BARA-LON Kwesties van (on)schuld en twijfel iLEIDENS GROEI Grijpt SVB de macht in NSR? V erantwoordelijkheid voor uiterlijk ligt bij de leerling zelf Kappers uit Leiden en omgeving doen mee aan kampioenschappen zonneschermen? Het Industrieschap de Grote Polder Marktgelden zijn niet redelijk meer GOUDEN RING Leidse Universiteit en industrie zoeken nauwer contact „RIJNLAND" N.Y. VOOR DE LEIDSE BALIE r i| DINSDAG 5 MAART 1968 LETDSCH DAGBLAD i In een recent rapport, dat is Samengesteld door het Ge- r.vpieentelijk Bureau voor de gtatistiek, zijn cijfers gepubli ceerd over de loop van de mkleidse bevolking (naar stads- r Jfijken) over de jaren 1965, J966 en 1967. Het inwoneraan- ■stejal van de gemeente, zo lezen ir Vj in dit rapport, nam van 19.702 per 1 oktober 1965 tot t 402.767 per die datum in 1967 'Joe 3.1%). Over de periode oktober 1965 tot viektober 1966 bedroeg de toeneming 15 |499 personen, waarvan 2309 als ge- olg van de grenswijziging per 1 juli eaijp66 en 190 door „eigen aanwas" (plus 0,19%). De groei tussen okto- ier 1966 en oktober 1967 was 566 per en pnen (plus 0,55 uur Het aanital inwoners van de bin- [8 ienstad liep van 19.945 in 1965 tot Zoi.i98 in 1967 terug (min 9,1 De jfvloeiing in het noordelijk deel (bin- ienstad-noord) was mede onder °1ivloed van de voortgaande sanering - (daling met 21 in Havenwyk- iiid) met 11 het grootst. De sterk- rktle groei gaven de nieuwbouwwijken sl ïbrtuinwijk)(Boshuizen) met res- "^bctievelijk 36 en 35 procent te zien. De toeneming, die het inwonertal steWn de gemeente in deze jaren te te>n gaf, is buiten de grenswyzi- -lOlnggeheel terug te voeren tot de itegorie alleenstaanden. 'aip De gezinsbevolking onderging een ^-4 piling. Van oktober 1966 tot oktober (toij67 steeg bij een algemene groei W 0.55% het aantal zelfstandig wo- %ide alleenstaanden met. 5.68 het antal inwonende alleenstaanden oori^t 5-92 De gezinsbevolking daar- ttegen daalde met 0.37 Uiteraard peelt de migratie hierbij een belang- .OHfike rol. In genoemde periode leverde gezinsmigratie een negatief saldo van 887 personen (245 gezinnen). 8 Ie migratie van alleentrekkenden Qdeftlleenstaanden) leidde tot een posi- 10 jef saldo van 552 personen (stu- tonïnten)- 3 iDe gemiddelde gezinsgrootte werd prekend door op de totale bevolking llnltt aantal alleenstaanden (zowel ?evrflfstandig wonend als inwonend) in ur tindering te brengen, waarna de ver- tnetfegen gezinsbevolking werd gedeeld ig. bor het aantal gezinnen. De gezims- lerkte daalde van gemiddeld 3,56 versonen in 1965 via 3,54 in 1966 tot i/mp0 in 1967. Het laagst is zij in de linsjjken Pieterswijk en Tuinstadwijk, w. 3,19, het hoogst in de „Jongere ijken": For tuinwijk en Boshuizen, respectievelijk 3,68 en 3,92. De ge- liddelde grootte van de gezinnen in 1 goonschepen komt op 3,09, die van de ^Woonwagenbevolking op 4,32. Rector Leids Gymnasium: uil Het Nederlands Studenten Akkoord NSA) heeft gisteren verontrust ge- F eageerd op een zaterdag 2 maart por de SVB-fractie genomen besluit y het volgende NSR-bestuur geen L iBA-ers op te nemen. De SVB-frac- jle, die in de NSR 22 van de 50 ze- Bis bezet, heeft jongstleden zaterdag esloten, de vereiste meerderheid voor en SVB-bestuur te verkrijgen ioor het uit de NSR doen boten van de Technische Hoge- {hooi Delft. Zoals bekend heeft in D lelft de SVB niet aan de verkiezin- en deelgenomen en worden de !NSR-zetels van Delft dus door niet )VB-ers bezet. Bij herverdeling van Ie 50 NSR-zetels zou de SVB met 26 letels een absolute meerderheid be ltten. ur:|Het NSA wyst er in zijn brief aan allee SVB op, dat de democratische stu- voolenten vertegenwoordiging door de at. bringe