Voor invaliden ontbreekt stuk ver keer s wetgeving TJARDA wordt 80 jaar kippeiagHJt MATERIE LOUTER VRAAGTEKENS Uitvoer van haring daalde ARISTOCRAAT HART NIEREN Hele detailhandel één vestigingsdiploma 19!PINSDAG 5 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze Haagse correspondent) Zelfs de man, die met een koe aan een touw door een drukke stad loopt, wordt geacht te weten hoe hij zich in het verkeer i moet gedragen. De invalide in zijn aangepaste voertuigje weet dat meestal niet. Hij kan het ook niet weten. De geleider van de koe kan voor elke voorkomende situatie het Wegenverkeersreglement naslaan. Mag hij op de stoep lopen? Mag hij op de „zebra" oversteken? Wanneer kan hij een bekeuring krij gen? De invaliden moeten rekenen op beleefdheid en medegevoel van o.ndere weggebruikers en van politiemannen. Hun rechten en plichten liggen niet vast. Kandidaten voor het ryvaardig- I heidsexamen kennen de situatie koe geleider uit spitse vraagjes op het theoretisch examen. Maar er is op dat examen nog nooit een vraag gesteld over de positie van de ge handicapte weggebruiker. Elk jaar neemt hoofdzakelijk tengevolge van ernsige auto-ongeluk ken het aantal invaliden in ons land toe. Elk jaar zijn er meer ge handicapten, die in hun rolstoel naar bulten gaan. Het is nu zo ver, dat deskundigen hebben geconstateerd, dat de ver- keerswetgeving onvolledig is op het punt van gehandicapte weggebrui kers. Er wordt thans een onderzoek ingesteld in hoeverre de verkeers- wetgeving hiervoor moet worden aan gevuld of gewijzigd. Moeilijk Vra gen Hoeveel gehandicapten zijn er in Nederland? Hoeveel mensen rijden in gemotoriseerde rolstoelen of elek trisch voortbewogen eigen bouwsels? Hoeveel keer per jaar wordt een in valide geverbaliseerd? Hoe vaak is hü betrokken bij een verkeersonge val? „We weten het niet", zegt de heer Th. K. Molenaar, hoofd „Bu reau stichting technische voorlichting ten behoeve van lichamelijk gehan dicapten" in Den Haag. „We stik ken in Nederland van de cijfers en statistieken, maar over invaliden heb ben wij vrijwel geen enkel cijfer. We weten op dit punt absoluut niet anders dan dat dez$ groep mensen jaarlijks toeneemt". Deze materie is blijkbaar bijzon der moeilijk in cijfers vast te leg gen. Ook het probleem „de gehan dicapte in het verkeer" bestaat hoofdzakelijk uit vraagtekens. Be kend is, dat ruim drie procent van de Nederlandse bevolking lichame lijk gehandicapt is. Een deel daar van rijdt in een rolstoel of invali- n. Een deel daar weer van Het zal bijzonder moeilijk worden een uniforme regeling te ontwerpen voor alle invalide weggebruikers. Er rijden in Nederland ruim zestig ver schillende typen gemotoriseerde in validewagens. De bekendste: drie wielers, driewielers met een „laad bak", bestuurd door een „valide", rolstoelen met een bromfietsmotor en wagentjes met een elektro-motor. Deze laatste soort vormt trouwens een probleem apart. Volgens de wet wordt de elektromotor in het ver keer gelijkgesteld met verbrandings motoren in de klasse van 50-250 cc. De rolstoel zou dus moeten worden uitgerust met richtingsaanwijzers en deugdelijke remmen. De bestuurder zou in het bezit dienen te zijn van een rijbewijs of in elk geval onthef fing van het rijbewijs moeten aan vragen. Dat geldt dan ook voor de invalide, die een huisrolstoel heeft met een elektromotortje (topsnelheid 7 km per uur). Ook deze man of vrouw zou aan alle bepalingen moe ten voldoen als het weer zo mooi is dat hij graag naar een parkje wil, dat bijvoorbeeld 500 meter ver derop aan de straat ligt Gratie Op het ogenblik mengt de gehan dicapte zich in het verkeer bij de gratie van plaatselijke