Fabulette: nieuw idee voor een flatwoning Bijdragen voor modernisering vissersschepen Mobiele A-centrale MANIFESTATIE „MODERN TONEEL" IN MAASTRICHT Hoge eisen stellen aan de Ned. Opera eet n appel! OOSTENRIJKS TECH Deventer kiest voor idhuisplan vEyck snoep verstandig: LETDSCH DAGBLAD Russische geleerden hebben een „mobiele kernenergiecentrale" ont worpen voor het gebruik in afgelegen bouwterreinen, aldus een bericht van het Russische blad Prawda. Het bericht vermeldt voorts, dat de 380 ton wegende centrale, die 1500 kilowatt levert, uitneembaar is en in stukken getransporteerd kan worden. Zij zou onafgebroken elektriciteit kunnen leveren voor ongeveer vijf jaar. >e talrijke fotografen, iet de koninklijke fami- Oostenrijk zijn ge- hebben voor Hotel in Lech, vele rolletjes •n volschieten op de ko- ijke gasten, die geduldig rden. Natuurlijk werden izen in eerste instantie it op de jonge Willem- nder, die al die drukte ich heen maar zo zo de onderste foto de hele 1 'e rond het Prinsje. 1 Prinses Irene, Prins 1 Hugo, Prinses Christi- 1 le Koningin, Prinses 1 riet, Prinses Beatrix, Claus en mr. P. van hoven, op de hurken Bernhard. ADVERTENTIE .ips batterijeimI die móéten wel I 'in -goed zijl, Van 5 t/m 7 april zal in Maastricht voor de tweede keer een manifestatie modern toneel worden gehouden. Opnieuw zullen 200 jonge mensen uit stad en provicie, studerend of met een baan, zich een weekend bezighouden met enige kenmerkende uitingen van het hedendaagse theater. Het weekend „toneel nu", dat neel, met Arthur L. Kopits' „Oh pa, vorig jaar werd gehouden, heeft drie 1 resultaten opgeleverd: een jeugdtO' neelwerkgroep, de oprichting van de Theaterclub-Maastricht en het plan, van deelnemers en organisatoren sa men, om er een jaarlijks terugkeren de manifestatie van te maken. Het Nederlands Centrum voor het ama teurtoneel en het cultureel centrum- Maastricht hebben daartoe wederom een subsidie toegezegd gekregen van gemeente en provincie. Het programma van de manifesta tie is gevarieerder en uitgebreider dan de eerste keer. Toneelgroep Cen trum geeft een voorstelling van Ed ward Bonds' stuk „Gered" in de re gie van Peter Oosthoek. De Poolse theatergezelschappen Coto (Handen theater) en Galeria (Theater van de audio-visuele vormen) brengen ex perimenteel studententoneel uit Gdansk. De lichtere toets wordt ver zorgd door het Groot-Limburgs to- (Van onze correspondent) plan voor een nieuw stadhuis in Deventer van prof. ir. ran Eijck is bekroond, nadat tevoren een prijsvraag was toeven. Er werden destijds negen architecten uitgeno- oor het maken van een schetsontwerp. arme pa, jij hangt in de kast van ma en het huilen staat me na" in de re gie van Jo Dua, terwtfl de Maas trichtse toneelacademie (regie: An toinette De Visser) een opvoering geeft van „Omzien in wrok" van John Osborne. Ook ditmaal zal de Wilbert Bank een causerie .houden over het toneel van nu en morgen. Voorts zullen de delenemers zelf in kleine groepen „Instant Theatre" bedrijven onder leiding van ervaren speldocenten. Het geheel wordt ge lardeerd met nabesprekingen, een ontmoeting met de toneelcritici en een informele ontvangst in de to neelschool, terwijl voor de gezamen- aar geleden kwam de beoor- ommissie tot de conclusie dat de ingezonden ontwerpen anderen uitstaken. Het wa nnen van prof. ir. A. E. van het architectenbureau Chr. en van prof. ir. C. Wegener t Zij werden uitgenodigd tot Ier uitwerken van hun ont- voor het stadhuis dat in de tad moet komen te staan en dat deel uitmaakt van het IJssel- front. De