opkomst 30% van de studen- in bij de laatste verkiezingen in een TfiWeke situatie is komen te verke- navfen. Hierdoor is binnen en buiten de le""9iudentengemeenscihap twijfel aan representativiteit van de NSR en !e grondraden ontstaan. Om deze tisis te overwinnen is het NSA be- eid mee te werken aan een NSR-be- iNfcuur waarin voor de SVB een plaats 1ingeruimd die overeenkomt met het urleit dat de SVB momenteel de groot je studentenpartij is. g Volgens het NSA moet de SVB nu 2 «liezen tussen gebruik maken van de q Jiereidheid van het NSA tot samen werking of het op ondemocratische Hjze verkrijgen van een meerderheid 'p de NSR. Kiest de SVB het laatste. Jan kan van eenheid in de landely- se studentenvertegenwoordiging geen )prake meer zijn, aldus het NSA. Pater B. de Goede overleden Na een langdurige ziekte is in het £t Ellzabethziekenhuis in Leiden in .tie ouderdom van 83 jaar overleden ■pater drs. B. de Goede ofm, oud-rec- ïor van het St. Bonaventura-lyceum Jan de Mariënpoelstraat. Pater De j3oede. die als eerste rector aan dit •lyceum werd benoemd, stond van 1 1933 tot eind 1950 aan het hoofd van .ileze scholengemeenschap, die onder •Zijn directoraat is omgebouwd van j)b.s. naar lyceum. Donderdagmor gen om elf uur wordt in de Harte- prugkerk een plechtige uitvaartdienst feehouden, waarna de begrafenis plaats vindt op het kerkhof van Hui- llize De Wilbert te Katwijk a. d. Rijn. In het lustrumnummer van „Socius", het schoolblad van het Leids Gymnasium, is een vraaggesprek opgenomen met de nieuwe rector, drs. A. M. Coebergh van den Braak. In dit vraaggesprek geeft de rector o.m. zijn mening over kleding en haardracht op school en over seks. Aan dit vraaggesprek ontlenen wij de volgende passages: „Ik vind, dat de verantwoor delijkheid voor kleding en haar dracht, niet by de schoolleiding, maar by de leerling zelf moet liggen. Toch geloof ik wel, dat de leraar in bepaalde situaties aan een leerling een waarschu wing met betrekking tot zyn uiteriyk mag geven, al zou ik zelf nooit een jongen bevelen om naar de kapper te gaan. Voor beat heb ik weinig waardering, maar dat spruit voornamelijk voort uit een gebrek aan inte resse voor dit soort muziek en ik heb er begrip voor, dat jonge ren een beatgroep wel op prys stellen. Ik heb echter bezwaar tegen al te harde muziek op schoolbals, want men mag niet uit het oog verliezen, dat deze feesten niet slechts voor de leer ling, maar voor de gehele school georganiseerd worden, d.w.z. ook voor de docenten georganiseerd worden, en dat de meeste lera ren nu eenmaal liever niet dan sen en luisteren naar dit soort muziek. Dat al deze moeilijkhe den zich op deze school weinig voordoen, is, dacht ik. te dan ken aan een zeker gevoel voor stijl van de gymnasiasten, waar ik een grote waardering voor heb". „Seks heeft altyd een belang rijke rol in het leven gespeeld, dat niet valt weg te doeze len. Ik vind het daarom in prin cipe juist, dat op de middelbare scholen seksuele voorlichting wordt gegeven, maar hierbü doen zich problemen voor: wie? hoe? en misschien ook, wan neer? Men moet deze moeilyk- heden echter zien te overwin nen. want tenslotte moet de school niet alleen een opleiding voor het eindexamen, maar ook voor het leven zijn". De eerste ronde van de lands- r afdeling slechts één deelnemer, nl. reacli-iix over de kritische universiteit De „kritisahe universiteit" is het onderwerp van een teach-in, die, ge organiseerd door het universitair do- batgezelschap Pro et Contra en het algemeen dispuut van het Leidsch Studenten -Corps Doe trina, op maan dag 11 maart as. zal worden gehou den. De voor iedereen gratis toegan kelijke bijeenkomst, die