politie-autori- teiten, soms gesteund door gemeen telijk geldende ontheffingen. „Als wij de gehandicapten volledig integreren in het verkeer", aldus de heer Mo lenaar, „is dat afgelopen. Dan kan geen enkele politieagent meer iets oogluikend toelaten. Vooral niet als er een ongeluk zou gebeuren. Het gevolg is dan, dat voor een aantal van deze invaliden de situatie nog veel beroerder wordt. Men kan ge- meentelijk geen ontheffing geven voor iets, dat niet aan wettelijke eisen voldoet". „Problematiek ttf over", besluit de heer Molenaar. „Niets vastleggen be- j tekent, dat ergens moeilijkheden kun- nen ontstaan in de afwikkeling van i schadegevallen en dat invaliden zich i onzeker voelen en gedragen. Wèl uit zoeken zou ook zeker nadeel bete kenen voor invaliden. Ik hoop, dat de deskundigen deze dilemma's goed zullen analyseren, eventueel in sa menwerking met de centrale politie verkeers commissie. Misschien vin den de verkeersdeskundlgen toch een oplossing, die alle partijen voldoet. OORDEEL C.N.V.: „Het valt nogal mee met de loonstijging^ Een zeer voorlopige conclusie mag zijn, dat het met de loonstijging nogal meevalt. Zolang deze stijging beneden de verhogingen van de meerjarige contracten blijft, is er voor wie dan ook waarlijk geen reden om bang te worden dat het de spuigaten zal uitlopen. Dit zegt het Christelijk Nationaal Vakverbond in zijn blad „De Gids". Op 22 februari waren nieuwe con tracten afgesloten voor een aantal be drijfstakken met in totaal 100.000 werknemers. De gemiddelde loonkos tenstijging in deze contracten beliep 5.5 procent. De afspraken voor ar beidstijdverkorting, die in deze c.a.o.'s werden afgelegd, kwamen neer op een gemiddelde loonkostenstijging van 1,4 procent. Daarnaast zijn nieuwe c.a.o.'s afge sloten voor een aantal afzonderlijke ondernemingen met samen 10.000 werknemers. Hier lag de gemiddelde loonkostenstijging op 4,9 procent plus 0,2 procent voor de arbeidstijdverkor ting. In beide gevallen, aldus het C.N.V. blijft de stijging van de loonkosten dus iets onder het niveau van de loon kostenstijging in 1968 die het gevolg is van al eerder afgesloten meerjarige contracten. De verbeteringen daarin komen namelijk neer op gemiddeld zes procent met nog eens 1,1 procent voor arbeidstijdverkorting. Onder deze meerjarige c.a.o.'s vallen 538.000 werknemers. In totaal zijn tot nu toe dus de arbeidsvoorwaarden-1968 gere geld voor rond 650.000 man. In bijna alle c.a.o.'s is een arbeids tijdverkorting opgenomen, die voor een deel pas later dit jaar zal Ingaan en die ln het algemeen neerkomt op een verkorting van de werktijd met een kwartier per dag. Het CJN.V. noemt die „een eerste voorzichtige stap in de richting van de veertig- urige werkweek". De Nederlandse uitvoer van pekel en steurharing is gedaald van 23.615.647 kg in 1966 tot 21.627.043 kg in 1967, zo blijkt uit gegevens van de Dienst Nederlandse Haringcon trole. De waarde daalde ook, van f30.171.281.— tot f27.490.636.— de waarde per kilo daalde van f 1.28 tot f 1.27. West-Duitsland was de grootste afnemer. Het kocht 10.185.707 kilo en betaalde er f 1.34 per kilo voor of In totaal f 13.690.415. Engelse studenten in beroering Universiteit van Rome blijft dicht (Van onze correspondenten) Het afgelopen weekeinde is het ln de Romeinse studentenwereld tame lijk rustig gebleven. Zaterdag kwa men op de „Piazza del Popoio" in Rome ongeveer 3000 studenten bij een, terwijl zondagochtend in de Vil la Borghese een groot aantal studen ten samenschoolden, maar geen van belde keren is het tot ernstige bot singen gekomen. Men kwam niet ver der dan enkele kleine ruzies onder ling. De academische senaat heeft