beoordelingscommissie bstaan- de uit prof. ir. H. Brouwer te Arn hem, prof. ir. A. van Kranendonk te Den Haag en C. Nap te Amsterdam met als adviseur ir. R. Meischke, dir. van de Rijksdienst voor de Monu- mentezorg, heeft nu unaniem de voorkeur gegeven aan het plan van van Eyck. Plan voor wassen- beehleiumiseum Er is een kans dat ons land een wassenbeeldenmuseum krijgt. Enkele jaren geleden heeft de gemeente Vel- zen voor enkele miljoenen guldens het landgoed Beeckesteyn te Velzen laten restaureren. Sinds de restaura tie zoekt men naar een bestemming voor het hoofdgebouw en de twee koetshuizen. B. en W. van Velzen hebben thans de suggestie ontvangen om in de zalen, kamers en zolders van het hoofdgebouw een panocti- cum onder te brengen en in de koets huizen een theeschenkerij, een res taurant en een sooiëteit en een mi crotheater op een van de zolders. B. en W. van Velzen hebben het plan in studie genomen. De verzameling zou volgens de suggestie in overeenstem ming gebracht moeten worden met de standing van het gebouw. Er wordt gedacht aan het inrichten van stijlkamers met daarin wassen beel den van de leden van het Koninklijk Huis, sportsterren, artiesten, directie leden van grote bedrijven in het ge bied van de IJmond en bekende Ne derlandse staatslieden. lijke maaltijden ook de acteurs en an dere medewerkenden zullen worden uitgenodigd. De manifestatie zal wor den geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie Lim burg, mr. dr. C. J. M. A. de Rooy. ADVERTENTIE Gratis prachtige kleurenplaatjes Bij elk doosje Van Nelle theebuiltjes vindt u een plaatje. Historische automobielen in rijke kleuren. Leuk om te sparen. Vraag het album aan. Goed verzorgd, met interessante |ii|MU|| tekst bij elk plaatj e. VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES Architectenbureau in Oegstgeest ontwerpt woning niet een insteekverdieping (Van onze correspondent) „Fabulette" is de naam van een geheel nieuw type flatwo ning, dat is ontworpen en uit gewerkt door het bureau F.A.B International in Oegstgeest. In overleg met Schokbeton N.V. worden voorbereidingen ge troffen om met voor-gefabri ceerde betonnen onderdelen in Nunspeet vier torenflats met dit nieuwe woningtype te bou wen. De flat bouw in Nederland geeft een verstard beeld te zien. Een vier- kamerflat in Groningen heeft vrij wel dezelfde plattegrond als een vier- kamérflat in Den Helder of Rotter dam. De oorzaak van deze eenvor migheid is niet een gebrek aan fan tasie bij de ontwerpers, maar de strenge wenken en voorschriften, die het ministerie met name voor de bouw van woningwetwoningen stelt. De .fabulette" is voortgekomen uit het brein van architect T. Dorre- paal, één van de firmanten van het jonge bureau F.A.B. International. „Ik ben al geruime tijd aan het ex perimenteren met ontwerpen van woningen, waarin het begrip tijd en ruimte passen, d.w.z. dat men in de woning steeds kan beleven, dat er elders ook ruimten zijn. Op basis van vrijgezellenfla/tö die ik in op dracht van de gemeente Ermelo heb ontworpen, is tenslotte de Fabulette ontstaan, die zou kunnen worden omschreven als een woning-met-in- steek-verdieping". Torenflat In de torenflat, die op papier is gezet, zijn de negen woonlagen opge bouwd uit elementen die als zwaluw staarten in elkaar passen. Ieder ele ment is circa 6 bij 12 meter, terwijl aan één zijde een verdieping van zes bij zes meter is geprojecteerd. De eerste woonlaag van de vierka- merflats bestaat uit een grote woon kamer van 6 bij 7,5 meter, die in open verbinding staat met een