te 20.15 uur zal aanvangen, zal plaatsvinden in de grote zaal van ae Sociëteit Mi nerva, Breestraat 4850. Op de teaoh-in, die zaJ worden voorgezeten door prof. mr. J. F. Glastra van Loon, zullen de onder werpen Wetenschap en praxis. Maat schappij -universiteit en Structuur van de universiteit worden ingeleid door respectievelijk prof. dr. mr. C. A. van Peursen, dr. J. H. Schreurer C. M. Kilian en drs. C. E. Vervoort Een forum, bestaande uit prof. dr. R. F. Beerling, dr. H. Faber, P. J. Kuyper en L. van der Mey, zal dis cussiëren over de concretisering van een „kritische universiteit" in Leiden. ADVERTENTIE uw markiezenmaker adviseert u Derde concert „Toonkunst" Zaterdagavond 16 maart vindt in de Zuiderkerk het derde Toonkunst- concert plaats. De fluitist Jean- Pierre Rampal voert, met aan de Robert Veyron-Lacroix, het volgende programma uit: J. S Bacfh sonate in g kl. t., Robert Schumann Drie Ro mances, Carl Reinecke Sonate ..Un dine". Francis Poulene Sonate (1958) Béla Bartók Suite Paysanne Hon- graise. (Van onze correspondent) „Het schrikbarende beeld van de marktgeldverhogingen heeft het afgelopen jaar als een zwaard van Damocles boven ons hoofd gehangen en zal ook dit jaar weer Op vele plaatsen in ons land met onverminderde kracht toeslaan". Dit zei de voorzitter op de gisterengeheel andere factoren ten gronde In Arnhem gehouden jaarvergadering j gaan. (Zoals bekend bestaan er in van de Centrale Vereniging voor de Leiden ook plannen om tot een over- ambulante handel, de heer J. Wil- dekte markt te komen), lemsen. Hij wees er naar aanleiding Een ancier probleem is nog steeds het venten. In het centrum van gro- Het Leidse raadslid de heer W .G. den Dubbelden (P.v.dA.). heeft zich met de volgende vragen tot het Col lege van B. en W. geridht: „U zult on getwijfeld kennis genomen hebben van de uitspraken van de raad der gemeente Zoeterwoude, inzake het Industriesohap „de Grote Polder". U zult eveneens kennis genomen heb ben van de ernstige verwijten, die de ze raad meende te moeten maken aan het adres der gemeente Leiden. In verband met deze uitspraken wenst de heer Den Dubbelden geïn formeerd te worden over de volgen de vragen: 1. Is het juist, dat door de voorzitter van het schap, i.e. de wethouder van financiën van de ge- kampioenschappen van Nederland, georganiseerd door de Technische Artistieke Sectie van de Ned. Kath. Kappersbond, werd gisteravond voor de Technische Club afdeling Leiden een groot succes. Alle 18 deelnemers (sters) zagen zich door het behalen van een voldoende aantal punten geplaatst in de tweede ronde. Zowel voor het dames- als herenkappers vak werd gewerkt in drie afdelin gen, te weten A, B en junioren. Een jury nam het eindresultaat terdege onder de loep. Voor wat be treft de herencoiffures waren dit de heren Wingers (Schalk), Van Ha- mont Tilburg) en Klaassen even eens uit Tilburg), de dameskapsels werden beoordeeld door de heren Daniëls (Amsterdam). Janssen (Schijndel) en Post (Haarlem). De opdrachten voor de diverse afdelin gen luidden verschillend. Voor het damesvak o.a. het ontwerpen van een cocktail-coiffure (A) en een modern dagkapsel (B en jun.)voor het he renvak een vrij model (A, B en Jun.) De vele aanwezigen sloegen het werk van collega's met. stijgende be- langstelline en bewondering gade en het moet het bestuur van de afde ling Leiden van de Kath. Kappers Patroonsbond veel genoegen hebben gedaan dat er zo'n enthousiaste sfeer heerste in de zaal van het Patro naatsgebouw in Oegstgeest. Het enthousiasme bij de deelne mers was zelfs zó groot dat zfj.toen de tijd verstreken was. ternauwer nood afscheid konden nemen van hun model. De fraai