za terdag het besluit genomen de her opening van de universiteit, die van daag zou plaatshebben voor onbepaal de tijd uit te stellen. Engeland Ook in Engeland en Schotland zijn de studenten de laatste tijd roerig. Ze eisen hogere toelagen en medezeg genschap in het beheer dier universi teiten alsmede vaststelling van de studieprogramma's Zaterdag dreigde het tot een ern stig incident te komen toen opgewon den studenten de Britse minister van Binnenlandse Zaken Callaghan bij een bezoek aan Oxford in een vijver dreigden te gooien. Callaghan riep hun toe dat d'e gevolgen „voor hen erger zouden zijn dan voor hem". De studenten brachten de nazigroet boen Callaghan versoheen. Deze incidenten volgden onmiddel lijk op hetgeen er een dag tevoren in Manchester was gebeurd, waar studenten, de Britse minister van Onderwijs Walker beletten te spre ken. Onder de collectie voor het komende seizoen, gepresenteerd door de Weense couturiers in sa menwerking met het Instituut ter bevordering van de handel, bevond zich dit bruidstoilet. De ontwerper ziet de vrouw als een ontluikende bloem, hetgeen hij gerealiseerd heeft in dit toilet, dat bovendien een duidelijk mini- accent heeft. (Van onze Haagse correspondent) Er zullen niet veel Nederlanders zijn, die over een dergelijke nationale en internationale ervaring beschikken als jhr. mr. dr. Alidius Warmoldus Lambertus Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die donderdag tachtig jaar wordt. In een zeer groot aantal functies heeft hij ons land gediend. En nimmer in zijn lange carrière kon men zeggen: „Deze post had hij toch niet moeten aannemen. Voor dit werk is hij minder geschikt". Na zyn studie in zjjn geboortestad Groningen was hij korte tijd advo caat in Den Haag. Hij verkoos ech ter na korte tijd de diplomatieke dienst, die hem naar Brussel, Was hington, Parijs en Berlijn voerde. In Brussel had hij zijn Amerikaanse echtgenote Christine Marburg, doch ter van de gezant van de Verenigde Staten in de Belgische hoofdstad, le ren kennen. In 1925 werd de heer Tjarda be noemd in een geheel andere functie, die van commissaris der Koningin in de provincie Groningen. Zijn vader was dat ook reeds geweest. Hij, de aristocraat in hart en nieren, laatste mannelijke telg uit een oud-Omme- lander geslacht, vervulde dit ambt met een waardigheid en stijl, die nie mand na hem heeft geëvenaard. Netlerlands-ïndië Hoe lief Groningen hem was: hij wilde er niet altijd biyven. In 1933 nam hy de benoeming aan tot gezan in Brussel en drie jaar later die van gouverneur-generaal van Nederlands -Indie. Weinigen hadden toen ver moed, welke moeiiykheden hem daar "Zouden wachten. Sommigen beseften de Japanse dreiging zeker de heer Van Star kenborgh maar men meende, dat het nog wel zou loslopen. De toenma lige regeringen in Den Haag ver waarloosden naar veler mening de defensie. De Japanners probeerden eerst door dreigementen en chantage vaste voet in Nederlands-Indië te krygen. De heer Tjarda en de zynen echter gaven geen krimp en deden dat evenmin nadat de klap gevallen was en de Japanners na korte, doch hevige Nederlandse tegenstand, als overwinnaars voor jhr. Tjarda ston den. zyn houding maakte indruk op alle Nederlanders, die hem in die da gen meemaakten. De gouverneur-generaal weigerde naar Australië uit te wyken en deelde het ellendige lot van zyn landgeno ten in Indonesië. De Japanners be gonnen meteen hem in hun propa ganda te kleineren en voerden hem naar Mandsjoerije. Aldaar onderging de heer Tjarda dezelfde vernederin gen en mishandelingen als zyn mede gevangenen. In 1945 na de Japanse nederlaag kwam hy vrij, maar alras bleek, dat zyn