak eventueel kan zijn opgelost. De VPRO heeft naar aanleiding van de t.v.-uitzending van Harold Pinters toneelstuk „De thuiskomst" meer dan honderd bedankjes gekre gen. Dit deelt VPRO-directeur ds. N. Immink, in het programmablad „Vrije Geluiden" mee. „De thuis komst" behoort tot het normale re pertoire van onze schouwburgen, maar toch zijn er altijd weer men sen die niet willen toestaan dat een dergelijk stuk dank zij de televisie, ook die tienduizenden bereiken kan die er niet in de Schouwburg kennis van konden nemen. Die bevoogding is uit de tijd. Wij zullen als kritische mon dige mensen de ontmoeting moeten aandurven met wat uit cultuur en samenleving op ons afkomt", aldus ds. Immink. (Van onze parlementaire redactie) 1 Staatssecretaris Grosheide n Onderwijs wil de toeloop t de opleidingsscholen voor euterleidsters beperken. Het mende schooljaar zullen er N«yt meer dan 2500 leerlingen *rsm_ de scholen worden toegela- Je bewindsman wees er gisteren in Eerste Kamer op, dat het aantal xr uterleidsters, dat in 1968 en de vol- ide jaren zal afstuderen veel gro- is dan het aantal vacatures. Het is het belang van de adspirant-kleu- leidsters zelf dat maatregelen wor- 1 getroffen, aldus de staatssecre- Ss, die zich heeft gewend tot de ituren van de gemeentelijke en bij- ïdere opleidingsscholen met het ngende verzoek eraan mee te wer- o, dat de toelating van de 1 eer gen tot het eerste leerjaar met in- tig van het komende schooljaar rdt beperkt. 3et aantal geslaagden was vorig ir ongeveer 2900. Ook dit jaar en eerstkomende jaren moet op een in groot aantal nieuwe kleuterleid- fs worden gerekend. Dat betekent, t zelfs bij een aanzienlijke verla- ig van de leerlingenschaal vele luterleidsters zullen overblijven. 3ezien de na 1964 ingetreden ge- Drtedaling zal de vraag naar kleu- Af (Van onze correspondent» be Nationale Bank van België m.i-v- vandaag het disconto fct 1/4 verlaagd van 4 tot I p4%. Bet is de zesde disconto-verlaging ;rt begin 1967. toen het disconto op 5 1/4% lag. De reden van de )^iuwe verlaging is dezelfde als van Wvorige: goedkoper maken van het ediet en bovendien is de maatre- il in overeenstemming met de re- __j|cente beslissing van de ministers v- ^ïanciën van de zes E.E.G.-landen 0 Sen door disconto-verlaging te hel- zalln het evenwicht in de betalings- e mdansen van Engeland en van de B. te herstellen. ADVERTENTIE *N AUTO VAN f5.000.— a f 6.000,— Wy kunnen U niet verbieden nu al te kopen Wij ADVISEREN U slechts nog één week te wachten. AUTOMOBIELBEDRIJF terleidsters na 1970 nauwelijks gro ter worden, ook als het percentage schoolgaande kleuters toeneemt. De jaarlijkse behoefte aam kleuterleid sters wordt geschat op 1500 tot 1900 Het afgelopen jaar zijn op de oplei dingsscholen nog 3200 adspirant-kleu terleidsters toegelaten. Benelux- filmfestival in Den Bosch (Van i Bossche correspondent) Het sinds het jaar van zijn oprich ting, 1960, gestaag groeiende Bene lux-filmfestival zal dit jaar voor de vijfde maal gehouden worden in Den Bosch. Na het succes van twee jaar geleden zal de Brabantse hoofdstad van 23 tot en met 26 mei opnieuw ontmoetingscentrum worden van be roepsfilmers en amateurs uit drie landen. De initiatiefnemers, die door de toe nemende belangstelling ditmaal het gehele Casino-complex hebben ge huurd, willen het filmklimaat verbe teren. Aan de wedstrijden van vorig maal werd door ruim tweehonderd inzenders meegedaan. Het zullen er naar verwachting ditmaal nog meer zijn, temeer daar de voorwaarden zo ruim mogelijk zijn gehouden: de voor 29 maart in te zenden films moeten na 1 januari 1966 gemaakt zijn, in de beroepssector maximaal 36 minuten n de amateursector maximaal 30 minuten lang zijn. De hoofdprijs voor de beroepsfil- icrs bestaat uit een beeldje en een bedrag van 2500 gulden, by de ama