gekapte dames („haar is hoofdzaak") maakten on der luid applaus een ererondje na dat de jurvleden hun werk hadden gedaan. De herenkappers kregen hierna noe een kwartier toebedeeld om hun model op te maken. In mo derne stijl met de föhn. Alvorens de uitslag bekend ge maakt werd kon men getuige ziin van een primeur- de heer Janssen uit Schiindel demonstreerde het nieuwe Duitse modekaDsel Pirouette' dat vnriee week donderdag in Berlijn voor het eerst eetoond werd. Dit kapcpl heeft tvpisch krullende krum- nar+iien met s'mpelp zükanten. Het is goed draae- en houdbaar wanneer het haar Per, licht nermanent heeft eehad. D" krullende partij maakt de laatste t-iid veel opeane. waarbü het sluike haar uit de mode raakt Aan de andere ziide van de tafel demonstreerde de heer Kruizinea (trainer van de technische club af deling Leiden) met een vrije coif fure. Daarna was het zover dat de heer A C J. de Kok de uitslag van de eerste ronde kon meedelen. De voorzitter van de afdeling Lei den van de NKKB de heer E. Lan- tozaal, reikte aan de le. 2e en 3e prijswinnaars en -winnaressen te vens de diploma's van de TAS uit. Het herenvak telde in de junaoren- de 18-jarige Wim van Tongeren uit Leiden. Tussen zijn gevorderde vak genoten leverde hij de prestatie een tweede prijs te winnen. Een succes, dat met een diploma werd beloond. De totaaluitslag was: Damesvak afd. A: mej. J. Spie kerman (Leiden) le prijs. Damesvak afd. B: le prijs mej. J. v. d. Holst (Noordwijk), 2e prijs mej. I. van Lammeren (Langeraar). 3e prijs mej. A. Zwetsloot (Buitenkaag) 4 e prijs de heer B. Walraven (Noordw.hout). 5e prijs de heer H. J Peter (Noordw.hout) Dames afd. .juniores: de dames A. de Goey (Leiden le prijs, T. van Nieuwkerk (Rijnsburg) 2e prijs, J. Bisschops (Sassenheim) 3e prijs. Herenvak afd. A: H. Smit (Noord- wijk) le pr., J. Duyndam (Noord- wijk) 2e prijs. H. Degger (Noordwijk) 3e prijs. Herenvak afd. B: P. Zoet (De Zilk) le prijs. H. Stouten (Wasse naar) 2e pr.. M. H. de Lange (Noord wijk) 3e prijs. H. Peurze (Rijnsburg) 4e prijs, J. Stouten (Wassenaar) 5e prijs. Junioren herenvak: W. van Ton geren (Leiden) 2e prijs. De tweede ronde heeft plaats op 22 april a.s. eveneens in het Vereni gingsgebouw in Oegstgeest. De lan delijke finale wordt gehouden In Den Bosch op 22 mei. 't Mannetje Keerom De uitvoering, welke de kinderope- rettegroep „Maskerette" onder auspi ciën van de Leidse Jeugd Actie zater dagmiddag 16 maart in de Schouw burg geeft van „Schoolslag", wordt in de avonduren nog gevolgd door het zangspel ,,'t Mannetje Keerom" naar het gelijknamige boek van Harriet Laurey. Ook van dit spel is de tekst ge schreven door mevr. W. J. Stam-v. d. Staay en werd de muziek gecompo neerd door Tonny Weidner-v. d. Staay. Evenals voor „Schoolslag" zorgt de heer I. Linschooten met de kinderen voor de decors. ADVERTENTIE voor dame of heer Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook met briljant. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. meente Leiden, is toegegeven, dat „Leiden voor 1964 nooit serieus aan de uitvoering van het Schap heeft ge werkt?" 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, is dit dan tevens de me ning van uw College? 3. Indien vraag 1 ontkennend wordt beantwoord, welke stappen heeft uw College dan ondernomen, om de in druk, die de gewraakte opmerking heeft teweeggebracht, weg te nemen? 4. Indien vraag 2 bevestigend wordt beantwoord, waarom is de raad der gemeente Leiden dan nimmer op dub belzinnige wijze van deze opvatting op de hoogte gesteld? 5. Is uw College met mij van mening, dat de verwijten van de raad der gemeente Zoeterwoude in wezen de zelfde zyn als de verwijten, nimmer zo scherp gesteld, van de raad der gemeente Leiden aan het adres der gemeente Zoeterwoude? 