inzichten niet strookten met die van de toenmalige regering. De heer Tjarda van Starkenborgh Stachou wer, die zich bovenal dienaar van de Kroon voelde, wilde eerst de orde herstellen en daarna pas met de na tionalistische leiders in het toenma lige Indië praten. Hy nam ontslag als gouverneur-generaal, maar zyn rol was allerminst uitgespeeld. In 1946 werd hy ambassadeur in Parijs, waar hij twee jaar bleef. Na dien in 1950 kreeg hy de funotie van ambassadeur van ons land by de pas opgerichte Noordatlantische Ver dragsorganisatie, eerst in Londen (1950-1952), dan in Parys (1952- 1956). Men kan echter onmogehjk zeggen, dat dit „de nadagen van zyn carrière" zyn geweest. Hy, die noch een uitgesproken politicus was en evenmin een typische diplomaat, had een kennis van alle problemen als weinigen. Men noemde de heer Tjarda, die opviel door rechtlijnig - heid en eerlykheid, wel „het geweten van de NAVO". Een bittere teleur stelling voor hem was, dat het plan voor een Europese Defensie Gemeen schap sneuvelde door Franse tegen werking. Na zyn pensionering maakte de heer Tjarda van Starkenborgh Stach ouwer nog deel uit van de gemengde Belgisch-Nederlandse commissie tot onderzoek van de netelige kanalen- kwestie en was hy een der drie ver trouwensmannen, die belast waren met onderzoek en advies inzake moeiiykheden om het Koninklijk Huis. De universiteit van Groningen gaf hem een eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte. Zijn promotor, de historicus prof. Van Winter, zei toen terecht tot de her Tjarda van Star kenborgh Stachouwer die thans in Wassenaar van zyn rust geniet „U hebt zelf geschiedenis gemaakt". Johnson vraagt om stop koperstaking President Johnson heeft er gisteren in een toespraak tot vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers in de koperindustrie opnieuw op aan gedrongen een eind te maken aan de staking die nu al 234 dagen heerst en volgens de president „een bedreiging vormt voor de dollar, de welvaart van het land en de Amerikaanse oor logsinspanning in Vietnam". Johnson had vertegenwoordigers van vier grote kopermaatschappyen en 26 vakbonden voor dit doel uitge nodigd op het Witte Huis. Hy zette uiteen hoe de snel stygende invoer van koper 'n zware druk op de han delsbalans tot gevolg heeft, en vroeg zijn gehoor de onderhandelingen voort te zetten. De regering zal binnenkort aan de Sociaal Economische Raad de vraag voorleggen of het gewenst is te ko men bot een vestigingsdiploma voor de gehele detailhandel. Dit zei de voorzitter van de Konimklyke Neder landse Middenstandsbondde heer P- G. van der Weele, gisteren op een vergadering van de Rotterdamse mid denstandsvereniging. Hy stelde de vraag of de liberali satie van het vestigingsbeleid iiï de detailhandel van bovenaf door de re gering moet worden gestimuleerd en was verbaasd, dat de regering deze zaak aan de S.E.R. gaat voorleggen. Ook op dit terrein is het, aldus de heer Van der Weele, niet 't bedryfs- leven zelf. dat de toon aangeeft. Hij liet merken, dat men in midden- standskringen niet onverdeeld en thousiast is over een zo ingrijpende verandering in het vestigingsbeleid. Men zou er wel voor voelen om bran ches in blokken by elkaar te voegen en voor deze afzonderiyke groepen aparte vestigingsdiploma's in te stel len- ADVERTENTIE MET LEKKER VEEL KIP TER KENI\ Dè verrassing voor de boterham, de rijst, de aardappels en de pasteitjes. Alle huis moeders en kipliefhebbers opgelet! Iglo kipperagout uit de diepvries. Vol met de lekkerste stukjes kip en smakelijke ingrediënten. Haal gauw een pakje! KENNISMAKING VAN NU 1,39 (300 GRAM)

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9