keu ken en voorts uit een ruime slaap kamer, een badkamer en een toilet ruimte. De tweede woonlaag wordt vanuit de woonkamei bereikt via een open trap en bervat twee slaapka mers. Architect Dorrepaal heeft in zijn „Fabulette" een bijzondere sfeer we- Minister niej. dr. Klompé: Kansen voor jonge talenten Minister mej. dr. M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft in een nota aan de Tweede Kamer aandacht besteed aan de in opbouw zijnde Ned. Operastich ting. Deze zal zich, naar haar mening, dienen te ontwikkelen tot een instituut, dat regelmatig het in Amsterdam te bouwen Operagebouw moet kunnen bespelen en tevens in staat is ook in andere steden, waar een behoorlijke accommodatie voor het geven van operavoorstellingen aanwezig is, incidenteel op te treden. De voorstellingen zullen in artis tiek opzicht aan hoge normen moeten voldoen. Daartoe zullen aan orkest-, koor- en balletmedéwerklng hoge ei sen dienen te worden gesteld. Iede re uit te brengen produktie zal een sterke solistenbezetting dienen te hebben, waarbij het Nederlandse ele ment zo veel mogélijk wordt betrok ken. Talentvolle jonge Nederlandse zangers zullen de gelegenheid krijgen in het verband van de Opera Studio podiumervaxing op te doen. Na ge bleken geschiktheid zullen zij rollen kunnen gaan vervullen in de opera voorstellingen. In bepaalde gevallen zal het, wanneer geen gelijkwaardi ge nederlandse solisten beschikbaar zijn, nodig zijn buitenlandse zangers aan te trekken. Het repertoire zal veelzijdig moeten zijn, waarbij ook aandacht geschonken zal moeten worden aan de hedendaagse stromin- Voorts zal aau de publieksvorming voortdurende aandacht moeten wor den besteed. Het streven is erop ge richt in ons land een opera-tnsti- tuur werkzaam te doen zijn, dat de vergelijking met vooraanstaande in stellingen in de ons omringende lan den kan doorstaan en dat in het mu ziekleven van ons land een plaats inneemt van dezelfde betekenis als b.v. onze grote orkesten. Tot nog toe is steeds uitgegaan van de gedachte, dat de gemeente Amster dam de bouw van het nieuwe opera theater zal bekostigen. Minister Klompé verheelt zich niet, dat dit voor Amsterdam een zware last zal kunnen betekenen. De gemeente heeft haar overigens niet medegedeeld, dat zij daartoe financieel niet by mach te zou zijn. De besprekingen, die de minister voert met haar ambtenoot van Fi- gen op dit gebied en aan de werken nanciën over de toekomstige ontwik van onze eigen Nederlandse compo- keling van de Ned. Operastichting, nisten. zijn nog niet afgesloten. ten te krijgen door o.a. de open trap in de woonkamer, de doorkijk naar de bovenverdieping en een architec tonisch fraaie wand, die de woonka mer scheidt van de entreeruimte op een wijze dat beide ruimten een ge heel vormen Ook als bungalow In de hoogbouwflats zijn steeds vier woningen rond een centraal portaal gegroepeerd. In het hart van dit portaal bevindt zich de liftkoker, de vuilstortkoker, het trappenhuis, maar ook een viertal hobby-ruimten. Het „opstapelen" van de als zwa luwstaarten in elkaar passende flat woningen geschiedt zodanig, dat woon- en slaapruimten nooit boven elkaar komen. Men kan dus rustig een feestje bouwen zonder dat de buren in hun slaap worden gestoord. Architect Dorrepaai ziet grote mo gelijkheden in zijn .Fabulette" en Schokbeton N.V. eveneens. „In eerste instantie werken wy aan het pro ject van de hoogbouwflats, maar de zelfde flat-elementen lenen zich ook om te worden samengevoegd als ga lerijwoningen of als langgerekte bouw 'iri drie of vier