6. Is uw Collebe met mij van mening dat de hier geconstateerde situatie hoogst onaangenaam is en dringend verbetering behoeft? 7. Indien vraag 6 bevestigend wordt beantwoord, welke maatregelen denkt uw College dan te nemen om verbe tering in deze situatie te brengen? 8. Is uw College bereid een ontmoe ting tussen de raden der beide ge meenten, of delegaties van deze ra den te bevorderen, teneinde tot ver betering van het klimaat te geraken? hiervan ook op, dat reeds vele ge meenten <ook in Leiden - Red.) het marktgeld soms zeer drastisch ver hoogden. Het is begrijpelijk, vervolg de hij, dat de gemeenten bij het stij gen van de kosten van het markt wezen, de inkomsten willen opvoe ren. maar er zijn op dit moment marktgeldverhogingen welke tot ge volg hebben dat het marktgeld niet meer als redelijk kan worden be schouwd. Er zijn door Gedeputeerde Staten richtijnen aan de gemeenten in ons land verstrekt om de markten zoveel mogelijk self-supporting te ma ken. Ook de Centrale Vereniging staat op het standpunt, dat er naar moet worden gestreefd de markten zoveel mogelijk hun eigen kosten laten dragen. Nu echter diverse ge meenten in het. land bij de zoge naamde marktkosten ook nog vele bijkomende, niet tot de markt beho rende posten gaan incalculeren, be gint naar de mening van de Centrale Vereniging het woord self-supporting voor deze gemeenten een prima bron van inkomsten be worden op hun begroting. Aanbeveling verdiende het volgens de heer Willemsen, dat er zo spoedig mogelijk een bedrijfseco nomisch onderzoek met betrekking tot de ambulante handel wordt In- Overdekt Ook de problemen rond de ver koopwagens en de overdekte markten bezorgen, naar de heer Willemsen voorts zei, de vereniging vele moei- ïykheden. Waar op de ene plaats In ons land een overdekte markt een goede kans van slagen zou hebben, kan deze In een andere plaats aan In het universiteitsgebouw aan de dustrieëlen was vertegenwoordigd Stationsweg vond gistermiddag een eerste oriënterende bijeenkomst plaats van vertegenwoordigers van de Uni versiteit en van de Leidsche Vereeni- ging van Industrieëlen. Enige tijd geleden is het initiatief genomen tot een nauwer onderling contact tussen deze beide belangrijke groepen van de Leidse samenleving. Namens de Universiteit waren aan wezig de president-curator dr. E. H. Reerink, de rector-magnificus prof. dr. P. Muntendam, de secretaris van de Universiteit mr. N. F. Hofstee, de pro-rector prof. dr. D. J. Kuenen en ir. D. J. G. de Graaf, de nieuwe bouwcura tor. De Vereeniging va n In- door de voorzitter ir. A. Sitsen, de secretaris mr. De Ruijter de Wildt, ir. Schreuder als penningmeester en de heren R. Sloos en H. W. C. Heyning als bestuursleden. Besloten werd om op 16 oktober tot een bü- eenkomst in groter verband over te gaan. Gedacht wordt aan beide zU- den door ongeveer 40 belangstellen den vertegenwoordigd te zijn. tenein de de contacten tussen wetenschap en industrie te bevorderen. Deze con tacten kunnen onder meer gestimu leerd worden door wetenschappelijke onderzoekingen, speciaal op het ge bied van de sociale wetenschappen, met de ter plaatse aanwezige Leidse industrieën als werkterrein. tere steden wordt het venten onmo gelijk gemaakt door parkeerproble men, smalle straten, rijverboden enz. „Wij hopen", aldus de heer Wil lemsen. „voor de betrokkenen 'n lans te kunnen breken bü de komende EEG-onderhanöelingen in Brussel". Hierbij wees hij er ook op. dat eind 1969 alle bepalingen die er nu zijn in ons land, aangepast zullen moe ten worden aan de partners in