teurs is ondermeer een bedrag van 500 gulden beschikbaar. De jurering zal plaats hebben ty- dens het vier dagen durende festival. Inzendingen en inlichtingen Benelux- filmfestival, postbus 175, Den Bosch. Nieuwe zender Wereldomroep Aan de westkust van het Antillen- eiland Bonaire wordt in de komende maanden een relaiszendstation ge bouwd voor Radio Nederland We reldomroep. De apparatuur die deze sterkste kortegolfzender ter wereld zal voeden, is ontworpen en gecon strueerd dokr het Utrechtse bedrijf de „Algemene elektro-machine en apparatenfabrieken N.V" (AEMAF) Radio Nederland Wereldomroep zal dank zy de nieuwe apparatuur (2 zenders met een vermogen van elk 300 kilowatt) op het gehele westelyk halfrond goed ontvangen kunnen worden. De zendinstallatie, inclusief antennesysteem, bedryfsgebouw en personeelswoningen kosten 10.5 mil joen gulden De AEMAF-installaties maken daarvan 1.7 milioen uit. Het gehele -project wordt gefinancierd door de overheid. Wim Sonneveld en Jna van morgenavond op het scherm Faassen druk reperterend voor komt. Het duo presenteert de het Grand Gala du Disque dat show. Drie sterren van het Grand i Jala: Abraham en Ester Ofarim m Nancy Wilson. Het Engelse zangeresje Dusty Springfield neemt met dirigent Dolf v. d. Linden een paar bijzon derheden door tijdens de repeti ties voor het Grand Gala. Ringo Starr naar „Grand gala" Eén van de Beatles, Ringo Starr komt waarschnylyk het „Grand gala du disque populair" vrydagavond in het RAI-gebouw met zyn aanwezig heid opluisteren. De manager van de popgroep en directeur van The Beat les Corporation, Peter Brown, komt in elk geval de Edison voor de Beat lesplaat „Revolver" in ontvangst ne men en daarby zal Ringo Starr hem vergezellen. „Helemaal zeker is het nog niet", zo werd ons door de produktie-afde- ling van de CCGC, die dit „Grand gala" organiseerd, verteld, „maar voor 60 is het nu rond". De aan wezigheid van Ringo Starr zou een goed tegenwicht zyn voor het wegval len van beroemdheden als Gilbert Becaud, Donovanen Roy Black. Het meest gezochte acteurs echtpaar Richard Burton en Elizabeth Taylor zal binnen twee jaar ophouden met fil men, aldus heeft Richard Bur ton verklaard. Zij zullen bin nen het jaar een baby adopte ren, daar het voor zijn vrouw levensgevaarlijk is meer kin deren te krijgen. Burton vertelde dat. zyn belang stelling in films zich langzamerhand verplaatst van acteren naar produ ceren. „Wy hebben onze eigen pro- duktiemaatschappy en zowel Eliza- Actie voortijdig beëindigd Het verdwijnen van het tv- spel van Annie M. G. Schmidt „Ja zuster, nee zuster", heeft een 10-jarig meisje en een 11-jarig jongetje uit Delft uitermate droevig gestemd. Om de schrijfster te bewegen niet te stoppen met de serie heeft het tweetal een hand tekeningenactie georgani seerd in de Delftse binnen stad. Gewapend met pen en schoolschrift doorkruiste het tweetal Delft, waarbij hun belangstelling voornamelijk uitging naar café's, waar iedereen, van huisvrouw tot notoire alcoholistwerd aan geklampt. De actie kreeg een vroegtijdig einde toen de moeder van het meisje, haar dochtertje in „de kroeg" ont dekte. en mee naar huis nam. beth als ik willen er binnen twee jaar mee ophouden in films op te treden". „Ik denk dat Elizabeth eerst op houdt. Ikzelf moet nog verschillende afspraken nakomen en wil ook nog in enkele toneelstukken optreden. Wanneer ik uitscheid, ga ik me op het schrijven toeleggen. Het moet maar eens gezegd worden, ik ben nu eenmaal geen toegewyd acteur. Het is allemaal e.i kwestie van geluk ge weest". Burton ze dat hy en zyn vrouw dolgraag kinderen willen krijgen, maar ze kunnen hiervoor zelf niet zorgen. Elizabeth kan wel kinderen krijgen, maar de kans is vyftig pro cent dat zy in het kraambed zou sterven. Dit risico durf ik niet te ne men. Leven zonder