verdiepingen. De units kunnen ook worden ge bouwd als twee- of driekamerwonin gen en het is zelfs denkbaar; dat iemand een complete unit bestelt, die ergens als bungalow kan worden ge plaatst en eventueel in een later stadium met een tweede unit kan worden uitgebreid". Regelingen van minister van Landbouw en Visserij In het kader van de maatregelen ter verbetering van de stuctuur van de Nederlandse vissery heeft de mi nister van Landbouw en Visserij, Ir. P. J. Lardinois, ook voor dit jaar weer regelingen getroffen voor de modernisering van treilers en kot ters, alsmede voor een sloop- en ver vangingsregeling voor garnalensche- pen. Volgens een van de regelingen kunnen bijdragen worden verleend met betrekking tot treilers en kot ters: voor het aanbrengen en ver beteren van koelapparatuur (25 pro cent van de kosten tot een maximum Vrijstelling voor de tweede zoon niet waarschijnlijk (Van onze Haagse correspondent) Minister Den Toom van Defensie acht het niet aannemelijk, dat de vrijstellingsmogelijkheid wegens broe- derdienst wordt uitgebreid tot de tweede zoon. De mogelijkheid van vrijstelling voor de oudste zoon uit grote en grotere gezinnen wil hij echter wel betrekken in een verrui ming van het vrystellingsbeleid. Dat deelt de bewindsman o.m. mede als antwoord op vragen van de tweede- kamerleden Maenen en Kleisterlee, beiden KVP. De minister kan niet toezeggen, dat de bestudering en het overleg aan gaande de verder te verwachten over schotten aan dienstplichtigen en de problemen verband houdende met de bestemming van de jaarlichtingen op een zodanig tijdstip him eindfase zul len hebben bereikt, dat daarover bij de behandeling van de komende de fensiebegroting kan worden beraad slaagd. Wel is minister Den Toom voorne mens de vaste commissie voor Defen- van de gang van zaken op de hoogte te houden. Moskou waarschuwt Bonn over Berlijn De Sowjetrussische ambassadeur 1n Oost-Duitsland Abrasimow, heeft de Westdultse regering gewaarschuwd voor de „ongewenste gevolgen" die kunnen voortvloeien uit haar nauwe betrekkingen met West-Berlyn. Abrasimow noemde de bijeenkom sten van de Westduitse Bondsdag in West-Berlyn „een nieuwe wraakzuch tige demonstratie van de Westduitse heersende kringen en een nieuwe on wettige poging om West-Berlyn in handen te krijgen" van f7.000); voor het herinrichten van visruimen (30 procent van de kosten tot een maximum van f8.000 voor een treiler en van f4.000 voor een kotter); voor het aanbrengen van hydraulisch dan wel elektrisch aangedreven vislieren, een verstel bare voortstuwingsschroef en een sonar-installatie (20 procent van da kosten). Met betrekking tot treilers voor het aanbrengen of verbeteren van een diepvriesinstallatie (20 procent van de kosten tot een maximum van f 100.000) en tot kotters voor het aanbrengen van een spoelsorteer- maohine (30' procent van de kosten tot een maximum van f2.000). De andere regeling beoogt het verlenen van bijdragen aan de eige naren van garnalenvaartuigen, in dien deze in 1968 duurzaam aan de visserij, beoefent vanuit een Neder landse haven, worden onttrokken. Deze bijdrage bedraagt f15.000 per schip als de eigenaar bij het ont trekken van het vaartuig aan de visserij de bedrijfsmatige uitoefening van de vissery definitief staakt. Indien de eigenaar gelijktijdig over. gaat tot vervanging, bedraagt de bij drage f 10.000 per vaartuig. Is of wordt het vervangende vaartuig tevens voorzien van koelapparatuur dan is de bijdrage totaal f 17.000 per vaartuig. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15