d« zes EEG-landen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Elisabeth Ant je. d. v. C. L. Jonker en A. Haasnoot; Miranda, d. v. J. IJ zerman en E. Bakker; Johannes Ger- rit Louis, z. v. G. J. Brussee en A. B. N. Martijn; Albert, z. v. A. Witvoer en M. Borgerding: Richard Laurens, z. v. K. M. van Iwaarden en C. J. van Eest Willem Arend. z. v. L. Kulk en A. Hoek; Jacollne Jeanette, d. v. D. Knetsch en J. van den Eijkel; Patricia Catharina Wilhelmina. d. v. J. W. van Velsen en C. M. Dekkers: Vincent Da niël. z. v. H. D. de Vroom en J, F. M. de Jong; Willem Roelof, z. v. W. R, J. G. van Klaveren en J. Jansen; An gela Jolanda, d. v. P. van DuiJvenbode, A. van der Ster; Johanna Wilhelmina Maria, d. v. A. N. J. M. van der Werff en M. W. Olljerhoek; Ingrid, d. v. E. Hoogendoorn en R. G. Overvliet; Christiaan Johan, z. v. L. Merbls en J. van der Leek: Erik Jacobus, z. v. F. van Glnkel en M. Donker; Stanley, z. v. A. w. Schreure en S. P. van Sta- den; Deonislus Cornells, z. v. P. J. de Wit en J. P de Graaf; Catharina Jacoba Cornelia, d. v. J. Hooftman en C. M. Koot; Steven Franc. z. v. M. J. Garvin en P. J. M. Verhoeven; Jo hannes Jacobus, z. v. J. J. de Gier en T. W. Baak; Gerard, z. v. G. Bol en J, Boom; Allard WUlem. z. v. W. C. U van Hoorn en H. A. E. van der Steen* Alexander Nicolaas. z. v. N. van der Ploeg en G. Mathe(jsen; Anna Corne lia Maria, d. v. T. C. M van der Zwet en A. C. M. Klein; Carolina Helena, d. v. T. H. Steenkamp en A. A. van Ingen; Anthonius Johannes, z. v. A. J, de Rooij en K. Kijk in de Vegte; Jo hannes Antonio, z. v. L. H. van Wijk E. Sanchez y Casademunt. A. T. van der Heijden i J. J. Sloos en R. F. OVERLEDEN A. I. S. E. Sloots. 78 Jr.. wed. Castelein; H. H. Gommans, 76 Jr., C. N. M. de Goede. 83 Jr., man; J. van Polanen, 61 Jr., man; A. M. Konlngs- rgen. 99 Jr.. wed. v. C. v. d. Boscht ulp, 89 jr., man. ADVERTENTIE *n FORD voor ELKE beurs, die komt er Nog één weekje, dan is de „FORD-BENJAMIN" geboren AUTOMOBIELBEDRIJF Lammenschansplein 6 - Leiden Telefoon 30325-42451 Op het in de dagvaardiging ver melde tydstip stond m'n auto bij mij thuis voor de deur". Aldus het ver weer van een 52-jarige bakker uit Velsen. Hy stond gisteren voor de Leidse kantonrechter terecht als eigenaar van een auto, die op 1 oktober j.l. in Oude Wetering door een rood stoplicht was gereden en waarvan kenteken, type, merk en kleur door de politie werden geno teerd. Daar al deze gegevens over eenstemden met verdachtes auto vroeg de kantonrechter zich af of verbalisant dan zo'n kapitale vergis sing kon hebben begaan. „Dat moet wel. want het was echt mijn auto niet", meende verdachte. De kan tonrechter bleek bereid te zijn de zaak aan te houden teneinde ver dachte in de gelegenheid te stellen getuigen a décharge mee te bren gen „Wie herinnert zich na 5 maanden nog of m'n auto toen voor de deur stond?", vroeg verdachte zich echter af. Op grond van bovenvermelde fei ten achtte de officier van justitie, mr. C. van Steenderen, bewezen, dat ver dachtes auto destijds wel degelijk in Oude Wetering had gereden. Hij eis te een boete van f 15 subs. 3 dagen. „Dat is niet rechtvaardig want het was mijn auto niet", aldus verdach tes laatste woord. De kantonrechter, mr. W. de Koning, liet de twijfel, die by hem was gerezen, in het voordeel van verdachte uitvallen en sprak een vrijsprekend vonnis uit. In de zaak tegen een 64-jarige automobilist uit Aerdenhout nam het onderzoek onverwacht een gespan nen wending, toen woorden als mein eed opklonken en de balie de par tijen in volle werkelijkheid scheidde. De oorzaak van de spanning was niet zo erg belangrijk: de Aerden- houtse automobilist werd