Elizabeth kan ik me niet voorstellen, zy is nujn alles myn adem, myn bloed, myn geest en myn voorstellingsvermogen. Als er iets met haar zou gebeuren, zou ik sterven. Elizabeth Taylor heeft drie kinde ren uit haar vroegere echtverbinte nissen twee zoontjes van Michael Wilding en een dochtertje. Lisa. van Mike Todd. NEDERLAND 1 6.50 uur 7.00 uur Pipo de clown Mister Ed Mr. Terrific (kleur) Journaal en weerbericht Kleine mensen hebben grote Moment. Kaart over kaart Laatste nieuws NEDERLAND 2 KRO 8.55 i 9.30 i 10.00 i 10.30 1 10.35 i Pipo de clown Nieuws Van gewest tot gewest Mensen in de sport Journaal en weerbericht Mijn broer en ik Gamma: wetenschappelijk journaal Claude Debussy (18621918) Plaats voor niei Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 Voetbalwedstrijd Niet de aardigste, maar wel de beste heeft gewonnen. De voet balwedstrijd begon overigens slecht. Het geluid viel uit. en er was geen gelyktydig radiover slag waarnaar kon worden over geschakeld. Kan er in zo'n ge val geen reserve-commentator in de studio aanwezig zyn? Het is Immers bekend dat de verbin dingen met Spanje niet altyd feilloos werken. Toen in „Denk beeld" het interview met Prin ses Irene en Prins Karei Hugo werd opgenomen, werd hetgeen in Spanje werd gezegd, niet al leen uitgezonden naar Neder land, maar tegelykertyd ter plaatse gefilmd, voor het geval dat de verbidig zou worden verbroken. Het gebeurt welis waar zelden dat beeld of geluid langdurig wegvallen. Ook dit keer was het euvel na een mi nuut of tien verholpen, maar het Is tenslotte denkbaar dat de kink In de kabel niet binnen ander half uur gevonden wordt, en wat dan?. Is het dan niet wenseiyk dat Koen Verhoeff of Bob Spaak of Ad van Emmenes of wie dan ook wordt uitgenodigd de wedstrijd In de studio te komen bekijken, zodat hy altyd kan inspringen ils de nood aan de man komt? Toevallig wisten wy dat Real Madrid in het wit van de on schuld speelt, maar er zullen mensen zyn geweest die de eer ste tien minuten niet wisten of. ze wel voor de goede party f juichten. Dichters-diehterbij In de rust verraste de PvdA de kykers op nog meer voetbal. Leo Halle zat in de studio en mocht meekijken naar beelden van wedstryden uit de dertiger jaren. In 30 jaar bleek het voet bal wel sprogen vooruit te zijn gegaan. Met name het keepers werk is aanzienlyk beter gewor den, te oordelen naar de manier waarop met name de Belg Nicolay zyn doel verdedigde. La ter zagen we een programma van een andere, Nederlandse Ni- colai. t.w. „Dichters dichterby", geregisseerd door Roelof Kiers en gepresenteerd door Ed Hoor- nik. We zagen achtereenvolgens J. B. Charles, Hans Vlek en Willem Brandt. Alle drie goede dichters in hun soort. Van wie de 20-jarige Hans Vlek als de belangrijkste coming-man van de Nederlandse dichtkunst wordt beschouwd (hij weet zyn verzen ook voor te dragen, een belang rijk pluspunt tegenwoordig met al die poëzie-avonden)van wie J. B. Charles de meest pro- zaische. maar ook de krachtig ste is, terwyl Willem („Pruik en provo") Brandt verraste met een gedicht dat kenneiyk ook het jeugdige publiek aanhprak, en waarin hy opriep 1 Corin- thiërs 13 te decoderen. Deze by- belpassage begint met: „Al wa re het, dat ik met de tongen der mensen en der engelen sprak, maar had de liefde niet, ik ware schallend koper of een rinkelen de cimbaal", zy eindigt met: „Geloof, hoop en liefde, deze drie, maar de meeste van deze is de liefde". VOOR DONDERDAG 7 MAART NCRV: 18.00 Tijd vrij vrije tijd: Koorzang en fanfare-ork. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. 19.00 Muz. van Het Leger des Heils (gr.). 10.15 Spektrum: nws. uit de prot. 19.30 Kerkorgelconcert: muz. 20.00 wyd als de wereld: weke lijkse oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 20.10 Stereo: Balletmuz. (gr.). 20.30 Stekker: sterlvondprogr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 te gr muz. 23.00 Studio 2300: gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. AVRO18.00 Nws. 18.16 Radiojoum. 19.35 brlek. 19.40 Mens en Bijbel radioca techese. AVR" - kunstkroniek Moskou met kameleon, hoorspel. 22.30 Nws 22.40 Radiojoum. 22.55 Kamermuz.: klass. en mod muz. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 8 MAART Hilversum 1 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass en mod. platenprogr. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 land- en tulnb.; 12.30 Nws.; 12.41 Ac tualiteiten). 14.05 Schoolradio. 14.30 Musiésta: licht gevar. muz.nroer TROS: 15.00 Klass. er muz 15.30 Voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.07 Prom. Ork.: Ned. muz. 16.30 Voor de tier reo: Jazztrio met zar Sportkompas. 17.50 Act. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte grmuz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 Stereo: Lichte grmuz. (8.30- 3 35 De groenteman.) 8.50 Morgenwii- ilne NR.TT - Q nn i Nws. 13.11 - de rubriek: Hoor Overweging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de hulsvr. 9.35 Wateretanden. 9.4* Schoolradio 10.00 Stereo: Aubad< klass.- en seml-klass. platenprogr. 11.0 Danny Kayr in Italiaanse film De acteur Danny Kaye is in Rome aangekomen voor besprekingen met de Italiaanse filmregisseur Federico Fellini over een mogeiyke rol van Danny in Fellini's nieuwe film. Kaye. die sinds 1963 niet in films is opgetreden, zei niet te weten waar Fellini's volgende film „De reis van G. Mastoma" over gaat „Het onderwerp is niet belangrijk", zei de acteur „Fellini is een briljant regisseur en wat hy me vertelt te doen, zal ik zonder meer uitvoeren" Fellini heeft geen film van norma le speelduur gemaakt sinds 1966, toen hy onenigheid kreeg met filmprodu cent Dino de Laurentiis over de ver filming van „De reis van G. Mas toma". Nieuw cabaret in Lurelei-tlieater Het Lureleitheater in Amsterdam zal gedurende het seizoen 1968/69 worden bespeeld door een nieuw ge vormde cabaretgroep. Deze groep zal bestaan uit Adèle Bloemendaal. Gerard Cox en Frans Halsema. Zy zullen een programma brengen on der de titel .Met blydschap geven wy kennis De muzikale leiding zal berusten by Boude wijn Leeuwen berg. Voor dit programma sullen tekstbijdragen worden geleverd door o.a. Guus Vleugel, Michel van der Plas. Rinus Ferdinandusse, Jules de Korte. Jan Blokker. Ben Rowold en drs. P. De artistieke leiding is in handen van Frans Halsema en Ge- rad Cox. Het programma zal medio september in première gaan. sumentenrubrlek. NRU: 14.30 Klank- bedd over Perugia, een plaatsje In Ita lië 15.00 Vliegende blaadjes: licht muz.progr. 15.20 De toekomst van het Noorden lezing 15.30 Lichte grmuz. VPRO 16 00 Nws. 16 02 Thuis: pro gramma voor thuiszittenden l6.3ÓVoor de kinderen 16.45 Amsterdams Studen ten kamerork mod muz. 17.40 In formatie achtergronden Hilversum 3. 240 m. en FM. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor 'J.0 00 Nws K NRD: "OO Nws. ycht £evar platenprogr. VPRO: ïo'22 £ws 12 03 Aeent 000 13.00 Nws. 13.03 Progr met Hans Kemna. 13.30 Help: gevar. platen TROS; 14.00 16.00 Nws. 16.03 Ópe; Nws. 17.02 Sporl -1800 Gevar. platenprogr. moblllsten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevi sie NTS: 18 50 Pipo de clown NTSr 19.00 Joum AVRO: 19.06 In kleur- De High Chaparral: TV-feuilleton. NTS: 20.00 Journaal AVRO: 20.20 In kleur. Grand Gala du Disque Populaire 1968. 21.40 De vliegende Non TV-feull- leton NTS: 22 05 Journaal. AVRO: 22.15-23.30 In kleur: Grand Gala du Disque Populaire 1968. (22.10-22.15 19.00 Journaal titels voor gehoorgestoorden) 19.25 ri pen Oog, tips voor het vrye weekend. NCRV20.20 t.rubriek. NTS: 22.25-22 30 Journ.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5