ervan be schuldigd in Katwijk door een rood verkeerslicht te zyn gereden. „Dat is niet waar, want toen ik over de stopstreep reed stond het licht nog op geel", luidde de kern van verdachtes pleidooi. Een van de beide verbalisanten ver klaarde echter met grote stelligheid „Wij reden vlak achter hem en za gen hem pertinent door het rode stoplicht rijden. Gezien de geringe snelheid waarmee hij reed had hy gemakkelijk tijdig voor het rode licht kunnen stoppen". De spanning vernauwde zich toen hierna verdachtes passagiere als ge tuige a décharge naar voren trad en met nadruk verklaarde dat het licht nog op geel stond. De kantonrechter waarschuwde de getuige nadrukke lijk voor meineed en de strafrechter lijke gevolgen hiervan. De getuige bleef echter by haar verklaring. De kantonrechter besloot toen de verdere behandeling van deze zaak aan te houden tot 1 april a.s. ten einde dan ook de andere verbalisant te kunnen horen. Het Leidse rechtscollege kon weinig waardering opbrengen voor de wijze, waarop een 20-jarige telefonis te uit Noordwijk zich van haar schuld probeerde te distanciëren. Zy moest zich verantwoorden, om dat zy met haar auto geen voorrang had verleend aan een bromfietser. De botsing had tot gevolg, dat zowel de bromfietser als diens duopassagier met een gecompliceerde beenbreuk naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. „Het was donker weer en ik zag hem daarom te laat aankomen", ver klaarde verdachte in eerste instantie haar overtreding. „Maar", zo vervolg de ze even later, „hy zag my ook niet aankomen en lette dus ook niet goed op". Waarop de rechter scherp reageerde door op te merken dat de bromfietser in elk geval vooraang had De officier nam het verdachte zeer kwalijk, dat zy. mede gezien de gevolgen van haar overtreding, wei nig of geen schuldgevoel toonde. Hy eiste een boete van f 75 subs. 15 da gen. „Dat is nogal aan de hoge kant", vond verdachte. De kantonrechter vond van niet en vonniste derhalve conform. Een 22-jarige Leidenaar stond terecht omdat de auto, waarmee hy reed, de volgende gebreken vertoon de: vrywel totaal versleten remvoe- ringen, doorgeroeste remleidingen en het ontbreken van de nodige rem vloeistof in reservoir en leidingen. De officier legde er in zyn requi sitoir de nadruk op. dat verdachte zich aan een levensgevaariyk ge brek aan verantwoordelijkheidsgevoel had schuldig gemaakt. Gezien de ernst van een en ander eiste hij naast een geldboete van f 150 subs 30 dagen, de onvoorwaar- deiyke intrekking van verdachtes ry- bevoegdheid voor de tyd van 6 maanden. Nadat verdachte ten aanzien van de geldstraf uiterste clementie had bepleit, vonniste de rechter hem met een geldboete van f 100 subs 20 da gen en de gevraagde onvoorwaarde- lyke ontzegging van de rybevoegd- heid. Hoewel een 30-jarige acquisiteur uit Den Haag verstek liet gaan. ging het rechtscollege tot een openbare behandeling van de tegen hem aan hangig gemaakte zaak over. Hieruit bleek, dat de Hagenaar on verzekerd met zyn auto had rondge reden. Dit feit kwam aan het licht nadat hy op de Rynsburgerweg te gen een andere wagen was gebotst. De officier eiste zowel een geld boete van f 230 subs. 2 maanden als de onvoorwaardeiyke intrekikng van verdachtes rybevoegdheid voor de tyd van vier maanden. De kantonrechter achtte het mo- gelyk, dat verdachte by het uitoefe nen van zyn beroep van een auto gebruik moest maken. Hy wilde hem daarom nog een kans geven en stelde de intrekking van de rybevoegdheid ditmaal nog voorwaardeiyk met een proeftijd van 2 jaar. De geldboete verhoogde hij daarentegen tot f 275 subs. 2 maanden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3